S)e£<2id6e(£owiwnt Kwart verlaging belasting in juli Nadere voorschriften in de Staatscourant gepubliceerd Fien de la Mar overleden Geen drastische uitbreiding van Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 24 APRIL 1965 56e JAARGANG No. 16.508 Cleopatra-Liz in Noordwijk Telel 2.09.35 Red 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 Slachten nnorgtng 3 38.39 (tussen 13.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0.18 p.w, f 3,35 p. tnnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1.15 Voor de verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting, die met ingang van 1 juli 1965 voor de helft in werking treedt, zijn thans bij Ko ninklijk Besluit van 9 april 1965 nadere voorschriften gegeven. In de Nederlandse Staatscourant is vervolgens de inkomstenbelastingtabel voor het jaar 1965 opgenomen. Voor dit gehele jaar zal een verlaging gelden, die éénvierde gedeelte bedraagt van de onlangs aangenomen belastingverlaging. Voor de loonbelasting zal van 1 juli 1965 af een tarief gelden, waarin de helft van de totale verlaging is verwerkt. Voor het gehele jaar 1965 bezien komt deze verlaging van de loonbelasting ook neer op een kwart van de totale belastingverlaging. Voor de belastingvrije voet van de tabel de grens waar beneden geen belasting behoeft te worden betaald zijn nog bijzondere voorzieningen getroffen.. De eerste helft van de bij de wet van 10 februari 1965 tot stand gekomen verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting treedt volgens het in die wet bepaalde in werking op 1 juli 1965. Een belangrijk onderdeel van de verlaging is de aanzienlijke verhoging van de belastingvrije voet. De invoering van de helft van de verlaging betekent op zich zelf nog niet dat dan reeds van inkomens be neden die nieuwe grenzen geen belasting meer verschuldigd is. Beneden de nieuwe grenzen zou nog de helft van de belasting, die vóórdien ver schuldigd is, moeten worden betaald. ander heeft ook betekenis voor de heffing van loonbelasting. Dit is in een aanschrijving aan de belastingdienst van 14 dezer door de staatssecretaris van financiën in aan sluiting op eerdere circulaires be treffende de vaststelling van de zgn. economische huurwaarde van nieuw bouwwoningen medegedeeld. Bij invoering Bij Algemene Maatregel van Be stuur van 9 april 1965 is nu echter bepaald dat de verhoging van het be lastingvrije inkomen reeds by de in voering van de eerste helft van de verlaging toepassing vindt. Dit wordt voor de loonbelasting bereikt door met ingang van 1 juli 1965 beneden de nieuwe grenzen de belasting in het geheel niet te heffen. In de algemene maatregel van bestuur is voor de loonbelasting tevens voorzien dat daarboven de overgang naar de vol gens de wet verschuldiade belasting bedragen waarin de helft van de ver laging is verwerkt, meer geleidelijk verloopt. Voor bijvoorbeeld gehuwden zon der kinderen (tariefgroep 2) betekent dit, dat tot een inkomen van 3600. de nieuwe grens waarbij in tarief groep 2 de belastingheffing begint geen loonbelasting wordt geheven, terwijl bij een inkomen van 3600. tot ƒ4200.méér dan de halve ver laging wordt genoten. Voor inkomens in tariefgroep van 4200.en hoger geldt uitsluitend de halve ver laging. In de loonbelastingtabellen, die de inhoudingspliehtigen moeten toepas sen zullen loonbelastingbedragen wor den vermeld, die zijn verkregen na vermindering met de bedragen die op grond van de Algemene Maatregel van Bestuur buiten heffing blijven. Bijzondere voorzieningen Ook met betrekking tot de over het kalenderjaar 1965 verschuldigde in komstenbelasting houdt