VEEL „KLEINE ZAAKJES" VOOR HET LEIDSE KANTONGERECHT Miele er is geen betere! Betere voorlichting over priester- en kloosterroepingen Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom zou dan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. ASPIRIN® BAYER HOOGSTE BOETE „SLECHTS" 7# CLD. Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij Zoeterwoude bereikte twee mijlpalen Zware slippartij bij Leidschendam Ton als tweede prijs Veranderende tijd vraagt ander inzicht Adverteert in dit blad V"^NgD\G 24 MAART 1965 DT? t^TDS^ rOITRANT l-"U!INA 4 Drie kampioenschappen voor Baroniete Alphen Het is fijn weer te leven zonder pijn! Verkouden Hoofdpijn Spierpijn Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op! daar staat achter 20°/o voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Onrustige Zenuwen? Mljnhqrdt'» Z«nuwtobl»tt«n Niet minder dan drie „Baronie"- teams hebben een kampioenstitel be haald in de competities van de Haag se Tafeltennisbond, nl. de twee eer ste herenteams het kampioenschap van de derde klasse en de dames dat van de vierde klasse. In het vol gende seizoen zullen deze teams dus in een hogere klasse uitkomen. Op de foto: de drie kampioensteams, v.l.n.r.: B. v. Ginkel, H. de Winter, J. de Boer; de dames: A. Demoet, A. v. Oosterom en C. Kramer; D. M. de Veth, K. W. Högler en C. M. de Veth. TAFELTENNIS Het le herenteam van ATTC sloot de competitie slecht af door een 6-4 nederlaag tegen TOY 1. W. Baer- veldt zorgde voor 2 overwinningen. M. Wessel en J. v. d. Boom wonnen beiden 1 maal. ATTC 2 heeft het kampioenschap niet kunnen behalen. In de beslissen de wedstrijd tegen DSB 2 werd met 6-4 van dit team verloren. P. de Koek kon niet tot winst komen. Door deze nederlaag is ATC nu op de 2e plaats geëindigd en speelt het dus promo tiewedstrijden voor de le klasse. Het 3e team had geen moeite met zijn tegenstander DDC 7. H. v. d. Hurk en E. Baerveldt wonnen 3 maal. C. Verkerk moest eenmaal zijn te genstander feliciteren. Ook het dub belspel was voor DDC. Uitslag 8-2. ATTC 5 won ook met 8-2 en wel van Slagvaardig 2. Alleen C. Verheul moest 2 maal de eer aan zijn tegen standers laten. ATTC 6 kon niet tot winst komen tegen RTC4. Van Breemen won 2 maal, Verheul en Keizer ieder 1 maal, zodat de uitslag 4-6 werd. Het le damesteam besloot de com petitie met een 8-2 overwinning op DDC 3. Mevr. De Groot en mej. A. v. d. Boom wonnen 3 maal. Mej. J. v. d. Boom schreef 1 overwinning op haar naam. Enkele successen zijn verder nog te melden van de zondag jl. gehou den Haagse kampioenschappen 1965. W. Baerveldt eiste de le plaats in de overgangsklasse voor zich op en H. v. d. Hurk deed hetzelfde in de 3e klasse. H. v. d. Hurk en D. de Graaf behaalden samen de 2e plaats in de 2e klasse dubbelspel. (Advertentie) De zittingen van de Leidse kan tonrechters, mr. R. de Bruyn en mr. W. de Koning, kenmerkten zich gisteren niet alleen door een opvallend gebrek aan „belang stelling" van de onderscheidene verdachten, doch ook door het groot aantal zg. „kleine zaakjes", die weinig of geen aanleiding ga ven tot uitvoerige ré- en duplie ken. Met als gevolg, dat het ge heel een bijzonder vlot verloop had en de hoogste boete ditmaal „slechts" 70 subs. 14 dagen be droeg. HAASTIGE SPOED De verkeerszondaar, die deze boe te ten deel viel was een 21-jarige PTT-ambtenaar uit Hillegom, die mee een door hem bestuurde auto in de nacht van 23 december wat al te veel haast had om thuis te komen. Hij gaf op het kruispunt Quarles- v. Uiiordstr.