Leidse mummies gaven hun geheimen prijs LEIDEN HEEFTÉR EEN NIEUW BADHUIS BIJ Reinigingsdienst meer vraagt medewerking Dies „Sanctus Augustinus" op 6 mei a,s. DEV s*oot seizoen WOENSDAG 28 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Röntgenologisch onderzoek leidt tot zeldzume ontdekkingen De 27 mummies van het Rijksmu seum voor Oudheden te Leiden zijn vandaag in het Academisch Zieken huis doorgelicht. Eén voor één wer den de geconserveerde lichamen van Egyptische mannen en vrouwen, die duizenden jaren geleden overleden en ingekapseld werden, bestraald en röntgenologisch nauwkeurig onder zocht. De leiding1 had hierbij de Leid se röntgenoloog P. Vijlbrief, gesecun- deerd door de Londense röntgenoloog dr. Peter Gray, die vol lof was over de vondsten in de Leidse collectie. „Wat wij hier gevonden hebben, is zeldzamer dan de meer dan 100 „En gelse" mummies te zien hebben ge geven", vertrouwde hij ons vanmor gen toe. Via een gesloten t.v.-oircuit kon men het röntgenologisch onderzoek geheel volgen. Het onderzoek leid de tot het ontdekken van verborgen amuletten en defecten aan het been derenstelsel. Maar het belangrijkste was wel de vondst van een pop in een mum mie uit de 26ste dynastie rond 600 v. Chr. De pop, zo vertelde dr. Gray, was operatief ter hoogte van 't hart in het lichaam gebracht en beoogde bescherming van de overledene na diens opname in het dodenrijk. Prof. dr. A. Klasens, directeur van 't mu seum, is er op gebrand, deze pop (zonder de mummie onherstelbaar te beschadigen) uit het pak te halen. Hoe dit moet gebeuren staat nog niet vast. Waarschijnlijk zal in de rug een incisie worden gemaakt, waar door de pop verwijderd kan worden. De mummie-met-pop, die dr. Gray tot een zekere opgetogenheid bracht, behoorde tot de z.g. Anastasy-collec tie, die in 1828 door een Zweedse consul in Egypte werd gekocht en naar Nederland werd vervoerd. In Amsterdam kwam de collectie in be zit van de koopman Van Papenbroek, 'The life of Adolf Hitler': boeiend en huiveringwekkend historisch document Paul Rotha heeft zich reeds eer der, in het bijzonder bij de door hen gemonteerde Nederlandse film „De Overval", een voortreffelijk regis seur te zijn. Een vakman, die vak manschap aan kunstzinnigheid paart. Zijn visie op het leven van Adolf Hitler komt boeiend door in de film, die enkele honderden leden van de K en O-filmkring gisteravond in de filmzaal van de Universiteit hebben kunnen zien. De belangstelling voor dit in al zijn huiveringwekkendheid boeiende document was zó groot, dat vele belangstellenden zonder de film gezien te hebben moesten terugke ren. De titel belooft meer dan de film geeft en kan geven. Het is immers onmogelijk het gehele leven van Hit- Ier in een film te belichten zonder te vervallen in een romantiseren en fantaseren. En dit zijn nu juist din gen, die Rotha allerminst liggen. Aan de hand van authentiek ma teriaal heeft Rotha een scherp en nuohter verslag gegeven van de Hitler- periode, maar die nuchterheid houdt niet in, dat Rotha zijn mening over Hitier angstvallig voor zich houdt. Een sober en indrukwekkend gespro ken commentaar, gecombineerd met een goed gebruik van het hem ter beschikking staande film- en ge luidsmateriaal spreken boekdelen. Rotha schrikt er niet voor terug be halve de pronkerige facade van het nazidom ook de verschrikkelijkste ellende, die de Nazi's hebben ver oorzaakt te tonen en scherp te ver oordelen. De mensen, die gisteravond deze film hebben mogen zien, zijn er zon der enige twijfel diep van onder de indruk geraakt. collectie ging toen naar Leiden en vormde de basis voor een verzame ling mummies, die