3)e CckióeSoti/fccmt Op het ogenblik geen kernwapens in Vietnam Noordvietnamees bataljon op zuidelijk grondgebied V.S.-plannen liggen klaar Pakistaanse en Indische troepen slaags in grensgebied Herdenking in Bergen-Belsen SAN DOMINGO WACHT OP TERUGKEER VAN OUD-PRESIDENT JUAN BOSCH India trekt verloven in Herdenking in pelgrimsoord Dachau Finse zeeman mishandeld en van geld beroofd Directeur J. F J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK BUREAU PAPENGRACHT 32 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 26 APRIL 1965 56e JAARGANG VOORLOPIG ANTWOORD OP FATALE KERNVRAAG Telel. 2.09.35 Red 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten beaorglng J 38.39 .tussen 11.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn 0.78 p.w.. 1 3.35 p tnnd.. 10.05 p.kw Franco p.p. 10.55. Adv 20 cl p. mm Telefoontjes 1,75 UITSPRAAK VAN WASHINGTON Van gezaghebbende zijde in Washington is ver klaard, dat president Johnsons regering op het ogenblik niet van plan is kernwapens in Vietnam te gebruiken. Er waren namelijk na een bijeen komst van een aantal journalisten met een hoge regeringsfunctionaris, berichten verschenen vol gens welke de Verenigde Staten het gebruik van kernwapens in de Vietnamese oorlog in bepaalde omstandigheden niet uitsloten. Volgens de „Was hington Star" zouden kernwapens slechts worden gebruikt, „indien nodig" en zou dit „indien" niet cht geteld worden. Ook andere bladen publi ceerden dergelijke berichten. Van gezaghebben de zijde werd daarop gezegd, dat de algemene lijn van de Amerikaanse kernwapenpolitiek aldus was weergegeven en dat slechts van kernwapens gebruik zou worden gemaakt indien dat nodig was om het hoofd te bieden aan een ernstige situatie veroorzaakt door grootscheepse Chinese of Russische interventie. Ook vorige regeringen hadden altijd doen verstaan, dat de Verenigde Staten de wapens van hun eigen keuze zouden gebruiken in elk geval dat zij dit noodzakelijk zouden achten, aldus aangehaalde bevoegde bron. Voor de eerste maal is een gere gelde eenheid van het Noordviet- namese leger op het grondgebied van Z.-Vietnam gesignaleerd, zo is van daag te Saigon uit zeer goede bron vernomen. Volgens 'n officieus com muniqué bevindt zich te zuiden van de zeventiende breedtegraad in het gebied van Kontoem, op ongeveer 400 kilometer ten noordoosten van Saigon, een bataljon Noordvietname- se militairen. Het betrokken gebied is gelegen op de hoogvlakten van Midden-Vietnam. Welingelichte Amerikaanse krin gen in Saigon zeggen, dat de aan wezigheid van een Noordvietnamees bataljon op ZuidVietnamees grond gebied vaststaat. Het „officieuze" communiqué, dat werd verspreid door het Zuidvietnamese persbureau, zou door de regering zeM zijn uit gegeven. AL EERDER GESIGNALEERD Waarnemers in Saigon merken op, dat de aanwezigheid van Noord Viet namese eenheden in Zuid-Vietnam reeds eerder is gesignaleerd. Vorig jaar had generaal Ngoejen Khan, de toenmalige regeringsleider, herhaal delijk mededelingen in deze zin ge daan: Zij werden toen echter met scepsis in Amerikaaanse kringen op gevat. Daar werd wel gezegd, dat de infiltraties van N oord Vietnamese kaderleden hadden plaats gehad, maar men weigerde de aanwezigheid van geregelde troepen toe te geven. Generaal-majoor John Lavelle, vl- ce-stafchef van de Amerikaanse luchtmacht en directeur van ruimte vaartprogramma's, heeft op 23 fe bruari j.l. voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat de Ver. Staten plannen gereed hebben om, in geval van oor log, raketaanvallen te onderenmen, die de belangrijkste regerings-, mili taire en industriële doelen in China zou kunnen vernietigen. Daartoe be horen kerninstallaties, werven voor onderzeeboten, belangrijke industrie- en en militaire commandoposten, al dus de generaal, van wiens verkla ring vandaag 'n gecensureerd uit treksel voor publikatie werd vrijge geven. Tegelijkertijd zouden de Ameri kaanse raketten doelen in de Sow- jetunie en de „9atellietlanden" kun nen bereiken en een voor de com munisten „onaanvaardbare" schade NOG 5000 MAN