3)e C<2id6e6oii^cmt Kleurrijk feest in tuin voor koninklijk paleis Duizenden defileerden langs jarige vorstin en haar gezin FORSE STEEKPARTIJ IN GRONINGEN NA RUZIE TV-TOESPRAAK VAN PREMIER CALS TER GELEGENHEID VAN KONINGINNE-VERJAARDAG Westberlijnse politie gooide vluchttunnel dicht „Bourguiba is onze gevaarlijkste vijand" ZATERDAG 1 MEI 1965 56e JAARGANG No. 16.514 1Vu uitrusten Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voor woensdag Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Tot diep in de nacht heeft Nederland, dat immers een vrije zaterdag voor de boeg had, feest gevierd. Tot ver in de zaterdagochtend was het rumoerig op de straten, waar kleurige lichtreclames tegen het vallen van de avond de taak van de talloze vlaggen overnamen. Want er is gisteren, op Koninginnedag, uitbundig gevlagd, en daar heeft ook en vooral Leiden enthousiast aan meegedaan. Rond paleis Soestdijk was het gisteren overdag een overweldigend schouw spel die duizenden feestelijk geklede Nederlanders langs het bordes te zien trekken. De op Koninginnedag bijna traditionele zon gaf aan het feest een bijzonder fleurig karakter. Urenlang heeft de vorstin de hulde van duizenden van haar onderdanen in ontvangst moeten nemen. Men wist niet van ophouden: steeds wandelden weer nieuwe roepen langs het koninklijk gezin, dat met uitzondering van prinses rene, op het bordes tegen de zon in naar het grandioze defile stond te kijken. Ook Leiden heeft een traditie hoog gehouden: een estafet teploeg van Leidse studenten zorgde ervoor, dat praeses W. P. van Rappard de jarige vorstin een oorkonde kon overhandigen. toeschouwer, voor het paleis had ver zameld, op ongeveer 30.000 schat. Dat is aanzienlijk meer dan vorig jaar, toen er ook al een record werd ge broken. Een groot probleem was voor vele automobilisten gisteren het vinden van een parkeerplaats. De eerst aan- RECORD De Baarnse politie, die de organi satie van de festiviteiten rond paleis Soestdijk in handen had, is erg voor zichtig, als zij het aantal mensen, dat zich hetzij voor het défilé, hetzij als Aan de Oudeweg 16a te Gronin gen heeft zich gisteravond om 17.20 uur in het pension van mevrouw Huisman een steekpartij voorgedaan. Een kostganger, de 36-jarige los- arbeider C. H. B. geboren te Para maribo, die daar sinds twee maan den in de kost is, heeft de zoon van de hospita, de 26-jarige drukker- typograaf Joachim Jan Huisman, met een mes in het gezicht gesto ken. Daarop verliet hij rustig wan delend de woning en verdween in het stadscentrum. De politie is er nog niet in geslaagd de man aan te DUITSE BEVRIJDINGSLOLLY'S Lolly's met een Duitse tekst op d"e verpakking, diie bestemd waren om de Bevrijdingsdag onder leerlingen van Delftse lagere scholen te worden uitge deeld, zullen worden terugge stuurd. De leerlingen zouden een zakje ontvangen met een rol pepermunt, een rol drop en een lollly. Nadiat de lolly's wa ren afgeleverd en al gedeelte lijk bij de scholen waren be zorgd, ontdekte men dat op die papiertjes ondert andere „mit farbestoff" en „funf pfen nig" stond. Er komen nu andere lolly's, niet van Duitse her komst, althans zonder Duitse tekst. houden. B. heeft al enkele veroor delingen op zijn naam staan. Toen hij twee maanden geleden in de kost kwam in het pension aan de Oudeweg was hij juist vrijgelaten uit de gevangenis, waar hij een straf van één jaar met aftrek had uitge zeten wegens poging tot doodslag c.q. zware mishandeling. Blijkens het door die politie inge stelde onderzoek, was aan de steek partij een ruzie voorafgegaan. De pensionhoudster had haar kostgan ger namelijk de bezwaren overge bracht van de overige bewoners te gen het rumoer dat hij in de vroege ochtend met zijn platenspeler