tot ver over de grenzen grote belangstelling trekt Het röntgenologisch onderzoek leidt tot de wildste geruchten. Men kan niet alleen achter ziektever schijnselen komen, maar bovendien hoopt men te ontwaren, dat de oude Egyptenaren gebruik maakten van die in contact kwam met de eerste vullingen in kiezen en zelfs een pro directeur vam het Oudlheden-museum these als een kunstoog hen niet prof. Reuvens. De Van Papenbroek- vreemd was. Leiden is sinds hedenmiddag 4 uur een derde badhuis rijk. Behalve in de badhuizen aan de Medusastraat en Van der Werffstraat die beide uit de twintiger jaren stammen, kan de Leidse bevolking zich vanaf morgen ochtend bijna dagelijks baden in een hypermodern badhuis aan de Lin destraat in Tuinstadwijk. De direc teur van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst, dok ter J. G. Bazuin, is bijzonder inge nomen met deze nieuwe aanwinst voor zijn dienst. „Tuinstadwijk be staat voor het grootste deel uit wat oudere huizen, die vrijwel geen van alle voorzien zijn van een behoor lijke baadgelegenheid. Dus ook de plaats van dit badhuis is bijzonder geschikt". Het nieuwe badhuis zal, in tegen stelling tot de badhuizen aan de Van der Werffstraat en de Medusastraat, kunnen worden bediend door één man. Dit is vooral gezien de perso- neelssituatie bij de gezondheidsdienst een belangrijk winstpunt. De Van der Werffstraat begint vrij snel te verouderen. Het gebouw is weinig economisch ingericht terwijl er ook wat de hygiëne betreft nog wel enkele wensen zijn. Dit alles is in het nieuwe badhuis opgelost. Een praktische inrichting is een van de hoofdkenmerken terwijl ook aan de kleinste details, die kunnen mede werken tot een verbetering van de hygiëne, alle aandacht is besteed. Het gebouwtje bestaat uit een hal, waar men zijn beurt kan afwachten; in deze hal is tevens een portiers loge aangebracht, van waaruit de bad meester het hele badhuis kan over zien. Recht tegenover de „loge" zijn aan weerszijden van een gang twintig douchecellen aangebracht en één badkuipcel, die ten behoeve van min- dervalide gebruikers van deze cel is voorzien van een alarminstallatie. Voor de dames is er nog een kapka- LEIDERDORP LEIDERDORPSE BRIDGECLUB In groep rood heerste er op de laatste bridgeavond grote spanning, gezien het kleine verschil waarmede de paren onderling eindigden. Alleen het echtpaar v. d. Bijl viel enigszins uit de toon en behaalde een magere score van 38'/s punt. De heren Sleg- tenhorst-Loof toonden zich ook nu weer de sterksten, zij het dat het verschil niet groot was. De uitslag is: 1 Slegtenhorst-Loof 54'/», 2 echtpaar Wes9els 51'/*, 3 De Vries-Plas 51, 4 Zwanenburg-Van Kins 50V», 5 echtp. v. d. Pool 50'/*, 6 dames Van Gelder- De Jong 49'/*, 7 echtp. van Klaveren 46'/*, 8 dames Jans-Van Zonneveld 45, 9 Tijssen-Klein 42'/*, 10 echtp. v. d Bijl 38'/,. In groep zwart waren de heren Jans-Pouw, waarvan wij vorige week al schreven dat zij over hun inzinking heen zijn, oppermachtig en scoorden het formidabele aantal van 78V, p. Er zal dus een wonder moeten ge beuren als deze heren volgende week niet in groep rood zullen uitkamen. Voor de tweede promotie-plaats ko men maar liefst 4 paren in aanmer king, met als vijfde kanshebber het paar Van Leeuwen-Witkamp, dat 'n kleine achterstand op deze vier heeft. Het zal dus spannen op de eerstvol gende bridgeavond. Teleurstellend was het resultaat van de heren Veld- huyzen-Van Vliet, die toch heus wel beter kunnen. Een laaitste plaats is niet erg bemoedigend. Hier is de stand: 1 Jans-Pouw 782 De Ko ning-Van Zonneveld 67'/,, 3 echtp. Stokhuyzen 67'/*, 4 De Keyzer-Ger- lich 66'/,, 5 Kruidenier-De