S)e CöidaeSoti/Yo/nt Molly Browns ruimtevlucht werd een groot succes Ruimteschip veranderde zelfstandig zijn koers TRAANGASGEBRUIK IN VIETNAM HAD GEEN ENKEL SUCCES Moeilijkheden met radiocontact FC Köln-Liverpool Onderscheiding voor Alleen blaren bemoeilijken vredesmars naar Montgomery President Johnson wist nergens van Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BUREAU PAPENGKACHI 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 24 MAART 1965 56e JAARGANG Ruimte-aria van Molly Brown Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3.35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 TWEELING DOBBERDE OP ZEE Amerika's eerste „ruimtetweeling" de 38-jarige Virgil Grissom en de 34-jarige John Young, is gisteravond veilig en in goede gezondheid uit het vliegdekschip de ruimtevaarders de hadden gedraaid in hun „Gemini-3", bijgenaamd „Molly Brown", naar een bekende muzikale komedie op Broadway. De mannen begonnen onmiddellijk verslag uit te brengen van hun ervaringen. Zij moesten een volledig medisch onderzoek ondergaan en heb ben de nacht aan boord van het schip doorge bracht. Ongeveer een uur tevoren om 20.18 uur Ned. tijd waren zij in hun cabine bij het eiland Grand Turk (Bahama-eilanden) aan een parachute in de Atlantische Oceaan terechtge komen na een geslaagde vlucht die vier uur en 54 minuten had geduurd. De Titan-2 draagraket had hen om 15.24 uur Ned. tijd de lucht inge schoten na een vertraging van 24 minuten als gevolg van het ontdekken van een lek in een brandstofleiding. WOrdt uitgezonden Russische ruimtevaarders Hoewel het Feijenoord-stadion niet De Russische ruimtevaarders Leo- volledig is uitverkocht heeft de KNVB nov en Beljajev hebben de onder- alsnog besloten toestemming te ge- scheiding „held van de Sowjet-Unie", ven de wedstrijd Köln-Liverpool he- de hoogste Russische onderscheiding denavond via de TV uit te zenden, gekregen. Zij zullen voorts worden Dit besluit is vanzelfsprekend niet onderscheiden met de „Gouden Ster" bindend voor andere wedstrijden, en die Lenin-orde. In Moskou zal een daar de KNVB het algemeen prin- bronzen gedenkteken als herinnering km werd tijdens de cipe: alleen uitzenden bij uitverkocht aan hun vlucht door die ruimte wor den geplaatst. laagste punt van 160 km en een hoog ste punt van vlucht veranderd in hoogten van stadion, wenst te handhaven. loS„PHi56N^ Eo» overweging is tevens geweest, van de Nasa noemden dit n „waar- z()wel het%usi(len als het „„sten van het land TV-uitzendingen uit Bel- lijk historische manoeuvre". Gedurende vijf minuten na 't te rechtkomen in de Atlantische Oceaan was er geen radiocontact met Gris som en Young. De Gemini dobberde toen op een enigszins onrustige zee. Het ruimteschip werd door een red dingsvliegtuig ontdekt en het radio contact werd weer opgenomen. De mannen werden met een hef- schroefvliegtuig naar het vliegdek schip overgebracht. Grissom had het luik van de cabine al geopend en gië en Duitsland kunnen ontvangen en men de rest van Nederland niet wilde duperen. HOCHHUT WIJZIGT „PLAATSBEKLEDER" Sowjet-vrijwilligers willen naar Vietnam Leonid Brezjnev, de leider van de Russische communistische partij, heeft, zoals gemeld, tijdens de ont- Ook na het openbaar worden van vangst in Moskou van de Russische nieuwe documenten zal de schrijver astronauten Beljajev en Leonov ver van het veelomstreden toneelstuk klaard, dat zich tal van Russische r „De Plaatsbekleder". Rolf Hochhut, vrijwilligers voor de strijd in Viet- wuifde naar de bemanning van de zijn stuk niet wezenlijk veranderen. nam hebben aangemeld. De eerste helikopter. Hij was blijkbaar niet be- jjij kende die documenten al Dit aanwijzingen over deze vrijwilligers ducht voor een herhaling van zijn heeft meegedeeld in een inter- kwamen van de kant van de Noord- eerste ruimtevlucht in 1961, toen zijn view met de Berlijnse toneelcriticus Vietnamese ambassadeur