KAMER DEBATTEN Margie Ball als reserve naar Knokke DONDERDAG 29 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De wondervezel die meerekt Het grote nieuws van dit seizoen is „doublé stretch Ame rican", een stof die méérekt in de lengte en in de breedte. Voorbij is dus de tijd van een trekkend colbert, van „knieën" in de pantalon en van „ellebogen" in de mouwen. HOOGSTRAAT LEIDEN (Advertentie) SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart EIS VAN 8 MAANDEN TEGEN CHAUFFEUR (Vervolg van pag. 1) IN DE MIST Nadat de heer Koekoek (BP) uit voerig had uiteengezet, waarom hij voor het kabinet en de regeringsver klaring geen goed woord over kon hebben, kreeg KVP-fraotievoorzitter Schmelzer het woord. Na een uiteenzetting over de in formatie en de formatie, waaruit bleek, dat de plannen voor de WD onaanvaardbaar waren zei hij, dat een christen-democratische samen werking hem dierbaar is, maar dat dit niet mocht leiden tot het ontbre ken van een logische en reële aan pak van een bepaald probleem. Het tussenvoorstel-Beernink was voor KVP en ARP niet aanvaard baar, maar toch bleef de CH mee praten. Er was beslist wel een meer derheidsafspraak over radio en tv te bereiken geweest. „Ik ben terzake helemaal in de mist gebleven", aldus de heer Schmelzer, die voorts meen de dat de CH zich niet direct had hoeven terug te trekken en aan het einde der onderhandelingen nog al tijd had kunnen besluiten om niet mee te doen. Hij achtte het toetreden van de PvdA tot het kabinet voorts niet in strijd met de verkiezingsuitslag in GOED EVENWICHT In de regeringsverklaring, aldus de heer Schmelzer, is tot een goed even wicht gekomen tussen het particu lier initiatief en de individuele ver antwoordelijkheid en gemeenschaps regelingen anderzijds. Hij vroeg een taxatie van de ho gere uitgaven voor 1966 en de finan cieringsmogelijkheden ervan. De aangekondigde grondpolitiek achtte spr. aanvaardbaar. De over heidspositie in het marktmechanisme wordt versterkt, hetgeen gunstig voor de prijsvorming kan zijn, zon der dat van distributie van dit goed sprake kan zijn. Spr. was blij dat de landbouw hoge prioriteit blijft behouden en ook, dat de ontwikkelingshulp steviger wordt aangepakt SPECULATIEWINST De heer Schmelzer vroeg of bij een speculatiewinstbelasting een be paling ten behoeve van de inflatie- factor kon worden ingelast en voorts of bij „doorschuiven" bij het stich ten van een nieuwe woning ook het (middenstands)-bedrijf zal worden betrokken. Op grond van de wenselijkheid van continuïteit nam hij genoegen met de huidige zetelverdeling al had hij liever gezien dat elk der partners een zetel in de sociaal-economische- financiële sector zou hebben bezet. Positief stond de heer Schmelzer tegenover het nieuwe departement van minister Vrolijk, als ook tegen over de functie van minister Bot. LIJN MARIJNEN DOORTREKKEN De heer Schmelzer vond, dat be langrijke hoofdlijnen van het kabi- net-Marijnen, soms versneld, zullen worden doorgetrokken. Nieuw zijn de grondpolitiek en de speculatie winstbelasting. De heer Schmelzer vertrouwde erop, dat er gelegenheid en ruimte zal zijn om de taak van de volksvertegenwoordiging volledig tot zijn recht te laten komen. Hij sprak respect en bewondering uit jegens premier Cals, die hij geluk wenste met het resultaat, dat na grote persoonlijke inspanningen werd bereikt. „GEWOON, GOED, NORMAAL vene erkent en honoreert". Het eind oordeel over de thans gekozen op lossing zal evenwel eerst dan gege ven kunnen worden, als de omroep- nota in behandeling komt. De heer Nederhorst sprak zijn voorkeur uit voor het uitzenden van reclamebood schappen op vaste tijden. In het slot van zijn