Niet-katholieken nu ook in NKV? Nog veel onduidelijkheden Financieel beleid Gedeelte Oude Vest afgesloten voor rijdend verkeer Residentie Orkest en André Tsjaikowsky: een ideaal duo Wat Leiden verloor en vond Weerbericht PUZZEL VRIJDAG 23 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Jaarvergadering Leidse afdeling NKV Er waren veel nieuwe geluiden te vernemen gisteravond op de algemene vergadering van het Nederlands Katholiek Vakverbond, afdeling Leiden. De organisatie die ruim 70 jaar geleden als R.K. Volksbond, via de R.K. Werkliedenvereniging en de Katholieke Arbeiders Beweging evolueerde tot het Nederlands Katholiek Vak verbond hield voor zijn ruim 1500 leden in Leiden voor het eerst in deze laatste hoedanigheid een vergadering. In deze tijd van veran- .progressieve karakter gekregen dat haar kenmerkte in de jaren van oprichting. De volledige interpretatie van de twee taken die zij zich ten doel stelt, nl. de behartiging van de vakbelangen van haar leden en de zorg voor de belangen die liggen op een maatschappelijk, cultureel en godsdienstig terrein, heeft tot een structuurverandering, een radicale herorganisatie van het orgaan dat de zorg voor de katholie ke werknemers draagt, geleid. Dit om te voorkomen, dat de vele onderafdelingen zich door gebrek aan communicatie en een centrale overkoepeling op democratische grondslag, teveel zouden isoleren. Leiden de eerste afdeling van het diocees was die „klaar" was, zijn er vele onduidelijkheden, verrassingen en fouten die duiden op een nog niet volmaakt functioneren van de nieu we verenigingsvorm. Samenwerking door vereende krachten zal de NKV echter zonder veel vallen en opstaan uit de periode van de kinderschoe nen helpen. omdat zij, hoewel zij dezelfde taak hadden, in de uitwerking daarvan een te grote zelfstandigheid hadden. De geestelijk adviseur van het NKV gaf gisteravond te kennen dat het tijdperk waarin een „rooie" katho liek een „dooie" katholiek werd be vonden, nu wel voorgoed voorbij is. Verdraagzaamheid en een opmerke lijke plooibaarheid inzake de prin cipiële doelstelling van het NKV spraken uit zijn betoog. „Men behoeft niet georganiseerd te zijn omdat m enkatholiek is. Even min hoeft men katholiek te zijn om dat men katholiek georganiseerd is, maar slechts omdat men werknemer is. Er moet geen bezwaar zijn tegen niet-katholieke leden van het NKV. Ieder is de hoeder van zijn mede broeder. Solidariteit is een christe lijk begrip. Wie solidariteit van werk nemers predikt, predikt een facet van het Christendom" besloot de geestelijk adviseur zjjn geheel in het streven naar vernieuwing passende woorden. De vergadering, die uiteraard he lemaal in het teken stond van de structuurverandering, die had plaats gevonden, had enerzijds een wee moedig karakter om wat in voor bije jaren zo goed had gefunctio neerd onder de naam „K.A.B.", an derzijds een hoopvolle inslag over de nieuw te bewandelen wegen. In zijn openingswoord gaf de voor zitter van het N.K.V., de heer K. F. de Bree, te kennen dat de nieuwe situatie waarin de vereniging thans verkeert, de bestuursleden voor tal van moeilijkheden plaatst. Hoewel 1964 is voor de KAB een jaar ge weest van een financieel beleid dat in het teken stond van de bezuini ging. Er moest een gezonde basis worden gekweekt voor de overgang naar het NKV en hoewel men van te voren bij het maken van de be groting niet kon voorzien of de structuurveranderingen hun weer slag in de financiën zouden vin den, kan men thans terugzien op een financieel beleid met gunstige resul taten. Tot leden van het bestuur