Geen recorddrukte tijdens Paasdagen 150.000 BEZOEKERS VOOR DE KEUKENHOF Drama in Haagse nachtclub Ongeluksschot kost barjuffrouw het leven William Tyler naar Den Haag Noodlanding op vliegveld Valkenburg Rotterdamse taxistaking geëindigd DINSDAG 20 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Volgens een schatting van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, zijn dit jaar tijdens het Paasweekeinde 600.000 buitenlandse toeristen ons land over de weg binnengekomen. Ongeveer 75.000 van hen kwamen via de Belgische grens. Bij het totaal moeten nog enkele tienduizenden gevoegd worden, die per trein, boot of vliegtuig Nederland binnenkwamen. Het record van 75.000 binnenkomende toeristen via de weg, dat in 1962 werd gevestigd kon, ook al was het dit jaar aan zienlijk drukker dan een jaar geleden, niet worden geëvenaard. Der traditie getrouw vormden ook gedurende deze paasdagen de Duit sers verreweg de meerderheid der buitenlandse bezoekers. Veel groter dan anders was het aantal bussen en personenauto's uit Berlijn. Vooral op vallend was echter ditmaal het aantal Fransen. Nooit eerder in de ge schiedenis zijn in Nederland op hoogtijdagen zoveel Franse toeristen gezien als tijdens de afgelopen dagen, 's Woensdag begon de stroom al, maar ook op le Paasdag kwamen nog steeds Fransen ons land binnen. Ver boven de totalen van hoogtijdagen in vorige jaren lag ook het aan tal Britse bezoekers. Van verschillende vliegvelden in Engeland af bestond een complete toeristische luchtbrug naar het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam, waar de chartervliegtuigen met Britse dagjesmensen en meer daagse reizigers met bestemming de bollenvelden en Keukenhof met grote frequentie landden. Tot het eind van de bollentijd duurt die luchtbrug voort en in die tijd worden enige tienduizenden Engelse bloemenvrienden per vliegtuig in ons land verwacht. Sneeuw Gisteren heeft het op verschillende plaatsen in Nederland nog hevig ge sneeuwd. Viel er in Leiden en omge ving in de vroege morgenuren enige sneeuw, gisteravond viel er omstreeks half zes een forse bui in de omge ving van Vorden, die het zicht op sommige plaatsen tot nauwelijks honderd meter beperkte. De sneeuw laag bereikte hier en daar een dikte van ongeveer tien centimeter. Prins ontkent geruchten over verloving Beatrix Prins Bernhard heeft zondagoch tend tydens een persconferentie op Schiphol ontkend, dat er sprake is van een spoedige verloving van prin ses Beatrix. De prins, die zojuist was teruggekeerd uit de Verenigde Sta ten, antwoordde op een vraag of de geruchten in buitenlandse kranten over een aanstaande verloving juist waren: „Het is de eerste keer dat ik van deze geruchten hoor. Voor mij is het volkomen nieuw." Lachend voeg de de prins daar aan toe: „Ik hoor dergelijke dingen altijd het eerst van de pers. Het vorige jaar gingen er geruchten over een verloving van prinses Beatrix met de Duitse prins Von Hessen. Mijn gezin en ik hebben ons daar erg over geamuseerd." Dr. Julius K. Nyerere, president van de verenigde republiek Tanzania, die van 21-24 april a.s. een officieel bezoek aan Nederland brengt. In de nacht van zaterdag op zon dag is in de Oporto-bar in de Korte Houtstraat in Den Haag een vrouw doodgeschoten. Het slachtoffer, mej. Hubertine M. J. Leurs, een 27-jarige barjuffrouw, werd dodelijk in het voorhoofd getroffen door een schot uit een semi-automatische vuurbuks, kaliber 22. Het noodlottige schot werd op enkele meters afstand af gevuurd door de 39-jarige caféhou der van de Oporto-bar, L. J. v. N. Be halve verdachte en het slachtoffer waren op dat