S)e Cöidóe0oii^cmt Moeilijkheden voor verkeer j| naar Berlijn begonnen weer Oostduitsers eisen een verklaring van Bondsdagleden V.S.: ernstige aangelegenheid Spoorwegongeluk in Brazilië NA 126 DAGEN GROTBESTAAN WEER BOVEN Eerst traangas daarna op de kiezerslijst OPHEFFINGS UITVERKOOP Nieuwe spionage-affaire in VS Russen ronselden sergeant voor spionage Aardbeving in Griekenland kostte minstens 20 levens Ernstig busongeluk in Griekenland Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BURK4D PArEN(iRACtn 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 6 APRIL 1965 56e JAARGANG No. 16.493 GROTESKE MAANDEN Telef. 8.09.35 Red 8.00.15. 8.55.94 Advert. 8.00.86 Klachten beiorglng J.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w. 3 35 p mnd.. 10,05 p.kw. Franco p.p. 10.55. Adv. 80 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Nadat gisteren in de loop van de dag de meeste wegen van West-Duitsland naar Berlijn door de Oostduitsers weer voor het verkeer waren opengesteld, werd vanmorgen het verkeer op het traject Helmstedt-Berlijn weer gestremd. Ook de doorlaatpost Ba- belsberg werd door de Oostduitse grenswachten gesloten. Bij Helm- stedt worden door de Oostduitsers ongeveer 5 auto's per uur ge controleerd, hetgeen neerkomt op 20 uur wachten voor hen die over deze weg naar Berlijn willen. In Washington heeft een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken gisteren verklaard, KENIA SE STUDENTEN UIT RUSLAND VERTROKKEN Negen-en-twintig van de 89 Keniase studenten die in de Russische stad Bakoe studeerden, zijn gisteren per vliegtuig naar Kenia vertrokken. Het vertrek van de studenten kwam na een week van onrust onder de in Bakoe studerende Keniase jon geren. Velen van hen hadden deel genomen aan een zitstaking op het station van de universiteitsstad. Zij eisten overplaatsing naar andere uni versiteiten of terugkeer naar hun geboorteland. De juiste reden van de ontevredenheid is niet bekend, maar de spanning bereikte een hoogtepunt na de dood van een van de Keniase studenten. Volgens de Russische po litie werd hij vermoord. Bij een botsing tussen een passa- gierstrein en een goederentrein ten noorden van Rio de Janeiro zijn gis teren tenminste 24 mensen omgeko men en velen gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de machi nist van de passagierstrein door een onveilig sein reed. dat de Amerikaanse regering de be lemmeringen voor de toegang naar Berlijn als een „ernstige aangelegen heid beschouwt, die de spanning on vermijdelijk verhoogt". In Bonn heeft een officiële woord voerder verklaard, dat de bondsdag zich niet door de Oostduitse protes ten zal laten beïnvloeden en morgen op grond van een vaststaand recht in West-Berlijn zal vergaderen. De bondsregering blijft de situatie met kalmte gadeslaan en staat in voort durend contact met zijn bondgenoten en het stadsbestuur van West-Berlijn, aldus de woordvoerder verder. De Oostduitse regering heeft intussen, via het persbureau ADN, laten be kendmaken, dat „leden van de West- duitse Bondsdag en andere bü de plenaire zitting daarvan in West- Berlijn betrokken personen voor de duur van deze, in strijd met het vol kerenrecht te houden vergadering de toegang tot de hoofdstad der DDR al leen toestaat, als zij zich van de re vanchistische politiek van Bonn dis- tanciëren en bij het passeren der staatsgrenzen der DDR de verklaring afgeven, dat zij de politiek der atoombewapening, de voorwaartse strategie der Westduitselegerleiding en de voorgenomen noodtoestands- wetten afwijzen en normalisering der betrekkingen tussen beide Duitse staten voorstaan". RUSSEN VERANTWOORDELIJK VOOR VEILIGHEID VLIEGVERKEER De woordvoerder deelde nog mee, dat een voorstel van Russische zijde om de vlieghoogte voor westelijke vliegtuigen naar Berlijn te beperken tot tussen 1992 en 3064 meter door de Ver. Staten van de hand is ge wezen, omdat de toegangsrechten tot Berlijn van de drie westelijke mo gendheden niet aan beperkingen on derhevig kunnen zijn. De Ver. Sta ten stellen de Sowjet-Unie verant woordelijk voor de veiligheid van alle westelijke vliegtuigen, die naar Berlijn vliegen. Het ministerie van buitenlandse zaken had geen beves tiging ontvangen van berichten, vol gens