ver oorzaakte. De man bedreigde toen mevrouw Huisman en haar zoon. De jeugdige typograaf ging daarop naar die politie om zich te beklagen over die kostganger. Terug in de woning aan de Oudeweg vertelde hij van zijn klaoht bij de politie. Daarop owt9tond andermaal een woorden wisseling, waarbij de kostganger de kamer werd opgezegd. Hij kon zijn koffers pakken en kreeg het betaalde geld voor mei terug. Toen mevrouw Huisman het geld ophaalde, trok verdachte plotseling een mes en stak de zoon. Het slachtoffer werd aan de linkerwang nabij de mond geraakt en bloedde hevig. Hij liep eerst de straat op, keerde daarop terug, waar bij verdachte hem passeerde. Het slachtoffer is in een auto van zijn zwager naar het Academisch Zieken huis gebracht, waar bleek dat de verwonding nogal meeviel. gekomenen konden hun voertuig nog gemakkelijk kwijt, doch lateren moes ten hun auto vaak op een afstand van zo'n vijf kilometer laten staan. Ook toen de koninklijke familie zich in het paleis had teruggetrok ken om het dubbele verjaardagsfeest in huiselijke kring verder te vieren ook a.s. schoonzoon Pieter van Vollenhoven was gisteren jarig: hij werd 26 jaar duurde de drukte voort, en eerst tegen acht uur 's avonds werd het wat stiller. Het défilé bracht voor de verkeers regeling ook de nodige problemen met zich mee: er ontstonden in korte tijd files van zo'n vijf kilometer leng te. De politie heeft er de handen aan vol gehad, maar tegen de mid dag werd de toestand rond Soestdijk weer normaal. Om half elf verscheen 't koninklijk gezin op het bordes, waar de vorstin werd onthaald op een vaandelgroet van een delegatie van de in de N.S.F. verenigde sportbonden. OOK PIETER Ook Pieter van Vollenhoven ver scheen op het bordes, steunend op een stok, maar zo aan zijn brede lach te zien, had dat geen enkele invloed op zijn humeur. Het lange staan is echter kennelijk nog te ver moeiend voor hem, want vijf mi nuten na het begin trok hij zich met zijn verloofde, prinses Margriet terug in het paleis, waar hij geflankeerd door de prinses, het défilé verder zittend gadesloeg. Het défilé werd geopend door de aankomst van de laatste loper van de Leidse estafetteploeg, die het dit jaar overigens wel wat zwaarder heeft gehad dan voorgaande jaren. Immers, ook studiegenoot PieteT moest in de hulde betrokken wor den, en dat geschiedde, nadat prae ses Van Rappard aan de vorstin een oorkonde had overhandigd, door de aanbieding van een album en een ongedwongen gesprek. Leden van de V.V.S.L. zorgden voor een bloemetje. En daarna barstte het oog- en oor strelende geweld van het défilé eerst goed los. SPORTIEVE DEMONSTRATIE Na verloop van tijd werd h?t ech ter duidelijk, dat men in ernstige moeilijkheden zou komen met het tijdschema. Daarom werd besloten de groepen in dubbele formatie langs het bordes te laten marcheren. De N.S.F. heeft veel zorg aan de pre sentatie van haar groep besteed. Na het sluiten van de toegangshekken volgde een half uur later dan was voorzien de opmars van spor tief Nederland, dat tijdens het bur gerdefilé met vaandels, vlaggen en sportkleding in de paleistuin 'n bont, natuurlijk décor had gevormd. Als verrassing reden aan de staart van de stoet paarden, demonstratie wagens van de sportbonden, moto ren en auto's mee. De deputaties droegen grote bloemenletters, die op het gazon tenslotte de wens „Onze Nederlandse sportbonden feliciteren U" formeerden. De letters „N.S.F." waren in rood, wit en blauw, de ove rige letters van gele narcissen. De vorstin volgde het sportgebeuren met een verrast gezicht, dat haar bewon dering en waardering voor deze N.S.F.