I I Leids botanicus gaat bergflora van Australisch Nw.-Guinea onderzoeken 1965 vijfde VASTENACTIE pAASBloemen FIDEL CASTRO EEN VAN DE RIJKSTE POLITICI TER WERELD Drs. M. van Balgooy van Rijksherbarium de vegetatie. Onze landgenoot zal reeds naar onderzoekplaats vertrokken N S. WERKT AAN NIEUWE OVERWEGBEVEILIGING B. en W. Rotterdam bemiddelen in de taxistaking Nederlandse sleepboten bij brandend verlaten schip Goede Week in eigen huis VROUW VERMOORD IN HENGELO Nederlanders in Nieuw Zeeland vermist Misverstand zette „Actie Chili" stop ENORME PAASDRUKTE OP GOEDE VRIJDAG ZATERDAG 17 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 c J J collecties voor het Rijksherbarium in collecties voor het Rijksherbarium in Leiden bijeenbrengen. Naar verwacht wordt, zal het veldwerk drie maan den in beslag nemen. Vroeger werden de onderzoekingen de tropen vooral gesubsidieerd De stichting Wetenschavpelijk on- Drs Van Balgooy zal dit onderzoek derzoek voor de tropen (Wotro) heeft verrichten in samenwerking met dr. prof. dr. C. G. G. J. van Steenis, D. Walker, lector in de biografie aan door de Stichting Wetenschappelijk hoogleraar in de bijzondere plant- de Australische nationale universiteit onderzoek van Suriname en de Ne- kunde aan de Rijksuniversiteit in te Canberra. Deze universiteit heeft derlandse Antillen „wosuna" Leiden, een subsidie verleend voor daartoe op 3400 meter hoogte op de en door de Stichting Wetenschappe- het doen verrichten van een onder- oostelijke hellingen van de Mount lijk onderzoek Nederlands Nieuw- zoek naar de alyine flora in Austra- Wilhelm een klein veldlaboratorium Guinea „wong". Voor deze op- lisch Nieuw-Guinea. gebouwd, dat als basis-bivak zal die- geheven stichtingen is in de plaats Het bewuste onderzoek wordt uiU nen. Dr. Walker zal zich bezighouden gekomen de Stichting voor Weten- gevoerd door drs. M. M. J. van Bal- met het onderzoek van stuifmeel, de schappelijk onderzoek in de tropen. gooy, staflid van het Rijksherbarium - in Leiden, die 30 maart naar het ter- rein van zijn werkzaamheden is ver trokken. Het onderzoek van de heer Van Balnooy hangt samen met de voorbereiding van een dissertatie. In een onderhoud met prof. Van Steenis vernamen we dat, ondanks de vele expedities naar Nieuw-Gui- nea de alpine flora van dit eiland nog slecht bekend is. Vandaar dat men van overheidswege subsidies ont vangt om een programma van het zaandam lelden delft dordrecht breda ASPA-LEIDEN NV aalmarkt 4 telefoon 01710 2 68 00 i Advertentie) In september van dit jaar zal een bracht, binnen een beperkt aantal nieuw type automatische knipper- jaren zullen deze melders overal aan- lichtinstallatie (AKI) in ons land wezig zijn. worden geïntroduceerd. Deze nieuwe vorm van overwegbeveiliging ivaar- Het besluit om deze nieuwe AKI in VANDAAG EINDE? Gistermorgen is ten stadhuize te Rotterdam opnieuw een poging ge- Tj--, -j-4. vorm van overwegoeveiuouig ivuur- net oesiuri om nieuwe ui l ^huwt het verkeer voor een andere te voeren is een gevolg van afspra- daad d°«r bem.ddel.ng tussen trein door middel van twee wisselen- ken in de internationale spoorweg- werkgevers en werknemers te komen ee^k O^e Jllen r°de lichten en toont het signaal unie. Ook in andere bij de unie aan- tot een einde aan de taxistaking in De reis van drs Van Balgooy naar "«Ho door middel van een wit knip- geslotenlanden ral tee AKI worden Rottfrdam die na met de paasdrukte Australisch Nieuw-Guinea voHnt 'n Perhcht toegepast, aldus meldt „De Koppe- onderdeel van dit programma en de Alle nieuwe AKI's zullen na sep- ling", het personeelsblad van de Ne- en de ve^e toeristen in de Maasstad botanicus' 2"a daar ntmnoe «inbeeld penen, dorlandse Spoorwegen. tie van de Mount