Voormalige Katwijkse trawler krijgt Kaapstad als thuishaven Burgemeester van Kortgene geschorst Formateur Cals in gesprek met fractie-leiders PRIJS ROOMBOTER OP 4 APRIL VADER TRAPTE ZOONTJE DOOD OMHOOG NA BURENRUZIE OVERLEDEN VRIJDAG 19 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het nieuwe directiegebouw te Schiphol met de verkeerstoren: het hart van 't centrale verkeersareaal, dat op het ogenblik onder constructie is. Formateur mr. Cals is gistermiddag fractie uit de Tweede Kamer, het ka- zijn besprekingen met de voorzitters binet van minister-president Marij- van de vijf grootste fracties uit de nen. Vanaf 4 uur had hij gesproken Tweede Kamer begonnen. met mr. Cals. de formateur. De heer Vondeling gaf als zijn me- Als eerste arriveerde gistermiddag ning weer, dat de heer Cals „vrese- drs. W. K. N. Schmelzer, fractievoor- lijk hard zit te werken". Het ligt niet zitter van (ie KVP. Na afloop van het in het voornemen, zo vertelde de onderhoud tussen hem en de forma- heer Vondeling, op korte termijn de teur zei de heer Schmelzer niet te fractie van de Partij van de Arbeid kunnen ingaan op het besprokene, bijeen te roepen. De heer Vondeling „Het is beter, dat ik dat akn de heer noemde het onderhoud met de for- Cals overlaat", aldus de heer Schmel- mateur „leuk en gezellig, zoals al- zer. Hij toonde zich bereid om even- tijd". De vraag of hij op korte ter- tueel, nadat de heer Cals 'zelf mede- mijn opnieuw met de heer Cals van delingen over de gesprekken met de gedachten zou gaan wisselen, beant- fractievoorzitters zou hebben gedaan, woorddie de socialistische fractielei- daarop nader in te gaan. De heer der met een: „Vraagt u maar aan de Schmelzêr zei niet voornemens te zijn heer Cals". Ook andere vragen wer- om naar aanleiding van het gevoerde den met dit antwoord afgedaan, gesprek de KVP-fractie uit de Twee de Kamer bijeen te roepen. Zoals be- Nog zwijgzamer kend, kwam de KVP-fractie Teeds woensdag bijeen. Bijzonder zwijgzaam toonde zich gisteravond nw. W. J. Geertsema, Vondeling: voorzitter van de WD-fractie uit de leuk en gezellig Tweede Kamer, na het gesprek dat hij met formateur mr. Cals heeft ge- 6 uur gisteravond verliet dT. ir. A. had. Dit gesprek duurde vanaf gis- Vohdeling, voorzitter van de PvdA- teravond 20.30 uur tot 21.15 uur, Het onderhoud duurde dus korter dan ¥/"TTvri\r,T¥riTVT rZ¥V//"kH/fHi¥T",TVT gesprekken van mr. Cals met de KINDEREN ZWOMMEN h«*en Schmelzer (KVP) en Vonde ling (PvdA). Mr. Geertsema wimpel- ITÏir ITÏTU 1/AAD ÏICIF 3116 hem geelde vragen af. Vljr LUK VUUn IJSJEj De heren J. Smalienbroek en mr. H. K. J. Beemink zullen de forma- Een uit Duitsland afkomstig Aus- teur vanmiddag bezoeken. tralisch immigranten-echtpaar heeft woensdag j.l. met een omgeslagen ffwsjtf fwroFRWATFuriFFf boot van vier en een halve meter EE"STE O^ERWATERDML lengte, waarin twee kinderen COENTUNNEL GEPLAATST zaten en een man, die niet kon zwem- Het eerste van de zes elk 90 meter men, vijf uur door een woelige zee lange onderwaterdelen van de Coen- gezwommen, om de kust te bereiken, tunnel is gisteravond op de 4 grind- De heer en mevrouw Muller hiel- stortingen gekomen, die als voorlo den hun kinderen onderweg zoet pige basis dienen. Ir. H. Engel te door grapjes met ze te maken. Mevr. Zaandam, die namens Rijkswater- Muller vertelde ze bovendien sprook- staat toezicht op de bouw heeft, was jes en beloofde ze, dat ze zoveel ijs zeer tevreden over de resultanten van mochten eten, als ze maar konden, het zinkwerk, dat 's morgens om- wanneer de kust bereikt zou zijn. streeks 7 uur was begonnen. weer naar Nederland Deze maand is het twintig jaar ge leden, dat het Zweedse volk West- Nederland op onvergetelijke wijze met wittebrood hielp. Op 30 januari 1945 arriveerden twee Zweedse sche pen met bloem in de haven van Delf zijl. Het eerste, dat binnen voer was de „Dagmar Bratt" onder commando van de nu 75-jarige kapitein Erik Kornelis Jönsson uit Stockholm. Op uitnodiging van de Amsterdamse bakkers komt hij naar Nederland en arriveert maandag 22 maart op Schip