Familieberichten Is winkelreclame werkelijk „anders"'. Moskovieten begroetten Chroesjtsjow hartelijk .Sociale avond" katholieke Kapperspatroons te Leiden MAANDAG 15 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT Bij het H. Doopsel op 24 maart 1906 verkreeg on ze lieve zus, schoonzus en tante Maria Helena Vlasveld (Zuster Maria Alicia) van God het recht eens in Zijn Vaderhuis te mo gen worden opgenomen. Heden, zondag 14 maart 1965, ging zij na een ar beidzaam, offervaardig leven in dienst van God, terug naar de Vader. Wij zullen haar woensdag 17 maart te ruste leg gen op het kloosterkerkhof te Diessen N.B. Zij was kloosterlinge in de Congregatie v. d. Zus ters van Liefde van Tilburg en ridder in de Orde van Oranj e- Nassa u. Eindhoven: Zuster Mr. Alène Vlasveld Leiden: E. P. Vlasveld-Stassen Asten NB.: Zuster Mr. Bernardind Vlasveld Leiden: Jac. A. Vlasveld J. H. Vlasveld-Stolwijk 's Gravenhage: Ag. M. Alofs-Vlasveld J. Th. Alofs Leiden: A. J. Vlasveld L. M. B. Vlasveld-Borghans neven en nichten Leiden, 14 maart 1965 Lage Rijndijk 40 Voor uw medeleven in de ze moeilijke weken, na het zo plotseling overlijden van mijn man J. P. KARSTENS zeg ik, mede namens de kinderen, hartelijk dank voor de vertroosting en steun die wij ondervonden. Uit aller naam: C. KARSTENS— VAN ES Leiden, maart 1965 Voor de vele blijken van deelneming die wij heb ben ontvangen na het overlijden van onze dier bare moeder en grootmoe der MARIA KLAZIENA VAN EGMOND VOLWATER betuigen wij hiermede on ze hartelijke dank. Fam. VAN EGMOND Na een geduldig gedragen lijden, gesterkt met de Genademiddelen van de H. Kerk, riep God tot Zich onze innig geliefde man en zorgzame vader, behuwd- en grootvader en schoonzoon Gijsbertus Johannes van Veldhuizen echtgenoot van Jacoba Maria Vollering in de leeftijd van 60 jaar. Bodegraven: J. M. van Veldhuizen-Vollering Haarlem: Zr. M. Pascal Bodegraven: M. J, P. van Veldhuizen E. J. F. van Veldhuizen-v. d. Arend Alphen aan den Rijn: L. M. Kaptein-van Veldhuizen L. E. Kaptein Zevenhoven: J. C. M. Maurits-van Veldhuizen P. M- Maurits Bodegraven: Hans Trees Toos Agnes Jan Ben Peter Frans en kleinkinderen Wed, L. M. Vollering-Lansbergen Bodegraven, 14 maart 1965 Noordzijde 102 De plechtige Uitvaartdienst zal worden gehouden op woensdag 17 maart a s. om 10 uur in de paro chiekerk van St. Willibrordus te Bodegraven, waarna begrafenis op het r.k. kerkhof aldaar. Rozenkransbidden: 's avonds 7.30 uur in de kerk. Vcrkrijgb. bij Apoth. en erk. Drog. Plaatst een „Telefoontje" Vele zakenmensen geloven dat adverteren voor een winkelbedrijf heel iets anders is dan adverteren voor een merk-artikel, zoals fabrikanten en importeurs dat moeten doen. „In een winkelbedrijf," zeggen zij, "weet je de volgende dag al of je advertentie zijn geld oplevert!" Hoe fout deze opvatting is, kan men leren van ervaren adverteerders in de kleinhandel. Want al deze mensen die toeh al jaar en dag adverteren in de dagbladen - sullen de eersten zijn om ronduit toe te geven,,'t Gebeurt echt wel dat de bruto winst op de verkoop van geadverteerde goederen niet hoger is dan de kosten van de advertentie. Dat is, op het eerste gehoor, een schokkende verklaring, maar „insiders" zakenmensen-die-van-wanten.weten. reclamemensen en dagbladmensen die schrikken hier niet van. Integendeel: zjj glimlachen begrijpend. De kwestie is namelijk