Kabinetsformatie hangt op verdeling zetels en personen Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Heroriëntatie bij katholieke gidsen- beweging 2V2 miljoen bij elkaar DINSDAG 6 APRIL 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bij de doorlaatpost Helmstedt stond maandag een kilometers lange file wachtende auto's. Dit was het gevolg van een Oostduitse boycotactie vanwege de zitting van de Bondsdag in West-Berlijn. Het feit dat de formateur, mr. Cals, zetels voor financiën, economische na besprekingen tussen 15.00 en 18.20 zaken en sociale zaken in sterke mate uur gisteravond de fractieleiders van bepalend zal kunnen zijn voor de de KVP, PvdA en ARP afzonderlijk bezetting van andere ministerszetels. voor beraadslagingen heeft uitgeno- Deze zetelbezetting is een taak voor digd, heeft in politieke kringen vele de formateur, die dus rekening moet speculaties gewekt. houden met de bereidheid van ver. .Gisteravond om acht uur kwam de schillende personen, die aanvaard- het Plein 1813 baar zullen zijn voor de fractielei- heer Vondeling - om negen uur volgde de heer Smal- ders. lenbroek, een uur later de heer Schmelzer. Deze keuze is willekeu rig in verband met afspraken van Dat is, zo werd gisteravond in poli tieke kringen duidelijk, een persoon lijke verantwoordelijkheid voor de deze drie fractieleiders. "Wat is, zo formateur, maar niet van de fractie- vraagt men zich af, de reden waar- leiders, om mr. Cals na een langdurige be spreking over zetelverdeling, depar tementale indeling en departemen tale coördinatie, gisteravond de frac tieleiders apart ontving? Van de zijde van de formateur werd verklaard, dat „de fractieleiders zijn uitgenodigd om te adviseren omtrent Grote sterfte onder vis in de Noordzee Het Rijksinstituut voor Visserij- de mogelijkheden van de bezetting onderzoek te IJmuiden is bezig met van de ministerszetels". Maar het een onderzoek naar de grote sterfte antwoord op de vraag of het „speel- van Noordzeevis, die zich de laatste plan klaar is en de acteurs gekozen dagen manifesteert. Volgens een moeten worden", bleef in het vage. voorzichtige schatting zijn er zo'n Wel waren, zo bleek gistermiddag, 100.000 vissen gestorven, vooral bot, de hoofdlijnen van een ontwerp-re- schar, schol en wijting, geringsprogram In redactie voltooid. Veel dode vissen spoeiden het af. Maar over de sleutel van de zetel- gelopen weekeinde aan op de kust verdeling (volgens politacerend Den tussen Scheveningen en Bakkum. Haag vijf KVP, vijf PvdA en drie Met het oog op de stromingen ver- ARP) is niets bekend. Slechts werd wacht men nog meer dode vis'in de meegedeeld, dat aanwijzing van de komende dagen langs de kust ten ministers door de formateur zelf moet noorden van bovengenoemde strook gebeuren, na de gisteravond te hou- te zullen aantreffen. Een oorzaak den raadpleging van de fractieleiders Schmelzer, Vondeling en Smallen- broek. voor deze sterfte heeft men nog niet kunnen aanwijzen. Algemeen zijn deskundigen van oordeel, dat het door het reactorcentrum te Petten Er is dus, zo wordt in politiek Den geloosde afval in deze zaak geen rol Haag aangenomen, een vermenging kan spelen. Men zoekt de oorzaak ontstaan tussen de onderwerpen ze- wel bij de afvallozing van een che- telverdeling en de aan te wijzen per- mische fabriek in de Noordzee. Tot sonen, die deze zetels zullen moeten nu toe hebben vogels, die de dode bezetten. Waarbij duidelijk is, dat vis hebben gegeten, er geen nadelige het met personen bezetten van deinvloeden van ondervonden. Postcheque- en Girodienst nog deze maand geheel geautomatiseerd In de loop van deze maand zal de Nederlandse PTT over de eerste