-De Ruijterstr. te N'wijk althans geen voorrang aan een van rechts komende auto, die als gevolg hiervan „in de flank werd gegrepen". De klap kwam dermate uard aan, dat verdachtes verloofde uit de auto werd geslingerd zij kwam er ove rigens nofe" vrij goed vanaf. De ma teriele scnade was niet gering. „Het was nogal donker en daar door zag ik hem te iaat", alidus vea> daantes enig excuus. Na raadpleging van het proces-verPaal wist de kan tonrechter, mr. W. de Koning, wel beter. „Volgens de getuigen reed U veel te hard en reed U ook met on verminderde snelheid op het onder havige kruispunt af". Dg FIT-er verzekerde de rechter, dat hij ubsoiuut niet te hard had ge reden en het geheel slechts het ge- DAGGELD VERHOOGD Het tarief voor daggeld (call mo ney) is ingaande heden, met een half Êrocent verhoogd tot 2Vb procent. it als gevolg van de krapper wor dende geldmarkt, in verband met de komende ultimo opvragingen. Op 17 maart werd het tarief met éen half procent verlaagd tot 2 procent. VRAGEN OVER VERGAAN VAN „MAURJTSSINGEL" Het tweede - kamerlid Peschar (PvdA) heeft de minister vain Verkeer en Waterstaat de voLgendie schriftelijke vragen gesteld over het vergaan van de kustvaarder „Mauritssóingel": Is het waar, dat het schip geen stuurman aan boord had? Komt het vaker voor, dat kust vaarders zonder stuurman zee kiezen en kan een indmik worden gegeven van de omvang van dit verschijnsel? Hoe is dit bij andere officdersfunc- ties? Is het waan, dat van de negen be manningsleden vijf buitenlanders wa ren? Over welke ervaring beschik ten deize buitenlandse bemannings leden en hoe was het hiermee gesteld bij hun Nederlandse collega's? Was de „Mauritssdngel" met deug delijke graanschotten uitgerust? Hoe veel reddingsboten en/of reddings vlotten waren er aan boord? volg van een kleine onachtzaamheid was geweest. „De getuigen reden achter U en behoren tot Uw vrienden. Zij zullen U dus niet zwarter maken dan nodig is", repliceerde de kantonrechter. Verdachte zweeg toen maar. Dat hy inderdaad met een veel te hoge snel heid en dus min of meer roekeloos had gereden, achbte de officier, mr. N. J. Out, overduidelijk bewezen. De ernst van het feit in aanmerking ne mende, eiste hij dan ook 70.boete subs. 14 dagen. Nadat verdachte uiterste clementie had bepleit, bleek de kantonrechter geen enkele ver zachtende omstandigheid te zien. Zijn vonnis luidde dan ook conform, zodat de PTT-er de „top-boete-van- de-dag" voor zijn rekening kreeg. OP LINKER WEGHELFT Een 49-jarig«e tuinder uit Noordwijk behoorde eveneens tot de categórie haastige en slecht oplettende automo bilisten. Hij moest zich verantwoor den, omdat hij met zijn bestelwagen op de Valkenburgseweg bij het pas seren van een geparkeerde auto op het linkerweggedeelte was gekomen en aldaar prompt tegen een tegen ligger opbotste. „U had toch achter die stilstaande auto moeten blijven wachten tot die tegenligger voorbij was", vermaande de kantonrechter de blijkbaar nogal haastig gebaker de brokken-producent. Haastige spoed, kwam er, althans volgens de tuin der, echter niet aan te pas. „Ik heb stilgestaan achter die