uiteenzetting zei de heer Nederhorst, dat het kabi- net-Cals op de steun van zijn fractie kan rekenen. Sprekend over de huurverhoging („elke huurverhoging is een bron van onrechtvaardigheid") deelde drs. Nederhorst mee, dat enkele leden van zijn fractie tegen het nog in te die nen wetsontwerp zullen stemmen. EERLIJKE KANS „Dit kabinet verdient een eerlijke kans", constateerde de nieuwe AR- fractieleider, de heer Roolvink. De rtv-kwestie maakte een einde aan het zijns inziens goede kabinet- Marijnen. Het werd nodig van paar den te verwisselen, „maar wij had den die beslissing liever niet geno men", aldus de heer Roolvink. De heer Roolvink zei voorts, dat allen rechtsgelijkheid moeten heb ben, maar dat men degenen, die niet van het recht van organisatie ge bruik maken, bezwaarlijk zendtijd kan toekennen. De heer Geertsema (VVD) riep daartegen: „u wilt dus ook alleen aan leden van politieke partijen stemrecht toekennen?" maar de heer Roolvink kaatste terug, dat er hier toch wel zeer essentiële ver schillen bestaan. Sprekend over financiële compen satie voor de pers-ondernemingen zei de heer Roolvink weinig te voe len voor de reserveringsgedachte, neergelegd in het plan-Cals. Hij vreest, dat men dan op gespannen voet zal kunnen komen met de vrij heid en onafhankelijkheid van de pers. Uitvoerige aandacht schonk de heer Roolvink aan het te voeren sociaal- economisch beleid, waarbij hij met name sprak over de spanning in de gehele economie. De AR-woord voerder sprak zijn bezorgheid uit over het voornemen van het kabinet met betrekking tot de staatsdeelneming bij de oliewin ning in de Noordzee. Grote voorzich tigheid is op dit terrein voor de staat geboden. De AR-fractie staat even eens zeer huiverig tegenover de aan gekondigde voorstellen tot invoering van een speculatiewinst-belasting, zo zei de heer Roolvink. Nadat o.a. de heer Jongeling (GPV) het zijne nog had gezegd werd om vijf over half een de vergadering verdaagd tot vanmiddag een uur. Dan zal de regering de sprekers van re pliek dienen. De Nederlandse zangploeg, die van 9 t/m 15 juli zal deelnemen aan de 7e „Coupe d'Europe du Tour de Chant" (beter bekend als songfesti val) in het Casino te Knokke, is thans samengesteld. De vrouwelijke deel nemers zijn de 24-jarige Connie van Bergen, de 25-jarige Greetje Kauf- feld, de 23-jarige Liesbeth List en de 17-jarige Suzie (pseudoniem van Ma ria Carina Pereboom)De enige mannelijke deelnemer is de 23-jarige Jan Arntz (tevens balletdanser en choreograaf). Als eventuele invalster reist de zangeres MARGIE BALL mee naar Knokke. Dit werd vanmiddag in Vinkeveen bekend gemaakt door de impresario Lou van Rees, die tijdens het song festival als ploegleider zal optreden. De andere deelnemende landen zijn Frankrijk, Duitsland, Italië, Enge land en België. Ieder land zal twee juryleden afvaardigen. Uit Nederland zullen dit zijn: Jan Delfgauw en Herman Stok. Tijdens het songfestival zullen ook enige vedettes optreden: Robert Co- goi (9 juli), Patachou (10 juli), Sa- cha Distel (11 juli) en Petula Clark (13 juli). Op de persconferentie werden nog enige andere muzikale evenementen bekend gemaakt. De Nederlandse af vaardiging naar het 6e internationale Jazz-Festival in Juan-les-Pins, dat van 23 t/m 29 juli zal worden gehou den, zal dit jaar bestaan uit de 22 man sterke big-band van Boy Edgar. De nieuwe cabaretgroep „Shaffy Chantant" zal van 11 t/m 29 mei iede re avond optreden tijdens een cruise van de Nieuw-Amsterdam. Aan het cabaret werken mee: Ramses Shaffy, Liesbeth List, Loesje Hamel, Polo de Haas en Shireen Strooker. „Shaffy Chantant" zal op 14 juli wederom met de Nieuw-Amsterdam naar de Verenigde Staten