VELERLEI ZAKEN BEHANDELD IN REGERINGSVERKLARING COMMENTAREN OP REGERINGSVERKLARING De Gaulle verdedigde Franse nationale zelfstandigheid Felle Chinese aanval op Russische politiek UITGEBREID PROGRAMMA IN De strijd tussen India en Pakistan Lijk van generaal Delgado gevonden? Twee kinderen in koffer gestikt PORTIER Hoofdstraat 89 te Sassenheim Verkoopster of leerling verkoopster WOENSDAG 28 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 In vervolg op dat gedeelte van de regeringsverklaring, dat wij gisteren nog konden publiceren, geven wij hieronder een samenvatting van de belangrijkste punten van het overige gedeelte. De regeringsverklaring schonk aan dacht aan de groeiende achterstand in de telefoonvoorziening en sprak ook over de betere verhoudingen in het ambtelijk apparaat. Er zal bin nenkort een wetsontwerp worden in gediend voor een definitieve rege ling der ziektekosten van burgerlijke rijksambtenaren, onderwijzend per soneel en gepensioneerden. Ook ligt het in het voornemen van de regering de financiële voorzieningen teti be hoeve van de dienstplichtige solda ten met ingang van 1 januari 1967 op een hoger plan te brengen. De steun aan het oplossen van de moeilijkheden bij universiteiten en hogescholen zal gepaard moeten gaan met een verantwoorde verkorting van de studieduur alsmede met een principieel en zakelijk verantwoorde samenwerking en taakverdeling tus sen universiteiten en hogescholen on- deriing. Voor bouwvoorzieningen zul len belangrijke sommen suopletoir worden aangevraagd: voor 1964 88.2 miljoen gulden, voor 1965 nog meer. Het bij de wet instellen van een Raad van Advies voor het Wetenschaps beleid zal aan de Staten-Generaal in overweging worden gegeven. De openluchtrecreatie, de sport - ook in passieve zin - en de vrijetijds besteding in het algemeen zullen in hoge mate de aandacht van de nieu we regering verkrijgen. rijk worden verhoogd. Voor woning wetwoningen in de categorie a zal düt neerkomen op een verdubbeling van de jaarlijkse bijdrage. Voor andere woningwetwoningen en gesubsidieerde particuliere huurwo ningen zal een hieraan aangepast sub sidie worden vastgesteld. Redelijk deel van het inkomen ..De huur zal op den duur kosten dekkend moeten zijn, hetgeen bete kent, dat men bereid dient te zijn een redelijk deel van het inkomen aan huur te besteden, zo vervolgde de minister-president. Het ligt in het voornemen voor woningwetwoningen in de categorie a een eenmaal ver leende aanvangssubsidle in de loop van tien Jaar geleidelijk te doen ver dwijnen. Voor andere gesubsidieerde woningen zal de subsidievermindering op aangepaste wijze plaats vinden. Voor de gesubsidieerde woning bouw zullen nieuwe voorschriften en wenken worden vastgesteld, die op een hoger kwaliteitsniveau zijn afge stemd. Ter bevordering der doorstroming zal de regering de vorming van ge meentelijke doorstromingsfondsen mo gelijk maken. Dit doel zal tevens worden ondersteund door adequate maatregelen in het kader van het woonruimtebeleid. Zonodig zullen te vens de huurbeschermingsbepalongen worden herzien. Radio en tv Over het radio- en tv-vraagstuk zei mr. Cals dat de regering uitgaat van de wezenlijke betekenis, die radio en televisie hebben voor de vrije me ningsuiting, die als een der waarmer ken van een democratie wordt be schouwd. Aan de andere kant lee^n technische, culturele en financiële problemen beneridno-en on. on grond waarvan een optreden van de rege ring om tot een recbtvaardi«"» ver deling daarvan te geraken noodzake lijk is. Dit uit?a>nigsrmr<t brengt met zich mee, dat de beschikbare zendtijd de mocratisch verdeeld dient te worden en toegankelijk moet zijn voor alle stromingen in ons volk. De boven