dat winkelreclame véél meer doet dan alleen maar een paar dozijn verkopen van een aantal met name genoemde artikelen. Ik heb dat eens heel kras horen bevestigen door een vooraanstaand winkelier, die zei: „Als mijn zaak moest drijven op de omzet van de geadverteerde artikelen, daD zou ik beter doen te sluiten!" En de eigenaar van een groot modemagazijn vertrouwde mij eens toe: „Als wjj in onze dagblad-advertenties een hoedje aanbieden van veertig of vijftig gulden, verkopen wij er misschien éénof helemaal geenmaar het effect van die advertentie komt op al onze afdelingen tot uiting. Er komen meer mensen, er wordt meer verkocht (en heus niet alleen in de hoeden-afdeling) en onze zaak stijgt in aanzien en bekendheid. Dat is het nut van adverteren in de dagbladen!" Jaar in, jaar uit, in tijden van voorspoed en malaise, in perioden van hoge of lage prijzen, bjj goederenschaarste of overvloed, altijd is uw dagblad paraat om zijn rol te spelen van „verbindingsofficier" tussen handel en pubhek. Voor beide partijen is die rol even nuttig al» nodig. LL Publicatie van liet Cebuco, Centrml Bureau voor Courantenpubliciteit, Amsterdam. Z.-Slavische professor viel Sowjet-Unie aan De Zuidslavische professor Mihajlo Mihajlov, die vorige maand de Sow jet-Unie in een artikel had aange vallen, is gearresteerd. f\ 1 i 1 het dynamische te missen, dat hem Jn ?en hel Zuidslauische Oude leider Stemde karakteriseerde toen het lot van het literaire tijdschrift Delo had Mi- UUUC 1C1UC1 land in zijn handen was. ha,lov geschreven, dat de eerste do- Chroesitsjow moest zich in 't stem- denkampen waren opBencht door de Oud-premier Chroesjtsjow is gis- i0kaal legitimeren. Terwijl hij een Kussen en niet door de Nazis. Vol- teren voor het eerst sedert zijn af- ambtenares zijn paspoort toonde, 9ens hem waren de Russen als eer- treden in het openbaar in Moskou vroeg hij haar: „Vertrouwt u mfj sten begonnen met het deporteren verschenen om deel te nemen aan de niet?" „Natuurlijk vertrouwen wij van mensen naar Sioerie. verkiezingen voor plaatselijke raden u", antwoordde zij. H* bla^ werd op last van de jus- die in tien van de vijftien Sowjet- Toen een westelijke correspondent tltie ,een, tijdelijk verschijningsverbod republieken worden gehouden. Hij Chroesjtsjow vroeg om een vraagge- opgelegd en het februan-nummer was in gezelschap van een lijfwacht sprek, antwoordde deze: „Zeker, maar niet i Oud-SS'er in Brazilië gearresteerd? werd in beslag genomen. De justitie nam de maatregel volgens 'n wets artikel waarbij publikaties die de vriendschappelijke betrekkingen met andere landen benadelen of de repu tatie van buitenlanders wordt be laste 1 Russische klacht in nota aan Peking De Sowjet-Unie heeft een klacht tot China gericht over het feit, dat naar 't hem toegewezen Moskouse ap partement gekomen waar zijn vrouw op hem wachtte. Verscheidene hon derden Moskovieten applaudisseer den toen zij hun voormalige leider herkenden. Hij groette, kennelijk ont roerd, bij het verlaten van de wo ning terug. Een functionaris van Interpol heeft Hij zag er ouder en magerder uit gisteren meegedeeld, dat de politie dan in zijn actieve dagen. Met zijn [n Braziliaanse stad Santos een vrouw Nina stapte hij in een auto rnan heeft gearresteerd, die er van om naar een stembureau in het een- verdacht wordt tijdens de tweede trum van Moskou te gaan. Ook bij