NAAR ZUID-VIETNAM Amerika is van plan in de komen de twee maanden nog 5.000 militai ren naar Zuid-Vietnam over te bren gen, zo wordt van welingelichte zij de in Saigon vernomen. Acht Amerikaanse Canberra-bom menwerpers hebben gisteravond N oordvietnamese wegen, bruggen en geschutstellingen gebombardeerd. Negen ton bommen werd afgewor pen. De precieze resultaten konden niet worden nagegaan ondanks het heldere maanlicht, maar de piloten geloofden, dat de aanvallen „gema tigd succesvol" waren geweest Er was wat vuur van luchtdoelgeschut geweest, maar alle toestellen waren behouden op hun basis teruggekeerd, zo werd gezegd. I I "I namen voor de spion; President Heinrich Luebke van de Westduitse Bondrsrepubliek heeft gis teren in Bergen-Belsen een rede ge houden ter herdenking van het feit, dat het voormalige concentratiekamp twintig jaar geleden is bevrijd. Hij zei, dat de processen tegen oorlogs misdadigers geen afbreuk doen aan de goede naam, die de Duitsers bezig zijn terug te winnen. Integendeel, zo zei hij, onze reputatie zou worden geschaad als wij niet zelf metterdia ad bewezen dat wij onze gelederen wil len zuiveren. De president zei, dat het Duitse volk niet verantwoordelijk is voor de misdaden die de nazi's hebben be gaan. Het was niet met de goedkeu ring van het volk dat die daden wer den bedreven. President Luebke prees het werk van de Duitsers die zich actief tegen de nazi's hebben verzet. Richard en Liz in Nederland aan het werk Met een daartoe van Aer Lingus gecharterde Viscount-machine is za terdagochtend de 45-jarige Ameri kaanse regisseur Martin Ritt met 50 man technisch personeel van Para mount Pictures uit Londen op Schip hol aangekomen. Vanochtend is deze groep begonnen met de Nederlandse opnamen voor de film „Spion aan de muur" naar de roman van John Moore Cornwell, de 33-jarige Engel se schrijver die het publiceerde on der het pseudoniem John le Carré. Hoofdrolspeler Richard Burton be vond zich niet in de Viscount van Aer Lingus. Met zijn vrouw, Elisa beth Taylor, is hij zaterdag per dag boot van de Mij. Zeeland van Har wich naar Hoek van Holland geva ren. Regisseur Ritt vertelde en passant op Schiphol da't Burton en Liz Taylor van plan zijn voor Warner Bros in Amerika samen een film te maken van het toneelstuk „Who is afraid of Virginia Wolf?" en wel zodra de op namen voor de spionage-film gereed De oudste drager van de militaire Willemsorde, de 91-jarige heer Frederik Staverman, is zondag, vergezeld van zijn buurvrouw Rachel Franklin, uit Canada op Schiphol aangekomen. De ridder zal volgende maand aanwezig zijn als in Den Haag het 150-jarig bestaan van de orde wordt herdacht. Hij verwierf zijn onderscheiding in 1901 tijdens een verkenningstocht in Indië. Sinds 1927 heeft hij een kippenboerderij in Langford Lake. De Indische minister van defen sie, Chavan, heeft vandaag in het parlement in Nieuw Delhi ge zegd, dat hij paraatheid voor de Indische strijdkrachten heeft ge last. Alle verloven zijn ingetrok ken. Volgens de minister hebben Pakistaanse troepen gisteravond met tanks opnieuw Indische stel lingen te Biar Bet aangevallen. Zij waren teruggeslagen, maar vanmorgen had Pakistan de aan val' op Biar Bet hervat. De Pa kistaanse aanvallen op Indisch gebied waren zaterdag begonnen. Zaterdag: werd een Pakistaanse aanval in het Koets-gebied, 50 km. ten oosten van Karmakjot, afgesla gen, aan de grens tussen India en West-Pakistan. Drie Pakistaanse tanks werden hierbij vernietigd. Op drie andere punten aan de grens had den Pakistaanse troepen kanonvuur gegeven. De Indiase troepen hebben „doelmatig teruggevuurd". Een woordvoerder zei, dat India voorzorgsmaatregelen neemt omdat het meer aanvallen aan de lange grens tussen beide landen verwacht. „Dit is bijna oorlog", zei hij. Een bericht over een Pakistaanse mobilisatie was „ongegrond en lou ter een verzinsel", aldus is van offi ciële Pakistaanse zijde vernomen. Pakistan zond gisteravond een nota aan India, waarin het zegt, dat Indi sche bommenwerpers in het gebied van Koetsj herhaaldelijk over Paki- staans