STATE 't is weer tijd voor Het bezoek van president Nyerere van Tanzania sxoAn DONDERDAG 22 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica -xa. 11.15 en 18.45 U., zo. 10.30 en 18.45 u. Bij zijn bezoek aan het instituut voor de tropen in Amsterdam had presi dent Nyerere van Tanzania veel belangstelling voor de opgezette olifant, die in de hal van het museum staat. Tijdens een lunch in hêt Amstel- hotel, aangeboden door burgemees ter en wethouders van Amsterdam, heeft president Nyerere van Tanza nia medegedeeld, dat binnenkort de „Intrata (overseas)", een im- en ex portmaatschappij in Tanzania, een kantoor in Amsterdam zal openen. Hij merkte op, dat de produktie in zijn land van suiker, katoen en nu ook tabak sterk groeiende is en dat derhalve ook de internationale han del zal moeten worden uitgebreid. In dit verband zei hij: „Het land wenst liever handel dan hulp". Het verblijf van het gezelschap uit Tanzania in de hoofdstad is he laas te kort om een volledige indruk van de stad te krijgen. Om dit tekort aan te vullen bood de jarige burge meester, die door de president was toegetoast, zijn hoge gast een foto boek van Amsterdam aan. Na de maaltijd kregen de president en zijn gevolg toch nog een korte indruk van de stad tijdens een geani meerde rondvaart door havens en grachten, waarna de president naar het Koninklijk Instituut voor de Tropen vertrok. Dit bezoek werd besloten met een rondgang door het museum, waar bij o.a. de Afrika-afdeling en de centrale boekerij werden bezichtigd. Daarna begaf het gezelschap zich naar de auto's en vertrok de stoet naar hotel Kasteel Oud-Wassenaar te Wassenaar. Galadiner in „Huis ten Bosch Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteravond ter gelegenheid van het bezoek van de president een galadiner aangeboden' op „Huis ten Bosch". Tot de ongeveer 80 aanzit- tenden behoorden onder meer prin ses Beatrix, het gevolg van de pre sident, minister-president mr. J. M. L. Th. Cals, het voltallige Nederlandse kabihet en een aantal staatssecretaris- sen, enkele ministers van staat, de voorzitters van beide Kamers der Staten-Generaal, de chefs van staven, de pas benoemde ambassadeur van Tanzania, C. Pastor Ngaiza en de deken van het corps-diplomatique. baron F. X. van der Straten Waillet, ambassadeur van België. Vandaag maakt de president een SMOKKELACTIVITEITEN ONTDEKT? De Rotterdamse politie heeft in samenwerking met de douanerecher che twee beherend vennoten van een scheepsbevoorradingsbedrijf in de Maasstad gearresteerd op verdenking van smokkelactiviteiten. Deze arres taties zijn verricht, nadat al eerder een 33-jarige chauffeur van dit be drijf werd aangehouden, toen deze in zijn vrachtauto nabij Denekamp de Nederlands-Duitsè grens wilde passeren. De douane hield de chauffeur aan, omdat zijn vrachtwagen, die in Rot terdam was verzegeld, niet de op de bijbehorende formulieren vermelde een miljoen sigaretten, 72 flessen whiskey en enige blikjes krab be vatte. De wagen was slechts geladen met zandzakken. De sigaretten, de whiskey en de krab, die de vracht wagen had moeten vervoeren, waren volgens de documenten bestemd voor Bremen. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. De twee arrestanten zijn opgesloten in het Huis van Be waring in Rotterdam. vlucht over de Deltawerken, waarna hij Eindhoven zal bezoeken. De twee de dag van zijn bezoek wordt be sloten met een regeringsdliner. Vrij dag zullen de ministers van buiten landse zaken en van defensie hem een bezoek brengen. Daarna volgt een ontvangst door het Haagse ge meentebestuur en een bezoek aan Rotterdam, 's Avonds zal de presi dent het koninklijk paar in Oud- Wassenaar een galadiner aanbieden. Zaterdagmiddag vertrekt hij van het vliegveld Soesterberg. Amerikaanse pers gaat gouden tijd tegemoet Een Amerikaanse deskundige op het gebied van marktonderzoek heeft gisteren voorspeld, dat de Ameri kaanse pers in de komende tien jaar de sterkste groei zou beleven in haar geschiedenis, zowel wat oplagen be treft als advertenties. Mammoet-vondst Bij het plaatsje Ault aan de Franse Kanaallkust zijn zware, gebogen slag tanden, kiezen en beenderen gevon den van minstens drie mammoeten, die naar men aanneemt 50.000 of 60.000 jaar geleden moeten hebben geleefd. De Franse oudheidkundige Roger Agache trof de overblijfselen aan in een zandbank die bij uitzon derlijk laag water droog viel. In de buurt werd een vijftigtal licht be schadigde vuursteen-gereedschappen uiit het midden-paleolithicum aange troffen. PROCES IN MADRID In Madrid zijn gevangenisstraffen van drie tot zeven jaar