HOTELPERSONEEL FRAUDEERDE JARENLANG: BUIT 250.000- ZWAKKE LEIDING SPEELDE FRAUDE IN DE KAART FORMATIE-BESPREKINGEN DUREN NOG DE GEHELE WEEK Nederlandse coaster in moeilijkheden Hoge inkomens, hogere huur WOENSDAG 24 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vier Japanse schoolmeisjes v.l.nj. Fumiko Tomizawa, Michiko Najako, Mikako Yazaki en Kazuko Ito zijn dinsdagochtend met hun begeleider, de heer Itaro Abe op Schiphol aangekomen. De meisjes hebben een op stelwedstrijd gewonnen over het dagboek van Anne Frank, welke door een Japanse uitgeverij was uitge schreven. Vanzelfsprekend staat een bezoek aan het Anne Frankhuis in Amsterdam op het Nederlandse pro gramma, dat tot vrijdag zal duren. Daarna vertrekt het groepje naar Zwitserland. Jaar geëist tegen hoofdverdachten Den Haag: kabinetsformateur Cals in gesprek met de vier fractieleiders uit de Tweede Kamer (v.l.n.r.), de heren Beernink (CHÜ), Schmelzer (KVP), Smallenbroek (ARP) en Vondeling (PvdA). Een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gisteren tegen twee buffet bedienden van het café-restaurant „Kruispunt Hoevelaken", wegens het verduisteren van gelden in dienstbetrekking. Deze bedienden waren de 53-jarige A. van M. uit Amersfoort en de 44-jarige F. K. uit Hoevelaken. Zij zijn de hoofdverdachten in een omvangrijke fraudezaak, waarbij een groot aantal personeelsleden van het bedrijf is betrokken. Gedurende enkele jaren is er op grote schaal geknoeid. In het café speelden kelners, ser veersters en buffetbedienden onder één hoedje. Er werden foutieve kas sa-aanslagen verricht, buffetbedien den, kelners en serveersters deelden de opbrengst van deze dubieuze prak tijken. De knoeierijen werden in de hand gewerkt door een zeer slechte leiding. Het bedrijf werd jarenlang geleid door iemand, die volstrekt niet voor zijn taak was berekend. Elk toe zicht ontbrak. Mr. R. W. H. Pitlo, de officier van TOEKOMSTVRAGEN OM FOKKER-28 Een indrukwekkende lijst vragen heeft de vaste commissie voor ver keer en waterstaat uit de Tweede Kamer over de financiering en de toekomst van de F-28 op minister Van Aartsen afgevuurd. Zy doet dat in het voorlopig verslag over de be grotingswijziging voor garanties aan Fokker. Zijn er behalve de BAC III en de DC-9 geen andere met de F-28 con currerende typen in voorbereiding, met name in andere landen? Welke invloed zullen de onlangs aange brachte wijzigingen in de Engelse vliegtuigproduktie op de produktie en afzetmogelijkheden van de F-28 hebben? Wat de Kamerleden ook bezig houdt is: tegen welke prijs kan de F-28 worden aangeboden en welke prijzen noemen de fabrikanten van de concurrerende typen? In welke mate zijn al opties genomen op de F-28? Zal hy gebruikt worden in het Europees verkeer? Wanneer is de eerste vlucht en wanneer zal het eerste toestel worden geleverd? justnltie, zei in zijn requisitoir, dat de directie van het bedrijf de schade, die het in de afgelopen jaren heeft geleden door de frauduleuze hande lingen van het personeel, aanvanke lijk op ƒ50.000.schatte, maar toen al had gezegd, dat het ook 150.000 kon zyn. Uit een deze week versche nen accountants-rapport blijkt, dat het bedrijf voor circa 250.000.is benadeeld. S teekpenningen Een van de grootste lekken zat naar de mening van de officier in het café, waar kelners en buffetbedien den fraudeerden, maar zo voegde hij eraan toe, er werd ook in het restau rant en in de keuken geknoeid. Het staat volgens hem vast, dat er op uit- Moeilijkheden verwacht in bouwvakken In de Amsterdamse bouw zal het binnenkort weer tot moeilijkheden komen. Deze voorspelling deden de aannemer J. W. van der Meyden en