INTENSIEF WERKBEZOEK VAN MR. J. KLAASESZ AAN ALPHEN BIJZONDERE RAADSVERGADERING BEUCHTTE NIJPENDE PROBLEMEN Gevonden revolver bleek niet van Haagse aanslag Kolenman bekent reeks inbraken Nieuwe veerdienst Rotterdam-Huil Oud-burgemeester v. d. Weyden van Nieuwkoop nam afscheid van raad en gemeentepersoneel WOENSDAG 28 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Spectaculaire tewat erlating Breehees Mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, heeft dinsdag, in gezelschap van de heer G. van Weele, souschef van zijn kabinet, een werkbezoek gebracht aan Alphen aan den Rijn. Hierbij was ook tegen woordig de echtgenote van de Commissaris, mevrouw L. H JV. Klaasesz-de Bruyne, die ook een ruim aandeel heeft geleverd in enkele onderdelen van het beladen programma. Na een vluchtige begroeting om 10 uur bij het raadhuis door burgemeester Z. Bruins Slot, door de wethouders A. J. Dek ker, J. v. d. Berg en Ph. H. Rogaar, die in gezelschap waren van hun echt genoten en van mevrouw J. J. Bruins Slot-Padding, de echtgenote van de burgemeester, brachten de dames een bezoek aan het nieuwe Interkerke lijk Protestants Christelijk bejaardencentrum „Rijnzate" aan de Europa singel, waar zij ontvangen werden door de directrice, zuster De Jonge. Vervolgens verrichtte mevrouw Klaasesz in de morgenuren de opening van de nieuwe openbare kleuterschool aan de Kerklaan, in Alphen-oost, de voor malige gemeente Zwammerdam. Na een kort onderhoud met burge meester en wethouders in de werk kamer van de burgemeester, woonde mr. Klaasesz met zijn souschef, de heer Van Weele, in de raadszaal, waar enkele fraaie bloemstukken, de bijzondere aard van de bijeenkomst accentueerden, een informele open bare vergadering van de gemeente raad bij. Tijdens deze bijeenkomst kregen de voorzitters van de onder scheiden raadsfracties gelegenheid ?elk een bepaald aspect der gemeente toe te lichten en uiteraard ook om de nodige wensen, die er heersen ten aanzien van Alphens perspectieven, op de meest dringende wijze te be pleiten. De burgemeester, die allen, in het bijzonder de gasten, hartelijk in deze kring verwelkomde, herinnerde er aan, dat het ongeveer 8Vi jaar ge leden was, dat de Commissaris, een werkbezoek aan deze gemeente' bracht, een bezoek, dat toen tevens de kennismaking gold van de toen nieuwe Commissaris, mr. Klaasesz. Alphen heeft in de volgende jaren niet stilgezeten en staat nu weer aan het begin van een structuurplan, dat de verdere expansie der gemeente zal dienen te omlijnen. De burge meester kon zich niet losmaken van de indruk, dat Alphen aan den Rijn zich allerminst in een bevoor rechte positie bevindt. Spr. consta teerde, dat Alphen nog veel niet heeft van wat het al lang had moe ten hebben, dat Alphen zich, door maatregelen, van dezelfde overheid in een financieel keurslijf gedrongen ziet en dat zijn exphnsie hierdoor sterk wordt afgeremd. Het is begrij pelijk, dat de burgemeester, gedach tig het gezegde je moet het ijzer smeden als het heet is, nu hij de Commissaris zelf in eigen huis had, de gelegenheid te baat nam, te plei ten voor een financieel ruimere arm slag voor de gemeente, opdat zijn ontwikkelingsplannen niet door ge dwongen stopzetting van de uitvoe ring, zullen vergelen. HOGER BOUWCONTINGENT? De heer Duin sprak over de wo ningbouwplannen, die een indruk geven van Alphens snelle ontwikke ling. Spr. bepleitte tan aanzienlijk hoger contingent voor woningbouw uit de zg. industriële woningbouw, b.v. van het systeem N.V. Ned. Bouw-syndicaat. Deze n.v. zou bereid zijn haar eigen produktiebedrijf t.b.v. Alphen, Zoetermeer, Gouda e.a. cen tra te Alphen aan den Rijn te ves tigen, te midden van de bouwactivi teit in deze gemeente, ter bevorde ring van onze produktiegarantie. De commissaris informeerde of het college hierover al contact met ge deputeerde staten hebben opgeno men. Ja, antwoordde burgemeester Bruins Slot volmondig. Ik