S)e ftzidóeSotiHawX Vergeldingsactie van V.S. in Vietnam verwacht Aanslag ambassade al weken verwacht Ex-adviseur van Adenauer beschuldigd door echtgenote Delegatie door gouverneur Wallace .hartelijkontvangen Aan*al doden tot 21 gestegen WOENSDAG 31 MAART 1963 56e JAARGANG No. 16.488 Directeur J F J, M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN B11RF4H PaPENCiRACH'l 31 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ACHTERVOLGER NU ACHTERVOLGDE (Ku Klux Klan) Telef 2.09.35 Red 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging S. 38.39 (tussen 11.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn 0.78 p.w. f 3,35 p mnd.. 10,05 p.kw. Franco p.p. 10.55. Adv 20 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 President Johnson heeft gisteravond verklaard, dat de aanslag op de Amerikaanse ambassade in Saigon slechts de vastbeslotenheid van Amerika heeft versterkt om „voort te gaan alle nodige hulp aan de regering van Zuid-Vietnam te verstrekken in de strijd tegen de communistische agressie". Johnson zal onmiddellijk aan het Con gres de benodigde gelden vragen voor de bouw van een nieuwe kanselarij in Saigon. De president prees de moed en de kalmte die het personeel van de ambassade aan de dag heeft gelegd na de ontploffing. Ofschoon Johnson niets zei over een eventuele vergel dingsactie tegen Noord-Vietnam of de Vietcong nam men in Zuid- vietnamese kringen algemeen aan, dat Amerika een grootscheepse luchtaanval op Noordvietnamese doelen of zelfs op de hoofdstad Hanoi zal ondernemen. vandaag bij het stadhuis van Saigon gedemonstreerd en wraak geëist voor de bomaanslag op de Amerikaanse ambassade. Rusland verzocht Japan om goede diensten. De Japanse eerste minister Sato heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie Japan heeft verzocht inleidende stappen te doen om tot een oplossing door onderhandelingen van het Viet namese geschil te komen. De premier verklaarde dit in ant woord op een vraag van een lid der socialistische oppositie. Hij zei ook: „de Japanse regering heeft geant woord dat zij, indien zich een ge legenheid zou voordoen om tot een regeling van het Vietnamese geschil te komen, gaarne bereid is de hel pende hand te bieden om een oplos sing tot stand te brengen". Drie helikopters omlaag gehaald Bij een luchtlandingsoperatie bo ven een ongeveer 550 kilometer ten noordoosten van Saigon gelegen Zuid Vietnamees gebied zijn 3 Ame rikaanse hefschroefvliegtuigen door communistisch grondvuur getroffen en omlaag gestort. Van Amerikaanse militaire zijde is medegedeeld, dat tenminste twee Amerikaanse vlie gers hierbij het leven hebben verlo ren. Men verwacht, dat nog meer Amerikanen om het leven zijn ge komen. Twintig andere Amerikaanse hefschroefvliegtuigen werden even eens door Vietcong-vuur getroffen. Zij bleven echter in de lucht. Weken geleden al wist de Ameri kaanse ambassade in Saigon, dat de Vietcong een aanslag voorbereidde en daarbij een oude terroristische truc zou toepassen: een scooter of een auto zou met een springlading voor rijden, de chauffeur .zou stoppen en motorpech voorwenden, hij zou het ontstekingsmechanisme in werking stellen en ijlings op de vlucht slaan. Het is gisteren precies zo gebeurd voor de Amerikaanse ambassade in de Zuidvietnamese hoofdstad. Het resultaat is geweest: 21 doden (18 Vietnamezen. 2 Amerikanen en 1 niet geïdentificeerde buitenlander) en 183 gewonden. De Amerikaanse ambassadeur is al jaren het doelwit geweest van de Vietnamese communisten. In 1961 en 1962 werden twee aanslagen op hem gepleegd; zij faalden. De afgelopen maanden heeft de politie in Saigon herhaaldelijk tijdbommen opge spoord, die per scooter of auto op Nasser dreigt: RAKETTEN NAAR CYPRUS; ANDERS SUEZKANAAL DICHT President Nasser is van plan het Suezkanaal te sluiten voor Ameri kaanse en Engelse schepen, als Ame rika voortgaat met het tegenhouden van de Russische raketten naar Cy prus, schreef gisteren het Grieks- Cyprische blad „Telefata Ora". Nasser zou, volgens