Wilhelm bestude ren, die met zijn zesenveertig honderd maar ook alle bestaande installaties het zijn er ongeveer 500 moeten ren, uie mei aijii ze&enveerus nuiiueru i meter de hoogste berg van oostelijk morden omaehouwd. Duorn.ee zal - naar schatting drie jaar gemoeid zijn. Nieuw-Guinea is. DIT IS PASEN een grote handicap dreigt te wor den. Loco-burgemeester mejuffrouw mr. J. Zeelenberg en haar adviseurs, dr. L. Les en mr. H. C. G. Timmer, heb ben geruime tijd met de betrokke nen onderhandeld. Mejuffrouw Zee lenberg verklaarde later dat overeen stemming is bereikt over de wijze waarop men verder zal manoeuvre ren. DE GOEDE WEEK-plechtig- heden nieuwe stijl zijn donderdag ingezet met 't vie ren van de instelling van de Eucharistie. Zeer zinvol was de concelebratie in de kathedrale basiliek van St. Bavo te Haar lem, waar 12 priesters, afge vaardigden van de dekenaten in het bisdom Haarlem conce lebreerden met hun bisschop. In deze diocesane hoofdkerk (ook de Moederkerk van het Rotterdamse bisdom) werd al dus met deze pontificale viering de band van elke diocesaan De opstelling van de drie lampen, die nu groen en rood knipperlicht (onder) en geel vast licht (daarbo ven) kunnen geven, blijft zoals hij nu is, alleen de lichten veranderen. De beide onderste lampen zullen wisse lende rode lichten reeds bekend van de automatische halve overweg bomen zijn met 45 knipperlichten per lamp per minuut telkens wan- De sleepboten Barents?ee en Schel- In hfJ.eind van de middag hebben neer de ene lamp dooft, licht de an- de van L Smit en Co's internationale de_.paSl1en a^°1£?ri,k vergaderd, dere op. Er is dus constant rood licht sleepdienst zijn naar een brandend De stakers hebben gistermorgen te zien, waardoor de weggebruikers Liberiaans vrachtschip „Capetan Vas- een stakmgsuiDkering ontvangen. Deze een zeer duidelijk sein kriieen. Even- silis.. gestoomd. Het schip, dat op 14 was voor de leden van de O.V.B. 45 x als thans, zal het rode licht worden apriI de Middellandse Zee, onge- 150 en vw5r d« andere stakers 50.- gecombineerd met een belsignaal. veer 60 mij, ten zuidoosten van Kre- 13 voor ied«*r kmri. De bovenste lamp zal wit knipper- brand vlooI, is d€ beman- hcht geven met 45 kmppers.gnalen ni veriaten. De machinekamer is Vandaag einde? per minuut. Dit sein betekent, dat er geheel uitgebrand en zowel de voor- Het ziet er overigens naar uit, dat geen trein in aantocht is. De nieuwe a2s achtersteven van het schip bran- de staking haair einde nadert. Van- AKI heeft geen storingslicht. Bij vrij- den nog De Nederlandse sleep- middag om 2 uur kwamen alle sta- wel alle storingen zal de nieuwe AKI botenj uitgerust zijn met blus- kers van de diverse groeperingen in werking treden alsof een trein materiaal, zijn begonnen de brand tb opniieuw in het gebouw Odeon in Rot- nadert. Op sommige lijnen is reeds blussen en hopen het schip in veilige terdaim bijeen om de laatste voorstel- een speciale storingsmelder aange- haven te brengen. De Capetan Vassi- lien gezamenlijk te bespreken. Deze lis is eigendom van de Cia Mar Baltia voorstellen komen er ruwweg op - Ltd, Port Limon. neer, dat de blokband-chauffeurs een weekloon zuilen ontvangen van ongeveer 150.en de huurauto- chauffeurs 'n weekloon van ongeveer 153.Daarbij komt dan nog 4 pro cent vakantietoeslag. De kerstgratifi catie is niet in de voorstellen opge nomen. De fooien zijn in deze nieuwe regeling afgeschaft. De consequentie van één en ander zal zijn, dat de tarieven in Rotterdam met veertig procent omhoog zullen gaan. De kans leek groot, aldus gisteren de stakingsleiding, dat het geaccep- De 40-jarige Hengelose huisvrouw teerd zal worden, tenslotte zouden A. A. van Laar-Hellemans is gister- hiermede voor