S)e ftjiciaeSotuta/itt China houdt zijn „burgers" gereed voor Noord-Vietnam NIEUW REGLEMENT WERKWIJZE TWEEDE KAMER VOORGESTELD "^^autoverhuur WOENSDAG 21 APRIL 1965 56e JAARGANG No. 16.505 Directeur J. F J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Kamer verandert vhn spelregels BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3-38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0.78 p.w„ 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 De permanente commissie van het Chinese volkscongres heeft be sloten, „de noodzakelijke maatregelen te treffen voor het zenden van Chinese „burgers om aan de zijde van het Vietnamese volk te strijden teneinde de Amerikaanse aanvallers te verdrijven, ingeval het imperialisme van de V.S. de opvoering van de aanvalsoorlog zou voortzetten en ingeval het Vietnamese volk een beroep zou doen op Chinese vrijwilligers". Volgens een resolutie van de commissie heb ben „de regering en het volk van China plechtig verklaard, dat de agressie van het Amerikaanse imperialisme tegen de democratische republiek Vietnam een aanval was op China". Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft te kennen gegeven, dat ook de door Pekingse autoriteiten geuite bedreiging, dat de Chinese volksrepubliek zich genood zaakt zou kunnen zien in het Viet namese conflict in te grijpen, niets zal afdoen aan de vastbeslotenheid der Verenigde Staten om hun ver plichtingen tegenover Zuid-Vietnam na te komen. Hij voegde hieraan toe: „De Verenigde Staten zullen hun ac ties in Vietnam voortzetten, totdat zij aanwijzingen hebben gekregen voor een gewijzigde houding der Noordvietnamese regering". De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, uitsluitend ni6UWe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden. Tel. 40447-34594 heeft gisteravond een intensive ring van de strijd tegen de com munisten in Vietnam aangekon digd, in het bijzonder tegen het Vietcong-vervoer over zee. De minister legde zijn verklaring af na afloop van de conferentie van hoge Amerikaanse militaire en di plomatieke leiders in Honoloeloe (Ha waii) welke twee dagen heeft ge duurd en het Vietnamese vraagstuk als onderwerp had. Van welingelichte zijde is verno men, dat de Amerikaanse militaire leiders de Amerikaanse strijdmacht in Zuid-Vietnam op minstens 50.000 man willen brengen. (Op het ogen blik bedraagt de Amerikaanse troe penmacht ongeveer 33.000 man). Maatregelen zouden genomen wor den om de Zuidvietnamese strijd macht op ongeveer 160.000 man te brengen. Bomaanslag Volgens een bericht van Amerikaan se zijde in Saigon zijn bij een bom aanslag op een café te Ban Me Thoeot zeventien Zuidvietnamese militairen om het leven gekomen. Het aantal gewonden bedroeg 37, onder wie vier Amerikanen. Naar verluidt hebben aanhangers van de Vietcong de brug van Tan Buu opgeblazen. Deze brug, die op 20 km van Saigon ligt, was onlangs door de Zuidvietnamese genie her steld van een vorige aanslag. Tien Amerikaanse vliegtuigen van het vliegkampschip Midway hebben gisteravond een verkenningsvlucht boven Noord-Vietnam uitgevoerd en een konvooi vrachtauto's beschoten. Een toestel ging verloren. Op som mige plaatsen was de Noordvietna mese luchtafweer zeer actief. Boeddhistische zelfmoord Een 16-jarige boeddhistische monnik heeft gisteren op het boeddhistische hoofdkwartier in Saigon zelfmoord gepleegd door zich met benzine te overgieten en die in brand te steken. Hij offerde, naar een boeddhistische woordvoerder meedeelde, zijn leven voor het lijdende Zuidvietnamese volk. Zuidvietnamese militairen trekken door een rijstveld in de buurt van Da Nang ter voorbereiding van een ope ratie tegen ca. 3.000 Vietcong rebellen, die in de omgeving zijn geconcentreerd. De boeren onderbreken