GIVE A MAN A LUCKY L. H. PRINS ERELID VAN RAIFFEISENBANK TE VOORHOUT Schakel VAN 00Y in Leidse Universiteit T^OENSDAG 14 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Burgemeester van Sassenheim opende nieuwe Raiffeisenbank er een van hard werken, want het huwelijk bracht geen rust. Integen deel. Het huwelijk werd gezegend met 12 kinderen, waarvan er nu nog 10 in<leven zijn. Voor dit grote gezin wat kalmer aan te gaan doen en hee,ft zij gaarn= har<> gewerkt en t mets was haar te veel of te zwaar. Echtpaar v. d. Vlugt-Venne in Ter Aar gaat gouden huwelijksfeest vieren Op dinsdag 4 mei hoopt het echt- wat kalmer aan te gaan doen e paar A. v.d Vlugt-Joh. Venne de woont nu in een aardig huisje aan ^VishoÜdïliike Steft zii al dag te herdenken dat zij vijftig ge- de Westkanaalweg, nabij de Aar- {{et ^shoi^eluke werk !aj al- leden in het huwelijk traden. De hu- dammerbrug. Verder heeft de brui- h^id yan h t bl^idspaar fedeliik welijkssluiting vond plaats in de kerk degom nog een hobby en dat is De bruidegom wel wat kras- van de H. Nicolaas te Nieuwveen. De kaartspelen. Hy is dan ook een ge- ®er dan de™ruW m^r zii doet toch bruidegom werd geboren op 10 no- trouw bezoeker van de bejaarden- ,f h t huishouden van j{un beiden vember 1891 als zoon van een tuin- sociëteit. Hy zal niet gemakkelijk een „oude he ft 35 Meinkin der Natuurlijk was zijn eerste werk bijeenkomst overslaan. toen en een achterMei^ind In de tuinderij. Maar daar is hy niet jje bruid werd in 1895 te Nieuw- Het zal hun in de bruidsdagen en ingebleven. Want de handel Jrok hem veen geboren. Als jong meisje heeft op de feestdag van 4 mei zeker niet meer aan dan de tuinderij, s Avonds al ggjee^ hard te werken bij de aan belangstelling ontbreken. De en m zijn vrije tijd begon hij n nan- boeren jn bet; Blokland. En elke dag feestdag wordt begonnen met een deltje m tabak en sigaren, toen mj iopen naar haar werk, dat duurde plechtige H. Mis in de parochiekerk met zijn bruid Johanna in het hu- - - - -■ welijksbootje was gestapt begon hij een rijwielzaak aan de Oostkanaal- van de vroege morgen tot de late van St. Hadrianus te Langeraar. Die avond. Zij heeft dit volgehouden tot zal worden opgedragen tot hun in- weg. Later begon hij een groter be drijf aan de Westkanaalweg, nabij de Papenbrug. Ook begon hij toen een taxibedrijf en zieken vervoer. Ook onderhield hij een autodienst om des zondag de mensen, die daar prijs op stelden, naar de kerk te brengen. Ook heeft hij nog enkele jaren een bodedienst naar Leiden en Omstre ken onderhouden, maar na een paar jaar heeft hij deze dienst weer over gedaan aan anderen. Zo is het ook gegaan met zijn rijwielzaak en taxi bedrijf. Een tiental jaren gelèden heeft hij die zaak verkocht om het STAKING BIJ TELE-CURACAO GEËINDIGD Na overleg tussen de directie van het Cura<;aose televisiestation „Tele- cunagao" en de federatie van werk nemers op Curasao is men tot een overeenstemming gekomen. De di rectie zal de ontslagen ongedaan ma ken en nieuw-aangenomen personeel zal in de organisatie worden ingepast. Over de arbeidsvoorwaarden zullen nieuwe besprekingen worden ge opend. EXAMENS LEIDSE LAGERE- LAND- EN aan de trouwdag. Haar leven bleef tentie. Door de ontsluiting van de deur, door burgemeester J. baron van Kno- belsdorff, werd dinsdagmiddag om streeks 4 uur de opening van het nieuwe bankgebouw van de Coöp. Raiffeisenbank te Sassenheim een feit. Dit gebeurde in aanwezigheid van talrijke genodigden. Alvorens de opening plaats had kwam het gezelschap in de grote zaal van het KSA-gebouw bijeen, alwaar het verwelkomd werd door de voor zitter van de raad van toezicht, de