drugabel i GAS VOOR MEER COMFORT n«<werwarming_ Aantal Noordvietnamezen in Zuid-Vietnam vijf bataljons? Australië wil troepenmacht sturen Johnson blijft bereid tot onderhandelen Britse toerist in Moskou gearresteerd Geen westelijke oorlo^sleiders naar Moskou Indonesische aanval op Britse stelling Loting DC-wedstrijd Nederland-Z.-Afrika 29 APRIL 1965 DE LE1DSE COURANT PA JA 12 't komt in steeds meer huizen... (daar zit 36 jaar ..gas-ervaring" achter) Q Waarom nog langer u behelpen? Ook kunt beschikken over een geyser, stro mend heet water, een douche. Ook voor is er immers Esso Gasl De kosten? Minder dan u vermoedt. Praat eens met een Esso-Gas-depothouder. Dan is 't er snéldit onmisbare comfort I Met Esso bent u beter uit! In militaire kringen in Saigon is gisteren gezegd, dat aangenomen wordt, dat vijf bataljons geregel de Noord Vietnamese troepen in Zuid-Vietnam opereren. Ameri kaanse functionarissen weiger den commentaar. Naar verluidt zouden de Amerikanen desbe treffende rapporten van de Zuid- vietnamese inlichtingendienst be studeren. Enkele dagen geleden werd de aanwezigheid van één Noordvietnamees bataljon in het zuiden bevestigd. Australië zal dit jaar een grote troepenmacht naar Zuid-Vietnam zenden. Dit meldde vandaag het in Sydney verschijnende blad Daily Telegraph. Volgens dit blad zal pre mier Menzies binnen enkele dagen een desbetreffend besluit bekend ma ken. Australië heeft op het ogen blik honderd instructeurs en zes vliegtuigen in Zuid-Vietnam. De regering in Canberra wil hiermee reageren op verzoeken van de Ver. Staten om duidelijke steun van de bondgenoten. Gisteren is een record a a retail van veertien luchtaanvallen ondernomen op Noord-Vietniaim, zo is te Saigon uit Amerikaanse bron vernomen. Zes Amerikaanse Canberrabommenwer- pers lieten dertien ton bommen val len op Noordvietaamese wegen. Bij de aanval van achtenvijftig vlieg tuigen, afkomstig van twee vliegdek schepen, op N oord Vietnamese vaar tuigen, werden vijf communistische President Johnson heeft gisteren op zijn persconferentie herhaald, dat de Verenigde Staten bereid zijn „overal, altijd, zonder voorafgaande voorwaarden" over Vietnam te pra ten. Vastbeslotenheid in Vietnam blijft de enige waarborg voor een duurzame vrede. De Amerikaanse politiek zal hierbij bestaan uit vast beslotenheid, gepaard aan gematigd heid en vredeswil, zonder te wijken. De president zei te betreuren, dat het nodig is Noord-Vietnam te bom barderen. De bombardementen zul len echter worden voortgezet zolang dat nodig is om de agressie tegen Zuid-Vietnam tegen te werken. Zo dra deze agressie ophoudt worden de bombardementen gestaakt. patrouillebot en tot zinken gebracht. Een Amerikaanse militair, die ge wond was geraakt bij een vuurge vecht met de Vietcong, bezweek woensdag aan zijn verwondingen, terwijl pogingen van helikopterbe- manndngen en militairen te land om hem te redden door hevig vuur van de rebellen mislukten, De redders betaalden een zware tol: dertien man, onder wie een Amerikaan, sneuvel den en zesendertig werden gewond. Intussen zjjn in de Mekongdelta twee grote operaties tegen de Viet cong gaande. Daarbij zijn tot dusver 62 Vietconigmilitairen gedood en 34 gevangen genomen, terwijl onder de regeringstroepen 14 doden en 38 ge wonden vielen. Onder de gesneuvel den bevinden zich twee Amerikaanse officieren. In Moskou is een Britse toerist ge arresteerd, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Londen vanmorgen meegedeeld. De man, Gerald Brooke geheten, brengt naar men gelooft een bezoek aan de Sow- jet-Unie met een groep kwekelin gen. Waarom hij is gearresteerd was nog niet bekend. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Moskou deelde later mee, dat de Russische autoriteiten Brooke in staat van beschuldiging hebben gesteld wegens een misdrijf. Het woord spionage was echter niet gevallen, zo zei hij. Mevrouw Brooke had op de ambassade verteld, dat haar man was gearresteerd in de woning van een Rus na een inval van de veiligheidspolitie. Amerikaans vliegtuig beschoten Radio Pjongjang meldt vandaag, dat de Noord-Koreaanse luchtmacht gistermiddag een Amerikaans vlieg tuig van het type RB-47 boven Noord-Korea heeft neergeschoten. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht in Japan denkt, dat dit vliegtuig een verkennings- toestel' is waarop volgens een be kendmaking van het Amerikaanse ministerie van defensie in Washing ton gisteren door Noordkoreaanse straaljagers is geschoten. Dit toestel is volgens de woordvoerder thans beschadigd op een basis in Japan. (Volgens het Amerikaanse ministe rie van defensie was het betrokken toestel 50 mijl van het Koreaanse vasteland verwijderd toen het aan gevallen werd). ZWITSERLAND WEERT OORLOGSMISDADIGERS - De Zwitserse regering heeft nazi- misdadigers gewaarschuwd geen po gingen te doen hun toevlucht in Zwitserland te zoeken om aan de Westduitse justitie te ontkomen. Zwitserse kranten hadden de vrees uitgesproken, dat dit zou geschieden wanneer volgende maand in Zwit serland de verjaring van oorlogs misdaden ingaat. De regering achtte deze vrees niet ongegrond, doch ver klaarde, dat op grond van wettelijke bepalingen buitenlLanders die van oorlogsmisdaden worden verdacht de toegang tot of het verblijf in Zwit serland kan worden ontzegd. VIERDE LIJK IN DELGADO-AFFAIRE In het gebied van de Spaanse plaats Villa-Nueva del Fresno, dicht bij de Portugese grens, blijkt al geruime tijd voor de ontdekking van de stof felijke resten van naar men ver moedt de Portugese oppositielei der generaal Delgado, zijn secreta resse en een derde, onbekende man, een vierde lijk te zijn gevonden. Dit stoffelijk overschot, waarop sporen van geweld werden aange troffen, was omstreeks de 15de maart ontdekt. Eerst nam men aan, dat het hier een smokkelaar betrof, maar nu er in de nabijheid nog meer lijken zijn gevonden gaan de gedachten een andere richting uit. Op last van de Spaanse justitie is het lijk naar Madrid overgebracht voor identifi catie. Een internationale commissie van onderzoek heeft vastgesteld, dat de' Spaanse politie van de dood van Del gado vóór eind februari reeds afwist, zo heeft de internationale federatie voor de rechten van de mens in Pa rijs gisteren meegedeeld. De federa tie zegt in een communiqué, dat Del-" gado en zijn secretaresse mevrouw Arajarir Campos, met zekerheid in Badajoz, een Spaanse stad bij de Portugese grens, zijn geweest, en wel op 13 en 14 februari. Omstreeks •die tijd verdwenen zij. Vooraanstaande westelijke milii taire leiders uit de tweede wereld oorlog hebben Russische uitnodigin gen om in Moskon de viering van de twintigste verjaardag van de over winning bij te wonen, afgeslagen. De viering, met als hoogtepunt een kolossale militaire parade op het Rode Plein, is vastgesteld op 9 mei, dat is één dag na de herdenking in het Westen. De Russen hebben voor deze gelegenheid de jaarlijkse mili taire één mei parade verschoven. Gezegd is, dat Britse en Ameri kaanse militaire autoriteiten de uit nodiging hebben afgewezen omdat wordt verwacht, dat de Russen van de gelegenheid gebruik zullen maken óm het Westduitse „revanchisme" aan de kaak te stellen en de Ameri kaanse activiteiten in Vietnam te veroordelen. NEO-FASCISTEN HERDACHTEN MUSSOLINI'S DOOD Acht personen werden gearresteerd en beschuldigd van opruiing, toen zij gisteren in Rome op het graf van de onbekende soldaat met een foto van Mussolini zwaaiden. De neo-fascis- tische beweging herdacht Mussolini's dood, 20 jaar geleden, met een Re quiemmis in de Romeinse kerk Santa Maria Sopra Minerva. Daarbij waren aanwezig de dochter van Mussolini, Edda Ciano, en Maria, vrouw van Mussolini's zoon Romano en jongere zuster van de actrice Sophia Loren. Romano, een jazz-pianist, en zijn moeder Rachele, weduwe van de dic tator, woonden tezamen met andere familieleden een Requiemmis bij in de parochiekerk St.-Cassian in Pre- dappio bij Forli, Mussolini's woon plaats, waar hij begraven ligt. Zijn weduwe drijft in Forli een restau rant. Bij de Mis waren ongeveer 200 belangstellenden. Het gastenboek in de familiecrypte werd gisteren door 67 personen getekend. De rechtstreekse telefoonlijn tus sen het Kremlin en het Witte Huis was maandag gedurende enige tijd gestoord, doordat evenals in no vember 1964 in Denemarken een bulldozer de kabel had stukgetrok ken. Gedurende de storing, die on geveer een kwartier duurde, werd via Tanger een radioverbinding inge steld. Het was de derde maal sedert de opening in september 1963, diait de lijn werd verbroken. Weer ontvoeringen in Columbia