de Algemene Maatregel van Bestuur bijzondere voorzieningen in. Voor 't gehele jaar 1965 wordt voor de inkomstenbelas ting volgens de wet een vierde deel van de verlaging genoten, nl. over de eerste helft van 1965 geen ver laging en over de tweede helft 50% van de verlaging. Deze verlaging is verwerkt in de inkomstenbelasting tabel 1965die in de Nederlandse Staatscourant van 22 april 1965. no 77, is opgenomen. Op grond van de Algemene Maat regel van Bestuur zal van de belas ting die volgens de inkomstenbelas tingtabel 1965 verschuldigd is even eens tot een bepaald inkomen een deel niét worden geheven. De niet te heffen bedragen zijn gelijk aan de helft van die welke voor de loon belasting ingaande 1 juli 1965 over een jaar genomen buiten heffing blij ven. De belasting die daarjia volgens de inkomstenbelastingtabel 1965 nog verschuldigd zou zijn bij inkomens beneden de in de wet van 10 febr. 1965 voorziene belastingvrije voet, blijft evenwel op de aanslag buiten invordering. Reeds voor het jaar 1965 zullen dus in het algemeen gesproken bij inkomens beneden de nieuwe grens geen aanslagen in de in komstenbelasting behoeven te wor den betaald. Bij de voorlopige aanslagregeling voor de inkomstenbelasting 1965 wordt met deze voor dit jaar getrof fen bijzondere maatregelen reeds re kening gehouden. Huurwaarde van nieuwbouwwoningen Voor de aanslagregeling in de in komstenbelasting en de premiehef fing over 1963 en volgende jaren kunnen ook als premiewoningen worden beschouwd de woningen tot stand gekomen met een krachtens de premie- en bijdragenregeling wo ningbouw 1953 verleende zgn. halve premie, en de na 1 juli 1963 tot stand gekomen woningen waarvan de bouwkosten niet meer hebben be dragen dan f 16.000 en'waarvoor bij voorrang en buiten bezwaar van het provinciale of gemeentelijke contin gent rijksgoedkeuring is verleend, de zgn. Bogaerswoningen. Het een en Spoorwegstaking om vijf kwartjes Duizenden forensen uit de Londense voorsteden zijn gis terochtend te laat op hun werk gekomen doordat onder de treinbestuurders een 24-uurs- staking was uitgebroken. De staking was afgekondigd omdat één bestuurder zich er over had beklaagd, dat hij als gevolg van een overplaatsing op een andere route ongeveer 1 gulden 25 minder afstands toeslag ontving. De staking werd door de vak bonden afgelast, doch de vak bondsfunctionarissen waren er niet in geslaagd hun leden tij dig van dit besluit op de hoogte te stellen. ONDERMIJNENDE ACTIVITEIT IN VENEZUELA In Barquisimeto, de hoofdstad van de Venezolaanse staat Lara, is vrij dagavond een uitgebreide ondermij nende beweging ontdekt, die vertak kingen in geheel Venezuela heeft. Er zijn 25 personen gearresteerd. Dit heeft de gouverneur van de staat, Miguel Romero Atoni, meegedeeld. Bijna 20.000 Franse kinderen maken Nederlands reisje De eerste groep van bijna 20.000 Franse schoolkinderen, die in de ko mende weken een schoolreisje naar Nederland zullen maken, is vanmor gen om 7.02 uit Parijs in Rotterdam gearriveerd. Een vaartocht naar Vlaardingen, een trein-busreis naar Volendam, een bezoek aan het Rijks museum en een rondvaart door de Amsterdamse grachten staan op het programma. Een diner in een Rot terdams restaurant besluit dit uit stapje van een dag. Zondagochtend zijn de ruim 800 kinderen weer in Parijs en omliggende plaatsen terug, want de extra trein vertrekt zater dagavond om 22.15 uur weer uit Rot terdam. Geen Franse deelneming aan Zoavo-oefening Naar van gezaghebbende zijde in Parijs wordt vernomen, zal geen en kel Frans oorlogsschip deelnemer? aan de vlootoefening van de Zuid- Oost-Aziatische