NIEUWKOOP EN NOORDEN BEREIDDEN NIEUWE BURGEMEESTER EN GEZIN HARTELIJKE EN SPONTANE ONTVANGST Installatie door loco-burgemeester Van Dam Met wat slagroom doet u wonderen! r GROOT DEFILE IN DE AVOND HEEL DE GEMEENTE VLAGDE VRIJDAG 19 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De gemeente Nieuwkoop heeft door een spontane en hartelijke ontvangst uiting gegeven aan zijn vreugde over de benoeming van zijn nieuwe bur gemeester. Men kon dit merken aan de wapperende vlaggen van tal van huizen, aan de hartelijke en welgemeende toespraken bij de installatie, aan het spontane défilé in de avonduren, aan de talrijke bloemstukken, die werden overhandigd en aan de velen, die bij de receptie de burgemeester en zijn familie de hand kwamen drukken. Aan de grens met de gemeente Zevenhoven, aan het Noordense Kruis, was het loco-burgemeester E. H. van Dam, die de heer Van Montfoort hartelijk welkom heette, terwijl Carla Tersteeg aan mevrouw een prachtig bouquet bloemen overhandigde. Langs de zee van vlaggen in Noorden begon de rondrit met een drietal auto's, voorafgegaan door de rijkspolitie/Aan de katholieke school te Noorden werd even halt gehouden om aan Nelleke van der Weijden en Jan van Capel de gelegenheid te geven wederom bloemen aan te bieden. Zo ging het de Noordense weg op naar Nieuwkoop via Dorpsstraat en Zuideinde naar de nieuwbouw, waar ook overal spontaan gevlagd werd. Even later dan be doeld was, eindigde de rondrit bij paviljoen „Plaszicht". Hier waren reeds talrijke genodig den, ingezetenen, burgemeesters en sekretarissen, familieleden en ken nissen van de familie Van Montfoort aanwezig, We merkten nog op oud- burgemeester P. M. M. van der Weij den, de huidige burgemeester van Noordwijkerhout, en mevrouw P. van der Weijden-Warmerdam, echtge note van Nieuwkoops laatste bur gemeester. Loco-burgemeester E. H. van Dam begroette alle aanwezi gen en sprak er zijn spijt over uit, dat oud-burgemeester M. P. van der Weijden, wegens zijn ziekte geen af scheid van gemeente en gemeentena ren heeft mogen nemen en ook bij deze installatie niet aanwezig .kon zijn. Na opening van de bijzondere raadsvergadering, las gemeentesekre- taris P. Oskam het Koninklijk Be sluit betreffende de benoeming voor en hield de loco-burgemeester een toespraak. Hij feliciteerde de nieuwe burgemeester, diens echtgenote en kinderen en ook de hele gemeente. Wij zijn, aldus de heer Van Dam, trots, dat u bent benoemd in onze gemeente, omdat wij weten, dat u uit een gemeente komt, waar evenals hier, zovele uitbreidingsproblemen Nieuwkoop heeft veel overeen komst met Uithoorn. Wij zijn over tuigd van uw grote en zware verant woordelijkheid in uw nieuwe ambt en hopen dat u met voilé medewer king van wethouders en raadsleden de gemeente tot nog grotere bloei moogt brengen. Er zijn hier grote problemen op gebied van woning bouw en sportakkommodatie en niet te vergeten van rekreatieve aard. We zullen alles doen om u in staat te stellen met uw gezin hier prettig te wonen. Hierna volgde de installatie met de woorden „Ontvang deze keten als teken van uw waardigheid en als symbool van een grote verantwoor delijkheid. Moge Gods zegen op uw arbeid in deze gemeente rusten". REDE VAN DE BURGEMEESTER Burgemeester A. H. van Montfoort beantwoordde de toespraak van wet houder Van Dam met een korte rede waarin hij naar vele zijde dank bracht. Sprekende over zijn nieuwe ambt, zei de heer Van Montfoort: „Hier staat dan als beginnend bur gemeester de opvolger van de har telijke, naar harmonie en synthese Welkom door loco-burgemeester E. H. van Dam aan de grens der ge meente. strevende, bedachtzame eerste bur ger Van der Weijden, tijdens wiens twaalfjarig bewind de bevolking met niet minder dan 50% is toegenomen. Helaas is de oud-burgemeester