S)e GcicbeSoti^ont Mars der tienduizend naar Montgomery Sheriff Clar: „Ze kunnen mij niet ver genoeg gaan" Nieuw bombardement op Noord-Vietnam VOOR CALS GEEN COMMERCIE in TELEVISIE Nieuive storing Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BUREAU PAPENGRAUB1 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEI DEIS EH OMSTREKEN MAANDAG 22 MAART 1965 56e JAARGANG KINGS VIJFDAAGSE Telet 2.09.35 Red 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging I 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0.78 p.w. f 3.35 p mnd., f 10.05 p.kw. Franco p.p. 10.55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Een kilometerslange stoet van ongeveer 10.000 betogers voor rassengelijkheid, beschermd door militairen en manschappen van de federale recherche en de federale politie, is gisteravond uit Selma, in Alabama op weg gegaan voor een demonstratieve mars van vijf dagen naar de. hoofdstad van deze zuidelijke Amerikaanse staat, Montgomery. De mars, die een aanvang nam voor een kerk voor negers in Selma, wordt geleid door negerpredikant Martin Luther King. De deelnemers zijn negers en blanken onder wie een aantal geestelijken. Zij kwamen uit alle delen van de Verenigde Staten om deel te nemen aan deze mars, die ten doel heeft de aandacht te ves tigen op de kiesrechten, welke aan de negerbe volking van Alabama worden onthouden. Selma, een stad van ongeveer dertigduizend inwoners en reeds twee maanden lang het middelpunt van de strijd om gelijke rechten voor de negers, zag gisteren zwart van de militairen, en leden van de zaterdag door president Johnson onder centraal gezag gestelde nationale garde. Hefschroefvlieg- tuigen hingen boven de straten, waarin ook enkele neger-politiemannen patrouilleerden. litie, van het federale leger en de F.B.I. begeleidden de stoet. De burgemeester van Selma toon de zich uiterst tevreden over het ver trek van de betogers naar Montgo mery. Ook sherif Jim Clark was ken nelijk opgelucht. „Ze kunnen mij niet ver genoeg weg gaan", zo zei hij. Nationale ?arde onder federaal gezag geplaatst De tienduizend voeren Amerikaan se vlaggen en spandoeken van de Verenigde Naties mee. Aan 't hoofd van de stoet liep, naast dominee King, de ondersecretaris van de volkeren organisatie, Nobelprijswinnaar dr. Ralph Bunche. Op enkele auto's, die langs de betogers reden, stond in grote letters geschilderd „Kom naar Selma om u te amuseren" en „Wij haten de neeers". Toeschouwers langs de door militairen afgezette route reageerden op verschillende manie ren. Soms werd er geapplaudiseerd, op andere plaatsen hoorde men kre ten van afkeuring. Men verwacht, dat veel betogers zich gedurende de tachtig kilometers lange tocht bij de stoet zullen voegen. Zij willen in Montgomery aan gou verneur Wallace van Alabama een petitie met hun grieven overhandi gen. Men gelooft er niet in, dat de gouverneur, een felle negerhater, 't stuk in ontvangst zal nemen. Tegen zonsondergang bereikten de Austr. Papoea-ambtenaar: West N.-Guinea moet terug naar Nederland De Australische Papoea-bestuurs ambtenaar Koep heeft tegenover een V.N.-missie, die thans Nieuw-Gui- nea bezoekt, verklaard, dat West- Nieuw Guinea „terug moet naar Ne derland". Hij lichtte toe: „Ik ben on gerust over de vele slechte berich ten, die ik krijg over hetgeen er in West Nieuw-Guinea gebeurt". Koep had de V.N.-missie, die een bezoek brengt aan Australisch-Nieuw-Gui- nea, verzocht een groep naar West- Nieuw-Guinea te zenden, om zich op de hoogte te stellen van wat daar geschiedt. Het hoofd van het burgerlijk be stuur van Australisch Nieuw-Guinea sir Donald Cleland, heeft in een of ficieel rapport aan de Australische regering melding gemaakt van de uitlatingen van Koep. betogers het terrein waar de eerste nacht werd doorgebracht. Op een grote weide waren vijf enorme cir custenten opgesteld. Sommige beto gers hadden slaapzakken bij zich. Bij de tenten stonden twee kantine wagens. Er waren ongeveer 3.000 leden van de nationale garde allen blanken op de been. Ku Klux Klan - betoging In