GRATIS RADIO- EN TV- BLAD IN GROTE STEDEN DUET het mm&Ei g as v OMROEPEN REAGEREN NYLONS GROTE DRUKTE MET DE PASEN VERWACHT P.v.d.A.-jongeren anti-Bot Aetherklanken VISIE OP TELEVISIE Leidse Bioscopen WAT IS BUISMAN DONDERDAG 15 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 (daar zit 36 jaar ..gaservaring" achter (Advertentie) Bind april/begin mei zal in de drie grote steden en de randgemeenten het eerste nummer verschijnen van een gratis huis-aan-huis blad, dat naast advertenties 'radio- en tv-pro gramma's, alsmede reportages zal brengen. De uitgeefster "an „Horen en Zien", de Haagse drukkerij-uitge verij Nederland Printing NV, die voor het blad over een vaste redactie van vijf man met als hoofdredacteur de heer R. Vermey beschikt, wil het 48 pagina's tellende blad in een op lage van een miljoen exemplaren laten drukken. De bedoeling is, dat de inhoud voor 50 procent uit advertenties be staat. Volgens de directeur van Ne derland Printing NV, de heer Veer kamp, zal het aantal pagina's even tueel nog iets kunnen worden uitge breid. Br bestaan geen plannen spoe dig de verspreiding uit te breiden. Het blad, dat in vierkleurendruk ver schijnt, krijgt een formaat van 22,5 x 30 cm, d.i. het formaat van de dames bladen. De gegevens over de radio- en tv-programma's worden via bui tenlandse kanalen betrokken, om dat men deze in Hilversum ndet kon verkrijgen. Volgens directeur Veer- men verloopt de advertentie-acqui sitie goed. spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart REACTIE De federatie van Omroepverenigin gen heeft op de aankondiging van „Horen en zien" als volgt gereageerd: „Volgens het akkoord, dat bereikt is tussen mr J. Cals en de fractie voorzitters van KVP, PvdA en ARP betreffende het omroepbestel (het zogenaamde „plan-Cals"), zal een open bestel in radio en televisie tot stand gebracht kunnen worden, waarbij de omroeporganisaties, die in het Nederlandse volk aanhang vinden, zendtijd zullen krijgen. Het is een voorwaarde voor dit open bestel, dat de „aanhang" van de verschillende omroepen gemeten kan worden. De verenigingsorganen bieden daartoe de mogelijkheid op de wijze, zoals voorzien in het „Plan CaJs". Deze regelingen diie in dat plain zijn vervait dienen dan ook ge waarborgd te worden. Het goede functioneren van de verenigingsor- ganen is dus ook van grote betekenis voor het tot stand brengen van het „open bestel". De omroeporganisaties zijn bereid tot uitwisseling van hun programma gegevens met nieuwe omroeporgani saties, die een zendmachtiging heb ben verkregen. Deze omroeporgani saties zullen dian Langs legale weg een gelijkwaardig orgaan kunnen uitgeven." MAATREGELEN „In geval derden zich langs on rechtmatige weg de programma-ge gevens toe-eigenen, zullen de om roeporganisaties al die maatregelen nemen die noodzakelijk zullen blijken te zijn. Deze maatregelen zijn mede in het belang van de programma- verzorging, omdat de omroeporgani saties alle inkomsten uit contributies, donaties en programma-bladen aan het omroepwerk ten goede doen ko men. Daarbij zijn dus de veren igings- gelden een aanvulling op de gelden, die uit de verplichte kijk- en luister bijdragen beschikbaar komen. Vol ledigheidshalve zij opgemerkt dat de omroeporganisaties het auteursrecht op hun programma hebben, ook op de verkorte programma's, die ze aan het buitenland ter beschikking stel len." De bezettingsgraad van de hotels in ons land is thans hoger dan vorig jaar. In de kringen van VVV's en de hotel- en pensionbedrijven wordt dit toegeschreven aan het