EEN VAKANTIE Het knutselhoekje ZATERDAG 17 APRIL 1965 DE LETDSE COURANT PAGINA 13 PASEN 1965 Beste neefjes en nichtjes. Van heler harte wensen wij jullie een „zalig Paasfeest" toe en een heel prettige vakantie met veel prachtig lenteweer. Brengen jullie onze Paaswensen ook over aan de vaders en moeders? Gedag van Oom Toon en tante Jo met spanning Terwijl de jongens op de top van de Brian Hill stonden en naar de vallei beneden hen keken, werden zij ge troffen door de schoonheid van het landschap aan him voeten. Grote bossen wisselden af met uitgestrekte weiden, waarin allerhande vee graas de of afgesneden gras tot hooi lag te drogen. Daartussendoor stroomde een kleine, kronkelende rivier, die 'n goede mijl verderop haar glinsterend water bruisend in de zee loosde. Het heerlijk uitzicht werd bovendien nog opgevrolijkt door het gedartel van veulens, kalveren en lammeren. Dat alles greep Peter Ogilvy zo aan, dat hij in verrukking, als ware hij op een feest, uitriep: „hiep, hiep"! waarop de anderen als vanzelf in koor antwoordden: „hoera!" „Jenny, waarom heb je ons van dit heerlijk plekje niet eerder verteld?" „Ja jammer, hé?" „Kijk, daar schuin rechts voor je te gen de volgende heuvel aan ligt het kasteel van Thaneboroueh. Men be weert dat het er spookt. Het dorp kun je van hieruit door de hoge bomen er voor net niet zien, maar 't blauwe waas dat je er boven ziet. hangt bo ven de schoorstenen van het dorp." „Nou, dat is nog eens een uitzicht" riep Jack Corbett, „echt om een paar mooie schetsen van te maken. En wie woont er in dat prachtige huis aan de overkant van de rivier? De bezit ter daarvan is vast een persoon van belang". „Dat heb je goed geraden", zei Jer ry, „het behoort aan sir George Thy- ler, een bekend generaal en officier in een hoge orde van ons koninkrijk enz. enz. Hij is geen kwade kerel, al leen doet hij nogal gewichtig. Die brede strook groen, links van 't huis, is zijn privé golfveld". „Zo, is die mijnheer een golfspe- ler?" vroeg Peter belangstellend. „Nee", grinnikte Jerry, „hij ver beeldt zich alleen maar dat hij er eentje is". „Kijk", riep Jordan opeens, „wat ligt daar een beetje verderop aan de rivier een aardige woning met die hoge schoorstenen dat rode dak!" „Ja zeg, ik kon er van hier af vast een waterverftekening van maken" riep Jack enthousiast. „Nou, jongens, als jullie het zo mooi vinden, gaan we het eens wat van dichterbij bekijken; binnen een paar minuten zijn we er. Stapt maar in luidjes!" Hij zette de „rammelkast" weer in beweging en inderdaad wa ren ze er in een wip. Toen Jerry stopte en hen uitnodig de om uit te stappen zei hij: „We staan hier voor de „Rode Hoeve", het huis van mijn ouders". Ongelovig keken ze hem aan, maar Jerry ging hen voor en zwaaide heel gewichtig de grote voordeur voor hen open. En daar stonden ze ineens in de grote koele hal, waar de ouders van hun vriend hen kwamen verwelkomen Toen de kennismaking geschied was, zei Jerry's moeder: „Halen jullie eerst maaT je spulletjes uit de wagen, dan zal Jerry jullie de weg naar bo ven wijzen. Over tien minuten ver wacht ik jullie dan weer beneden om gezamenlijk thee te drinken". „Zo vlug moeder? Ik brand van verlangen om hun alles te laten zien". „Ho, baasje, niet zo voortvarend, daar is toch zo'n haast niet bij. Ik denk dat je vriendjes meer behoefte hebben aan een verfrissing en een versnapering, dus tot over tien mi nuten!" Ze haalden derhalve hun spulletjes uiit de auto en togen vervolgens ach ter Jerry aan naar boven. Daar be landden zij in een heel groot lokaal, dat gedurende drie weken hun aller slaapzaal zou zijn. „Moeder dacht, dat jullie 't gezellig zouden vinden om met z'n allen op één zaal te slapen en daarom zien jullie hier 5 bedden staan". „Oh. dat vinden we buitengewoon prettig!" Koffers en tassen werden enigszins ordelijk neergezet of opgehangen en nauwelijks waren ze daarmee klaar, of een stem van beneden waarschuw de, dait de theetafel in de voortuin klaar stond. Na zich even wat toon baar gemaakt te hebben daalde het stelletje af om te gaan „theeën". (Wordt vervolgd) OPLOSSING VAN HET VORIGE RAADSEL 1. Die jongen heeft zijn vlieger voor een tol geruild. 