heer J. Verdegaal. Het was vervol gens de heer K. Verdegaal, die als voorzitter van het bestuur van de bank zei zeer verheugd te zijn met het bereiken van deze mijlpaal in de geschiedenis van de bank, die, op gericht in 1905, zo'n vlucht genomen had, dat deze nieuwbouw noodzake lijk was geworden. Zich tot de burgemeester richtend zei hij „Ails aan u straks de sleutel zal worden ovenhamddgd, breekt een nieuwe fase aan. Laat het er een zijn, die een zegen zal mogen zijn voor Sassenheim." Burgemeester van Knobelsdorff, sprak vervolgens zijn vertrouwen uit in de bank, gezien het vele werk, verricht door het bestuur bij het realiseren van deze nieuwbouw, die zeer zeker als insteLling van dienst betoon veel kan betenen voor de in woners van Sassenheim. Hij wenste het bestuur geluk met haar aanwinst. De heer Geve bood zijn gelukwensen namens de Centrale Bank aan. S. baron van Wijnbergen wenste het bestuur namens de Ring Raiffeisen bank eveneens geluk. De hr. C. Wes terbeek, als voorzitter van de afd. Sassenheim van de K. N. Ver. van Bloembollencultuur, zei dat het be langrijk was dat men op een bank- bestuur kon rekenen bij het afwikke len van zaken. Ook hij complimen teerde het bestuur en haar mede werkers met de fraaie aanwinst, die tevens de trots van hen en van de Sassenheimse bevolking was. De heer N. Luiks, directeur in de jaren van 1950 tot 1959, bood vervol gens gelukwensen aan, waarna die hr. F. Huijts, dit nog deed namens het personeel hierbij tevens aanbiedend een fraaie bloemenbak voor het bankgebouw. Toen was het tijdstip aangebroken voor de officiële ont sluiting vain het gebouw en werd een blik gegund in het interieur. Achter een fraaie hal ligt een doelmatige en ruime werkruimte.- Er is een be stuurskamer en een directiekamer. De heer K. Verdegaal dankte de burgemeester voor zijn bemoeienis sen met deze belangrijke middag in het bestaan van de bank, waarvan hij, 29 jaar deel uitmakend van het bestuur en nu zijn taak als beëindigd ziende, mededeling deed van het feit dat hij binnenkort zijn functie als voorzitter van het bestuur zal neer leggen. Van 7 uur tot 9 uur 's avonds werd in het nieuwe bankgebouw een recep tie gehouden, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. HISTORISCHE VERENIGING TE ALPHEN HIELD ZICH BEZIG MET OUDE PLAATSNAMEN Advertentie) TUINBOUWSCHOOL Grond gekocht voor Geslaagd: J. T. M. Brugmans, Lei den (ddpl. tuinb.); J. v. d. Grient Oegstgeest (dipl. land- en tuinb.); C. Hoekstein, Rijswijk (Z.H.) (ddpl. landb.); F. B. Hulsbergen, Leid- schendam (dipl. land- en tuinb.); J. D. Jong, Voorschoten (ddpl. land- en tuinb.); J. L. Kasper, Leiden (dipl. land- en tuinb.); B. Vliet, Zoeter- woude (dipL tuinb.); R. de Vrij Lei derdorp (ddpl. tuinb.); H. Weise, Rijswijk (ddpl. landb.). 2 afgewezen. nieuw gebouw De leden der Coöp. Raiffeisenbank van Voorhout hielden een jaarverga dering. De voorzitter van de Raad van Toezicht dr. A. W. Bots, gaf een terugblik over 1964 en noemde dit jaar een jaar „met karakter". Het aantal dagboekposten is in de jaren 19611964, met 10.000 toege nomen. Hij sprak zijn respect uit voor het personeel, dat dit heeft ver- KATH. WERKGEVERS KRING LEIDEN LUISTERDEN NAAR PROF. DR. J. STIEGER OVER SCHEMA „KERK EN WERELD" Gisteren vond in restaurant v. d. Heyden een bijeenkomst plaats van leden der kring Leiden van de Kath. Werkgeversvereniging, waar als gast spreker optrad prof. dr. J. Stieger van het groot-seminarie te Warmond over de achtergronden van het con cilieschema „Kerk en Wereld". Prof. Stieger, ingeleid door voor zitter P. A. de Jong, begon zijn cau serie met de achtergronden te schet sen van de