hol. Kapitein Jönsson zal tijdens een driedaags bezoek aan ons land uiter aard ook naar Delfzijl komen. Gistermiddag vertrok uit de IJmuider vissershaven, de vroegere Katwijkse trawler „Arie Ouwenhand" KW 122. Deze trawler is door de rederij en haringhandel Ouwenhand te Katwijk aan Zee verkocht naar Zuid-Afrika. Kaapstad zal de nieuwe thuishaven voor dit vaartuig worden. De naam van het schip is onveranderd gebleven. Het vissersmerk KW is veranderd in CTA (Capetown). Het nummer 122 bleef ongewijzigd. Schipper Cor Bal uit IJmuiden, die reeds meerdere schepen naar Afrika bracht, voert ook nu weer het bevel. De verdere crew bestaat naast enkele Nederlanders ook reeds uit Afrikanen, die straks tot de vaste kernbemanning van dit vaartuig zullen gaan behoren. Drie jaar geëist De rechtbank in Rotterdam heeft vertelde die president dat zijn zoontje donderdag het proces tegen de 20- op een gegeven ogenblik ging huilen, jarige Rotterdamse loswerkman P. J. „Om hem te troosten haalde ik hem A. van V. heropend, die er van wordt uit zijn bedje Dat gebeurde zo on verdacht het vorige jaar zijn drie handig, dat Christiaan uit mijn ham- maanden oude zoontje dusdanig te den viel en op de grond terecht hebben mishandeld, dat het aan de kwam. Ik raakte diarvan zo efg daarbij opgelopen ernstige verwon- overstuur dat ik niet meer wist wat dingeh overleed. ik deed, toen ik Christiaan, terwijl Op 12 november van het vorig jaar hij op de grond lag, een paar schop- verwees de rechtbank de zaak tegen pen gaf", aldus het droeve relaas va® Van V. terug naar de instructie, de loswerkman. Het kind overleed De coöperatieve en de particuliere boterhandel hebben hun verkoopprij zen met elf cent per kilogram ver hoogd. In de vandaag vastgestelde officiële wekelijkse notering is dit reeds tot uiting gekomen. Deze ver hoging houdt verband met de ver hoging van de inleveringsprijs voor boter, die op 4 april a.s. zal ingaan, en die inleveringprijs hangt op zijn beurt weer samen met de nieuwe richtprijs voor melk. Minister Biesheuvel heeft op voor stel van het Produktschap voor Zui vel, besloten de nieuwe inleverings prijs 39 cent per kilogram boven de oude te stellen. De verkoopprijs gaat met een kleiner bedrag omhoog, om dat deze al boven de oude inleve ringsprijs lag. Prins Bernhard heeft het voor nemen op maandag 29 maart a.s. de opening bij te wonen van de „jour- nées internationales de siderurgie" (internationaal congres op het gebied van ijzer- en staalindustrie), dat van 29 tot 31 maart 1965 zal worden ge houden in het RAI-congresgebouw te Amsterdam. Bij een val van het dak, waar hij werkte, is gistermiddag de 55- jarige schoorsteenveger-metselaar E. J. Bartolini op een vijfiten meter la ger gelegen binnenplaats terechtge komen. De man overleed 's avonds in het Wilhelminagasthuis. dat de officier wegens doodslag drie korte tijd laiter aan eèn hersenbloe- jaar gevangenisstraf met aftrek had ding. geëist. Het college achtte de aanwe zigheid van een rapport over de gees telijke vermogens van Van V. in het £en Ultspraak doen. dossier noodzakelijk. lm het inmiddels uitgebrachte rap port komt de psychiater tot de con clusie dat de loswerkman niet ge heel verantwoordelijk kam worden gesteld voor zijn daad wegens gecon stateerde verminderde toerekenings vatbaarheid. De officier handhaafde donderdag toch zijn eis van drie jaar, De rechtbank zal over veertien da- Ambtenaren vragen; „Geef militair en burger eigen plaats op Defensie" - - De Algemene Bond Van Ambtena- maar voegde daar nog een voorwaar- ren (ABVA) wenst een grondig so- delijke ter beschikkingstelling van de ciologisch onderzoek naar de oorzaak regering aan toe. van de spanningen tussen burger- en Uit het onderzoek ter zitting bleek militair personeel bij het Ministerie opnieuw dat die huiselijke moeilijk heden ontstaan door een jong aange- van Defensie. De NV V-bond wordt in zijn werk herhaaldelijk met deze gane echtverbintenis, een van de be- spanningen geconfronteerd. Met mi- langrijkste oorzaken van het mis- nisterie van Defensie dient het on- drijf