ANWB gaat Wegenwacht verder vervolmaken ONDERZOEK IN LEIDEN NAAR DE REGULATIE VAN DE PUBERTEIT HOOFDPIJNPOEDERS MNSDAG 13 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAÜlNA 3 Met ingang van 20 april zal de ANWB door middel van een ingrij pende uitbreiding van zijn Wegen wacht, de hulpverlening aan wegge bruikers met pech, verder vervolma ken. Van die datum af namelijk zal op 3500 kilometer van de belang rijkste verkeerswegen van ons land dag en nacht wegenwachthulp be schikbaar zijn. Bovendien zal de wegenwacht in die uren dat garages gesloten zijn, op alle overige Neder landse wegen hulpverlening bij pech verzorgen. In de uren dat de garages wel open zijn bemiddelt voor die we gen de ANWB bij de hulpverlening. Een en ander gaat mogelijk wor den doordat de bond op 20 april de beschikking zal hebben over acht in plaats van vier Wegenwachtstations en doordat hij op grote schaal gebruik gaat maken van semafoons; een door de PTT ontwikkelde apparatuur met behulp waarvan zes van tevoren af gesproken boodschappen vanuit een bepaalde post aan wegenwachten doorgegeven kunnen worden. Het korps wegenwachten zal wor den uitgebreid van ruim 250 tot ruim 300 man. In totaal gaat de ANWB 64 semafooninstallaties gebruiken. In de toekomst (als alle zestien stations in gebruik zijn) zullen alle Wegen wachten met mobilofoons worden uitgerust. ALARMCENTRALE In het kort zal de nieuwe dienst verlening zich als volgt afspelen: op wegen waar de wegenwacht nu reeds dag en nacht patrouilleert kan men hulp verkrijgen van patrouillerende wegenwachten door 't dichtstbijzijn de wegenwachtstation te bellen. Weet men het nummer van dit station niet. dan kan men de ANWB-alarmcen- trale in Den Haag draaien (070 814381) die daartoe dag en nacht bezet is. Op wegen waar de wegen wacht niet patrouilleert moet men 's nachts pech eveneens aan een we genwachtstation (of aan de alarm centrale) melden. Vanuit het station wordt dan de dichtstbij wonende wegenwacht ge waarschuwd die de gestrande auto mobilist gaat opzoeken. Overdag be middelt de ANWB alleen voor het verkrijgen van garagehulp. De ANWB heeft de PTT te kennen ge geven grote belangstelling te heb ben voor een eventueel landelijk „pechnummer" dat zonder kengetal gedraaid kan worden. De bond realiseert zich dat de pechmelding op zichzelf nog een zwakke stee in de schakei kan zijn. Immers, iemand die 's nachts pech krijgt op een weg waar geen we genwacht patrouilleert, moet persé een telefoon kunnen vinden om zijn tegenslag te melden. De bond hoopt dat er via de door de minister inge stelde werkgroep alarmering nog een goede oplossing voor dit probleem ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Training Meerburg afgelast De gehele training van de voetbalver eniging Meerburg is in verband met de Goede Week komen te vervallen. ZOETERWOUOE Geboren: Robertus Ludgerus Jo hannes Maria, zn van GW. Verstee - gen en J. P. Vink; Petrus Cornelis Maria, zn van G. J. Ph. van Hoorn en C. J. M. Janson; Judith, dr van H. Spieker en M. E. G. Teske; Cor nelis Maria, zn van C. P. v. d. Poel en C. M. C. van Boheemen; Hendrik Willem, zn van J. Kant en H. v. d. Kamp; Maria Elisabeth Catharina, dr van G. G. van Diest en G. C. M. van Nierop; Hubert Eugène Joseph Maria, zn van V. H. E. M. Dubois en A. H. M. E. Berger; Petrus HubertuS Maria, zn van G. J. Versteegen en P. E. M van Benten. Ondertrouwd: Adrianus Leonardus Jozef van Leeuwen, 23 jr en Maria Antonia