problemen, die als „Kerk en wereld" bij het concilie in behan deling zijn gekomen. Vanaf de eerste dagen van het christendom leefde de kerk nog in de sfeer van de Griekse levensbeschouwing, die „het heilige" ((de tempel) streng gescheiden hield van het profane leven (de wereld). Met die wereld had het heilige, dat is God, volgens de Grieken niets te maken. Htt christendom verkondigde welis waar een totaal tegengestelde leer, maar de natuur werkte toch diep in. Bepaalde Griekse inzichten weiden onbewust overgeheveld naar de le venssfeer van de eerste christenen. In die eerste eeuwen en ook nog in de vroege middeleeuwen heeft men met het stoffelijke niet goed raad ge weten, zelfs Augustinus niet. De denkbeelden van deze kerkvader stonden nog tot in de achttiende en de negentiende eeuw in onze kerk boeken. Prof. Stieger hield vervolgens een wat wijsgerige beschouwing over God als mens. God is mens geworden geen ziel. Al het menselijke is met God verbonden. God is vanuit de he mel op de aarde gekomen en sinds dien gaan hemel en aarde samen. Eens zulllen wij mèt lichaam en ziel verrijzen, maar steeds is er meer ge sproken over de onsterfelij klheid van die ziel, dan over de verrijzenis van het lichaam. Wij zullen God altijd zien in het menselijk gelaat en in alle eeuwig heid, aldus stelde prof. Stieger. De verheerlijkte mensheid van Christus zal zich meedelen aan de schepping zelf. In deze wereld zullen we in eeuwigheid God zien. De Kerk heeft zich eigenlijk van de werkelijkheid van de wereld los gemaakt en uit een merkwaardig soort blindlheid verzuimd de wereld om te vormen. Spr. haalde hierbij historische feiten aan in verband met conflicten tussen wetenschap en de Kerk. Toen men ging begrijpen dat de wereld naar zijn hand moest wor den gezet en bewoonbaar gemaakt, trok de Kerk zich terug als in een ceL De tragiek van die Kerk is blind geweest te zijn voor de grote waar den van leven en wereld. Prof. Stieger sprak vervolgens nog over de naastenliefde, de leer vain Teilhard de Chardin en het celibaat van de priesters en stelde vervolgens vast, dat de Kerk zich op het ogen blik (door het concilie) wil uitspre ken over de verhouding „Kerk en wereld". Daarvoor is nodig een dia loog tussen leek en hiërarchie op ba sis van gelijkheid. Als het voorgestel de schema goed wordit, zal het uit spreken dat „de wereld een anoniem christendom" is. De Kerk moet zich heel bewust „vanuit haar ghetto" uit spreken, dat de wereld de belicha ming is van het „God met ons". Dat is een autonome opdracht aan de le ken, aldus prof. Stieger. De zeer interessante inleiding werd gevolgd door vraag en antwoord. Voorzitter De Jong dankte prof. Stieger voor zijn causerie. richt. Het eiste echter van 't bestuur der bank, dat uitbreiding van perso neel moest plaatsvinden en ook ver ruiming van de lokaliteit. Het be stuur acht een nieuw te bouwen bankgebouw verantwoord en de voor zitter prees zich gelukkig dat hij mede kon delen, dat een perceel grond was aangekocht aan de Herenstraat, naast perceel Huyts en Post, voor de som van 71 mille. De omzet was gegroeid met 23 mil joen in de laatste vier jaar. Het aan tal spaarders blijft gelijk terwijl het aantal rekeninghouders is toegeno men. Vier leden, waaironder twee ere leden, waren dit jaar heegegaan door overlijden. De voorzitter herdacht hen met een minuut stilte. Per 1 januari 1965 is de kassier de heer B. v.d. Noulamd benoemd tot di recteur, als blijk van waardering voor zijn goede werk hetwelk boven alle lof verheven is, aldus de voorzitter. Thans was aan de orde het benoe men van een bestuurslid, daar de hr. L. H. Prins zich niet meer herkies baar stelde wegens gevorderde leef tijd. In zijn plaats werd gekozen de heer Adr. Jainsze. Dr. Bots sprak de scheidende se cretaris toe. „U was in uw werk voor de bank steeds een goed kompas van het bestuur, hetgeen gij nu 47 jaar hebt gedaan. 