Winter 66, 6 Van Leeuwen-Witkamp 62, 7 echtp. Vrinten 59, 8 echtp. Van Achterbergh 579 Brummelkamp sr. en jr. 56'/*, 10 echtp. Schutte 49, 11 dames Zwa nenburg-Zwarts 47, 12 Veldhuyzen- Van Vliet 43. mer met een föhn- en droogikap. De verwarming geschied door een oliestookinjstal'latievolgens een nog niet toegepast systeem: in de ketels zijn de boilers ingebouwd, zodat te gelijk met de normale „centrale" verwarming ook de waterverwar ming plaatsvindt. HYGIËNISCH Eczeemepidemieën, zoals die enke le jaren geleden in de omgeying van Leiden zijn voorgekomen, zijn in hei nieuwe badhuis, aldus dkt. Bazuin, uitgesloten. De houten vlondertjes, die tot nu toe steeds zijn gebruikt in de badhuizen, zijn hier vervangen door vlonders van kunstvezel. De ge sloten structuur van dit product maakt nesteling van eventuele kie men, die zich in de kieren van het hout gemakkelijk konden vestigen en voortplanten, onmogelijk. De cel len zullen geregeld worden gerei nigd; de badkuipcel zelfs na ieder gebruik. Hiervoor wordt een desin fecterende vloeistof gebruikt, die de betegelde wanden, spiegels, kranen en vloeren volkomen zuiver maakt. Het heeft overigens wel even ge- durd voordat men aan de bouw kon beginnen. Vier jaar geledenkregen b. en w. een eerste plan ter goed keuring voorgelegd. Nog in datzelfde laar werd een raadskrediet verstrekt waarna in 1962 Gedeputeerde Staten goedkeuring verleenden. In 1963 werd de bouw aanbesteed, en een jaar later het -Rijk na een aanvul lend krediet goedkeuring hechtte aan de badhudsplannen. De firma Du Prie is toen begonnen met de bouw, die gisteren kon worden afgesloten De totale kosten bedragen 368.000 gulden, inclusief grondkosten. Bij de bouw is rekening gehouden met een latere bouw van een instructie- bad naast het badhuis. Het is de be doeling dat binnen afzienbare tijd het badhuis aan de Van der Werff straat zal worden gemoderniseerd in de zin, zoals het badhuis aan de Lin destraat is gebouwd. De openingstijden van het nieuwe badhuis zijn: dinsdag: 911.15, 2 17.15; woensdag: 9—11.15, 2—17.15; donderdag: 911.15, 2—18.15; vrij dag: 9—11.15, 2—18.45; zaterdag: 8— 11.1», 2—16.30. „Toegangsbewijzen" kan men ver krijgen door het inwerpen van twee kwartjes in een in de hal opgestelde kaartjes-automaat. Voor kinderen geldt „half tarief", terwijl voor ge bruik van de badkuip een speciaal tarief van kracht is. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jaooba d.v. H. Brandt en J. Guijt; Carel z.v. J. v. Rhee en H. C. de Mooy; Anita d.v. H. v. Houten en D. J. Holleman; Astrid Andréa d. v. M. Solleveld en L. C. v. Son; Jo hannes z.v. H. Snik en C. Wijling; Erik Jan z.v. A. C. Gillissen en M v. d. Made; Ronald z.v. D. v. Rijn en L G. de Bilt; Bernhard Julius z.v. B. J. Mol en C. Kuijt; Maria Johanna d.v. H. J. Dikken en J. M. Bos; Jan z.v. A. Vente en J. Versluis; Richard z.v. A. v. d. Loo en A. M. B. Schol - laart; Martinus Hermanus z.v. H. J. Ernens en F. M. C. Barelds; Ingrid d.v. A. C. Janee en M. H. Breeveld; Bianca Jolanda d.v. G. Meijvogel en J. W. de Jong; Alexander Milan z.v. S. Ocko en A. Lamain; Etienne Char les Antoine z.v. A. J. v. Uden en C. A. A. Verfegh; Jannetje d.v. T. v. Gijzen en J. Verweij. Overleden: J. T. de Vroomen 64 j., m. J; v.. Veen 88 j., m.; G. v. Beek 83 j., w.v. F. v. Ar kei; A. Dijkdrent 24 j., e.v. N. v. d. Meij; R. A. C. Houn- jet 2m., z. HONDERDJARIGE GEEFT HET GOEDE VOORBEELD Met uiterst voorzichtige, maar doel bewuste pasjes en vol optimisme heeft de honderdjarige P. Stuifzand, die op 8 februari 1865 te Leiden werd ge boren, zich gistermiddag aan het „diep inademen inhouden u bent