ZILVEREN MOLEN zal een waar ik l>ii stond... uitputtingsslag worden" Zij deden mijn was V) Veel cracks, jong talent en tal van onzekerheden mm COMPETITIESTANDEN LEIDSE CLUBS Paus Paulus over Europese jeugd ZWARE BELEDIGING VOOR PIUS XII VRIJDAG 19 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 DE INSIDERS ZEGGEN: Het zal een ware uitputtingsslag worden op de polderwegen van de gemeenten Leiderdorp, Wou- brugge en Alkemade. Dat is de mening, die de atletiekexperts er op het ogenblik op nahouden nu de inschrijving bekend is voor de „Zilveren Molen", de 20 km.-wegwedstrijd welke morgen middag door „De Bataven" georganiseerd wordt. Gebleken is, dat van de tien beste marathonlopers van Nederland acht man hebben ingeschreven. Alleen Veldhuizen, die voor Nederland moet uit- Zeker er zijn sterke lieden aan te wijzen; men kan een grote groep aan wijzen en zeggen, dat daar de winnaar tussen moet zitten, maar een uit gesproken favoriet, de man, die uiteindelijk als eerste aan de beurt is om zijn prijs uit handen van mr. R. M. Gallas, Leiderdorps eerste burger, te ontvangen, is nauwelijks aan te wijzen. De verschillen zijn gering. De verwachting is dan ook, dat de cracks elkaar lange tijd en over vele kilometers gezelschap zullen houden, elkaar vermoeiend en aftastend met demarrages. „Pas in de laatste kilometers, als de geringste verschillen in conditie tot uitdrukking gaan komen", zal de slag vallen, zo redeneren Insiders. komen in de Cross des Nations te Oostende en Van den Berg, die gestopt schijnt te zijn met atle tiek, moesten verstek laten gaan. Een sterke kop groep, sterker dan ooit te voren zal het bonte veld atleten in totaal 154 man aanvoeren Het aantrekkelijke en tevens waarborg voor veel „vuurwerk" is het, dat uit de resultaten, die vorig seizoen door de verschillende atleten werden be haald, weinig valt op te maken. Jacq. Smits Jacques Smits, de Ter Aar se sport masseur, is ook al iemand op wie men morgen zal moeten letten. Smits is een wonderlijke atleet, een man, die aan een tweede carrière in de atletiek begon. Twee jaar gele den begon hij eigenlijk weer serieus te trainen, nadat hij door vele tegen slagen en blessures een periode van non-actief had gehad. Door puur ta lent won hij in 1963 het Nederlands marathon-kampioenschap. Vorig jaar werd hij eerste in Passau in de zeer zware „Marathon van Donau" en hij heeft in de afgelopen maanden ge traind, dat de stukken en de pondjes overtollig gewicht er af vlogen. Rudi Mol Wim Gerven Wie men ook spreekt, telkens hoort men een andere favoriet noemen. Jacq. Kraan uit Hazerswoude, zelf marathoncrack, houdt het op Rudi Mol. Hij baseert zijn mening vooral op de daverende overwinning, welke de Amersfoortse gemeente-ambte naar in september vorig jaar in Duitsland behaalde op de marathon. Van 130 atleten was Mol toen de snelste met een tijd van 2 uur 31 mi nuten en 43 sec. In oktober won Mol toen nog te Rotterdam de Uurwed strijd met een afstand van 18 km en 584 meter. Van dit laatste resultaat wordt ook afgeleid, dat men Mol in staat acht morgen het Nederlands re cord op de 20 km te breken, dat sinds 1960 op naam staat van Frans Kü- nen (1.03.44). „Mol zal dit jaar nog beter zijn. Hij zit in de lift met zijn prestaties en de grens is voor hem nog lang niet bereikt, want hij is pas 25 jaar", dat zegt dan Jacq. Kraan. Dan is er ook Wim van Gerven van „De Spartaan" uit Lisse, een jongen, die door zijn geweldige energie en doorzettingsvermogen alles kan. Van 800 meter tot 25 km. „Van Gerven is onberekenbaar, een verrassing zit er altijd in", zo wordt ons verteld. In de eerste „Zilveren Molen" liep Van Gerven nog in de D-klasse, hij won toen in zijn