feit, dat Pasen later in het jaar valt, dan in 1964. Als het weer fraai is, verwacht men een overstelpende drukte tijdens de Paasdagen. De omstandigheden wil len, dat dit jaar met de Paasdagen de bollenvelden het mooist zullen zijn. Bij gunstig weer zullen nog veel Nederlanders en Duitsers van deze pracht willen genieten, terwijl dan ook het Noordzeestrand duizen den binnen- en buitenlanders zal trekken. In Den Haag is het voor de VVV al moeilijk gebleken om toeristen onder te brengen. De hotels zijn al aardig vol, en de gasten kunnen lang niet altijd meer krijgen, wat ze graag willen. Thans zijn er vrij veel Fran sen in Den Haag, terwijl op de kam peerplaatsen tamelijk veel Zweden worden aangetroffen. Was vorig jaar nog nodig, dat de VVV van Den Haag op Pasen via de radio burgers opriep om vreem delingen onderdak te verschaffen, thans hebben zich reeds meer dan 150 Hagenaars aangemeld, die toe risten, die eventueel geen onderdak meer kunnen vinden, willen herber. gen. Het dagelijks bestuur van de fe deratie van jongerengroepen van de Pairtij van de Arbeid zegt in een gis teren uitgegeven verklaring in hoge mate te betreuren de wijze waarop bij de kabinetsformatie een minister schap is gecreëerd. Het bestuur is van mending, dat hulp aan ontwikkelings landen een te belangrijke zaak is om het voorwerp te zijn van partijpolitiek -gemarchandeer. Het bestuur heeft er bovendien geen enkel vertrouwen in dat minister Bot, die iin het vorige kabinet als minister van O.K. en W. zo duidelijk gefaald heeft, een doel treffend beleid op het gebied van ontwikkelingshulp zal weten te voe ren, zo besluit de verklaring. INTERNATIONALE TOCHT DOOR NOORD-HOLLAND De Toohtgenotenbeweging organi seert in de week van 31 juli tot 7 augustus een internationale voettocht door Noord-Holland. Vanuit het cen trale vertrekpunt Zaandam gaan een 12-tal groepen (jongeren en gehuw den) langs verschillende routes door Noord-Holdand om elkaar na een week in Amsterdam weer te ontmoe ten. De deelnemers komen uit Frank rijk, België, Duitsland en Neder land. De Tochtgenotenbeweging is een beweging van mensen die hun ge meenschappelijk gaan door dat leven willen benadrukken en daartoe de vorm van een voettocht gekozen hebben. Wie geïnteresseerd is in deze tocht kan inLicihtingen verkrijgen bij: mej. A. M. Street, Koepoortsweg 116 Hoorn, daarom even gekeken op N2, waar een heerlijke compositie van Dvo rak werd gespeeld in romantische omgeving binnen Tsjecho-SLowakije. In „Achter het nieuws" had de VARA iets over de feodale praktijken vati Utrechtse studenten, bach analen soms, zoals gesuggereerd werd en waarbij zoals bekend een slachtoffer is gevallen. KOMENDE UITZENDINGEN Het toneelstuk van deze donder dagavond heet „De bloedband", een tragi-comediie over eenzaamheid in de apartheid. Gas Baas heeft de re gie; er zijn maar twee rollen in dit stuk van ruim twee uur. Wie liever iets luchtigers ziet, kan op N2 kij ken naar Burke's law, een Ameri kaanse detectieve. Op Goede Vrijdag begint de AVRO met „Rooster", het tienermagazine, waarin deze keer delen worden gegeven van de Tie- nermis, waarover we verleden week uitvoerig hebben geschreven. (Het betreft dus niet een KRO-opname). Ook in het volgende programma-on derdeel blijft men in katholieke sfeer, doordat een missiepater komt ver tellen over Kongo. Na de tweede acte van „Het zwanenmeer" door het Bolsjoi-ballet komt Willem Duys met „Voor de vuist weg". Moest dat nu per sé op Goede Vrijdag? Men kan daarom gerust omschakelen op N2 waar de KRO een aangepast pro gramma biedt met onder meer een t.v.