hetzelfde blad, bereid zijn schepen voor Cyprus met Russische raketten aan boord een es corte van torpedoboot jagers te geven. De Grieks-Cyprische bladen staan trouwens vol van wat „het raketten- schandaal" wordt genoemd. De be richten volgen op het geheimzinnige terugkeren voor de haven Van Bo- ghaz van een Grieks schip, dat uit Egypte kwam en met raketten zou zijn geladen. Er werden echter geen raketten gelost. President Makarios heeft een strikt officieel stilzwijgen bewaard over het incident. weg waren naar de ambassade. Drie weken geleden vernam de politie de bijzonderheden van de aanslag, zo als die gisteren werd uitgevoerd. Het ambassadegebouw ligt in een moei lijk te bewaken deel van Saigon. Er zijn tal van kruispunten in de buurt, die niet afgesloten kunnen worden zonder het stadsverkeer in de war te laten lopen. Daarom is alleen maar de straat, waarin de ambassade staat, verboden voor rijdend verkeer. De bewaking was de laatste weken ver sterkt. Gisteren reed toch een personen- wa^en de straat in en stopte voor de ambassade. De chauffeur stapte uit en morre^e wat onder zijn motor kap. Het b«»vel van een Zmdvietna- mese politieman door te rijden, be antwoordde hij met: ..Ik kan niet. M?1n motor doet het niet meer". Op hetzelfde oeenbHk daagde naast de auto een scooter op. De chauffeur sprong vlug op de duozitting. De Vietnamese politieman bedacht zich geen ogenblik en onende het vuur op de twee vluchtende terroristen. De b'w'ider schoot terug en doodde de politieman. Maar on hetzelfde moment ontplofte de lading van 1 DO kilo dvnamiet in de auto. De duorij der werd gedood; de scooterrijder reed door. De scooterrijder kon worden ge arresteerd na een felle achtervolging, waarbij hij ernstig gewond raakte. Tegenover de politie heeft hij be kend, door de bestuurder van de „bom-auto" (die omgekomen is) voor ongeveer duizend gulden te zijn ge huurd, om als zijn lijfwacht te fun geren en de scooter, waarmee de automobilist had willen vluchten, te besturen. De scooterrijder (33) werkte als timmerman in Saigon. Vliegveld gebombardeerd. Voor het eerst hebben Amerikaan se en Zuidvietnamese vliegtuigen gisteren een vliegveld in Noord- Vietnam gebombardeerd. Doelwit van deze actie, die overigens geen verband hield met de aanslag, was de basis te Dong Hoi, 100 km. ten noorden van de grens met Zuid-Viet nam. Ook hebben volgens radio Peking twee Amerikaanse vlieg tuigen een Chinese vissersboot be stookt, die ten westen van het eiland Haiman, in de golf van Tonkin, voer. Dat zou buiten de Chinese territo riale wateren zijn gebeurd. Honderden Vietnamezen hebben In het proces in Karlsruhe tegen de ex-adviseur van Adenauer en ambtenaar van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken Erich Helbig, die beschuldigd wordt van spionage voor de communisten heeft de echtgenote van de beklaagde gis teren verklaard, dat haar man naar tien of twaalf rapporten over econo mische aangelegenheden had gedic teerd, welke naar een in Nederland gevestigde Duitse zakenman ge naamd Stemmler werden gezonden. Deze had de Helbigs later met zijn gezin meegenomen voor een va kantie. De 41-jarige Hil'degarde Helbig, de tweede echtgenote van de 53-jarige beklaagde, vertelde verder, dat haar man soms artikelen uit dagbladen dicteerde en daar dan „ter attentie van de staatssecretaris" opzette -£m de indruk te wekken, dat het om of ficiële documenten ging. Mevrouw Helbig deelde ook mee dat haai" echt genoot zo nu en dan brieven ontving met 200 tot 300 Mark in bankbiljet ten. Waar dit geld vandaan kwam, wist zij niet omdat haar man de brie ven steeds in een map bewaarde die hij ook 's nachts bij zich hield. Ijverig ambtenaar De Helbigs die in 1953 trouwden, zijn nu uit elkaar. Erich Helbig heeft voor het proces verklaard, dat zijn Lindbergh commissaris van Pan American De thans 63-jarige luchtvaartpio nier Charles A. Lindbergh, de eerste man die per vliegtuig de Atlantische Oceaan overstakJs toegetreden tot de raad van commissarissen