geëist tegen negen Catalaanse arbeiders, beschul digd van pogingen tot reorganisatie van de verboden „socialistische eenheidspartij van Catalonië", in fei te de Catalaanse communistische par tij. Een van de arbeiders werd bij verstek veroordeeld. i ria«3 ïuooH FRITESSAUS HOORT ERBIJ WOTRO-subsidie voor drs. Konter en Sterkenburg Onderzoek in Tanzania Dr. John Udell, hoofd van de af deling marktonderzoek van de univer siteit van Wisconsin, vertelde in New York op een bijeenkomst van dagbladuitgevers, dat de uitgaven aan dagbladadvertenties sinds 1946 sneller waren gestegen dan het bruto nationaal produkt en vorig jaar de vier miljard dollar overschreden. De totale oplage van de Amerikaanse kranten bedroeg verleden jaar 60.4 miljoen per dag en zou tegen 1980 met nog 22 miljoen gestegen kunnen zijn. De stichting voor Wetenschappelijk Onderzoek van de Tropen (Wotro) heeft het Afrika-studiecentrum in Leiden een subsidie verleend voor 'n agrarisch, sociaal en economisch on derzoek in Tanzania. Dit onderzoek, dat een voorbereidend karakter draagt, zal worden uitgevoerd door drs J. J. Sterkenburg en drs J. Kon ter. De eerstgenoemde is sociaal-geo- graaf en tevens opgeleid in het „Adat- grondenrecht". Tijdens zijn verblijf in Tanzania zal hij vooreerst een in zicht trachten te krijgen in de ecolo gische achtergrond van zijn studie terrein, dat wil zeggen in de poten tiële mogelijkheden van dit gebied, van zijn bodemgesteldheid, zijn vruchtbaarheid, kortom in de relatie tussen het fysisch milieu en de men senmaatschappij. Drs Kon/ter, die behalve in de cul turele anthropologic ,ook geschoold is in de demografie, de dualistische economie en de sociale psychologie, zal in brede trekken de sociale en de mografische structuur der bevolking bestuderen. De onderzoekers zullen tegen het einde van deze maand ver trekken en gedurende dirie tot zes maanden veldwerk doen. Tijdens deze periode zal prof. dr. J. F. Holleman, directeur van 't Afri ka-studiecentrum en hoogleraar in de sociologie en de culltuur van Afrika aan de Rijksuniversiteit in Leiden, hun arbeid komen gadeslaan. Het is de bedoeling dat drs Sterkenburg en drs Konter een concreet, realistisch en samenhangend rapport zullen uit brengen, dat als basis kan dienen voor een daarna te entameren uitgebreid onderzoek door diverse vakkumdigen, dat eveneens onder auspiciën zal staan van het Afrika-studiecentrum. De leiding van dit laatste onderzoek zal berusten bij een comité, dat voor lopig reeds bestaat uit prof. dr J. F. Holleman, prof. ir. J. H. L. Joosten, hoogleraar in de Landhuishoudkunde aan de Landbouwhogeschool in Wa- geningen en prof. dr H. Th. Fisher, HOOGMADE PROGRAMMA VOOR HET KOMENDE PRIESTERFEEST' Door de werkgroep uit het paro chieel Actie Comité is voor het pries terfeest op zaterdag en zondag as. het volgende programma opgegeven: Zaterdag 24 april 18 uur aankomst neomist aan de grens Hoogmade-Lei- derdorp nabij het viaduct in de Bos polder, waar burgemeester J. C. van Wageningen een welkomstwoord zal spreken. Voorafgegaan door herauten te paard, de plaatselijke handbal- en voetbalvereniging MMO, de jeugd vereniging NKJB, de RK EHBO en de RK muziekvereniging met drum band volgt dan een rondrit door het dorp met als route: Van Klaverwij de- weg, Kerkstraat, Noordeinde, Euro paplantsoen en van hier uit naar de parochiekerk, waar tijdens een kort lof pastoor Olsthoorn de jonge pries ter zal toespreken. Zondag 25 april: 9.30 Eerste Plech tige gezongen H. Mis van de neomist; 14.30 tot 16.30 uur receptie in hotel restaurant v. d. Ploeg; 1700 Dank- lof als besluit van het parochiefeest. Voor de goede orde wordt eenieder verzocht zich aan de aanwijzingen van het comité te houden. hoogleraar in de volkenkunde en de vergelijkende volkenkunde aan "de Rijksuniversiteit in Utrecht. Dit có- mité zal ter zijner tijd ongetwijfeld worden uitgebreid. Renault heeft het vervoer van de nieuwe „viertjes" van de fabriek naar het afleveringscentrum te Flins een Woensdagochtend is de president van de Verenigde republiek van Tanzania, Z. Exc. dr. Julius K. Nyerere, afstand van ongeveer 40 km. op grootscheepse wijze aangepakt door het inzetten van duwboten. Op de drie mor een officieel bezoek van vier dagen aan ons land op de vliegbasis Soesterberg aangekomen. Ter begroe- dekken van zo'n speciaal gebouwde boot kunnen 260 auto's gestouwd worden; iedere duweenheid bestaat uit ting was Z.K.H. prins Bernhard op de vliegbasis aanwezig. twee boten, xodat 520 wagens in een klap vervoerd kannen worden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11