3)e Johnson: geen nieuwe communistische staat Ingrijpen door V.S. vandaag voor de Veiligheidsraad Opstand liep aanhangers van Bosch uit de hand Wapenstilstand in gebied van Koetsj Aanslagen in Leopoldstad Amsterdamse taxichauffeurs ongerust na twee overvallen Met mes stekende Ghanees aangehouden MAANDAG 3 MEI 1965 56e JAARGANG BUREAU PAPEN GRACHT 3! KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Vroege vogel niet voor de poes Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tassen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm Telefoontjes 1,75 In een door de Amerikaanse televisie uitgezonden toespraak heeft president Johnson gisteravond aangekondigd opdracht te hebben gegeven voor de ontscheping van nog 4.500 Amerikaanse militairen in de Dominicaanse republiek. Het aantal Amerikaanse militairen in de Dominicaanse republiek bedraagt thans 14.000 man. De presi dent verklaarde woensdagmiddag tot het zenden van Amerikaanse strijdkrachten naar dat land te hebben besloten na ontvangst van een dringend telegram van de Amerikaanse ambassade in San Domingo, dat de Dominicaanse regeringstroepen de situatie niet meester konden blijven. President Johnson zette uiteen, dat de Amerikaanse volkeren niet konden toelaten dat zich op het weste lijk halfrond een nieuwe communistische regering vestigt en dat daar een tweede Cuba ontstaat. Volgens de president hebben talloze aanhangers van president Bosch een toevlucht gezocht in buiten landse ambassades nadat communistische samenzweerders zich van de opstandige beweging tegen de Dominicaanse autoriteiten meester hadden gemaakt. President Johnson verklaarde ver der, dat het optreden der Ameri kaanse strijdkrachten heeft voorko men. dat onder de Amerikanen en andere buitenlanders in de Domini caanse republiek mensenlevens ver loren zijn gegaan. Meer dan 5.000 buitenlanders, onder wie 1.500 Ame rikanen (en 17 Nederlanders), wach ten nog op evacuatie en deze zal on middellijk ter hand worden genomen President Johnson sprak zijn vol doening uit over de spoed waarmede de O.A.S. besloot tot het zenden van een missie naar de Dominicaanse re publiek voor het bewerkstelligen van een normale toestand en democra tisering van het land. De Verenigde Staten steunen nie mand in het bijzonder, ook geen en kele groepering, aldus de Ameri kaanse president verder. Hun doel is slechts de levens van de Amerikanen en andere buitenlanders te bescher men. VERPLICHTINGEN Aan het slot van zijn betoog ver klaarde president Johnson, dat zo- WELKOM VOOR KABINET-CALS De bejegening die het kabinet-Cals in de Tweede Kamer te beurt is gevallen kan men naar ons oordeel het best als een wat genuanceerd welkom karakteriseren. Alle sprekers hadden in hun beschouwingen over die regeringsverklaring opvallend ei gene kleuren gemengd, die zelfs op enkele punten zozeer uiteenliepen, diat men bij de exponenten van de regeringsgezinde groepen aan grote tegenstellingen kon gaan denken. Wat diat betreft lijkt het echter voor de hand liggend de verklaring van drs. Schmelzer te gebruiken, die ver onderstelde, dat deze verschillen dienden te worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de nieuwe partners nog aan elkaar dienen te wennen Wat de drie fractievoorzitters van de pairtijen aangaat, welke geest verwanten in het .kabinet hebben: de heer Roolvink distamcieerde zich in zijn waardering klaarblijkelijk het verst, omdat hij van zijn hart geen moordkuil wilde maken en overigens iedereen wel wist, dat hij zich te voren bepaald niet ails een fervent voorstander van samenwerking met PvdA heeft doen kennen. Er was ech ter voldoende loyaliteit in de woor den van de AR-voorman om de vrees uit te bannen, dat hij eerlang het thans door hem onderschreven pro gram de rug zal toekeren, tenzij op enkele