ONTZAGLIJKE BUIT BU BRUTALE INBRAAK AAN DE BURGGRAVENLAAN „DE POLYESTER POLKA" Vrouw overvallen in Tilburg KRANTENBEZORGERS gevraagd AKTIEVE BEZORGERS ZUID-HOLLAND MOET DOOR RECREATIEGEBIEDEN EEN AAN TREKKELIJK LANDSCHAP WORDEN GESTOLEN MUNTENCOLLECTIE VAN ONSCHATBARE WAARDE EEN AKTIEVE AGENT Programma Koninginnedag Leiderdorp DONDERDAG 29 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT Politie tast geheel in het duister de. In het gehele huis bleek een enor me ravage aangericht: Iaden open gerukt, kasten overhoop gehaald enz. GEVOELIG VERLIES Uit het nachtkastje was een stalen geldkistje ontvreemd, dat de boven genoemde buit bevatte. Vooral de verzameling oudie m-unten is een ge voelig verlies voor de heer Van R., die aan het aanleggen een groot deel van zijn tijd en geld heeft besteed. Onder de gestolen munten bevinden zich o.a. vier gouden dukaten uit de jaren 14101420, enkele zeldzame on- gesnoeide gouden rijders uit de zes tiende eeuw, een groot aantal gouden vijfjes en tientjes, waarvan enkele zelfs nog uit de tijd van Willem II, enige gouden kwartdollars en boven dien nog een aparte collectie-van on geveer taohtig zeldzame zilveren munten. Juist het verlies van deze unieke verzameling is een gevoelige slag voor de heer Van R., die ervan overtuigd is, dat de inbreker de waarde niet kent. KINDERPORTEMONNEE Ook het bijouteriekistje was niet ongemoeid gelaten:; mevrouw Van R. mist onder andere een gouden hals ketting met een hanger van wit goud, waarin negen briljanten, een gouden ring met blauwe steen, twee zilveren oorbellen met parels, een zilveren ring met grote parel en enige camées in gouden rand gevat. Zelfs uit het pórtemonneetje van een klein kind was een bedrag van acht gulden gestolen Woensdagmiddag is in haar woning in de Veemarktstraat te Tilburg de 23-jarige mevrouw G. de Kok-van der Ven door een onbekende over vallen en daarbij zo ernstig aan het hoofd gewond geraakt, dat zij in kri tieke toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar di rect operatief moest worden ingegre pen. Omtrent de toedracht van het ge beurde is nog weinig bekend. Toen haar inwonend 24-jarig zusje Toos omstreeks 5 uur van haar werk thuis kwam, vond deze de deur van de woning gesloten. Zij is daarop bij de buren gaan informeren. Toen zij naar het huis terug ging zag zij haar zuster wezenloos en hevig bloedend plotse ling voor de ramen staan. De ijlings gewaarschuwde politie verschafte zich toegang tot de woning door het inslaan van een ruit. Zij vonden de vrouw praktisch buiten bewustzijn in een plas bloed op de grond lig gen. Alles wees erop dat er een he vige worsteling tussen de vrouw en de dader moet hebben plaats gevon den. In de keuken en in de beide kamers van de benedenverdieping was een complete ravage aangericht en werd een breed bloedspoor aan getroffen. Aangenomen wordt dat de vrouw geruime tijd voordat zij werd gevonden, gewond werd geraakt. De slagen op het hoofd zijn kennelijk met in het huis aanwezige voorwer pen toegebracht. Toen de echtgenoot van mevrouw De' Kok en de verloofde van haar zuster, beiden bouwvakkers en werk zaam op een bouwwerk in Tilburg, van hun werk thuis kwamen, werden zij geconfronteerd met de situatie. Wie de dader is en welk motief hij voor deze aanslag had is nog niet bekend. Het slachtoffer zelf kon nog niet worden