KONINGIN EN PRINS VERRICHTEN OPENING HUNNESCHANS MET MUZIEK Sterren van nu maken plaat voor de sterren van vroeger VROUW VERMIST Tien jaar wegens poging tot doodslag van meisje in Lisse Mislukte overval op spaarbank te Amsterdam ,-u^iiDAG 22 APRIL 1965 DE LEIDSE De officiële opening van het jonge ren ontmoetingscentrum „De Hunne schans" in Uddel door koningin Ju liana en prins Bernhard is gister middag geen „plechtigheid" gewor den, maar een spontaan en zo nu en dan ietwat gezellig-rommelig gebeu ren. Het koninklijk paar landde om klokslag twee uur in een helicopter vlak voor het nieuwe dagverblijf, wuivend naar de wachtenden, die verwoede pogingen in het werk stel den om het door de wentelwieken opgejaagde Veluwse zand uit hun ogen te wrijven. Koningin en prins werden begroet met een hartelijke omhelzing van hun dochter prinses Beatrix, die lid is van de Raad van Advies van de Stichting „Zilveren Jeugdcentra" en al een half uur eerder was aangeko men om de laatste voorbereidingen voor de feestelijkheid mee te maken. Zij had haar auto tot vlak bij de helicopter gereden en bracht zelf haar moeder naar de achterzijde van de grote tent, waar de jongeren en genodigden al wachtten. Op die ma nier werd koningin Juliana, die nog steeds wat last heeft van haar been, een wandeling van enkele tientallen meters door modder en over losse planken bespaard. In de grote tent werd het gezel schap toegesproken door pater W. A. M. Alting von Geusau, voorzitter van het bestuur, en mr. M. B. van de Werk, voorzitter van de Raad van Advies van de Stichting „Zilveren Jeugdcentra". Daarna voerden Am sterdamse jongeren het door Pieter Verhoeff geschreven en geregisseerde spel „Ontmoet dat nou" op, waarmee zij verschillende keren spontaan ap plaus en gelach van de kon. gasten oogstten. Koningin en prins zorgden zelf voor de inleiding van de laatste scène door, slaande op twee xylo foons, de eerste tonen van het slot lied „De Hunneschans is open", aan te geven. Tijdens de daaropvolgende ont vangst in het nieuwe dagverblijf las mr. Van de Werk een telegram voor van prinses Irene, die tot haar huwe lijk deel heeft uitgemaakt van de Raad van Advies van de Stichting „Zilveren Jeugdcentra"; „Ik leef mee met de officiële opening en wens allen succes". Koningin Juliana en prins Bern hard spraken in de overvolle zaal een uur lang met de medewerkers aan „Ontmoet dat nou" en met daar voor speciaal geïnviteerde jongeren uit alle elf provincies, Suriname en de Nederlandse Antillen. Zij bewon derden ook de maquette van het tweede Zilveren Jeugdcentrum, het „Zilveren Schor", aan het Veerse Meer, waarvoor vandaag de eerste steen is gelegd. Om vier uur steeg de helicopter, enthousiast nagewuifd door de achterblijvers, weer lood recht op in de inmiddels blauw ge worden lucht om daarna koers te zetten in westelijke richting. Op de foto Koningin Juliana en prins Bernhard openen „De Hunneschans" door op een xylofoon te slaan, waarbij iedere toon een van de letters van 't woord „Hunneschans" vormt. NSR streeft naar academische radio-omroep Naar het oordeel van de Neder landse studentenraad (NSR) moet gestreefd worden naar een aantrek kelijke en feitelijke voorlichting in zake de school- en/of beroepskeuze. De Nederlandse Schoolradio zou, naar het inzicht van de NSR, veel meer aandacht kunnen besteden aan het voortgezet onderwijs en aan de beroepskeuze. Ook de totstandko ming van een academische radio- omroep (ACRO) verdient aanbeve ling. Op het volgende week in Gronin gen te houden nationaal congres 1965 van de NSR zal o.m. een resolutie ter sprake komen, waarin een beroep op de desbetreffende instanties wordt gedaan om alle mogelijke steun te verlenen bij het tot stand komen van de academische radio-omroep. De commissie ACRO van de NSR streeft er naar gebruik te maken van lokale zenders op de FM-band. Binnenkort zal, vanwege de NSR, een uitvoerige nota over de academische radio-om- roep worden uitgebracht. Volgende maand zal de NSR, in nauwe samenwerking met de stich ting „Teleac", drie televisie-uitzen dingen verzorgen over het onder werp studievoorlichting. Het ligt in de bedoeling deze vorm van visuele voorlichting volgend jaar voort te zetten met een reeks van 8-12 uitzen dingen. Op het congres zal voorts worden gesproken over een NSR-voorstel tot oprichting van een speciaal studen tenbureau voor internationale samen werking met ontwikkelingslanden. Aan de orde komt tevens een voor stel tot het toekennen van een waar nemerszetel in de NSR. Aan het na tionaal contact van sociale academies en aan „Vindicamus", de vereniging van theologie- en filosofie-studeren den aan seminaria. Kwartaalblad voor katholieken in P.v.d.A. De commissaris der politie te Vlaar- dingen verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Maartje Susanna van der Mark, oud 62 jaar, echtgenote van N. Doense, wonende te Vlaardingen. De vrouw heeft op zondag 18 april 1965 te om streeks 14 uur de woning verlaten en is tot op heden daarin niet terug gekeerd. Zij is zwaarmoedig. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1.52 m., slank postuur, blauwe ogen, donkerblond haar, draagt bril met donker mon tuur, dat iets gescheurd is, zij is gekleed in een camelkleurige man tel met op de linker rever een kra- keling-vormige broche, blauw ge bloemde shawl, nylon kousen en blauwe schoenen met hoge hak. Een ieder, die inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht zich in verbinding te stellen met voornoem de commissaris, netnummer 01898, abonneenummer 2345 of met de plaat selijke politie. Studiedagen 1965 St. Gregoriusvereniging Gisteren zijn in Heeswijk de jaar lijkse studiedagen begonnen van de Nederlandse St. Gregoriusvereniging. Zij zijn ditmaal gewijd aan de pa rochiële samenzang en met name aan de vraag hoe deze samenzang ver antwoord op gang kan worden ge bracht. De belangstelling voor deze studiedagen was bijzonder groot. Reeds weken geleden moest de in schrijving gesloten worden. In zijn openingswoord constateer de de voorzitter, prof. dr. Jos Smits van Waesberghe S.J., dat de zangers in de parochie een belangrijke plaats hierbij innemen en hij verklaarde, dat de leden van de St. Gregorius Vereniging zich moeten beijveren om het grote geschenk der liturgiever nieuwing zo groot mogelijk te doen zijn. Hij wees erop, dat dit doel niet bereikt kan worden door „persoon lijke smaak en verlangens als een eenrichtingsweg" te volgen. Hij be pleitte daarom voorlichting, studie en gedachtenwisseling. Tijdens de drie studiedagen zal het resultaat bekend worden gemaakt van een enquete die de S. Gregorius vereniging heeft ingesteld onder de parochiegeestelijkheid en welke erop gericht is gegevens te verkrijgen over de vraag of in de parochieker ken tijdens de H. Mis de Nederland se liederen ingang blijken te vinden of niet. Telefoto ANP: deze foto toont de Amerikaanse filmspeler Mike Henry, die in Mexico de hoofdrol gaat spelen in een nieuwe Tarzan-film. De foto werd gemaakt, op het ogenblik dat Henry kennis maakte met zijn beide mede spelers de luipaard „Rajah" en de chimpansee „Dinky", aan boord van het schip, dat hen gedrieën naar Mexico-City zou brengen. „Opening Naar Links" is de naam van het nieuwe kwartaalblad van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, dat het vroe gere maandblad van de K.W.G. „De Katholiek" zal vervangen. De redactie bestaat uit dr. E. Bron- gersma, dr. J. S. van Hessen, mr. J. A. J. van Gorkum, pater A. Krey- kamp o.p., mr. Th. J. A M. van Lier, mevrouw A Padt-Jansen, prof. dr. L. M. de Rijk, G. J. N. M. Ruygers, dr. J. G. H. Tans en dr. J. M. M. de Valk. Pater Kreykamp, die werk zaam is op het centrum voor katho lieke actie te Amersfoort is geen lid van de Partij van de Arbeid. Hij was vroeger hoofdredacteur van 't week blad „De Bazuin". Het eerste nummer van het blad bevat bijdragen van pater prof. Jos Arntz o.p., dr. J. M. M. de Valk, pater A. Kreykamp o.p., prof. dr. L. M. de Rijk en dr. J. Tans. De rechtbank in Haarlem heeft vanmorgen overeenkomstig de eis van de officier van justitie, de 44- jarige bedrijfsleider F. B. uit Utrecht wegens poging tot doodslag in Lisse op een tienjarig meisje uit Zand- voort, veroordeeld tot een gevange nisstraf van tien jaar en ter beschik kingstelling van de regering. Aan vankelijk had het in de bedoeling gelegen de zaak met gesloten deuren te behandelen, maar na het gebeu ren in Eindhoven besloot de recht bank de zitting in het openbaar te houden. De man had in juni van het vorig jaar in Zand voort twee meisjes van tien jaar in zijn auto gelokt. Na een korte rit vroeg hij een der meisjes chocolade te kopen. Nadat er een was uitgestapt, reed hij met het an dere meisje weg. In een bosje in Lisse werd gestopt. Daar pleegde de man openbare schennis der eerbaar heid en trachtte vervolgens het kind te wurgen. Het raakte bewusteloos. De man dacht dat het meisje dood was. Van het voorval werd niets ge publiceerd en na ijverig speuren van de politie hield zij de verdachte en kele weken later in Utrecht aan. Gistermiddag is in de artistenfoyer van Carré te Amsterdam de lang speelplaat „Blijvend Applaus" ten doop gehouden, waarop sterren van nu zingen voor sterren van toen. Een gedeelte van de opbrengst