Tweede meisjesteam eerste kampioen van PIT '54 Spaanse volksprentkunst geeft commentaar en kritiek op sociale toestanden MAANDAG 15 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Smid je V er holen en de sport- computer 164. „Nou zullen we zaak voor eens en voor altijd uitvechten grom de Kid Sucker en bliksemsnel ver scheen er een revolver in zijn hand. Doch de kleine Wladimir Kotsof deed in rappe snelheid niets voor de Dol- larmeniër onder en ook in zijn hand bevond zich dus bliksemsnel een wa pen. En daarmee mikten de kerels ijskoud op eikaars meest vitale de len. Driftig zochten de lopen hun weg enbeng bengdaar klonken twee felle schoten. Ze schrokken er zelf van, want het leek wel of ze elkaar de revolvers uit de hand geschoten hadden. Beiden slaak ten ze een pijnlijke kreet en beiden lieten ze precies tegelijk de revol vers los, die kletterend op de grond vielen. „Verdraaid, ik schoot hele maal niet mompelde Kid Sucker onthutst. „Ik evenmin fluister de Wladimir Kotsof ontredderd. „Dat klopt precies, lieve vrienden, klonk toen een heldere stem. „Ik was het, die schoot. Met twee welgemikte treffers schoot ik jullie de revolvers uit de hand Als door 'n wesp gestoken, zo snel draaiden de twee geheime agenten zich om. En wie stond daar. Niemand minder dan bri gadier Piet, alias de detective Shy- lock Hommeles. „Steek de kluif jes maar rustig hemelwaarts, mak kers", lachte de brigges. „Ik wist wel, dat jullie nog een keertje zou den komen (lachte de brigges). Daar heb ik nou gewoon op staan te loe ren. En nu hebben we het stelletje compleet, geloof ik. Jullie wilden toch zo graag naar de smidse, hè? Kom dan maar mee en wandel netjes voor me uit En daar gingen de geslagen geheime agenten, ge heel gebroken, de handjes braaf om hoog (Wordt vervolgd) Vrachtauto met verfstoffen kantelde bij de Alphense hefbrug Zaterdagmorgen omstreeks 9.15 uur is op de verkeersrotonde nabij de hef brug te Alphen a.d. Rijn een vracht auto met aanhangwagen, beladen met ca. 25 ton verfstoffen gekanteld. De zakken, vaten, dozen en kisten waar in de last zich bevond, werden over de weg geslingerd, scheurden voor een deel open. De inhoud kwam over de weg. De bestuurder, de heer E. R., wonende te Leiden en zijn bijrijder, de heer A. V., wonende te Nieuwer - kerk aan den IJssel, geraakten in de cabine van de zwaar vernielde com binatie bekneld en moestem met be hulp vam gereedschappen worden be- Vrachtwagen werd woning ingedrukt in Zoeterwoude Een enorme ravage was het ge volg van een autobotsing op de Wei- poortseweg in Zoeterwoude. Een vrachtauto, beladen met meelzakken, had gelost bij bakkerij J. v. Leeuwen en reed weg in de richting Nieuwe- weg. Juist vanuit de Nieuweweg kwam een vrachtwagen beladen met butaangasflessen uit Voorschoten achteruit rijden. Det chauffeur van de vrachtwagen met meel gaf een claxonsignaal, dat echter door de andere chauffeur niet gehoord werd. Voordat hij echter zijn wagen achteruit had kunnen rijden om de dreigende botsing te voorko men, werd hij reeds geraakt door de achteruitrijdende vrachtwagen. De kracht van de botsing was zo hevig, dat de vrachtwagen tegen de gevel van de woning van mevr. W. Ver- steegen terecht kwam. De muur kon de zware druk niet langer weerstaan en bezweek en richtte een grote ra vage aan in de huiskamer. Gelukkig was er op dat moment niemand in de vrijd. Nadat dr. H. van Kooten hen ter plaatse de eerste medische hulp had verleend, werden zij overge bracht naar het Academisch zieken huis te Leiden. Bij onderzoek daar bleken de letsels nogal mee te val len. De auto moest per kraanwagem worden overeind gezet en worden weggesleept. Het wegdek geraakte vanwege de verstrooide verfstoffen dermate be smeurd en gevaarlijk, dat de hulp van de brandweer moest worden in- ALPHEN AAN DEN RIJN GUARIENTO RITWINNAAR VAN AVANTI Gisteren startte bij Avanti een groot aantal renners voor de weke lijkse competitieritten. Bij de door komst was het hele veld renners nog bijeen, er werd in een hoog tempo gereden, daarvoor zorgden Guarien- to, Wolswijk en v. d. Werf. Bij de tweede ronde lag het veld al uiteen met aan