S)e CoicbeSoti^cmt CAL8 - GESLAAGD - AANVAARDDE DEFINITIEF OPDRACHT Verheviging van strijd in Zuid-Vietnam verwacht Gekrakeel in Rusland over radiosignalen nit ruimte WOENSDAG 14 APRIL 1961 56e JAARGANG No. 16.500 Directeur J. F J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telel. 2.09.35 Red. 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.01 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Klachten bezorging 3- 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mud., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 VANMORGEN ZIJN NIEUWE MINISTERS DOOR KONINGIN BEËDIGD Nadat de kabinetsformateur mr. J. M. L. Th. Cals gisteren voor de tweede maal per helikopter naar Soestdijk was gevlogen om de koningin verslag van zijn werk uit te brengen, heeft de koningin hem de gebruikelijke definitieve opdracht verleend „tot vor men van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoor diging". Vanmorgen om half elf zijn de nieuwe ministers op paleis Soestdijk beëdigd. Over de aanstelling van staatssecretarissen moet nog worden gepraat, aldus de heer Cals. Vanavond radioreportage over formatie In een rechtstreeks programma zal de Vara-reportagedienst vanavond uitgebreid aandacht schenken aan de kabinetsformatie van mr. Cals (21.50 tot 22.30 uur). De heer Vondeling zal in een vergadering van de PvdA te Hengelo „rekening en verantwoor. ding" afleggen van zijn houding tij dens de kabinetsformatie. Tussen 21.50 en 22.00 zal de Vara rechtstreeks een gedeelte van de toespraak van de heer Vondeling uitzenden. Ook de an dere partijen, die aan de regering zullen gaan deelnemen, en de oppo sitie zullen in de gelegenheid worden vanavond, wanneer het kabi net naar alle waarschijnlijkheid of ficieel geformeerd zal zijn, een terug blik op de formatie te geven. Hieraan werkt de gehele „formatieploeg" mee: de heer Cals, Schmelzer (KVP), Smallenbroek (AR), Vondeling (Pv dA) enerzijds, terwijl anderzijds ook de opposanten aan het woord komen in de persoon van de heer Geertsema (VVD) en Beernink (CHU). In dit rechtstreekse schakelprogramma zul. len de sprekers in staat zijn commen taar op eikaars woorden te geven. Het inlassen van bovenomschre ven uitzending is mogelijk geworden, nadat bleek dat het voor woensdag avond aangekondigde hoorspel min der tijd in beslag neemt dan is gepu bliceerd. Het programma wordt nu als volgt: 20.40 tot 21.35 hoorspel „Op een vergeten post", 21.35 tot 21.50 uur zingt zijn eigen lied", 21.50 tot 22.30 uur reportage over de kabinets formatie van mr. Cals. Formateur verklaart zich nader Een bijzonder vermoeide maar spits en helder van geest zijnde for mateur mr. Cals had gisteravond de grootste moeite om niets uit de ko mende regeringsverklaring te ver- Prins Bernhard bij president Johnson Storm vertraagde vliegreis Het vliegtuig, waarmede prins Bernhard gisteren uit Detroit naar Washington vloog, ondervond als ge volg van de hevige winden, die op dat ogenblik in het gebied van de Amerikaanse hoofdstad woedden, vertraging. Het toestel landde ten slotte op het vliegveld Dulles. Nadat prins Bernhard in de loop van de middag in Washington was aangekomen, poseerden president Johnson en zijn gast in het Witte Huis voor persfotografen en verslag gevers, alvorens zich voor een lang durig gesprek terug te trekken. Dit onderhoud werd ook bijgewoond door de onderminister van buiten landse zaken voor Europese aange legenheden, William Tyler. Genieten van de tuin Na het onderhoud had een volko men informeel samenzijn plaats, dat voor een groot deel was gewijd aan een bezichtiging van de privé-ver- trekken van president Johnson en aan het maken van foto's op een der balcons van het Witte Huis. Ook verslaggevers en fotografen waren daarbij aanwezig en enkelen van hen moesten op verzoek van de presi dent met de prins voor de lens po seren. Voorts liet president Johnson de Deense, Britse en Chileense am bassadeurs, die korte tijd tevoren hun geloofsbrieven hadden aangebo den, terugroepen, zodat zij samen met prins Bernhard vanaf het balcon van het mooie uitzicht op de tuin van het Wite Huis konden genieten. klappen ten overstaan van de parle. mentaire pers, die hem voor een be spreking had uitgenodigd. Toch hoor de men van hem in het internationaal perscentrum Nieuwspoort, dat zijn kabinet „bepaald geen gemakkelijke tijd heeft" en „weinig tijd heeft om "bepaalde nieuwe ideeën waar te ma ken". Het nieuwe departement van de socialist mr. Vrolijk zal „ministe rie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk" gaan heten. Ra dio en televisie zullen er ook bij horen. De naam van het departement van drs. Bogaers is, naar diens harte- wens veranderd in „ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde. ning". Op de laatste titel, zo zei de heer Cals, zal na het verdwijnen van de Woning nood de nadruk komen