in IVfoskou, Mercury-cabine zonk. Luft. Bedoelde documenten houden Ngoeyen Van Kinh, die er drie we- Grissom had om 19.57 uur Ned. volgens Hochhut niets nieuws in ken geleden in een toespraak voor tijd de vier remraketten in werking voor het algemene thema van zijn Russische televisie over sprak, gesteld toen hij zich boven Califor- stuk. Sindsdien was over dit onderwerp nië bevond en nadat hij de Gemini Een uitzondering maakte hij voor ®chter niets meer gehoord, door middel van stuwraketten op een de brief, die paus Pius XII aan kar- hoogte van ongeveer tachtig km had dinaal Preysing zond en waarin hij Het betrokken raken van Russen aan de plaatselijke bisschoppen over- 1° de strijd in Vietnam zou kunnen Men verwacht, dat de ruimtevaar- liet tegenmaatregelen tegen de Jo- leiden tot een rechtstreekse botsing ders morgen in Cape Kennedy een den vervolging te nemen. Als reden tussen Russen en Amerikanen, doch persconferentie zullen geven. voert de paus in deze brief aan, dat diplomatieke kringen meent men, hij van Rome uit niet kon beoorde- ^at de Sowjet-Unie een dergelijke len in hoeverre protesten tegen de ontwikkeling graag zou willen voor nazi's 't voor de Joden nog moeilijker komen. Aan de andere kant zou de In een telefoongesprek met de twee zou kunnen maken. Hochhut vindt, Sowjet-Unie, wat het beloven van Amerikaanse ruimtevaarders, direct dat „het schuldig zwijgen" van Pius s*eun aan Noord-Vietnam betreft, na hun geslaagde landing, heeft pre- XII daardoor wat ontlast wordt. De- °°k niet willen achterblijven by sident Johnson de trots van het Ame- ze brief heeft hij thans, zoals hij ver- China. rikaanse volk over deze prestatie uit- klaart, in het vierde hoofdstuk van Een woordvoerder van de Noord- gedrukt en hen gelukgewenst. John- zijn toneelstuk verwerkt. Veel ver- Vietnamese ambassade in Moskou son zei daarbij, dat het doel van de schil vindt hij het overigens niet verklaarde vandaag, dat men op de Verenigde Staten, zowel in de ruimte maken voor de thematiek van zijn aanbiedingen tot dusver niet is in- als eiders, de vrede was. stuk. gegaan. De cabine kwam ongeveer hon derd km van de vastgestelde plaats In zee. Tijdens de vlucht deden zich slechts zeer kleine moeilijkheden voor, zoals bij de werking van een secondair elektronisch stelsel, dat de kleine raketmotoren bestuurt die de zijwaartse schommelingen van de ca bine moeten beheersen. Ook waren er kleine moeilijkheden toen een lek in een der stuwraketten werd ont dekt. Dit had echter alleen een klei ne afwijking in de hoogte van de ca bine tot gevolg. LATER RUIMTE-ONTMOETING Voor het overige werd de vlucht 'n groot succes genoemd, voornamelijk doordat de astronauten erin slaag den hun ruimteschip omhoog, om laag en zijwaarts te sturen en de hoek VERSCHUIVING NAAR RECHTS OP CEYLON Bij de verkiezingen op Ceylon heeft die verenigde rvaitiomaile pairtij van ex- premier Senanajake - een rechtse groepering die in die oppositie is - 66 van die 151 op het spel staande parlementszetels verworven, wat een winst van 36 zetels betekent. De vrij- heddispartij van eenste-mimister Ban- daramaike kwam met een verlies van 34 zetels uiit die verkiezingen te voor schijn. Verwacht wordit, dat eerste- minister mevrouw Bandaramaike als gevolg van dieze nederlaag zal aan kondigen, dat zij niet in staat is een nieuwe regering te vormen en haar ontslag zal indienen, terwijl Senana jake waarschijnlijk kabinetsforma teur wordt. van de baan met de evenaar enigs zins te veranderen. De handbestu ring werkte onverwacht goed en men heeft hoop, dat op grond van deze resultaten een latere samenkomst van ruimtevoertuigen zal gelukken. De Nasa, het bureau voor lucht- en ruim tevaart, verklaarde, dat naar zijn we ten het de eerste maal was dat een ruimteschip zelfstandig zijn koers had veranderd. De handbesturing had tot gevolg, dat de cabine door de herhaalde