wer den gekozen P. W. de la Rivière voor het secretariaat, Th. de Wilde voor de sectie huisvesting en A. Kluts voor de werkzaamheden K O en enkelvoudige leden. De voorzitter besloot de vergade ring door de taak van het NKV in het algemeen en in Leiden in het bijzonder nog eens te verduidelijken. Hij wees op de zelfstandige positie die het NKV in zijn vertegenwoor digingen in o.m. de Raad van Arbeid, de Gemeentelijke Sociale Werkvoor zieningsregeling, de Huuradviescom missie en de Kamer van Koophan del had. „Het NKV is een principiële orga nisatie, met de nadruk op het prin cipe. Uiteindelijk is zij katholiek. De behartiging van de belangen van le den dient een christelijke grondslag te hebben. Wij moeten met nieuwe, frisse denkbeelden, met nieuw élan werken aan de zorg voor de werk nemersstand", zei de voorzitter tot besluit van de vergadering, die van betekenis zal zijn voor de geschie denis van het Leidse NKV. Niet in de laatste plaats om de progressieve, soms zelfs paradoxale geluiden die voortkwamen uit het bestuur. In verband met de slechte toestand van de walmuren langs het gedeelte van de Oude Vest, dat gelegen is tussen de Pelikaanstraat en de Dui- zenddraadsteeg, heeft de Dienst voor Gemeentewerken een gedeelte van de rijbaan door een hek moeten af scheiden. Dit betekent een versmal ling van de rijbaan tot plm. 3.70 m. Met het oog hierop zal dit gedeelte van de Oude Vest voor doorgaand verkeer worden afgesloten. Een uitzondering wordt gemaakt voor bedienend verkeer, bestemd voor ter plaatse gevestigde bedrijven, alsmede voor tweewielige voertui gen. Doorgaand verkeer uit de rich ting van de Haven, de Herengracht en de Haarlemmerstraat zal door middel van verkeersborden zoveel mogelijk via de Oude Herengracht en de singels worden geleid. De noodzaak tot structuurverande ring is vooral voortsgesproten uit het dualisme dat bestond tussen de standsorganisaties en de vakbonden, Geen zweem van vermoeidheid na inspannende concertreis Na de triomfantelijke toernee door de Amerikaanse landen, die het Re sidentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo maakte, moch ten de leden van K. en O. gisteravond dit hoogstaande ensemble met zijn dirigent weer in hun midden zien en horen. Een opvallend applaus was het welkom op deze druk bezette avond in de Stadsgehoorzaal. Het or kestwerk Priamel'van Ary Verhaar, in opdracht van de Joh. Wagenaar- stichting geschreven bij de 60ste ver jaardag van het Residentie Orkest, dat gisteren in première zou gaan, ging niet door, omdat het orkestmate riaal niet op tijd klaar was gekomen. In plaats hiervan werd ouverture „Oberon" van Carl Maria von Weber in een bijzonder fraaie vertolking ge speeld. Geen zweem van vermoeid heid viel te constateren na de in- BURGERLIJKE STAND Geboren: Christian Pierre Bau- douin zn van Y. J. E. van Schoote en A. S. L. Lohest; Abraham zn van M. van Es en J. H. Stokkel; Maria Christina Gijsbertha Helena dr van J. C. Zaal en H. M. Vrijburg; Jaco bus zn van J. de Bruin en C. J. den Heijer; Richard Hendrik zn van H. van der Linden en J. M. Overdijk; Arianne Marijke dr van A. J. Lan- ting en M. M. Veldhuijzen van Zan ten; Richard Cornelis zn van C. J. Barends en H. A. Ooijen; Hendrika Marie dr van J. J. Kisman en M. M. Meertens; Jan Willem zn van W. van Egmond en D. A. Zandbergen; Ge rard zn van G. Kokkedee en M. Riet bergen; Erik Wim zn van W. de Vries en M. van Veen; Petrus Jose- phus zn van P. G. Vergeer en A. J. Schoonderwoerd; Irene Johanna Ma ria dr van S. C. Slingerland en J. J. Zandvliet. Ondertrouwd: A. G. J. Elfrink