Schuur; Jan Hendrik Stout hart te Bodegraven, 26 jr en Jannetje Rietveld, 27 jr. Getrouwd: H. van Leeuwen en C. S. Martijn. Overleden: Cornelia Maria van der Lubbe, w. v. P. v. d. Burg, 89 jr; Ma ria Helena Lange weg, 81 jr. Vera Lynn naar Hilversum Op 4 mei zullen Vera Lynn en de dirigent Malcolm Lockyer een bezoek brengen aan Hilversum om een pro gramma op te nemen in de BBC-serie „We meet again". Aan dit program ma van precies een uur werkt o.a. ook de zanger Want Stenhaus mee. De NRU stelt voor deze opname het Metropole Orkest ter beschikking. De BBC zal dit Hilversumse programma uitzenden op zondag 16 mei in het Light Programme. Het ligt in de be. doeling dat het concert op een nadei te bepalen datum ook via de Neder landse radio te beluisteren zal zijn. (Advertentie) ^us zal komen. RECTIFICATIE wegens misstelling: EERSTE KLASSE B Papendrecbt 20 12 4 4 28 CW 19 12 3 4 27 DCV 19 9 3 7 21 De Musschen 19 7.7 5 21 SVW 19 8 4 7 20 19 UVS Overmaas 20 7 5 8 19- VUC 19 6 6 7 18 Unitas 19 6 5 8 17 Laakkwart. 19 6 5 8 17 TSC 20 6 5 9 17 ONA 20 2 4 14 8 ONA degradeert. 46—27 38—24 35—26 34—28 30—24 31—29 33—38 24—32 35—37 27—35 27—34 25—51 Geen omzetbelasting op papier voor kranten, boeken en periodieken De reeds aangekondigde vrijstel ling van omzetbelasting voor de leve ring en de invoer van papier bestemd voor het maken van dag- en nieuws bladen, andere periodieken en boe ken, is opgenomen in een wetsont werp dat thans bij de Tweede Ka mer is ingediend. Het is de bedoe ling de vrijstelling te bereiken door een teruggaaf-regeling: de fabrikant of importeur zal op de gewone wijze de omzetbelasting betalen, maar deze wordt teruggegeven aan de uitgevers van kranten, andere periodieken en boeken. De vrijstelling moet worden gezien, zo staat in de toelichting in verband met de reeds bestaande so ciaal-culturele vrijstelling voor deze uitgaven. Dit wetsontwerp stelt tevens voor een algehele vrijstelling van omzet belasting voor de prestaties van schrijvers, journalisten en persfoto- agrafen. Deze vallen onder de omzet- k&belasting. Wel is een uitzondering fifctgemaakt voer de bepaling betreffen- ïpP de de termijn van betaling. Deze bHjft onveranderd op twee maanden. De demissionaire staatssecretaris Van den Berge vindt dat een termijn van één maand zoals de algemene wet voorschrijft belangrijke ge volgen kan hebben voor de liquidi teit van de ondernemers. (Advertentie) Op de weg van Man-akesj naar Casablanca is zaterdagavond een bus je met uit België terugkerende Ma rokkanen door een autobus verplet terd. Uit het busje werden 11 do den en 2 zwaargewonden geborgen. Prins Bernhard zal dinsdag 4 mei te Rotterdam het centraal Rotter dams verzetsmonument op het Kruis plein onthullen. OUD LISSES BEDRIJF GAAT „DE MEERIN Verplaatsing van N.V. F. M. Verduyn naar Hoofddorp aanstaande Nadat reeds lang plannen beston den bij de leiding van het grote Lis- sese levensmiddelengrossiersbedrijf F. M. Verduyn n.v. het bedrijf naar elders te verplaatsen enkele jaren geleden werd voor dat doel reeds grond gekocht in de gemeente Noord- wijkerhout ter hoogte van Piet Gij- zenbrug, doch de plannen daar gin gen uiteindelijk niet door thans overweegt men te gaan bouwen bij Hoofddorp in de Haarlemmermeer- polder. De plannen zijn vrijwel rond en als alles verloopt zoals men wenst kan men zelfs deze zomer nog gaan bouwen. Wat er met het huidige bedrijf gaat gebeuren hangt nog in de mist. Er is wel een