hun werk nauwelijks. Zij zijn aan het beeld gewoon geraakt. De Gaulle heeft Geen redevoeringen meer van een blaadje? meer tijd nodig VERLAAT PAASEI WAN HET VANDAAG by olie Tweede Kamerleden afls een wat veriaalt Paasei in de brievenbus gegle den „Voorstel van de Commissie voor de werkwijze der Kanier tot herziening van het Reglement van Orde" zullen weinigen na hetgeen daarvan al bekend was geworden verrast zijn. Ook niet by kennisne ming door de belangstellende buiten staanders, want echte surprises blij ken er nauwelijks meer in verpakt te zijn. Niettemin kan men het geheel be schouwen als een goed gedurfde on derneming om die tientallen jaren lang vastgeroeste „werkwijze der Kamer" nu eindelijk eens los te wrikken, versleten onderdelen weg te gooien, het geheel ferm te oliën om straks tal van wrijfpunten op te hef fen. Natuurlijk zou men wanneer een optimaal functioneren van de Twee de Kamer voor ogen staat, nog veel drastischer te werk moeten gaan. Maar de commissie die dit werk met haar voorstellen voorbereidde, kon zioh uiteraard slechts bewegen bin nen het gebied van het reglement van orde. Om verder te gaan met vernieu wingen zouden wettelijke regels die nen te worden aangepast en aan dat stadium zijn we nog niet toe. Te dien aanzien kan men misschien sug gesties van het nieuwe kabinet 'ver wachten, waarvan de leider immers als lid van de Tweede Kamer nogal forse ideeën de wereld heeft inge zonden! In heit vandaag verschenen voorstel zijn evenwel reeds een aantal punten opgenomen, die de goedkeuring van de voltallige Kamer alleszins verdie nen en dus wellicht met een en kele uitzondering de eindstreep ook wel zullen halen. Men kan gerede lijk van oordeel zijn, dat de geesten voldoende rijp zijn om de door de voorbereidiings-commissie als ballast aangewezen gewoonten en regels ook als zodanig aan te merken en dienovereenkomstig uitbannen. 17AN DE ENKELE PUNTEN, die we hier voorshands zouden wil len noemen, komt ons de schepping van een echt „presidium" voor de Kamer als een goede stap vooruit voor. Enerzijds stond die eigenlijke Kamervoorzitter (thans mr. Van Thiel) als éénhoofdig leider van deze tak der volks vertegenwoordigen al leen voor tal van vaak slechts ad ministratieve belissomgen, waar door een goed functionerend appa raat onmogelijk werd gemaakt. Van die andere kant evenwel was dis si tuatie ai vaak door de praktijk ver broken, omdat bepaalde beslissingen terecht door de voorzitter in overleg met zijn beide plaatsvervangers wer den getroffen. Het nu gesuggereerde plan om het presidium verder uit te breiden en het tevens te maken tot een leidinggevend orgaan voor allerlei voor een vlot verloop van zaken dienend medium kan een aan zienlijk winstpunt opleveren. Voor het namen van de zuiver politieke beslissingen blijft uiteraard de Ka mervoorzitter als enige de aangewe zen figuur, maar daar zal ook nie mand aan willen tornen. Als een belangrijke nieuwigheid zien we het invoeren van de open bare raadplegingen door de Kamer (of een aantal harer leden in de praktijk van alle dag) van maatschap pelijke groepen of individuele perso nen, wanneer de volksvertegenwoor digers zich ter voorbereiding op een bepaald diebat of ter kennisneming van opvattingen en stromingen willen oriënteren. In het jongste verleden heeft deze methode van praktische studie zioh ai een eimdsweegs ontwik keld, maar het zal van belang zijn, wanneer straks iedereen zioh desge wenst van de resultaten van zulke „hearings" op de hoogte kan stellen. Voor het tot elkaar brengen van kie zers en gekozenen en het kweken van belangstelling voor het parle mentaire werk kan de nieuwe proce dure van zeer grote betekenis zijn. Een grote leemte zal worden ge vuld, wanneer het nieuwe reglement