op een zo ontijdig moment door een ernstige ziekte overvallen, dat hij zelfs geen afscheid van uw raad en de burgerij heeft kunnen nemen en ook op deze, voor mij zo blijde dag zeer tot zijn spijt, naar hij mij bij een bezoek aan zijn ziekbed liet we ten geen acte de présence kan geven. Tot mijn grote genoegen heb ik gehoord, dat hij morgen uit het ziekenhuis naar de zijnen mag te rugkeren. Graag spreek ik de hoop uit, dat op deze terugkeer spoedig een algeheel herstel van gezondheid zal volgen, opdat hij aldus zal kun nen genieten van een zeer verdiend otium cum dignitate. lig in uw gemeente terecht is geko men, zoals hij ook in ettelijke andere gemeenten van ons goede vaderland had kunnen belanden. Neen, ik heb juist naar uw gemeente gedongen, omdat zij mij om velerlei redenen bijzonder trok. In het zich snel ont wikkelende Nieuwkoop met zijn reli gieus, maatschappelijk en economisch zo rijk gedifferentieerde structuur meen ik, het Uithoorn van een jaar of tien geleden te bespeuren. Ook al kan ik dus geen programma voor leggen, aan de andere kant hoop ik, na een korte inwerkperiode, toch een duidelijke gedachte te krijgen, in welke richting de toekomst van de gemeente Nieuwkoop moet gaan en welke beleidsvraagstukken daarbij preferentie moeten hebben. DANK Spreker bracht dank aan de wet houders voor de var^ veel verant woordelijkheidsgevoel getuigende wijze, waarop zij tjjdens de interim periode het bestuur hebben gecon tinueerd. „In het bijzonder geldt dit ten opzichte van u, mijnheer Van Dam, die het offer gebracht hebt om gedurende deze periode uw profes sionele bezighouden op te schorten, teneinde u volledig aan de waarne ming te kunnen wijden. Uit de enkele contacten, welke ik met u, heren wethouders, mocht heb ben, heb ik de verwachting gepuurd, dat wjj in goede harmonie, in een eerlijke openhartigheid en met begrip voor eikaars standpunten, daadkrach tig zullen kunnen samenwerken. Van ganser harte hoop ik, dat dat ook het geval zal kunnen zijn met u, heren leden van de gemeenteraad. Dat ik mijn dagelijkse arbeid mag doen in een voortdurend nauw con tact met een zo goede secretaris als de heer Oskam, die ik binnen het frequente en prettige verband van de secretarissenkring heb leren waarderen, acht ik een bijzonder voorrecht. Hetgeen voor de secreta ris geldt, geldt mutatis mutandis ook voor de gemeente-architect, de heer Buis en alle andere gemeente-amb tenaren, het onderwijzend personeel en de groepscommandant van de rijkspolitie en zijn mannen". De burgemeester besloot zijn toe spraak met de woorden: „En dan tenslotte, maaf zeker niet in de min ste plaats: de Nieuwkopers, de in- Pudding, vla-flip, koffie, cake, vruchten alles word» nóg lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! (Advertentie) Foto's G. RUITERMAN Voor u, heren leden van de ge meenteraad, ben ik nog een vraag teken, een onbeschreven blad of zo ge wilt een man, wiens uiter lijk gij kent, maar wiens innerlijk u nog vreemd is. Ik zal mij niet de pretentie aanmeten een bepaald pro gramma voor te leggen. Met een va riant op het gezegde „Griek met de Grieken en Romein met de Romei nen zijn" zal ik in de eerste plaats moeten trachten „Nieuwkoper met de Nieuwkopers" te worden. Wij de mijnen en ik zullen, ofschoon dat door de huisvestingsmoeilijkhe den allicht wat wordt vertraagd, moeten integreren in en assimileren tot de gemeenschap, waarvoor wij hebben gekozen. Gij moet mij name lijk niet zien als iemand, die toeval- woners van de dorpen Nieuwkoop en Noorden. Met hén zullen mijn vrouw en ik vanaf de dag van vandaag meeleven, intens meeleven. Voor hun maatschappelijke en economische problemen hoop ik een grote inte resse aan de dag te zuUen leggen. Zoveel als in mijn vermogen ligt zal ik aan de oplossing