koper gevonden maar in dit stadium konden nog geen verdere mededelingen worden verstrekt. Ook de naam van de koper werd niet be kend gemaakt Vast staat echter dat er geen industriële onderneming in de oude gebouw zal worden geves tigd. De nieuwbouw in Hoofddorp is ont worpen door het Lissese architecten bureau L. Tol. Op de foto: de gebouwen van de n.v. F. M. Verduyn, zoals deze reeds ge neraties lang langs de Ringvaart bij de Lisser Brug het landschap hebben beheerst. ZWO-SUBSIDIE VOOR In 1963 heeft de ANWB wegen wacht meer dan 200.000 hulpverle ningen verricht; vorig jaar was dit getal groter dan 220.000. In het eerste kwartaal van dit jaar werd al in meer dan 55.000 gevallen de wegen wacht voor assistentie bij pech en ongevallen ingeschakeld. De bond verwacht dan ook dit jaar, na de uitbreiding, tot een aantal van ruim 250.000 hulpverleningen te komen. AUTO ALS EEN GEVAARLIJK WAPEN „Ieder jaar komen er duizenden automobilisten bij en met deze toe name groeit ook het aantal misdrij ven, waarbij een auto wordt gebruikt als wapen." Dit zei gistermiddag de officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. P. van Mierlo, voordat hij zes maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf eiste tegen de 28-jarige in Hoensbroek wonende Italiaanse mijnwerker I. U. Hij stond terecht omdat hij op 31 januari om één uur 's nachts op de Demstraat te Hoensbroek is ingereden op een Ma rokkaan. Deze had zich slechts door een sprong over een prikkeldraad afrastering in veiligheid kunnen brengen. De verdachte verklaarde, dat de Marokkaan met zijn vuist op zijn stil staande auto had geslagen en dat hij toen met vol licht in de richting van de man was gereden om te zien met wie hij te doen had. De Italiaan ont kende dat hij de Marokkaan zelfs maar had willen bedreigen. De offi cier van Justitie dacht er echter an ders over en achtte poging tot dood slag subsidiair zware mishande ling bewezen. Uitspraak op 26 april. Herdenking gesneuvelde Grenadiers en Jagers De herdenking van de gevallen Grenadiers en Jagers zal bij het mo nument in Den Haag worden gehou den op zondag 9 mei, 's middags om één uur. Aan de plechtigheid wordt mede werking verleend door de Konink. lijke Militaire Kapel en „Die Haghe Sanghers". Geestelijke verzorgers zullen toespraken houden. Nabe staanden van gesneuvelden en depu taties van organisaties zullen bloe men leggen aan de voet van het mo nument. Het monument staat aan de Johan de Wittlaan, tegenover de Pre sident Kennedylaan (het voormalige Stadhoudersplantsoen) in Den Haag Het comité, dat de jaarlijkse herden king van gesneuvelde Grenadiers en Jagers organiseert, verwacht dat di1 jaar 25 jaar nadat de Tweede We reldoorlog begon vele (oud)-Gre nadiers en Jagers aan de herdenking zullen deelnemen. Dr Van der Werff ten Bosch leidt het onderzoek De Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. J. J. v. d. Werff ten Bosch een subsidie verleend voor een on- Twee sclieoelintjen wegens diefstal van lading gearresteerd De recherche der rijkspolitie te wa ter in Amsterdam heeft twee leden gearresteerd van een complot van schepelingen van een Nederlands zeeschip, die verdacht worden van diefstallen van ladinggoederen. Het zijn de 29-jarige bootsman A. C. v. d. V. en de even oude Spaanse matroos R. F. O., die aan boord van hun schip, dat in Amsterdam thuis hoort, wer den aangehouden. Beiden hebben be kend. In de woning van de bootsman werd een grote