kan u uiteraard ten deze nog geen enkele toezegging doen, maar beloof u wel de mogelijkheid voor deze gemeente, te zullen onderzoeken, zei mr. Klaa sesz. De heer Geerlof richtte de schijn werper op de sterk voortschrijden de industrialisatie. In provincie en gemeenten wordt gelijkelijk gedacht, antwoordde de commissaris, die, voor wat de industrieën betreft, het ad vies gaf, de planologen zover te krij gen, dat zij in het „Groene hart van Zuid-Holland", industrie krijgen, die de lucht zuiver houden. UTS VOOR ALPHEN De positie van het onderwijs in Al phen aan den Rijn werd geanaly seerd door de heer De Ruiter. Al phen heeft voorts ook behoefte aan een overdekt zwembad, een sporthal, concertzaal, een ontspannings- en recreatiecentrum alsmede een goed sportpark. Spr. pleitte voorts Aar- landerveen en Zwammerdam elk ook een zwembad te geven. Het is jam mer, dat de financiële bewegingsvrij heid van het gemeentebestuur beknot Wat u opnoemt, aldus de commis saris, zijn allemaal objecten die pas send zijn in een gemeente als Al phen aan den Rijn. Voor zover ze er al zijn, zij het in kleine omvang, moeten ze met zorg omringd worden, opdat ze hun bestaanskansen niet verliezen. Belangrijk noemde mr. J. Klaasesz ook de plaats van dit soort zaken. Een sportveld b.v. aan de rand van de gemeente zou rampza lige gevolgen kunnen hebben voor de ontwikkeling van het nozem euvel. De noodzakelijke bezigheden om dit te voorkomen of te beteuge len. moeten in het centrum komen. Heeft u zich hierop al beraden? Wat meent de raad over het nozemvraag- stuk? informeerde spr. belangstel lend. Het wordt ook tijd, dat u een UTS krijgt om de jeugd de kans te geven zich een goede reisbagage voor hun leven en toekomst mee te ver werven.' De heer Van Capel bepleitte de mogelijkheid tot meer straataanleg, scheppen van parkeergelegenheden en het maken van meer rivierover gangen over de Rijn. De gemeente groeit met circa 9000 inwoners per jaar. Alphen vraagt ook als centrum gemeente der streek een andere op zet. In antwoord op een informatie van de commissaris, hoe het momenteel met Zwammerdam gaat, zei dè bur gemeester de indruk te hebben, dat de naar Alphen overgekomen bewo ners van oud-Zwammerdam zich bij zonder prettig aan de nieuwe situa tie aanpassen. De heer v. d. Meent noemde Al phens grootste zorgen het financieel de touwtjes aan elkaar te knopen. Spr. bepleitte een hogere uitkering uit rijks kas voor Alphen, die een bijzondere taak heeft, die uitstijgt boven zovele andere gemeenten, die verhoudingsgewijs hetzelfde krijgen. De commissaris vond dat er alle aan leiding is deze zaak nog eens te be zien: spr. zal dit doen in het kader van het structuurplan. Nu is het vrij eenvoudig, dat de gemeente en de provincie het over de financiële ver ruiming van de middelen eens worden, maar het laatste woord is aan de heren Smallenbroek en Von deling; die moeten ook mild gestemd worden voof deze gemeente. TUINBOUW IN AARLANDERVEEN De heer P. C. v. Vliet bracht de mogelijkheid van tuinbouwvestiging in en rond Aarlanderveen ter spra ke. Dat gebied heeft buitengewoon goede aarde waar zilver van te ma ken is. Dit een belangrijk facet van de inkomstenbronnen voor werkers in dit gemeentedeel. De nestor van de gemeenteraad, de heer Slootjes, sprak een dank woord tot de commissaris voor zijn komst en belangstelling. Spr. zei te hopen, dat de commissaris nu terug zal keren naar Den Haag, met de beste indrukken over Alphen die een grote roeping heeft te vervullen als centrumgemeente in de Rand stad Holland. Het gezelschap bracht hierna een bezoek aan de in aanbouw zijnde Tijdens het bezoek aan de sociale werkplaats. Van links naar rechts: mevrouw Klaasesz, burgemeester Z. Bruins Slot, de wethouders Rogaar en Dekker, H. Dirkzwager (leider van de werkplaats) en op de rug gezien mr. J. Klaasesz. magazijnen van R. S. Stokvis uit Rot terdam, die alle opslagruimten, die ze door heel