Gisteren is in Columbia de groot grondbezitter Oliveira Lara ont voerd door zes gewapende mannen. Zij hielden de jeep aan waarmee Lara in gezelschap van een employé over zijn terrein reed, dwongen hem uit te stappen en lieten de ander wegrijden met de boodschap, dat de losprijs een miljoen pesos (ongeveer 245.000 gulden) bedraagt Deze ontvoering, nog geen maand na de tragische dood van de suiker magnaat Harold Eder, die door zijn ontvoerders werd vermoord, heeft in het gehele liand een schok teweeg gebracht. Gisteren had nog een tweede op zienbarende ontvoering plaats, na melijk van een 12-jarig meisje, Lu- cerno Jimenez, die tot een vooraan staande familie in Nedeldn, de hoofdstad vam het Colombiaanse de partement Antioqua, behoort. Het meisje werd werd later ge- vondénV Een losprijs is niet betaald. CARLISTEN WEER NAAR MONTEJURRA Tienduizenden Spaanse canlisten komen zondag weer bijeen op de Montejurra bij Pampliona in de hoop „hun" prins Hugo en prinses Irene te kunnen bejubelen. Een se cretaris van prins Hugo heeft gezegd, dat pas kort voor de bijeenkomst bekend zaïl worden of het prinse lijk paar dlit jaar aanwezig zal kun nen zijn. Vorig jaar bekortten de prins en prinses hun huwelijksreis om zich naar de Montejurra te begeven, maar zij kwamen niet verder dan Ma drid nadat zij naar wordt aangeno men een waarschuwing van het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, hadden gekregen er niet heen te gaan. Ook nu zal 'hun aanwezigheid afhangen van de toestemming van de generaal, die zich de laatste tijd weer danig geërgerd zou hebben aan de carlistische activiteit. De car lis- tisohe bijeenkomst is dlit jaar ge wijd aan prinses Irene. Honderd vijftig man geregelde In donesische troepen hebben maandag, deelgenomen aan de zwaarste aan val op Maleisisch Borneo sedert maan den, zo heeft een mil. woordvoerder in Koetsjing gisteren meegedeeld. Bij de aainval verloor een Britse militair het leven en werden er ne gen gewond. De Indonesiërs waren met achterlating van vier doden, wa pens, munitie en uitrusting op de vlucht geslagen. STREMMING ZEESCHEEPVAART IN NOORDZEEKANAAL De zeescheepvaart door het Noord zeekanaal zal van zaterdagochtend 1 mei vijf uur tot zondagmiddag 2 mei vijf uur gestremd zijn in ver band met het doen afzinken van het derde element van de Coentun- nel. PLASTICBOTENWERF UITGEBRAND Te Wanneperveen is gisteravond brand ontstaan in een voormalige boerderij, waarin een bedrijf voor de bouw van plasticboten was gevestigd. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners van het pand. dat volkomen uitbrandde, zich ternau wernood in veiligheid konden bren gen. De inventaris ging geheel ver loren. De schade, welke niet geheel door de verzekering wordt gedekt, wordlt op meer dan 100.000 gulden ge schat. Nationaal congres Ned. Studentenraad De rector-magnificus van de rijks universiteit te Groningen, prof. dr F. H. L. van Os. heeft gistermiddag in het Universiteitsgebouw te Gro ningen het nationaal congres van de Nederlandse Studentenraad officieel geopend in aanwezigheid van o.a. d'e burgemeester van Groningen, de heer J. J. A. Berger en de president- curator mr. N- J. Polak. Prof. Van Os wees erop, dat in een rapport van de economische faculteit van de rijks universiteit te Groningen er met klem voor is gepleit, het begrip net to -studieduur in te voeren en dat bovendien werd aangetoond, dat het verschil tussen nominale en feitelijke netto-studieduur lang niet zo groc' is als men wel eens meent te moeter aanvoeren. Hij constateerde dat ir België en Frankrijk van een grote studierichting na het eerste jaar resp 30 en 25 procent van het aangeko men aantal slaagt. Van de rest ver dwijnt het grootste gedeelte. Het ie niet moeilijk de nominale studieduur met een jaar te verkorten maar als dan niet meer dan twintig a dertig procent er in die tijd komt, dan heb ben we nog weinig bereikt, aldur prof. Van Os. Wil men naar verant woorde verkorting dan zal dit onge twijfeld ook structuurverandering mee brengen. SAMENWERKING TUSSEN TANZANIA EN NEDERLAND De minister van Financiën var Tanzania, de heer P. Bomani, en d Nederlandse minister zonder porte feuille, mr. Th. H. Bot, hebben gis termiddag een raamovereenkomst tussen beide landen ondertekend in zake technische