auto en ben pas gaan optrekken toen ik niets zag aankomen", verzekerde hij de rech ter. Deze reageerde dan ook prompt met die opmerking: „Die tegenligger was er toch wel en kwam uiteraard niet plotseling uit de lucht vallen". De tuinder moest dit feit vanzelfspre kend wel beamen, doch meende als excuus nog enige medesohuld van de bestuurder der tegenligger in petto te hebben. „Als hij wat krachtiger had afgeremd zou ik er nog net langs hebben gekund en zou geen botsing zijn ontstaan". De rechter had hierop slechts een antwoord- t.w.: „Niet hij doch U had alle gelegenheid om die aanrijding te voorkomen en U is dan ook de enige schuldige". De officier was dezelfde mening toegedaan en eiste in verband met de zijns inziens ernst van het feit 70.boete subs. 14 dagen. Nadat verdachte nog had gewezen op de destijds voor hetm moeilijke situatie mede geschapen door die geparkeerde auto, kwam de kantonrechter hem iets tegemoet en maakte er ƒ50.subs. '10 dagen van. VERGUNNINGENMISERE „U heeft hier al meer gestaan en dezelfde overtreding weer begaan", aldus „begroette" de kantonrechter een 23-jarige bloemkweker uit Rijns burg. De bloemkweker had inderdaad weer een proces-verbaal gekregen omdat hij met zijn woonschip nog steeds in het Oegstgeesterkanaal lag zonder daartoe de vereiste vergun ning van B. en W. te hebben gekre gen. „U krijgt hiervoor geen vergun ning en mag daar blijkbaar dus niet liggen", kwam de kantonrechter te recht tot de conclusie. „Ik krijg van de gemeente Rijnsburg ook geen ver gunning en weet echt niet waar ik met mijn schip dan naar toe moet", voerde verdachte tot zijn verdedi ging aan. Een oplossing konden de magistra ten uiteraard niet aan de hand dioen. Wei moesten zij „ambtshalve" de bij herhaling gepleegde overtreding be rechten. Conform de eis werd het vonnis dit maal 70.subs. 14 dagen. ,Et hoop, dat u er alsnog in slaagt een gesanctioneerde ligplaats te vinden en U dus hier niet meer terug te zien", luidde de goede wens, die ver dachte van de kantonrechter mee kreeg. Louis Armstrong oogst succes De eerste Amerikaanse jazzmusicus die een touimee door Oost-Duitsland maakt, Louis „Satchmo" Armstrong, heeft gisteren voor een enthousiast gehoor van 4.000 personen in Leipzig gespeeld. Het was het eerste van tien jazzconcerten in Oost-Berlijn en Leipzig. trachten duidelijkheid te verschaf fen, zo besloot de bisschop. DIENSTBAARHEID Prof. dr. mag. E. Schillenbeeckx O.P. ging vervolgens in op enkele aspec ten van het priester- en klooster leven in deze; tijd. Nog nooit in de geschiedenis, zo zei hij. is Gods aan wezigheid in de wereld zo wezenlijk geweest als nü. Men is zich daarvan zelden bewust, hoewel iedereen het tegenovergestel de beweert en alleen Godt afwezig heid kan constateren. Dit is niet waar, want God is bij ons aanwezig in ónze naasten, in de vorm van de mede menselijkheid en de broederlijke be zorgdheid om elkaar. Dat Gods aanwezigheid bij ons in de vorm van onze naasten wezenlijk is, klopt met de leer van het evan gelie, waar Christus zelf leerde dat het eindoordeel van de mensen zal worden geveld op basis van de wel daden jegens zijn evennaaste. Dat is de diaconie, de liefdadigheid, die ieder zijn evennaaste bewijst. Deze diaconie is de magna charta vooral van de priesters en klooster lingen. Want zij die