Montgomery reden gisteren on geveer 50 auto's met leden van de Ku Klux Klan door de stad om te protesteren tegen de demonstratieve mars van de strijders voor rassen- gelijkheid. Voor deze gemotoriseerde Ku Klux Klan-betoging was toestem- min verleend. Voertuigen van de po- Bommen in Alabama In Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama zijn gisteren drie eigengemaakte bommen ontdekt, waarin een in een kist die tegen de muur van een negerkerk stond. De tweede werd aangetroffen bij het huis van een negeradvocaat die al eerder het voorwerp van aansla gen is geweest en de derde nabij een begrafenisonderneming die door een neger wordt geleid. Alle bom men bestonden uit twintig tot dertig staven dynamiet. Bij de woning van dominee A. D. King, een broer van negerleider do minee Martin Luther King, in Bir mingham is gisteravond eveneens een eigengemaakte bom gevonden. DEFFERRE HERKOZEN Nieuw verlies voor Gaullisten Gaston Deferre, burgemeester van Marseille en socialistisch kandidaat voor de in december te houden presi dentsverkiezingen. is herkozen bij de gemeenteraadsverkiezingen, die gis teren voor de tweede maal in 16 250 Franse steden en dorpen plaatsvon den. In de overige 21.359 gemeenten werd vorige week zondag reeds een toereikende meerderheid behaald Defferre verwierf 'n absolute meer derheid op een lijst die gesteund werd door socialisten, onafhankelijken, ka tholieken en partijlozen Deze com binatie veroverde 41 van de 63 zetels in de gemeenteraad van Marseille De overige zetels gingen naar de com munisten en hun coalitiegenoten. De afgescheiden socialisten. De Gaullis- ten verloren de vijf zetels die zij in Mo! hriJ<* uit handen van Lei- strijd, welke zaterdagmiddag werd de oude raad bezetten derdorps burgemeester, mr. R. M. gehouden. Over de wedstrijd, die In Parijs en in de provincie hebben Ga,las» de wisselprijs en een herin- wederom een groot succes werd, zie de communisten vooruitgang geboekt, neringsbeker na zijn zege in de derde men de sportbijlage. De oppositie (centrum-) groepen Zllver<!n Moten, de 20 km-wegwed- leefden weer wat op, terwijl de gaul- toegeroepen. EERSTE HULDIGING VAN Doorganpshasis vernietigd Zesentwintig Zuidvietnamese bom menwerpers, begeleid door een aan tal Amerikaanse jachttoestellen, heb ben gisterochtend militaire installa ties te Vu Cong, enkele kilometers ten noorden van de 17de breedte graad, gebombardeerd. Uit Amerikaanse kringen werd vernomen, dat het bombardement 10 minuten heeft geduurd. Het doel be stond uit 40 gebouwtjes van 12 me ter lengte, die volgens in Saigon ont. vangen inlichtingen dienden als doorgangsbasis voor manschappen en munitie uit Noord-Vietnam, bestemd 'voor de Vietpong in de provincie Quang Tri. Evacuaties in Hanoi De begeleidende Amerikaanse toe stellen deden aanvallen op luchtdoel geschut. Naar verluidt heeft de Noordvietnamese regering de laatste weken maatregelen laten nemen voor de evacuatie van 80.000 vrouwen en kinderen uit Hanoi. Alle in de Noordvietnamese hoofdstad rijdende voertuigen zouden gecamoufleerd zijn en er zouden loopgraven gemaakt zijn. Generaal Power, de gewezen com mandant van het strategisch com mando van de Amerikaanse lucht macht, heeft zich uitgesproken voor het gebruik van strategische bom menwerpers bij de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam. Tijdens een vraaggesprek voor de televisie zei hij, dat deze toestellen zowel conventionele als kernbommen kunnen vervoeren Hij legde er ech ter de nadruk op, dat dit nog niet betekent, dat hij een kernaanval op Noord-Vietnam aanbeveelt. Een overloper van de Vietcong heeft Zuidvietnamese regeringstroe pen een ongeveer 240 kilometer ten noordoosten van Saigon gelegen wa penopslagplaats der communisten ge wezen, waarin zeshonderd Mauser- geweren zijn aangetroffen. Good Year in Bogor „overgenomen" De Amerikaanse bedrijfsleiding van de Good Year bandenfabriek in Bogor is er zaterdag niet in geslaagd de fabriek binnen te komen omdat de vakbeweging de fabriek had over genomen. De fabriek waarvan