koersveranderingen ongeveer hon derd km van de vastgestelde lan- Ranger-9 werd bijgestuurd Van een laboratorium in Pasadena uiit heeft men gisteren signalen naar de maamraket Ramger-9 gezonden, die hem van koers moesten doen ver anderen. Het ruimtevoertuig, dat vandaag homderden foto's van de maamkrater Alphonsus en omgeving moet nemen, schijnt op de seinen te hebben gereageerd, maar zeker is dit nog niet. Citroen voor Burton De Britse acteur Richard Burton, echtgenoot van Elizabeth Taylor, is door de Pairijse filmcritici uitgeroe pen tot de filmspeler met wie het slechtst valt samen te werken. Hij kreeg de „prijs van de citroen". An dere „citroenen" gingen maar Del- phome Seymic en Roger Vadóm. Dr. King en zijn volgelingen begin nen vandaag aan de laatste etappe van de vredesmars van Selma naar Montgomery. De betogers zullen don derdag Montgomery, de hoofdstad van Alabama, binnentrekken. Zij zullen vermoedelijk een verlaten stad aantreffen. Uit protest tegen de mars hebben, zoals bekend, de auto riteiten in Alabama het plan opgevat om van donderdag een oficiële vrije dag te maken. Alle overheidsgebou wen zullen dan gesloten zijn en ook de winkeliers zouden van plan zijn hun zaken te sluiten. Gouverneur Wallace, koppig voor stander vain de rassenoragelij kheid, heeft zich niet over deze plannen uit gelaten. Wel heeft hij duidelijk ge maakt, diait hij niet van plan is een petitie van dominee Kimg en zijn vol gelingen in ontvangst te nemen. In deze petitie hebben de negers hun grieven neergelegd, waaronder die van de beperking van het kiesrecht en het geweldadig optreden van de politie tegen vreedzame betogingen de voomaamsten zijn. De voettocht van de strijders voor gelijke burgerrechten is ook gisteren zonder incidenten verlopen. De enige moeilijkheid, waarmee de betogers tot nu toe te kampen hebben gehad zijn blaren. In opdracht van de recht bank waren de gelederen van de wandelaars weer tot 300 personen uitgedund. De rechter had deze be slissing genomen om het verkeer niet te bemoeilijken. De mars ging giste ren door Lowndes County, het dis trict, waar aan de rassenscheiding met al zijn uitwassen streng de hand wordt gehouden. Een negerpredikant noemde Lowndes erger dan de hel. Ook hier gebeurde echter niets, als gevolg van het enorme escorte van agenten en gardisten van de staat Alabama. dingsplaats terecht kwam. De geleer den van de Nasa merkten echter op, dat bij volgende vluchten de gewens te nauwkeurigheid kan worden ver kregen door betere afstemming van besturing en de vooraf vastgestelde landingskromme. Het tweede experiment ophef fing van de kortstondige onderbre king van het radiocontact met de aarde tijdens de terugkeer naar de aarde had slechts gedeeltelijk suc ces. Het hitteschild van het ruimte schip staat bij de terugkeer in de dichtere luchtlagen als gevolg van de wrijving bij de hoge snelheid aan een temperatuur van 2.200 graden Celsius bloot. Door ionisering van de lucht bij deze temperatuur valt de radioverbinding korte tijd uit. Young spoot water in deze geïoniseerde luchtlaag en dit had tot resultaat, dat Grissoms stem met onderbrekin gen kon worden gehoord. „HISTORISCHE MANOEUVRE" Grissom hield zich voornamelijk met de vlucht zelf bezig en Young deed een aantal proeven, zoals blootstel ling van bevruchte zee-egels en men senbloed aan gewichtloosheid en stra ling. De hoogte van de Gemini va rieerde van ongeveer tachtig tot 228 km. De oorspronkelijke baan met 'n Een militaire woordvoerder heeft gisteren in Saigon verklaard, dat de Zuidvietnamese strijdkrachten slechts bij drie gelegenheden traangas tegen de communistische Vietcon-g'-gueril- leros hebben gebruikt en dat dit „in geen dezer gevallen succes heeft op geleverd". De aanwending geschiedde slechts onder speciale omstandighe den. De Amerikaanse milliitaire woord voerder lichtte nog toe, dat er drie soorten traangas zijn gebruikt. Een