bamboe gordijn Oommumiistrisch Ch-nva wil de Wereltd doen geloven, dat haar in Tibet veefl zegening fceeflt gebracht en dat dit ko ninkrijk in de Himalaya een für Sham<gtri-La heeft gemaakt, propaganda van Pekinig schil- t ons een gloedvol beeld maar overheersende kleur in dit bd it rood. Eliigt op een plateau tussen en China. Ruim één en een miljoen inwoners wonen op grote hoogte, waar constant ■eer lage temperaturen heersen. Voor de Chinese invasie in mei Un, speelde het leven in Tibet rich af rondom hert Lama-Boe - dlhiisme en ongeveer 2500 kloos ters, waarin 110.000 monniken en nonnen gehuisvest waren. Het leven was er niet gemakke lijk maar de mensen maakten een goedidoorvoede en tevreden indruk. ■Het „nieuwe" Tflbert dateert van 1959, toen communistisch China een opstand ontketende om te traahten de Dalai Lama gevangen te nemen. De Dalai Lama was gedwongen naar India te vluch ten en duizenden volgden hem toen Chinese soldaten, officieren en dorpelingen Lasa binnentrok ken. Peking beweent, dat het een agrarische hervorming heeft in gevoerd in Tibet en dat het een einde heeft gemaakt aan de lijf eigenschap. Hert bamboe-'gord ij n heeft zich geopend om beelden te laten zien van lachende men sen. De beschuldigingen van het internationale hof van juristen in 1961, dat de Chinezen rassen- moard hebben gepleegd om alle Lama's uit te roeien zijn nog lairiig mriiet vergeten. Pekinig daar entegen brengt met klem de mo dernisering van het land naar varen. foto- onderschriften Rechte borent Communistisch Chins vestigt de aan dacht op de modernisering van Tibet door publicatie oa. van deze foto van een hydro-elektrische krachtcentrale, die In Laaa ward gebouwd. Midden van links naar rechte: Teering Lhamo, die op medisch ge bied werkzaam is in het Nachhu-ge. bied in Tibet, werd geindentificeerd als de dochter van een gewezen lijf eigene, die door de Chinezen werd bevrijd. Tijdens een feest in Lasa dragen deze Tibetanen hun inheemse kledij. De gerst, die gedragen wordt, symboli seert een goede oogst. Deze jonge Tibetanen genieten van hun leventje als schooljongens. Pe king aagt, dat zij zonen zijn van de gewezen lijfeigenen in het koninkrijk in de Himalya. Onder van links naar rechts: In een afgelegen gebied in Tibet wordt nog geoogst met primitieve landbouwwerktuigen. Kinderen genieten van aan spelletje touwtrekken temidden van een nieuwsgierige menigte. In Lasa, de hoofdstad van Tibet werd deze foto gemaakt. Peking beweert, dat er geen enkele lagere school in het lar.d was onder het oude regieme. Volgens communistische berichten zijn er thans vela scholen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11