KRIJGT „OSTO-AFFAIRE" NOG EEN VERVOLG IN ANTWERPEN? Prins Bernhard opende KIWA-gebouw in Rijswijk ONDERZOEK IN MAASSTAD THANS VRIJWEL VOLTOOID WOENSDAG 28 APRTT, WA DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Parijs: president Charles de Gaulle heeft prins Rainier en prinses Gracia op het Elysee ontvangen en met hen de lunch gebruikt. Hoofdverdachte Rotterdamse havenfraude voor de rechtbank Maatregelen tegen tbc mijnpersoneel De Gerneesfleun/dtige Dienst van de Nederlandse Steenkolenmijnen heeft yerklaaird diat het bij de medische keuring voor de iwdirensbfcreding van personeelsleden bij de Nederlandse mijnindustrie behoort dat een rönt genfoto van de longen wordit ge maakt. Met o.a. wordt op deze foto gekeken naar het voorkomen van longituberculose. „Omtrent het voor komen van deze ziekte bij de Neder landse bevolking zijn wij voldoende ingelicht", aldus de dienst. Hoe het echter met het voorkomen van long- tuberculose1* in het buitenland is ge steld. is evenwel onvoldoende be kend. Dit is de reden, dat in 1964 op initiatief van het' Instituut voor Longonderzoek voor de S teenkolen- mijnindustrie in samenwerking met het TNO een tuberculine-onderzoek is verricht. Door middel van zulk een onderzoek is het mogelijk na te gaan wie wel eens met tuberculose- bacteriën in aanraking is geweest. Zullk een aanraking betekent ge woonlijk evenwel niet dat er een echte ziekte ontstaat. Wat betreft de kansen om een be smetting te veroorzaken: deze lig gen bij de buitenlanders ongeveer even hoog als bij de oudere Neder landers, als men tenminste het aan tal positief reagerende als maatstaf neemt. Daar een positief reagerend De Belg Francois van den Eeckhaut wordt weggeleid van de Morgue, waar iemand niet opnieuw kan worden het stoffelijk overschot van de 20 maanden oude Dirk Vermeulen ligt op- Tegen de belangrijkste verdachte in de zaak van de Rotterdamse havenfraude, de 60-jarige directeur van het scheepvaartbedrijf OSTO, J. P. G. heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Rot terdam gistermiddag vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De officier achtte bewezen, dat G. zich in de afgelopen jaren schul dig heeft gemaakt aan uitlokking van en medeplichtigheid aan vals heid in geschrifte en aan verduistering. Met vervalsingen en verduis teringen, die werden geleid door de staf van het OSTO-bedrijf, is de afgelopen jaren een bedrag van ruim een miljoen gulden gemoeid geweest. Zij werden gepleegd ten nadele van een aantal buiten landse rederijen en binnenlandse verladersbedrijven. Reeds eerder moesten zeventien verdachten in de Rotterdamse havenfraude te rechtstaan. De serie processen voor de Rot terdamse rechtbank tegen verdach ten in de zaak van de grootste haven fraude, die ooit in het Nieuwe Wa terweggebied is voorgekomen, nadert nu haar einde. Eerder dit jaar moes ten zeventien verdachten zich ver antwoorden voor hun aandeel in het complex vervalsingen en verduiste ringen, waarmee volgens een opgave van de rijksaccountantsdienst een bedrag van ruim 1 miljoen gulden gemoeid is geweest. De grote verliezers in deze omvang rijke zaak zijn niet alleen de ver dachten, van wie de meesten .kort geleden tot vrij zware vrijheidsstraf fen werden veroordeeld, maar ook een groot aantal buitenlandse rede rijen en binnenlandse verladers, die voor het genoemde bedrag van ruim één miljoen gulden benadeeld zijn. De OSTO-affaire, onder welke be titeling de Rotterdamse havenfraude berucht werd, lijkt nu zo goed als rond. Het onderzoek door de rivier politie naar andere vormen van on regelmatigheden in de Maasstede- lijke haven echter nog niet. Blijkens een uitlating van de officier van jus titie, mr. W. D. Meeter, in zijn re- quisitor tegen de hoofdverdachte in de