te liggen. Toen mr. Cals de vraag voorgelegd kreeg waarom hij van de naoorlogse traditie, dat een formateur geen mi nister-president wordt is afgeweken, zei hij, dat hij „er niet onder uit kon", en dat hij er bovendien staatsrechter lijk de voorkeur aan geeft, om zich op belangrijke punten ten volle te kunnen verantwoorden tegenover de volksvertegenwoordiging. Speculatiebelasting De heer Cals liet doorschemeren dat een toekomstige speculatiebelas ting zal worden geheven boven de „wezenlijke waarde". Hij zei ook, dat op een aantal punten, onder andere ten aanzien van het waarnemen van de functie van minister van buiten landse zaken nog nader overleg no dig zal zijn. Ook is men nog niet uit. gepraat over de vraag in wiens han den de Uitvoering van onder andere de bijstandswet en de geldschieters- wet zal komen. De detailtekeningen moeten nog worden gemaakt, aldus de heer Cals. In tegenstelling tot eerdere ver moedens, zei hij onder het grootste voorbehoud, dat de regeringsverkla ring pas in de tweede week na Pasen dus omstreeks 27 april in de Tweede Kamer zal worden afgelegd. De lancering van een raket, van af de basis Cape Kennedy met een nieuw geleid systeem voor ruimte voertuigen is vandaag mislukt. De raket moest 73 seconden na de lancering wegens een defect in de tweede trap worden vernietigd. NIEUWE LANDING VAN MARINIERS Een hoge functionaris van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de komende weken een verheviging van de strijd in Zuid-Vietnam te zien zullen ge ven. Hij sprak dit vermoeden uit naar aanleiding van ontvangen inlich tingen, volgens welke de Vietcong in het noorden en midden van het land zijn strijdkrachten aan het heri groeperen is. De toekomst zal er don ker uitzien, zei hij, als de communis ten blijven aanvallen en geen be reidheid tot onderhandelen tonen. President Johnson heeft gisteren op het laatste ogenblik ook de staf chefs van de strijdkrachten uitgeno digd op de lunch die hij iedere dins dag op het Witte Huis gebruikt met minister van buitenlandse zaken Rusk, minister van defensie McNa- mara en de adviseur voor de natio nale veiligheid Bundy. Ongeveer 20 kilometer ten noor den van de luchtmachtbasis Da Nang in Zuid-Vietnam zijn vanochtend op nieuw Amerikaanse mariniers aan land gegaan. Het was de voorhoede van een bataljon ter sterkte van 1400 man dat bestemd is voor de verdedi ging van de stad Hoe-e, 50 km. ten zuiden van de grens met Noord-Viet- nam gelegen, en het vliegveld van die stad. De hoofdmacht van het ba taljon, 900 man, zal met artillerie en tanks bij Hoe-e aan land worden ge zet. Met de aankomst van het bataljon zal de negende expeditionaire macht van de Amerikaanse mariniers in Zuid-Vietnam op volle sterkte (6500 man plus ondersteuningseenheden) zijn gebracht. Gisteren is op de weg tussen Hoe-e en Quang Tri een hevig gevecht uit gebroken, zo is van Amerikaanse zijde gezegd. Zuid-Vietnamese strijd krachten waren op Vietcong-rebel- len ter sterkte van twee bataljons gestoten, die twee dorpen hadden bezet. De luchtmacht heeft de stellin gen van de Vietcong verscheidene malen aangevallen. De afloop van de strijd was vanochtend nog niet be kend. Twee Zuidvietnamese politie-agen- ten zijn maandag gedood, toen hun auto in een buitenwijk van Saigon werd beschoten door de Vietcdng. De moord op Grainger. Een woordvoerder van het State Department heeft zijn afschuw uit gesproken over wat hij noemde de wrede moord op Joseph Grainger door de Vietcong. Grainger vervul de een functie bij de Amerikaanse hulpverlening aan Zuid-Vietnam. Het doden van civiele gijzelaars is een verschrikkelijke stap terug, zei hij. Naar het lichaam van de ver moorde wordt thans gezocht. Lodge naar verre oosten. Henry Cabot Lodge, voormalig ambassadeur in Vietnam, zal als per soonlijke vertegenwoordiger van pre sident Johnson een reis naar het Verre Oosten maken voor besprekin gen over Vietnam met de regeringen van de zes met de Verenigde Staten bevriende landen in dit gebied. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt heeft gisteren een bezoek gebracht aan het graf van Kennedy op de nationale begraafplaats Arlington bij Washington. Namens zijn stad plaatste Brandt een grote krans op het graf van de president. Kritiek op berichtgeving van Tass Na wervelstormen overstromingen in midden-westen der Ver. Staten Het aantal doden als gevolg van de wervelstormen in het midden westen der V.S. is gestegen tot 248. Volgens het Rode Kruis bedraagt het aantal gewonden tenminste 5.000. In Minnesota is een nieuw gevaar ont staan doordat de rivieren zijn gewas sen door het smelten van sneeuw. De materiële schade door de wervel storm wordt geraamd op 237 miljoen dollar. Tot dusver zijn negen mensen om gekomen bij de overstroming van de Mississippi- Twintigduizend personen werden dakloos. De schade wordt op 20 