500 vergaderingen hebt gij in die tijd genotuleerd en op deze wijze een boekdeel van 1000 pagina' volgeschreven." Als dank werd aan de heer Prins een Engelse klok aan geboden. Van het hoofdbestuur ont ving de heer Prins uit handen van de heer Wildschut namens de Centrale Bank een miniatuurbeeldje „man en paard", een symbool van rust na ge dane arbeid. De voorzitter verzocht de vergade ring de heer Prins tot ere-lid te be noemen, hetgeen onder applaus werd aanvaard. De heer Prins dankte de vergadering, nadat de voorzitter hem met deze be noeming geluk gewenst had, voor de vele goede woorden aan hem gewijd. De heer Chr. v.d. Salm werd met algemene stemmen herkozen in het bestuur, evenals dr. A. W. Bots als lid van de Raad van Toezicht. In de rondvraag werden vragen ge steld omtrent rentetarieven. Deze zijn voor spaargelden tot 26 mille, 3J4 procent; hierboven 1 Jeugdspaar- vvet 3J4%; Lopend rekening 'credit V/4%-, idem debet 6%; Vaste hypo theken 51/*%; idem met ander zeker heid 6%. Na sluiting van de vergadering werden een 100-tal prachtige kamer planten gratis onder de aanwezigen verloot. Er bestond zeer veel belangstelling voor de door de historische vereni ging in de trouwzaal van het raad huis gehouden lezing, waar dr. D. P. Blok van de Centrale Commissie voor onderzoek van het Nederlandse Volkseigen van de Akademie voor Wetenschappen te Amsterdam snrak over de geschiedenis van de Zuid- Hollandse plaatsnamen. Spreker stelde vast, dat er in feite sprake is van een aantal hoofdgroe pen, waarin onze plaatsnamen kun nen worden verdeeld. In de eerste plaats de oude Friese namen op heem en inge of een vorm daarvan eindi gend. veelvuldig voorkomend in on ze duinstreek, maar ook in Fries land en in Engeland, stammend uit de 8e tot 11e eeuw. Daarnaast met namen in het oude Sticht, maar ook enkelen in Holland van wellicht Keltische oorsprong, zoals Zeist, Diest, Beemster, Utrecht en ook ons eigen Alphen. Ook enkele oudere Friese-ger- maanse namen komen voor met in de omgeving van Leiden, Oegstgeest, vanouds Osgeresgest, waarin Osger een Friese voornaam is, en Zwieten, waarin Swiet het friese woord voor zoet is, want tot hier moest men de verzilte Rijnmond opgaan om zoet KOUDEKERK a. d. RUN Schaakclub KoudekerkDe Koudekerkse schaakclub hield maan dagavond jj. haar jaarlijkse paas- gongwedstrijd om eieren. Hieraan de den 17 leden mee, verdeeld in twee groepen. In groep 1 ging C. Rijne- veld en in groep 2 N. Donselaar met de meeste eieren strijken. Enkele competitie-uitslagen: J. van Nieuwenhuyzen-W. G. Joustra 01, L. v. d. Wulp-J. van Nieuwenhuyzen 01. J- Colijn-J. van Nieuwenhuyzen 01.. Groep 2: P. de Jong-G de Wit l,tV*. W. Scheer-L. van Vijfhuizen 01. ZOETERWOITDE PIT '54 In verband met de Goede Week en de plechtigheden op Witte Donderdag is er donderdagavond a.s. geen training. water te vinden. In Zoeterwoude en Zoetermeer treffen we de frankische vorm van dit woord aan. Namen op koop, veen en wijk stammen uit de 11e en 12e eeuw en herinneren veelal aan de uitgiften van stukken wildernis ter ontginning door de graaf aan zijn gunstelingen. In de tijd van de volksverhuizingen zullen veel oude keltische en friese namen door frankische verdrongen zijn. De rivieren hielden echter in het algemeen hun oude namen en de meeste daarvan zijn dan ook zeer oud. Merkwaardig is wel dat plaat sen met een naam eindigend op burg blijk hebben gegeven meestal een romeins verleden te hebben, zoals Valkenburg, Rodenburg en Swaden- burg (Zwammerdam). Voorzitter A. J. Dekker opende en sloot deze zeer geslaagde avond en stelde in het voorjaar een excursie naar kasteel Duivenvoorde in het vooruitzicht. OTTOEKERK a. d. RUN Gehuwd: D. A. de Vette, 22 jaar, en M. A. G. Zuidwijk, 22 jaar. voor SUEDE MANTELS kort of lang. Ook in kleuren. Uit voorraad leverbaar. 