klaar" onderworpen. Om omstreeks 4 uur voegde de heer Stuifzand zich, begeleid door zijn 69-jarige dochter, toe aan de schare van mantels, ves ten en colberts ontdane Leidenaren, die naar de Middelstegracht waren getogen om zich voor het bevolkings onderzoek naar tbc te laten doorlich ten. Met dit gebaar maakte de heer Stuifzand het geheim van zijn hoge leeftijd en goede gezondheid publiek; zijn standpunt: voorkomen is beter dan genezen" zal daaraan niet vreemd zijn. Wethouder S. Menken overhandig de de honderdjarige een dóos sigaren als dank voor het goede voorbeeld dat hij de Leidse bejaarden heeft ge geven door zich te laten doorlichten- De bejaarden vormen een groep waarvan de organisatoren van het bevolkingsonderzoek graag zouden zien diat zij actief deelneemt aan het onderzoek op tbc, omdat het „hoestje van opa" dat door de .familieleden vaak met een dooddoener wordt ge accepteerd, bij een onderzoek wel eens een tuberculeuze aandoening kan blijken te zijn. Het bevolkingsonderzoek naar tbc in Leiden is begin maart begonnen en zal eind mei zijn afgelopen. Per dag maken ca. 700 Leidenaren gebruik van de gelegenheid om zich te laten doorlichten. Zeer binnenkort (mis schien zelfs vandaag) wordt de 25.000ste deelnemer aan dit bevol- kings onderzode verwacht. Er doen zich bij het onderzoek in het algemeen weinig gevallen van tbc voor. maar de tuberculose is door zijn infectueuze karakter en de ge ringe weerstand vain de doorsnee Ne derlander voor deze ziekte, toch der mate gevaarlijk dat zij een onderzoek van de bevolking om de twee jaar rechtvaardigt. OP vrijdag 23 april jl. is de Reini gingsdienst begonnen aan de tweede ronde van de extra-vuilophaaldienst. Op die dag waren aan de beurt de Herenstraat, de Lammenschansweg en omgeving, de professorenwijk en de Meerburgerpolder. Aanvankelijk bestond de verwach ting dat de aangeboden hoeveelheden vuil bij de tweede ronde aanmerke lijk minder groot zou zijn dan bij de eerste ronde. Het tegendeel bleek echter het geval te zijn. Vrijdag werden 57 vrachten vuil afgevoerd, een totale hoeveelheid van 690 m3. De eerste keer was dat 22 vrachten met een hoeveelheid van 264 m3. De hoeveelheid vuil is dus meer dan verdubbeld. Tot 11 uur 's avonds is men met het ophalen bezig geweest. Ook op maandag 26 april, toen de ronde werd gedaan in het Marskwartier en Houtkwartier, de Maredijk en de Rijnsburgerweg, werd veel meer vuil aangeboden dan 14 dagen tevoren, nl. 300 m3, tegen 150 m3 op 12 april jl. Van de zijde van de Reinigings dienst wordt hierbij nog aangetekend dat de medewerking van de bevol king bij het opvolgen van de ge geven wenken, nog veel te wensen overlaat Op vele plaatsen houdt men zich niet aan het verzoek het vuil pas aan te bieden, NA het bel- signaal van de vrachtwagen. Grote hoeveelheden vuil staan al uren te voren langs de trottoirs. Vaak kwam het vooral tijdens de paasvakantie voor, dat spelende kinderen er zich meester van maakten en het over straat verspreidden. Daarom verzoekt men nogmaals met klem de gegeven wenken op te volgen: 1. Niet te veel vuil tegelijk aan te bieden. Er komen in iedere wijk nog minstens 2 afhaalbeurten). 2. Het vuil pas aan te bieden NA het belsignaal. 