gebied vliegen. Verder liggen Pakistaanse posten voortdurend on der hevig granaatvuur. Er is volgens de nota sprake van het kweken van oorlogshysterie in Indlia zelf. Chinese agitatie? Intussen verklaarde de Indische premier, Sjastri, gisteren in Nieuw Delhi, te vermoeden, dat China wel iets met de huidige moeilijkheden te maken heeft. Hij wees op de recente ontmoetingen tussen Pakistaanse en Chinese leiders en meende, dat Paki stan daarbij mogelijk „wat gesterkt" was in zijn huidige optreden. Een politie-agent in Atlanta/Ge orgia heeft zaterdag een jonge neger doodgeschoten, die bij aanhouding wegens te hard rijden met zijn auto, verzet pleegdie en de agent in zijn oor beet. De herdenking op 9 mei in het ge deeltelijk tot pelgrimsoord verbouw de concentratiekamp Dachau, waar 20 jaar geleden de troepen van de regenboogdivisie van het 10e Ame rikaanse legerkorps de gevangenen de vrijheid hergaven, zal ook door het Nederlands Dachau Comité, on der voorzitterschap van de heer C. C. Steensma, samen met enkele tiental len ex-gevangenen en nabestaanden van Nederlandse slachtoffers, worden bijgewoond. De Nederlandse oud-gevangenen uit Dachau zullen volgens in eigen kring de bevrijding herdenken, waarbij o.m. de dichter Ed Hoornik een spe ciaal voor deze gelegenheid vervaar digd gedicht zal voordragen. Binnen de muren van het voormalige kamp staat een Joodse kapel en een ka tholieke kapel. Met de protestantse kapel is een begin gemaakt. De eerste steen zal op 8e mei worden gelegd, waarbij o.a. ds. Niemoeller en namens de buiten landse gevangenen mr. D. A E. de Loos het woord zullen voeren. Het Nederlands Dachau Comité hoopt met steun van de Nederlandse ker ken voor deze kapel een gebrand schilderd raam te kunnen aanbieden. Nonnen en schoolkinderen uit Clinton in de Amerikaanse staat Iowa vullen zandzakken ter versterking van de dijk, die het onstuimige water van de Mississippi moet houden, dat een recordhoogte heeft bereikt. MOBIELE BAR VOOR GROMYKO Uit New York is een auto van 17.000 dollar 60.000), voorzien van tv- toestel en bar, verscheept met be stemming Moskou en geadresseerd aan de minister vaai buitenlandse za ken. Andrei Gromyko. De wagen is betaald door Amtórg, het Russische inkoopbureau in de V.S. Anglicaanse pelgrims op audiëntie bij Paus Zaterdagmiddag heeft Paus Paulus 300 Anglikaanse pelgrims uit Enge land iin audiëntie ontvangen. De pel grims, onderwie de Anglikaanse bis schoppen Mortimer en Carpenter, brengen een bezoek aan het H- Land, maar hebben hun reis in Rome onder broken voor een bezoek aan de Paus. Zij brachten als geschenk enige para menten mee, vervaardigd door de Anglikaanse zusters van St. Marga ret. In zijn toespraak sprak de Paus als zijn hoop uit, dat de pelgrims evenveel vreugde zouden beleven aan hun pelgrimage als hijzelf, toen hij begin vorig jaar het H. Land be zocht. Staatsgreep tegen driemanschap lijkt geslaagd Een opstand van de rebelerende officieren in de Dominicaanse repu bliek heeft gisteren zijn hoogtepunt bereikt. Radio San Domingo in handen van de opstandelingen deelde officieel mee, dat het drie manschap, dat aan de regering was sedert president Juan Bosch in sep tember 1963 werd verbannen, was afgezet. Het voegde eraan toe dat het volk de bevrijding vierde met vuurwerk in de straten. De thans in Porto Rico verblijven de president heeft gisteren meege deeld dat hij naar zijn land zal terug keren om de termijn waarvoor hij was gekozen vol te maken. Zijn ambtstermijn loopt officieel af eind februari 1967. De rebellen zouden voor een vliegtuig hebben gezorgd om hem af te halen. Juan Bosch stelt zich voor het oorspronkelijke regeringsprogramma in ere te herstellen, zij het dan met eniige wijzigingen. Welke die wijzi- INDONESISCHE ORDER VOOR DAF De Indonesische Nationale Olie maatschappij Pertamin te Djakarta heeft bij Van Doorne's Aanhang- wagenfabriek N.V. een order ge plaatst voor vijfentwintig tankwa gencombinaties, welke zullen die nen voor de bevoorrading van ben zinestations. Deze order zal voor medio juli 1965 opgeleverd