priester en kloosterling zijn, wijden zich uit roe ping en uit streven tot volmaaktheid aan deze dienstbaarheid. Prof. Schil- lenbeecksx vervolgde: Toegepast op de huidige situatie constateren wij derhalve een grote wijziging in het priesterbeeld. De priester is voor ons in deze tijd de medemens, maar vooral in die din gen welke van God zijn. Hij is de begeleider van het Gods volk van de mensheid op weg naar God. Daarbij eist de hedendaagse tijd socialisering, waarin de charitas sociale vormen aanneemt. De humanisering van de Wereld is er een voorbode van en bereidt haar erop voor. Op die concrete bodem moet de priester verder zaaien, die vormen moet hij in dienstbaarheid gebrui ken. Het gezag hebben en gezag uit oefenen is niet karakteristiek in Nieüw-Testamentische zin. Wel de dienstbaarheid: zichzelf op het spel zetten en de wegwijzer zijn onder alle omstandigheden naar het heil, aldus prof. Schillebeeckx. Tot slot verklaarde hij, dat de priester zijn roeping aanvaardt voor heel het leven en God daartoe de belofte doet, hetgeen wij in een ter minologie uitdrukken als: „het eeu wigdurend merkteken". VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MtELE, GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. (Advertentie) Slechts een klein aantal leden had gehoor gegeven aan die oproep tot bijwoning van de algemene jaarver gadering van de Onderl. Brandwaar borg Mij. Voorzitter L. A. Droogh sprak zijn tevredenheid uit over de goedie gang van zaken; er hebben dit jaar geen grote rampen plaats gehad. Secretaris Jac. v. d. Salm bracht een uitvoerig verslag over het boekjaar 1963/64. De groei blijft zich goed voortzetten: het aantal deelnemers in het boekjaar gestegen tot 488, is in middels de 500 gepasseerd'. Het ver zekerd kapitaal was met ruim 3 miljoen omhoog gegaan naar 24 miljoen en is heden de 25 miljoen ruim gepasseerd. Medegedeeld werd dat er deze zomer weer controle op de lichtleiddngen van de boerderijen zal worden gehouden. De reductie op Drie ernstig gewonden naar Leids ziekenhuis Gisternacht is een snel rijdende auto uit de richting Voorschoten in de gevaarlijke bocht bij „De Kop pels" geslipt en over de weg rollen de, terecht gekomen in een greppel. Driemaal ging de auto over de kop, sleepte èen stevig bevestigde rust bank mee en scheurde een boom fi naal af. Ook het muurtje langs de weg moest het weer ontgelden. Een groot stuk werd uit de muur gesla gen en zo belandde de huurauto in de greppel. Met de 19-jarige bestuurder G. E. werden ook twee dames R. uit Voor schoten uit de wagen geslingerd waar door zij ernstig gewond werden. De vierde inzittende kwam er zonder letsel af. De gewonden zijn naar een ziekenhuis in Leiden gebracht. In deze „Koppelbocht" zijn nu al zoveel ernstige ongelukken gebeur^ dat het allernoodzakelijk is dat te gen de veel te snelle rijders (reeds vóór de bocht moet de snelheid 50 km zijn, waaraan vrijwel niemand zich houdt) afdoende maatregelen worden genomen. Gisteravond is een vliegtuig van de Canadese luchtmacht ongeveer honderd kilometer ten noorden van San Ju an, op Portorico, tijdens een oefenvlucht neergestort. Gevreesd wordit, dat alle zestien inzittenden van het toestel zijn om gekomen. de premie bedroeg 65 procent. On voorziene omstandigheden voorbe houden zal ook dit jaar de reductie