ook PETER en DONALD Chanson met grappen VOOR JOU cabaret zonder pretentie 'Eigen werk' hun grote kracht LOPEND VUURTJE „Een glimlach is belangrijk" Op de Platentoer MARGIES „VUURDOOP" WERD SUCCES 40 liedjes en een musical ZATERDAG 17 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Nieuwe cabaretgeneratie dient zich in Leiden aan (II) „New Rhythms of the South" Ed- mundo Ros (Decca LK 4638). Edmundo Ros, de Koning van de Mambo, de Koning van de cha- cha-cha, de Koning van enz. enz. Regelmatig zien en horen we Ed mundo op de beeldbuis tegenwoor dig met die heerlijke latijns-Ame. rikaanse muziek. Op deze lang- speler vinden we 12 melodieën, gespeeld in dit bevrijdende ritme. Bekende liedjes krijgen een nieu we bewerking en dan kunnen we in extenso horen hoe groot de musicus Ros wel is. „What a dif ference the day made" en „The Breeze and I" lijken dan wel ge componeerd in La tin-American! „Lester Lanin Plays for dancing" (Philips BL 652956). Muziek vain Lester Lan in. Dat betekent muziek-voor-elke-gele- genheid. Regelrechte invitaties tot een dans. Op deze plaat een ge weldig programma van eigen tijdse populaire en show-tunes, zoals „Hello Dolly" - „People" - „No strings" - „Put on a happy face". In totaal maar liefst 24 me. lodieën, allemaal even rijk gear rangeerd en gespeeld, door de man, die dit al zo'n 25 jaar doet. Zet de naald in de groef en kies uw partner! „People" Barbra Streisand (CBS 62464). Willem Duys overdreef ditmaal nieit, toen hij tijdens het Grand Gala zei: „Ergens in Amerika is zo'n grote ster opgestaan, die zal de eerste 100 jaar wel niet naar Nederland komen". Inderdaad Barbra Streisand is in korte tijd Queen of Showbusiness geworden. Haar hartveroverende rol in „Fun ny Girl" heeft haar die titel ge geven. Deze musical draait nu al maanden achtereen op Broadway. De plaat „Funny Girl" staat ook zo'n tijd op de hitparade, met nog drie andere albums, allemaal vol- gezongen door de 23-jarige Bar bra. Miss Streisand weet een song zo'n behandeling te geven, dat je er gewoon „koud" van wordt. Ga haar in ieder geval eens beluiste ren, misschien ondergaat u nög meer. „Welcome to the Ponderosa" Lorna Greene (RCA LPM 2843). We kennen allemaal „Pa Cart- wright", de stoere beheerder van de ,Penderosa-ranch', die tezamen met zijn zoons Adam, Hoss en Little Joe, de streek beschermt tegen misdadig volk. Dat hele, heerlijke Westen vinden we te rug op een longplay, volgezongen door Pa. Natuurlijk 9taat er „Bo nanza" op en het oudje „Ghost Riders in the sky". Met zijn in dringende diepzeestem leidt Lome de liedjes in. Sluit de ogen en u ziet het Wilde Westen voor u en u ruikt de geur van het gras en de paarden. Heerlijk! Tante Leen Johnny Jordaan suc cessen (H.M.V. XLPH 101/102). Onder het motto „Weet U nog?" presenteert het merk-met-het- hondje twee langspeelplaten van Tante Leen en Johnny Jordaan. Onder dat motto halen we nog eens dunnetjes herinneringen op aan dat langzamerhand legenda risch geworden „Jordaan-festival". Johnny schreef toen geschiedenis, door als eerste Nederlander één miljoen platen te verkopen. Wel we vinden alle suksessen terug: Bij ons in de Jordaan - Geef mij maar Amsterdam - Oh Johnny - Hand in Hand en nog veel meer. Als u uw oude 78-toeren-platen eens wil vervangen of het nage slacht over die tien jaar '55-'65 wil vertellen, is dit fijn materiaal. Klassiek Palet 9,90-serie H.M.V./ Columbia. Het komt maar zelden voor, dat grammofoonplaitenmaatschappy en ten koste van winst het publiek willen verwennen. De laatste tijd vooral merken we, dat er veel platen uitkomen in een zgn. .goed kope' serie. Series die beslist met goedkoop zijn, als we de presen tatie bekijken. Zo