2 Het huis van vertrouwen j dat vertrouwen geeft. Adrvan Ooy Jr. j BREESTRAAT 39 LEIDEN j recht over postkantoor (Advertentie) ALKEMADE Geboren: Wilfridus A. M. zoon van L. Th. Bakker en A. C. Sanders. Martinus P. z. van M. P. Klerks en E. A. Pieterse. René J. J. M. z. v. J M. Lek en C. A. J. Koppen. Jozef M. z. v. P. W. Olyerhoek en M. M. Hoo- gewboom. Helena A. M. W. P. van Beek en H. S. Elfering. Alicia M. d. v. J. Th. van der Hoorn en Th. M. J. van der Wereld. Johanna d. v. J. M. Straathof en Th. van der Burg. Rudolf W. A. z. v. W. A. van der Zwet en A. C. van Scihe. Ondertrouwd: P. J. M. van der Zwet en A. M. Penndnigs. W. J. Ho- genboom en A. A. van der Meer. J. J. C. van der Zwet en M. J. van Dijk. Gethuwd: W. D. van der Meer en C. J. Busdhman. Th. H. J. van Veen Veen en M. J. Loos. P. Kapimga en A. Vreeken. Overleden: C. M. Boeker 64 j. A. A. van Veen wed. van Ganzevles 78 j. P. M. Dongelmons e.v. Schram a 72 j. L. Hogenboom 72 jaar. LEIDSCHENDAM KONINGINNEFEEST Op 30 april a-s. zal ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin door de schooljeugd een aubade ge bracht warden voor het raadhuis, welke door het gemeentebestuur in ontvangst zal worden genomen. De leerlingen van de scholen in het noordwesten van de gemeente zullen zich verzamelen op het President Kennedyplein, de overigen op het Damplein. Voorafgegaan door resp. de harmonie „St. Cecilia" en de drumband zal naar het raadhuis worden opgetrokken waar om 10 uur de zanghulde zal plaats hebben. Daarna wordt langs de autoriteiten gedefileerd, waarna de schooljeugd getracteerd zal worden. In de avond maakt „St. Cecilia" met de drum band een muzikale mars door het dorp en wel tussen 20 en 21 uur met als eindpunt de speelweide achter het raadhuis. Om 21 uur wordt tot slot op de speelweide een groot vuur werk afgestoken. LEIDERDORP Geboren: Silvia Catarina Helena dv J. van der Hoeven en L. W. Harm- se; Maria Gerarda Johanna dv P. Hoogeveen en C. M. van Dijk; Maria Helena dv H. A. van der Klauw en M. J. van Goozen; Michaël Gerard us zv T. A. de Boer en M. C. H. van Wieringen. Ondertrouwd: Winfried Johannes Clemens Maria 't Hart, 26 jr, scheeps bouwkundige en Pieternella Johanna van Leeuwen, 19 jaar, doktersassis tente. Overleden: Maria de Rijk, 89 jaar, weduwe van Maarten Marinus de Witt. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: Doet. ex. Ned. Recht: de heer A. J. Eijkman (Gouda); mej. M. E. Bot (Den Haag). Kand. ex. II Gen.: de dames M. A. von Bargen (Den Haag); W. H. M. de Cock (Kaatsheuvel); C. M. Nele man (Antwerpen); de heren J. A. v. d. Does (Arnhem); M. H. Ferrier (Paramaribo); X. C. A. van Hees (Hattem); P. J. Laterveer (Leiden); P. S. A. Minnes (Leiden)J. Th. M. Weerdesteijn (Den Haag); A. M. C. v. d. Zandt (Den Haag). Semi-artsex.de heren P. E. Briët bold (LeidenkSa (Apeldoorn); P. G. A. M. Froeling (Mierlo-Hout); M. J. P. Muller Ko bold (Leiden)H. Steffelaar (Lei den). Artsex. de heren B. Donkers (Voorburg); W. J. A. Spruijt (Den Haag). Doet ex. II Gen. mej. J. E. Dekker (Nieuwleusen); de heer A. C. Ch. M. Brokx (Dongen). Kand. ex. Geschiedenis de heer H. F. L. O. de Liagre Böhl (Leiden).

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3