van deze gassen veroorzaakt een he vige werking der traanklieren en, by langer gebruik, misselijkheid. Een an dere soort doet de ogen tranen, ver oorzaakt misselijkheid en maakt ook de maag overstuur. De derde soort veroorzaakt slechts een hevig tranen der ogen. „In de handel verkrijgbaar". De Amerikaanse minister van lands verdediging Mcnamara heeft in Was hington op een persconferentie ver klaard, diat de drie soorten traangas, dlie de Zuidvietnamese weermacht in zeer bepaalde gelegenheden heeft ge bruikt „om mensenlevens te sparen", reeds sinids jaren bij het leger en de militairen in die Verenigde Staten worden gebruikt. Hij voegde hieraan toe: „zij zijn onider de namen „C.S.", „C.N." en „D.M." ook in de handel verkrijgbaar". De minister sprak in dii't verband niet over „traangas", doch over „gas ter bestrijding van wanorde lij khedan". Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde gisteren, dat het be sluit om in Vietnam gebruik van gas te maken, een routine-aangelegen heid was, waarvoor geen voorafgaan de toestemming van president John son nodig was. De perssecretaris van president Johnson, George Reedy, verklaarde trouwens dat presidenit Johnson niet was geraadpleegd over het gebruik van gas bij die strijd in Vietnam. Wel verantwoordelijk Reedy zei, dait een dergelijke maat regel tot de bevoegdheden van de be velhebber ter plaatse behoort. Als opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten draagt de president echter die verantwoordelijkheid, zo zei hy. COLONNES IN NOORD-VIET NAM BESTOOKT. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen hebben gisteren voor de derde achtereenvolgende dag een mi litair doel in Noord-Vietnam aange vallen. Acht Zuidvietnamese „Sky- raiders", die werden ondersteund door Amerikaanse jachtbommenwer pers, hebben een Noord Vietnamees radarstation, dat ongeveer veertien kilometer van de grens is gelegen, aangevallen. Vervolgens vlogen de toestellen verder het Noordvietna- mese luchtruim binnen voor het aan vallen van militaire colonnes, die zij met hun boordwapens beschoten. Een grootscheepse operatie met luchtlandingstroepen, die op onge veer zestien kilometer ten zuiden van de belangrijke Amerikaanse luchtba sis in Da Nang met hef schroef vlieg tuigen werd aangevoerd, is zonder noemingswaardig succes geëindigd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BEWOLKT Een depressie, die gisteren ten zui den van Ierland lag, trekt vandaag dicht ten noorden van de Wadden eilanden langs naar Denemarken. Deze depressie voert zachte oceaan- lucht tot ver Duitsland binnen. Ten gevolge van de onstabiliteit van de zachte lucht kwamen in de middag plaatselijk onweersbuien tot ontwik keling. Deze brachten in Soesterberg 14, in De Bilt 10 en in Deelen 8 mm regen. In het zeegebied tussen Noor wegen en Groenland is het op het ogenblik bijzonder koud. Daar tref fen we een krachtige noordelijke stroming aan, die rechtstreeks uit de Poolgebieden afkomstige lucht mee voert. Op IJsland worden minimum temperaturen van 15 gr. en meer be neden het vriespunt gemeten. Intus sen trekt een van de Oceaan geko men front langzaam West-Europa binnen. Het zal morgen onze omge ving bereiken, zodat er veel bewol king blijft en plaatselijk ook wat regen moet worden verwacht. In het temperatuurverloop komen geen gro te veranderingen. ZON. EN MAANSTANDEN 25 Maart: zon op 6.32, onder 19.01; maan op 3.18, onder 10.38. Hoogwaterstanden 25 Maart: v.m. 10.13; n.m. 22.57. KORRELTJE Telefoto ANP: deze foto toont de enthousiaste intocht in een open auto, die de Russische kosmonauten Pavel jxet Kpspf van dp piipnr4p Belayev en Alexei Leonov op weg: van het vliegveld naar het Rode Plein in Moskou ten deel viel. Achterin deren is nodig om eigen geluk3te de auto bon vrouwen, Taiy&na Belayeva, linke en Svetlana Leo nova. kennen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1