worden. Deze or der van Pertamin maakte geen dee] uit van het onlarvgs door de Indo nesische regering, wegens gebrek aan kredietfaciliteiten, geannuleer de contract voor levering van DAF- voertuigen. De financiering ervan werd door de betrokken oliemaat schappij zelf geregeld. De Amsterdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag om streeks kwart voor vier, drie uit Su riname afkomstige jongemannen in de leeftijd van resp. 20, 22 en 23 jaar aangehouden en ingesloten, omdat zij er van worden verdacht, een 27- jarige Finse zeeman te hebben mis handeld en beroofd. De zeeman, wiens schip in Amster dam-Noord bij de ADM ligt, zou door de jongelieden in hun auto uit de binnenstad naar het Centraal station worden gebracht. In plaats daarvan reden ze hem naar de Haarlemmer weg, waar ze de Fin in de auto flink toetakelden, hem van zijn geld, en kele tientjes, beroofden en hem daar na de wagen uitwerkten. De zeeman kon zich via een sloot in veiligheid stellen. Hij waarschuwde de politie en deze slaagde er in, mede aan de hand van het signalement, dat en kele getuigen van het gebeurde van de auto konden geven, de wagen in de binnenstad terug te vinden. Twee van de drie inzittenden, die allen ontkenden, werden door de zee man herkend. gingen zijn heeft hij niet verder uit eengezet. Dr. Molina Urena, die tijdens het bewind van president Juan Bosch voorzitter was van de Dominicaanse kamer van afgevaardigden, heeft gis teravond in het nationale paleis in de hoofdstad San Domingo de eed afgelegd als voorlopig president, in afwachting van de terugkeer van Bosch uit Porto Rico. De militaire opstandelingen schijnen de toestand meester te zijn, maar de luchtmacht en enkele legereenheden stribbelen nog tegen. Vliegtuigen beschoten tij dens de eedsaflegging door dr. Mo lina Urena het paleis, waar op dat moment ook de leden van het parle ment en de leiders van de staats greep zich bevonden. Met luchtdoel geschut werden de toestellen ver dreven. Ex-president Juan Bosch heeft gisteren in de Portoricaanse hoofd stad San Juan verklaard, dat hij hoopte nog dezelfde dag naar San Domingo te kunnen vertrekken, om daar de teugels van het bewind weer in handen te nemen. Hij wilde per vliegtuig naar de Dominicaanse re publiek vertrekken, om zich aldaar in verbinding te stellen met de voor lopige president Urena. Uit de omgeving van oud-presi dent Bosch wordt vernomen, dat in woners van de Dominicaanse repu bliek een aantal buitenlandse onder nemingen, en met name Amerikaan se bedrijven, hebben geplunderd. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's AANHOUDEND KOUD Tussen de Azoren en Portugal ligt al enkele dagen een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Over IJsland en het zuiden van Scandinavië strekt zich daarentegen een gebied van lage druk uit. Tussen beide druksystemen in wordt een brede zone met overwe gend westelijke tot noordwestelijke winden aangetroffen, waarmee on stabiele polaire luchtmassa's naar de Britse eilanden en onze omgeving worden getransporteerd. Als gevolg hiervan heeft het zo wel zaterdag als zondag in het groot ste deel van Nederland enige tijd geregend. Zondag had de neerslag een sterk buiig karakter, er kwamen zelfs hagel- en onweersbuien voor. Alleen in de noordoostelijke provin cies bleef het weekeinde droog. Vanochtend trok het front van een tussen IJsland en Schotland gelegen depressie met enige regen over ons land. De depressie beweegt zich in de richting van de Duitse Bocht en komt morgen dus dicht bij Neder land. In verband hiermee houdt het buiige weer aan. De wind wordt noordwestelijk en neemt in kracht toe. De aanvoer van polaire lucht gaat dus door en het blijft te koud voor de tijd van het jaar. ZON- EN MAANSTANDEN 27 .April: zon op 5.19, onder 19.58; maan op 4.27, onder 14.57. Hoogivater stand en 27 April: v.m. 1.58; n.m. 14.45. KORRELTJE De mensheid zou er aanzienlijk beter aan toe zijn, indien de mensen hun ogen meer open hielden en hun mond meer dicht. (Jean de Boison)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1