wordit er b.v. veel gedaan om de klassieke mu- ziek-liefhebbers aan hun trekken te laten komen èn tegelijk: om nieuwe vrienden aan te trekken. Kochten in het verleden bepaalde mensen de (dure) LP's, thans ligt de goede LP binnen ieders be reik. „Klassiek Palet" b.v. is een serie goedkope albums in de klas sieke sektor, waarin de grootste namen worden aangetroffen: Roy al Philharmonic Orchestra o.Lv. Sir Malcolm Sargent Het Phil- harmonia Orkest o.l.v. Herbert von Kara jan - Die Berliner Phil- harmoniker o.l.v. Rudolf Kempe. Een serie met eerste klas muziek, uitgevoerd door eerste klas or kesten. Steve Eydie at the Movies (CBS Bgp 62151). „Samen naar de film" - Ja gezel lig. Deze kreet gaat niet altijd op, want de film-industrie levert niet alleen „gezellig" films op. Wat niet alleen gezellig is, maar rond uit geweldig, is het luisteren naar een LP van Steve Lawrence en Eydie Gormé, een ideaal show- business-echtpaar, dat op handen wordt gedragen door het Ame rikaanse publiek. En echt niet al leen, omdat beiden attractief zijn. Nee Steve en Eydie kunnen n.l. zingen en niet zo'n klein beetje ook. Hun stemmen zijn een vol maakte eenheid en passen bij el kaar als „Hans en Grietje". Gigi - Hi-lilli, Hi-lo - True Love e.a kregen een nieuwe, volkomen eigen geluid mee van Steve en Eydie. Op een gure najaarsavond vorig jaar ontving een jeugdig tweetal uit handen van „Minjon's" Herman Broekhuizen een fraaie beker, de eerste prijs in een talentenjacht. Gevolg: publiciteit, radio-opname en dubbelhard doorgaan. Hetzefde tweetal treffen we aan het begin van deze lente aan in Amsterdam, alwaar het AMVJ een cabaret concours 'pleegde'. Voor een uitgelezen jury, o.a. be staande uit Dora Paulsen en Enrico Necl'iheim, maken ze weer een zeer goede indruk. Gevolg: publiciteit, auditie bij een grammofoonplatenmaatschappij en grter vertrouwen in eigen kunnen. Peter en Donald, voluit: Peter de Jong, student medicijnen - Donald ten Hooven, nu militair, straks leerling aan de tekenacademie. Op besloten avonden is het eigenlijk begonnen. Het heet dan ,een avond met eigen krachten'. En natuurlijk moesten Pe ter en Donald er ook aan geloven. Hun op treden sloeg zo in, dat „men" adviseerde hier in door te gaan. En aan gezien het tweetal over enige tijd beschikte, toog het aan de arbeid. Dat is nu ongeveer een jaar geleden. Peter schrijft de teksten en Donald de muziek, ter wijl hij ook voor de begeleiding zorgt. Peter en Donald val len op. Omdat ze „eigen werk" brengen. Alles schrijven ze zelf, niets wordt van een ander overgenomen. Toen enige tijd gele den iemand zei, dat ze op Boudewijn de Groot leken, schrokken ze daar erg van. Want ze willen op niemand lij ken. Inmiddels is deze mening door deskundi gen als „nonsens" be stempeld. PETER DONALD zingen graag over alle daagse dingen. Niet over de problemen, die door velen zo gretig worden gehanteerd, zo- als de politiek, de pil Nee, liever ballades over de „ridder lijkheid" of een dol verhaal over een „kenau" of een goed doordacht lied als „Zeden in Nederland". Ja, en na tuurlijk de liefde. Niet triest, maar vlot, vrolijk en eerlijk. Voor Peter en Donald geen sarcasme, cynisme of „betweterij". VRIJDAG 23 APRIL a.s. zal jazzpianist Bill Evans optreden in het NCRV-televisieprogramma „Dzjes-zien". TIENERS VOOR! Op Tweede Paasdag, maandag 19 april organiseert de AVRO haar vijfde Radio Jeugddag. Van 20.20 tot 21.00 uur gaat onder de titel „Beat uit Blokker" een t.v.