OM DE TWEEDE ZONDAG IN MEI TE VIEREN •44 Kunstzinnige imprimés zijn handgedrukt WAAR WERD OPRECHTER TROUW LEVENDE GEUR GEDRUKTE FLEUR Kinderen koken op moederdag KRANTENBEZORGERS gevraagd AKTIEVE BEZORGERS ^T^dagj3_MEI_^965_ DE LEIDSE COURANT DAAROM IS HET MOEDERDAG Prestaties van de huisvrouw in een gezin met 4 personen. „Moederdag is een uitvinding van bloemisten" zeggen de sehamperaars. Een onaardige opmerking die de fleur van moederdag aantast. „Wij doen er niet aan", zijn de woorden die dan ook in één adem met de vorige worden uitgesproken. De bloemisten hoeven zich dat niet aan te trekken. Deze onaardige mensen zoeken een motief voor hun afwijzende houding en kunnen evengoed de banketbakkers de schuld geven. Dat doen zij trouwens ook. Wie er wél aan doet haalt er bloemen bij, madeliefjes uit de tuin. een bloeiende plant van de markt, rozen van de bloemist. Maar bovendien bloe men die gedrukt, geschilderd en geborduurd zijn op alle mogelijke dingen. De Nederlanders, en wij mogen wel zeggen de Nederlandse vrouwen, zijn dol op bloemen en besteden er jaarlijks 100 miljoen gulden aan. Daarmeer tonen zij zich de hartstochte- lijkste bloemenvriendinnen van de wereld. Na haar komen de Italianen die ook niet gelukkig zijn zonder hjiar wekelijks boeket en haar bloemenvenster Als vader en de kinderen op de tweede zondag In mei, bloemen aan moeder geven, verandert er niets aan de regel maat van het bloemen kopen, want moeder zal het daags tevoren niet. of op bescheiden wijze doen. Wel verandert er wat aan het bestede bedrag; het boeket wordt groter en mooier dan gewoonlijk en moederdag beïnvloed de prijs van de bloemen. Maar wie zal ze daarom laten staan? In Duitsland en hier bij ons valt moederdag op dezelfde zondag. En wij exporteren veel bloemen naar Duitsland! Ook naar Luxemburg, Zweden en Zwitserland, bij elkaar voor 70 miljoen gulden. De bloemen zijn laat dit jaar. be halve de bollen valt er buiten nog niet veel te bewonderen. Maar ook al was het volop zomer, de meeste snijbloemen groeien in kassen en zijn gaver en sterker dan van de koude grond, 's Morgens worden ze door rappe handen geplukt en gebonden, naar de veiling gebracht, verkocht, even in koel cellen bewaard en daarna op rekken gelegd in de bestel auto van de grossier. Nog dezelfde dag ziet u ze bij de bloemist die een stukje van de steeltjes snijdt en ze pril. fris. nauwelijks ontloken in ruim water zet. De bloemen voor het buitenland gaan vanuit de koelcel, stevig en dicht opeen in dozen verpakt, per vliegtuig hun bestemming tege moet. Op hetzelfde ogenblik worden de bloemen van één stuk ginds door Duitse en hier door Nederlandse kinderen gekocht voor moederdag. Met gedrukte bloemen bezaaid Onze grote liefde voor bloemen houdt niet op bij het bloe menvenster en de vaas op tafel, maar zet zich voort en klimt in bedrukte gordijnen, legt zich neer op de cretonne stoelen, strekt zich uit op de beddesprei, bloeit op het ontbijt- laken, in het porselein, op de koektrommel, in een lijst aan de wando. Wij kweken bloemen in de badkamer op badkus- sentjes en -matten, op flacons, talcbussen en poederdozen. Zelfs daar waarheen de koning te voet gaat, bloemen op een overtrek en op rollen papierTenslotte worden wij zelf een bloem gelijk: gekleed in imprimés met gestyleerde en natuurlijks nagebootste bloemmotieven van de vroege morgen tot de late avond, of het nu peignoir is of badpak, step-in of avondjapon. Het-is dus duidelijk, al wie moeder met bloemen wil eren, hoeft zich niet tot de bloemist te beperken, hij kan overal terecht. Bloemdessins voor de zomer Er worden altijd bloemdessins gedragen, het ene jaar meer het andere jaar minder. Dit jaar meer. Wij kleden ons in japonnen met grootbloemige patronen, in nachtgewaden met mille-fleurs, wij tooien ons met bloemen op het hoofd. Jonge meisjes en slanke vrouwen zien er in haar imprimés uit als bloemenfeeën, de