de waarde op vijf miljoen dollar wordt geschat maakt uitsluitend banden voor bin nenlands gebruik. Zij is de grootste van haar soort in Indonesië. Minister veroorzaakt crisis door klap in het gezicht In Soedan is een crisis ontstaan, doordat een minister een telefonist een klap in het gezicht gaf, nadat een interlokaal gesprek was afgebroken. Uit protest tegen de klap, die werd uitgedeeld door de minister van ver bindingen, Ezbon Mondiri, besloot de vakbond van de telefonist tot een staking. Deze actie die zaterdag zou beginnen, werd echter afgelast, na dat premier Chalifa liet weten, dat hij minister Mondiri een andere func tie zou geven. Deze verklaarde daar op, dat hij dan zou aftreden, waarop ook zijn partijgenoten van het „zui delijk front" zich uit het kabinet zouden terugtrekken. De regering telt al vier open plaatsen. Poolse zwendelaar terechtgesteld Stanislaw Warzecki, leider van een Poolse staatsvleesfabriek, die schul dig was bevonden aan het verduiste ren van produkten ter waarde van ongeveer 450.000 gulden en in febr. door een gerechtshof in Warschau ter dood werd veroordeeld, is terecht gesteld. Hoe, werd niet vermeld. Volgens waarnemers is dit de eerste terechtstelling wegens economische delicten sedert vele jaren in Polen. Warzecki en negen andere mede- beklaagden zouden hun winst, ver kregen door middel van valse boek houding, geknoei met gewicht en de vleesprodukten, hebben omgezet in gouden baren, dollars, diamanten, auto's en villa's. Vier beklaagden kregen levenslang en de vijf anderen gevangenisstraffen van negen tot twaalf jaar. RUSSISCHE KOSMONAUTEN De twee deelnemers aan de jong ste Russische ruimte vlucht zijn giste ren in de Oeralstad Perm, in de buurt waarvan de Voskod-2 vrijdag neer kwam, aangekomen na een rustperio de van twee dagen. Kolonel Belalev en luitenant-kolonel Leonov arriveer den met een hefschroefvliegtuig in Perm, waar zij door kinderen met bloemen begroet werden. Op een vol gende persconferentie werden geen vragen over de gezondheidstoestand van de mannen gesteld. Het was zon der meer duidelijk, dot deze uitste kend was. Leonov antwoordde desgevraagd, dat hij in het geheel geen vrees had toen hij de ruimte instapte. Alleen het gevoel van de oneindige uitge strektheid en ddepte van het heelal. „Ik kon alles zeer duidelijk zien. Ik voelde voortdurend de aanwezigheid van de mensen op aarde en van de commandant van het ruimtevaar tuig". Na een ontbijt op het vliegveld van Perm vlogen de ruimtevaarders naar het „kosmodroom" in Baikoner in Kazachstan. Toen de ruimtevaarders op het kosmodroom in Baikonoer aankwa men, werden zij allereerst begroet door de kosmonauten Gagarin en Ko- marov. Beljajev rapporteerde, dat het programma van de jongste ruim- tevlucht volledig was uitgevoerd. Door een nauwe haag van mensen gingen de kosmonauten naar een open auto, waarin zij door duizenden in de straten van het feestelijk ver sierde Baikonoer werden toegejuicht en bloemen kregen toegeworpen. Het ruimtepak van Leonov „Ik moet bekennen, dat ik in grote spanning zat, toen het mechanisme waarmee Leonov buiten de cabine van de Voskod-2 werd gebracht be gon te werken", aldus de construc teur van het ruimtepak van Leonov in een vraaggesprek met Tass op het kosmodroom in Baikonoer. Hij vertelde verder, dat de ver vaardiging van het ruimtepak uiter ste zorg en studie heeft gevergd, „vanaf de beschermende bril tegen het licht in de ruimte tot aan de kleurschakeringen van de gebruikte weefsels". De voornaamste moeilijk heid was het overwinnen van de plot selinge temperatuursveranderingen in de kosmos. De constructeur ont hulde nog, dat het ruimtepak van Leonov anders is dan dat van Gaga rin en de andere Russische ruimte vaarders voor hem. Dr. P. J. W. Beukers, directeur van het St. Antonius-ziekenhuis te Rotterdam en oud-directeur van het Militaire hospitaal te Malang, is za- terdachochtend plotseling te Schie dam overleden. Hij was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was ge boren in 1911. BENT U HERENKAPPER of en bent U alleen zaterdags vrij, en zoekt U een prettige werkkring? Komt U eens even langs of bel even Kapsalon Elvi L. G. ELSTGEEST HOGEWOERD 4 TELEF. 