genoemde beperkingen maken het echter onimogeliik om elk groepje, hoe klein ook. ails zelfstandige een heid toe te laten: dat zou leiden tot een onverantwoorde versnippering en tot ongenietbare programma's, waar bij niemand is gediend. Afgezien hiervan heeft de overheid een culturele verantwoordefiikheid in het algemeen, die zeker van toe passing is oo machtige communicatie media a1® radio en tv. Dat wil niet zeggen, dat de staat zelf zoals in vele landen wettelijk of feitelijk de om roer) in handen zal nemen, maar wel draagt zij de verantwoorde! iikheid voor een iuiste en objectieve keuze van instanties, aan wie dit machtige middel in handen wordt gegeven. Over de reclame in radio en tv wildie mr. Cals niet zeggen, dat de regering een gezonde concurrentie tussen de verschillende radio- en tv- ongamisaties niet wenselijk zou vin den. Wel heeft zij bezwaar, wanneer de enige vraag, die bij het maken van een programma wordt aange legd, is of men zo het publiek bereikt aan wie men artikelen wil verkopen. De opbrengst van de reclame komt grotendeels ten goede aan de verzor ging van de programma's terwijl een gedeelte in de overgangsperiode voor de pers zal zijn om de aanpassing aan de nieuwe situatie te vergemakke lijken, indien een duidelijk aantoon bare vermindering van de inkomsten mocht optreden. „Te lanq" meende de voorzitter van de CHU-fractie, mr. H. K. J. Beer- nink, die gisteravond met alle andere fractievoorzitters zijn reactie gaf op de regeringsverklaring in een radio programma van de KRO. De leider van de andere oppositiepartij, mr. W. J. Geertsema (VVD), was het geheel met de heer Beemink eens. In een regeringsperiode van twee jaar kun nen zoveel zaken nooit aan de orde komen, luidde heider (oppositie) mening. Drs. W. K. N. Schmelzer (KVP) noemde de verklaring „een evenwich tig stuk werk" dat veel ruimte open laat voor het eigen initiatief". De nieuwe PvdA-voorzitter drs. G. M. Nederhorst sprak van „een moei zaam stuk", waarvan hij als duidelijke verdienste zag „een nieuwe aanpak, géén voortzetting van het vorige be leid". De heer B. Roolvink sprak slechts van een ombuiging in de goede richting, niet van een radicale ommezwaai. Tenslotte verklaarde dr. W. Drees blij te zijn, dat de PvdA nu weer constructieve arbeid kan verrichten. Het nieuwe regeringsbe leid ademt volgens hem een open geest en heeft vele sympathieke kan ten. Het Nederlands Katholiek Vakver bond toonde zich verheugd over de regeringsverklaring en vooral over het feit, dat de nieuwe regering haar beleid wenst te voeren in perspectief op dieper ingrijpende hervormingen en zich niet wil beperken tot de twee jaar der zittingsperiode. In de mijnstreek heerste blijdschap over de regeringsverklaring, die ge sproken heeft over de ontwikkeling van dit gebied door andere industrie ën dan mijnbouw alleen. Beurskringen waren onaangenaam verrast door de mededeling over de speculatiewinstbelasting, die zij in elk geval beschouwen als een rem op de handel. Men wacht ongerust af, welke belastbaar? Er zullen voorstellen worden inge diend voor het belasten van specu latiewinsten: voor het tarief wordt gedacht aan 25% van de belastbare speculatiewinst. Nagegaan zal worden of het mogelijk is enige verlaging in de inkomsten- en loonbelasting voor ongehuwden aan te brengen. Ook is de regering vastbesloten een bijdrage te leveren tot de bestrijding van de inflatoire ontwikkeling. Zij zal baar begrotings-, loon- en prijs politiek hierop richten. Het nieuwe kabinet' wil vasthou den aan de afspraken, gemaakt bij het loonakkoord voor 1965. Zodra het SER-advies Is uitgebracht, zal nagegaan worden of een extra-verho ging van de kinderbijslag per 1 juli wenselijk