verhoord. DE LEIDSE COURANT vraagt voor Leiden en Oegstgeest Hoge honorering. Bijzondea geschikt voor scholieren. Sollicitaties: Abonnementenafdeling, Papengracht 32, Leiden, telefoon 20935. goed gek toneel, uitstekend gespeeld door Centrum Naar de politie eerst hedenmorgen heeft medegedeeld is dinsdagavond een wel zeer brutale inbraak gepleegd in de woning van de architect C. van R. aan de Burggravenlaan 89. De buit bedraagt minstens 800 in contanten, een aantal waardevolle sieraden en een grote en buitengewoon kostbare verzameling van zeer zeldzame oude munten, waarvan de waarde nog niet bij benadering is te schatten. Van de dader (s) ontbreekt tot nog toe ieder spoor. Het enige houvast, dat de politie op het ogenblik tot haar beschik king heeft, is het feit, dat in tijd van enkele weken reeds tweemaal een soortgelijke inbraak in deze buurt is gepleegd. In die gevallen was de buit echter onvergelijkelijk veel kleiner. Dinsdagavond rond half negen, zo den, bleek de voordeur aan de binnen- vertelde ons de heer Van R., was hij zijde gesloten. De heer Van R. liep met zijn vrouw op bezoek gegaan bij hierop direkt om het huis heen en bovenburen in dezelfde flat. Toen zij haalde uit de schuur wat gereedschap, om tien over half twaalf terugkeer- waarmee hij de keukendeur forceer- Koninklijk brons voor P. Stikvoort 40 jaar timmerman in dienst van „Endegeest" De bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, is bij een Koninklijk Besluit van 5 april gistermiddag uitgereikt aan P. H. B. Stikvoort t.g.v. zijn 40-jarig jubileum als timmerman in dienst van de ver pleeginrichting „Endegeest". De heer Stikvoort ontving de onderscheiding uit handen van de burgemeester G. C. van Willigen, die bij zijn felicita tie gaf te kennen dat het niet alleen voor Leiden en voor de directie van „Endegeest" feest was om de 40-ja- rige trouw en toewijding van een werknemer, maar dat er ook op lan delijk niveau belangstelling bestaat voor jubilea als deze. De regering is immers ook gebaat bij goede arbeidsverhoudingen tus sen werknemer en werkgever, die beide veel tot een goéde verstand houding kunnen bijdragen wanneer zij begrip opbrengen voor de ander. „Jongeren veranderen gemakkelijker van werkkring dan ouderen. De te genwoordige timmerlieden zijn niet „van hetzelfde hout gesneden" als vroeger, toen het accent meer op het vakmanschap lag dan nu. Uw belang rijke werk in een instituut als „En degeest" waar u vaak de toeverlaat van de directie was, heeft u altijd met veel toewijding gedaan. Ik hoop dat u een voorbeeld zult zijn voor de jongeren die na u komen", be sloot de Leidse burgervader. De heer Stikvoort werd in 1903 te Leiden geboren. In 1925 werd hij uit 23 kandidaten gekozen en aangeno men als timmerman op „Endegeest" waar hij thans praktisch opzichter is. Nog 3^ jaar hoopt de heer Stikvoort daar met de volle inzet van zijn per soon te kunnen werken. SASSENHEIM DE LEIDSE COURANT vraagit voor SASSENHEIM-ZUID Hoge provisie. Voor bezorging van de couranten; het aanwerven van abonnees en het aannemen van advertenties en drukwerken. Sollicitaties: bureau Fapengrachit 32 te Leiden, telef. 