zaak, die gisteren behandeld werd, de 60-jarige directeur van OSTO, J. H. G., is kort geleden de gehele administratie van een ander scheepvaartbedrijf in Rotterdam in peslag genomen. Van deze maat schappij (de NV Oceana) was OSTO- directeur G. president-commissaris. De officier zei ook nog een sterk ver moeden te hebben, ja zelfs over be wijzen te beschikken, dat in de haven van Antwerpen ook malversaties op grote schaal zijn voorgekomen. Hier bij zou het scheepvaartbedrijf be trokken zijn, waarvan G. de helft van de aandelen bezit. Het Antwerp se bedrijf werd wel beschouwd als een dochteronderneming van OSTO- Rotterdam. Zes foliovellen De behandeling van de zaak tegen de 60-jarige OSTO-directeur heeft bijna de gehele dag in beslag geno men. Hij wordt algemeen beschouwd als de belangrijkste verdachte in de zaak van de Rotterdamse haven fraude. In een uit zes foliovellen be staande dagvaarding, was hem een aantal feiten ten laste gelegd, die alle vallen onder de strafrechtelijke noemer: medeplegen en uitlokken van valsheid in geschrifte, verduis tering en oplichting. G. was de man, die als belang rijkste directeur van OSTO de lei ding had van een systeem, dat ver rijking van de NV en vooral verrij king van de daarin werkzame (top) figuren beoogde. Het systeem be stond onder meer uit het omkopen van employé's, die werkzaam waren in een groot aantal Rotterdamse car- gadoorsbedrijven. Tegen betaling van vrij forse steekpenningen, zorg den de betreffende employé's er voor, dat zij, ten nadele van hun eigen werkgevers, vervalsingen aanbrach ten op zogenaamde inladingsmani- festen. Die vervalsingen bestonden voornamelijk uit het aangeven van te lage maten en gewichten van te verschepen goederen. Dit zogenaam de maatsnijden leverde zowel de OSTO-bazen als degenen, die voor hen vervalsingen aanbrachten, dui zenden guldens op. G. was ook de man, die contacten legde met rederijen om te proberen buiten de vastgestelde vrachtprijzen om extra kortingen te bedingen. Als die kortingen inderdaad werden ver kregen, kwamen de daarmee ge moeide bedragen niet ten goede van de verlader die er recht op had. Dit geld werd voor een deel gebruikt om de mensen te betalen, die aan het slagen van de plannen hadden mee gewerkt. Het meeste echter vloeide in de kas van OSTO. Een kruisver hoor van de twee getuigen-deskundi- gen in de zaak tegen G. bewoog zich vooral rond de vraag, hoe de kwestie van de conference-afspraken (een internationale overeenkomst tussen onder meer verladers en rederijen betreffende vrachtprijzen) moet wor den gezien in het licht van de knoeie rijen met de kortingen. Uit de ver horen werd niet geheel duidelijk of men zich in de Rotterdamse haven steeds aan de conference- heeft gehouden. "--5 „Wat is netjes?" Opvallend in dit verband was de opmerking van de verdachte op een vraag van rechtbank-president mr. R. J. Brunner, wat in scheepvaart kringen toelaatbaar is met betrek king tot het vragen en verlenen van reducties. „Och meneer de president, wat is eigenlijk netjes in de scheep vaart", zo zei de OSTO-directeur. Doorgewinterde Streber „De man, die nu voor u staat, is een oude rot in het vak, een door gewinterde streber", zo karakteri seerde mr. Meeter in zijn requisitor de figuur van de verdachte. Hij wees erop, dat G. de grote man was ge weest in de serie malversaties. Hij verweet G. vooral het feit, dat hij als belangrijkste OSTO-directeur ruim 20 Rotterdammers door zijn knoeie rijen in ernstige moeilijkheden heeft gebracht. Mr..Meeter eiste tegen G. vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens uitlokking tot valsheid in geschrifte, medeple gen daarvan en verduistering. Andere verdachte Voor de rechtbank een begin maakte met de behandeling van de zaak tegen de