hoeveelheid gestolen goederen, hoofdzakelijk textiel, bij een huiszoeking aangetroffen. De aan houding van dit tweetal vloeit voort uit de arrestatie van de matroos F. S. begin april. Max Tailleurs doofpot is nu echt van koper Amsterdams koning van de lach, Max Tailleur, kan volgende maand pas werkelijk bogen op een waarlijk koperen doofpot, al heeft hij in de afgelopen jaren al honderden kope ren doofpotjes als souvenirs aan zijn beste klanten uitgereikt. Op vrijdag 7 mei zal het namelijk 12'/t jaar gele den zijn, dat Pier Ordeman en Max Tailleur aarzelend hun kleincabaret „De Doofpot" aan het Rembrandt- plein in Amsterdam openden. Voor de komende meimaand heeft een huldigingscomité een uitvoerig programma opgesteld, niet slechts ter meerdere glorie van de Amsterdamse moppentapper, maar vooral ten be hoeve van het Max Tailleur Reuma fonds. Belangeloos heeft medailleur Kutte- rink een penning van Max ontwor pen, die tegen kostprijs in brons zal worden geslagen en die het publiek door storting van een minimumbe drag van 12.50 kan bestellen. In totaal zullen 1500 exemplaren worden verkocht. Het jubileumfeest zelf zal op maandagavond 10 mei in de Doofpot worden gevierd. Daartoe worden o.m. uitgenodigd de burgemeesters van Provinciale hoofdsteden en hun echtgenoten en alle artiesten, die in de afgelopen twaalf-en-een-half jaar zijn opgetreden in „De Doofpot". H.M. de Koningin heeft heden morgen op paleis Soestdijk ter over handiging van geloofsbrieven achter eenvolgens ontvangen de ambassa deur van Chili, z.e. Fabio Vio Valdi- vieso, de ambassadeur van de Philip- pijnse Republiek, z.e. Delfin R. Car- cia, en de ambassadeur van Tanzania, z.e. Christopher Pastor Ngaiza. derzoek naar de regulatie der puber teit, dat wil zeggen voor een onder zoek naar de veranderingen in de vorming en afbraak van geslachtshor monen in de jeugd en gedurende de ze periode. Dr. v. d. Werff ten Bosch is wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de afdeling stofwisselingsziekten en endocrinologie van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Dr. v. d. Werff ten Bosch stelt, dat de puberteit thans aanzienlijk vroe ger begint dan ongeveer honderdvijf tig jaar geleden, een verschijnsel, dat waarschijnlijk is toe te schrijven aan de versnelde lichamelijke ontwikke ling, die wij thans meemaken. Zo is b.v. een kind van zes jaar ongeveer tien centimeter langer dan een halve eeuw geleden, maar daar staat te genover dat de groei ook eerder op houdt dan vroeger. Deze versnelde fysieke ontwikkeling is vermoedelijk een gevolg van de verzorging in de zeer vroege jeugd. De bewuste ont wikkeling, zo vervolgde dr. Van der Werff ten Bosch, brengt natuurlijk ook maatschappelijke problemen met zich mee. Was een jongen, die vroe ger op zijn vijftiende jaar bij een baas ging werken, nog een kind, in onze dagen lijkt hij gemiddeld meer op een volwassene. Dit doet ook de vraag rijzen of de leeftijd van zes jaar, warop het kind verplicht is naar school te gaan, eigenlijk niet ver vroegd zou moeten worden, afgezien van het probleem of de verstande lijke en emotionele ontwikkeling in gelijke mate versneld verloopt als de fysiek. KON. ALG. VER. „BLOEMBOLLENCULTUUR" GAAT ZICH BERADEN OVER ORGANISATIE VAN JAARLIJKSE „BLOEMBOLLENDAG" Belangrijke besluiten zijn er giste ren tijdens de voorjaarsvergadering van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, welke in de tuinzaal van het gemeen telijk