en M. J. W. van Kins; G. C. J. van Ha gen en H. J. van Hoorn; P. J. Har- tevelt en C. M. W. Te Water; I. van Duuren en A. de Zwijger; J. B. Heemskerk en E. C. de la Rie; J. J. A. Schreuder en M. W. P. Huizer; W. F. H. Engels en I. Vis; P. F. Chandon Janssens en W. A. Mulder; J. Vermeer en G. G. M. Stuifzand; R. E. Beeldsnijder en H. A. Henry; A. Chaudron en N. M. S. de Jonge; J. Selier en C. W. de Gunst; M. van Duist en C. van Steenbergen; N. C. B. Alberts en M. C. M. Röling; G. N. L. Hoogervorst en H. Borsboom; A. J. M. Alink en M. H. A. Nieuwen- burg. Gehuwd: J. Zandbergen en M. H. A. Rijsbergen; A. T. Wassenburg en M. K. Bokma; F. L. T. Driessen en M. E. Hemerik; A. Jong en M. Dool; W. Hartevelt en J. M. Bakker; J. van der Mark en M. J. Post; L. M. A. Schalks en S. C. Haar land; G. Biegstraaten en A. M. Tetteroo; J. Selier en G. C. van Os; W. A. de Haas en P. M. A. Koevoet; C. Waas dorp en J. M. Hamerling; W. A. Ver hoog en J. W. M. Baak; W. van der Linden en W. A. H. M. Schmidt; J. A. M. Wildenburg en G. J. Noorder'- meer. Overleden: J. H. Philipsen, 51 jaar, man; D. Varkevisser, 55 jaar, man; T. van Doorn, 73 jaar, man; P. van Kooperen, 78 jaar, man; P. Blok- «ÜL 72 jaar, man. spannende concertreis van 6 weken. Hierna was André Tsjaikowsky, de jonge van geboorte Russische pianist, solist in het klavierconcert in A kl. t opus 54 van Schumann. Na een door het volle orkest ingezette uniso no toon (e), begiqt het klavier het „Allegro affetuoso" met een ritmisch 9braffe passage, waarna het zangerige hoofdthema volgt. Alsof het een se quent in uitbreiding is, treedt het klavier op de voorgrond. En hierna hoort men het fraaie tweede thema. In machtige stijging wordt het ma teriaal verwerkt. Zeer beweeglijk en charmerend is het tweede deel. In termezzo-Andantino grazioso, ragfijn en fijnzinnig gespeeld, om te eindi gen met een uitgelaten stuk, het „Al legro Vivace". Energiek en levendig van stemming voorgedragen. André Tsjaikowsky, die wij hier onlangs hoorden concerteren in een recital, heeft ons versterkt in onze mening, dat hier een jong, hoogst begaafd romantisch kunstenaar speelt. In het driedelig pianoconcert werd én door de solist en door het orkest nobel ge musiceerd. De voordracht werd niettegen staande de romantische inhoud van het werk niet zwaarwichtig, maar vrij en onbeperkt aangeboden. Met prach tig, warm toucher, zangrijk en helder tevens, gaf Ssjaikowsky zich aan Schumanns fraaie motieven en the ma's over. Nooit verloor hij het con tact met het orkest. Ritmisch 9telt dit concert de hoogste eisen. Het laatste deel, pikant, is zelfs een uitgelaten en energiek stuk. Het solo-instrument heeft hier doorlopend de leiding, in sequenzen en akkoordreeksenBelangrijk is zo wel de klavierpartij als die van het orkest. En daarna de jubelende, grootse Fi nale De verklanking was beheerst, met veel fantasie en zekere frisheid. Zo kreeg men ruimschoots gelegen heid de hoogstaande kwaliteiten van deze jonge virtuoos waar te nemen en te waarderen. Zijn overweldigend succes deelde hij gaarne met de di rigent en het geheel toegewijde or kest. Tot besluit een kleurrijke, prach tige verklanking van het vijfdelige „Drame instrumental" van Berlioz: diens „Symphonie fantastique". Een gloedrijke vertolking. Na de langza me inleiding „Rêveries" briljant de prachtig geïnstrumenteerde wals, „Un Bal". Poëtisch werd de sfee van de natuur gepresenteerd in het der de deel. Voortreffelijk het duo Engel se hoorn en hobo. Duister het vrese lijke visioen van de lugubere stoet naar het schavot. Realistisch het