het land heeft, wil con centreren in één pand. De heer R. Hüsen, directeur van deze n.v. en de heer v. d. Wetering lichtten het plan toe. Hier zullen de bestellineen wor den uitgevoerd, die ruim 150.000 ar tikelen kunnen betreffen. De aan wezigheid van goede spoor-, ver- keers- en waterwegen hebben een doorslaggevende rol gespeeld voor de vestiging in Alphen. In eerste aanleg zullen er 200 werk nemers emplooy vinden. Het voor jaar 1966 hoopt men gereed te zijn om de 3 a 4 duizend orders per dag te verwerken. Het complex zal een van de grootste centrale magazijnen in Nederland zijn. Het volgend bezoek gold de ge meentelijke sociale werkplaats, een modern ingerichte gelegenheid in het industriegebied „West", waar de heer A. Hofland, directeur, zijn gasten ontving en rondleidde. Hier hebben zich ook de dames bij het herenge zelschap gevoegd. In hotel ,,'s Mole naars" werd de lunch gebruikt. In de na-middag bezocht het ge zelschap het uit de jaren 1881 date rende, maar ondertussen meerdere malen gemoderniseerde dakpannen- fabriek van de n.v. Dakpannen- en Kleiwarenfabrieken v.h. D. van Oordt en Co. Het gezelschap werd hier begroet door de heren W. S. v. d. Meent en F. H. Nauta, beiden di recteuren. en P. N. v. d. Hout, be drijfsleider. Dit bedrijf werd ook al eens bezocht door prins Bernhard. Hier werken momenteel circa 125 personen. STREEKZIEKENHUIS Ook aan het in aanbouw zijnde streekziekenhuis, uitgaande van de Stichting voor Christelijke zieken verpleging in Nederland, waarvan Burgemeester Bruins Slot deel van het bestuur uitmaakt werd een be zoek gebracht. Ir. R. v. d. Bout, voor zitter van het bestuur van deze ver- enieing en de heer A. v. d. Linden, architect van het project, verstrek ten een reeks inlichtingen over het ziekenhuis, dat op de grens van oud en nieuw Alphen aan de Oranje NassausingeL de Delftzichtweg en de Oudshoornseweg, wordt gebouwd. Het zal in eerste aanleg circa 140 bedden groot zijn en zal naar be hoefte op eenvoudige wijze succes sievelijk uitgebreid kunnen worden tot circa 300 bedden, b.v. door nieu we vleugels links en rechts, alsmede door het gebouw op te trekken met een verdieping. Men verwacht het gebouw in augustus a.s. bouwtech nisch gereed te hebben en het in het najaar volledig in gebruik te kunnen nemen. Het project wordt gebouwd door de Alphense aannemers, de heren Gesman. Het ziekenhuis is als algemeen ziekenhuis bedoeld, met een christelijk karakter. Het is een produkt van particulier initiatief en wordt verwezenlijkt van particuliere gelden. Het initiatief werd genomen door Alphens burgemeester. Het ge bouw is thans zover gevorderd, dat de gasten overal een kijkje konden nemen. „BREEHEES" TE WATER Mevrouw L. H. A. KlaaseszDe Bruyne opende in de morgenuren de nieuwe openbare kleuterschool- in Alphen-Oost. 's Middags verrichtte zij de doopplechtigheid en de tewater lating van de kustvaarder „Breehees" die op de scheepswerf „De Vooruit gang" van de n.v. Scheepswerven en Motorenfabriek Dirk en Johan Boot te Alphen aan den Rijn is gebouwd. Voor de Rotterdamse rederij P. A. van Es en Co. De plechtigheid werd ingeleid door de directeur ir. A. D. Boot, waarna mevrouw Klaasesz in de stuurkamer van de coaster, die geheel 'op de vaste wal stond, een hendel over haalde, de gebruikelijke fles cham pagne tegen de boeg stuksloeg, en de „Breehees" vervolgens vlot te water gleed. In zijn slotwoord zei mr. Klaasesz, dait de provinciale overheid en diep gaande studie wijdt aan de hruik- Gistermiddag heeft de Haagse brandweer uit het water langs de Pletterijkade een revolver opgevist, waarvan men aanvankelijk vermoed de, dat het 't wapen van de 28-jarige Amerikaan T. H. G. was. (Deze Ame rikaan schoot zoals bekend donder dagnacht een kogel door nek, mond en wang van de 47-jarige als soute neur bekend staande H. B. uit Den Haag). Later kwam echter vast te staan, dat de gevonden revolver niet dezelfde was als