0171020935; na 6 uur 33839. Vijf bosplannen voor ontspanning dicht bij huis Om Zuid-Holland leefbaarder te maken legt de provincie alle nadruk op het uitbreiden en vervolmaken van de recreatiemogelijkheden; Dit komt o.m. tot uitdrukking in het ver slag over het jaar 1964, dat door Ge deputeerde Staten is aangeboden aan de Provinciale Staten van Zuid- Holland. Mevr. mr. Chr. A. de Ruij- ter-de Zeeuw, lid van Ged. Staten, heeft er op gewezen, dat de bevol kingsgroei blijvend zorgen baart: de decentralisatie lukt, maar de bevol kingsgroei is niet te stuiten. Per hoofd hebben we anderhalf maal zo veel plaats nodig als 30 jaar geleden. Er zijn, aldus mevr. De Ruijter-de Zeeuw, thans dus veel meer grotere steden nodig dan vroeger. En toch -zullen we straks in Zuid-Holland moeten kunnen zeggen, dat „we er uit zijn" als we buiten de stad ont spanning zoeken. Uit onderzoekingen is gebleken, dat ondanks het sterk toegenomen gemotoriseerde deel der bevolking LEIDERDORP Verschenen is het officiële pro gramma voor de a.s. Koninginnedag, georganiseerd door .de Oranjevereni ging Leiderdorp. 9.00 uur: aubade door de school kinderen van de vier laagste klassen der lagere scholen met begeleiding van de Leidierdorpse Harmoniekapel. Het geheel onder leidiing van de heer Ad Hoogenboom. 9.15 uur: kinderspelen voor de leer lingen van de 5e en 6e klassen der lagere scholen op het sportterrein aan de Hoogma deseweg. 9.30 uur: kinderfeest voor de leer lingen van de kleuterscholen in de kleuterschool „Klein Duimpje" en 't gebouw „Irene"; kinderfeest voor de kinderen van de 2e en gedeeltelijk 3e klassen der lagere scholen in 't Dorps huis. 10.00 uur: muzikale rondgang Har moniekapel Leiderdorp. 13.30 uur: kinderfeest in Dorpshuis en gebouw Irene. De leerlingen der eerste klassen gaan naar Irene en die van alle vierde klassen en gedeeltelijk 3e klassen der lagere school gaan naar het Dorpshuis. 2000 uur: klaverjastoernooi in het Dorpshuis om een wisselbeker en waardebonnen. Deelname leden gra tis, niet-leden 1.p. p. Op 3. 4 en 5 mei is er in de aula van de chr. school aan de Splinterlaan 'n tentoonstelling gewijd aan „Bezetting en Bevrijding". Deze tentoonstelling is georganiseerd door het hoofd, het personeel en de leerlingen der school. Toegangsprijs 0.50. Geopend: 3 en 5 mei van 19.00 tot 22.00 en 4 mei van 20.15 tot 22.00 uur. „De Rijnklievers"De uitslag van de wedvlucht vanaf Vilvoorde, die op 25 april door „De Rijnklievers" werd gehouden, luidt: 1 Chr. v. d. Pluym, 2 A. G. Holland, 3 gebr. Kok, 4 J. v. d. Wal, 5 gebr. Kok, 6 A. v. d. Dop, 7 gebr. Kok, 8 Lolke6 de Beer, 9 gebr. Kok, 10 L. Klein. men zijn recreatie meestal binnen de afstand van 30 kilometer van zijn woonplaats zoekt. Planologisch ge zien biedt dit verschijnsel iets ple zierigs, want we krijgen op die ma nier een duidelijke afscherming tus sen bijvoorbeeld stads- en industrie gebieden. Bovendien hebben de re creatiegebieden die er komen moeten de functie' van luchtverversers voor de steden. Grote woonwijken ver ontreinigen volgens mevr. De Ruij ter-de Zeeuw de atmosfeer meer dan de industrieën. GROENSTROKEN In de ideeënschets voor de toe komst heeft de provincie zich in grote trekken gehouden aan het Na tionale Plan, dat enkele jaren ge leden vijf grote, nieuwe „bosplan nen" aangaf. Aanbevolen worden terreinen zoals het Amsterdamse Bos, elk met een oppervlakte van ca. 1000 ha. en gelegen in het onmiddellijke bereik van de grote woongebieden. Deze groenstroken moeten komen in het Delfland, het Vlietland (tussen Den