détails. De heer Nederhorst onthield zich op voor ons wat opval lende wijze van een constatering, dat dit kabinet een sterke rode signatuur heeft gekregen en hij noopte op die manier drs. Schmelzer ook niet zulks te ontkennen. Beiden hebben in een merkwaardige en gelijksoortige de bat-stijl laten uitkomen, dat hun groepen in de program-punten van het kabinet-Cals voldoende even wicht naar „rechts" en „links" heb ben aangetroffen om van een goed en gezond compromis te durven ge wagen. Op die mander kon elk van de drie partners voldoende aanleiding vindén om het nieuwe team zijn steun toe te zeggen en juist omdat dit deze week niet geforceerd behoef de te geschieden, kan men de over tuiging hebben, dat voor de komende tijd geen dynamiet-ladingen te vre zen vallen. Zelfs van de beide grote oppositie groepen WD en CHU kwamen in feite weinig aanvallen op 't voor geschotelde program. In het debat is wel hevig en zelfs onevenredig veel en lang nagekaart over de formatie en een van de hoofdpunten daarin, namelijk het radio- en tv-beleid, maar de overige onderdelen hebben alweer met enkele nuances uiter aard geen heftige bestrijding ge vonden. Tenzij bij de liberalen zaken als de voorgenomen speculatiewinst belasting en de grondpolitiek. Behou dens deze punten zal het derhalve met die steun van liberalen en volge lingen van de heer Beermdnk straks ook nog wel meevallen. E'en gewichtig punt, waarover vriend en vijand van het team- Cals zich intussen gezamenlijk wèl enige zorgen hebben gemaakt, betrof de door het kabinet in uitzicht ge stelde verhoogde overheidsuitgaven en in het bijzonder de daaraan ver bonden gevaren voor een (nieuwe) verstoring van het economisch even wicht. Het voorgaande kabinet had ter bezwering van zulk een gevaar een complex van maatregelen opge steld, die grotendeels in bezuinigingen en temporisering van de uitgaven tot uiting kwamen en daaraan lijkt nu wel een abrupt einde te zullen wor den gemaakt. Mr. Cals heeft in zijn antwoord dde zorgen niet weggeno men en zelfs laten blijken, dat hij ze wèl deelt. Men mag benieuwd zijn naar de binnen enkele weken in het vooruitzicht gestelde nota, waarin de regering nader van haar voornemens inzake die uitgaven en in het bijzon der de wijze van financiering zal doen blijken. Voor het overige stond het debat van deze week naar ons oordeel wel overwegend in majeur. Het kabinet- Cals kan zich gesteund weten door een ruime Kamer-meerderheid, die vertrouwen heeft in zijn programma en de werkelijke oppositie zal zich zeker in haar kritiek matigen, zo is wel komen vast te staan. Aan zulk een regeringsteam heeft ons land in een tijd met vele problemen ook be hoefte. Men mag hopen, dat de wer kelijkheid zich ontwikkelt, zoals de gebeurtenissen van déze week deden verwachten. lang hij op het Witte Huis zal zijn, de Amerikaanse strijdkrachten de Verenigde -Staten tegen elke aanval zullen verdedigen en dat zijn rege ring haar verplichtingen zal nako men en het Amerikaanse volk zal verdedigen tegen een ieder die het wil vernietigen. De Verenigde Sta ten willen niemand overheersen, al dus president Johnson, doch zullen zich door niemand, wie dan ook, la ten overheersen. De vredesmissie van de organisa tie van Amerikaanse staten is van daag haar werk begonnen terwijl in San Domingo nog hevig door sluip schutters werd geschoten. De leden kregen bescherming van Ameri kaanse parachutisten. De secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant, is gistermiddag van Ge- nève teruggevlogen naar New York. Hij vertrok drie dagen eerder dan het plan was, om tegenwoordig te kunnen zijn bij de vergadering van de Veiligheidsraad die hedenochtend op Russisch verzoek de toestand in de Dominicaanse republiek begon te bespreken. BESTAND AANVAARD? Generaal Palmer, de opperbevel