van Pan American World Airways. „Lucky Lindy", die in mei 1927 moederziel alleen als eerste zijn be faamde sprong over de oceaan waag de in zijn 1-motorige „Spirit of St. Louis" en die met een gemiddelde van 160 km- per uur vliegend na l1/» dag veilig bij Parijs landde, is al van af 1929 technisch adviseur van Pan American. Ook werkte hij in de der tiger jaren mee aan de voorbereiding voor de geregelde lijn vluchten van Pan American over de oceaan, die in 1939 werden geopend. vrouw hem had aangegeven omdat hij niiet met een scheiding wilde in stemmen. Hij huilde toen zij de voor hem bezwarende verklaring aflegde. Mevrouw Helbig zei, dat haar man een ijverig ambtenaar was die vaak stukken mee naar huis nam. Hij had echter kritiek op zijn meerderen om dat hij niet de promotie maakte waarop hij had gehoopt. De beklaag de heeft steeds verklaard onschul dig te zijn. Stemmler zei, dat hij Helbig door een van zijn directeuren in Bonn heeft leren kennen.. Hij waardeer de hem als economische deskundige. Daar zich in die tijd het gaat om de jaren .tussen 1954 en 1958 in Europa een economische verandering voltrok, aldus Stemmler, had hij Helbig om uitwerking van economi sche analyses gevraagd, die hem dan per post toegezonden werden en door hem en zijn documentatiedienst als „volkomen legaal documentatiema- Op de grens van Utrecht en Zuid-Holland, aan de rivier de IJssel ligt het Oud-Hollandse plaatsje Oude water, dat in september 700 jaar stadsrechten heeft. Dit gebeuren moet natuurlijk gevierd worden, en daarom kan men in het plaatsje nu al lieden zien rondlopen in 13de eeuwse klederdrachten (Foto): op de achtergrond de befaamde Heksenwaag. teriaal" werden behandeld en in de onderneming werden gebruikt. Gevraagd naar zijn politiek ver- Leden zei Stemmler, dat hij in 1933 voor de nazi's naar Nederland is ge vlucht. Tijdens de bezetting was hij enige tijd geïnterneerd geweest. La ter was hij in de illegaliteit gegaan. President Bourguiba van Tune sië is gisteren voor een officieel be zoek van een week in Belgrado aan gekomen Met president Tito zal hij besprekingen voeren over interna tionale vraagstukken en de betrek kingen tussen beide landen. Onderzoek van Congres naar Ku Klux Klan-activiteiten Een delegatie van 13 negers en twee blanken heeft gisteren in Montgomery gouverneur Wallace van Alabama een bekend voorstander van rassen scheiding een verzoekschrift overhandigd betreffende het stemrecht van de negers. De delegatie vroeg de gouverneur onder meer om verbetering van de procedure inzake het inschrijven van stemgerechtigden en een onpartijdige uitvoering van de wetsbepalingen. Wallace die eerst de dele gatie niet had willen ontvangen, veranderde later van mening. Zijn fiat kwam nog geen 24 uur nadat negerleider Martin Luther King had aange drongen op een boycot van produkten uit Alabama. King had in de loop van het weekeinde in San Francisco verklaard, dat de weigering van gouver neur Wallace om een delegatie te ontvangen van de 25.000 betogers voor gelijke burgerrechten die de vorige week van Selma naar Montgomery liepen, een van de redenen was waarom deze boycot noodzakelijk was ge worden. Dominee Joseph Lowery, leider van de delegatie, zei later, dat gouverneur Wallace de leden van de afvaardiging hartelijk had ontvangen en beloofd had het verzoekschrift zorgvuldig te bestuderen. Klan worden verdacht van de moord op Viola Liuzzo. Na hun arrestatie werden allen op borgtocht vrijgela ten. Dinsdagochtend is de „Dajajaran", het eerste toestel op de geregelde lijndienst tussen Djakarta en Amsterdam op Schiphol aangekomen. Op de foto zien de president-directeur van de Garoeda, de heer G. R. T. Partono (1.) mei de president-directeur van de KLM, de heer H. Albarda, die ter verwelkoming op Schiphol aanwezig was. De Congres-commissie voor on Amerikaanse activiteiten heeft zich uitgesproken voor een onderzoek naar de duistere activiteiten van de Ku Klux Klan. Zij onthulde, dat een voorlopig onderzoek van de