ook de Kamer-fracties gaat erken nen. Het iis eigenlijk een dwaze toe stand, dat deze nu reglementair niet eens „bestaan". T^ENSLOTTE we kunnen maar een kleine greep doen zouden we onze instemming willen betui gen met het voorstel de voorzitter te ontslaan van de taak aan het begin van elke vergadering luidkeels voor lezing te doen van alle in,gekomen stukken, waaronder vaak zeer onbe langrijke. Aam het aanzien vam de Kamer zal deze niemand en niets schade berokkenende afschaffing een goed stuk kunnen verbeteren. voor politieke unie President De Gaulle heeft de v£T - malige Westduitse bondskanselier, Adenauer laten weten, dat Frankrijk meer tijd nodig heeft om grotere po litieke samenwerking in Europa te verwezenlijken, zo deelde een woord voerder van de Westduitse christen democratische unie (CDU) gisteren in Bonn mee. De Franse president had dit gezegd in antwoord op een persoonlijke brief van de 89-jarige Adenauer, die nog altijd voorzitter is van de CDU. Adenauer had er bij De Gaulle op aangedrongen, zich meer in te span nen voor de Europese politieke een wording. Het antwoord van de Fran se president was in uitzonderlijk vriendelijke bewoordingen geschre ven, aldus de CDU-woordvoerder, die ge.en nadere bijzonderheden wilde ge- Republikeinen menen: JOHNSON MOET NAARDECAULLE De republikeinse commissie voor Navo-aangelegenheden van 't Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft in een brief aan president Johnson gezegd, veel te verwachten van een bezoek van de Amerikaanse president aan president De Gaulle van Frankrijk, nu de verstandhou ding tussen Frankrijk en de V.S. veel te wensen overlaat. In een voorstel tot herziening van het reglement van orde van de Tweede Kamer wordt o.m. in over weging gegeven het* voorlezen van een redevoering te verbieden. „Geen lid leest een rede voor, tenzij de voor zitter hem hiertoe verlof geeft", aldus het nieuwe voorstel. In een toelich ting hierop zegt een meerderheid van de „commissie voor de werkwijze der Kamer", dat de enige methode om de vergaderingen der Kamer tot werkelijke gedachtenwisseling'en te maken bestaat uit het drastisch be perken van de mogelijkheid om rede voeringen voor te lezen. Een minder heid uit de commissie is tegen dit voorstel. Zij meent, dat men de rech ten der leden om op hun eigen Wijze hun mening uit te spreken op deze manier te sterk zou aantasten. Naast of in plaats van het woor delijk verslag (de z.g. handelingen) kan de Kamer, zo wordt voorgesteld, besluiten tot het doen maken van een analytisch verslag. commissie dderut een oordeel uit te spreken over de vraag, of de voor gestelde uitgaven, mede in verband met die te verwachten inkomsten, ver antwoord zijn. De „commissie voor de werkwijze der Kamer" is over het algemeen tot gemeenschappelijke standpunten gekomen. Over enige onderwerpen van secundaire aard kon evenwel geen eenstemmigheid worden ver kregen. De meerderheid der commis sie heeft voorgesteld, het ontworpen reglement in werking te doen tre den bij de aanvang der zitting 1965 —1966. wel wanneer dit door de voorzitter van de Kamer nodig wordt geoor deeld. INTERPELLATIES Bij het aanvragen tot het houden van een interpellatie zullen voortaan de voornaamste punten, waarover vragen zullen worden gesteld, duide lijk dienen te worden omschreven. De commissie acht het nan>»lijk niet juist, dat de vragen, die de interpel- lant wil stellen, niet tevoren door de voorzitter worden gecontroleerd en niet aan de andere leden bekend zijn, terwijl dit met de mondelinge en schriftelijke vragen, die zonder toe stemming der Kamer wordien ge steld, wel het gevail is. PRESIDIUM HEARINGS In het ontwerp-reglement, in totaal 153 artikelen tellend, wordit het be grip „hearings" geïntroduceerd. Voorgesteld