een zeer groot deel de middag vermoord op de vloer van Echtgenoot gearresteerd GIRO: 5850 UTRECHT (Advertentie) de keuken van haar woning aan de August astraat gevonden. De politie heeft nog dezelfde middag haar echt genoot, de 45-jarige metaalarbeider A. van Laar, gearresteerd in een ziekenhuis waarin hij was opgeno men, omdat hij in overspannen toe stand rondzwierf. De man ontkent zijn vrouw te hebben vermoord. Geen werk? Dan maar 1000 gulden! Een uit vijf personen bestaande „Iedere heilige heeft zijn feestje" is een oud volksgezegde, maar „ieder feestje" heeft ook zijn eigen „feestbloem". Met kerstmis denken we aan de kerstroos en aan de vuurrode peinsettia, door de spraakmaken de gemeente ook wel kerstroos genoemd, maar die dat écht niet is. Of de paarse pinksterbloem wat met het pinksterfeest te maken heeft, laten we in het midden, in elk geval hebben beide een deel van de naam met elkaar gemeen. Maar voor pasen kan de narcis met recht en reden de paasbloem worden genoemd. Paashazen, paaseieren en narcissen horen bij elkaar evenals bloeiende bollenvelden, Keuken hof en het corso bij het paasfeest. Narcissen zijn de fleur- en kleur - brengers in de woningen'en op de paasdis. Ook al duiken we in onze jassen diep weg, voor het zo weinig zachte paasweer, dat wij Neder landers over het algemeen krijgen toegemeten en staan de gele en witte narcissen buiten te krimpen in de kille Hollandse voorjaars wind. SCHOEN RE PARATIC ATJCH6TRAAT73 Mtw*-r*AAT3tf ei9em van de stalkers ingewiMgd zijn. Een onbekende man, die gister middag om werk kwam vragen bij het kantoor van de Papiervernieti- „e uanu V».. -- ■?,- T:~5-.-TT- De moord werd ontdekt door een gingsfabriek N.V. Mok en Zn te met de bisschop gesymboli- groep, waarbu enkele Nederlanders, van de vier kinderen van het slacht- Rotterdam, is er, nadat hu te horen seerd Hier vond de oliewijding die vrijdag een bergwandeling in de offer. De verdenking van de politie gekregen had dat er geen werk was, Dlaats- het chrisma de olie der buurt van Kawerau (Nieuw Zeeland) viel direct op de man, daar men al met 1.000,- vandoor gegaan. De zieken en de olie der catechu- ging maken wordt vermist. Men heeft eerder bemiddeling had moeten politie heeft hem nog niet kunnen menen werden na afloop uit- laat °P de avond een vuur waarge- verlenen bij huiselijke moeilijkhe- opsporen, pprpikt aan de verteeenwoor- nomen, doch de plek was door de den. Buren hadden de man met zijn Hieers der dekenaten duisternis ontoereikbaar. Bij 't aan- fiets het huis zien verlaten. De po- De man klopte gistermiddag om e breken van de dag zou men een litie was net begonnen met naar drie uur bij het kantoor aan. Toen De avondlijke liturgieviering speurtocht ondernemen. De Neder- hem te zoeken toen een telefoontje hij een negatief antwoord kreeg op was een verademing in deze landers zijn twee vrouwen, die bij uit de Koningin Juliana-Ziekenhuis zijn vraag ging hij weg. Even later periode van „baanbrekend" li- familie in Kawerau logeerden en vol- meldde, dat de man daar was opge- keerde hij terug en deed een greep turgisch werk. Ook hier be- gende week naar Nederland zouden nomen, omdat hij zich vreemd had in de loongelden die de boekhoud- diende men zich van de „volks- terugkeren. Hun namen werden op- gedragen in een hotel in Delden, ster, mevr. A. van Leeuwen (56), taal", maar men liep niet in de gegeven als de zeventigjarige mevr. waar hij drijfnat was komen bin- aan het klaar maken was. Mevr. v. val van Nederlandse berijmin- Dirkje de Jongh en Susdina de nenlopen. Bij het onderzoek in de Leeuwen verweerde zich, maar de gen, die de Tachtigjarige oor- Jongh. Zij waren in gezelschap van moordzaak was aanwezig mr. W. L. man slaagde er