die, waarmee de Amerikaan zijn mislukte aanslag pleegde. Het dreggen wordt voort gezet. De Amerikaan en zijn later aange houden ex-vrouw, de 36-jairige B. E. V. - die verdacht wordt van mede plichtigheid of uMlokking van het misdrijf - zijn gisteren voor de offi cier van justitie geleid, die d)e in bewaringstelling van hef tweetal heeft gevorderd. De 22-jarige Haagse kolenman R. P. H., die tien dagen geleden op de Haagse Pletterijkade een stadgenoot bedreigde met een alarmpistool en daarom werd gearresteerd, heeft tij dens zijn hechtenis een groot aantal inbraken opgebiecht. Nadat de kolenman na lang ont kennen de bedreiging had toege geven, waren de bekentenissen niet meer te stuiten. 21 inbraken was de oogst. Het was de laatste anderhalf jaar de gewoonte van H. om van tijd tot tijd een etalageruit te vernielen van winkels in Den Haag en mee te nemen, wat van zijn gading was: bontjassen, antieken, pistolen, alarm pistolen, hengelsportartikelen tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f 15.000.- De meeste van deze goe deren bracht hij buiten Den Haag aan de man. POLITIEMAN VRIJGESPROKEN De 43-jarige brigadier van gemeen tepolitie te Geleen, Jules W„ is dins dag door de rechtbank te Maastricht vrijgesproken van de hem ten laste gelegde grove nalatigheid ten gevol ge waarvan 1 juli 1964 een arrestant uit het bureau van politie te Geleen zou zijn ontsnapt. Veertien dagen geleden had de officier van justitie een geldboete van 100 gulden of 20 dagen hechtenis ge- eist, omdat hij van oordeel was, dat de brigadier als wachtcommandant grovelijk nalatig was geweest en geen duidelijke instructies had gegeven voor de bewaking van de arrestant. De brigadier had die arrestant, die verdacht werd van feitelijke aan randing der eerbaarheid, toch een kort verhoor afgenomen en hem daéma, zoals gebruikelijk, naar de agentenwacht gebracht. Daar waren enkele agenten, dde allen echter, op één na, na verloop van tijd vertrok ken, toen nog slechts één agent over was, sprong de arrestant door een geopend raam naar buiten en ont snapte. Vragen over MWO generaal Spoor Het Tweede Kamerlid de heer P. Voogd heeft de minister van De fensie schriftelijk gevraagd of het juist is, dat op 17 juni 1949, dus drie weken na zijn overlijden, generaal S. H. Spoor benoemd werd tot com mandeur in de Militaire Willemsorde. Kan de minister mededelen of het juist is, dat het toenmalige kabinet- Drees aan mevrouw Spoor-Dijkema een brief geschreven heeft, waarin werd meegedeeld dat zij deze onder scheiding op het departement van overzeese gebiedsdelen zou kunnen afhalen, of dat deze, zo dit verlangd werd, haar toegezonden zou worden? Is het juist, dat toen het kabinet- Drees op de hoogte kwam van de ontstemming van mevrouw Spoor- Dijkema, hier op van regeringszijde de mededeling is gedaan, dat deze onderscheiding te zijner tijd voor het front van de troepen uitgereikt zou worden? Is het juisit, dat het toen malige kabinet zijn woord niet heeft gehouden en dat deze versierselen nooit voor de troep zijn uitgereikt, waardoor de moed, het beleid en de trouw van generaal Spoor en zijn soldaten voor het front van de troe pen nooit is erkend? Is het juist, dat deze MWO later met nog andere gelijktijdig is uitgereikt en blijkt daaruit niet, dat de toenmalige re geerders geen waardering hebben gehad voor generaal Spoor en zijn manschappen? Is het de minister be kend, zo vraagt hij tenslotte, dat herhaaldelijk vergeefs verzocht is 'n kazerne de naam van generaal S. H. Spoor te geven en bestaat de moge lijkheid dat, zodra er een nieuwe kazerne gebouwd wordt, deze S. H. Spoor-kazerne genoemd zal worden, opdat de naam van deze grote vader lander voor het nageslacht bewaard zal blijven? De North Sea Ferries Ltd zal in het najaar een veerdienst gaan on derhouden tussen Rotterdam en Huil. Dit jaar zal er één schip gaan varen, maar in 1966 zal een tweede in de vaart komen. De