-passieverhaal van Werfel. Paas zaterdag presenteert Mies Bouwman „Anders dan anderen". Daarna zendt het Kath. Kerkgenootschap de Paas wake uit in het Albertium van de Dominicanen te Nijmegen. Op Paas- morgen volgt de traditioneel gewor den uitzending van de pauselijke zegen „Urbi et Orbi". Er is verder een uitgebreid programma voor beide Paasdagen opgesteld, waarvoor we verwijzen naar de agenda van de krant in de volgende dagen. GANGETJE TEL.23005 E3 advocatenpraktijk uitoefent. Verder noemen we de blinde psycholoog, de diëtiste in het ziekenhuis en andere blinden in intellectuele beroepen, die hun arbeidsterrein hebben gevonden. Deze t.v. documentaire is verder van belang voor werkgevers, dae er te gen opzien, een blinde <n hun ar beidsgemeenschap op te nemen. Bn toch heeft Zonneveld onder andere een blinde getoond, die werkt aan een revolverdraaibamk. Al met al werd het negatieve beeld over blinden weggenomen en getoond, dat blin den, ondanks hun handicap, kunnen (Advertentie) De films in de week van 15-24 april zijn door de KFC als volgt gekeurd: Camera: Altijd op zaterdagavond (volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Beide Paasdagen: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: Liever nog geen bloemen (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Beide Paasdagen: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Angelique, markiezin der Engelen (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Beide Paasdagen: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Mata Hari (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Beide Paasdagen: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: Goldfinger (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Beide Paasdagen: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Voor de vuist weg (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Beide Paasdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. BBC voedde de verlovingsgeruchten rond prinses Beatrix Hardnekkige geruchten over een eventuele verloving van prinses Bea trix doen weer de ronde. Een van de stelligste mededelingen kwam gis termorgen van de Britse radio-om- roep. In de achualiteiten-rubriek To day van de BBC werd gezegd, dat een van de eerste taken van het nieu we Nederlandse kabinet zal zijn de bekendmaking van de verloving van prinses Beatrix. Volgens de BBC-medewerker, die deze mededeling deed, zou het in de bedoeling liggen de verloving nog vóór of uiterlijk op de verjaardag van koningin Juliana op 30 april of ficieel bekend te maken. Kandidaten zijn ook al bekend: de 44-jarige Duitse, in Italië wonende, prins Heinrich (Enrico) von Hessen en de 30-jarige Duitse prins Richard zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg. Van de zijde der Rijksvoorlichtings dienst werd het is nooit anders geweest op deze mededeling ont kennend commentaar geleverd: „Er is niets, maar dan ook niets van be kend. Er is geen sprake van een aan staande verloving van prinses Bea trix". Ook de BBC is een beetje geschrok ken van de uitlatingen in Today. De omroep heeft zich dan ook officieel gedistancieerd van de betreffende uitzending, „omdat men niet op de hoogte was van de inhoud van het programma; het is een rechtstreekse uitzending", aldus de BBC. DOCUMENTAIRE OVER BLINDEN De KRO-fiimer Ad Zonneveld heeft woensdag op NI een documen taire van ongeveer een uur getoond over de positie van de blinden in onze samenleving. In hoofdzaak heeft hij willlen betogen, dat steeds