vertrekken om daar een toernee te gaan maken. Connie van den Bosch en Connie van Bergen zullen van 5 t/m 16 augustus deelnemen aan het 5e in ternationale festival van lichte mu ziek „Sopot" (Polen) en Ostende „Van zee tot zee". ARCHIVARIS BISDOM HAARLEM De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dode waard heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mgr. P. M. Verhoofstad als archivaris van het bisdom Haarlem. In zijn plaats is benoemd de zeer •erw. heer J. A. J. M. Venspaandionk. Louis Armstrong en Barbara Streisand naar Nederlahd De beroemde Amerikaanse neger trompettist Louis Armstrong zal op Hemelvaartsdag in Blokker optre den. „Satchmo" zal op die dag in de veilinghal een middag en een avond concert geven, dit deelde Ben Essink gistermiddag mede op een perscon ferentie in Vinkeveen die - was be legd door de impressario Lou van Rees. Het optredien van Armstrong en zijn band kost de organisatoren een bedrag van 30.000. Van Satchmo's optreden zullen geen tv en radio- opnamen worden gemaakt. Dan zou den de organisatoren namelijk nóg eens 30.000 hebben moeten neer tellen. Een ander hoogtepunt in de wereld der lichte muziek is de komst naar Nederland van de Amerikaanse mu sical-ster Barbara Streisand tijdens de laatste week van september. Zij zal driemaal in Nederland optreden: in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Ze zal ook optreden tijdens het Grand Gala du Disque. Treinvertraging door blikseminslag De Nederlandse Spoorwegen heeft gistermiddag op sommige plaatsen last gehad van treinvertraging ten gevolge van blikseminslag. Van tien over vier tot tien over vijf was de beveiliging gestoord tussen Blauw kapel en Bilthoven en omgekeerd, doordat de bliksem was ingeslagen in het sèihhvi/ia Blauwkapel. De trei nen. die gedurende deze tijd stap voets moesten rijden, liepen een ver traging op van vijf minuten. Tussen Putten en Ermelo sloeg om half vier de bliksem in, waardoor de beveiliging niet meer werkte. Koningin naar gala- avond Boekenweek Hare Majesteit de Koningin heeft het voornemen op donderdag 13 mei a.s. aanwezig te zijn op de gala-avond die in het kader van de dertigste Nederlandse Boekenweek wordt ge houden in de nieuwe RAJ te Amster dam. EENDENSTERFTE IN HEEMSTEDE Nadat vorig jaar in de hertenkamp van het wandelbos Groenendaal te Heemstede veertien herten zijn over leden, waarvan zes door het nuttigen van plasticmateriaal en de anderen door niet opgehelderde r "enen, heeft zich in de afgelopen weken een ziekte met dodelijke afloop voorgedaan on der de grote verzameling eenden. Hef wandelbos bezat ondier meer twintig Kaapse of musketeenden, die oorspronkelijk uit Egypte afkomstig zijn. De eenden zijn na een dag ziekte overleden. Hun leeftijd varieerde van een tot zes jaar. De meesten waren in Heemstede geboren. De gemeente heeft contact opgenomen met deskun digen, die de doodsoorzaak niet heb ben kunnen vaststellen. Wel zijn zij van mening, dat van vergiftiging geen sprake is. PROVINCIE VERKOOPT BOERDERIJ LANGS DE MEYE TE ZEGVELD De Provinciale Staten hebben G.S. van Zuid-Holland in 19§2 gemachtigd tot het aankopen van onroerende goederen ten behoeve van of in ver band met recreatieve doeleinden. Vorig jaar hebben G.S. aangekocht een pachtvrije boerderij met bijbe horende landerijen aan de Meije on der de gemeenten Nieuwkoop en Zegveld groot ca. 20,5 ha, voor de prijs van f 215.000, exclusief bijko mende kosten. De boerderij heeft echter geen binding met het recreatiegebied ten zuiden van de Meije. Voorts zouden met het in goede staat brengen van deze boerderij aanzienlijke kosten ge moeid zijn, waarvan het de vraag is of de provincie