hetzelfde zijn. Rekening en balans werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden G. J. de Jong, W. J. de Jong Jaczn en Th. C. de Boer werden bij acclamatie herkozen. Ulvenhout viert feest voor verloving prinses Het dorp Ulvenhout in West-Bra bant zal zondag als enige in ons land feesten om de verloving van Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven te vieren. Ulvenhout (bij Breda) heeft een speciale band met het Nederland, se vorstenhuis, die dateert van de jaren na de oorlog toen koningin Wil- helmina en later koningin Juliana hier hun tijdelijke residentie hadden op het grote landgoed Anneville. Bij officiële gebeurtenissen, wordt Ulvenhout nooit vergeten. Toen ko ningin Wilhelmina overleed, werden veel bewoners hier door een officiële rouwbrief op de hoogte gesteld. Ook bij de Oranjefeesten wordt aan het dorp gedacht. Bij het grote défilé op koninginnedag worden steeds apart plaatsen voor een deputatie van de dorpsbewoners gereserveerd. Het Oranjefeest begint zondag met een hoogmis ter intentie van het jonge paar, 's middags is er een groot kin derfeest en 's avonds gaan de oude ren de verloving vieren met 'n groot bal. Primeur in de toto Hetaantal deelnemers aan de sport- toto van het afgelopen weekeinde be droeg 680.659. Voor prijzen kwam be schikbaar f321.572. Er kwamen géén meldinaen binnen voor de eerste prnjs. Voor de tweede prijs meldde zich slechts één deelnemer met twaalf goed voorspelde uitslagen. Hij krijgt de totonDit is een primeur. Voor de derde prijs van 203.924,94 kwamen 299 goede inzendingen bin nen. Per eoed ingevulde kolom wordt netto 682.uitgekeerd. Aan de goaltips werd door 141.832 mensen deelgenomen. Voor prijzen kwam beschikbaar 46 974. De eerste prijs van 15 658 ging naar de enige winnaaT. De tweede prijs wordt door 33 deelnemers gedeeld, dié 474. krijgen en de derde prijs wordt door 1035 personen gedeeld. Per goed in gevulde kolom wordt 14.95 uitge keerd. het vervaardigen van choco lade- en suikerwerkdozen Eventuele reiskosten wor den vergoed. Van der Meu- len, Oude Rijn 36, Leiden, tel. 24047. Zondag 2 mei zal in Nederland roe pingenzondag worden gehouden. Ten einde meer bekendheid te geven aan de roeping tot het priesterschap en het kloosterleven, teneinde ook de teruggang in de roepingen, die zich de laatste jaren voordoet positief te gen te gaan heeft de Landelijke Raad voor de Roepingen dinsdagmiddag 23 maart bij de Monialen Augustines- sen te Werkhoven een persconferen tie gehouden. In een korte inleiding sprak mgr. dr. J. A. Dodewaard, bisschop van Haarlem en voorzitter van de lan delijke raad. Hij zei dat bij de ka tholieken in deze tijd een sterke behoefte ontstaat om een betere voor lichting te ontvangen over het be grip en het wezen van de roeping tot het priesterschap en het kloos terleven, als ambt of als levensstaat VERSCHUIVINGEN Beide roepingen staan duidelijk in dienst van Kerk en wereld en dus niet van de kerk alleen, aldus mgr. Van Dodewaard. Voorts stelde hij vast dat onvoldoende inzicht in de zin van de roeping een teruggang in het aantal aanmeldingen tot deze dienstbaarheid heeft veroorzaakt. De roepingen moeten ook nog wor den doorgedacht in verband met een ander verschijnsel, aldus de bisschop. Zo constateert men in het algemeen dat de dienstbaarheid aan