is. Met kracht zal de re gering trachten het prijsniveau sta biel te houden. Huurbeleid Over het te voeren buur- en sub sidiebeleid merkte mr. Cals op, dat huurverschillen, die niet op verschil in woongenot zijn gebaseerd en ook sociaal onrechtvaardig zijn, zullen verdwijnen. Voor woningen gebouwd tussen 1920 en 1963 zullen - gedifferentieerd naar bouwperiode en aard - huur- correcties plaats vinden op 1 januari 1966 en op 1 januari 1967 van ge middeld ongeveer 10 pet (van 1957 tot 1963 aflopend tot 0 pet). Daar naast zal voor woningen, die gereed komen na 1965, het subsidie belang - Langzamerhand is nu wel alge meen bekend, dat er voor een week lang door de Oranjevereniging in Zoeterwoude een uitgebreid program ma van festiviteiten en demonstra ties is opgesteld. Deze week begint 30 april a.s. en, met uitzondering van zondag 2 mei, is er elke dag iets te zien of te doen. Op enkele punten uit dit feestpro gramma willen wij de aandacht ves tigen. Dit is op 30 april de „Oranje drive" voor ouden van dagen in de Bejaarden-soos, terwijl 's avonds in het Don Boscohuis ook gekaart wordt, waarbij vanzelfsprekend gerekend wordt op alle verwoede kaarters, maar ook de vele huis-tuin-en-keu- ken-kaarters verwacht worden. De eerste prijs is een zeer fraaie prijs. Men begint precies acht Uur. De belangstelling voor het wielren nen zal zaterdag 1 mei, zoals elk jaar, zeer groot zijn, en ook zal het Don Boscohuis 's avonds om 20.00 uur weer goed gevuld zijn met tieners om er te dansen op de muziek van Danny and his Flying Arrows. De avond van 3 mei zal in het te ken staan van de sport. In het Don Boscohuis zullen de dames gymnas- tiek-demonstraties geven, de wieler vereniging Swift zal demonstraties ge ven op de home-trainer en demon straties op tafeltennisgebied zal de Zoeterwoudse deelnemer aan de we reldkampioenschappen tafeltennis '65, Bert v. d. Helm, met nog één Neder landse topspeler geven, waarvan nu nog niet bekend is wie dit zal zijn. Ook hier is de aanvang 20.00 uur. Dinsdagavond 4 mei. De avond van de dodenherdenking. Een traditioneel Ook het eiigen wonirugbezit zal op ruimere schaal worden bevorderd. Daarbij zal er in het bijzonder naar moeten worden gestreefd ook de la gere inkomensgroepen in staat te stellen hun wensen te realiseren. Onderzocht zal worden of er be- belangstelling bestaat voor de stichting van één of enkele bouwbedrijven, in samenwerking opgezet door bijv. woningbouwverenigingen, bouwfond sen, werknemersorganisaties, ge meenten en particuliere bedrijven. De regering stelt zich voor zodanige maatregelen te nemen, dat in vol- dloende mate en tegen redelijke voor waarden grond beschikbaar zal ko men voor bestemmingen in het be lang van de gemeenschap. Dank aan Mar ij tien Mr. Cals bracht vervolgens dank aan zijn voorganger mr. V. G. M. Marijnen, die hij dankte voor de „be leidvolle en wijze leiding op moei lijke ogenblikken". Sprekend over de kabinetsforma tie, stond de nieuwe premier lange tijd stil bij het uittreden van de CHU. Hij stelde, dat de oorzaak van dit uittreden een andere was, dan die later in de unieraad van de CHU werd verondersteld. Over de verde ling der portefeuilles sprekend, zei hij dat er naar was gestreefd zoveel mogelijk zittende bewindslieden op hun plaats te houden en tevens nieu we bewindslieden zoveel mogelijk uit parlementaire kringen te kiezen. De Indiase minister van binnen landse zaken, Nanda, heeft gisteren aan de volkeren van India verzocht de binnenlandse twisten te staken President De Gaulle heeft gister- digheid, dat wy de middelen bezit- met het oog op „de ernstige toe avond voor de Franse televisie een ten om zelf een eventuele aanvaller stand die is geschapen