't is weer tijd voor Herdenkingsplechtigheid in Ridderzaal Vijfjarig knaapje redt zijn vriendje RIJ-SHOW KOST JONGEN HET LEVEN Majoor mag de dienst niet verlaten HOOFDPIJNPOEDERS Zeven mille bij inbraken in Den Haag verdwenen DE LEIDSE COURANT Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica -za. 11.15 an 18.45 u.zo. 10.30 en 18.45 u. In aanwezigheid van Koningin en Prins Opvallend veel jeugd was vanmid dag in de Ridderzaal in Den Haag •nder de meer dan 700 Nederlanders, die deelnamen aan de plechtige na tionale bijeenkomst, die de voorzit ters van het Comité Nationale Her denking en van het Comité Nationale Herdenking Militaire Gevallenen or ganiseerden. De bijeenkomst werd bijgewoond door H.M. de Koningin en ZKH de Prins der Nederlanden. Medewerking aan de herdenking verleenden het Nationaal Jeugdor kest het Christelijk Haags Knapen koor, het Koninklijk Mannenkoor „Die Haghe Sanghers", de Konink lijke Militaire Kapel, enige solisten en de acteurs Jules Roy aards en Ju les Croiset. De minister van staat, dr. W. Drees, hield een herdenkings rede. In 's lands eerste vergaderzaal werden de aanwezigen, onder wie leden van het corps diplomatique, van de Raad van State, en van de Staten-Generaal, nabestaanden van gevallenen, die dienden bij de strijd krachten of ter koopvaardij, verwel komd door de minister van binnen landse zaken, de heer J. Smallen- broek, die de voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. J. A. Jonkman, ver ving. Herdenkingsmuziek en -declamaties. Het nationaal jeugdorkest speelde onder leiding van Nico Hermans „Fanfare for the common man" van Aaron Copland en „Les.grands dou- leurs" van Julius Roentgen. Jules ïtoyaards declameerde „Naamloos vers voor de naamlozen" van een anonieme dichter, „Waarvoor wij streden", eveneens van een anoni- mus en fragmenten uit „Amor fati" van mr. Abel J. Herzberg. Jules Croiset droeg voor „De Vo gel" van Simon Vestdijk, „De bal lade van de ter dood veroordeelden" van Yge Foppema en „Bij het graf van de Nederlandse onbekende sol daat", gevallen in de meidagen van 1940" van M. Nijhoff. Het Christelijk Haags Knapenkoor zong onder leiding van Marius Borst lap „Kyrië" van Joop Schouten en „In pace" van Orlando di Lasso. On der leiding van Jos Vranken voerden „Die Haghe sanghers", en de Konink lijke Militaire Kapel, met medewer king van de solisten Rudolf Vedder, bariton, Thea de Cocq-Roos, piano en Ria Borgmeyer, harmonium „Pol- ni Mse" van Bohuslav Martinu uit. Het Chr. Haags Knapenkoor zong het eerste couplet van het Wilhel mus, waarna het zesde couplet tot besluit van de plechtigheid door alle aanwezigen werd meegezongen. SIMENON NAAR ONS LAND De geestelijke vader van Maigret, Georges Simenon, zal de volgende week een tweedaags bezoek aan ons land brengen. Maandag zal hij spre ken met de acteurs, die in zijn voor de televisie bewerkte Maigret- ver halen spelen, dinsdag zal hij in een persconferentie in Amsterdam over zijn nieuwe boek „Pedigree", een autobiografie, vertellen. Simenon arriveert maandag 10 mei per KLM-toestel om 16.15 op Schip hol. De vijfjarige Olaif Goes uit Utrecht heeft zonidag het leven van zijn ze venjarige vriendje Laurens van Hoof gered met een voor zijn leeftijd bij zonder koelbloedig ingrijpen. Lau rens was met een paar kinderen uit de Twijnstraat op een werf langs de Oudegracbt aan het spelen, toen hij plotseling in het water viel. Hij ging kopje onder, kwam even later weer boven en op dat moment pakte Olaf Zijn hand en liet 'die niet meer los voordait dé inmiddels door de andere kinderen gewaarschuwde moeder van de drenkeling was komen aan snellen. Laurens kon dank zij deze vrien dehand het hoofd boven water hou den en bleek later bij een onder zoek in het beademingscentrum van het academisch ziekenhuis niets te mankeren. DELFTSE OPPERMAN BEKENT MOORD De 41-jarige opperman J. de W. uit Delft heeft gistermiddag te Til burg bekend, dat hij vorige week woensdag de 23-jarige mevrouw Rietje de Kok in Tilburg de schedel heeft ingeslagen. Ook gaf hij toe, dat zijn motief roof was geweest. Hij ontkent echter, dat hij naar Tilburg was gegaan met de bedoeling daar te gaan roven. Hij zou oude kennissen hebben willen bezoeken ofschoon hem dat als voorwaarde voor zijn proefverlof verboden was. Toen hij bij mevrouw De Kok thee zat te drinken, was de meteropnemer van het gasbedrijf gekomen. Mevr. De Kok had de gasrekeninig betaald. Bij het zien van haar portemonniaie, waar op het oog nogal wat geld in zat, was bij hem de gedachte opgekomen het geld te roven. Het 11-jarig zoontje Harry van de aan de Hupselseweg in Eibergen wo nende familie Leusink wilde vermoe delijk zijn moeder laten zien dat hij een naast bun woning staande auto, waarin behalve hijzelf ook zijn moe der en een zusje hadden plaatsge nomen, wel een eindje achteruit kon rijden. Vermoedelijk heeft hij hier