De Leidse Burcht geeft zijn geheimen prijs Hooggelegen, maar water was grootste vijand Restauratie legt geschiedenis bloot Hyacinten op Gentse Floraliën Kunstschilder Von Stein overleden Ooievaarspaar broedde op vier eieren Zwartnekzwanen plassen met jongen in de vijver rond SATERDAG 17 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Weel Leidenaars zullen deze zomer weer naar het buitenland op vakantie gaan. Teruggekomen zullen ze dan opgetogen verhalen vertellen over al het moois, dat ze hebben gezien, veelal geïllus treerd met foto's, dikwijls zelfs met kleurendia's,Tien tegen een, dat zij met bewondering hebben opgezien naar een oude ruïne, in ver rukking waren over de pracht van een middeleeuws kasteel en af gedaald zijn in onderaardse gewelven, waar de eeuwen zijn blijven stilstaan. Maar weten veel van onze stadgenoten, dat ook Leiden een monument bezit, een burcht en dat zij dus, om zulk een bouw werk te zien ook „naast de deur" terecht kunnen? Een uniek brok historie zeldzaam ook voor ons eigen land dat jaarlijks hon derden buitenlanders trekt en boeit? De grondige restauratie, die de burcht momenteel ondergaat (alleen al voor 50 duizend gulden aan tuf steen uit de Taunus is er in ver werkt), brengt thans weer veel aan het licht, dat bij vorige restauraties is weggewerkt of verwaarloosd. Bij het controleren van de fundering is gebleken, dat het niveau van de bin nenruimte door natuurlijke en an dere oorzaken plm. 70 centimeter, op sommige plaatsen zelfs een meter hoger is geworden. Deze verhoging is een der oorza ken van het verval. Het hemelwater werd als het ware door een deel van de (voormalige) buitenmuren heen geperst en heeft door de eeuwen heen ook de fundering danig aange tast en verzakkingen veroorzaakt. De witte plekken in de „togen" zijn tekens aan de wand. Ze wijzen precies de plaatsen aan, waar het water het metselwerk ondermijnt. De wandelgalerij liet eveneens veel water door,, hetgeen vooral in de winter zeer funest is, omdat dan de steen kapot vriest. Door onder de nieuw aan te leggen wandelgalerij1 langs de kantélen een betonnen plaat te gieten hoopt men dit euvel ver holpen te hebben. LAMPNISSEN? Half verscholen onder de aarde, werden in iedere toog nisjes aange troffen, die zeer waarschijnlijk ge diend hebben voor de kaarsverlich ting. Dit neemt men aan, omdat de nissen aan de westelijke zijde zijn aangebracht, hetgeen gedaan kan zijn ter bescherming tegen de hier veelal waaiende westenwind. De ge dachten gaan echter ook uit naar de mogelijkheid, dat ze gediend kunnen hebben tot munitieberging naast de schietgaten. DONJON Geen vesting werd vroeger gebouwd zonder toren. Het blijkt, dat ook de burcht van een dergelijke uitkijkpost voorzien is geweest. Bij de hoofdin gang werden in de zijmuren de res ten van een kruisgewelf gevonden, die wijzen op een z.g. donjon, de ruimte, waar de verdediger zich met zijn familie bij gevechten terugtrok. De veronderstelling van het vroegere m m Het ziet er naar uit dat op de Gent se Floraliën, die van 24 april tot en met 3 mei te Gent in België zullen plaats hebben, de hyacinten sterk de aandacht zullen trekken. De Commis sie Onbeperkte Reclame van het Cen traal Bloembollen-Comité heeft er voor gezorgd dat er niet minder dan 10.000 hyacinten in fraai sortiment en beste kwaliteit bollen op het buiten- terrein van de Floraliën in de perken zjjn uitgeplant. Naar we vernemen is de ontwikkeling van het gewas goed en als de tekenen niet bedriegen zal de bloei juist op het hoogtepunt ko men tijdens de dagen dat de Flora liën worden gehouden. Indien deze demonstratie zo mag slagen als we nu m ogen verwachten, kan ze in niet geringe mate bijdragen om de hyacinten onder de aandacht van de tienduizenden bezoekers van de Flo raliën te brengen. (Blbc.) Twee van de vele nisjes, duidelijk is te zien hoever ze in de aarde ver scholen waren. HET AMSTERDAMSE VERBOD VAN DE FILM OVER PORTUGEES GUINEE De ledenraad van de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (ASVA) heeft de houding besproken van burg. G. v. Hal met betrekking tot 't verbieden van de vertoning van de film over Portugees Guinee. De raad is van mening, dat het verbod tot vertoning is gebaseerd op formalisti sche argumenten.,Hij stelt vast, dat