-tienershow de lucht in, met als gasten o.m. Edwin Rutten, Conny van Bergen, de „Geschwister Jacob", Twinkle en Mar j or ie Noël. Jos Brink presenteert het geheel. Verder vinden we in het programma o.m. disco-jockey-wedstrijd, sport, cabaret en een hoorspel. Alle onderdelen worden door jonge ren verzorgd. PAASKERMIS TE LEIDEN. Het wordt traditie, dat we in Leiden ook in het voorjaar naar het Schuttersveld kunnen: de VW organi seert een Paaskermis, die 2e Paasdag te 1 uur wordt geopend. Tot middernacht en op dinsdag en woensdag a.s. kunnen de ballen wor den gegooid en de molens door het luchtruim gieren. Tweede Paas dag wordt besloten met een fraai vuurwerk, en wel om 11 uur. IN HAZERSWOUDE gaan de beentjes op Tweede Paasdag in de avonduren weer van de vloer in de dancing „Groenendijk". Voor een gezellige sfeer moeten de bezoekers zelf zorgen, maar om die te kun nen scheppen zullen de Utrechtse „Jets" weer handenvol muziekjes uitstrooien. Overigens: deze „Jets" beginnen zo langzamerhand het huisorkest van dancing „Groenendijk" te worden... Onder redactie van Anton Abma en Cees van Leyden Gisteravond beleefde Margie Ball haar „tv-vuurdoop" in het jeugdpro gramma „Rooster" van Gerrit den Braber.I „Goodbye to love" zong zij, ter gelegenheid van het uitkomen van haar eerste plaatje, waarop deze nummers staan. Blijkens reacties, die wij hedenochtend op haar optreden ontvingen, gaat onze voorspelling uitkomen: Margie wordt een ster van het grootste formaat! De samenwerking tussen Peter en Donald werd enigszins bemoeilijkt door de dienstplicht van Donald. Des ondanks slaagden ze erin binnen het jaar een 40-tal liedjes te schrijven en... zelfs een musical, die enkele weken geleden voor de zoveelste keer is „gegaan". De musical is getiteld „Da's geen kunst". Een verhaal gebaseerd op „De kleren van de keizer". Het speelt in Parijs en in plaats van kleren, spelen schilderijen een belangrijke rol. Aan deze muzikale komedie wer ken 16 mensen mee, die in totaal 12 volkomen nieuwe liedjes zingen. Bij voorkeur treden Peter Do nald op voor leeftijdgenoten, omdat die hun humor het beste begrijpen en waarderen. Veel tijd zal er echter niet meer gegeven worden aan deze „grap", zoals ze zelf hun hobby noemen, want de studie wordt belangrijker geacht. De schaarse vrije dagen wor den dan doorgebracht in Parijs of elders in Europa. En wie weet zit er dan toch nog een liedje in. Marcel Amont: Tweede Paasdag zal hij voor de tweede maal op de vaderlandse schermen te zien zijn: Marcel Amont, de Franse chansonnier, die hard op weg is zich ook hier in Nederland een apart plaatsje bij de chanson-fans te verwerven. Vorig jaar haalde de AVRO Marcel Amont voor de eerste maal naar Holland voor een optreden in „Domino", maar de zaal toonde toen vele lege plek ken: men was weggebleven, men had gezegd: „Wie is deze Marcel Amont?" En toen enkele weken geleden in Amsterdam opnieuw een optreden van Amont op de beeldband werd vastgelegd, was de toch wel grote zaal van Marcanti veel en veel te klein. De reden? Na zijn eerste Domino-uitzending moesten de aanhangers van het Franse chanson erkennen: Marcel Amont is een groot talent. Op 2e Paasdag dus nogmaals Marcel Amont in „Domi no". We zullen dan weer kunnen constateren, dat Amont een opvallende zanger is. Hij is een man, die zoveel grappen, „gags", door zijn chansons doet. Amont heeft altijd een fors toneel nodig om zingend zeer realistisch b.v. een stel sprinkhanen over de planken te laten springen. Zelf zegt hij: „Ik ben eigenlijk geen man van muziek en woorden. Tenminste, niet in de eerste plaats. Primair ben ik een „homme de scène", een toneelman. Het is voor mij ook moeilijk om aan passende liedjes te komen. Ik heb liedjes met grapjes nodig! Olympia Marcel Miramont, zoals zijn werkelijke naam is, staat in Frankrijk zeer hoog genoteerd. Diverse malen is hij als de grote vedette gelanceerd in de