moment aanwezig de 23-jarige echtgenote van de caféhou der, een barkeeper, een portier en twee gasten. Mej. Leurs was sinds augustus 1964 in dienst van Van N. Voorzover bekend is er geen enkele aanleiding geweest voor Van N. het meisje te doden. Toen de politie aan kwam was de man geheel overstuur en zei: „Ik moet de trekker overge haald hebben". CLANDESTIEN WAPENBEZIT Volgens de Haagse politie heeft het drama zich als volgt afgespeeld: De barjuffrouw en de echtgenote van de caféhouder zaten aan de bar. In een andere hoek van het établissement, dat de gehele parterre in beslag neemt, zaten de mannen te praten over jagen en schieten. Tijdens dit gesprek verwijderde de caféhouder zich en kwam terug met een cylin der-revolver en een semi-automati sche vuurbuks, die hij sinds ander half jaar clandestien in zijn bezit had. Van N. haalde de patronen uit de revolver en de houder uit de buks, daarna deden beide wapens de ron de. Nadat door een der gasten de trekker van de ongeladen buks een maal was overgehaald werd het wa pen op de juke-box gelegd. Op een gegeven moment moet ver dachte de buks weer hebben opge nomen, de houder in de buks hebben gedaan en de grendel naar achteren haald. Vervolgens richte hij op de barjuffrouw met hét noodlottige ge volg. Er .ontstond paniek; politie en geneeskundige hulp werden gebeld. Het slachtoffer overleed een half uur later in het ziekenhuis. De caféhouder kende de werking van de buks, aldus de politie, hij had er meermalen mee geschoten. Tot dusverre is er echter geen enkel mo tief voor zijn daad, zo deze opzette lijk geweest zou zijn, bekend. Ook bestaat niet de indruk, dat de andere aanwezigen op een of andere wijze in het voorgevallene zijn betrokken. Er bestond geen gespannen of amou reuze verhouding tussen verdachte en slachtoffer. Het echtpaar is sinds drie jaar getrouwd en het huwelijk is, volgens een verklaring van de echtgenote, uitstekend. President Johnson heeft William Tyler, onderminister van buiten landse zaken belast met Europese aangelegenheden, benoemd tot am bassadeur in Nederland. Dit werd zondag bekendgemaakt in een reeks benoemingen bij de Amerikaanse buitenlandse dienst. Op Paaszaterdag maakte het slechte weer, dat de stroom buitenlanders aanvankelijk bescheiden was. Later nam hij toch nog vrij sterk toe. Zo als te verwachten was ontstond 's avonds een noodsituatie op logies- gebied. In de Randstad Holland, maar ook o.a. in Breda, waren alle bedden, ook die bij de particuliere kamerver huurders, paaseivol. In Amsterdam vond de V.V.V. in samenwerking met de gemeente, de Bescherming Bevol king, de koninklijke marine en de politie een oplossing door het oude RAI-gebouw met behulp van veld bedden geschikt te maken voor lo gies. Hiervan maakten ongeveer 150 toeristen dankbaar gebruik. VVV's konden het aan In Den Haag, Delft, Utrecht en Breda ontstond spontaan een nieuwe voorraad logiesgelegenheddn bij par ticulieren nadat ,de ANVV via de televisie en de radio een beroep op de burgerij had gedaan om niet ge bruikte logeerkamers beschikbaar te stellen. Hartverwarmend was de reac tie van het publiek. Onmiddellijk na de oproep stonden de speciaal voor dit doel gereserveerde telefoonlijnen rood-gloeiend. Tevens vulden de WV-kantoren zich in recordtempo met gastvrije Nederlanders die wa ren gekomen om direct in hun auto of per taxi een paar van die nat geregende buitenlanders mee naar huis te nemen. Zaterdagavond om tien uur werd het oude RAI-gebouw aan de Ferdi nand Bolstraat in Amsterdam open gesteld ten behoeve van buitenlandse toeristen, die geen onderdak hadden kunnen krijgen. In het