wereldoorlog SS-officier te zijn ge- aankomst werd hij door talrijke Mos- weest. kovieten met applaus begroet. Be man van Interpol gaf de naam de Chinese propaganda een verdraaï- Tegenover een journalist verklaar- van de arrestant als Detlev Sonnen- de voorstelling van zaken heeft ge- de hij, dat hij een „normaal terug- berg, ofschoon deze de naam Alfred fe«even van de studentendemonstratie getrokken buitenleven" leidt. Op 'n Trenker had opgegeven. foij de Amerikaanse ambassade in vraag hoe het met zijn gezondheid is Het in Sao Paulo verschijnende Moskou op 4 maart jongsleden, antwoordde hij: „zo zo". De oud-pre- dagblad „Estado" meldde, dat Tren- Een en ander geschiedde in een mier was vriendelijk, maar scheen ker Interpol heeft meegedeeld, dat op de Chinese ambassade Martin Bormann zich in Brazilië be- Moskou werd overhandigd, aldius vindt. «pggg Ook zou hij volgens het blad heb- china protesteerde jongsleden zon- ben gezegd. dat de beruchte kamp- d bjj de ,egen ge- dokter Mengele in Encarnac.m, een we"1<M^dig optreden tegen Chinese plaats in Paraguay, woont Hu zou stjudentenfc 4 maart Moe. hem daar twee maanden geleden nog kQu demonstree?den. De chinezen Het Mad „Óorreio da Manha" in verlangden, dat de Sowjet-Unie haar Rio de Janeiro schreef gisteren, dat f?ut»n zou erkennei^ ziohi bij de Het dagblad van Manilla heeft za- de politie in Santos aanneemt, dat studenten zou verontschuldigen e terdag gemeld uit „onbetwistbare mi- Trenker wellicht iets te maken heeft de verantwoordelijken voor dit op- litaire bron" vernomen te hebben, met de moord op Herbert Cukurs, treden streng zou straffen, dat vijf of zes Indonesische divisies wiens lijk vorige week in een buiten- In de Russische nota wordt dit <_ni- op twee eilanden vlakbij de Philip- wijk van Montevideo, Uruguy, werd nese protest als volkomen ongemo- pijnen. namelijk El Maera en Ename- gevonden. tiveerd van de hand gewezen, wara, zijn geïnstalleerd en dat op een van deze twee eilanden onder toezicht van Sowjetrussische technici grote installaties worden gebouwd. Andere kranten spreken over de bouw van lanceerbases op dat eiland. Een woordvoerder van het leger - commando verklaarde er niets van af te weten. Indonesische activiteiten bij Philippijnen? Lissabon on weg" naar Peking De Portugese regering heeft na tionalistisch China opdracht eeeeven zijn kantoren van het nationalistische commissariaat-generaal in Macao te sluiten. Ofschoon Lissabon zich hierover niet verder uitlaat, wordt dit toch al gemeen gezien als een eerste stap van de diplomatieke erkenning van communistisch China door Portugal. Geen verschuivingen bij Franse gemeenteraads verkiezingen In de eerste stemronde van de Franse gemeenteraadsverkiezingen hebben zich gisteren drie dingen duidelijk afgetekend. Er is weinig verschil met de uitslag van de vorige gemeenteraadsverkiezingen van 1959. De traditionele partijen van centrum en centrum-links hebben hun positie gehandhaafd. De Gaullisten zijn er niet in geslaagd om de voor hen gun stige uitslag van de parlementsver kiezingen van 1962 ook tot uitdruk king te brengen in de gemeentera den. Er valt tenslotte een vooruit gang te bespeuren voor uiterst links in de gemeenten waar socialisten en communisten samengingen. Zoals altijd in Frankrijk, hebben gemeenteraadsverkiezingen alleen in de grote steden enige politieke be