hebber der Amerikaanse troepen in de Dominicaanse republiek, heeft gis teren in de aildaar gelegen luchtbasis San Isidro verklaard, dat het staken van het vuren thans door beide par tijen volledig wordt nageleefd. „Er heerst nu een psychologische oorlogsvoering. Spaans sprekende deskundigen op dit gebied richten thans via de radio oproepen tot de Dominicaanse bevolking. Het is nu echter rustig. Slechts in het centrum van San Domingo bevinden zich en kele niet onder controle 9taande groepen van volksmenners, tiie moeilijkheden veroorzaken. Deze groepen zijn in de eerste plaats anti- Amerikaans gezand, zonder zich ver der om de Dominicaanse politiek te bekommeren", aldus generaal Pal- de situatie in de Dominicaanse repu bliek en Zuidoost-Azië. Volgens de senator bevinden zich op het ogenblik 58 communistische leiders in San Domingo. Hij zei niet te weten vanwaar de drijfveer voor de opstandige beweging in de Do minicaanse republiek is gekomen, uit Moskou of uit Peking, dan wel van beide kanten. Senator Thomas J. Dodd, lid van de senaatscommissie voor buiten landse zaken die kortgeleden een be zoek aan Zuid-Vietnam heeft ge bracht, heeft gisteravond in een ge sprek voor de Amerikaanse televisie verklaard overtuigd te zijn, dat er rechtstreeks verband bestaat tussen Zoekt u een goed ANKERHORLOGE voor ƒ30.- en ƒ40.-. Of het allerbeste van 200.- en ƒ400.-. Horloger v. d. Water, Haarl.str. 181 heeft het. Bterna, Certina, Prisma, Junghams, Ewe, Anker, Roamer. ALTIJD VOORDELIG. (Advertentie) Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft gisteren me degedeeld, dat onder de Amerikaan se militairen in de Dominicaanse re publiek vier doden zijn gevallen, ter wijl er 27 zijn gewond. Twee mari niers en twee parachutisten werden gedood, terwijl veertien mariniers en dertien vailsehermiers werden ge wond. In diplomatieke kringen in Nieuw Delhi is vandaag gezegd, dat voor het gebied van Koetsj een wapen stilstand van een week is overeen gekomen tussen India en Pakistan. Een verslaggever meldde echter uit het gebied, dat de Pakistani van ochtend gedurende korte tijd op nieuw hadden geschoten. Premier Sjastri zei vandaag in het Indiase Lagerhuis, dat premier Wil son van Engeland zijn pogingen om tot een wapenstilstand in de Rann van Koetsj te komen, voortzet. Hij verzekerde het Huis, dat hij zou blij ven vasthouden aan herstel van de status quo, de terugkeer van de troepen tot hun oorspronkelijke stel lingen. De afgelopen drie diagen hadJden er geen grote gevechten plaats gehad. De Pakistani hadden tijdens de gevechten in het gebied zware verliezen geleden, aldus de Indiase premier. Zaterdagavond zijn in Bandaloeng- wa, een gemeente van de Kongolese hoofdstad Leopoldstad, handgranaten geworpen in een zwembad en een vermaakcentrum, hetgeen aan vier Kongolezen het leven heeft gekost. Voorts werden handgranaten gewor pen in twee open -Inchtbars in de ge meente Kinsjasja. Hier en in Banda- loengwa werden meer dan 25 perso nen gewond en naar een ziekenhuis gebracht. Het totaal aantal slachtoffers in deze 2 gemeenten van Leopoldstad bedroeg dus vier doden en tegen de dertig gewonden. De politie doet nasporingen, maar zij heeft nog geen arrestaties ver richt In mei en juni 1964 werden in Leopoldstad herhaaldelijk aanslagen met plastiekbommen gepleegd doch nadien is dit niet meer voorgeko men, ook niet tijdens de vrijdag j.l. geëindigde verkiezingsperiode. Ter gelegenheid van de herdenking van het 150-jarig bestaan van de mili taire Willemsorde heeft Z.K.H. prins Bernhard zaterdag een krans geplaatst aan de voet van het nationaal monument op de Amsterdamse Dam. De grote vlootrevue bij Urk ter gelegenheid van vlaggetjesdag; de feestelijk gepavoiseerde schepen varen een voor een de haven uiL In Amsterdam hebben zich in de nacht van