befaamde Parijse Olympia. Marcel Amont is niet alleen zanger, maar ook filmakteur. Met B.B. (inderdaad, Brigitte) stond hij in „La Mariée est trop belle" en met Dany Robin in „Conduite a Gauche". Hij is ook een gezochte at tractie in het buitenland. Zo maakte Amont trips naar de Scandinavische landen, Japan, Joego-Slavië, Canada, Portugal HENK ELSINK: Er is heus nog wel sprake van een luisterdichtheid bij bepaalde radioprogramma's. „Arbeidsvita minen" „Tussen Tien Plus en Twintig Min" „Tijd voor Teen agers" „Dj inn" en „ZO 135" mogen zich verheugen in #'n grote belangstelling, getuige de vele postale reakties. Aan deze rij durven we gerust toe te voegen het cabaret-programma van Henk Elsink, op de zondagavond, één maal in de veertien dagen „Vrij Entree". Na de cabaretj es van Jan de Cler (Kro'otje Half Om) Chiel de Boer (Gaat u even mee) en Rens van Dorth (Wipt even bij u aan) zijn er eigenlijk geen cabarets van beteke nis op de radio te beluisteren ge weest, enkel en alleen omdat ze alle maal leden aan eenzelfde kwaal: bloedarme teksten. Henk Elsink presteert het nu al bijna twee seizoenen lang zijn pro gramma op een hoog niveau te hou den. Hij heeft het juiste recept ge vonden: goede conferences melo dieuze liedjes en... een „echte" gast Palonie-theater Het intieme theatertje „Palonie" te Amsterdam is steeds de plaats van handeling geweest en steeds is Henk begeleid door het voortreffelijke kwartet van Harry Bannink. Ton Disseveld, bas Jan Blok, guitaar Chris Dekker, drum en Bannink zelf piano. Vier musici, die zich ge specialiseerd hebben in het begelei den van cabaret-werk. Daarnaast wordt Elsink geregisseerd door Joop Koopman. „Alleen met een goed team kan je tot prestaties komen", zegt Henk er zelf van. Verder is de Palonie-sfeer een niet te onderschat ten onderdeel van mijn programma". In „Vry Entree" duikt Henk El sink ook geregeld achter de piano. Als hij het maar even noodzakelijk acht in een bepaald liedje een flui tist nodig te hebben, al is het voor een paar maten, zorgt hij dat die er komt. „Het detail is van gewicht in ons werk", meent Henk terecht. In zijn programma haalt Elsink alleen „gasten, die wat te zeggen hebben". Heel graag werkt hij b.v. met Jules de Corte of Corry Brokken of Lia Dorana. Mede daardoor heb ben zijn programma's een wisselen de kleur en wordt een bepaald stem pel voorkomen. „Liever radio Zelf zegt Elsink van zijn „Vrij En- tree": „Ik ben blij, dat het radio is, je wordt veel minder afgeleid dan Volffund* wtek in de Schouwburg... b(j TV. Bovendien is het prettig, dat LEIDSE TOPTIEN (1) 1. Letkiss diverse uit voeringen. (5) 2. You've lost that lovin' feelin' The Righ teous Brothers. (4) 3. Colinda Lucille Star, Rein de Vries, de Selvera's. (2) 4. Eight days a week The Beatles. (3) 5. Les filles du bord de mer Adamo. (9) 6. Ik voel me nummer één Edwin Rutten. (8) 7. I could easily fall in love with you Cliff Richard. (6) 8. Little Red Rooster The Rolling Stones. 9. Adalita Trini Lopez. (8) 10. Ik moet altijd weer opnieuw aan je denken Edwin Rutten. ik elke veertien dagen op een vast tijdstip kom. Je kweekt zodoende een vaste luister-schare voor wie je een soort huisvriend wordt, van wie ze opaan kunnen". De zomermaanden is Henk niet te beluisteren op de radio. In Italië be reidt hij zich voor op een toernee, dat van het najaar zal plaatsvinden. Ook in het volgende seizoen komt Henk terug op de zondagavond, met Bannink en Koopman. Zo bouwt een jong cabaretier aan een carrière, die moet slagen, omdat hij beschikt over een eigen persoonlijke stijl. Ook om dat hij beschikt over een fijne, nim mer geforceerde humor.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11