OSTO-directeur G. had een andere verdachte in de zaak van de Rotterdamse havenfraude zich voor het college te verantwoorden voor knoeierijen, die hij samen met al eerder in de OSTO-processen ge- besmet, is de kans op besmetting bij de oudere Nederlanders niet zeer groot. De jongere Nederlanders heb- ben vrijwel gelijke kans besmet te worden door de oudere Nederlanders als door de buitenlandse arbeiders, aldus de dienst. Nieuw plastic camouflagemateriaal voor Landmacht De Koninklijke Landmacht krijgt binnenkort de beschikking over nieuw camouflagemateriaal. De thans in gebruik zijnde camouflagenetten (vervaardigd van touw en jute) wor den vervangen door standaardnetten met eenheidsafmetingen van 4,5 bij 4,5 mtr. De nieuwe netten zijn ver vaardigd van plastic. Dunne stukken plastic doek zijn aan de randen in gesneden zodat ze gaan opkrullen en een „bladereffect" vertonen. De voordelen van de nieuwe net ten, waarvan er enige tienduizenden worden aangeschaft, zijn vele. Ze zijn aan weerszijden bespoten met versohillende vlekkenpatronen, zodat ze in alle jaargetijden te gebruiken zijn. Ze zijn verder veel lichter in gewicht dan de oude, ze nemen geen vocht op en r-ze rotten niet. Ze zijn op te vouwen tot pakketjes van ge ringe afmetingen (vooral van belang voor de nieuwe rups- en wielvoer tuigen omdat men in die voertuigen met ruimte moet woekeren) en ze hebben een goed infrarood-reflecte- rend vermogen. De netten zijn ge makkelijk aan elkaar te „breien" zodat ook grotere objecten er mee gecamoufleerd kunnen worden. noemde personen jarenlang in de Rotterdamse haven had gepleegd. Het was de 60-jarige afdelingschef N. O., werkzaam bij een Rotterdams cargadoorsbedrijf. De man bekende tegenover mr. Brunner gedurende de afgelopen jaren een bedrag van 45.000 in eigen zak gestoken te heb ben. Het geld kwam vrij, door bij een Duitse rederij kortingen te be dingen, om ladingen te vervoeren. De kortingen waren echter niet voor O. en zijn medeverdachten bestemd, maar voor het Vlaardingse bedrijf voor rekening waarvan goederen werden vervoerd. Twee andere Rot terdamse havenfiguren staken een zelfde bedrag in hun zak: OSTO-di recteur G. en een expeditiechef van het Vlaardingse bedrijf. De laatste zal volgende maand terecht moeten staan. De gevallen van oplichting en de daarbij behorende benadeling van het Vlaardingse bedrijf begonnen, nadat O. de expeditiechef overhaalde OSTO als vervoersbedrijf in te scha kelen. O., die nimmer met de strafrech ter in aanraking was geweest, ver telde mr. Brunner nog, dat hij tot zijn daad was gekomen, nadat hij in financiële moeilijkheden was ge raakt. De officier van justitie eiste tegen de afdelingschef wegens verduiste ring een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek van voorarrest. De rechtbank zal in beide zaken over twee weken uitspraak doen. gebaard. Z.K.H. Prins Bernhard heeft woensdagochtend te Rijswijk het nieuwe ge bouw van het Keuringsinstituut voor Waterleidingartikelen (K.I.W.A.) te Rijswijk officieel geopend door een duurbeproevingstoestel voor drie kra nen in werking te stellen. Tevoren had de voorzitter van het college van commissarissen van de gesloten n.v. K.I.W.A., ir. J. Jager eep welkomst woord uitgesproken en hadden de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, en de voorzitter van de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland (V.E.W.I.N.), de heer W. Mensink, toespraken gehouden. Het K.I.W.A. dat van 1948 da teert en eerst in Den Haag was gevestigd, keurt niet alleen allerlei soorten waterleidingmateriaal, maar ook materiaal voor olie- en gastransport. Het coördineert speurwerk op waterleidinggebied en periodiek wateronderzoek. Verder geeft het allerlei adviezen, bijvoorbeeld over de bescherming