andere" filWM aret! -°s^---haaraparte „Scherpe controle op ongeregeld luchtvervoer niet noodzakelijk" Herdenking Plantijn en Van Raphelingen in Leiden mTDA<y^2|y965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 maar een wertó» stijWO»e reacties op °n* van GOUDEN f >D tabakken. N.B. GFF is nu praktisch overal verkrijgbaar. Minister Suurhoff: Minister Suurhof (Verkeer en Wa terstaat) meent dat er geen reden is, om over te gaan tot een verscherp te controle op de in ongeregelde dienst van Schiphol vertrekkende vliegtuigen. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid Oele (PvdA). Deze vroeg o.m. of het de minister bekend is, dat de luchthaven Schiphol in het afgelopen jaar in meer dan één geval de vertrekplaats was van vliegtuigen waarmee bij landingen elders moei lijkheden ontstonden omdat de eige naar of het personeel niet voldeden aan de internationale of plaatselijke regels van het luchtverkeer. Vodgens die hieer Suuirhoff heeft er zich eohiter in het afgelopen jaar slechts éétn zo'n gevail voorgedaan. Het betrof een in de V.S. geregis treerd vliegtuig, dart op 4 april na landing te Beiroet daar blijkens pers berichten is vastgehouden. De reden hiervan was, naar eerst thans blijkt, dat geen Landdngsyergai cining door de Libanese autoriteiten was verstrekt. Het Trains-Jordaanse vliegtuig, waar- mee de groep de reis vervolgde is helaas verongelukt. De minister wijst er verder op, dat door artikel 37 van het verdrag van Chicago inzake de burgerlijke lucht vaart er geen wezenlijk verschil be staat tussen de eisen die in Neder land aan de eigenaars van de van Nederlandse vliegvelden veertrekken de vliegtuigen worden gesteld en die in de omliggende landen. NEDERLANDER OMGEKOMEN BIJ VLIEGRAMP Een woordvoerder van de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Iberia" heeft meegedeeld, dat de Nederlander Jan H. Roos directeur van een embal lagefabriek in de Franse stad Rouaan tot de dertig mensen behoort die woensdagavond bij het verongeluk ken van een Super-Constellation op het vliegveld van Santa Cruz het leven verloren. Eén van de achttien overlevenden, Per Halvoran, die zijn vliegbiljet in Rotterdam heeft gekocht, blijkt een Noor te zijn. Koningin bracht brief mee voor patientje H.M. de Koningin heeft gis termiddag bij haar bezoek aan het honderdjarig Emma-kinder- ziekenlhuis een brief meege bracht voor één van de patiën tjes. Tij dens een rondwandeling ging zij naar het bedje van de 12 jaar oude José Jansen uit Amsterdam. „Ik heb een brief voor jou, José", zei de Koningin. H.M. de Koningin haalde de ze brief uit haar tas en gaf deze aan de kleine José. Een vrien dinnetje van haar had de Ko ningin een brief geschreven en gevraagd: „U gaat toch naar het Emma-kinderziekenhuis? Mijn vriendinnetje José ligt daar. Wilt u haar bijgevoegde brief geven?" José was erg blij met deze onverwachte bemiddeling. De Zweedse rijkspolitie heeft nieuwe BMW-motoren gekregen. En aan dit heuglijke feit werd in Stockholm een feestelijk tintje gegeven. De agenten hadden schik in de kleine paradecommandant op zijn driewieler. Aparte optochten Een historische optocht van het Rode Kruis in Zuid-Afrika, waaraan blanke en neger-schoolkinderen zou- deelnemen, is door de Zuidafrikaan- se minister Bortha verboden. De op tocht mag alleen doorgaan wanneer de blanke en zwarte groepen op ver schillende tijden verschijnen. Het Rode Kruis verklaarde, dat de ma nifestatie nu tot september is uitge steld. Dan zullen twee verschillende optochten, één van blanken en één van negers, worden gehouden. steld naar aanleiding van het 60-ja rig bestaan van de vereniging in 1963. Het geeft een overzicht van de stand van zaken betreffende de op voeding van en het onderwijs aan ge handicapten in de Europese landen, die samenwerken in de Unesco. Het bevat vele artikelen van deskundi gen uiit binnen- en buitenland. Op het ogenblik zijn in Nederland meer dan 580 scholen voor buiten gewoon onderwijs met een leerlingen aantal van ruim 60.000. Minister vraagt: Zeg „Gehinderden" en geen „Gehandicapten" Minister Diepenhorst (O. en W.) zou graag het woord „gehandicap ten" vervangen zien door „gehin derden". Hij zei dit gistermorgen, toen hem het eerste exemplaar werd aangeboden van het jubileumboek van de „Vereniging van orthopedago gen en anderen, wier arbeid ortho pedagogisch gericht is". Het aange boden boek, dat de titel ,Van gunst to( recht" draagt, werd samenge- De in de zijgevel van de Sociëteit Minerva in Leiden aangebrachte ge denksteen voor Christoffel Plantijn, typographus academicus en Francis- cus van Raphelingen, typographus academicus en hoogleraar in de Se- mietische talen aan 's lands hoge school zal vrijdagmiddag 14 mei wor den onthuld door prof. dr. G. W. J. Drewes. Tevens wordt dan een ten toonstelling geopend van Leidse drukkers van de Officina Plantinia- na in de Universiteitsbibliotheek. De adjunct-directeur van het museum Plantin - Moretus te Antwerpen, dr. H. Vervliet, spreekt over „Raphelin- gius en het Zuiden". Een en ander geschiedt in samenwerking tussen de Rijksuniversiteit en de N.V. Boek handel en Drukkerij v/h E. J. Brill te Leiden. Chr. Planten kwam door toedoen van de Prins van Oranje in 1582 naar Leiden als typographus academicus. Dit was het begin van het drukken van wetenschappelijke boeken in de noordelijke Nederlanden. In deze kwaliteit was hij tevens verplicht een wetenschappelijke boekhandel te drijven en ook dit betekende het begin van een nieuwe ontwikkeling. Na Plantij ns terugkeer naar Ant werpen, volgde hem zijn schoonzoon Fr. van Raphelingen op, welke te vens hoogleraar was aan de hoge school in de Semietische talen. Door het ontwerpen van Arabische en Ethiopische drukletters legde -hij voor de komende eeuwen de grond slag voor de oosterse typografie hier te lande. Met toestemming van de bouwcommissie is de gedenksteen aangebracht in de zijgevel van So ciëteit Minerva, op die hoogte van de Vrouwensteeg waar Plantijn en Van Raphelingen leefden en werkten» Ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan van het Amsterdamse Emma-kinderziekenhuis, heeft H.M. de ningin donderdagmiddag een bezoek aan het tehuis gebracht. De foto toont H.M. op een van de zalen, een kind dat met een ballon spoelt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11