-stunt uitdrukte. TWEE UUR Ruim twee uur duurde het défilé. Een schitterende demonstratie van dertote voT zy? vorsU? en haar Met beide handen zwaait de jarige vorstin naar de vele landgenoten, die gezin toedraagt langs het bordes van het paleis defileren. MEVROUW CHURCHILL IN DE ADELSTAND De tachtigjarige weduwe van wij len sir Winston Churchill is gisteren in de adelstand verheven. Dit houdt onder meer in, dat zij een even tuele benoeming tot lid van het Ho gerhuis kan aanvaarden. Sir Winston zelf heeft nimmer een verheffing in de adelstand willen aanvaarden, omdat hij er de voor keur aan gaf lid van het Lagerhuis te blijven. In totaal zijn elf personen in de adelstand verheven teneinde te voor zien in de vakante zetels in het Ho gerhuis. Tot hen behoren lady Bea trice Pluipmer, weduwe van de vroe gere Labour-afgevaardigde sir Leslie Plummer en sir Harold Caccia, de vroegere Britse ambassadeur in Washington. Het totaal aantal leden van het Hogerhuis bedraagt nu 99. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat 2500 mariniers naar Santa Domingo zijn gezonden, omdat de situatie in de Dominicaanse republiek voortdurend slechter werd. Op de foto heeft een marinier stelling genomen achter een bloemenbak voor do Amerikaanse Minister-president mr. J. M. L. Th. Cals heeft via de televisie t.g.v. de verjaardag van H.M. de Koningin een toespraak gehouden tot de luisteraars en de kijkers. De premier zei ongeveer: Nog kort geleden kon ik niet ver moeden dat ik vandaag het voorrecht zou hebben de gelukwens namens re gering en volk van Nederland uit te spreken ter gelegenheid van de ver jaardag van koningin Juliana. Maar wat ik w el wist zoals u allen dat is, dat er vandaag alle reden zou zijn zulk een gelukwens uit te spreken. En wat er ook in de regeringssamenstelling veranderd moge zijn, onze aanhankelijkheid, eer bied en genegenheid voor onze ko ningin zijn onverminderd dezelfde ge bleven. Zo is het ook in heel ons volk. Veel is er in de na-oorlogse jaren veran derd in onze opvattingen en gedra gingen, maar niets in onze trouw aan Oranje. Als ik mij afvraag hoe dat mogelijk is in deze wereld, warm zoveel ver trouwde zaken weg vallen of onze ker worden, dan vind ik daarvoor maar één afdoende verklaring: Ne derland. het moderne, 20ste eeuwse Nederland hecht nog steeds met de zelfde liefde aan het aloude Oranje huis, omdat onze koningin bewezen heeft de moderne tijd te verstaan, omdat zij zelf de ontwikkeling van ons volk niet alleen heeft meege maakt, maar daarin ook voor gaat, omdat zij dag in dag uit met1 dat volk meeleeft. Ik heb dat de laatste weken op wel zeer bijzondere wijze meegemaakt in de moeilijke formatietijd. die achter ons ligt. Geen dag ging er voorbij of de koningin wilde ingelicht worden over de problemen, die zich voorde den en over de moeilijkheden die er overwonnen moesten worden. In deze tijd heb ik van nabij ervaren hoe zij waarlijk dag in dag uit meeleefde met de problemen van ons volk. SPONTAAN FEEST Ons volk voelt dat intuïtief heel goed aan en daarom is koninginne- verjaamiag een steeds wederkerend spontaan feest. Men zegt wel, dat wij Nederlanders niet goed feest kunnen De Westberlijnse politie heeft gis teren de bouw van een vluchttunnel aan de sectorgrens met Oost-Berlijn verboden en de ingang van deze tun nel dichtgegooid. De bouwers, een groep vluchiteMngenhelpers, kregen te horen, diat zij zich zelf in gevaar brachten. Voorheen zijn dikwijls mensen uit Oost-Berlijn door dergelijke vlucht- tumnels onder die muur door naar Weet-Berlijn outtoomen. vieren, maar dat geldt zeker niet voor die verjaardag van onze ko ningin. Het bloemendefilé is al een traditie geworden, maar dian een traditie, die niets van haar fleur heeft verloren. Hartverwarmend is dat ieder jaar weer opnieuw, voor wie er zelf aan deelnemen. maaT ook voor de mil joenen. die het via de televisie mee beleven. In de afgelopen dagen is er in de Tweede Kamer veel gesproken over de grote problemen, waarvoor wij ons in deze tijd gesteld zien. Daarbij is menig punt naar voren gekomen, waarover verschil van inzicht in ons vol'k bestaat. Des te meer verheugt het mij, dat ik mij thans die tolk van geheel ons volk magweten, wanneer ik mij op dieze ochtend van haar verjaardag met een oprechte en hartelijke geluk wens richt tot onze koningin". O.