meer beroepen voor de blinden worden ontsloten. Hij heeft de kijker gecon fronteerd met hen, die op latere leeftijd door operaties, ziekten of anderzins, plotseling of langzaam het licht uit hun ogen verloren. Men kon opmerken, hoe een heilgymnast met zeer grote toewijding zijn pa tiënten behandelt, als ook een blind geworden muziekleraar en een pre dikant, die zijn preken en de bijbel in brailleschrift overzet. We noemen veerder de ontroerende aandacht en hulp van ulo-Leerlingen voor hun blinde leraar. En dan waren er op merkelijke filmopnamen, gemaakt bij mr. W. Schriks in Valkenswaard, die asls blinde afstudeerde als jurist en nu, saimen met zijn echtgenote, een VARA-AMUSEMENT De quiz „Tel uiit je winst", op nieuw vlot geleid door Joop van Tijn, had geen schokkende ogenblikken, behoudens misschien, dat de heer F. Kroon in het vooruitzicht van de dui zend gulden sneuvelde op zijn ken nis over Kennedy. Hij was kennelijk verslagen. Tot de eindstreep kwam wèl de jonge enthousiaste Toon van Aken uit Laren, zelf verzekerd om trent de Europa-cup; het was formi dabel. Merkwaardig, dat deze keer van de vijf deelnemers ex vier uit. Noord-Brabant waren. Men zal zich herinneren, dat het vorige program ma van het Lurelei-oabaret niet kon worden uitgezonden, omdat de VARA het terecht niet geschikt voor de huiskamer achtte. In de uitzending van nu hadden de vijf Lureleiers er een toespeling op en namen verder de collega's van de „concurrentie" op de hak. Overrompelend was het programma ndet bepaald. We hebben Hoe komt het, dat BUISMAN mijn koffie echt pittiger, lekkerder maakt? Bij hst branden van koffie gaan enkele smsakbestanddelen verloren. Buisman herstelt dat. Buisman vult dit tekort op natuurlijke wijze aan. Bulsman geeft nög meer pit nög meer smaak, ook-aan de beste koffie. Gebruik daarom altijd Buisman. Hoe U Uw koffie ook zet.~ Met Bulsmen smeekt ze beter (ook poederkoffie f) VRIJDAG 16 APRIL HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. 7.00 Nws., ochtendgymn. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gram. 7.25 V. d. voorpagina, praatje. 7.30 Lichte gram. 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.13 Lich te gram. 8.50 Ochtendgymn. voor de vrouw. 9.00 Te land en te water, in formatief programma voor weg- en waterweggebruikers. 9.35 Waterstan den. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte fram. 11.00 Nws. 11.02 V. d. kleuters. 11.15 V. d. vrouw. 11.50 Pianorecital: klass. en mod. muz. (opn.). 12.17 Tentoonstellingsagenda. 12.22 Act. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Overheidsvoorl.: V. d. landbouw. 12.40 Elektronisch orgelspel. 13.00 Nws. 13.10 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Licht instrumentaal ensemble. 14.00 Nederl. Kamerkoor en sol.: Mo derne gewijde muz. (opn.). 14.40Het ttcht der wereld, hoorspel. 16.00 Nws. Aansluitend: Als ik in gedachten sta...., lezing. 16.15 Lijdensklach ten: voordracht en muz. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Kerkor gelconcert: klass. muz. (opn.). 18.40 fets voor Niets, klankbeeld. 19.00 Avondmaaldienst van de Ver. van Trijz. Herv. 20.00 Nws. 20.05 De cor ridor, hoorspel. 21.00 Stereo: Metro- Sle-ork. en zangsol.: amus.muziek. .45 Helmondianen, dat zijn wij al len, documentair klankbeeld over de voetbalclub Helmondia '55. 22.30 Nws. 22.40 Weerklank, muziekrevue. 23.10 Lichte gram. 23.45 Soc. nieuws in Iteperanto. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Dagopening. 7.10 Klass. gram. 7.30 Nws. en herh. SOS-ber. 7.40 Ra- krawt. 