maatschappij gaat eerst drie maal in de week varen, waarschijn lijk op maandag, woensdag en vrij dag vertrekkend uit Huil, en op dins dag, donderdag en zaterdag van Rot terdam. Van begin 1966 tot mei van dat jaar gaat men dagelijks vanuit beide havens afvaren, met uitzonde ring van de zondag. In juni tot sep tember wordt er opk 's zondags ge varen. De veerboten worden uitgerust met gesloten boven- en benedendekken. Mevr. Klaasesz-de Bruyne, echtge note van de commissaris der koningin, laat op de werf van Boot de kust vaarder .Breehees" te water. Voertuigen zullen rechtdoor kunnen rijden, omdat de schepen van ruime in- en uitrijfaciliteiten voorzien wor den. Acht van de tien parkeerstroken aan boord zullen door vrachtauto's gebruikt kunnen worden. Over de tarieven is op dit moment nog niets bekend. KOUDEKERK ORANJERIT De auto-, motor- en bromfietsclub „Poelgeest" te Koudekerk aan den Rijn heeft voor 30 april a.s. een puz- zelrit uitgeschreven voor auto's, mo toren, bromfietsen en fietsen. Er wordt gestart bij de garaige Van der Meijden, Hogewaard 59, Koudekerk a. d. Rijn om 2 uur. Inschrijving bij de startplaats. Gisteravond vond in paviljoen „Pias- zicht" een, zij het on-officieel, af scheid plaats van oud-burgemeester M. P. van der Weyden van de ge meenteraad en van het personeel van de gemeente. Het officiële afscheid, vastgesteld op 30 januari j.l. kon destijds, gelijk bekend, wegens een plotselinge ongesteldheid van de af tredende burgemeester niet door gaan. Deze intieme bijeenkomst had een zeer hartelijk en spontaan ka rakter. De gemeenteraad, het personeel van de binnen- en buitendienst der gemeente, allen met hun echtgenoten waren al aanwezig, evenals de kinde ren en kleinkinderen, toen met mu ziek van een bandje onder leiding van de heer De Boer, de heer en mevrouw Van der Weyden-Wanner- dam door de beide wethouders E. H. van Dam en N. D. Zwart de zaal werden binnengeleid. In een hartelijk woordje vertelde de oud-burgemeester, dat hij erg blij was, dat hij op deze avond toch nog in de gelegenheid was, om afscheid te nemen van al degenen met wie hij bij het besturen van de gemeente zo nauw heeft mogen samen werken. Namens de raad sprak wethouder E. H. van Dam, die heel bijzonder de altijd zo prettig geleide raadsver gaderingen memoreerde. Hij bood mevr. Van der Weyden een bouquet aan en namens zijn collega's-raads^ leden en de pers een opvouwbare fiets. Deze kan achter in de auto worden meegenomen, wanneer hij eens zin krijgt en wat hij ook zeker van plan is, mooie brokjes natuur per fiets te gaan verkennen. Daar gemeentesecretaris P. Oskam wegens ernstige ziekte van een fa milielid niet aanwezig kon zijn, sprak de heer C. C. J. van Vliet over de altijd zo prettige samenwerking en omgang, ook buiten de dienst om. Namens de leden van de binnen- en buitendienst bood hij een viertal op klapbare tuinstoeltjes aan. Na dit semi-officiële gedeelte en de koffie ging de gezellige noot niet ontbreken. Zo had een van de fami lieleden een pop gemaakt, oud-mi nister Drees voorstellende, die de heer Van der Weyden feliciteerde met de AOW waarvan hij nu kan genieten. Gelukkig evenwel hoeft hij er niet alleen van te leven. Het personeel van de buitendienst zong een goed geslaagde levensloop en de kleinkinderen vermaakten jong en oud met e.en leuke wens op zang. Zo verliep deze afscheidsavond on der muziek en zang en een verfris sing buitengewoon gezellig, tot zicht bare voldoening van de heer en me vrouw Van der Weyden. baarheid van haar rivieren voor de steeds toenemende scheepvaart. In Aarlanderveen schonk mr. Klaa sesz, samen met burgemeester Bruins Slot, aandacht op het onoverzichtelijk en gevaarlijk kruispunt, dat gevormd wordt door de Nieuwkoopseweg en het Zuideinde. Vervolgens nam men langs een rit door de gemeente, het uitbreidingsplan De Bijlen en 'Noord' in ogenschouw.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3