vrouwen van maat 44 en hoger als hartelijke petemoeien, 's Zomers zulle de Nederlandse «grote maten" nooit de onopvallende, gedistingeerde maar hoogst modieuze verschijningen worden, die zij zouden kunnen zijn als ze maar kleurloos en fleurloos gekleed willen gaan. Men zou bijna geloven: naarmate haar omvang toeneemt stijgt haar levensvreugde die zij uitbundig en royaal uitvieren in schaterende bloemdessins. De tweede zondag In mei is het Moederdag en natuurlijk mag moeder die dag niet in de keuken komen. Voor velen zal het niet meevallen om dan het heft uit handen te geven, maar toch moeten de kinderen de kans krjj- gen om die dag zelf een maaltijd kiaarOp de tekenkamer van de textielfabriek bespreekt de dessinatrice te maken. Met een blikje en klaar ge- met de van de drukkerij het f kochte frites zullen veel kinderen er- wel lets van terecht brengen. Onder staand zondagsmenu is daarvan een voorbeeld. Zondag champignonsoep (uit blik), doperwtjes (uit blik), patates frites, hardgekookt ei, chocoladetaart Maandag groentesoep, Franse baconschotel, Dinsdag speklappen, andijvie, aardappelen, yoghurt met chocoladevla Woensdag kaasgehakt, rijst, gemengde sla, drie in de pan Donderdag gepocheerde eieren, spinazie met broodcroutons, gebakken aardappelen, koffievla Vrydag gekookte vis èf gebakken champignons, peterseliesaus, worteltjes, aardappelpuree Wie zelf wel eens gordijnen heeft ge naaid of een japon gekniptheeft gezien hoe het motief van de bedruk te stof telkens in de lap terugkeert. De ontwerper moet daar rekening meehoudenmaar als hij dat niet doet, zijn er speciale tekenaars op de textielfabriek die de ontwerpen „uit elkaar halen". Zij tekenen ze over, zo dat het pa troon voor herhaling geschikt is ge worden. Bovendien maken zij „deel- tekeningen"; dat wil zeggen dat zij van elke kleur die in het ontwerp voorkomt, een aparte tekening ma ken lie precies moet aanpassen bij de andere tekeningen. Dit maakt het dui delijk dat het aantal kleuren van in vloed is op de prijs van de stof. De kunstzinnige imprimés zijn met de hand gedrukt. Hiertoe worden de deeltekeningen fotografisch overge bracht op een zeer fijn bronsgaas met 2000" mazen per vierkante centimeter. Het eerste bronsgaas komt.op het on geverfde materiaal te liggen en wordt met ren verf bestreken. Waar de verf doorheen moet gaan, zijn de mazen open. Waar geen verf op de stof mag komen zijn de mazen afgedekt. Voor de volgende kleur is 'n tweede gaas aan de beurt. Soms komen er wel tien kleuren aan te pas. Maar als ten slot te de stof beantwoordt aan het ont werp, blijkt de druk levendig en gloed vol. Bloemdessins in handdruk hebben 'n aparte charme. Zij geven zelden een fotografisch beeld van levende bloe men, maar daarentegen een verras sende artistieke vertolking. In elke familie komen wel eens haken en ogen voor, wij kiezen onze bloedverwanten nu eenmaal niet uit. Maar bij grote gebeur tenissen kruipt het bloed waar het niet gaan kan, en wij zijn dan blij nog bij elkaar te horen. Soms vinden ouders het voorgenomen huwelijk van hun kinderen onverant woord en zij weigeren hun toestem ming. Minderjarige kinderen moeten dan wachten tot ze meerderjarig zijn, maar tussen de leeftijd van 21 en 30 jaar (waarvoor ook nog toestem ming nodig is) kan de kantonrechter 'n schikking treffen: 't huwelijk mag met een acte van eerbied gesloten wor den. Er ligt een schaduw over zulk 'n trouwdag die voor alle partijen ver drietig is. Bij een normale huwelijkssluiting overtuigt de ambtenaar van de bur gerlijke stand zich eerst van de toe- stemmirg der ouders. Daarna stelt hij de grote vragen aan het bruidspaar. Hun „ja" is bepalend, de handteke ning in het register slechts een forma liteit. De burgerlijke trouw: rij die maar een kwartier duurt wordt in plechtigheid ver overtroffen door het kerkelijk huwelijk. Het bruidspaar heeft overlegd met pastoor of