7.55 Klass. gram. 8.15 ge wijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.40 Negro spirituals. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Semi- Mass. en klass. orkestwerken (gr.). 10.30 Passiedienst (Herv.). 11.30 Klas sieke gram. 11.45 Mod. kamermuz. (er.). 12.00 Kerkorgelconcert: klass. en mod. gewijde muz. (gr.). 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Amus.muz. (gr.). 13.10 Klass. kamermuz. (gr.). 13.50 Het oegende uur, hoorspel (herh. van 12 april jl.). 14.40 Mod. ork.muz. (gr.). 15.00 Koorzang: geestelijke liederen. 15.30 Pianoduo: semi-klass. muziek (opn.). 16.00 Musiciana: muz. herin- •eringen. 16.30 Duizendschoon, praat- Je over kamerplanten. 16.45 Klass. pianospel (gr.). 17.00 Muz. verzoek- gogr. v. d. middelb. school. 18.00 ,ass. kamermuz. (gr.). 18.40 Chr. Muziekver.: Passieliederen. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Klass. •rk.muz. (gr.). 20.00 Geref. Goede Vrijdag-dienst. 21.00 Klass. koorwer ken (gr.). 21.15 Lukas Passion (gr.). 28.05 Klass. pianospel (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld: inter nationale oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 23.00 Mod. gewijde koorzang (gr.). 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1. NTS: 19.00 Nieuws." 19.01 V.d. kleuters. AVRO. 19.06 Rooster: tienermagazine. 19.35 Pater ra de Congo, documentaire film. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Het Zwanenmeer, film van het Bolsjoi Ballet. 20.50 Voor de vuist weg. 22.10 Kruisgang naar Je- rezalem, documentaire. NTS: 22.40- 22.45 Journ. Nederland 2. NTS: 20.00 Nieuws. KRO: 20.01 De Kruisiging, religieus progr. 20.25 Dit is het einde, een akter. 20.55 Solistenconcert: Fluit, davecimbel en cello: oude muziek. 21.05 Het ware verhaal van het ver minkte en weer herstelde kruis, TV- il. 21.55 Solistenconcert: Viola da gamba: oude muziek (-22.10). 38) „Daar ben ik wel zeker van. En nu zul je er zeker wel geen bezwaar meer tegen maken om mij morgen als getuige te laten dagvaarden Het •ou ..dit beste zijn om tegelijkertijd een bevel tot inhechtenisneming te gen Soapatelli uit te vaardigen". „Ik kan jammer genoeg geen van iweeën meer doen, tante, want de zaak ligt ndet meer in mijn handen. Dagvaardigimgen kunnen in het hui dige stadium alleen maar door de of ficier van justitie of door de advo caat worden aangevraagd. Maar de zaak laat zich wel op een andere ma nier oplossen. Gaat u morgen heel vroeg naar de advocaat, Klaudy, vertelt u hem uw ontdekking en laat dan verder alles maar aan hem over." Na enig heen en weer praten ver klaarde tante Barbara zich met dit voorstel akkoord. De zitting was weer geopend. Als eerste getuige verscheen Benedict, de huisbewaarder, die zich daags tevo ren door een plotselinge ziekte ge noodzaakt had gezien zich te laten verontschuldigen. Ook nu zag hij er ellend/ig uit, en al voor hij beëdigd werd moest er een stoel gebracht worden, zodiat hij kon gaan zitten, zo begon hij te beven. Toen kreeg hij plotseling hulp vam de officier, die bezwaar maakte tegen de beëdiging van deze getuige. „Hij is ail achttien jaar in dienst bij dit beklaagde; bovendien bestaat de mogelijkheid dat hijzelf op een of andere mander bij de gebeurtenissen van die nacht betrokken is geweest", zei dir. Gofcrup scherp. Zichtbaar opgelucht wierp Bene dict hem een dankbare blik toe. Uit het veTvolg bleek, dat de verkla ring van Benedict even voorzichtig en nietszeggend was, als bij het voor onderzoek. Hij wist van niets. Hij had de hele nacht geslapen. En daar