ge automatiseerde girodienst in Europa beschikken. In een tijdsbestek van nog geen drie jaar kreeg de volle dige automatisering van het postche que- en giroverkeer haar beslag. De invoering van deze automatisering vergde l1/* jaar minder dan nog voor enkele jaren werd voorzien, zo blijkt uit een speciaal aan dit onderwerp gewijd nummer van „PTT-Bedrijfs- banden". Als belangrijkste gevolg van de automatisering is het thans weer mo gelijk op onbeperkte schaal nieuwe rekeninghouders te accepteren en het verkeer op de bestaande rekeningen uit te voeren. Daarnaast is het dienst betoon op tal van andere punten verbeterd, terwijl verdere verbete ringen zijn te verwachten. Het is niet uitgesloten dat in de toekomst belangrijke besparingen mogelijk zijn door tot aankoop van computers over te' gaan. Momenteel wordt deze apparatuur gehuurd, waarbij de huur prijzen veelal op een levensduur van nog geen 4Vs jaar zijn gebaseerd. Ta riefsverhogingen zijn vrijwel niet nodig geweest. In de nabije toekomst zal het reeds mogelijk zijn boekingsopdrachten in de vorm van een magneetband te verstrekken, waarmee een belang rijke vorm van integratie tussen op drachtgever en dienst tot stand komt. Nog vele andere perfectioneringen zijn mogelijk. De eindfase zou zelfs kunnen uitlopen op vormen van tele fonisch gireren, aldus de hoofddirec teur financiële en economische za ken van de PTT, de heer H. Rei- noud. (Advertentie) Ghana Airways heeft maandagavond op Schiphol de primeur gebracht van een nieuw straalvliegtuig, de Britse VC 10, met aan boord drie charmante Afrikaanse stewardessen. De maatschappij zal met deze machine Schiphol, zondags op weg naar Accra en maandags terug naar Londen, aandoen in een geregelde lijndienst. VRACHTWAGEN VALT IN ZEE Gisterochtend is op het nieuwe ge deelte van de Zuiderpier te IJmui den de 30-jarige chauffeur M. Kwaak uit IJmuiden, toen hij een tegenlig ger wilde passeren, met zijn rech- terwielen over de rand van de pier geraakt. Zijn 24-tons vrachtauto viel daarop in het zeewater. Het stoffe lijk overschot van de chauffeur, die geen kans zag zich uit zijn cabine te bevrijden, is later op de morgen ge borgen. In de Nederlandse Katholieke Gid- senbeweging houdt men zich op het ogenblik bezig met een algemene heroriëntatie over pedagogische en religieuze bedoelingen van het gid senwerk. De gedachte dat jeugdbe weging een zogenaamd derde milieu moet bieden en een allround peda gogische vorming heeft naast school en gezin, is naar het oordeel van de leiding der gidsenbeweging aanvecht baar. Aan deze mening gaf het hoofd bestuur van de gidsenbeweging gis teren uiting tijdens een in Utrecht gehouden persbijeenkomst ter gele genheid van het vierde lustrum. Het bestuur is er zich terdege van be wust dat functies die de jeugdbe weging vroeger had in de samen leving, door het gezin, de school en andere instellingen in de maatschap pij zijn overgenomen. Wil de jeugdbeweging in een vrije tijdssfeer blijven dan zal zij niet onnodig eisen moeten stellen. Dit vraagt om een heroriëntering op on derdelen van de methode van het gidsenspel. Voor de teenager-leeftijd wil men een geheel nieuwe opzet van de methode. Men wil het accent gaan leggen op het aankweken van hobby's. Het vorig jaar waren 36.607 leden bij de gidsenbeweging, ten opzichte van 1948 betekent dit een daling van ongeveer 2000 leden. EXTRA VAKANTIE L.O. EN U.L.O. Staatssecretaris Grosheide (o., k. en w.) wil de leerlingen van 't lager en uitgebreid onderwijs dit jaar een week extra zomervakantie geven. Hij heeft een circulaire aan de ge meentebesturen en de besturen van de bijzondere scholen gericht met het verzoek de