gebouw was door de gemeente Amsterdam een groot aantal bedden en sanitair ge plaatst. Ploegen van VW, B.B. en Marine wachtten de buitenlandse be zoekers op. Drukte in de Bollenstreek Eerste Paasdag gaf ondanks het slechte weer een vrij druk inkomend verkeer van buitenlanders, maar er waren ook vrij veel buitenlanders die alweer huiswaarts keerden. Als gevolg hiervan ontstond in de Rand stad Holland nog juist geen nood toestand op logiesgebied. Wel moesten de meeste VVV's alle zeilen bijzet ten om de situatie meester te blijven. In de Bollenstreek deden zich 's mid dags kleine opstoppingen voor. Lin- neaushof en Keukenhof (in drie da gen 150.000 bezoekers) waren de ge hele dag bijzonder druk. Op Tweede Paasdag nam het ver keer 's middags toe doordat het weer wat opklaarde en vele buitenlanders weer in de richting van de grens trokken. De toeristische trekpleisters hadden 's middags een flinke drukte te verwerken,' doch deze was niet overstelpend. Het gehele Paasweek einde is, doordat de meeste Neder landers als gevolg van het slechte weer veelal binnenshuis bleven, betrekkelijk rustig geweest. De logiesinformatiedienst wist in totaal 27.000 personen onderdak te brengen, voornamelijk buiten de be roepshorecabedrijven. Vorig jaar was dit aantal 15.000 en in 1962 32.000. Het viel op, dat ditmaal een groot aantal buitenlanders tevoren logies had besproken, zodat de reserveca paciteit aan hotelbedden gering was. Het bezoek aan de provincie is zeker niet achtergebleven bij dat aan de Randstad Holland. In Gelderland was het driemaal zo druk als vorig jaar en ook in Brabant waren de hotels en pensions geheel volgeboekt. Veel belangstelling bestond ook voor Limburg, dat echter over een grotere reservecapaciteit beschikt. De noordelijke provincies trekken mees- tal pas later in het seizoen buiten landse toeristen, hoewel er dit jaar heel wat Belgen naar het noorden trokken. Iedereen kreeg een bed In Katwijk en Noordwijk heeft men de paasdrukte goed kunnen verwer ken, dank zij de voortijdige plan ning, die men nu reeds een jaar of tien organiseert. Afspraken worden n.l. reeds vroeg in het voorjaar ge maakt met buitenlandse touringcar- ondernemers, zodat men van te voren ongeveer een begroting van het be zoek kan maken. Per touringcargroep worden de be zoekers bij particulieren uitbesteed, en de wagen wordt in de straat waar de toeristen logeren, geparkeerd. Cij fers over aantal bezoekers konden vanmorgen nog niet worden ver strekt, men was echter druk aan het tellen. Alle logeergasten konden in Katwijk worden ondergebracht. In Noordwijk heeft men zelfs „in nood verkerende" VW's uit de om trek de helpende hand kunnen bie den. Marian Anderson gaf afscheidsconcert De 63-jarige hegerzangeres Marian Anderson heeft zondag in de New Yorkse Carnegie Hall, waar zij ruim dertig jaar geleden haar debuut maakte, een afscheidsconcert gege ven. Zij werd door het geestdriftige publiek zo vaak teruggeroepen, dat haar verdere optreden bijna op een tweede recital neerkwam. Marian Anderson hoopt de rest van haar leven rustig met haar echt genoot te slijten op haar boerderij in Connecticut. Zij zal in het open baar nog wel in programma's van spirituals optreden maar geen con certen meer geven of operarollen vervullen. Zij was indertijd de eer ste negerzangeres die in de New Yorkse Metropolitan Opera zong. Telefoto ANP: Trafalgar Square was het eindpunt van een massale optocht van demonstranten in Londen. De menigte demonstreerde tegen het ge bruik van kernwapens, tegen de oorlog in Vietnam en tegen de apart heidspolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering. „(Mee- )vallertje