daarvan voldoende profijt zou trekken voor de recreatie. Zou de boerderij verkocht kunnen worden, dan zou de opbrengst er van weer ten goede kunnen komen aan het beschikbare krediet en aldus weer gebruikt kunnen worden voor de aankoop van recreatiegronden elders. Voor deze opstallen met bijbeho rend erf, tezamen groot ca. 1.06.60 ha, is inderdaad inmiddels een koper gevonden. Deze, de heer A. R. van der Vlugt te Amsterdam, is bereid daarvoor een koopprijs van f 75.000, kosten koper, te betalen. Als beper kende voorwaarden voor de koper zullen daarbij onder meer gelden, dat op de aan te kopen percelen geen caravans, tenten, woonboten, zomer huisjes, e.d., noch nieuwe opstallen mogen worden geplaatst en/of ge houden, en dat aan de aanwezige be. bouwing geen andere bestemming dan die voor woongebruik mag wor den gegeven. De provincie neemt op zich ten behoeve van de weilanden in Nieuwkoop ten noorden van de Meije, die niet zullen worden ver kocht, een nieuwe toegangsbrug te bouwen. Ook bij niet-verkoop van de boerderij zou evenwel een nieuwe brug naar deze weilanden, wanneer deze voor de recreatie worden inge richt nodig zijn. WEER DIERTJES IN DELFTS DRINKWATER? Een bewoner van de Ghoorsfiraat in Delft heeft in een glas water, dat hij uit zijn kraan had getapt, een rups achtig diertje aangetroffen van ruim een centimeter lengte. De gemeente bedrijven wilden, afgaande op dit ene geval, waarbij men uiteraard geen zekerheid heeft, dat het diertje uiter aard uit het leidingwater afkomstig is, geen conclusie trekken. Na de vorig jaar genomen maat regelen in onder meer Delft. Rotter dam en Amsterdam zou men ver wachten, dat dit euvel zich nietmeer zou voordoen, maar hierover kan nooit algehele zekerheid bestaan, nu wel is gebleken, dat van enkele tien tallen waterleidingbedrijven het wa ter wel eens iets ongerechtigs bevat, zei men. Wanneer mocht blijken, dat meerdere diertjes inderdaad uit het leidingwater komen, zal men in sa menwerking met het Rijksinstituut voor de Drinkwaterzuivering op nieuw tot maatregelen overgaan. Tal van bekende Nederlandse ac trices en acteurs hebben woensdag gedefileerd langs de baar van de ac trice Fien de la Mar, die stond opge steld in het De la Mar-theater. Be halve persoonlijke belangstelling ge tuigden ook velen van hun mede leven door een overstelpende hoe veelheid bloemen te sturen. Acmaea 27 700 m NW v. Lima n. Valparaiso. Alamak 27 v. New Orleans n. New York. Alcor 27 430 m ONO v. St. Helena n. Las Palmas. Algorab 27 60 m ZZW v. Finisterre n. Antwerpen. Alkes 27 450 m ONO v. Aden n. Ge nua. Alnitak 27 v. B. Aires n. Santos. Aludra 27 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Area 27 40 m ZOtO v. Brisbane n. Singapore. Asterope 27 130 m ZO v. Flores n. Montreal. Castor 27 te Izmir. Garoet 28 te Colombo verw. Japara 28 te Antwerpen, verm. 29 v. Antwerpen n. Rotterdam. Kennemerland 27 te Amsterdam. Kloosterdijk 27 300 m NNW v. Azo- ren n. Miami. Kopionella 28 te Curagao. Korendijk 27 250 m OZO v. Kp. Race n. Antwerpen. Korenia 27 te Fredericia verw. Ladon 27 te Amsterdam. Mainlloyd 8/5 te Cristobal verw. Medon 27 420 m NNW v. San Juan n. Willemstad. Memnon 28 v. Rotterdam n. Antwer pen. Merwelloyd 28 te Assab. Montferland 28 te Buena Ventura. Musilloyd 27 150 m ZO v. Suez n. Djibouti. Nieuw Amsterdam 28 te Rotterdam. Rotterdam 27 v. Rotterdam n. Le Havre. Scheldelloyd verm. 30 v. Bangkok n. Singapore. Sirrah 27 v. Boston n. Aruba. Togokust 28 te Antwerpen. Ulysses 27 te Paramaribo. Wonosari verm. 30 v. Beira n. Dar es Salaam. Kleine vaart Aerdenhout 27 10 m Z v. Uto n. Am sterdam. Primus 29 te Liverpool verw. Thea 27 35 m NO v. Outergabbert