Verdragsorganisatie (Zoavo), die van 1 tot 24 mei in de Chinese Zee wordt gehouden. Ook Pakistan zal niet bij de manoeuvres vertegenwoordigd zijn. De landen die wel zullen deelne men zijn Australië, Nieuw-Zeeland. de Philippijnen, Thailand, Engeland en de Verenigde Staten. Amerikaanse functionarissen heb ben vrijdagavond tegengesproken, dat plannen worden gemaakt voor een drastische uitbreiding van het aan tal Amerikaanse troepen in Zuid- Vietnam. Volgens berichten, die de afgelopen week de ronde deden, zou het aantal Amerikaanse troepen tot 50.000 man worden uitgebreid. Men zei ook, dat er in Noord-Vietnam eni ge spanning is ontstaan als gevolg van de Amerikaanse bombardemen ten, die aanzienlijke schade hebben aangericht aan belangrijke militaire installaties en een belemmering vor men voor de infiltraties in Zuid- Vietnam. Wel heeft de Amerikaanse minister van marine vrijdag meege deeld, dat tot dusver 6.000 Ameri kaanse mariniers zich hebben aan gemeld om als vrijwilliger in Viet nam te dienen. RUSK VERDEDIGT POLITIEK De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft vrijdagavond in een toespraak tot het Amerikaanse genootschap voor internationaal recht de Amerikaanse politiek aangaande Vietnam verde digd en kritiek geleverd op de „lichtgelovigen", die aandringen op terugtrekking der V.S. uit Zuid-Oost- Azië en stopzetting van de luchtaan vallen op Noord-Vietnam. „Men vraagt ons op te houden met het aanvallen van bruggen, radar inrichtingen en munitie-opslagplaat sen zonder van de andere partij te eisen, dat zij een einde maakt aan het afslachten van duizenden bur gers en aan de bomaanslagen op scho len, hotels, ziekenhuizen, spoorlijnen en bussen", aldus de minister, die de eisen tot terugtrekking der V.S. ver geleek met de sussingspolitiek tegen over de asmogendheden voor de tweede wereldoorlog: Wij horen op nieuw de opvattingen waarvoor de mensen van mijn generatie in de tweede wereldoorlog een verschrik kelijke prijs hebben moeten betalen. Men zegt ons, dat Zuid-Oost-Azië ver weg is, maar dat waren Mansjoerije en Ethiopië ook. Wij moeten nu maar eens geleerd hebben dat het aanvaar den van agressie slechts naar 'n ze kere ramp leidt. De minister zei, dat de V.S. wettig van hun strijdkrachten gebruik ma ken om Zuid-Vietnam tegen agressie van Noord-Vietnam te verdedigen en dat aan de collectieve defensiemaat regelen een einde komt zodra ook de agressie wordt gestaakt. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is gistermorgen de actrice Fien de la Mar overleden. Zij was enkele dagen geleden in het ziekenhuis op genomen. Mevrouw De la Mar heeft de leeftijd van 63 jaar bereikt. Fien de la Mar, geboren te Amsterdam, was, na een HBS-opleiding, verbonden aan het Hofstad toneel van Cor van der Lugt Melsert, waarbij zij o.a. de titelrol speelde in „Het proces Mary Dugan". Andere grote rollen uit die jaren waren: Eliza Doolittle in „Pygmalion" en het jonge meisje in „Het graf van de onbekende soldaat". Zij trad voorts op in revues (o.a. bij Stap per en bij Meyer Hamel), in operettes, in het cabaret en in films. Zij maakte bovendien naam als chanteuse. Na de oorlog is zij nog enige malen als actrice opgetreden o.a. bij de stichting Amsterdams-Rotterdams Toneelge zelschap, in de titelrol van Vetermans „Lysistrata", bij Comedia in de titel rol van Maya en in een Grand Guignol-programma met Cruys Voorbergh. Richard Burton en Liz Taylor vanavond in Noordivijk Zoals eerder gemeld zullen van avond om half zeven Elisabeth Tay lor en Richard Burton in Hoek van Holland arriveren, aan boord van een schip van