2 Het roestige slot piepte toen de sleutel omgedraaid werd. 3. Wanneer iemand ziek is wensen wij hem beterschap. 4. Wie moe is verlangt naar rust. 5. Een zeilvaartuig is afhankelijk van de wind. We hebben geloot en Gerda van Werkhoven, Engelselaan 26. Voorhout en Jaap Verhoef, Mgr. Noordmanlaan 43, De Kwakel, hebben ieder een boek gewonnen. Nog kwamen goede oplossingen binnen van: Tineke v. d. Akker, Zoeterwoude; Marian Zuidwijk, Koudekerk; Thea v. d. Zalm, Zoeterwoude;e Leoni Bakker, R'veen; Corrie v. d. Kamp. Lisse; Lida Berg, Benthuizen; Marga Maurits, Koudekerk; Rina Straathof, Zoeterwoude; Hennie Sassen, Ter Aar; Ans Clemens. Lisse; Joke v. d. Jagt, De Kwakel; Corrie van Swieten. Stompwijk; Anneke Hoogeveen, Aals meer: Ria van Schie, Alphen; José de Wit, Alvhen; Marijke Bontje. N. WeterinnCobie Valentijn, Ter Aar; Corrie Valentijn. Ter Aar; Thea v. d. Aa. Wassenaar; Trudi Verbij. Alphen: Tonnie Kortekaas. Sassenheim: Nel lie v. d. Tann. Oude Weteriva: Ellie v. d. Veer. R'veen: Siaak Ludlaoe. Hoogmnde: Mario Berendsen. Leiden: Thea Boers, Abbenes; Sjaak van Rooyen. Hazerswovde: Anneke Loos, R'veen: Helena v. d Geest. Oud Ade: Tineke v. d. Star. Bodegraven: Tinie Bos. Zoeterwoude: A ones v. d. Geest. Leiderdorp: Ria Hilgersom, Stomv- wijk; Cootie OomenR'veen: Corrie Bierman, Noord wijk; Els van Rijn, ZoeterwoudeMien Nieuwenhuizen, NieuwkoopLldy Kooter. Hazerswov de; Arnulfa van Vliet, Hazerswovde; Sjanie van Tol, Leimidden; Horst Straub. Leiden: Piet Weyers, War mond; Wubbo Lönina. Katwijk: Wil- ma de Boer, Leiderdorp; Leny Eist- geest-, Hooamade: Tillie van Leeu wen. Oud Ade; Hans Kerkhof, Zoe terwoude. NIEUWE OPGAVE Tekenwedstrijd Maak zelf 'n Paasbriefkaart Neem een briefkaart en teken op de voor kant een paastekening. Dat mag ziin: een mooi gekleurd ei, een haasje, kip jes, een lammetje en misschien we ten jullie zelf nog veel meer aardige dingen. Zet de tekening eerst heel dun met potlood en daarna opkleu ren met kleurDOtlood, pastelkrijt of plakkaatverf Vergeet niet er Zalig Pasen bij te tekenen. Aan de achterkant zet je je naam, adres en hoe oud je bent en dan stu ren aan: Tante Jo en Oom Toon, Krantentuin. Leidse Courant, Papen gracht, Leiden. Hoe meer kinderen er meedoen, hoe meer boeken we verloten. CORRESPONDENTIE Willy Rechter, Leiden, vertelt iets over: MIJN LEVENTJE -Op een zondag, 11 maart 1956, ben ik in Rotterdam geboren. Ik woog 5 pond en 3 ons. Na 4 maanden kreeg ik mijn eerste tandje en na 9 maan den ging ik zitten. Ik was ongeveer 10 a 11 maanden oud, toen ik mijn eerste stappen deed. Als kleuter was ik erg lief. Ik zat heel veel alleen, want mama moest papa in de win kel helpen. Een keer ben ik uit mijn bedje gevallen, het was de dag voor Kerstmis. Ook ben ik eens uit de box geklommen. Mijn moeder had alvast de tafel gedekt. Na veel moei te had ik de bus met gestampte muisjes te pakken gekregen en be gon hem toen onder de tafel leeg te strooien. Dat ging heel best. Na een poosje kwamen papa en mama. Ze zochten overal, maar konden me niet vinden. Ja toch, opeens zag va der me zitten. Toen ik ongeveer 4 jaar was, kwamen we in Leiden wo nen en toen ging ik gauw naar de kleutersohool. Daar zat ik bij juf frouw Van Gelder. Op de grote school is 't fijn, maar ook erg leuk en juffrouw De Leeuw vind ik tot nu toe 't aardigst. Willy Peterse, Leiden heeft gepro beerd een versje te maken over MIJN LEVENTJE Ik ben op 27 juli geboren. Toen kon ik haast niets horen. Ik lag maar te slapen En ook veel te gapen. Een jaartje later werd ik één. En ik speelde met mijn grote teen. Ik leerde al gauw praten. En had al veel in de gaten. Toen ik twee jaar was, viel ik uit de kinderstoel. Dat deed pijn. De stoel werd langs de muur gezet. Dat vond ik, wel fijn. Later ging ik naar de kleuterschool Daar had ik reuze jool. Els van Kalkeren, Leiden verteld ook iets over: MIJN LEVENTJE Ik ben geboren 15 januari 1956. 