slot hiervan in tremolo slagwerk. En dan na de gewaande terechtstelling de droomtoestand van de heksensabbat. Schril, in zonderlinge combinaties van instrumenten. En altijd weer de idee-fixe: het hoofdthema, in allerlei vorm en karakter. En het heksen- feest zet zich voort in de lugubere verwerking van de „Dies irae", cul minerend in een grootse fuga. De vertolking door Willem van Otterloo en het prachtig spelend orkest was overweldigend en groots. Een wel haast eindeloos applaus! Waaruit dan ook heel duidelijk bleek, hoezeer Van Otterloo met dit werk de extravagan te romanticus Berlioz het grootste deel van het publiek aan zich heeft verplicht. JO KORTMANN Haagse Politie équipe-sabelkampioen Gisteren organiseerde de Leidse Politie Sportvereniging in de grote zaal van „Den Burcht" het sabel- équipekampioenschap van het district West van de Ned. Politie Sportbond. De équipe van de L.P.S.V., dat 3 wedstrijden met 72 won, namelijk van Delft, Rotterdam en de 6e Div. Kon. Marechaussee, kreeg geen kans de in 1964 behaalde titel te prolon geren door een krappe 45 neder laag tegen Den Haag. De uitslag werd: 1 kampioen Den Haag 4 gew. wedstrijden. 2 Leiden 3 gew. wedstr. 3 Delft 2 ge wonen wedstr., 4 Kon. Marechaussee 1 gew. wedstr., 5 Rotterdam 0. De beste persoonlijke resultaten waren: 1 Tjepkema, Den Haag 11 gp, 20 o.t., 57 g.t; 2 Verzij den, Leiden 10 gp, 26 o.t., 56 g.t.; 3 Dijksman, Den Haag 10 gp., 39 o.t., 53 g.t. Foto: De Leidse equipe, die ditmaal de eerste prijs niet kon veroveren. Vlnr: E. de Vos, D. J. Verzijden (cap tain) en A. Smiet. Het is weer St. Jorisdag vandaag. Feest voor mannelijke jeugdbewe ging. Een feest, dat begon met een H. Mis in de St. Lodewijkskerk, he denochtend om half zeven. De en kele honderden verkenners, padvin ders, welpen en voortrekkers bega ven zich na de H. Mis naar het Van der Werffpark voor een vlaggepara- de, waarbij de „troep" in een halve boog staande achter het standbeeld van de beroemde Leidse burgerva der, stram in de houding het hijsen van de Nederlandse driekleur gade sloeg. De districtscommissaris van de ka tholieke verkenners, A. C. Duindam, besprak in zijn toespraakje in het kort de moeilijkheden, die de laatste tijd rond de jeugdbeweging zijn ge rezen. Hij riep zijn gehoor op volle dig mee te werken aan de vernieu wingen, die in het „spel van ver kennen", zijn ingevoerd. Getooid met de traditionele rode hulp toog rond half acht iedereen weer huiswaarts. Blouse; sleutels autowieldop; da mesportemonnee; herenportemonnee; ring; autostep; diplomatentas; bood schappentas met inh.; damesparaplu; boek Ned. taal; bril in koker; imita tie-parelsnoer; damespolshorloge; re genbroek; dameshandtas; kilometer teller; auto-contactsleutels; heren polshorloge; kettinkje met hanger; achterklap van vrachtauto; heren- winterjas; herenbril; armbandje zil ver; melkflessenkrat plastic; rijwiel tas; jongens jack; militaire tas inh. gereedschap; herenhoed; actetas met inhoud; vulpen; broche; schoudertas; hangslot; 1 paar damesschoenen; kinderschoentje herenhandschoenen; schakelarmband goud;' jongensjas; skelter; trui; traploper; bankbiljet ten; bedelarmband je; vosbont; kin derportemonnee; bontmuts; 2 etsen; mapje met liederen; padvindersriem muts; étui met vulpen, potloden enz.; nylonkousen; schooltas; harington; herenparaplu; meisjesring goud; da meshandschoenen. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden ingang poort op woens dagmiddag tussen 14.00 17.00 uur. Medegedeeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. IETS KOUDERE NACHT Opklaringen, maar in hoofdzaak in het binnenland ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige noordelijke wind. Iets koudere nacht, morgen middag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. wr WEER IN EUROPA HELSINKI KOPENHAGEN ABERDEEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ROME BARCELONA MADRID LISSABON zw. bew. 1. bew. regen regen motregen geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. regen regen onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. L bew. zw. bew. 13 No. 538. Horizontaal: 1 pasgang van een paard, 5 gem. in Over., 6 iemand de achting geven welke hem toekomt, 8 kleverige sof, 10 bijb. fi guur, 13 lichaamsdeel, 15 van eer bied getuigend, .16 zwart agaatsteen, 17 eer, 18 gem. in N. Brab., 20 on gaarne, 22 meisjesnaam, 24 muziek instrument. Vertikaal: 1 meisjesnaam, 2 gem. in N. Brab., 3 waterdoorlatend, 4 bij woord, 5 gunstig gezind, 7 op geen plaats, 9 profeet, 11 uitroep, 12 bol rond vruchtje (spreekt.), 13 lied, 14 nakroost, 18 aardsoort, 19 sociëteit (afk.), 21 muzieknoot, 23 aardrijksk. aanduiding (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 537 Horizontaal: 1 makker, 5 ore, 6 Beerta, 8 Po, 9 ate, 10 abt, 13 Ee, 14 krekel, 17 den, 18 dertig. Vertikaal: 2 koe, 3 kree, 4 eer, 6 boter, 7 tabel, 8 pa, 11 te, 12 oker, 15 Ede, 16 ent. Marktberichten LEIDEN, 23 april. Kaas. Aan gevoerd 3 partijen Goudse kaas. No teringen: Goudse kaas le kwal. tot 3.00. Handel flauw. LEIDEN, 23 april. Vee. Stieren 12 625-900-1050 kalm; melkkoeien 105 1075-1350-1500 matig; vette koei en 280 3.40-4.20-4.50 matig; vare koei en 155 750-1000-1425 lui-duur; pinken 24 400-500-675 kalm; graskalveren 115 250-350-400 kalm; vette kalveren 170 3.40-3.60-3.80 vlug; nuchtere kal- I veren (per kg lev. gew.) 1.25-1.35- J 1.50 iets williger; idem (per stuk) 80-110-120 iets williger; vette schapen- '40 100-130-140 goed; fokschapen 110 Igoed; idem met 1 lam 150-200 goed; jidem met 2 lammeren 225-300 goed; i vette lammeren 802 115-160-185 goed; varkens 43; drachtige zeugen 350- 425-450 redelijk; schrammen 178 95- 100-110 redelijk; biggen 601 62-66-70 redelijk; veulens 1 paard; geiten 11; I weidelammeren 265. j Op vrijdag 30 april wordt normaal veemarkt gehouden. R'VEEN, 22 april. Bloemen. Ane monen 621.04, Lathyrus 1.001.30, Irissen 1.502.85, Freesia 601.34, Colvilleis 2-205.00, Narcissen 21 49, Tulpen: Bartignon 1.101.35, Edith Eddy 90—1.40, Weber 80—1.15, White Sail 901.35, Br. Star 4278, Couleur Cardinal 951.35, Winter- gold 951.40, Ph. Snowdon 1.25 1.45, Rose Copland 1.051.55, Eisen- houwer 1.401.55, Lustige Witwe 1.10 —1.45, Elmus 120—1.35, Patria 90— 1.00, Zenober 901.30, Apeldoorn 1.30—2.00, v. d. Eerden 1.00—155, Moederdag 1.551.70, Golden Harvest 1.30—1.90, Ibis 90—1.00, Elisabeth 1.501.65, Purper Copland 1.301.50, Paris 1.20—1.85, Carara 1.30—1-70, Wm. Pitt 1.301.55, Korniforus 1.50 1.80 per bos. Am. Anjers 2139, Rozen 2284 per stuk. RIJNSBURG, 22 april. Bloemen Tulpen:' Golden Harvest 205225, Montgommery 160170, Bashra 200 220, Elmus 175190, Queen Elisa beth 185—200, Copland 150—180. Prunus 185200. Rheinland 170185. Linvingstone 140150, Kansas 170— 180, Red Pirate 175—180. Irissen Wedge wood 260285. Freesia's: Gol den Harvest 205135, Van Vliet 17: 200, alles per bos. Anemonen 10.00 12.00. Narcissen. Actea 215280 Semper Avanti 445500. Inglescom be 220265, al'les per 100. i LEEUWARDEN, 23 april. - Kaas I Commissienoteringen: Goudse ka?? 2.49-2.50; Edammer kaas 2.32-2.33; I Broodkaas 2.33-2.34. Handel flauw.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3