begindatum van de grote vakantie een week eerder te stellen, maar de eerste dag van het nieuwe schooljaar te handhaven. Het verzoek moet worden gezien als een poging om een begin te ma ken met de vakantiespreiding. De staatssecretaris heeft ook gevraagd in 1966 de schoolvakanties van 1 juli tot 1 augustus te laten duren. Als de scholen moeilijkheden zou den krijgen omdat door deze ver vroeging van de vakanties de ver plichte 1040 lesuren niet worden ge haald, kunnen ze met de inspectie contact opnemen. Samenwerking tussen bonden bouwondernemers Dezer dagen is een saimënwer- kinigsvorm tot sbamd gekomen tussen de groepen bouwondernemers uit de Nederlandse Aannemers- en Patroons bond, die Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroons bond en de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond met de Bond van Bouwondernemers. Als naam voor deze samenwerkingsvorm, die handelit namens de particuliere bouwondernemers uit de raad van be- stuur bouwbedrijf, is gekozen de raad van bouwondernemers. Tweede ronde van Vastenaktie Zondag is in de meeste parochie kerken de tweede imzaaheliing gehou den voor de bisschoppelijke vasten actie. Een eerste globale schatting' heeft aangetoond dat deze zondag 1 miljoen 242.000 gulden heeft op gebracht, een stijging, vergeleken bij 14 dagen geleden toen 1 miljoen 100.800 gulden werd opgehaald. Bo vendien zijn in deze periode de par- tikuliere bijdragen gestegen van ƒ50.000 tot 161.800 gulden. De to tale stand is thans ruim 2,5 mil joen gld., vergeleken bij vorig jaar een stijging van ruim 1.5 miljoen gulden. Blijft deze stijgende lijn doorgaan, dan zal de laatste ronde, op Pasen, een opbrengst te zien kun nen geven, die gelijk is aan de beide vorige samen ,n.l. 5 miljoen gulden De begroting van de aanvragen voor dit jaar is gesteld op 12 mil joen gulden. Op het Centraal Station te Am sterdam zijn gistermiddag twee goe derenwagons ontspoord. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tengevolge van de ontsporing heeft ziah geruime tijd enige vertraging in de reizigers dienst tussen Amster dam en Hilversum voorgedaan. HEILIGVERKLARING VAN DOMINEE VERZOCHT Het katholieke weekblad „Catholic Free Press" in Worcester in de Ver. Staten heeft aan de Amerikaanse bisschoppen voorgesteld, dat zij een officieel verzoek aan de H. Stoel zul len richten tot heiligverklaring1 van dominee Jamer Reeb, een der jongste slachtoffers van de rassenonlusten in de Ver. Staten. „Is het ketters aldus het blad te denken, dat een dominee van de Unitarisohe Kerk een heilige is van de Katholieke Kerk en diep in ons hart te willen en te bididen, dat de Amerikaanse bisschoppen in waarlijk oecumenische geest hem als zodanig zouden erkennen en een of ficieel verzoek aan de H. Stoel zou den richten om hem tot de eer der al taren te verheffen?" Het blad vervolgt met te zeggen, dat het deze gedachte beslist niet ketters vindt. „Amerika heeft een voorbeeld, een symbool van christe lijke liefde nodig, zoals het nog niet In Bonn is verklaard, dat de Bondsdag zich niet door de Oostduitse protes- ?ee5 Wij hebben een voor- ten zal laten beïnvloeden en woensdag „op grond van een vaststand reeht" ln West-Berlijn zal vergaderen. Op de toto enige Westdnitse ministeriële wen wii h<sbban dM „„rbBld auto's, met het bekende vlaggetje, geparkeerd voor de muur ln Berlijn. Op James Reeib", aWus Catholic Eree Prinses Margriet tijdens de pause In gesprek met Panl Steenbergen. De prinses de achtergrond Oostduitse Vopo's. Brew. hurg «n voorstelling van hot stok „Alter the fall" van Arthm MUer *ag in de Middelburgse Schouw-

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7