miljoen dollar geraamd. Het ergste wordt St. Paul in Min nesota door het water van deze ri vier bedreigd. Een vliegveld in deze stad staat reeds anderhalve meter onder water. Wat de schade die door de wervel storm is veroorzaakt betreft, twee dorpen, Russiaville en Alto, zijn vol ledig van de kaart verdwenen. Politie en militairen zijn in de ge troffen gebieden ingezet om huizen en winkels tegen plunderaars te be schermen. Lentebloemen van lady Churchill Het hoofd van het Russische la boratorium, dat de geheimzinnige radiosignalen uit de ruimte heeft opgevangen, die gisteren de gehele wereld bezighielden, heeft zich schamper uitgelaten over het bericht van het Russische persbureau Tass van maandagavond, als zouden de signalen mogelijk afkomstig zijn van een andere beschaving. Professor Sjklovsky zei gistermiddag op een persconferentie, dat het „nog wat voorbarig" was te praten over een kunstmatige stralingsbron. Op vragen van westelijke corres pondenten hoe Tass dan tot zijn con clusie was gekomen antwoordde hij: „Dat moet u toch wel weten. U weet hoe de pers dat doet". De professor zei, dat de geleerden „geen rood licht voor Tass kunnen laten branden". Wel hadden de geleerden, zo zei hij, het recht te eisen, dat de journalis ten „acht slaan op hun grote verant woordelijkheid, wat niet altijd ge beurt". De kritiek op Tass is zonder pre cedent. Waarnemers in Moskou kun nen zich niet herinneren, dat ooit een Tass-bericht door Russische functio narissen is gehekeld. De directeur van het instituut, dr. Dimitry Martinov, zei tot verslag gevers: „Er zijn momenteel geen redenen tot het vellen van defini tieve conclusies". Andere geleerden zeiden, dat in het bericht de zaak was opgeblazen. Men had nog geen enkel bewijs, dat de betrokken radio golven van een bron genaamd CTA- 102 afkomstig waren van een zender, die werd bediend door bewoners van een andere planeet. Dr. Kardasjev wilde gisteren geen antwoord geven op de vraag, of hij inderdaad tegenover Tass van een superbeschaving had gesproken. Ove rigens werd op de persconferentie duidelijk, dat de 33-jarige Kardasjev en de oudere professor Sjklovsky het op bepaalde punten niet met elkaar eens zijn. Beroep op westerse geleerden. De Russische geleerden riepen voor hun onderzoek de hulp van de gehele wereld in. Ze deden onder meer een beroep op hun collega's in de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië, het raadsel te helpen oplossen. Met name hoopten ze, dat via de teles copen op de Mount Wilson van het observatorium van Pasadena in Ca- lifornië een spectogram kan worden gemaakt van het object, dat de stra len uitzendt. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's IETS ZACHTER Tijdens opklaringen en weinig wind zijn in de afgelopen nacht in het binnenland lage temperaturen voor gekomen. Plaatselijk heeft het op twee meter hoogte twee graden ge vroren, terwijl dicht bij het aardop pervlak de temperatuur nog enkele graden lager werd. De nachtvorst kansen nemen nu echter weer be langrijk af. In de komende nacht is alleen in de oostelijke helft van het land nog nachtvorst mogelijk. Een en ander hangt samen met 'n warm- tefront, dat over Engeland en de Noordzee naar het oosten trekt. Het warmtefront vormt de voorste be grenzing van zachte en vochtige oceaanlucht, die het komende etmaal met matige zuidwestelijke winden en veel bewolking Nederland zal bin nenstromen. Daardoor wbrdt 't tem- peratuurniveau iets hoger, terwijl er plaatselijk wat lichte regen of mot regen kan vallen. Paus Paulus heeft president Maca- >agal van de Philippijnen ervan in Voor het eerst na de begrafenis kennis gesteld, dat hij wegens „de Paus Paulus niet Z0N" en maanstanden 15 April: zon op 5.44, onder 19.37; maan op 19.05, onder 6.00. H oogwaterstanden 15 April: v.m. 4.36; n.m. 17.19. naar linen Formateur Cals heeft dinsdagmiddag op Soestdijk aan H.M. de Koningin medegedeeld, dat hij de opdracht, een kabinet te vormen dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging, aanvaardt. Hier de aankomst van de heer Cals op het sportveld van KPS; links een lid van de staf van prins Bernhard. heeft lady Churchill gisteren het graf huidige internationale toestand die van sir Winston Churchill op het zo vol spanning en gevaar is", de Phi- kleine kerkhof van Bladon bezocht, lippijnen niet zal kunnen bezoeken Zij legde een boeket lentebloemen ter gelegenheid: van de 400ste ver- aan de voet van de kleine steen, die jaardag van de komst van 't christen- het graf bedekt. dom in de Philippijnen. De feestelijk- -0... Op de steen staat „Winston Leo- heden worden eind dezer maand ge- rijkdom en armoede, naird Spencer Churchill, 1874—1965". houden. (Arabisch spreekwoord) KORRELTJE Vier dingen kunnen niet lang ver borgen blijven: kennis, dwaasheid,

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1