's Nachts om 10 minuten voor half drie. Ik woog 6 pond. Als kleuter was ik erg lief. Ik kreeg mijn eerste tandje toen ik 13 maanden was en ik was 1 jaar toen ik tussen papa en mama kon lopen. Ik was zinde lijk toen ik 15 maanden was, dag en nacht. Ik speelde veel met mijn zus je. Op de kleuterschool was het erg leuk, maar ik vind het ook erg fijn op de grote school en zit het liefst bij juffrouw De Leeuw. Yvonne v. Mourik Leiden. MIJN EIGEN LEVENTJE Ik ben in 1956 geboren en was heel erg klein. Mijn moeder zegt dat ik een heel lieve baby was. Ik werd geboren op 29 februari en werd dus een schrikteeikindje. Dat vind ik wel leuk, want als 28 februari niet op een fijne dag valt, dan ben ik ge woon op 1 maart jarig en dat is wel eens makkelijk. Ik heet Yvonne Ma ria. Mijn papa heeft de naam Yvon ne gekozen. Hij had tegen mama ge zegd, als we weer eens een baby krijgen en het is een meisje dan heet ze l'vonne. Toen ik gedoopt werd gaf mijn moeder er de naam Maria bij. Ik vind mijn namen heel mooi. Mijn oma heeft mij ten doop gehou den, dat wou ze zo graag. Mijn oud ste broertje mocht mee naar de kerk, dat vonid hij heel mooi. Als baby huilde ik heel weinig, zegt mijn moe der. Toen ik vier jaar werd bracht mama mij naar de kleuterschool bij juffrouw v. d. Fluit en later mocht ik bij juffrouw Cras zitten. Dat wa ren heel lieve juffrouwen. Omdat er geen plaats meer was op die school moest ik naar de Potgieterlaan en kwam te zitten bij een heel lieve juf frouw, juffrouw De Waaier. Ik ging naar de eerste klas van de Sint An- toniusschool en kwam bij juffrouw Van Velzen. Dat was een leuke juf frouw. Ik deed goed mijn best en ging over naar de tweede klas bij juffrouw Rikmenspoel. Ik deed weer mijn best en ging over naar de derde klas bij juffrouw De Leeuw, die ook erg lief is. Ik hoop dat ik weer overga. Ria Jans Leiden vertelde zo aardig over het grote feest, dat ze op school gehad hebben, dat het verhaaltje zeker vandaag een plaatsje krijgt. ONS GROTE FEEST We nemen eerst eens een kijkje in de grote zaal van Royal Mac Bee. Wat hebben we daar leuke dingen gezien. We gingen er heen met de hele Anconuisschool. Ik zat in de vierde rij en voor me zaten de eer ste- en tweedeklassers. Het feest was 27 februari. Elk kind had zijn zon dagse pakje aan. Daar kwam eerst een goochelaar, die heette oom Wim. De goochelaar vroeg: „Is er iemand verkouden?" Een klein meisje kwam naai' voren. Toen vroeg hij: „Is hier ook een jongen, die later dokter wil worden?" Toen kwam Erik Jan naar voren. Het kleine meisje moest op een stoel gaan zitten en kreeg een doekje om haar wang. Erik Jan moest drie maal om haar heen lo pen, zwaaiend met een stokje en hij moest haar drie maal op het hoofd tikken, zachtjes natuurlijk. Daarna moest hij drie maal heel moeilijke woorden nazeggen, maar die kon ik niet onthouden. De goochelaar to verde nu een rolletje drop te voor schijn. Onder de pauze kregen we heerlijke limonade, nou dat smaakte heerlijk. Toen begon hef weer. Juf frouw Chorus zong met een zang koortje. Het waren prachtige Liede ren, maar het leuke was, dat ze bij de versjes platen had getekend. Na het zangkoortje kwam oom Wim weer. Hij vroeg of er 5 meisjes en 5 jongens naar voren wilden ko men. Ze kregen ieder een letter A, B, C, D. E en daarmee werden woorden gemaakt. De jongens had