commis sie heeft aangetoond, dat „uiterst ge heime groepen binnen de Klan schokkende misdrijven hebben be dreven". Het is voor de eerste maal, dat de Congres-commissie voor on- VLIEGRAMP MET SPAANSE CONVAIR Bij Tanger is vanochtend een Con- vair van de Spaanse luchtvaartmaat schappij „Iberia" verongelukt. Naar in Madrid verluidt zijn 49 inzittenden om het leven gekomen Er zouden 3 overlevenden zijn die er ernstig aan toe zijn De Convair die een lijnvlucht van Malaga naar Tanger uitvoerde, stort te neer bij Kaap Espartel, in de om geving van Tanger. Volgens een bericht van de maat schappij had de machine 48 passa giers en een bemanning van vier le den aan boord. De stoffelijke resten van de 49 slachtoffers zijn inmiddels geborgen. De oorzaak van het ongeluk schijnt de dichte mist te zijn die vanochtend boven de Straat van Gibraltar hing. Het toestel, een Convair Metropolitan een tweemotorig turbine-schroef- toestel kwam om half twaalf brandend naar beneden. De passagiert waren allen Zweden. Amerikaanse activiteiten een onder zoek in gaat stellen naar de Ku Klux Klan. Hiermede wordt dit extreme genootschap, dat zich met geweld keert tegen de rassengelijkheid op één lijn geplaatst met het commu nisme. Tot nu toe immers heeft de com missie zich bezig gehouden het com munisten en verdachte communisti sche acties. Hieruit blijkt, dat het Amerikaanse Congres thans de Ku Klux Klan even on-Amerikaans en staatsgevaarlijk vindt als het commu nisme. De voorzitter van de commissie heeft bekend gemaakt, dat ook een voorlopig onderzoek zal worden in gesteld naar die activiteiten van de extreme nationalistische negerbewe ging de .Zwarte Moslims' en de Ame rikaanse nazi-partij de „Minute-Men", een rechts extreme groepering. Viola Liuzzo begraven Tijdens de laatste diag van de pe riode van rouw in de Amerikaanse staat Michigan is Viola Liuzzo in De troit begraven. Zij werd vorige week, kort na de vredesmars naar Montgo mery in haar auto doodgeschoten. Zij maakte deel uit van de organisatie van de mars en had enkele negers naar Selma teruggebracht. Na de mis van requiem in een katholieke kerk in Detroit, leidden dominee King en de echtgenoot van mevrouw Liuzzo de talrijke aanwezigen naar de be graafplaats. Onder de treurenden bevonden zich de leiders van de mach tige bonden voor arbeiders in de auto-industrie en vrachtwagenchauf feurs, Walter Reuther en James Hoffa. Vier leden ven de Ku Khuc Sowjet-ambassadeur in Peking wordt vervangen Stepan Tsjervonenko, de Russische ambassadeur in Peking sinds 1959, is teruggeroepen en zal worden vervan gen, zo wordt van welingelichte zijde te Moskou vernomen. Men voegt hier aan toe, dat later een nieuwe ambas sadeur zal worden benoemd en dat er geen bijzondere betekenis aan de mutatie moet worden toegekend. Waarnemers achten het niet uitge sloten. dat het Kremlin enige tijd zal wachten met een nieuwe benoeming. Dit oummer bestaat uil 12 pagina's DROOG WEER In de luchtdrukverschillen in onze omgeving komt op het ogenblik maar weinig verandering. Boven de Noord zee handhaaft zich een hogedruk- gébied, terwijl aan de flank ervan zwakke storingen over Scandinavië naar het zuiden bewegen. De invloed van deze storingen op het weer in Nederland is gering en beperkt zich tot enkele plaatselijke wolkenvelden, in hoofdzaak in het noorden van het land. De aangevoerde lucht is van polaire oorsprong. Daardoor kan ir. de nacht de temperatuur plaatselijk tot enkele graden beneden het vries punt dalen. Overdag stijgt de tempe ratuur, vooral in het binnenland, echter weer aanzienlijk en bereikt dan hier en daar een waarde van ongeveer 15 graden. Het droge weer duurt hierbij voort bij zwakke tot matige wind uit richtingen tussen noord en oost. ZON. EN MA4NST4NDEN 1 April: zon op 06.16 onder 19.13; maan op 06.37 onder 18.34. Hoogwaterstanden 1 April: v.m. 4.44 n.m. 17.19 KORRELTJE Het valt niet mee om vrienden te winnen, wanneer men in een harnas optreedt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1