van buizen. Waterleidingbeleid nationale zaak De heer Mensink die ook namens het V.W.N. (Vereniging voor water- leidingbelangen in Nederland) sprak, heeft gezegd, dat het beleid op het gebied van de drinkwatervoorzie ning niet meer lokaal en regionaal bepaald is, maar bezig is een natio nale aangelegenheid te worden met belangrijke internationale aspecten. Dit laatste in het bijzonder door de overwegende betekenis, die de Rijn voor de drinkwatervoorziening nu en in de toekomst heeft. Het bruikbaar houden en het zo mogelijk verbete ren van het water van die rivier vormt een onderwerp van moeizaam overleg in de internationale rijn commissie. Hij vroeg zich af of de organisatie van de openbare drinkwatervoorzie ning in Nederland en de structuur van de bedrijven passen in de toe stand die hij heeft geschetst. Neder land telt thans 176 waterleidingbe drijven waarvan bijna de helft, na melijk 86, werkzaam zijn in Noord- Holland, Zuid-Holland en Zeeland. Als binnen enige tijd een technische oplossing is gevonden voor de bron nen van de watervoorziening van de kustprovinciën, zal de grote verschei denheid van waterbedrijven het vin den van een oplossing van de finan ciering van de bouw en de exploita tie van de benodigde werken in ern stige mate bemoeilijken. Als de teke nen niet bedriegen, zullen in de ko mende tientallen jaren miljarden guldens in de drinkwatervoorziening moeten worden geïnvesteerd. Burgemeesters kopen eerste zomerzegels De burgemeesters van Dordrecht Veere, Staveren, Medemblik en Thorn zullen op 1 juni in het ANW-gebouw in Den Haag de eerste zomer post zegels kopen. Het zijn de zegels, die met een karakteristiek beeld de aan dacht vestigen op hun steden. Zij zullen van 1 jund tot 31 augus tus te koop zijn in de frankeer waar den va>n 8, 10, 18, 20 en 40 cent. De toeslaigen komen ten goede aan in stellingen voor volksgezondheid, maatschappelijk werk en culturele doeleinden. Verbetering van Scheveningse haven op lange baan? De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Den Haag is ernstig teleurgesteld over het op de lange baan schuiven van de verbetering van de Scheveningse buitenhaven. Dit werd gisteren in de vergadering van de Kamer meegedeeld, nu het onmogelijk is gebleken dit jaar met de uitvoering te beginnen. Gememoreerd werd, dat de voor bereidingen 1,8 miljoen gulden heb ben gekost. De verbetering van de haven zal globaal geschat veertig mil joen gulden kosten. Het ligt in de bedoeling, dat het comité uit het bedrijfsleven voor de verbetering van de Scheveningse ha vens stappen onderneemt om te be spoedigen, dat met de werkzaamhe den wordt begonnen. De minister-president van Noordrijn-Westfalen, dr. Meyer, heeft gister middag bij Hamminkeln op Duits gebied het laatste weggedeelte (27 kilo meter) in de verkeersverbinding tussen de Noordzee en Italië geopend. Daarbij waren o.a. aanwezig de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, de heer J. G. Suurhoff en zijn West-Duitse collega Seebohm, de commissaris der koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers en de burge meester van Arnhem, de heer Chr. G. Matser. Op de foto het moment van de opening. Even later zou het verkeer reeds van de nieuwe verbinding gebruik maken. Een Amerikaans experimenteel vliegtuig, dat verticaal kan opstijgen en landen, de XV-5A, is dinsdag bij een demonstratie voor publiek brandend neergestort op de luchtmachtbasis Edwards. Het toestel viel van 160 meter hoog neer, toen het een verticale landing wilde maken. De piloot maakte gebruik van lijn schietstoel, doch hij kwam om het leven doordat zijn valscherm niet open ging. Op de toto aien we de XV-5A met testpiloot Lou Everett tij dons d* start.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9