door de Pa- toespraak gehouden waarin hij zijn te verjagen, zonder onze afspraken kistaanse agressie in het gebied van van nationale zelfstandig- tekort te doen, doch ook zonder dat Koetsj". onze bondgenoten het lot vanFrank- politiek heid verdedigde. Hij achtte elke over heersing door wie dan ook, elke bui- rijk in handen hebben, tenlandse inmenging in de binnen landse aangelegenheden van 'n land, elk verbod aan welk land dan ook verplichtingen met zich brengt en Iedere burger moet zijn plicht doen om de soldaten aan het front, „die hun leven voor het heil -van het vaderland ,op het spel zet- Het is waar, dat zelfstandigheid rtennen vreedzame betrekkingen te onder houden met onverschillig wie, onge- Een Pakistaanse woordvoerder in deze zijn niet gemakkelijk. Iedereen persrnniifT wie onire- kan echter zien, dat wij erin slagen Karatsji zei gisteren, dat de Pakis- rechtvaardig Integendeel volgens C ons dient elk land voor zichzelf ver antwoordelijk te zijn, aldus de Fran se president. Hij verwierp de gedachten aan het politieke vlak moeten wij, zon- Koetsj-gebied hebben bezet Deze der onze Amerikaanse vriendschap post werd verdedigd door Indiase te verloochenen ons als Europeanen parachutisten van de 50ste brigade, gedragen en als zodanig moeten wij zei hij. Volgens hem heeft de vijand werken aan een evenwicht in ons zware verliezen geleden en een aan- Frankrijk, dat zou opgaan in een gehele werelddeel, gebaseerd op we- zienlijke hoeveelheid materiaal ach- Atlanitisdh systeem waarbij zijn de- derzijds begrip en samenwerking targelaben. Hij sprak tegen, dat aan fensie, zijn economie en zijn ver- met alle volkeren die leven zoals Pakistaanse zijde zes tanks ver to plicht ingen noodzakelijkerwijs van wij, aldus president De Gaulle. Amerikaanse wapens, Amerikaanse - materiële overheersing en Ameri kaanse politiek afhankelijk zouden zijn. Wat onze veiligheid aangaat, al dus De Gaulle, vordert onze zelfstan- ren zijn gegaan. termijn men van regeringszijde zal gaan vaststellen voor het realiseren van de winst. Wanneer de termjjn 'n half jaar of nog langer wordt, zal de handel zonder twijfel ernstig vermin deren, zo meende men op het Dam rak. Hoewel de Spaanse autoriteiten zich nog onthouden van elke mede deling over twee lijken, die zaterdag jl. in de nabijheid van de Portugese grens gevonden zijn, bestaat er nau welijks meer enige twijfel, dat het hier de stoffelijke resten betreft van de leider van de illegale Portugese oppositie, generaal Humberto Deltfa- do, en zijn Braziliaanse secretaresse, Ahaina Campos. Aan een vinger van de linkerhand van de dode man zat een ring met de initialen H.D. Verder komt vol gens kringen van de Spaanse poli tie de geschatte leeftijd van 't slacht offer, ongeveer zestig jaar, overeen met die van de generaal en is op het lijk een vliegeniersinsigne gevonden, dat Delgado als voormalig Portugees luchtmachtofficier moet hebben be zeten. Naar uit goede bron wordt ver nomen vertoonde het als dat van Delgado veronderstelde lijk 'n diepe wond aan het achterhoofd, die on middellijk de dood tengevolge moet hebben gehad. De vrouw zou enkele malen met een hard voorwerp op 't hoofd geslagen zijn, maar sporen rond de keel wijzen erop, dat zij ge wurgd is. In Antwerpen heeft zich gisteren een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan twee kinderen het leven heeft gekost. De 10-jarige Lueiennne Ser- neels en haar vijfjarig broertje Ni colas werden levenloos aangetroffen in hun slaapkamer. Zij waren ge stikt in een koffer, die waarschijn lijk tijdens hun spel was dichtgesla gen. De ouders hadden op straat naar hun kinderen gezocht, die zij al enige tijd misten. De ontdekking in de koffer kwam