is geweest. Zowel de mam als derzoek uit voeren, zo meent de de vrouw leefden al enige tijd in ^BVA. grote spanningen. Het drama speelde zich af in de woning van het jonge echtpaar te Rotterdam, toen de man Het resultaat ervan behoeft even wel niet te worden afgewacht, wan neer thans reeds sprake is van enige kort tevoren vermoeid vam zijn mogelijkheden die ertoe zouden kun- werk gekomen alleen met zijn nen bijdragen, dat de spanningen zoontje Christiaan thuis was. De worden verminderd. In '„De Ambte- vrouw had haar man gevraagd goed naar", het orgaan van de ABVA, op het kind te letten gedurende de worden enkele stellingen opgesomd, tijd dat zij het huis uit was om bood- die thans reeds bijzondere aandacht schappen te doen. De loswerkman verdienen. EIS VAN 2V« JAAR TEGEN DRONKEN AUTOMOBILIST Tijdens een ruim drie uur durende rechtszitting heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Rotter dam, mr. P. H. A. Bos, gisteren 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen een 23-jarige Schiedammer, die ervan wordt ver dacht in de avond van de 4de de cember van het vorig jaar in zijn woonplaats, onder invloed van alco hol, een ongeluk te hebben veroor zaakt, waarbij een ongehuwde wiel rijder om het leven is gekomen. Voor de verdachte met zijn auto het fatale ongeluk veroorzaakte, zou hij al een aantal paaltjes en enige auto's heb ben geramd. Na een heftige burenruzie is woens dagavond de 68-jarige D. Masaut uit Leeuwarden overleden. Een arts, die direct werd gewaarschuwd, vermoedt, dat de man is gestorven aan 'n hart verlamming. Tijdens of na een felle woord en wisseeling zijn er enkele harde klappen uitgedeeld door een buurtbewoner, de 46-jarige A. H. H., die in het Leeuwarder politiebureau is opgesloten. De anatoom-patholoog, dr. Zelden- rust" heeft gistermiddag in het Stads ziekenhuis te Leeuwarden sectie op het lijk verricht. GASKRANEN NIET AL TE BEST IN AMSTERDAM Zeventig tachtig procent van de meterkranen in Amsterdam moeten worden vervangen bij de omschake ling van stadsgas op aardgas. Dit zei de heer J. v. d. Molen, hoofd van de installatie-afdeling van het hoofdste delijke GEB, gistermiddag op 'n pers conferentie, waar de omschakeling op aardgas werd toegelicht. De kra nen sluiten niet voldoende af om na invoering van het aardgas, dat een hogere druk heeft, nog veilig te zijn. In Amsterdam zijn 280.000 aanslui tingen op het gasnet. Kapitein, die in '45 Zweeds brood bracht, De officier van Justitie bij de Ar rondissementsrechtbank te Middel burg, mr. A. W. Rosingh, heeft beslo ten de burgemeester van Kortgene (N. Beveland), de heer A. A. Schuit, gerechtelijk te vervolgen. De heer Schuit is hangende het vooronderzoek voorlopig geschorst. Hij was 27 jaar burgemeester van Kortgene. Omdat de dagvaardAging nog niet is opgesteld wilde mr. Ro singh niet meedelen welke punten ten laste zullen worden gelegd. Het zijn er enkele vam verschillende aard, zei hij. Bij een vroeger onderzoek door de rijksrecherche zou gebleken zijn, dat die heer Schuit z.g. dubbele declaraties bij verschillende instan ties voor zijn reizen heeft ingediend. Voorts zou hij betrokken zijn bij ma nipulaties in de woningbouw. De af deling recherche van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid is bezig met een onderzoek naar de gang vam zaken bij de bouw van Bogaersbungalows in Kortgene, die veel duurder zouden zijn dan wette lijk is toegestaan. Een van deze huizen is eigendom van de heer Schuit, andere van een wethouder en een raadslid. De offi cier van Justitie verwacht dat de zaak begin april zal dienen voor de Middelburgse rechtbank. De heer Schudt is Md vam de PvdA. De schilder Co Westerik bij zijn schilderij „De begrafe nis van Koningin Wilhelmina", dat hij in opdracht van Den Haag: dr. ir. A. Vondeling (rechts), fractievoorzitter van de PvdA op bezoek bij formateur mr. J. M. L. de gemeente Den Haag heelt vervaardigd,Th. Cal*. Na afloop noemde de heer Vondeling het onderhoud Jeuk en gezellig zoals altijd".

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9