predikant, hoe de ceremo nie kan worden opgeluisterd, met ver siering, met gewijde muziek, misschien met een lied door een relatie van bruid of bruidegom ten gehore ge bracht. Muziek draagt meer bij tot de verheven stemming dan versiering; 't maken van foto's doet nogal eens af breuk aan de plechtigheid. Men heeft zich neer te leggen bij de vensen van de geestelijke als het om fotograferen gaat.In elk' geval moet men de foto graaf verzoeken zo bescheiden moge lijk te opereren! De stoet wordt opgesteld ten huize van de bruid. Bij het instappen in auto's of koetsjes rijden de familiele den voorop gevolgd door de wederzijd se ouders. Daarna komt het bruids paar en tot slot de bruidsmeisjes en eventuele bruidsjonkers. In het portaal van de kerk wacht de familie tot de bruid aan de arm van haar vader de eerste schrede op de loper zet. De bruidsmeisjes volgen haar op de voet. Dan komt de brui degom die door zijn moeder wordt vergezeld. Hierna komen de bruidsjon kers en de overige familieleden slui ten de stoet. Alle dames gingen rechts, alle teren links; maar na afloop van de plechtigheid loopt de bruid links van haar mah. Bloemen strooiende kinderen kunnen een allerliefst cachet geven aan de stoet, behalve wanneer ze te klein zijn voor de taak, of te verlegen of te eigenwijs. Ook hun rol moet onder geschikt blijven en vlot gespeeld wor den. De kleine meisjes zijn meestal gekleed in een kort of lang \rit jurk je, de jonkertjes in een soort „klei- ne-lord"pakje. Jongetjes in miniatuur jacquet met hoge hoed zijn zo „ver kleed" dat zij niet passen bij de waar digheid van het gebeuren. Zaterdag risotto, fruit CHOCOLADETAART Neem 4 lange vingers en leg deze op een plankje naast elkaar. Roer 100 gr. boter romig en zeef hier 2 lepels poe dersuiker en 1 lepel cacao bij. Be sprenkel de lange vingers met wat limonadesiroop (verdund met wat water). Bestrijk ze vervolgens met een laagje chocoladecrème. Leg op dit laagje 3 lange vingers. Daarna weer besprenkelen en bestrijken met de crème. Bouw zo een torentje en eindig met één lange vinger. Het hele taartje bestrijken met de rest van de choco ladecrème, bestrooien met chocolade vlokken en in de koelkast laten op stijven. FRANSE BACONSCHOTEL Kook 250 gram rijst gaar in water met zout. Snijd 250 gram mager rookspek in kleine stukjes. Laat 1 kg verse ge kookte spinazie uitlekken en vermeng ze met wat zout, peper en noot. Ver meng de rijst met de spinazie, het spek, 150 gram geraspte kaas en 3 losgeklopte eieren. Doe het mengsel in een vuurvaste schotel, strooi er ge raspte kaas over en geef de schotel in A 1 uur een goudgeel korstje in de oven. Energieke vriend Ieder mens is wel eens niet-zo- f it-als-anders. Maar gelukkig is er King die, als een energieke vriend, u er prompt weer boven op helpt. Natuurzuivere King: het beste jag dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking I Bloemdessins om het huis te sieren, bloemdessins om zichzelf -mee te tooien (Advertentie) Bij een botsing tussen twee auto's, vrijdag tussen Jutphaas en Vreeswijk is een persoon om het leven ge komen en zijn vier anderen gewond. De beide bij het ongeval betrokken wagens werden totaal vernield. Het ongeluk geschiedde, toen de bestuurder van een van de auto's in een bocht de macht over het stuur verloor. WINDHOZEN IN DE V.S. Door windhozen, die gisteravond Minneapolis en omgeving hebben ge teisterd, zijn minstens twee mensen omgekomen en meer dan honderd gewand. In een groot gebied werd mate riële schade aangericht. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft meegedeeld, dat gisteren in Nevada een ondergrondse kernproef van geringe kracht is ver richt. DE IjEIDSE COURANT vtraagt voor Leiden en Oegstgeest Hoge honorering. Bijzomdeo geschikt voor scholieren. Sollaaitaties: Abonnementenafdeling Papengracht 32, Leiden, telefoon

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11