welke Russische en Oostduitse vliegtuigen getracht zouden hebben vluchten naar Berlijn van westelijke toestellen te verhinderen. De Fransman Antoine Senni is gis teren naar boven gebracht uit de grot, waarin hij een wereldrecord heeft gevestigd met een eenzaam verblijf van 126 dagen. De 35-jarige man, die toen hij aan de oppervlakte verscheen een donkere bril droeg om zijn ogen tegen het daglicht te be schermen, werd omhelsd door zijn vrouw, Paulette, die haar tweede kind verwacht. De afgelopen vier maanden heeft Senni op 100 meter diepte doorge bracht. Het experiment diende om de gevolgen van volledige eenzaam heid over een lange periode op geest en lichaam na te gaan. Ook de 26-jarige vroedvrouw Josy Laures, die kortgeleden een verblijf van drie maanden in een andere grot in de buurt beëindigde, was aanwe zig om Senni te begroeten. Senni zou zich in zeer goede li chamelijke welstand bevinden. Zijn verblijf in de grot diende om de in vloed van eenzaamheid op de mens na te gaan, hetgeen van belang is met betrekking tot ruimtevaart-pro gramma's. Negi laten zich inschrijven Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor ƒ70.- en ƒ100.- of ƒ300.- en ƒ800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. we in J lnThnmn trokken betogers voor gelijke kies tra UI Aiuuumu rechten door de straten. Dit was het geval in Selma, nog niet lang gele den het toneel van heftige rassen- onlusten. Gisteren stonden hier twee honderd negers rustig in de rij voor het gerechtsgebouw om zich te laten inschrijven. Show voor nabestaanden. Een show, zondagavond op Broad way gegeven onder de titel „Broad way antwoordt Selma", heeft circa 150.000 dollar opgeleverd voor de or ganisaties die strijden voor gelijke burgerrechten en voor de nabestaan den van dominee James Reeb, James Jackson en mevrouw Liuzzo, allen slachtoffers van de rassenstrijd in Alabama. In de show trad onder meer Maurice Chevalier op. Een neger en zijn vrouw vonden zondagavond een brandend kruis in het tuintje van hun huis, dat zij pas in een „blanke wijk" in Cincinnati hadden betrokken. Ondanks dit bran dende kruis het klassieke waar schuwingsteken van de Ku Klux Klan is het echtpaar niet van plan te verhuizen. Onder aanvoering van de burge meester heeft de politie van Cam den, in de Amerikaanse staat Alaba ma, gisteren rookbommen en traan gasgranaten gebruikt om een 50-tal negers uiteen te drijven die een be toging voor stemrecht hielden. Later stelde hij de betogers in de gelegen heid om onder politiebewaking in kleine groepen het gerechtsgebouw te betreden waar zij zich op de kie zerslijst konden laten aantekenen. Volgens een ambtenaar voldeden ve len aan de gestelde voorwaarden. Zij werden daarna ingeschreven. Eerder had de politie van Cam den, zonder gebruik van geweld, vier andere groepen demonstranten ver spreid. bij WIFRANA B REESTRAAT 107 t.o. Stadhuis LEIDEN begint DONDERDAG 8 APRIL 9 uur v.m. Ziet onze advertentie woensdagavond. Woensdag gesloten (Advertentie) De heren Vondeling, Cals, Smallenbroek en Schmelzer proeven een vleugje lente in de tuin van het kabinet van algemene zaken in Den Haag. Maar even later is het weer bittere ernst en moet men zich weer in beraad begeven. VERtOVIHGSRIWCFW Van de groep waartegen de poli- Koning Frederik en koningin tie traangas en rookbommen ge- Ingrid van Denemarken zijn giste- bruikte, werden er twaalf gearres- ren in Parijs aangekomen voor een teerd. officieel bezoek van vier dagen aan (Advertentie) Ook in andere plaatsen in Alabama Frankrijk. Minstens 20 levens heeft de zwaar rollende aardbeving, die gistermor gen vroeg de inwoners van het 2300 jaar oude stadje Megalopolis in de slaap verraste, geëist. Duizenden mensen zijn in het gebied van mid- den-Peloponnesus dakloos geworden. Om de gewonden en de nabestaanden van de doden te troosten zijn koning Constantijn, zijn vrouw en zijn moe der Frederika naar het getroffen ge bied gegaan. De koning zegde een on derhoud met de Tunesische president Bourguiba af. Onmiddellijk na de schok is de po litie begonnen in het puin van de stenen en lemen huizen naar slacht offers te zoeken. Het droeve reddings werk gebeurde bij prachtig zonnig weer. De politie heeft reeds 17 licha men