De Rijkspolitie heeft zich gron dig voorbereid op de te ver wachten drukte. Op eerste Paasdag had zich een aantal politiemannen strategisch op gesteld bij het viaduct in het kruispunt Rijksweg 4 - Leidse- vaart onder Sassenheim om aan eventuele moeilijkheden snel 't hoofd te kunnen bieden. Het werd niet erg druk, en dit feit was de oorzaak van een niet al te ernstig ongeluk. Een gemotoriseerde politieman reed op zijn motor langs zijn wach tende collega's en, niet lettend op het verkeer riep hij hen toe, dat het met die drukte alle maal nogal los liep. Daarom had hij niet in de gaten, dat er voor hem een personenauto reed. Het gevolg was, dat de politieman met een kalm gan getje onder zijn „voorganger" schoof De gevolgen bleven beperkt tot enige materiële schade. Een passagiersvliegtuig van Mar tins Air Charter, dat vanmorgen van Schiphol vertrokken was naar South end in Engeland, is aan een ernstig ongeluk ontkomen. Het toestel, een Dove, kreeg in de lucht motorstoring. Een van de twee motoren van het toestel viel uit, waardoor het toestel snel hoogte ver loor. De piloot keerde terug. De door hem ijlings uitgezonden noodseinen werden opgevangen door Schevenin- gen-radio en door de Marinevlieg- dienst op Valkenburg. Een Neptune van de marine steeg op om met sto ring kampende toestel bij de korste weg naar een landingsbaan te bege leiden. Dit lukte en weinige ogen blikken later kon het toestel behou den op het vliegveld Valkenburg landen. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. De onfor tuinlijke passagiers zullen van Val kenburg door een ander toestel van Martins Air Charter naar hun plaats van bestemming worden vervoerd. Tarieven zullen wel met 40% worden verhoogd Aan de Rotterdamse taxistaking, die bjjna twee en een halve week heeft geduurd is zaterdag een einde gekomen. Zondagochtend om zes uur gingen zowel de blokband- als de huurauto-chauffeurs weer rijden. Dit besluit werd zaterdagmiddag geno men tijdens een bijeenkomst van vier honderd stakers van de diverse groe peringen in gebouw Odeon. Zij keur den het resultaat van de jongste be sprekingen tussen de drie erkende vervoersbonden en de werkgevers in het Rotterdamse huurauto- en taxi bedrijf met grote meerderheid van Telefoto ANP: In de Spaanse stad Sevilla is H.K.H. Prinses Irene toege- stemmen goed treden als „Hermanos" (d.L broeder) van de Cofradia, de broederschap Het door de stakers aanvaarde tus- „Santtsimo Cristo de la Vera Crux". De foto toont haar en haar echtgenoot sen voorstel houdt in, dat zij met in- tijdens do plechtigheid. gang van deze week de geëiste op trekking van het garantieloon zullen gaan genieten. Tussen de onderhan delaars werd overeenstemming be reikt over een garantieloon voor taxi chauffeurs van 128.bruto per week en voor huurautochauffeurs van 136.bruto per week. De oude ba sisionen schommelden tussen de 60 en de 80 gulden per week. De stakers konden zich eveneens verenigen met de verbetering van een aantal secon daire arbeidsvoorwaarden. De loonstijging houdt zo goed als zeker in dat de taxitarieven in Rot terdam met 40 pet. verhoogd zullen Telefoto ANP: Dat Prins Philip niet de enige is in de Engelse koninklijke moSen h^StennaanTezgrta: ^.foed ™et paardep kan °.mïaan' bew«s' deze »ot® ,weJ- Prinses riefswerhogiiLg, die door de optrek- Ann l00pt luer met een van de P°nn>es. waarmee haar vader deelnam aan king van de garantielonen noodzaike- de wedstrijden om de Cumbermere-cup, de openingswedstrijd van het lijk is geworden. Engelse poloseizoen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8