zaterdag op zondag twee mislukte pogingen tot beroving van taxichauffeurs voorgedaan. In één ge val werd de taxichauffeur door de overvaller gewond: de andere chauf feur wist door handig optreden zijn overvaller te verjagen zonder dat deze hem ook maar enig letsel had kunnen toebrengen. MET MES Zondagochtend om half vijf kreeg de 51-jarige taxichauffeur E. van Gogh uit Nederhorst-Den Berg door de 18-jarige uit Ghana afkomstige C. A. W. F. vier forse messteken in de rug toegediend. De dader is zonder zich verder met zijn slachtoffer te be. moeien verdwenen. De chauffeur wes nog in staat naar het nabijgelegen politiebureau aan het J. D. Meijerplein te rijden, waar hij na het opgeven van een signale ment in elkaar zakte. Hij werd naar het Binnengasthuis overgebracht. Korte tijd later werd in de Staal- sbraat de Ghanees aangehouden, dde tijdens een door de politie afgeno men verhoor bekende de overvail te hebben gepleegd. DADER NOG ZOEK In een stille straat in de Amster damse tuinstad Slotervaart is, een kleine vijf uur eerder een overval gepleegd op de 61-jarige taxichauf feur N. W. Meijer. De dader, een ongeveer 25-jarige jongeman, slaagde er niet in zijn voornemen de chauf feur zijn geld te rtnemen ten uitvoer te brengen. De chauffeur wist door een handige manoeuvre aan zijn overvaller te ontkomen, die toen het „slachbffer" het op een schreeu wen om hulp zette, als een haas de benen nam. De chauffeur kon van de dader sleahts een vaag signalement geven. De jongeman is circa 1.76 meter lang. Hij heeft een slank, schraal gezicht en donkerblond achterover gekamd haar. Hij draag t onder meer een grijs col bertjasje. De twee overvallen hebben grote beroering gewekt in de kringen van de Amsterdamse taxichauffeurs, dia overigens vol lof zijn voor de snelle wijze, waarop de politie de jacht heeft geopend op de daders. Men wil nu gaan aandringen op het snel nemen van preventieve maatre gelen, tegen dit soort overvallen en molestaties van taxichauffeurs. „Het begint hier op Duitsland te lijken, waar de laatste jaren een groot aan tal roofovervallen op taxichauffeurs zijn gepleegd", zei men in chauf feurskringen. „Ik neem vast geen kleurlingen of negers meer in mijn wagen", was een eveneens veel ge hoorde opmerking, waaraan echter direct werd toegevoegd, dat deze houding van de chauffeurs, door niet- blanken, als rtssendiscriminatie zou worden uitgelegd. In baxikringen werd het idee ge opperd om een groen zwaailicht, een kleur die als zwaai licht nog niet in het wegenverkeers reglement is opgenomen, op de taxi's te monteren. In geval van nood zou de chauffeur dan dit licht in wer king kunnen stellen, zodat collega's en politiewagens, die zo'n groen zwaaiend licht zien, terstond een achtervolging kunnen inzetten om hulp te verlenen. „De chauffeurs uit rusten met revolvers gaat niet, daar zijn wij van overtuigd", zei een der chauffeurs. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's WISSELVALLIG^ Gediuirerade het weekeinde heeft de invloed vain oceaamdepressies zich ge leidelijk vender over Engeland, Frankrijk en België tot over ons land uitgebreid. Zondagmiddag vielen daarbij in het zuiden en westen van het land nogal wat buien waarvan sommige vergezeld gingen van on weer. Opverschillende plaatsen bracht de bui omstreeks 15 mm re gen. Intussen trekt een nieuwe en diepe ooeaandepressie snel in de rich ting van Ierland. Deze storing zal morgen ook het weer in ons land be- pallen. Het weertype blijft de komen de dagen onbestendig met ongeveer dezelfde temperaturen ails vandaag. ZON- EN MAANSTANDEN 4e Mei: zon op 5.05, onder 20.09; maan op 6.51. Hoogwaterstanden 4 Mei: v.m. 6.48; n.m. 19.18. KORRELTJE De rijpe kennis luistert, de onrijpe neemt het woord. (Staring)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1