gevonden, maar het aantal do den zal zeker boven de 20 stijgen. Het getroffen gebied ligt op onge veer 250 kilometer ten zuidwesten van Athene. Gisteravond deden zich weer twee lichtere aardschokken voor. Agenten van de federale recherche hebben gisteren twee mannen aan gehouden, die ervan beschuldigd wor den defensiegeheimen aan de Sow- jet-Unie te hebben verkocht. Een van hen is de 43-jarige sergeant Robert Lee Johnson, die op het ministerie van defensie werd aangehouden. De andere is de 46-jarige James Allen Mintkenbaugh, die in Castro Valley, Californië, werd gearresteerd. Volgens de door het FBI ingedien de aanklacht zouden de twee man nen met elkaar en met de Rus Vitaly Ourjoumov en met nog andere per sonen hebben samengezworen om ge gevens betreffende de Amerikaanse nationale defensie te verkrijgen en aan de Sowjet-Unie uit te leveren. Ourjoumov was vroeger aan de Sow- jet-Ambassade in Parijs verbonden en zou zich op het ogenblik in de Sowjet-Unie bevinden. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Telefoto ANP: zanger-filmster Harry Belafonte (1.) en super-entertainer Sammy Davis jr. bekijken samen met ds. Martin Luther King het programma van de voorstel ling „Broadway antwoordt Selma". Deze show werd zondagavond in New York gehouden, om aandacht voor de rassendiscriminatie te trekken. Verscheidene grote artiesten werkten belange loos hieraan mee. Nieuwe ruimte-tweeling in de V.S. aangewezen De Amerikaanse astronauten Wal ter Schirra en Thomas Stafford zijn gisteren aangewezen om het ruimte schip te bemannen dat, terwijl het om de aarde draait, een verbinding tot stand zal brengen met een onbemand ruimtevoertuig. Het experiment zal tegen het einde van dit jaar plaats vinden. Het maakt deel uit van het Gemini-plan, dat de landing van de mens op de maan beoogt. Op de weg van Athene naar Sa- loniki zijn in de afgelopen nacht een bus en een vrachtauto frontaal in botsing gekomen met het gevolg, dat 12 mensen het leven verloren en 31 werden gewond. In de bus zaten arbeiders, die in Al 12 jaar Sergeant Johnson zou in 1953, toén hij bij de Amerikaanse troepen in Berlijn diende, door de Russen voor spionage zijn aangeworven, terwijl hij op zijn beurt daarvoor Mintken baugh zou hebben overgehaald, die eveneens in het leger diende. Zij had den het in het bijzonder gemunt op geheime gegevens over militaire in stallaties, raketterreinen en de Ame rikaanse inlichtingendiensten in bin nen- en buitenland, waarvoor zij door de Russen werden betaald. Een tijd lang zouden beiden elk 250 a 300 dollar per maand hebben ontvangen. Mitkenbaugh zou in Mos kou een speciale opleiding voor spion hebben ondergaan en in Berlijn met een Sowjet-agent een regeling heb ben getroffen voor een Russische contactman in Washington, aan wie hij, Mintkenbaugh, het door Johnson te leveren materiaal moest doorge ven. Sgt. Johnson was koerier bij 't mi nisterie van defensie en stond in december voor een krijgsraad in de V.S. terecht wegens afwezigheid zon der verlof gedurende twee maanden. VRIJ ZACHT Tussen een hogedirukgebied boven We9t-Rusland en een rug van hoge- druk boven de Britse eilanden is in de afgelopen nacht boven ons land een vore van lagedruk ontstaan, het geen tot gevolg had, dat er zich een regengebied vormde, dat in 't noord oosten van het land meer regen bracht dan in het zuidwesten. De rug van hogediruk uit het westen komt vannacht over ons land te liggen. Bij zwakke wind zal dan plaatselijk mist ontstaan. Ten zuiden van IJsland is een oceaan storing aangekomen, waarvan het frontensysteem vanmorgen bij de westkust van Ierland lag. Dit front komt morgen naderbij, maar zal bo vendien in betekenis afnemen, zodat weinig of geen regen wordt ver wacht. In de temperatuur zal weinig verandering komen, zodat het ta melijk zaobt weer blijft. ZON. EN MAANSTANDEN 7 April: zon op 6.02, onder 19.24; maan op 8.58, onder 1.14. Hoogwater staml en 7 April: v.m. 8.25; n.m. 20.52. KORRELTJE Athene een bijeenkomst wilden bij wonen en een wijziging in de leiding Het is gemakkelijker om schoor- van het Griekse verbond van vak- stenen te bouwen dan om er een verenigingen wilden voorstellen. warm te houden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1