3. Het vuil goed te bundelen. Vragen over MWO generaal Spoor Het Tweede Kamerlid de heer P. Voogd heeft de minister van De fensie schriftelijk gevraagd of het juist is, dat op 17 juni 1949, dus drie weken na zijn overlijden, generaal S. H. Spoor benoemd werd tot com mandeur in de Militaire Willemsorde. Kan de minister mededelen of het juist is, dat het toenmalige kabinet- Drees aan mevrouw Spoor-Dijkema een brief geschreven heeft, waarin werd meegedeeld dat zij deze onder scheiding op het departement van overzeese gebiedsdelen zou kunnen afhalen, of dat deze, zo dit verlangd werd, haar toegezonden zou worden? Is het juist, dat toen het kabinet- Drees op de hoogte kwam van de ontstemming van mevrouw Spoor- Dijkema, hier op van regeringszijde de mededeling is gedaan, dat deze onderscheiding te zijner tijd voor het front van de troepen uitgereikt zou worden? Is het juist, dat het toen malige kabinet zijn woord niet heeft gehouden en dat deze versierselen nooit voor de troep zijn uitgereikt, waardoor de moed, het beleid en de trouw van generaal Spoor en zijn soldaten voor het front van de troe pen nooit is erkend? Is het juist, dat deze MWO later met nog andere gelijktijdig is uitgereikt en blijkt daaruit niet, dat de toenmalige re geerders geen waardering hebben gehad voor generaal Spoor en zijn manschappen? Is het de minister be kend, zo vraagt hij tenslotte, dat herhaaldelijk vergeefs verzocht is 'n kazerne de naam van generaal S. H. Spoor te geven en bestaat de moge lijkheid dat, zodra er een nieuwe Jaarvergadering KPJ district Leiden Op de jaarvergadering van de ka tholieke plattelandsjongeren (KPJ), die gisteravond in De Kleine Burcht werd gehouden, heeft de districts aalmoezenier, rektor M. v. d. Ploeg, een warm pleidooi gehouden voor één Nederlandse katholieke jonge renbeweging. De maatschappelijke verzuiling, waaraan de katholieke jongerenbeweging lijdt, frusteert haar en getuigt niet van een eigentijdse visie. Talrijke pogingen, die na de laatste oorlog zijn ondernomen om te komen tot een eenheidsbeweging van katholieke jongeren, hebben de verzuiling der katholieke jongeren meer vergroot dan geslecht, onge twijfeld door gebrek aan visie en overdaad aan angst van de leiding. Wanneer van de vakbeweging ge zegd wordt, dat zij, levensbeschou welijk gezien, te veel verzuild is, daar moet van de jongerenbeweging gezegd worden dat zij, maatschap pelijk bezien, onnodig verzuild is. Spreker bepleitte sterk een ka tholieke jongerenbeweging, zonder opening naar links, maar met bereid willige openheid voor die dialoog met andersdenkende christelijke jonge ren en met de niet kerkelijk gebon den jongeren. „Wat door paus Pau- dus in zijn encycliek Ecclesiam suam gezegd wordt van de Kerk in haar geheel, aangaande de dialoog, moet ook gezegd kunnen worden van de katholieke jongerenbeweging. Ook daarom heeft zij behoefte aan een duidelijke doelstelling en een dui delijke aangifte van middelen om dat doel na te streven. Eenheid zal ook haar werfkracht versterken, waar dringend behoefte aan is. Wat voor verschil in werkwijze bestaat momenteel, zo riep spreker uit, tussen Katholieke Werkende Jongeren (KWJ), Katholieke Jonge ren Middenstand (KJM), Jongeren- kontakten, Instuiven enz.? De KPJ heeft haar naam niet mee maar heeft de verdienste, dat zij niet alleen theo retisch maar ook praktisch de maat schappelijke verzuiling doorbreekt. „Moge visie en durf", zo besloot spreker zijn boeiend betoog, „ons de lang begeerde éne Nederlandse ka tholieke jongerenbeweging brengen" De 72e dies natalis van de R.K. Studenten Vereniging „Sanctus Au gustinus" zal op 6 mei worden ge vierd. Tijdens de buitengewone alge mene ledenvergadering zal de heer Lambert Tegenbosch spreken over „Het Middenbeeld". In de avonduren za! de toneelgroep van de vereniging twee eenakters opvoeren. Lambert Tegenbosch zal in zijn le zing een nadere toelichting geven op de argumenten die volgens hem plei ten voor de opheffing van de Kerk. Deze lezing kan als vervolg worden gezien van de rede die hij hield tij dens de Katholieke