klasse, promoveerde en schoot vorig jaar als een komeet de A-klasse binnen. Dat was in Dor drecht in een 20 km-wedstrijd. Na 10 km stormde het „onbekende jon getje" naar de kop en kon nog net voor de finish achterhaald worden door Joop van den Berg. Sterke at leten als Jacq. Smits uit Alphen a. d. Rijn, Jacq. Kraan, Muurlink en Har- tog moesten zich tevreden stellen met een plaats achter Van Gerven. Jammer alleen voor Van Gerven, dat zijn clubgenoot Piet Beelen niet van de partij kan zijn. Beelen moet ook in Oostende lopen, maar anders had men ongetwijfeld nog veel kunnen zien van de Spartaanse combinatie. RUDI MOL ...wordt hij het?... Jacq. Kraan „Vlak anders Kraan zelf ook niet uit", zeggen weer anderen. „Na zijn grote desillusie in Assen (in '63) hij lag toen in kampioenspositie op de marathon, maar stortte volkomen onverwacht in is hij veel wijzer geworden. Hij traint doelmatiger, loopt niet meer iedere wedstrijd af en bouwt zorgvuldig een topconditie op. Kraan is nog geen dertig jaar. Hij nadert de leeftijd, waarop een atleet-van-de-superlange-afstand op zijn grootste kracht komt Nee, Kraan moet je ook maar eens in de gaten houden." Een van de Sunil was-teams deed de was voor mevrouw W. H. Bors- boom, Burg. van Haarenlaan 582, Schiedam. "Hetscheek niet zo erg veel, maar toch is de Sunil was witter," gaf mevrouw Borsboom ruiterlijk toe. "Nu weet ik wat het hoogste wit betekent (Advertentie) THEO ROELOFS slimme tussensprints VOETBALI ZILVEREN MOLENTOERNOOI Indien de wedstrijd LiverpoolI Köln woensdag via de t.v. wordi uitgezonden zal de openingswedstrijd LugdunumZwarte Schapen dins dagavond 23 maart 20.00 uur plaats I vinden. Voorzover de wedstrijd niet wordt uitgezonden blijft de Zilveren „Natuurlijk kom ik ook weer", zegt de 64-jarige Rotterdamse bouwvakker Molenmatch gehandhaafd op woens Pleun van Leenen, Neerlands oudste actieve atleet, tot Piet van Niekerk, dagavond 24 maart zelfde tijd. ^e penningmeester van de Bataven. JACQUES SMITS tweede carrière Roelofs-de Bruyn En dan tenslotte de winnaars van de twee eerste „Zilveren Molens", Dick de Bruyn en Theo Roelofs. De eerste keer, dat beide heren elkaar in de „Zilveren Molen" ontmoeten en dat belooft wat. Een vraag, die morgen beantwoord zal worden is of tempo-beül Dick de Bruyn het zal kunnen winnen van de slimme Roe lofs, een atleet, die voortdurend met tempo-verhogingen de reserves van zijn tegenstanders ondermijnt en al tijd zelf nog genoeg kracht over heeft om in de laatste kilometer een be slissing te forceren. Dat de derde „Zilveren Molen" 'n gevecht gaat worden tussen De Bruyn en Roelofs is wellicht de eerst op komende gedachte, maar wij achten het verstandiger deze gedachte naar de achtergrond te bannen. De deel name van vele cracks, jong talent, dat vol ambitie vecht voor een plaats aan de top en omstandigheden, die nooit te voorzien zijn (blessures, het weer, mindere conditie etc.) scheppen veel onzekerheden. Zeker is alles morgen. Na ruim een uur boeiende atletiek: „De Zilveren Molen", waar voor om 2 uur op de Hoogmadeseweg het startschot gegeven zal worden. BOUWVAKSTAKING- PROTESTVERGADERING IN AMSTERDAM Overgangsklasse B: 1 Roda 11-17, Derde klasse B: 1 Pams 10-17, 2 2 Die Haghe 13-17, 3 Swift (A'dam) ALO 11-16, 3 TOV 11-13, 4 HPV 9- 12-15, 4 Vicus O. 12-15, 5 Regenboog 11, 5 Schiebroek 10-10, 6 BKC 9-8, 7 13-3, 6 Deto 3-2, 7 HKV 2 2-10, 8 Schiedam 11-8, 8 Charlois 8-5, 9 Noor- PSV 12-10, 9 Gr. Geel 11-9, 10 Sport- derkwartier 11-2. lust 11-2. Derde klasse C: 1 Phoenix 11-18, 2 Crescendo 11-16, 3 Togo 11-16, 4 For- n(.. Eerste klasse: 1 Sperwers 12-17, -2 tuna 12-12, 5 Overkanters 11-11, 6 BI. £oo^?evSf aan de ODroeD van het Fluks 12-17, 