Haag, Voorschoten en Leiden), het IJsselland, het landschap van de Waarden en een gebied op IJssel- monde. Hierdoor wordt een krans van bosrijke recreatiegebieden ver kregen met uitlopers (voor het Vliet land) naar de duinen en het meren gebied. Men kan dan straks dichter bij huis blijven. DUIDELIJKE STRUCTUUR Het is, zoals mevr. De Ruijter-de Zeeuw vertelde, de bedoeling, dat een duidelijke structuur wordt ver kregen, dat wil zeggen, dat men pre cies weet of men in de stad, een tuinbouwgebied, een industriegebied dan wel in een recreatiegebied zit. Kortom, Zuid-Holland moet een aantrekkelijk landschap krijgen en behouden. In het verslag wordt door de di recteur van de stichting Zuid-Hol lands Landschap, ir. N. P. H. Roorda van Eysinga, geschreven, dat de West-Europese „megalopolis" alleen dan menselijk zal blijven, wanneer op ieder niveau van stedelijk leven gelijkwaardige groene zones tussen de stedelijke gebieden worden inge voegd. Naar zijn oordeel moeten stadsbuurten worden gescheiden door buurtgroen, woonwijken afge wisseld met wijkparken en grote steden worden gescheiden door grootstedelijke recreatiegebieden als bufferzones. „Rijnland" bijeen Gisteravond waren vele leden en honden van de kynologenvereniging „Rijnland" in Zomerzorg bijeen. De heer M. v. d. Meyer sprak over een „technisch" onderdeel van de hond. Spreker is lid van „Rijnland" en treedt meerdere malen op als keur meester en is tevens lid van de Raad van Beheer. Aan de orde was de for matie van de voor- en achterhand van de hond. Aan de hand van een tekening wees de heer v. d. Meyer op punten, die belangrijk zijn bij een keuring van de hond. Naast een exterieur- beoordeling besteedt men steeds meer aandacht aan de bouw van de vier voeter. Men legt dan normen aan volgens een internationaal vastgeleg de standaard. Maar er is een gevaar dat men aan een bepaald onderdeel van de hond, b.v. de borstpartij, te veel aandacht besteed. Het kan dan gebeuren, dat men een harmonische groei en ontwikkeling van de hond verstoort. Door middel van tekenin gen werd een en ander toegelicht, Het zou wat oneerbiedig zijn „De Polyester Polka", gisteravond door toneelgroep „Centrum" voor K en O- leden in de Leidse Schouwburg op gevoerd, te betitelen als een klucht. Maar dit heerlijke toneelstuk als een comedie in de traditionele betekenis van het woord aan te merken is ook weer niet geheel juist. En hiermee is eigenlijk al gezegd, dat „De Polyester Polka" bepaald geen aan traditie ge bonden toneelstuk is. De wetenschap, dat Dimitri Frenkel Frank de auteur is, zegt trouwens ook al voldoende. Er wordt vooral in het reactio naire kamp, nog wel eens commen taar geleverd op de waarde van het moderne Nederlandse toneel. Maar wie dit toneelstuk heeft gezien, zal alle reserve onmiddellijk moeten la ten varen. De „Polyester Polka" wijkt in ver schillende opzichten af van de tra ditionele comedie: twee in plaats van drie bedrijven; de in het stuk ten toon gespreide humor is juist te kluchtig om het nog een comedie, en juist te komisch om het 'n klucht te noemen. En ook de gehele geest en uitwerking van het eenvoudig ge geven maken het bijzonder moeilijk dit stuk in een van de toneel-hokjes onder te brengen. Feit blijft in ieder geval, dat er zowel aan het stuk als aan het door de Centrum-spelers geleverde spel veel te genieten valt. Het