toch in enige sta- log in de herinnerig roepen of de schoonzoon van mevr. de Jongh, de Walle, hoofd van het arrondisse- peltjes bankbiljetten van de tafel te die hun met oecumenische de veertigjarige heer Dirk van der mentsparket te Almelo. Vandaag grissen, waarna hij er vandoor ging. voortvarendheid gevonden me- Woerd, diens negen jaren oude zoon- zal dr. Zeldenrust sectie op het lijk Bij natelling bleek dat de man 1000 lodieën ontlenen aan overgele- tje Derek en een kameraadje. verrichten. gulden heeft meegenomen. verde volkswijsjes als „Allen i die willen naar Island gaan om kabeljauw te vangen" („zeer jolig en vlot", aldus de uitgave van het Nederlands Volkslied). Men kan dit zingen op tekst van H. Oosterhuis, maar dan moet B. Huybers niet beweren, dat hij de melodie schreef. In de St. Baafskathedraal zong en vierde de Kerk, zoals zij altijd gedaan heeft, in feest- baardige dictator van de gewaad, ondanks de paarstreu- Cubaanse volksrepubliek, rende beelden. Geen „eigen- behoort tot de rijkste poli- tijdse", aangepaste onwennig tici ter wereld. Hij staat meegeneuriede trekkersliedjes als zesde op de lijst ge uit de 16e eeuw, maar uitne- klasseerd. Dat heeft hu te mend gezongen, rijk Gregori- danken aan zijn bankreke- de lust van rijke politici aans dat de deelnemers aan ning in Zwitserland, waar- staat Nelson Rockefeller, dit Laatste Avondmaal beziel- op het mooie bedrag van de Amerikaanse senator, de- geenszins een menigte die, niet minder dan f 85 mil- die het op de Republikein- zoals prof. dr. F. G. L. van der joen! se Conventie vorig jaar Meer opmerkt, zo vaak met de- moest afleggen tegen Bar- zelfde doffe apathie van vroe- Zijn „kapitalistische ry Gold water. Zijn vermo- ger ook de vernieuwde vierin- voorganger Fulgencio Ba- gen bijna helemaal ge- gen opluistert. Hier waren we tista daarentegen moet zich erfd bedraagt ongeveer in eigen huis", niet gestoord met de 17e plaats van de één miljard en vijftig mil- „doör het onbehouwen geklos lijst tevreden stellen. Bij joen gulden, op platte klompen door een ge- zijn val kon hij „slechts Na hem volgt het for- bouw dat de christelijke f 18 miljoen redden, zodat tuin van wijlen deDomi- eeuwen hebben opgericht tot hij vijfmaal armer is dan nicaanse dictator TrujiUo; vor, Oor!" (W K. Grossouw) zijn vijand, Fidel Castro w «««««reor f ftdn FIDEL CASTRO, ROCKEFELLER -DE RIJKSTE AAN HET HOOFD van miljoen. Daarna komen Soekarno met 30 miljoen gulden. DAN KOMEN twee ge zworen „vrienden", presi dent Johnson en zijn ver slagen concurrent Barry VERMIST VOORBURGS MEISJE TERECHT De Rotterdamse politie heeft gister avond de 11-jarige Catharina de Leeuw uit Voorburg, die sinds eergis teren werd vermist, gevonden. Dit geschiedde kor l nadat via de TV om haar opsporing was verzocht. Het bleek, dat het meisje met de trein naar Rotterdam was gereisd en daar sinds die tijd heeft rondgezworven. AS VA vraagt minister lichamelijke ontgroening bij de wet te verbieden De ledenraad van de Algemene Studentenvereniging Amsterdam (AS VA) heeft zich in een motie uitge sproken over het gebeurde in Utrecht, dat de dood van een student ten gevolge heeft gehad. Zoals bekend is een kandidaatlid van het Utrechtse studentengezelschap „Tres" in een roetkap gestikt. De ASVA is van mening, dat licha melijke ontgroening en dergelijke ge woonten bij dat soort besloten groe pen een te groot risico meebrengen, zoals nu en in het verleden reeds vele malen is gebleken. De ASVA neemt aan, dat schuldige studenten op dezelfde wijze be recht zullen worden als niet-studen- ten en dat bij het bepalen van de strafmaat het student-zijn niet als verzachtende omstandigheid zal wor den aangerekend. Voorts dringt de ASVA er bij de minister