de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland". Richard Burton speelt namelijk de hoofdrol in de filmversie van de roman „The spy who came in from the cold", geschre ven door John le Carré. Vanaf Hoek van Holland reist het echtpaar per auto naar Huis ter Duin te Noordwijk. Maandag zullen dan op Schiphol enkele opnamen worden gemaakt, terwijl minstens een kwar tier van de film zal spelen in de omgeving van Noordwijk. In verband met door de rijks politie genomen verkeersmaat regelen ten behoeve van het bloembollencorso, waren wij gedwongen de krant eerder te laten verschijnen dan gewoon lijk op zaterdag. Dit heeft tot gevolg gehad, dat niet alle bin nengekomen copy in dit num mer kon worden opgenomen. DE REDACTIE Indonesiërs van Molukse afkomst demonstreerden in Den Haag Rond het middaguur hebben giste- van Indonesië, dat kwesties, die de ren meer dan 350 Indonesiërs van goede betrekkingen tussen Indonesië Molukse herkomst in Den Haag ge. en Nederland in de weg staan uit demonstreerd. Zij brachten onder de de wereld moeten worden geholpen, aandacht, dat de Nederlandse rege- en dat verboden moet worden in ons ring alles moet doen om de goede land de naam van de Indonesische betrekkingen tussen Nederland en regering in opspraak te brengen. Indonesië te handhaven en dat de In de petitie die de Britse ambas_ Nederlandse regering de Ned«lan- sadeur worden toegezonden, ders en Indonesiërs van Molukse wordt diens aandacht gevraagd voor herkomst, die er kennelijk op uit een dldetal problemen. De problemen zyn om de rust en de orde te ver- van moeten door de Aziaten storen, moet vervolgen. zejf Worden opgelost, alle bases van vreemde mogendheden in Azië en Delegaties van de demonstranten Afrika moeten worden vernietigd, werden op het ministerie van bui- 0e ambassadeur wordt voorts ver- tenlandse zaken en op de Indonesi- zocht de Indonesiërs van Molukse sehe ambassade ontvangen. De Bnt- herkomst noch Zinvloeden, noch se ambassade in ons land weigerde te misbruiken met bedoelingen, dat Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het grave ren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Dr. Julius Nyerere, de president van de federatie Tanzania, heeft donderdagavond in Kasteel Oud-Wassenaar -{IaUa vlapppn u.4 XT niln.inndaa ,r a Ai-lnl ïllr a maaa aam JïnA*. nnnWAlsn^an I\a fa4a 4 aam 4 wam paaI,4a maa«. HmIpa. mmIma Damm1.a«J de demonstranten te ontvangen. De voorzitter van het demonstra tiecomité, de heer M. Pattipeiluhu uit verstoord. Randwijk (Gld), deelde mee, dat de demonstranten uit alle delen van ons land naar Den Haag waren gekomen. Onder tromgeroffel en gezang werd een optocht ondernomen van het de partement van buitenlandse zaken door een deel van de Haagse biniien. stad naar de Indonesische ambas sade. De demonstranten droegen spandoeken mee en tal van Indone- de goede betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland zouden worden Hotel De Beurs, Noordwijk ZONDAG A.S. DANSEN het Nederlandse vorstelijke paar een diner aangeboden. De foto toont van rechts naar links: prins Bernhard, dr. Nyerere, de koningin en premier J. M. L. Th. Cals. Op de spandoeken viel te lezen, dat do Molukkers staatsburgers zfjn 3-6 uur en van 8-11 uur. (advertentie) ZON- EN MAANSTANDEN ■25 April: zon op 5.23, onder 19.54; maan op 3.48, onder 12.32. 26 April: zon op 5.21, onder 19.56; maan op 4.09, onder 13.44. Hoogwaterstanden 25 April: v.m. 12.10 (doodtij) 26 April: v.m. 0.37; n.m. 13.35. KORRELTJE Men wordt eerst oud, wanneer men zijn idealen verzaakt. (McArthur)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1