-Duits spionagecentnim in Zurich opgerold In een gisteren door de Zwitserse regering in Bern uitgeseven bekend making wordt meegedeeld, dat een Oostduitser en een Zwitserse taxi- bestuurder in november 1964 in Bern zijn gearresteerd op beschuldiging van spionage voor Oost-Duitsland. De Oostduitser Hans von Oettingen en de taxibestuurder Richard Beeli maskeerden hun spionage-actnviteit door de instandhouding, in Zürich, van een persbureau. Zij zulien in deze stad op een nog nader te bepalen da tum voor bun spionagebedrijvigheid terecht staan. Israëlische reaches: De inhoud van Bourguiba's bood schap aan president Nasser is in Is rael ingeslagen als een bom. Alle bladen brengen de boodschap onder grote koppen. Het blad „Yedioth Aharonoth" schrijft: „Bourguiba is de in telligentste en gevaarlijkste van onze vijanden. We moeten ons zelf ge lukwensen, dat het plan door de an dere Arabische landen is verworpen. Het voorstel heeft tot doel ons voor een dilemma te plaatsen." De mening van „Yedioth Aharo noth" wordt door de andere bladen gedeeld. Zij schrijven, dat Bourguiba, evenals de andere Arabische staats hoofden, slechts de beste manier zoekt om Israel te vernietigen. „Maariv" schrijft, dat de Israë lische regering voor haar gereser veerde houding alle reden had. Een deel van de openbare mening had zich na Bourguiba's voorstellen tot laten verleiden. Zich richtend tot de jarige koningin zei mr. Cals: „Majesteit, wanneer u zo direct duizenden bloemen in bonte ver scheidenheid van kleuren aan uw voeten ziet tesaam gevoegd tot de harmonieuze eenheid voor een feeste lijk tapijt, weet dan. dat ons volk in al zijn verscheidenheid zich op deze feestelijke dag hartelijk en in een heid met u verbonden gevoelt. Na mens het Nederlandse volk bied ik u op deze dag mijn oprechte geluk wensen aan. God zegene u en uw ge zin. Hotel de Beurs, Noordwijk ZONDAG A.S. DANSEN van 36 n 811 uur. (Advertentie) A.S. ZONDAG DANSEN IN „DE STAD ROME" (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's MINDER KOUDE NACHT Een rug van hoge luchtdruk strek te zich vanmorgen uit van Scandi navië naar het Alpengebied. Deze be weegt zich langzaam verder naar het oosten. Over de Golf van Biscaje is intussen een storing langzaam naar zuidwest-Engeland getrokken. Een front hiervan veroorzaakte in west- Frankrijk regen en onweer. Ver wacht moet worden, dat dit storings- gebied zich op de flank van de rug van hoge luchtdruk boven midden Europa verder naar het noorden zal verplaatsen en morgen in ons land van het zuiden uit meer bewolking zal brengen. Daarbij zullen later mo gelijk ook enkele lokale buien kun nen voorkomen. Maar het noordoos ten van het land zal er waarschijnlijk vrij van blijven. De winden ruimen geleidelijk van oostelijke richtingen naar zuidelijke, waarbij nog wat warmere lucht wordt aangevoerd. De kans op nachtvorst is thans ver waarloosbaar klein geworden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 Mei: zon op 5.09, onder 20.06; maan op 5.51, onder 21.35. 3 Mei: zon op 5.07, onder 20.08; maan op 6.18, onder 22.59. KORRELTJE De beste beloning voor een goed volbrachte taak, is de kans 'n nieuwe taak te volbrengen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1