namelijk wordt, dat oom- missies uit de Kamer naast rijksamb tenaren „ook andere personen" en zo nodig in het openbaar kan horen. Voorts wordt het instellen van een „algemene' begrotingscommissie" in overweging gegeven, welke commissie (ABC) belast zou diienen te worden met het in onderling verband be schouwen van de uitgaven, waarvoor in elk der ontwerp-begrotingshoofd- stukken gelden uitgetrokken zijn. De In Hilversum is dinsdagochtend het huwelijk voltrokken tussen mej. An neke Beekman en de heer Michel M. A. Fournier. Op deze foto zien we het jonge paar op weg naar de trouw zaal in het Hilversumse stadhuis. In het ontwerp-reglement wondt voorgesteld, over te gaan bot de in stelling van een presidium, waarin de voorzitter en de plaatsvervangende voorzitters van de Kamer samenwer ken. Aan dit presidium zouden de beslissingen voor het „ordelijk en re gelmatig verloop" van de werkzaam heden der Kamer toevallen en tevens de huishoudelijke aangelegenheden der Kamer. In het ontwerp-reglement wordt de (verouderde) functie-omschrijving van commissie-griffier gewijzigd in diie van adjunct-griffier. De Kamer kan voorts besluiten, dat van de ingekomen stukken geen mededeling behoeft te worden ge daan bij de aanvang van de open bare vergadering, doch dat een lijst van de ontvangen stukken ter inzage zal worden gelegd. Het verplichte advies in plenaire zitting van een commissie (het „oordeel der commis sie") per wetsontwerp zal komen te vervallen, wanneer het nieuwe regle ment van orde zal worden aanvaard. Dit verplichte avies wordt door de commissie „van slechts betrekkelijke waarde" geacht Zij adviseert thans dit commisso riaal oordeel alleen dan te laten ge ven, wanneer diit wordt verzocht, dan Zoekt U een SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER. v. d. WATER heeft ze. De beste merken Junghans, Kienzle. HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) Nieuwe geruchten over samenzwering in Bulgarije Volgens in Belgrado doorgedron gen geruchten uit Sofia zouden meer dan 50 arrestaties in Bulgarije zijn verricht in verband met een op 7 april ontdekte samenzwering:. Onder de gearresteerden zouden zich twee onder-ministers bevinden en verder een voormalige Bulgaarse ambassa deur in Noord-Korea en de secretaris van een partij-comité in Michailov- grad. Ook vorige geruchten over zelf moord van een lid van het Bulgaarse centrale comité en oud-minister van landbouw en de arrestatie van de militaire commandant van Sofia worden door de nieuwe geruchten bevestigd. Men zou in Sofia ieder ogenblik de publikatie verwachten van een communiqué over het „komplot" en de aankondiging van een monster proces in verband hiermee. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Iets minder koud Boven Zuid-Europa handhaafde zich een lagedrukgebied, dat er plaatselijk veel regen heeft ge bracht. Aan de noordflank ervan be woog vandaag eern kleine storing over Duitsland naar het zuidwesten. Deze storing veroorzaakte in ons land veel bewolking en plaatselijk regen. Boven het noordelijk deel van de Noordizee bevindt zioh een rug van hoge Luchtdruk, die een verbinding vormt tussen een hogedrukgebied bij de Azoren en een maximum boven noord-Rusland. De genoemde rug van hoge druk beweegt zich langzaam naar het zuidoosten, maar neemt in betekenis af. Het komendie etmaal zal met noordoostelijke winden iets min der koude luoht uit Duitsland naar Nederland stromen. De regenkansen nemen daarbij af. ZON- EN MAANSTANDEN 22 April: zon op 5.29, onder 19.49; maan op 2.03, onder 9.19. Hoogwaterstanden 22 April: v.m. 9.01; n.m. 21.18. KORRELTJE Wie geen geld in eigen beurs vindt, zal het nog minder in de beurs van anderen vinden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1