Wat doet een rangeerder bij Hoogovens? Ook in hoger beroep 12 jaar geëist in „parathion-zaak" V HOOGOVENS IJMUIDEN HOUDING VAN WERKGEVERS TELEURSTELLEND DINSDAG 13 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Moslims in katholieke kerk In de R.K. Jacobuskerk in Enschede is maandag een Islamitische dienst ge houden ter gelegenheid van Ied-Ul Adha, de herdenking van het offer, dat Abraham bereid was te brengen. Vele Turkse arbeiders waren verenigd in het kerkgebouw, waar de banken uit waren verwijderd en het altaar aan het oog was onttrokken. KRITIEK OP DE VERHOORMETHODEN VAN RIJKSPOLITIE Een rangeerder bij Hoogovens is niet de eerste de beste. Hij zorgt voor het samenstellen van treinen. Hij koppelt de wagens in de juiste volgorde, bedient wissels en ge leidt sanien met zijn collega de locodrijver, de trein naar de verschillende fabrieken op het terrein. Op tijd, en veilig! Zijn fluitsignalen en lichtseinen helpen de locodrijver de wagens veilig op de juiste plaatsen te brengen; Zo zit dat met rangeren, één van de specifieke be roepen bij Hoogovens. Andere beroepen bij Hoogovens, en dat zijn er heel wat, vragen weer om heel andere vakkennis. Maar het wordt allemaal bij Hoogovens geleerd. Daarom kan de man die daar niet tegen opziet vrijwel altijd bij Hoogovens terecht. Ook u dus. Als u eens schreef of belde naar Personeelszaken? Hier is het adres: Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", telefoon 02550-6611, toestel 1111. Het Gerechtshof te Den Bosch heeft maandag in hoger beroep de zaak behandeld van de 62-jarige vrouw Grada M. uit Goirle, die door.de Bre dase rechtbank was vrijgesproken van de haar ten laste gelegde gif- moord op haar echtgenoot W. van N. op 15 oktober 1963. De officier van Jyistitie die tegen haar 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest had geëist, had tegen het von nis hoger beroep aangetekend. Als geituigen werden door het hof gehoord de versahillenide politie-func tionarissen die met het onderzoek be last zijn geweest, de psychiater die rapport uitbracht en die rechter-com- missaris te Breda, mr. E. Theijssen. Het ginjg daarbij hoofdzakelijk over de bekentenis diie de vrouw op 17 november bij die politie heeft afge legd. Zij heeft deze bekentenis voor de rechtbank weer ingetrokken. Zij had bekènd wat van het landfbouw- vergif parathion in de koffie van haar man te hebben gedaan. Daarbij zou zij niet de bedoeling gehad heb ben hem te dioden, maar de man, dlie zeer weinig thuis was, door ziek te te hebben willen dwingen om eens enkele weken bij haar te bleven. Herhaaldelijk kwam de taktiek van de rijkspolitie bij de verhoren ter sprake, met welke taktiek de pre sident, mr. Van Roosendaal, zich wei nig ingenomen toonde. De bekente nis van de vrouw is afgelegd nadat zij op 1 dag 5 langdurige verhoren had ondergaan, waarvan het laatste tot 3 uur in de nacht heeft geduurd. Eén van de politie-mannen had daar bij de gewoonte om regelmatig snel achtereen met een potlood op de tafel te tikken. De advocaat-generaal, mr. Witsen, achtte de tenlastelegging bewezen, hoofdzakelijk op grond van de door de vrouw afgelegde bekentenis. Dat zij deze bekentenis zou hebben afge legd om haar dochter en schoonzoon te ontlasten, achtte hij uitgesloten, omdat zij reeds twee dagen voor haar bekentenis wist dat die allebei in vrijheid waren gesteld. Hetzelfde geldt volgens hem voor de anonieme brief die de officier ontving maar die van haar afkomstig zou zijn, het geen zij ook nog steeds blijft ont kennen. Ten aanzien van de motivering vroeg mr. Witsen Eli as zich af waar om verdachte als zij haar man niet wilde doden niet voorzichtiger is ge weest. De scheut vergif die zij aan de koffie heeft toegevoegd was ge- noeg om meer dan één man te doden. De verdediger, mr. Lap uit Bergen op Zoom, meende dat de advocaat- generaal te gemakkelijk tot de con clusie is gekomen dat de feiten vast staan. Uit het rapport van het ge- redhtelijk laboratorium waaruit zou blijken dat bij de toegevoegde hoe veelheid parathion de man wel tien slokken van de koffie had moeten drinken inplaats van de ene die hij gedronken heeft om aan het vergif te overlijden. Dat verdachte onwaarheid heeft gesproken noemde hij niet merkwaardig omdat ieder een bij een vergaand politieverhoor wel eens onwaarheden zal zeggen om zijn onschuld aan te tonen. Pleiter achtte het bewijs geenszins geleverd en vroeg het hof het vonnis van de Bredase rechtbank te bevestigen. Het arrest van het hof is bepaald op 26 april. De eis van de advocaat- generaal was gelijk aan die van de officier van Justitie bij de Bredase reahtband: 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In Israël is maandag het perso neel van de telex-, radio-, telegraaf- en telefoondienst voor onbepaalde tijd in staking gegaan om aan eisen voor hogere lonen kracht bij te zet ten. N.K.V.