concertgebouw te Haarlem werd gehouden niet gevallen. Op de agenda prijkten slechts enkele voor stellen, die vrijwel zonder discussie en met grote meerderheid van stem men werden aangenomenAls laatste officiële punt lanceerde het hoofd bestuur de gedachte om een van de twee algemene vergaderingen om te vormen tot een bloembollendag Het zou dan in de bedoeling liggen de ochtenduren te benutten voor de al gemene vergadering, terwijl 's mid- Aan de gevolgen van verkeersongeval overleden In het Diakonessen-ziekenhuis te Leiden is de 24-jarige heer Th. A. v. d. Elshout uit Alphen a. d. Rijn overleden aan de verwondingen, op gelopen na een ongeval op 26 maart. De heer v. d. Elshout, die toen op weg was naar zijn verloofde, kwam in een bocht van de Prins Bernhard- laan, nabij het NS-station, met zijn scooter te vallen, waarna hij met ern stige verwondingen naar het Diako- nessenhuis in Leiden werd overge bracht. Paasklokken op de Pier Paaszaterdag 's middags om twaalf uur zullen op de boulevard in Sche- veningen de paasklokken luiden. Het zijn de klokken van de reizende bij- aard van een klokkengieterij uit As ten. Dit carillon is reeds te horen geweest in Engeland, Oostenrijk, Duitsland en België. Het blijft tot eind april in Scheveningen bü de ingang van de pier. Dagelijks zullen bespelingen worden verzorgd door de stadsbeiaardiers van Den Haag en van Delft, Henk Herzog en Mar Bruinzeel. De reizende beiaard telt 35 klokken en omvat drie octaven. dags meer algemene kwesties be sproken zouden worden, die voor de leden en het bloembollenvak van groot belang zouden kunnen zijn. Tijdens de bespreking van die sug gestie bleek, dat de afdeling War mond er nogal sceptisch tegenover stond. De afdeling Hillegom twijfelde er aan, of de suggestie in de praktijk wel te realiseren zou zijn. De voor zitter meende, dat het de moeite waard is een proef te nemen. Veel weerstand ondervond hij verder niet, zodat de zaak nu nader binnen het hoofdbestuur besproken kan worden. Vanuit de vergadering kwam er kritiek op de outillage van 't beurs gebouw aan de Leidsevaart te Haar lem. Zowel de Heemsteedse als de Voorhoutse afgevaardigde wezen op de noodzaak van een meer effi ciënte verdeling van de stands en ta fels. Dan zouden er niet zoveel ge gadigden op de wachtlyst staan- De voorzitter herinnerde er daarop aan, dat enkele jaren geleden daaromtrent reeds een enquête is gehouden Hij meende, dat de oplossing toch pas zal komen als de bouwplannen ge realiseerd zijn. Min of meer ver klaarde hü dat ook naar aanleiding van een opmerking over de hinder lijk werkende geluidsinstallatie Toch zal opnieuw geprobeerd worden daaraan iets te doen. Tenslotte nog de afdeling Groote broek, die graag zou willen dat het Centraal Bloembollen Comité gelden zou afstaan om deelneming aan in ternationale tentoonstellingen moge- lyk te maken-. Dat zou de afzet sterk kunnen bevorderen De voorzitter deelde daarop mee. dat bü de ten toonstellingscommissie dezelfde wens leeft. Het hoofdbestuur zal al het mogelijke doen om die wens te laten vervullen. Eerste posteMn aangevoerd in Ter Aar Maandag werd aan de groentevei ling de eerste postelein van dit sei zoen aangevoerd door de kweker Jac. J. Dobbe te Ter Aar. Voor 1,21 per kilo verdween dit nieuwe pro- dukt in handen van de grossier, Gebr. v. Engelen uit Alphen aan den Rijn en naar de winkel van Cor Bos te Nieuwkoop.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3