te laat om met kunstmatige ademhaling nog het le ven van de kinderen te redden. China heeft de Russische leiders ervan beschuldigd, dat ze zich ten aanzien van Vietnam op één lijn stel len met de Verenigde Staten. De nieuwe Chinese aanval, drie dagen voor de een-meiviering, is vervat in het voorwoord van de Chinese uit gave van het vijfde deel van de reeks ..verklaringen van Chroesjtsjow"die met ingang van heden in China te koop is. In het voorwoord staat, dat de Chinees-Russische geschillen da gelijks groter wor,den. De Russische leiders misleiden de mensen met „mooie praatjes over anti-imperialisme, revolutie en een heid", maar volgen de feite de mis lukte politiek van vreedzaam coëxis tentie en „Amerikaans-Russische sa menwerking voor het oplossen van de wereldvraagstukken". Vervolgd wordt: „Het Vietnamese volk, dat te maiken heeft met uiterst gemene Ame rikaanse agressors, heeft geen andere keus dan zich tot het eind te verzet ten, zich te verzetten tot ze (de Ame rikanen) volledig verslagen zijn en er kan in het geheel geen sprake zijn van „vreedzame coëxistentie" mei hen hoezeer zij ook samenwer ken. De Sowjet-Unie en de Verenig de Staten zullen de gerechtvaardigde strijd van het grote Vietnamese volk nimmer kunnen smoren". Waarnemers zien deze verklaring als een nieuwe poging van de Chi nezen, zich tegenover de Afrikaans- Aziatische wereld op te werpen als de trouwste ondersteuners, van de ..bevTijdingsstrijd" in Vietnam en de Russische invloed te verminderen. Daar buurt U beter Het modernste verhuurbedryJ van Leiden. 30 NIEUWE AUTO'S Geopend van 824 uur. St.-Aagtenstr. 16-18 LEIDEN Noodkreet. Wie wil een echtpaar z.k. helpen aan tijdelijke woonruimte? We zijn met alles tevre den. Voor 1 juni a.s. Br. onder no. 1502 bur. v. d. blad. Aangeboden: nieuwe eiectrische zig-zag naai machines in koffer 295.-. 3 jaar garantie. Gratis les. Occasions: hand-, trap-, eleotr. naaimachines 55.-, 75.-, 95.-. Verkoop met 1 jaar garantie. Herenstr. 23, telef. 32027. KAPSTERS Wij vragen: eerste-, tweede-, aankomend- en leerling-kapsters Met vakantie-afspraken wordt rekening ge houden. Goede arbeidsvoorwaarden. Tevens vragen wij voor het a.s. seizoen voor onze sa lon te KATWIJK AAN ZEE eerste dameskapper(ster) Aanmelden: SALON MICHèLE, 5 Meiplein 74-80, Lei den, telef. 33595. De ANNA-KLINIEK VOOR ORTHOPAEDIE, Mezenstraat 2 te Leiden heeft plaats voor een 5-daagse werkweek. Persoonlijk bezoek alleen na oproep. Speculatiewinst ORANJE-FEESTWEEK ZOETERWOUDE maar evenwel zeer zinvol gebeuren, waarvoor de belangstelling niet groot genoeg kan zijn. Om 19.00 uur is er een kerkdienst in de Ned. Herv. kerk, waarna men in stille tocht naar het Gemeentehuis zal trekken. Om 8.00 uur vindt dan de dodenherden king plaats. Tevens zal deze avond in het Don Boscohuis een herden kingsbijeenkomst zijn, waar. door burgemeester Detmers, aalmoezenier Vroom en ds. Kranenburg 't woord gevoerd zal worden. Teveel om op te noemen geeft het programma van woensdag 5 mei. Ze ker is, dat er wel voor ieders gading wat bij zal zijn. Voor de kinderen kinderspelen, voor de sportliefheb bers een volleybaltoernooi, én de Schenkelloop, die weer in ere her steld is; volksspelen; ringsteken op bromfietsen, 's Avonds een lampion- nenoptocht, aanvang 20.00 uur in 't Don Boscohuis; dansen met mede werking van het Espresso-Combo en zang van ons Zoeterwoudse Duifje Gout. Een dansavond, waarbij spe ciaal ook de wat ouderen verwacht worden. Om 21.00 uur fietswedstrij- den op „speciale" fietsen. Om 23.00 uur vuurwerk, als afsluiting van de ze dag en tevens deze feestweek. Om het dorp een zo feestelijk mo gelijk aanzien te geven, worden alle vlaggenbezitters vriendelijk