kop Guariento en Eg. v. d. Werf. Deze twee renners bouwden een flinke voorsprong op, maar v. d. Werf mo^st in de derde ronde de strijd staken wegens een bloedneus. Bert Wolswijk met vier andere ren ners probeerden nog de koploper Guariento in te lopen, maar de po gingen liepen op niets uit. Dus fi- niste Guariento als eerste. Tweede kamer, zodat het aantal gewonden beperkt bleef tot de bestuurder van de meelauto, de heer Z. uit Zoeter woude, die voor medische behande ling naar het Elizabeth-ziekenhuis in Leiden werd overgebracht, maar la ter weer naar huis terug kon keren. geroepen om het schoon te spuiten. Hierbij liepen meerdere brandweer lieden ernstige schade op aan kleding en schoeisel. De vrachtauto met aanhangwagen was het eigendom van de Duitse verf industrie Zimmermann gevestigd te Mönohen-Gladbaoh. De chauffeur was met de lading op weg naar Rot terdam. Bij die rotonde, gelegen in de rijksweg Utrecht-Leiden geko men, twijfelde de bestuurder over de juistheid van zijn rijrichting; de auto slipte en kantelde midden op die rij baan, na eerst nog een lichtmast te hebben vernield. Ook het wegdek werd flink beschadigd. Behalve politie en brandweerlie den, verleenden ook gemeentewerk lieden hun hulp om de rijbaan zo spoedig mogelijk begaanbaar te ma ken. werd Wolswijk en S. Sterk derde. Bij de nieuwelingen was het Zuid- wijk die als eerste over de streep ging; 2 Jos v. d. Weide, 3 K. van Lith, 4 N. Hogeveen, 5 Frans v. d. Werf, 6 G. Houtman. Adspiranten: 1 T. Klein, 2 J. de Hartog, 3 J. van Tol, 4 F. Bijl, 5 J. Aartman. OUD-ADE Bromfietsers met elkaar in botsing Gistermiddag had op de Leidse- weg te Oud-Ade een ongeluk plaats waarbij twee bromfietsers, beiden uit Leiden, betrokken waren. De heer J. Kalkoven reed met zijn brom fiets tegen een paaltje van een langs de weg staand hek. Hij kwam te val len en werd vervolgens aangereden door de achterop komende 33-jarige S. Holswilders, die een botsing niet meer kon voorkomen. De heer Kalk- hoven werd met vrij ernstige hoofd wonden naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. De heer Holswilders kreeg een hersenschud ding. ZOETERWOUDE (Dorp) DANSAVOND IN DON BOSCOHUIS Zaterdagavond 20 maart a.s. is het zover, dat er weer gedanst gaat wor den in het Don Boscohuis. Ditmaal zullen de zeer goed bekend staande Jets hun medewerking verlenen, om deze avond ongetwijfeld weer suc cesvol te maken. Gezien het succes, dat deze dansavonden in de afgelo pen maanden in Zoeterwoude gehad hebben, voorziet men hier in een behoefte. Omdat de vraag naar kaar ten echter steeds groter is dan het aantal waarover men beschikt heb ben de organisatoren besloten een voorverkoop te houden, die heden begonnen is. De kaarten zijn te ver krijgen bij onderstaande adressen: Peter Detmers, Miening; Jan van Winden, Weipoortseweg; Peter v. d. Krogt, Hoge Rijndijk. Onnodig te vermelden, dat de opbrengst be stemd is voor het bouwfonds van de kerk. ZOETERWOTTDE (H.R.) JACHT TE WATER GELATEN Zaterdagmorgen was het voor de fa. „Klinkerbouw" een heuglijke dag. Deze firma, die in Leiden geen pret tige ervaringen heeft gehad bij de uitbreiding van zijn bedrijf en zich nu heeft gevestigd in de voormalige pottenbakkerij van de fa. Vermeulen liet het eerste scheepje wat op deze werf werd gebouwd te water. Onder de vele aanwezigen merkten we on der meer op de Britse Consul in Ne derland, de Franse secr. voor jacht bouw, de heer Jakob uit Parijs, bur gemeester Detmers van Zoeterwoude en verschillende bekende oceaanzei lers uit Engeland. Nadat verschillen de sprekers het woord hadden ge voerd en de heer H. Kortekaas uit Wassenaar voor wiens rekening het jacht is gebouwd zijn moeder mevr. Q. Kortekaas verzocht had de doop plechtigheid te verrichten, spatte de champagne tegen de boeg, daarna gebeurde er niets. Het jacht wen ste niet zijn element in te glijden. Nadat verschillende maatregelen wa ren getroffen, kon het schip dan toch eindelijk het ruime sop kiezen. Hier na kwam men bijeen in de grote loods om op de goede vaart van het schip een glas te drinken. De „Piranha" is lOVt m. lang, 2.76 m. breed, het heeft een