van hun moei lijkheden meewerken. Voor hen staat de deur van de kamer, welke momenteel in het gemeentehuis voor mij wordt ingericht, wagenwijd open. Zij mogen weten, dat ik als een chauvinistisch Uithoornaar te boek stond, maar dat niemand min der dan de oud-burgemeester van Uithoorn en hij kent mij bij mijn afscheid als gemeentesecretaris zei, dat er, mijn Uithoorns chauvi nisme ten spijt, voor mij binnenkort wel geen betere mensen zullen zijn dan de Nieuwkopers en maar één Nieuwkoop". DE FRAKTIELEIDERS SPRAKEN Namens de KVP sprak de heer Markman zijn vreugde uit over de benoeming van deze burgemeester. Hij hoopte, dat de burgemeester met zijn gezin spoedig in de Nieuwkoopse gemeenschap mag worden opgeno men. Spr. zag de toekomst van Nieuwkoop onder de leiding van bur- Burgemeester en gezin slaan défilé gade vanaf het bordes van het Oude Raadhuis. gemeester Van Montfoort hoopvol tegemoet en zegde hem bij diens be leid de steun van de fraktie toe. Namens Gem. Belang was de heer L. A. P. Stoppelenburg verheugd over de toespraak van de burgemees ter. Hij hoopte waar het de algemene belangen van de gemeente betreft op een zelfde prettige samenwerking als met burgemeester Van der Weijden. De heer A. de Jong, sprekende na mens de Prot. Chr. raadsleden, had gemerkt dat de faam van de nieuwe burgemeester aan zijn komst was vooruitgesneld. Nieuwkoop heeft be hoefte aan een burgemeester met vele kwaliteiten en interessen. Hij heeft steeds prettige raadsvergade ringen meegemaakt en hoopt, dat de heer Van Montfoort ook steeds de juiste toon moge vinden. Gemeentesecretaris P. Oskam, die de heer Van Montfoort vanuit de secretarissenkring reeds lang kende, zei mede namens het personeel van de gemeente alle vertrouwen in hem te hebben en overtuigd te zijn in hem een uitstekende burgemeester te krijgen. Na een pauze voerden nog het woord Ds. J. Oliemans namens de Nieuwkoopse kerkgenootschappen, de heer Meijer, loco-burgemeester van Uithoorn, burgemeester B. J. Hoo- genboom van Ter Aar namens de burgemeesterskring, de Drinkwater leiding „De Elf Gemeenten" en „Lug- dunum", de heer J. M. Wentzel uit Aalsmeer namens de sekretarissen- kring Amstel-Rijn en tenslotte bur gemeester Van Rosmalen als vriend van de heer Van Montfoort. Nog werden felicitatie-telegrammen voor gelezen van de oud-burgemeesters Kort van Uithoorn en Van der Weij den van Nieuwkoop. In zijn hartelijk dankwoord be toonde burgemeester Van Montfoort zich een vlot en bekwaam spreker. HARTVERWARMEND DEFILEE In de avonduren sloeg de burge meester met zijn familie vanaf het bordes van het Oude Raadhuis een om de spontaniteit, waarmee het was georganiseerd, hartverwarmend défilé gade. Voorafgegaan door het in keu rige uniformen gestoken fanfare corps „Eensgezind" met de drumband trokken in lange rij de jongens en meisjes van de katholieke jeugdver enigingen uit Nieuwkoop en Noor den met brandende lampions, de gymnastiekvereniging O.K.K., de voetballers van Noorden en Nieuw koop, de brandweerkorpsen in volle uitrusting, de B.B., enige versierde wagens, waaronder een „welkom van de Nieuwkoopse agrariërs", ver tegenwoordigers van de bonden met hun vaandels, afgevaardigden van verenigingen en nog talrijke anderen langs het Oude Raadhuis voorbij, alles georganiseerd door de Oranje vereniging. Een menigte van vele honderden was van 't défilé getuige. Burgemeester Van Montfoort, ge troffen door deze uiting van trouw aan het gezag, sprak woorden van welgemeende dank. Kijk, beste vriend, een kabinet zet je met manmoed in elkaar. DenkTbch Vooral commercieel, dat is de wens van het volk. Een goede informatie: steek er een Lexington bij op gefor meerd uit de zuiverste Amerikaanse tabakken. (Advertentie)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3