verzocht de vlag uit te steken. PXT. '54 In verband met de feestelijkheden de komende week zal de training op zaterdagmiddag 1 mei a.s. en maan dagavond 3 mei a.s. komen te ver vallen. NOTARIS J. NOORDRAVEN te SASSENHEIM (opvolger van wijlen notaris D. Houtzagers) deelt hierbij mede, dat zijn kantoor met ingang van 29 april 1965 wordt verplaatst naar Het telefoonnummer blijft ongewijzigd: 025327046 ff? Spotkoopjes van club- stellen, eethoeken, linne- kasten, solide rijwielen, pracht bedstellen, ledi kanten, grote sortering vloerkleden, dekens, sta pelbedden, kindertrapauto tafels, stoelen, kinderledi kanten, handnaaimachine, kloostertafels, fauteuils, 3- wielerfietsies, kinderwa gen, wandelwagen, gang- traplopers. Nieuwenburg, Hooigr. 55 (gesloten huis) 3? Meubelen vindt U bp v .d. Horst te kust en te keur. Ook via toonkamer Woninginrichting v. d. Horst, Vijf Meiplein 34. tel. 22705, Leiden. 3? Te koop: Heinkel scoo ter. bouwjaar 1960, in pri ma staat, 's Avonds na 7 uur: Javastraat 30, Oegst- geest. Wegens ziekte voor enige weken gepensio neerde drukker gevraagd. Drukkerij De Bink n.v., Stille Rijn 9, Leiden, telef. (01710)—22841. 3? Gevr.: een net meisje. leeftijd 15 a 16 jaar, Evt. reiskosten worden vergoed Van der Meulen, Oude Rijn 36, Leiden, tel. 24047. 3? Aangeboden: Heinkel scooter, bouwjaar 1958, in goede staat. Motorhandel Valk, Haagse Schouw, tel. 01710-25191, Voorschoten. 3? Vergevorderd stndent Frans heeft nog enkele uren beschikbaar voor bijlessen. Br. onder no. 4132 bur. v. d. blad. Academisch echtpaar zoekt ruime inwoning (on- gemeub.) Leiden of omg. Br. onder no. 1476 bur. v. d. blad. Autogarages 350.-; schuurtjes 185.-. Vraagt gratis pros pekt. Houtbouw Ubachs, Kerkrade. S* V.W. aangeboden, bouwjaar 1959. met schuif- dak, in prima staat. Oude Vest 23 7 hk Koestraat. Coöp, Raiffeisenbank Roelofarendsveen Oproep tot bijwoning der ALGEMENE LEDENVERGADERING welke zal worden gehouden op donderdag 13 mei 1965 in hotel De Vier Heemskinderen, te Roelofarendsveen. Aanvang 8 uur. AGENDA: 1. Opening door de voorzitter van het bestuur. 2. Benoeming stembureau. 3. Notulen der jaarvergadering over het jaar 1963. 4. Overlegging Rekening en Balans 1964. 5. Verslag der bank over 1964. 6. Verkiezing wegens periodieke' aftreding, van het van het bestuur, de heer J. L. Bakker, Noordeinde 238a te Roelofarendsveen. Door het bestuur wordt als kandidaat gesteld: de heer J. L. Bakker, Noord-' einde 238a te Roelofarendsveen. 7. Verkiezing wegens periodieke aftreding van het lid van 't bestuur, de heer J. L. Bakker, Noordeinde Jong, Floraweg 27 te Roelofarendsveen. Door het bestuur is als kandidaat gesteld, de heer H. J. de Jong, Floraweg 27 te Roelofarendsveen. 8. Attractie verloting. 9. Mededelingen. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. De leden worden verzocht op tijd aanwezig te zijn. Aangaande de verkiezing, wordt verwezen naar het huishoudelijk reglement, waarin staat, dat tot zeven dagen voor de Algemene Vergadering, minstens 10 leden het recht hebben, de voordracht aan te vullen, door een schriftelijke en ondertekende kandidaat stelling in te dienen bij het bestuur. Betreffende het bijwonen der algemene vergadering door rechtspersonen of als gemachtigde, wordt ver wezen naar art. 40 lid 2 en 3 der statuten. Namens het bestuur: J. L. BAKKER, voorzatter J. W. v. d. MEER, sear. gevraagd. BIJL-TEXTIEL De Kempenaerstraat 30 Oegstgeest Telef. 50808 Verkoopsters voor halve dagen voor onze speciaalzaken in corsetterie/liingerae '(zaterdags de gehele dag). Op maandagen zijn wij gesloten. Vakkennis in corsetterie is vereist. HAARLEMMERSTRAAT 158 TELEF.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 12