den gewonnen met 87. Daarna kwam een paardenrace en dat was erg spannend. Bij dit spelletje won nen de meisjes met 85. Ook ging juffrouw Detrie en mijnheer Monta- nus samen dit spel doen en toen won juffrouw Detrie. Toen kwam de poppenkast. Jan Klaassen moest een aap gaan vangen en toen hij de aap eindelijk had gevangen, was het af gelopen en gingen we weg. We be dankten mijnheer Duynis voor het zakje mee met een lekkere reep en een speelgoedje. Het was een prach tige c Dag kinderen, allemaal „Zalig Pa sen" en een fijne vakantie. Nu heb ben jullie wel een uurtje de tijd om een verhaaltje te maken. Ik zal eens zien wat jullie doen. TANTE JO EN OOM TOON. FIG. D Oh, is het al .te laat? En ik heb slechts driemaal geroepen! FIG. A doodsverachting der valschermjagers? Hebben jullie bijv. het verhaal uit 'N PAASEIERHANGER die zonder valscherm uit een vliegtuig Californië gelezen over Rod Pack, Als je smaak voor kleuren hebt, sprong, maar er pas een tijdens zijn maak dan eens zo'n hanger met al- val naar de aarde aangereikt kreeg lerhande eieren voor Paasversiering in je kamertje. Op de tekening zie van een andere springer? Daar hoort je, dat 't eiervormen van verschil- een enome training en een ongeloof lende grootte zijn. Je gebruikt ervooT ongekleurd bordpapit (of karton) moed toe- Daarb« moeten dle en gekleurde bladen uit modebladen twee mannen een volledig vertrou- of weektijdschriften. wen in elkaar hebben. Krndp eerst b.v. 5 of 6 eieren van ongelijke grootte van karton en maak er dan van elk 12 stuks naar 't mo del b. Dan neem je een draad van naaizij de en plak 2 even grote ovalen (eivormen) met de draad er midden tussen op elkaar. Met een tussen ruimte van 2 of 3 cm ga je zo door, telkens een andere grootte ne mend. Als een draad vol is, bind je die aan 't latje (of 'n bamboestok), en dan begin je aan draad 2 enz. Hierbij opletten, dat de eieren elkaar niet raken; ze moeten vrij kunnen bewegen. Nu moet je zelf maar uitmaken of je 't beplakken van de ovalen pas doet, als de hanger klaar is, of dat je ze van allerlei kleurtjes en figuur tjes voorziet, voordat je ze tegen el kaar plakt. Ik zou de eerste mander nemen, omdat je dan 't best kunt overzien, hoe je 't leukste effect krijgt. Maar omdat de ovaaltjes dan beweeglijk zijn is dat wel iets moei lijker. Tenslotte de hanger van een mooi koordje met 'n aardig strikje aan de uiteinden ophangen voor een raam. De valschermen zelf worden steeds weer verbeterd en volmaakter. De veelzijdige kunstenaar en uitvinder Leonardo da Vinci, die als één der eersten met valschermen oefende - althans proeven ermee nam - zou nu, na 470 jaar, stom verbaasd staan over de technische vorderingen, die vooral in onze eeuw hebben plaats gehad. Zelfs de parapluvorm is bij het allernieuwste valscherm al haast weer uit de tijd, Kijk maar eens naar de tekening, waarop een valscherm is afgebeeld met neergebogen zeilen, die, als de wind ze grijpt, ronddraaien ais een propeller. Men meent, dat dit model grotere veiligheid biedt en makkelijker te hanteren is. FIG. 5 PETER EN KLECKS Woe, woe, kom me niet te na" blaft Klecks, als Dinosa uit het ei kruipt, ofschoon hij nog nooit zo'n reuze- hagedis gezien heeft. Eigenlijk ziet ze er lief uit, vindt hij. Bovendien schijnt ze zelf meer te schrikken dan hij zelf. Terwijl Dinosa een soort krijgs dans uitvoert, kruipen Peter en Klecks weg, om niet door haar op de voeten getrapt te worden. sêMM. II at lezers schrijven Leiden, 15 april 1965 Geachte redactie, Ondergetekende F. Huijts, Fagel- straat 13 neemt beleefd de vrijheid u het volgende mede te delen. In de Leidse Courant van woens dag 14 april j.l. is opgenomen een verslag van de opening van een nieuw gebouw van de Coöperatieve Raif- feisenbank te Sassenheim. Daarin komt de naam voor van één der