van justi tie op aan elke vorm van lichamelijke ontgroening en van initiatierite, waar bij de slachtoffers onder abnormale liahamelijke omstandigheden worden gebracht, bij de wet te verbieden. de heer E. F. Montalva. De president had verklaard, dat Chili niet mocht wachten op hulp van de wereld, maar zelf onmiddellijk met de wederop bouw zou moeten beginnen. Dit werd in de wereldpers vn dien zin uitgelegd als zou Chili geen hulp willen aan vaarden. Niets is minder waair: al het mo gelijke moet volgens de consul-gene raal worden gedaan om de overle venden van de ramp te helpen, die hun huizen en goederen hebben ver loren en die thans in de komende winter, welke ook in Chili zeer koud ka» zijn, een tijd van grote ellende tegemoet gaan. De consul-generaal van Chili deelt mede, dat Chili dank baar zal zijn voor alle hulp, die wordt geboden en die dringend no dig is. Door de Amerikaanse Averell Goldwater, elk met 18 mil- Harriman met 280 miljoen joen gulden. Zoals gezegd, gulden; de Amerikaan staat Batista op de 17e George Humphrey met 210 plaats. Churchill stelde miljoen gulden; Marcos zich met een bescheiden Perez Jimenez van Vene- 25ste plaats tevreden met zuela met 140 miljoen en een bedrag van f7 mil- Fidel Castro. Op vrijwel joen. De ex-presidenten gelijke hoogte met Castro Truman en Eisenhower staat het vermogen van bezitten f2 miljoensten de Edward en Robert Kenne dy en een heel eind ver der volgt dan de Haitiaan- Adenauer zijn „arm" in dit se Duvalier met 35 miljoen rijke gezelschap met slechts het"bedraagt ongeveer f840 gulden en de Indonesische f700.000,-. Een misverstand heeft tengevolge gehaddat diverse hulpacties, welke ten bate van de slachtoffers van de aardbeving in Chili werden gevoerd, te vroeg zijn gestaakt. Het misver stand was ontstaan, zo deelt de con sul-generaal van Chili in Rotterdam, de heer C. Croharé, mede door een uitlating van de. president van Chili, het consulaat generaal van ChlM te Rotterdam is bij de Amster dam-Rotterdam bank n.v. (postgiro rekening nr. 3016) een rekening ge opend ten behoeve van de „slacht offers aardbeving Chili". Op deze re kening kunnen bijdragen worden ge stort. Ook goederen zullen van harte welkom zijn. Deze kunnen worden gezonden naar de ambassade van Chili, Javastraat 11, Den Haag. Utrecht heeft geen bed meer voor toeristen De gehele dag door is het verkeer gisteren aan de grensposten druk tot zeer druk geweest. Deze drukte be trof vooral de Duitse grens. Zo ver werkte de grenspost Nieuweschans gisterochtend gemiddeld 2000 per sonen per uur, Beek-Wijier 2200; bij Berg op de weg Emmerik-Zeve- naar stonden de auto's in zes rijen te wachten. Behalve veel Duitsers kwamen een opvallend groot aantal Fransen ons 'and binnen. Verder waren er onder de toeristen die Nederland voor de onasdaaen uitzochten Scandinaviërs, Enaelsen, Amerikaanse verloigan- aers, Zwitsers en verteaenwoordigers van vele andere nationaliteiten. In Amsterdam moesten gistermid dag al toeristen worden doorgestuurd naar hotels in de provincie Noord- Holland of naar particuliere adres sen. In Den Haag was de beschikbare hotelaccommodatie bijna volgeboekt. Utrecht was zelfs al door zijn parti culiere bedden heen. Volgens de NAW is het zeker niet onwaarschijnliik dat de recorddrukte van Pasen 1962 zal worden geëven aard. Ook toen stonden de bollen in volle bloei. Gisteravond is. als werd verwacht, de slag om de bedden in volle hevigheid losgebarsten. Deze slag speelt zich voor een belangrijk deel af op de kantoren van de ver enigingen voor vreemdelingenver keer Daar heerst het vertrouwen dat het ook dit jaar wel weer zal lukken om iedereen een onderdak te bezor gen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10