diepgang van 1.65 m., is volkomen zeewaardig. Het is uitgerust met een radiorichting- zoeker, een snelheidsmeter en spe ciale zeilen voor wedstrijden op zee Het kan een bemanning hebben van 5 a 6 koppen; het heeft een water verplaatsing van 7 ton. Dat de belangstelling bij de wed strijden St. Vooruit 2-PIT '54 2 en St. Vooruit 3-PIT '54 3 in Warmond voor al naar de wedstrijd van het 2e meis jesteam uitging is te begrijpen. Een gelijkspel zou voor dit team voldoen de zijn om het kampioenschap te be halen in de afdeling M 2 C. Het is een wedstrijd geworden, waarbij de meisjes met de sterkste zenuwen door wisten te drukken, en dat de zenuwen duchtig hun woordje meespraken was goed te merken. De eerste twee partijen leverden geen moeilijkheden op. Anneke Koek en Annie v. d. Ploeg behaalden een regelmatige overwinning op hun te genstandsters. Bij Truus van Veen ging dit wat minder gemakkelijk. Zij verloor de eerste game op het nip pertje (24-22), de tweede game was gelijk in spel aan de eerste (20-22), maar in de derde game was zij te zenuwachtig en kon niet tot winst komen (21-15). Het hieropvolgend dubbel gaf een zelfde beeld. Ook in drie games, maar nu in het voordeel van PIT '54. De stand werd door het rustige spel van Anneke Koek, die zich heel goed in bedwang hield, 4-1. Hierna moesten PIT '54 en de vele supporters, die inmiddels ook gearri veerd waren, nog even wachten, want het werd nog 4-2. De volgende partij was er wel een, waarbij ieder in de handen zat te knijpen. De eerste game werd vrij gemakkelijk gewonnen door Annie v. d. Ploeg (4-21). Met 21-19 verloor zij echter de tweede game, zodat er In Voorhout tegen boom gebotst Zaterdagmiddag omstreeks half zes is een bestel-volkswagenbusje, met grote snelheid uit de bocht gevlogen bij de Nagelbrug te Voorhout, toen het busje het dorp wilde inrijden. De auto vloog tegen een 30 cm dikke boom op, welke bij de grond afknap te en twee meter van zijn stam werd gedrukt, nadat eerst nog een licht mast was geramd. De bestuurder, de 20-jarige J. M. uit Warmond liep een ernstige open dijbeenbreuk op en een lichte hersenschudding. Zijn me depassagier, de heer C. J. M. uit Noordwijk, bekwam enkele ontvel lingen. Omtrent de toedracht van dit on geval, dat veel ernstiger gevolgen had kunnen hebben, omdat aldaar veel verkeer uit het dorp komt, is bekend geworden, dat de bestuurder geen rijbewijs had. Hij had de be stuurder, de heer C. J. M. verzocht, omdat hij toch aan het autorijles- nemen was, te mogen rijden. Dit werd toegestaan en uit de richting Postbrug komende, zou men bij de Nagelbrug Voorhout inrijden. De bestuurder schakelde wel, maar in zijn vrij" en met een gang van 60 - 70 km vloog hïj de bocht in, met als gevolg de botsing. De eigenlijke bestuurder was W.A. verzekerd. De boom is door de ge meente Voorhout verwijderd, daar hij op de boerderij van de heer J. Oostdam was terecht gekomen. Een stilstaande bromfietser zag de wagen op zich afkomen en kon zijn leven nog redden door opzij te springen. Van de toegestroomde omstanders viel er nog één flauw, toen hij in de auto keek na het ongeval. De Volks wagen werd geheel vernield. een derde beslissende game aan te pas moest komen. Het verschil is geen enkele maal groter geweest dan twee punten en pas bij de stand 28-27 zag Annie kans er nog een puntje aan toe te voegen (27-29). Toen het een maal zover was, konden eindelijk de bloemen voor dit kampioensteam uit gereikt worden, en kon de voorzitter van PIT '54 zijn felicitatietoespraak houden. Na deze officiële aangelegenheid was St. Vooruit nog in staat twee punten te scoren, zodat de einduitslag St. Vooruit-PIT '54 2 4-6 werd. Door deze nederlaag van St. Voor uit 2 en de overwinning, die PIT '54 3 behaalde op St. Vooruit 3 een zeer ruime zege overigens (10-0) kwam PIT '54 3 weer op de tweede plaats in M 2 C, naast St. Vooruit 2. BELGISCHE WEGENWACHTER REDT MENSENLEVENS Een Belgische wegenwachter heeft het afgelopen weekeinde een jong gezin van de verdrinkingsdood ge red. Een auto met man, vrouw en twee kinderen van 18 en 6 maanden reed nabij Gent door een borstwe ring en kwam in een