sprekers N. Luiks. Woordelijk is van deze heer Luiks vermeld: de heer Luiks, directeur in de jaren 1950 tot 1959, bood vervol- Tr gens gelukwensen aan. Voelen jullie ook wel eens rillingen Geachte redactie, dit is geheel on- over de rug gaan, als je hoort van de juist. Genoemde heer Luiks is van NIEUWE VALSCHERMEN 1950 tot 1959 geen directeur van voormelde bank geweest; is 't pas later geworden niet in Sassenheim, maar in Diemen. Al gedurende 30 jaren en tot he den is bij de bank in Sassenheim directeur de heer W. Beijk. U zult zeker met mij van mening zijn dat dit alles voor de werkelijke directeur de heer Beijk geen leuke vergissing is. Ondergetekende, die ook op ge noemde bank werkzaam is, vertrouwt er op dat u voor correctie zal zorg dragen en de lezers van uw krant kunnen kennisnemen zo spoedig als mogelijk is, dat de heer Beijk de directeur van de Coöperatieve Raif- feisenbank te Sassenheim is en dat de heer Luiks dat nimmer is geweest. Bij voorbaat beleefd dankend. Smidje Verholen en de s port- computer 190. In het dorp Rijkhuyzen was het nieuws natuurlijk ook bekend ge worden. Het gaf de bewoners weer heel wat stof tot praten en de een wist het nog beter te vertellen dan de andere. Opa Pimpeldrup bijvoor beeld wist nauwkeurig te vertellen, dat het leger een taptoe kwam hou den en dat ze er met hele kanonnen zouden komen om de oude huizen weg te schieten. Rijkhuyzen moest toch nog wat krotwoningen oprui men en met enkele fikse schoten was dat snel gebeurd. Dat ging dan in één moeite door. „Ik heb horen zeg gen, dat er door het leger een massa geld voor die taptoe op tafel is ge legd", zei de ondermeester van de dorpsschool, Egidius Hanepoot. „Dat bevalt mij niet, want er blijven in zulke gevallen altijd allerlei centen aan de strijkstok van het openbare gezag hangen. Niet dat ik onze bur gemeester van corruptie wil beschul digen, maar toch Ja ja, hier mee was het kwaad gezaaid. Binnen enkele minuten gonsde het hele dorp van de wildste geruchten. De burge meester zou zich hebben laten be talen door het leger Dat was dan toevallig ook zo, maar niemand wist, dat het leger er niets mee te maken had en dat Linke Lo wiet je alleen maar royaal was geweest met valse bankbiljetten en valse goudstuk ken.... Intussen had de opper- luitenant van Hopscheuten de stoute schoenen aangetrokken en hij was ook naar het dorp gegaan. Daar stond hij nu in dat kneuterige politiebu reautje van Eelco Eelkema. „Ik heb een detachement wakkere mannen voor je klaar, collega", zei van Hop scheuten. „Je hoeft maar één kik te geven en ik laat ze meteen afmar cheren naar Rijkhuyzen - „Voor lopig kan ik de zaak alléén nog wel opknapp'n", zei Eelco zelfbewust Op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan wordit een nieuw middel beproefd om het iedere lente terugkerende gevaar voor de scheep vaart van naar het zuiden afdrijven de ijsbergen te beperken. De Ame rikaanse kustwachtboot Evergreen is bezig met het bespuiten van de ijs bergen met felkleurige verf, om ze duidelijkr zichtbaar te maken. - De republikeinse kandidaat bij de jongste Amerikaansce presidents verkiezingen, Barry Goldwater, zal de komende weken een bezoek bren gen aan Europa en bij diie gelegen heid uiteenzettingen geven over „de Amerikaanse wereldbeschouwing". Hij begeeft zich achtereenvolgens naar West-Duitsland, Frankrijk, Spanje en Groot-Brittannië. De Braziliaanse regering heeft haar geheime dienst opgedragen een onderzoek in te stellen naar d/e oor zaak van de ernstige spoorwegonge lukken, die zich in de afgelopen we ken in verscheidene delen van het land hebben voorgedaan. Zij gelooft, dat er sprake is van sabotage. Bij vijf spoorwegongelukken in vier weken tijds zijn tweeënvijftig mensen om gekomen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13