tekenis. In alle stemdistricten van Parjjs, waar de Gaullisten bij de par lementsverkiezingen van 1962 alle zetels behaalden, is een tweede stem ronde nodig, aangezien nergens een van de lijsten een volstrekte meer derheid behaalde. Broeder kreeg verlof van rebellen in Kongo Zaterdag is op het Brusselse vlieg veld Zaventhem, de Nederlandse broeder Kruisheer Marcel Smits uit Uden aangekomen om met toestem ming van de rebellencommandant te Bnta in de Kongolese noord-oostpro vincie Bondo, enkele maanden ver lof te nemen. Hij is een van de ne gentien Nederlandse Kruisheren, van wie onlangs na maanden van onze kerheid bekend werd, dat zij te Buta verbleven in „redelijke omstandig heden"/ Broeder Smits heeft dit bij terug keer in België kunnen bevestigen. Het feit alleen reeds, dat hij van de rebellenoommandant toestemming kreeg om voor verlof naar Nederland te gaan, mag als bewijs gelden, dat de Kruisheren te Buta in een bevoor rechte positie verkaren, vergeleken met de andere missionarissen die in Kongo werkzaam zijn of waren. Voor de afdeling Leiden en Om streken van de Nederlandse Katho lieke Kapperspatroonsbond sprak gisteravond als onderdeel van de „sociale avond", in de bovenzaal van „Peter Leenen" aan het Gangetje, de weleerwaarde heer dr. M. de Jongt voorzitter van de kerkelijke recht bank in het bisdom Rotterdam- Als onderwerp van bespreking had spre ker de humor in de godsdienst geko zen. Op dit vlak, waar een cabare tier als Fons Jansen excelleert, kan dr. De Jong een deskundige genoemd worden. Uit antwoorden, die kinderen ga ven op vragen, die betrekking heb ben op het geloven en de zielzorg, citeerde spreker, om een humoris tische kijk te geven bij vaak hoog ernstige zaken. De humor van kin deren is leerzaam. In zijn eenvoud geeft het kind vaak aanwijzingen tot oplossing van moeilijke problemen. Zo kan men bij belangrijke zaken verschillende kanten met een glim lach bekijken, zodat men de dingen op hun juiste waarde kan schatten. De glimlach past eigenlijk het beste bij de humor, aldus dr. De Jong. Al bekijkt men iets humoristisch, dan wil dat toch nog niet zeggen, dat men de diepe waarde van een zaak ont kent. Naast het erkennen van deze waarden is het mogelijk er tevens de betrekkelijkheid van in te zien. Aan de hand van voorbeelden uit de praktijk spreker is nl. ook als secretaris van de bisschop werkzaam geweest werden nog enkele niet- essentiële gebruiken van vroeger be licht. In een enquête werd aan kin deren van 7 tot 15 jaar gevraagd: „Waarom denk je, dat priesters niet getrouwd zijn?" Een kind gaf ten antwoord: „Dat is tegen de armoede en een vrouw is een rijk bezit". De vaak volkomen andere (humoris tische) gezichtshoek, waaruit kinde ren bepaalde vraagstukken benade ren is voor volwassenen volgens dr. De Jong bijzonder waardevol, omdat kinderen spontaan en zonder voor oordelen reageren. Aan deze bijeenkomst van de kap perspatroons was een H. Mis In de kapel van de zusters Carmelitessen voorafgegaan. Na de H. Mis, die werd opgedragen door de geestelijk-advi seur van de afdeling, pater G. J. van der Vat OFM, ging men gezameplijk naar het Gangetje om te dineren, waarna de voordracht van dr. M. de Jong volgde, Voorzitter E. Langezaal riep de leden gisteravond op, te zor gen voor uitbreiding van het leden tal van de vereniging. JONGETJE DOOR TREKKER VAN VADER OVERREDEN Het drie-jarige