Studentendagen 1965 te Delft, bij welke gelegenheid de heer Tegenbosch sprak vanuit de visie van een „randgelovige" op de Kerk. De praeses van „Augustinus", de heer F. L. J. van Wersch, zal tij dens dezelfde vergadering de dies rede uitspreken. De toneelgroep van het Syndicat d'Initiative Artistique, de culturele onderafdeling van „Augustinus", ver zorgt 's avonds in de Stadsgehoor zaal de opvoering van „Picknick op het veld" van Fernando Arrabal, en van „De zaak van de Rue de Lour- cine", geschreven door Eugène La- biche. Na afloop hiervan begint een nachtelijke calvacade in de boven zalen van de Stadsgehoorzaal. Vanwege het naderende universi taire lustrum is dit jaar afgezien van de gewoonte de diesviering van „Augustinus" over twee dagen uit te strekken. Gezellige toneelavond van de NKIB In het tot die laatste plaatsen be zet Antoniusclubhuis heeft gister avond de toneelgroep Ontspanning Nederlandse Spoorwegen pit Leiden voor de Nederlandse Katholieke In validen Bond de komische thriller in dirie bedrijven van R. Feenstra, „Pimmetje", ten tonele gebracht. Voordat het doek open ging heet te de voorzitter alle leden en dona teurs van harte welkom en hoopte dat allen een gezellige avond zouden hebben. Het toneelstuk zelf bleek een vrij ingewikkeld detectivestuk met de nodige spanning. Onvrijwillige be zoekers van een eenzaam kasteel be leven allerlei vreemde en angstwek kende dingen. De spanning stijgt en het aantal verdachte personages neemt toe. Alibi's worden ontzenuwd en lijken gevonden. Uiteindelijk komt er de oplossing niet geheel on verwacht maar toch wel verrassend. De toneelgroep ONS heeft van 't stuk onder regie van de heer W. F. Kriek een aanvaardbare opvoering gebracht. De rolbezetting was niet overal even sterk, maar een bijzon dere vernoeming verdienen mevr. C. Vermeer als juffrouw De Wit, mej. M. Loomans als Greetje en de heer Van Haren als Hieronimus Roosje. Na afloop' 'ontvingen de speelsters allen een doos bonbons. Muzikale medewerking verleende dé heer Frans Houps. Tot slot van deze bijzonder ge slaagde avond werd een grote loterij gehouden. kazerne gebouwd wordt, deze S. H. Spoor-kazerne genoemd zal worden, opdat de naam van deze grote vader lander voor het nageslacht bewaard zal blijven? LEIDEN AAR WEGENS GEKNOEI MET ARKEN VEROORDEELD Een 62-jarige koopman uit Leiden had zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden, omdat hij middels advertenties woonarken te koop had aangeboden, waarbij men van een ligplaats zou zijn verzekerd. Dit laat ste bleek echter niet waar te zijn, zodat de koopman oplichting werd verweten. Er zouden ligplaatsen zijn in Wilnis en in Nieuwkoop, doch ko pers van de woonark waren'tot de ontdekking gekomen, dat zulks niet het geval was. Hiertegen voerde de koopman aan, dat hij bij een boer in Wilnis het recht voor ligplaats in een sloot had gekocht. Evenwel moest deze sloot uitgediept worden en toen dan ook iemand met een ark arriveerde, was dit werk nog niet gebeurd. Wat Nieuwkoop betreft, hij zou daar de beschikking over ligplaatsen hebben gekregen. De president der rechtbank con stateerde uit het dossier, dat het ge meentebestuur geen ligplaatsvergun ningen verschaft, hetgeen ook door de politie was medegedeeld. „De autoriteiten en de politie spannen tegen mij samen", aldus verdachte. Verdachte betoogde daar entegen, dat hij van het gemeente bestuur toestemming heeft ontvan gen om woonarken in Nieuwkoop te leggen. Teneinde een en ander nader te laten onderzoeken, besloot de recht bank de zaak te verwijzen naar de rechter-commissaris, omdat ver dachte beslist ontkende oplichting te hebben