bij bleef hij, ook toen hij werd ge confronteerd met een zekere Karl Sandtner, die volhield, dat hij licht had gezien in de kamer van Bene dict en in die vam de chauffeur. Nau welijks had hij zijn plaats in de ge tuigenbank weer ingenomen, of er verscheen een dikke vrouw van mid delbare leeftijd met een rood volle maansgezicht. Ze keek verlegen om zich heen, wierp een schuwe blik op de beklaagde en ging toen voor de president staan, die het woord nam. „Uw naam is Berth-a Wotruba, u b.ent weduwe en u verhuurt ka mers?" De president zette de vrouw uiteen welke haar plachten waren en liet haar toen de eedsformule uitspre ken. „Kent u de beklaagde?" „Ja dat wil zeggen, kennen is wat veel gezegd, want ik heb hem maar één keer in mijn leven ge zien, maar dan wel onder omstan digheden, die je zo makkkelijk niet vergeet." „Vertelt u ons eens iets naders over deze omstandigheden". „Ik had de twee kamers, die ik altijd verhuur, in het voorjaar aan een jong meisje gegeven, die al ziek was en toen ze bij mij kwam, en die in mei gestorven is. Ze lee aan het hart. Toen ze voelde dat ze ging sterven, stuurde ze een boodschap aan de beklaagde, met wie ze vroe ger was omgegaan, omdat ze hem nog eenmaal wilde zien en hem iets wilde zeggen". „Hoe heette uw huurster?" „Angiolina Tomasond". „Had ze een beroep?" „Toen ze bij mij woonde ndet meer. Ze was toen al ziek en ze scheen ook niet te hoeven werken. Haar broer ondersteunde haar. Ook vertelde ze me ooit, dat haar verloofde haar hielp". „Daarmee bedoelde ze zeker de be- klaagde". „Nee. Over hem heeft ze pas ge sproken, toen ze op sterven lig, al kreeg ik toen wel de indruk, dat ze veel meer om hem gaf dan om die andere". „Hebt u die andere ook gekend? Zocht hij uw huurster wel eens op?" „Ja. Nu en dan 's avonds. Miaar de laatste tijd kwam hij minder. Ze vertelde trouwens nooit veel over deze verhouding. Ze heeft ndet eens zijn naam genoemd. Hij wilde name lijk niet hebben, dat er over die ver loving gesproken werd, voordat zij konden gaan trouwen. En dat zou nog lang duren, want ze waren allebei arm, ofschoon hij als dokter al aar dig begon te verdienen. Ik geloof ook dat de liefde van veerskamten niet erg groot was. Juffrouw Tomaso- ni scheen eerder bang voor hem te zijn. Ze was altijd treurig en als ze hem buiten hoorde, begon ze altijd te beven. Hij commandeerde haar al tijd. Ze moest altijd doen, wat htf haar zei, en dat deed ze dan ook al tijd; maar ik heb duidelijk gemerkt, dat ze inwendig het er lang niet altijd mee eens was. Ze had dan ook soms heftige scènes met haar broer over haar verloofde". „Woonde de broer ook bij u in huis?" „Nee. Hjj is voorman bij een bouw onderneming en woont aan de an dere karnt van de stad in de Linden- fftsse. Maar elke dag kwam hij bij zjj« zuster op bezoek". „De naam van de verloofde van Juffrouw Tomasoni kende u zeker idet?" „O jawel: dokter Burghauser. In ée nacht, toen mijn huuster stierf hoorde ik, hoe Luigi Tomasoni zo heet haar broer hem met die naam aonsprak. Later, toen de kranten met de verslagen en foto's van de moord uitkwamen, kende ik hem meteen terug". „Vertelt u ons alstublieft precies, wmt er die naoht is voorgevallen". „Dat ging zo. Juffrouw Tomasoni tod zich al een paar dagen erg ellen dig gevoeld. Haar benen waren op- flazwoLlen en ze had voortdurend •riemnood. Op de vijfde mei werd hot nog erger, 's-Middags kwam haar broer. Beiden waren erg opgewon den over iets, wat ik niet kon ver staan want ze spraken Italiaans. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2