3_Zuiderkw._12-15,.4HSY Wit 10-9, 7 Raven 11-5, 8 Unicum 11-1. Ruim duizend bouwvakarbeiders van verscheidene bouwwerken in de hoofdstad hebben gistermiddag ge- 13-15, 5 O. Eibernest 13-14, 6 DKC 3-12, 7 Swift (M.) 13-12, 8 OSCR 11-9, 9 Quick 12-9, 10 Deetos 2 13-4. Tweede klasse A: 1 De Algemene 12-23, 2 Gymnasiasten 11-14, 3 Trek vogels 12-14, 4 ODO 11-12, 5 Eureka 11-10, 6 Achilles 11-8, 7 Hoogvliet 11-7, 8 't Zuiden 2 10-6, 9 HKV 3 11-6. Tweede klasse B: 1 Danaiden 12- de middagschaft het werk te staken en op een demonstratieve protest- vergadering in Krasnapolsky bijeen te komen. De vergadering was be legd, zo zei een der comitéleden, om het misnoegen uit te spreken over de onderhandelingen rond de nieuwe cao. De eisen van het comité zijn: t «-qvj. -i^v- twtn v au uci «.uimiu *-ij eei^ toespraak bij de ontvangst een loonsverhoging van minstens 10 2 Rozenburg 12-17, 3 Tjoba 10-12, ^an loden van het internationaal procent, verwijdering van de tarief. 4 Olympiaan 11-12, 5 O. Eibernest 3 bestuur van de thans tienjarige stop en verkorting van de werktijd. 13-12, 6 Merwede 11-9, 7 O. Huis 11- ..Europese schooldag" heeft paus Pau- Het al sedert jaren bestaande bouw- 8, 8 Ready 11-6, 9 Zwervers 11-6. Jus gewaagd van de „noodzaak om vakcomité heeft niets uitslaande met Derde klasse A: 1 Animo 11-19, 2 geest der jongeren te openen voor de drie erkende bouwvakbonden, KNS 10-18, 3 Hou Stand 11-12, 4 <*e grote Europese werkelijkheid, wel- doch het heeft wel grote invloed bij Wion 11-12, 5 Kwiek 10-10, 6 Velox ]£e steeds nader aan de dag treedt" de Amsterdamse bouwvakarbeiders. 11-8, 7 Houtsnippers 12-7, 8 DKV 10- Er op wijzend, dat zijn toehoorders De bouwvakarbeiders hebben 5, 9 Ahoy 10-5. V~JJ— J Schilderijendief vraagt om expositie JACQ. KRAAN „Vlak 'm niet uit" Gé MULDERS prachtige stijl Gé Mulders „De Zilveren Molen" is reeds voor vele atleten een prachtige spring plank gebleken. Zo ook voor Gé Mul ders uit Alphen aan den Rijn. Vorig jaar de omstandigheden waren bijzonder ongunstig felle kou en harde wind werd hij tweede ach ter Theo Roelofs en maakte direct naam. Gé Mulders is nu een Neder lands topatleet. Behalve zijn tweede plaats in „De Zilveren Molen" werd hij vijfde op de 25 km en in Rotter, dam in uurwedstrijd legde hij de respectabele afstand af van 18 km en 256 meter. Gé Mulders is'een belofte en een geduchte concurrent. Geducht vooral omdat kilometers geen vat schijnen te hebben op zijn lichte, bijna dansende, stijl van lopen. „Nog een tikkie meer conditie en snelheid en Gé Mulders laat iedereen zijn hielen zien", is het oordeel van men sen, die hem geregeld meemaken in wedstrijden. Kardinaal Suenens over „Stellvertreter''': DICK DE BRUYN tempo-beul. tot taak hadden om degenen op te bij handopsteking het voorstel van voeden die de burgers van Europa het comité aangenomen om met in- zullen zijn, zei de paus: „Verre van gang van maandag 5 april 8V2 uur een ieders gehechtheid aan zijn eigen per dag te gaan werken in plaats vaderland aan te tasten zult gij dat van negen uur zoals thans. De 5- juist beter waarderen wanneer ge daagse werkweek van 45 uur wordt het op zijn juiste plaats stelt, in de dan verkort tot een van 42'/ï uur. schoot van het culturele erfdeel, dat Voorts zal in de nu komende twee De dief van het beroemde „portret uw landen samen hebben ontvan- weken op de verschillende werken van de hertig van Wellington" van êen en dat het christelijke stempel de geëiste loonsverhoging van 10 pro- de hand van de vermaarde Spaanse draagt". cent (op het thans geldende loon) schilder Goya, dat in augustus 1961 De Paus verzekerde zijn gehoor de aan de orde worden gesteld. Volgens uit de Landense „National Gallery" beste steun van de kerk, „die alles het comitélid Harry Koopman be te- is gestolen, heeft twee dagen geleden 7^ er °P gericht is de mensen tot kent het optrekken van de lonen met in een brief aan een Engels persbu- ^iniger broederschap te brengen deze 10 pet, dat met het „binnen- reau geschreven, dat hij het schil- slechts kan goedkeuren en aanmoe- halen van dit geld de tariefstop in derij wilde teruggeven, indien het digen"- de praktijk is doorbroken", gedurende een maand tegen betaling tentoongesteld zou worden, waarna de opbrengst voor een liefdadig doel zou moeten worden bestemd. De Londense „Daily Mirror" heeft hierop gereageerd met een bericht, waarin het de ontvreemder voorstelt het schilderij aan een van zijn kran- f Belgische kardinaal Suenens ten gunste van de oorlogsslachtoffers tenverkopers af te geven, die het dateren het toneelstuk Der en in het bijzonder ten gunste van de dan weer aan de hoofdredacteur van Stellvertreter yan^Rolf Hochnuth 'n Joden, die hem daarvoor publiekelijk het blad ter hand- zou stellen. Er zou 'ifwar'L. belediging" genoemd voor hun dank hebben betuigd", aldus de dan mede worden gehandeld over- Baus Pius XII. verklaring, eenkomstig de wens van de huidige een communique wordt het stuk, - o?t thans °P enkele plaatsen in Bel- In België hebben de voorstellingen gië wordt opgevoerd, bestempeld als van het stuk geen incidenten veroor- een ..ernstige aanslag op de geëerde zaakt. Wel is een conflict ontstaan nagedachtenis van Paus Pius XII". tussen de katholieke leiding van de Nederlandstalige radio en televisie en „Voor wie zonder vooringenomen- d« socialisten over een verbod tot heid de geschiedenis raadpleegt blijkt uitzending van een film met beelden duidelijk, dat de door de schrijver uit „der Stellvertreter" Van socia- D verzonnen personage totaal verschilt listische zijde is daarover een inter- tenlandse zaken heeft in Bonn offi- van de ware persoonlijkheid van de pellatie in de kamer van volksverte- cieel bekendgeinaakt, dat de beschul- Paus. Men laakt de handelwijze van genwoordigers aangekondigd indien digmgen tegen de Westduitse consul- Pius XII en beroept zich daarbij op geen bevredigende oplossing wordt generaal in Barcelona, Nusslein, die de geestelijke waarden, waardoor hij- gevonden onlangs in een televisie-verslag wer- zelf zoveel heeft bijgedragen om ze i den geuit, geheel ongegrond zijn. tot het menselijke geweten te doen Nüsslein werd ervan beschuldigd tij- doordringen door zijn onverschrok- Op 1 maart jl. waren bij de dens de tweede wereldoorlog in Praag ken verdediging van de rechten van dienst luister- en kijkgelden 1.895.220 als procureur-generaal te zijn opge- de mens, van de internationale recht- televisietoestellen aangegeven tegen treden. Het communiqué zegt, dat vaardigheid en van de vrede. Dit is 1-865.461 per 1 februari jl. (t/m 17 Nüsslein nooit een juridische func- niet alleen paradoxaal, maar boven- maart 1.910.187). Er waren op 1 maart tie in Praag heeft uitgeoefend. Het dien een zware belediging". 2.657.334 geregistreerde radio verleden van de diplomaat is door de toestellen tegen 2.656.684 op 1 fe- justitie nagegaan en het onderzoek „Het is een erg vergrijp tegen de bruari jl. Het aantal aansluitingen heeft aangetoond, dat Nüsslein ge- rechtvaardigheid, blijkbaar niets af op de draadomroep bedroeg op 1 heel onschuldig is, aldus het commu- te weten var. de onvermoeibare per- maart 429.128 tegen 431.937 op 1 fe- niquó. soanüjke tussenkomsten van Pius XII bruari jL onwettige bezitter van het schilderij. Westduitse consul gerehabiliteerd Het Westduitse ministerie van bui-

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11