deze argumenten in geen verhouding staan tot het onderwerp van de film, namelijk de Guinese onafhankelijk heidsstrijd tegen het dictatoriale ko lonialistische regime van Salazar (Portugal) en dat dit verbod een aan tasting is van de rechtszekerheid van de vrijheid van meningsuiting. Artistiek leider van Rotogravure te Leiden Zaterdagochtend 17 april zal op de oude begraafplaats te Naarden ter aarde worden besteld het stoffelijk overschot van de woensdag aldaar op 68-jarige leeftijd plotseling over leden portretschilder J. A. W. von Stein. De heer Von Stein is 40 jaar artistiek leider geweest van de studio van de Rotogravure Maatschappij te Leiden. Oud en nieuw, voor onze foto heb ben we de slotbomen, (grendels voor de deur) uitgeschoven. bestaan van de toren wordt blijk baar bevestigd door in de grond aan wezige funderingen. Wanneer de financiën zulks toela ten, zal ook dit deel van de burcht weer worden opgebouwd. Bij het af graven kwamen ook twee grote ge metselde waterreservoirs tevoor schijn, die naar men aanneemt enkele eeuwen terug zijn aangelegd om de vismarktfontein te doen spui ten. Een soort rioolpijp liep voorts naar een putje aan de buitenkant van de muur, waar emmertjes water konden worden geput. Het z.g. vluchtpoortje aan de zuid zijde bleek oorspronkelijk een „pri vaat" of „gemak" te zijn. Hoewel we mogen veronderstellen, dat het niet in de bedoeling ligt dit weer „in ge bruik" te nemen, is het door de eeuwen Heen „kleinste kamertje" weer in zijn oude vorm hersteld. Misschien zullen velen menen, dat onze burcht door de restauratie te nieuw, te mooi en te netjes wordt. Maar als met de tijd weer en wind hun werk weer gedaan zullen heb ben, vindt ons nageslacht een stukje geschiedenis in het hart van Leiden, zoveel mogelijk in stijl en gedaante, zoals het voorgeslacht het heeft neer gezet PASEN IN AVIFAUNA TE ALPHEN AAN DEN RIJN De gedeeltelijk reeds gesloopte waterreservoirs waarmede de vis marktfontein werd gevoed. w« Als de plannen van de vogelver zorger van Avifauna te Alphen aan den Rijn, Rein Verkade gelukken, dan zal het aantal ooievaars in Zuid- Holland in de naaste toekomst bedui dend kunnen toenemen. Momenteel broedt er namelijk een ooievaarspaar op vier eieren, die reeds op uitkomen staan, of wel licht reeds zijn uitgekomen. Dit is de eerste keer in de geschiedenis van Avifauna, dat deze vogelsoort zich in het vogelpark tracht voort te planten. Twee jaar geleden werd dit ooievaarspaar uit het Joegosla vische stadje Skoblje, bekend van de aardbevingsramp, geïmporteerd naar Nederland. De jonge ooievaars, die in Avi fauna zullen opgroeien tot vlieg- vaardige vogels, krijgen in het na jaar de vrijheid met de bedoeling, dat zij dan naar warmere streken trekken. Volgend voorjaar hoopt Rein Verkade ze dan weer terug te zien in de Rijnstreek. Hierdoor wil deze vogelverzorger in hart en nie ren trachten de ooievaar sstand in Zuid-Holland op te voeren en het aanzienlijk te vergroten. De bijzonder mooie Zuid-Ameri kaanse zwartnel zwanen hebben in het vogel park Avifauna ook dit jaar weer vijf jongen, die nu weliswaar nog een grijsachtige kleur hebben, maar binnen niet al te lange tijd er even sierlijk zullen uitzien dan hun ouders. Wonderlijk is vooral, dat de zwarte nekken pas later ontstaan, door verwisseling van de donsveren. Drie van de kleintjes plassen onder het wakend oog van de ouders reeds in de vijver van het park rond, ter wijl twee van hen zich heerlijk in de vleugels van moeder zwaan in het zonnetje koesteren, zoals op de foto duidelijk is te zien. De westelijke uitgangspoort bleek bij de afgraving niet oorspronkelijk te zijn. In de toog links ervan wer den aanwijzingen gevonden, dat daar de tweede uitgang geweest moet zijn. De fundering liep daar namelijk niet door en de schuifgaten voor de slot bomen werden nog volkomen intact aangetroffen. Deze slechts twee me ter hoge poort was door de ophoging van het binnenplein niet meer te ge bruiken, is toen dicht gemetseld en ernaast maakte men een nieuwe doorgang. Deze historische dwaling wordt nu rechtgezet. Duidelijk is hier te zien hoe de restaurateurs een begin hebben ge maakt met het herstel van het kruis gewelf achter de hoofdingang.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6