mogelijke bezwaar, dat het gegeven wat al te simpel zou zijn, wordt onmiddellijk opgeheven door het flitsende en vaak verbazend knappe spel. Bovendien heeft Dimitri Frenkel Frank onmis kenbaar talent voor het schrijven ELF PROCENT DIVIDEND BU WERNINK BETON? Commissarissen en directie van Wernink's Beton- en Aanneming Mij. N.V. hebben besloten aan de op 25 mei te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1964 een dividend uit te keren van 11 procent in contan ten (vorig jaar 10 procent in contan ten dan wel ter keuze van aandeel houders een belastingvrije uitkering van 10 procent in aandelen ten laste van de agioreserve). van rake dialogen, die overigens zeer hoge eisen aan de spelers stellen. Maar de Centrum-spelers, met Wim van den Heuvel als hoofdrolspeler en Alex Varenheid aan het hoofd, kun nen hun taak aan. Piet Römer gaf een overduidelijk bewijs van 't feit, dat hij méér kan dan zoon Stiefbeen spelen. Henni Orri maakte van haar rol, als het lichte meisje Zaza, een kostelijke belevenis, waarom 't tal rijke publiek groot plezier heeft ge had. Ina van der Molen en Karin Haage, resp. als Lili (echtgenote van Alexander Varenheid) en Polly speelden zich voortreffelijk in, en men kon hen het plezier, dat zij in het verleden. De eindspurt, die vo zen. Men heeft al eens gezegd, dat „De Polyester Polka" een staaltje van „lekker gek toneel" is. Daarmee kun nen wij het roerend eens zien. KLAVERJASCOMPETITIE De klaverjascompetitie 1964-'65 van de Federatie van Leidse Ella ver j as- verenigingen behoort bijna weer tot het verleden. De eindspur, die vo rige week werd ingezet leverde de navolgende wedstrijdresultaten op: Ereklasse: Zaalberg 1-T en D 1 158)4- 177)4, T en D 1-PvH 1 159-182. Eerste klasse: AWS 1-Centrum 1 165^-164^, MDS2-AWS 1 175-160, 4 Azen 1-T en D 2 176-166, MDS 2-Zui- derkwartier 1 145)4-173)4, MDS 2- SLF 2 171-166, T en D 2-4"Azen 1 155- 166, Zuiderkwartier 1-T en D 2 180- 147. Tweede klasse: T en D 3-Zuiderkw. 2 176-152, Groenoord 2-Zuiderkwar- tier 2 164-139, T en D 3-Groenoord 2 174-148, T en D 3-4 Azen 2 168 )4 -175 y, Programma Kon. Mij. Tuinbouw- en Plantkunde Gistermiddag om vier uur heeft Lei- dens burgemeester G. C. v. d. Willi gen het nieuwe badhuis aan de Lin destraat geopend. In tegenwoordig heid van een beperkt aanal genodig den verrichtte de burgervader de of ficiële opening van dit derde bad huis in Leiden door het trekken aan een koord, waardoor de alarminstal latie in werking kwam. Vanaf van daag is het badhuis voor het publiek geopend op de tijden, die gisteren zijn gepubliceerd. Voor het zomerseizoen 1965 stelde de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde het navolgende excursie- programma samen: Zaterdag 8 mei: bezoek aan en be zichtiging van het kasteel en land goed „Duivenvoorde" te Voorschoten; 11 en 12 juni: deelname aan de jaar lijkse vriendschappelijke bijeen komst van de Maatschappij te Leeu warden; woensdag 23 juni: excursie naar de Hortus Botanicus te Leiden; zaterdag 10 juli: excursie naar de kwekerij „Klein Zwitserland" en het Westbroekpark te 's-Gravenhage; za terdag 28 augustus: excursie naar de „Stichting Arboretum Trompenburg" te Rotterdam; zaterdag 11 september: excursie naar de chrysantenkwekerij van de firma Van Dijk te Valken burg (Z.H.).

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3