het gewestelijk hoofd van de loon- technische dienst, de heer H. J. Boll, gisteren tijdens een zitting van het Amsterdamse gerechtshof. Gewezen werd op het besluit van 1000 Amsterdamse bouwvakkers om vanaf 5 april een half uur per dag korter te gaan werken. „Op diverse punten in de hoofdstad komt het zeer spoedig tot conflicten", zo zei de heer Van der Meyden. Hij wees erop, dat er nog steeds aan alle kanten met de lonen wordt geknoeid, vooral door de onderaannemers. gebredfde schaal is gefraudeerd by de inkopen. Leveranciers ontvingen steekpenningen en al het personeel van het bedrijf had vrij toegang tot de voorraden Enkele weken geleden zijn al eni ge kelners en een serveerster veroor deeld. Het aandeel van de beide buf fetbedienden, die zich gisteren moes ten verantwoorden, noemde mr. Pitlo aanzienlijk. Zij streken met zijn tweeën net zoveel op als alle kelners en serveersters bij elkaar. Vandaar dat zijn eis belangrijk hoger lag dan in de zaken tegen kelners en ser veersters. De beide verdachten gaven toe te hebben gefraudeerd, K. zei voor bijna 5000.te hebben achtergehouden, Van M. meende dat hij niet meer dab 1200 had verduisterd. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. VAANDEL VOOR KON. LUCHTMACHT Hare Majesteit de Koningin heeft de Koninklijke Luchtmacht een vaan del toegekend. Dit vaandel zal op 14 april 1965 door de koningin aan de bevelhebber der luchtstrijdkrachten op de vliegbasis Soesterberg worden uitgereikt. Voor de Kon. Luchtmacht zal hiermede een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. De toekenning vam het vaandel houdt niet in dat de vlag van die Kon. Luchtmacht zal komen te vervallen. Deze zal blijven bestaan, zij het in gewijzigde vorm met kroon en ade laar in stede van het ordeteken van de Militaire Willemsorde, dat tot dus verre in het oranje van de vlag was afgebeeld. is net zo lekker als de duurste Amerikaan! ONGEVAL IN ONWEERSBUI Twee auto's zyn gisteravond tij dens een hevige onweersbui frontaal met elkaar in botsing gekomen op de Rademakerstraat te Soesterberg. De bestuurder van de ene auto, de 47- jairige sergeant-majoor der Kon. Luchtmacht, J. Korte, gelegerd te Soestduinen, kwam hierbij om het leven. De bestuurder van de andere wagen werd aan het hoofd gewond en is overgebracht naar het zieken huis de Lichtenberg te Amersfoort. De Nederlandse coaster „Sylvia" (Haviniga's Sc h eeps vaartbedirij f te Groningen) heeft in de omgeving van het Franse Brest te kampen met slagzij, veroorzaakt door een schui vende lading plaatijzer. Volgens de laatste berichten bestaat geen gevaar voor schip en bemanning (10 kop pen). De zeesleper „Cycloon" van Wijsmuller en een onbekende tan ker zijn in de buurt van de „Sylvia" om zonodig assistentie te verlenen. De kapitein van de coaster ral pro beren op eigen kracht de haven van Lorient te bereiken, waar de lading opnieuw gestuwd ral worden. Het schip was van Antwerpen op weg naar Lissabon. De woordvoerder van de kabinets formateur mr. Cals deelde gister avond mede, dat de formateur met de fractieleiders van de KVP, de PvdA, de CHU, en de AR een proce dure heeft vastgelegd, die verder zal worden gevolgd voor de beperkte lijst van onderwerpen, waarop in ieder geval door deze fractieleiders en de formateur overeenstemming moet worden bereikt. Als eerste onderwerp is het radio- Automobilist zag zijn gestolen auto rijden De heer Wiegmans, een NS-ambte- naar uit Den Bosch, kwam maandag ochtend tot de vervelende ontdekking dat zijn auto was gestolen. Van deze diefstal deed hij uiteraard aangifte. Gistermorgen deed dezelfde heer weer een ontdekking, maar nu van prettiger aard: terwijl hij met een vriend in een auto wat in de omge ving van Den Bosch reed om naar zijn verdwenen wagen uit te kijken, zag hij hem rijden in Vught. Met zij Ti vriend zette de NS'er een achtervolging im, richting Utrecht. Bij het verkeersplein Oudenrijn waarschuwden zy enkele agenten van die Utrechtse verkeerspolitie, die diaar - bij een aanrijding - druk aan het noteren waren. De bestuurder van de gestolen wagen bespeurde in tussen onraad. Hij liiet zijn wagen vlak bij heit verkeersplein staan en rende de weilanden in, maar de po litie had hem snel te pakken. Het bleek de 19-jarige arbeider Van D. uit Den Bosch te zijn. De jongeman is ter beschikking van de Bossche po litie gesteld. Varkenspest is geconstateerd bij de landbouwer A. Egelmeer in Gef- fen bij Oss. Tweeënvijftig varkens moesten worden afgemaakt. Het korps mariniers, dat 10 de cember a.s. 300 jaar bestaat, zal wor den geëerd door een bijzondere ju bileumpostzegel. Minister Van Aart sen heeft hiertoe besloten op aan drang van het Eerste-Kamerlid J. Tjalma (AR). De sinds 17 maart gezochte 13- jarige Cornells Bedee is de Laatste dagen enkele malen in Rotterdam gesignaleerd. De politie heeft hem echter nog niet kunnen vinden. De jongen verdween vorige week woens dag spoorloos nadat hij op school een standje had gekregen voor bet zoek maken van een spaarbusje. en t.v.-beleid aan de orde geweest. De besprekingen daarover zullen in de eerstvolgende bijeenkomsten op donderdagmorgen worden afgerond. Heden zal de formateur geen be sprekingen voeren met de fractie leiders of met andere personen. Hij zal zich opnieuw verdiepen in de verkregen en nog te verkrijgen do cumentatie. Vandaag hebben de vier thans bij de formatie betrokken fracties in het gebouw van de Twee de Kamer in Den Haag vergaderd. De indruk wordt gewekt dat door de vastgelegde procedure nog ver scheidene besprekingen na donder dag zullen volgen, telkens over an dere onderwerpen. Het ligt daarom in de lyn van de verwachting, dat deze besprekingen ook in de loop van de volgende week zullen voort duren. Advies van minister: De huur van een woningwetwo ning, bewoond door gezinnen met hoge inkomens, dient zo nodig ver hoogd te worden, om de vereiste doorstroming te bevorderen. Dit is een van de suggesties, welke de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten de demissionaire minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. B. Bogaers, heeft gedaan naar aanleiding van diens brief aan de Tweede Kamer in november jl. over het in de naaste toekomst te voeren huur- en subsidiebeleid. uSiSAfiü BOUWKOSTEN De vereniging vraagt zich af, of de mogelijkheid van gehele of gedeel telijke financiering der bouwkosten tegen een reguleerbare lage rente niet voor een nader onderzoek in aanmerking komt. Voorts bepleit zij voor de gemeenten een keuzevrij heid tussen woningwetwoningen van gangbare en verbeterde kwaliteit. De vereniging vindt, dat de stijging van de grondprijs van de laatste jaren in de huurprijs tot uitdrukking moet komen. BELASTING Zij vraagt verder, hoe de minister staat tegenover het verlenen van belastingfaciliteiten aan hen, die voor een eigen woning sparen. Ten slotte vraagt zij naar de mogelijk heid woningen te kopen na een aan vankelijke huurperiode, waarin extra betalingen worden verricht. van |jet Amerikaanse vliegdekschip „Intrepid": Grissom en Young verlaten de helicopter die hen President Johnson volgt via de televisie de start van de ruimtevluoht van zyn landgenoten Grissom en Young. uit see heeft opgepikt. Links John Stonesifer, hoofd van de bergingsploeg.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7