21678 (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Liggende op het terras van het hotel in Lech vertelt H.M. de koningin de toedracht van het haar overkomen ongeluk aan de vertegenwoordigers van de pers. Een rede, die onuitgesproken blijft „Voor radio en televisie geldt dat zij tot de mensen moeten spreken, niet tot de klant. De gevaren der verbijzondering vormen voor mij de diepste grond om de commerciële te levisie af te wijzen en een reclame die harmonisch in het geheel is op genomen en niet domineert aanvaard baar te achten". Dit staat in de rede, die de heer Cals zaterdagmiddag over „de zin der vrijheid" zou hebben gehouden, Mijnconflict in België duurt voort De bij de katholieke vakbond aan gesloten mijnarbeiders in het Luikse district hebben gisteren besloten tot een waarschuwingsstaking van 24 uur, indien vóór vannacht geen ak koord werd bereikt met de stakers in de mijn „La Batterie" bij Luik. Terwijl de ruim 120 meest Ita liaanse stakende mijnwerkers in de kolenmijn St. Eugenie bij Tamines zaterdag hun actie beëindigden en be sloten het op 600 meter onder de grond gevoerde protest tegen de aan gekondigde sluiting bovengronds voort te zeten, zijn alle pogingen om in „La Batterie" hetzelfde te berei ken mislukt indien hij geen kabinetsformateur zou zijn geweest, op de jaarlijkse bij eenkomst der stichting „Kunstenaars verzet 1942-1945" te Amsterdam. Deze rede was, zoals gebruikelijk is, bij de stichting reeds op de bijeen komst in brochurevorm verkrijgbaar en het was de stichting en voorzit ter, de heer R. F. van Heusden, die er enkele passages uit in zijn toe spraak citeerde. „Het zich richten tot de gehele mens dreigt steeds meer in het ge drang te komen, ook bij de moderne massamedia, die zich dag in dag uit op zulk een indringende en niet zelden opdringerige wijze tot steeds meer mensen richten en die daarmede in onze cultuur zulk een ingrijpende rol spelen. De moderne mens wordt voortdurend- aangespro. ken als klant, dat wil zeggen, in éen van zijn verschijningsvormen, die niet zelden ver boven zijn proporties wordt uitgetild, waardoor elk gevoel voor verhoudingen verloren gaat. Dit gevoel voor verhouding kan alleen verkregen worden door iemand die meer dan één aspect ziet en die dus kan afwegen", aldus citeerde de heer Van Heusden uit de rede van mr. Cals. op komst Zaterdag en zondag passeerde een uitgebreid storingsgebied met veel neerslag ons land. Op sommige plaat sen kwam daarbij tijdelijk ook sneeuw voor. Na het wegtrekken er van volgde een rug van hoge lucnt- druk waarbij tijdens opklaringen in de nacht van zondag op maandag op de meeste plaatsen lichte vorst voor. kwam. Inmiddels verplaatst een nieuw storingsgebied zich over de Golf van Biscaje naar het noordoos ten. Verwacht moet worden, dat dit het komende etmaal dicht langs of over ons land zal trekken met veel bewolking en tijdelijk regen. Het is niet onmogelijk, dat in het noorden van het land de regen plaatselijk voorafgegaan wordt door sneeuw. De storing voert nieuwe hoeveelheden zachte en vochtige lucht naar West- Europa waarbij de kans, dat het hele land ditmaal tijdelijk in de zachtere lucht komt groter is dan by het pas seren van de vorige storing, toen al leen de zuidelijke provincies gedu rende enige tijd in de zachte lucht kwamen. INDISCHE PELGRIMS VERDRONKEN Meer dan 100 pelgrims mannen, vrouwen en kinderen zijn in het Gobindsagar-meer in de Himalaya verdronken nadat het vaartuig waar mee zij naar een heiligdom op weg waren, als gevolg van een windvlaag was omgeslagen. Het vaartuig, waar op zich 100 tot 120 pelgrims bevon den, sleepte een boot met nog 25 be devaartgangers. ZON. EN MAANSTANDEN 23 Maart: zon op 6.36, onder 18.58; maan op 1.12, onder 9.21. Hoogwater stonden 23 Maart: v.m. 8.44; n.m. 21.17. KORRELTJE Geduld slaat een brug over de diepste wateren.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1