gepleegd, doch slechts sprake was van een samenloop van omstan digheden. De Leidse tuiniers- en bloemisten- verenieing „Door Eendracht Ver bonden" heeft gisteravond in de bo venzaal van café ..De Grot" het win terseizoen 1964-'65 afgesloten met een zeer goedbezochte ledenbijeen komst, die voor een deel in het teken stond van de priisuitreiking voor de jaarlijkse bollenkweekwedstrijd. De uitreiking geschiedde door de heer A. Zaalberg, voorzitter van de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen en had ditmaal dus een min of meer officieel tintje. In zijn openingswoord begroette de voorzitter, de heer J. H. Smit, in het bij zonder de heren Zaalberg en P. Staffeleu jr. welke laatste na de pauze een causerie hield over Suri name. Nadat enkele huishoudelijke pun ten vlot waren afgewerkt, beant woordde de heer Smit nog een aan tal via de „vragenbus" gestelde vra gen inzake het kweken en verzor gen van enkele cactussoorten. Vervolgens ging de belangstelling uit naar de uitslag van de kweek- wedstrijd (narcissenbollen), die vo rige maand werd gehouden en waar voor het bestuur als hoofdprijs vorig jaar een nieuwe wisselplaquette be schikbaar stelde. Bij het bekendma ken van de uitslag, sprak de heer Zaalberg namens alle DEV-leden zijn genoegen uit over het feit, dat de heer Smit ditmaal met het hoog ste aantal punten uit de bus was ge komen en dus voor een jaar beslag legde op de felbegeerde wisseltrofee. Nadat spreker deze kampioensprijs met een toepasselijk woord aan de winnaar had uitgereikt mochten de overige zeven prijswinnende bollen - kwekers hun prijzen bestaande uit huishoudelijke- en gebruiksvoor werpen in ontvangst nemen. De volledige uitslag luidde: 1. J. H. Smit 23'/2 pnt; 2. B. J. Limburg 22 pnt; 3. en 4. A. Hofman en H. F. Nederberger, beiden 20'pnt; 5. en 6. T. Buis en H. Crama beiden 19 pnt; 7. G. den Daas 181/* pnt; 8. .H. Wagemans 18 pnt. VOORSCHOTEN Geen Weekmarkt op Koninginne dag In verband met Koninginne dag zal de weekmarkt niet op VRIJ DAG, doch morgen DONDERDAG 29 april worden gehouden. TENTOONSTELLING OVER BEZETTING Gisteravond om half acht werd in het Cultureel Centrum door wethou der G. Schrama de tentoonstelling over de bezetting geopend. Burge meester L. de Kool was wegens ziek. te verhinderd. Wethouder Schrama sprak een korte rede uit en verklaar de het doel van deze tentoonstelling. Voor de ouderen zal het zijn een terugdenken aan een zware tijd en vo:or de jongeren zal het moeten zijn een bewust worden, een waar schuwing. Zo worden aan de hand van foto's, documenten, affiches, beelden gegeven van de mobilisatie, de inval in Nederlande de onder drukking, de Jodenvervolging, de honger, het verzet en tenslotte de bevrijding. Tijdens de tentoonstelling is te beluisteren een toespraak van konin gin Wilhelmina, uitgesproken voor Radio Oranje op 28 november 1944. Deze toespraak is vastgelegd op een geluidsband. Met toestemming van koningin Juliana mag deze band ten gehore worden gebracht echter met de conditie dat alle aanwezigen met gepaste eerbied luisteren en niet ge lijktijdig langs de geëxposeerde foto's e.d. schuifelen. Bij de opening waren aanwezig diverse autoriteiten en per sonen, die met het verzet in de ja ren 1940-1945 te maken hebben ge had of daarin actief werkzaam wa ren. De beide openbare bibliotheken ter plaatse waren aanwezig met een stand lectuur, betrekking hebbend op genoemde jaren. De tentoonstelling is geopend vanaf 26 april t.m. 30 april van 19.0022.00 uur. 1 mei gesloten; 2 mei (zondag) van 14.00—18.00 uur. 3 en 4 mei van 19.00—22.00 uur.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4