de Kerk van vorm verandert, waarbij zich verschuivingen voordoen en bepaalde taken door leken worden overgeno men, die vroeger aan priesters en religieuzen waren voorbehouden. Ook het feit dat veel vormen waar in de dienstbaarheid beoefend werd zijn verouderd, veroorzaakt onzeker heid en verwarring. Hierin zal men 3? Te koop aangeboden: origineel] Engelse kinder wagen, kleur wit, merk Mutsaerts, en een wieg met wit stalen onderstel. Morsweg 176b, tel. 30257. ST Rest. „De Beukenhof". Terweeweg, Oegstgeest vraagt voor direct een gevorderde aide-de-four- neau en een nette spoel- jongen voor de keuken.' Aantrekkelijke condities. Aanmelden dagelijks. 3? Werkster gevraagd v. 2 halve dagen in de week. Mevr. Masoini, Wilhelimi- hastraat 27, Leiderdorp, teL 01710—22860. *2* Gevraagd: verkoopster en hulpverkoopster voor verkoop van hoeden, sjaals eri handschoenen, v. Vel- zen, Donkersteeg 3 3? Te koop: Vespa scooter in g. st. v. d. Valk, Leddse- weg 303, Voorschoten. 3? Welk meisje boven de 25 jaar wil komen helpen in gezin met kleine lun- deren te Oegstgeest. Ge zellige omgang. Tel. 52420 of br. onder no. 900 bur. v. d. blad. 3? 14 krt gouden heren- horloge 98.75, beslist pri ma 21 steens ancre-uur- werk, schokvrij (incabloc) met datumaanwijzing, 1 jaar schriftelijke garantie Bediening door erkende vakmensen! Uurwerkkli niek Gorthuis, Leiden's beste speciaalzaak, alléén Lage Ryndijk 8, tel. 23114 fg Kijkbij Van Zijp voor grammofoonplaten, tophits, populair en klas siek. Keuze uit meer dan 20.000 nummers. Van Zijp, Haarlemmerstr. 279, Lea den. 3? Meisje gevraagd voor de huishouding. Werktij den nader overeen te ko men. Mevr. Hoek, Dorps straat 106, Warmond. 3? Kijkbij Van Zijp voor een goede gebruikte bromfiets. Door inruil verkregen, door vakmen sen nagezien. Van Zijp, Haarlemmerstr. 295, Lei den. 3? Kijkbij Van Zijp voor koelkasten, wasma chines, kookplaten en for nuizen, radio en t.v. Van Zijp, Haarlemmerstr. 279- 309. 3T T.V.-nieows. 250 - 600.- is uw oud tv waard bij aankoop van een nieu we. Telef 33677 en 23296 3? Te koop: 10 oude melk bussen 5.- per stuk; 1 mo torcarrier, tegen elk aan nemelijk bod. N. J. A. Overdevest, Pioenstraat, Ledden. Tussen 13.30-17 u. 3T Gevraagd: leerling of aank. kap9ter. Dameskap salon P. Boef, Schoolstr. 44, Voorschoten, tel. 01717 —2386 Mevr. v. Nieuwenhuij- zen, Kanaalweg 45, Lei den, vraagt voor twee hal ve dagen per week een werkster, voor 2.50 p. u. Telef. 40228. Taunus 4 deurs 1960 2400.-; Taunus 1961 2 kleu rig 3400.-; Taunus 1962. creme 3750.-. Met onze be kende garantie inr. en fin. Gar. v. d. Meer. Hoge Rijn dijk 4a, teL 25259. 3? B.z.a. r.k. meisje, 17 jr, voor halve dagen. Br. on der no. 1129 bur. v. d. bi. ook telef. te bereiken no. 01710—40683, Leiden. 3? Te koop gevraagd: een in goede staat zijnde kano, 1- of 2-pers. Aanbiedingen met opgaaf van prijs aan G. Beiik, Rusthomaan 34, Sassenheim, teL 02532 7770. 3? Hoogmade. Het kaar ten t.b.v. de uitgaansdag der bejaarden is donder dag 25 maart, 8 uur, in plaats van vrijdag 26 maart bij A. J. v. d. Ploeg. 3? Aangeboden: 2 dwerg- aapjes in koperen kooi. W. de Zwijgerlaan 25, Lei den, tel. 25839. 3? A.s. echtpaar, man we- tensch. ambt. bij Univ., zoekt woonruimte. Br. on der no. 1122 bur. v. d. bi.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4