n. Londen. Volharding p. 27 v. Vlissingen n. Londen. Vreemde vaart Aurelia 23 v. Melbourne n. Adelaide. DIE KANAAL INREED De officier van Justitie bij de Rechtbank in Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, heeft gisteren tegen de 19-jarige veeverzorger S. de V. uit Tzummarum acht maanden gevange nisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht door het Consultatiebu reau voor Alcoholisme, geëist. De V. was ten laste' gelegd, dat hij in de nacht van Goede Vrijdag op zaterdag ter hoogte van de Middel zeelaan te Leeuwarden onder drank invloed met zijn auto het Van Ha- rixma-kanaal is ingereden, waarbij twee mede-inzittenden, een 44-jarige vrouw uit Leeuwarden en een 30-ja- rige dorpsgenoot v. d. V. zijn ver dronken. Diens stoffelijk overschot kon gisteren pas worden geborgen. Zelf wist DeV. zich te redden. De officier eiste ook f 50 boete we gens een aanrijding die verdachte eerder op de fatale avond had ge had. Zijn raadsman, mr. J. H. Corne- lis uit Sneek, had kritiek op de si tuatie ter plaatse. Hij meende, dat hier rood-wit geblokte hekken had den moeten staan. Voorts laakte hij het personeel van de broodfabriek waar verdachte hulp kwam vragen en dat heeft volstaan met de politie te bellen. Uitspraak over 14 dagen. VIER WEKEN VOOR GEWELDPLEGENDE TAXICHAUFFEURS Conform de eis van de officier van Justitie heeft woensdagmiddag de politierechter in Rotterdam, mr. A. R. Jolles, tot elk vier weken gevan genisstraf met aftrek van voorarrest (acht dagen) vier taxi-chauffeurs uit de Maasstad veroordeeld wegens openlijke geweldpleging tijdens de begin dezer maand uitgebroken taxi staking. De vier taxi-chauffeurs had den in de nacht van 3 op 4 april in de Claes de Vrieselaan een personen auto, die werd bestuurd door 'n bouw- In de avondvergadering kwam er eerst aan het woord de nieuwe frac tievoorzitter van de PvdA uit de Tweede Kamer, drs. G. M. Neder horst: Drs. Nederhorst constateerde, dat de formatie-Cals „zo gewoon, zo goed en zo normaal" is verlopen. Het is zo goed gegaan, aldus deze afgevaar digde, omdat elke koudwater-vrees om parlement of pers in te lichten, de formateur vreemd was. De heer Nederhorst sprak de wens uit, dat het kabinet zich open opstelt ten op zichte van het parlement en de pers en dat het de publiciteit niet zal schuwen. Hij gaf als zijn oordeel weer, dat de radio- en televisiekwes tie slechts een aanleiding was tot de kabinetscrisis. „De eigenlijke oorzaak zat dieper", aldus de heer Neder horst. „PLAN CALS" Het plan-Cals over radio en tele visie is, aldus de socialistische woord voerder, een goed doordacht stelsel, dat „enerzijds mogelijkheden opent voor de ontplooiing van het nieuwe, maar anderzijds het historisch gege- kundig tekenaar, tot stoppen ge dwongen. „Wij zagen in de bestuurder van de auto een snorder, omdat hij een vrouw in zijn auto vervoerde. We hielden hem aan omdat we ons best deden de staking zo goed mogelijk te doen slagen", zo zei één der sta kers tot mr. Jolles. De politierechter nam met deze verklaring allerminst genoegen. Hij was vooral ontstemd over wat zich na het aanhouden van de tekenaar had afgespeeld. De sta kers hadden namelijk de vrouw la ten uitstappen en vervolgens houten blokjes waarin spijkers waren gesla gen voor de banden van de auto ge legd. Daarna dwongen de chauffeurs de tekenaar door te rijden. De offi cier van Justitie, mr, J. D. de Jong, sprak in zijn requisitoir van „regel rechte gangstermethoden". De ver dachten gingen in dit geval ver over de schreef. „Zij gebruikten middelen om de staking door te zetten, die niet door de beugel konden", aldus mr. De Jong.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9