-voorzitter Mertens: Bliksem sloeg in vliegtuig Duizenden bij begrafenis van Corrie Hofman Duizenden belangstellenden namen gisteren een laatste afscheid van Corrie Hofman op de begraafplaats in Eind hoven. Het jongetje werd vorige week door een onbekende man meegelokt on vermoord. Achter de baar vader en moeder met de kinderen. (Advertentie) taksgewijs dienen te gebeuren in de vorm van een extra vakantieregel voor georganiseerd en. Wanneer de ruimte bij een loonakkoord bijvoor beeld 5 pet is, zou men er volgens de heer Mertens ook 4l/a pet van in de contracten kunnen verwerken en een half procent gebruiken ten gunste „De centrale werkgevers organi- worden overgelaten, voor elke on- van de georganiseerden. Een andere saties hebben dag in dag uit gewe- derneming en bedrijfstak ligt dat mogelijkheid noemt hij het leggen zen op het grote nut van de vakbe- verschillend. van een heffing op de lonen of com- weging. Bij herhaling hebben zij Bij de industriële bedrijven kan dat pensatie voor de werkzaamheden schouderklopjes uitgedeeld wanneer in de vorm van een fonds zoals thans verbonden aan de tot standkoming die vakbeweging ter wille van het reeds bij de AKU is geschied. Bij van een CAO. Dit laatste zou echter algemeen belang matiging betrachtte de bouw zou het misschien bedrijfs- wettelijk geregeld moeten worden. bij de loononderhandelingen. Zij heb- ben de vakbeweging lof toegezwaaid voor het bewaren van de arbeids- vrede en de verhoging van de ar- beidsproduktiviteit. Maar het is bij woorden gebleven. Nu dezelfde werkgeversorganisaties een kans krijgen om die waardering voor de vakbeweging, die zo rijkelijk met de mond wordt beleden, te honoreren is men niet thuis. Men neemt zelfs woorden als discriminatie in de mond en durft zo ver te gaan de vakbe weging bij voorbaat al ervan te be schuldigen, dat zij het geld, dat zij vraagt voor bepaalde vakbondsacti viteiten zal gebruiken voor de sta kingskas". Aldus de voorzitter van het Ne derlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Me rtens, die deze week in het NKV-blad „Ruim Zicht" zegt teleurgesteld te zijn in de houding van de werkgeversvertegenwoordi gers in de Stichting van de Arbeid. Hij noemde de hele samenwerking tussen werkgevers en werknemers een schijnsamenwerking, nu duide lijk blijkt dat men van een werke lijke steun aan de vakbeweging niets wil weten. Naar aanleiding van het probleem georganiseerden - ongeorganiseerden zegt de heer Mertens, dat de geor ganiseerden de financiële offers bren gen om hun ongeorganiseerde col lega's dezelfde voordelen te geven als zij bevechten. Zij worden daar voor gehoond en zien met lede ogen aan, dat ook in 1965 er nog werk gevers zijn, die tegen de georgani seerde arbeidskrachten een gereser veerde houding aannemen. De heer Mertens wil de actie van de vakbeweging niet alleen zien in het materiële vlak. In dit verband merkt hij op dat er werknemers zijn die er bezwaar tegen hebben dat hun vakbondscontributie wordt in gehouden door de loonadministratie van het bedrijf, waarin zij werken, omdat zij vrezen dat de hoogste lei ding in het bedrijf dan weet dat zij georganiseerd zijn. Wanneer de werk gevers door hun stortingen in spe ciale fondsen duidelijk laten zien dat ze waardering hebben voor hun vak beweging en de bloei ervan wensen te stimuleren, dan betekent dit veel meer dan louter alleen het geld, al dus de heer Mertens. Onze enige vraag aan de werkgevers, zo zegt hij verder, is geweest of men bereid is een eiid te maken aan een feitelijke Met *aPtnd «at in de half losgeslagen neus is maandagmiddag een discriminatie Als men daar ja tegen Vangnard-lijntoestel van de Bea met 57 passagiers aan boord uit Londen zegt dient volgens hem de regeling veilig op Schiphol (eland. De beschadiging was onderweg door een felle daarvan aan de CAO-partners to blikseminslag veroorzaakt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9