samenwerking, al dus heeft het ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. In het kader van de zojuist gete kende overeenkomst verklaarde de Nederlandse regering zich in begin sel bereid om op een desbetreffend verzoek van de regering van Tanza nia een vooronderzoek voor kapitaals investering uit te voeren, waarvar. het Nederlandse kostenaandeel wordt geschat op een miljoen gulden. De Nederlandse regering is voorts in beginsel bereid om deskundigen en materiaal ter beschikking te stellen van een experimenteel visverwer kingsproject te Mwanza aan de zui delijke uitlopers van het Victoria- meer, een en ander ter waarde van ongeveer f 600.000.-. De Nederlandse regering verklaar de zich bovendien bereid om mede werking te verlenen bij de uitbrei ding van de middelbare landbouw school te Morogoro door middel van het zenden van deskudigen en de levering van materiaal. De Neder landse bijdrage in dit project, dat za' lopen over een periode van vijf jaar. wordt begroot op ongeveer 2,5 mil joen gulden. 20 KM-LOOP IN ALPHEN In ons bericht van gisteren over de traditionele 20 km-loop, die in Alphen op 30 april gehouden wordt en georganiseerd is door AAV '36 is een fout geslopen. De start vindt niet plaats om 10.30 uur, maar om 13.30 uur, half twee dus. Gisteren is in Den Haag de loting verricht voor de Davis Cup-interland tussen de nationale tennisteams van Nederland en Zuid-Afrika, die vrij dag, zaterdag en zondag in Den Haar zal plaatsvinden. Het resultaat is als volgt: Vrijdag 30 april de enkelspelen: Jan Hajer-Cliff Ddrysdale; Tom Okker- Keith Diepraam. Zaterdag 1 mei: dubbelspel. Zondag 2 mei: de enkelspelen: Tom Okker-Cliff Drysdale, Jan Hajer Smidje Verholen en de sport- Oostduitse tv-camera's computer bij Berlijnse Muur De Oostduifrse autoriteiten hebben onlangs twee televisiecamera's opge steld nabij de „muur" tussen Oost en West-Berlijn. De ene camera staat bij de Friedrichstrasse en is gericht op het punt, waar buitenlanders de „muur" kunnen passeren. De tweede camera is ingesteld op de toegang van het gedeeltelijk herbouwde rijksdag gebouw, vlakbij de „muur", waar zo nu en dan Westduitse regerings- en parlementaire commissies vergade - ren. 198. Smidje Verholen was zó opge wonden geraakt door de vele vreem de geruchten, waarvan het dorp gons de, dat hij het nodig oordeelde eens een flinke wandeling door de omge ving te maken. In de serene stilte van de bossen kon hij altijd goed na denken, maar'eilaas. van serene stilte was helemaal geen sprake meer. Uit de verte klonk hoorngeschal, ge raas van stenen, gebrul van comman do's, gerinkel van koffiegamellen en nog veel meer. „Grmmm", grom de de smid ontevreden. „Dat is het leger weer, hoort Ze kunnen geen stuk natuur ontdekken, of ze pikken het in als oefenterrein! Zo zijn we de hele Vale Ouwe ook al bijna kwijt geraakt! En nou beginnen ze verdik kie ook nog aan het Gravendrechtse Bos. Het mankeert er nog maar aan, dat ze gaan zeggen, dat je hier niet meer komen mag!" En dat was dan precies wat nu zou gaan gebeuren, want juist wierp de smid een mis prijzende blik op een jeep, welke brutaal tussen de struiken gepar keerd stond, toen er gekraak van tussen de takken weerklonk en een barse stem uitriep: „Halt! Handen omhoog!" En ja hoor, daar kwam de kapitein Arend J. Hitt van Wal ker tussen de struiken uit. „Wat doe jij hier?" vroeg, hij bars. „Moet jij het leger bespiorineren? Moet jij niet thuis zitten om de Japanse sportcom- puter te bewaken?" Streng keek hij de smid aan en hij dacht: „Salle- manderse kerel! Kille Bill heeft me precies verteld hoe lastig hij kan zijn! Hij moet hier weg, en snel ook!" „Bent U die man, die een hele dag voor mijn smidse wachtgelopen heeft?" vroeg de smid. „Zo is het", loog Arend J. van Hitt van Walker. „Dat was in opdracht van de Gehei me Dienst. Twee hoge officieren van die dienst zijn toch immers pas ge- geleden bij U geweest? Nou, als de Geheime Dienst eenmaal iets weet. dan duurt het niet lang of het hele leger is op de hoogte!" „Een fijne Geheime Dienst", zei de smid sma lend. Gaat je niet aan", zei Arend. „Maak dat je wegkomt! Dit is mili tair terrein! Vort! Inrukken!" Dn smid ging, en Arend dacht: „Hèh die is weg! Da's een pak van mijj hart!"

Leidse Courant | 1965 | | pagina 12