van de plaat, (prijs ƒ7.50) gaat naar de in 1962 opgerichte stichting „Blijvend Applaus", die de levensavond van vergeten kunstenaars en kunstenares sen wil verlichten. Het Amsterdamse gemeenteraadslid, mevrouw G. Wijs muller, penningmeesteresse van de stichting, vertelde gistermiddag over de noden die er heersen onder deze oude artisten. Het is vooral de wo ningnood. die het voor deze oude mensen onmogelijk maakt in een be jaardenhuis te leven. Ze willen en dat is gebleken, zo zei mevrouw Wijsmuliler, nog steeds die hele dag door praiten over „hun applaus" en dat kan nu eenaimal niet. Het is de bedoeling van de stichting Prinses Christina gaat studeren in Lausanne Prinses Christina zal, na de be ëindiging van haar studie aan de HVO-afdeling van het lyceum te Amersfoort, vermoedelijk haar stu die gaan voortzetten in Lausanne. De moderne talen zullen daarbij het „hoofdvak" vormen. Ook haar oudere zuster, prinses Irene, heeft in Lausanne gestudeerd. Een nieuwe" Amerikaanse bom menwerper, de „XB 70A", heeft dins dag bij een proefvlucht een hoogte bereikt van 17.983 meter en een snel heid van 2.415 km. Het is de bedoe ling, dat deze bommenwerper een snelheid van ten hoogste 3.218 km krijgt en boven de 21 km hoogte kan vliegen. met de opbrengst van de platen en met subsidie van rijk, provincie en gemeente met dieze subsidie dacht mevrouw Wijsmuller aan 60 procent oude en in Amsterdam op de mo numentenlijst staande huizen te ko pen. te laten restaureren en hierin de oude artiesten een onderkomen te bezorgen. Niet en masse, maar op gezellige aparte etages, aldus me vrouw Wijsmuller, die voorts de verwachting uitsprak dat de opbrengst van de platen voor „Blijvend Ap plaus" zeker een ton zal zijn. Alex de Haas, een van de promo tors van „Blijvend Applaus", memo reerde dat de vorige acties voor deze stichting weinig of in het geheel geen succes hadden gehad. Er worden evenwel nog steeds voorstellingen ge geven waarvan de recettes ten goede komen aan de stichting. Maar er moest nu toch iets gebeu ren, zei Alex de Haas, en tioen ont stond het idee voor een langspeel plaat. Over de samenwerking met de maatschappij die deze plaats uit brengt had hij niets dan lof. Alle medewerkenden hadend het belange loos gedaan. Zo zingt Wim Sonne- veld o.a. een liedje van Speenihoff. Connie Stuart brengt „De nieuwe hoed" van Louisette. Een liedje van Dirk Witte „Asperine" mocht vol gens Alex de Haas, na informatie bij verscheidene officiële instanties niet gezongen worden, omdat het nog altijd ais reclame wordt beschouwd. Dat al deze activiteiten voor verge ten artiesten nodig waren, bleek, al dus Alex de Haas, uit een recente uitspraak van Fien de la Mar, van wie op deze plaat ook een liedje wordt gezongen door Willeke Alberti. Fien de la Mar had nd. gezegd: „Ondanks all mijn roem van vroeger leef ik" nu van de steun". Tot de atniesten die gistermiddag van hun belangstel ling blijk gaven en die op de plaat te horen zijn, behoren Rudy Carrel, Rika Jansen, Conny van den Bos, Willy en Willeke Allberti, Trea Dobbs, Rob de Nijs en Jasperina de Jong. deling van de kassier: „Wij zijn ge sloten", haalde de jongeman een schietwapen te voorschijn. De hulp van de kassier, de heer F. Bobeldijk, gooide een stempel naar het hoofd van de aanvaller, die daarop een schot loste maar vervolgens op de vlucht sloeg. Een naar schatting 19 a 20-jarige jongeman heeft woensdagavond om kwart voor zes een mislukte roof overval gepleegd op het bijkantoor aan de Overtoom 305 van de spaar bank voor de stad Amsterdam. De kassier, de heer D. Terwey, was juist bezig het kantoor te sluiten toen de jongeman binnenkwam. Op de mede- De heer Terwey vertelde in de veronderstelling te zijn geweest dat de jongeman een buitenlander was, die nog zo laat in het kantoor kwam om geld te wisselen. Dat gebeurt namelijk wel vaker. Ook toen de jongeman zijn hand in de broekzak stak vermoedde de heer Terwey nog geen kwaad. Maar in plaats van een portemonnee, kwam een pistoolvor- mig schietwapen te voorschijn. Zo wel dé kassier als zijn hulp zijn na het schot de jongeman nog achterna gerend, maar deze was razend snel verdwenen. Een nader onderzoek heeft uitge wezen dat het gevonden kogeltje van een kaliber 22 inch is. Waar schijnlijk is het verschoten met ge bruikmaking van losse munitie. Daar door heeft het kogeltje weinig kracht gehad en werd de heer Teryrey, die een lichte tik tegen de schouder heeft gevoeld, niet gewond. De politie, die over een vrij goed signalement van de jongeman be schikt, stelt een uitgebreid onder zoek in.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9