gracht terecht. Een juist passerende WW-man be dacht zich geen moment, sprong in het water en bracht, de man, de echtgenote en de baby van een half jaar op het droge. Pas toen de moe der weer tot bewustzijn was geko men werd ontdekt, dat het tweede kind ontbrak. De wegenwachter dook opnieuw in het water en bracht ook het vierde lid van het gezin aan de wal. Bij een autobotsing zaterdag avond op de Venrayse weg onder Horst is de 87-jarige mevrouw H. Slothouwer uit Helmond zodanig ge wond, dat zij des nachts aan de op gelopen verwondingen overleed. Haar 42-jarige dochter werd even eens ernstig gewond. Bij deze bot sing, waarbij drie auto's waren be trokken, werden twee wagens totaal vernield en de derde zwaar bescha digd. In Dar es Salaam is zaterdag officieel bekend gemaakt, dat de pre sident van Tanzania, Julius Nyerere, in de loop van dit jaar een bezoek aan Nederland zal brengen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft desgevraagd bevestigd, dat er contact met Tanzania over een be zoek van president Nyerere gaande Zes oude Romeinse boten uit de derde en vierde eeuw, met een lengte van ongeveer achttien meter, die bij werkzaamheden aan 't vlieg veld Fiumicino waren opgegraven en in een hangar waren ondergebracht, bleken dezer dagen gedeeltelijk ver nield te zijn, waarschijnlijk door mensen die er in de afgelopen dagen van zware sneeuwval, stukken vanaf hadden gehakt voor brandhout. Inbrekers vonden op het bu reau van de directeur van een ver zekeringsmaatschappij in Londen een reclamefolder waarin gewaar schuwd werd tegen onverzekerd blij ven tegen inbraak. „Het kan U ook overkomen", stond er. „Dat is nu gebeurd", hebben de inbrekers er onder geschreven. Estampa Popular de Valencia in Universiteitsgebouw /"\NDER AUSPICIËN van het Leids Academisch Kunstcentrum exposeren zes jonge Spanjaarden leeftijd 20 tot 30 jaar verenigd in de groep Estampa Popular de Valencia gesublimeerde volks prenten en affiche-achtige bladen in het Academie gebouw aan het Rapenburg. Het zijn de grafici Gor- ris die al eerder op dezelfde plaats een tentoon stelling van schilderijen had Mari, Marti, Solbes, Toledao en Valdes. Zij tonen een sociaal-realistische kunst in moderne vorm, maar in voor de beschou wer leesbare en populaire beelden. De kunstenaars zeggen er zelf van, dat zij deze populaire kunst beoefenen om levende kunst te heb ben, omdat op het ogenblik (in Spanje) „de enige vitale kracht het volk is". Slechts de verlangens van hen, die geen enkel voorrecht bezitten wat voort vloeit uit een systeem, dat de ontwikkeling van de geschiedenis verlamt zijn in staat die ontwikke ling te volgen. De kunstenaar mag niet in de marge van de geschiedenis gaan staan, omdat hij de spreker is voor de anderen. Hij kan in overtuigende en exacte vormen de werkelijk in het volk levende sen timenten uitkristalliseren in een realisme, dat be paald wordt door de tematiek, die de kunstenaar aantreft in de maatschappij om zich heen. Met deze doelstelling volgen zij wezenlijk hun grote voorgangers Goya en El Greco zij het in andere vorm dan dezen in het geven van commentaar en kritiek op sociale toestanden. Dat zij dat doen in de trant van de volksprent is, omdat zij daarmee de gewone mens trachten te bereiken. En daarom gaat Estampa niet voornamelijk naar de grote centra, maar veelal naar kleine dorpjes, in cafézaaltjes en ook inseminaries. De niet met de Spaanse ziel en de toestanden ver trouwde beschouwer van de prenten, zal het werk over het algemeen weinig aanspreken, hetgeen niet wegneemt dat hij oog kan hebben voor het vakman schap waarmee de prenten zijn gemaakt. Aan de andere kant zijn er echter ook prenten, die te veel ÏÜiJLT31*1 hjken en waarvan de be- deren, hoewel naar ons gevoelen gewone kunstvorm, kan gem*?kt ™eer om de Politieke en sociale 2 april, dagelijks van 9 o 1S j lezfn- Men tendens, dan om de artistieke waar- halve op de zaterdagen zal dan wel Spanjaard moeten zijn de. Wie kennis wil nemen van deze, gen. om zulke prenten te kunnen waar- voor ons noorderlingen toch wel on- Solbcs

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3