zoontje Gelijn van de landbouwer A. Dieleman in Schuddebeurs (gem. Hontenjsse) is gistermorgen om het leven gekomen toen het met zijn vader op het land was. Het kind zat naast zijn vader op een trekker. Bij het keren kwam de trekker schuin te hangen. Het kind viel er af en werd door de trek ker overreden. Met zware verwon dingen werd het naar het ziekenhuis in Hulst gebracht. Het jongetje bleek bij aankomst te zijn overleden. De oprichtster van de Vrijge- zellenbond, mevrouw Mies van Oss, is zaterdagmorgen in het Weesper- plein-ziekenhuis te Amsterdam over leden. Mevrouw Van Oss, die 64 jaar is geworden, heeft zich in hagr leven veel op maatschappelijk en sociaal terrein bewogen. Ook niet-katholieken kunnen lid worden van de bond. Voor de ko mende weken staat er vobr de leden een belangrijk programma te wach ten. Op 5 april a.s. een klaverjas- avond en op 12 april is er de slot- avond vgn de vaktechnische werk groepen. Op 26 april zullen er pro blemen behandeld worden die be trekking hebben op het kappersbe- drijf als middenstandszaak, terwijl op 16 en 17 mei a.s. het landelijk congres zal plaats vinden. Wal lezers schrijven Op zaterdag 13 maart j.l. vond ik in uw blad een uitgebreide medede ling over het 6e lustrum van de St.- Lodewij ksgroep van de Katholieke Verkenners. Jammer, dat het historisch over zicht niet geheel juist is en speciaal het dikgedrukte gedeelte. Bij de in tocht van de Canadezen op 8 mei 1945 was de St.-Lodewijksgroep niet de enige, die in uniform aanwezig was bij het Stadhuis. Op diverse foto's van die gebeurtenis, die nog in mijn bezit zijn, staan ook diverse andere groe pen aangetreden o.a. de St.-Francis- cusgroep, waarvan ik van 1934 tot 1948 onafgebroken (dus ook tijdens de bezettingsjaren) actief welpenleid ster geweest ben. Intussen, Lodewijkers van vroeger en nu, mijn hartelijke gelukwensen op jullie feest en neem het me niet kwalijk, dat dit me even van het hart moest. P. KELLENAERS, Oud-Akela St.-Franciscusgiroep. Vergadering Vergadering R.K. Kleuterleidsters De kleuterleidsters van de St.-Au- gustinusvereniging in de kring Lei den hebben zaterdagmiddag in één van de zalen van restaurant Van der Heijden een korte vergadering gehou den, waarvan een groot deel in be slag werd genomen door een door de heer Beük uit Haarlem verzorgde dia-reis door Italië. Bij deze verga dering was ook de afdelingsvoorzitter de heer J. H. Ponsioen, aanwezig. Na de opening door de voorzitsters, mej. A. Righart van Gelder, kwam de reeds bij eerdere gelegenheden be sproken verkeersopvoeding van de kleuter ter sprake. Men kwam tot de conclusie, dat de van bepaalde zijde aangeprezen methode, om de klenter spelendenvijs de regels van het ver keer bij te brengen, verworpen moet worden. Mej. Righart van Gelder stelde, dgt het verkeer geen spelletje is, en dus niet als spel kan worden aangeleerd. Voor de congresdag werden het be stuur en drie leden uit de vergade ring als afgevaardigden aangewezen: de eerw. zusters Ceciliana en Kélicité en mej. HumjneL Bovendien werd in principe besloten tot het wederom organiseren van een excursie. Na een korte koffiepauze was het woord aan de heer Beijk, die aan de hand van zelf vervaardigde dia's zijn aandach tig. gehoor een beeld gaf van de schoonheid van de Italiaanse steden en landisahappen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7