bij, toen hij wilde stoppen, in plaats van op de rem op het gaspedaal ge trapt, want plotseling schoot de wa gen met behoorlijke snelheid dwars de Hupselseweg over om vervolgens tegen een muur te botsen, waarna de wagen nog een eindje langs de muur verder schoof. Door de botsing vlogen de portie ren open en werden Harry en zijn moeder uit de wagen geslingerd. De jongen geraakte hierbij bekneld tus sen de wagen en de muur. Hij werd zwaar gewond terwijl zijn moeder een hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding opliep. Beiden werden per ziekenauto overgebracht naar het R.K. Zieken huis te Enschede waar de jongen inmiddels aan de verwondingen is overleden. LOURDESGEZANGEN OP GRAMMOFOONPLAAT Van 27 mei t/m 2 juni a.s. zal de 8e Internationale Militaire Lourdes Bedevaart worden gehouden, welke weer onder leiding zal staan van de Legerbisschop, Bernardus Kardinaal Alfrink. Aan deze bedevaart kunnen ook deelnemen zieke of invalide militai- ren.omde reis voor deze laatste groep mogelijk te maken, stelt Nationaal Katholiek Thuisfront voor, een mooi geïllustreerd boekje te bestellen met een grammofoonplaat vol Lourdesge- zangen. Prijs f 2.50. Uit de opbrengst gaan zieke militairen mee. Bestel adres: Nat. Kath. Thuisfront, Lin- naeuslaan 2, Utrecht. Tel. 712976. Behaaglijk ingepakt in een dikke plaid lieten prinses Margaret en lord Snowdon zich in het Schotse Cairngorms omhoog brengen. Lord Snowdon daalde op ski's de ruim 1.000 meter hoge berg af, doch de prinses gebruikte liever de stoeltjeslift. Bij Koninklijk Besluit is het ver zoek van de tijdelijk majoor der mi litaire administratie T. J. van Zwie- teren (37) in Den Haag om ontslag uit de militaire dienst geweigerd. Majoor Van Zwïeteren wordt op rijkskosten opgeleid tot officier-ac countant, een funétie waaraan in de legeradministratie een dringende be hoefte bestaat. Als eerste-luitenant slaagde hij voor het vak controle- leer. De toegewezen tijd echter voor het eindexamen NTVA was te kort. Hij kreeg hiervoor geen vrijstelling van praktische dienst. De studie, die het Rijk reeds ƒ19.000 heeft gekost is dus nog niet voltooid. Maar ook nu heeft het leger nog een groot tekort aan accountants. De majoor heeft een verzoek om ontslag (met het voorstel die studie kosten te betalen) ingediend, omdat hij diireceur van V. en D. in Breda wilde worden. Vroom en Dreesmann NV in Breda is een familiebedrijf, waarvan de schoonvader van majoor Van Zwieteren adjunct-directeur was. Toen deze overleden was deed de fa milie een beroep op de majoor om de gehele directie op zich te nemen. De commissarissen van V. en D. Bredla hebben een brief geschreven aan de minister om het gewenste ontslag te bewerken. De minister heeft er alleen in toegestemd, dat dit directeurschap ais „nevenwerkzaam heid" wordt uitgeoefend. (Advertentie) WILLEM VAN VEENENDAAL t Willem van Veenendaal, oud-ge zagvoerder van de KLM en bekend schrijver van boeken over de vlie gerij, is plotseling overleden in Athe ne. Hij is 61 jaar oud geworden. BENOEMING BISDOM HAARLEM De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft drs. M. J. de Groot, secretaris van het bis dom, benoemd tot judex prosynodalis van de kerkelijke rechtbank van Haarlem. Opnieuw hebben inbrekers in Den Haag een aanzienlijke slag geslagen, door met een buit van 4.550, respec tievelijk 3.000 gulden te verdwijnen. Door het restaurant Old Dutch aan het Buiten/hof liep een gemakkelijke weg om in een kantoor te komen op de tweede etage van een naastgele gen gebouw. Via een platje op de eerste etage en een wc-raampje wist die inbreker in het bewuste eebouw te komen. De deur naar het kantoor werd geforceerd, een schrijfbureau en een geldkistje moesten het ontgelden en d'e dief verdween met een bedrag van 4.550 gulden. De totale schade, die hij heeft aangericht, bedraagt on geveer 5.000 gulden. Waarschijnlijk had personeel van een kantoor aan het Bankaplein in Den Haag een schuifraam niet goed afgesloten. In ieder geval was-dit de toegang, waardoor een inbreker het gebouw binnen kwam. Op de vierde etage moest een stalen kast het ont gelden, waarin ziöh een geldkistje bevond. Een bedrag van precies 3.011 gulden en 68 cent is met de dief ver dwenen. Maandagmiddag is op de Vliet bij Rijswijk een zolderschuit met twee trechters tegen de ophaalbrug gevaren, waardoor een van de storttrechters omviel en beschadigd werd. Het scheepvaartverkeer kwam hierdoor in d« knel: de doorvaart door de brug is versperd en het laat zich aanzien, dat deze versperring nog wel enige Deze Finnen vonden een oplossing, toen in de stromende regen de voorruit van hun auto barstte. Gewapend tijd cal aanhouden. De materiele ecbade Ie aancienlijk. met een paraplu wisten cij vooreichtig rijdend hun bestemmlnf te bereiken en dat is een glimlach waard.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3