et umm% Ei MEERDERHEID BONDSDAG WIL VERLENGING VERJARINGSTERMIJN Commissie moet kwestie bestuderen DE NIEUWE SKODfllOOO MB f 5450 Voorlopige erkenning van 10 miljoen aan Arch-vorderingen Japanse concurrent van „Friendship" DUET ATLONS Leidse Bioscopen VRIJDAG 12 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hier moet een <ITHO> ventilator komen modern én degelijk royaal én zuinig luxueus én praktisch sportief én veilig Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk SS, Zoeterwoude, telefoon 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk Binnen, tel. 2820 Erhard zelf heeft wel hef grootste deel van het debat bijgewoond, maar hij sprak niet (wat kritiek uitlokte) en was afwezig op het ogenblik dat er gestemd werd; hij had toen een onderhoud met Goldmann, de presi- uw* dent van het Joodse wereldcongres, Na„'Cn,J van ""f die vaak een bezoek aan Bonn brengt. (Advertentie) Westduitse Bondsdag gisteren twee moties tot verlenging van de verjaringstermijn voor nazi-misda den, die op 8 mei zou aflopen, naar een juridische commissie verwezen. Dit betekent, dat het zo goed als zeker is, dat de Bondsdag op de een of andere manier die termijn zal ver. lengen. Niet meer dan ongeveer 100 van de 499 leden van de Bondsdag zijn er tegen, zo is gisteren gebleken. Ring Paus Johannes voor patriarch Alexej Japan zal binnenkort een nieuw passagiersvliegtuig met schroeftur- binemotoren op de markt brengen, dat veel overeenkomst vertoont met De juridische commissie zal de mo ties bestuderen en aan de hand ervan de Fokker „Friendship", zo is ver een voorstel tot verlenging van de klaard door een woordvoerder van termijn moeten opstellen, dat zowel het Japanse Mitsubistho-concern dat voor een meerderheid van de Bonds- de machine assembleert. De YS-11, dag als voor de rechters die de wet zoals de machine genoemd wordt, Als bewijs, dat het de katholieke in kwestie moeten uitvoeren, aan- j^st ongeveer 2.50 miljoen gulden en Kerk ernst is broederlijke contacten vaardbaar is. Dit voorstel zal dan, kan geleverd worden in twee ver met de Russische Orthodoxe Kerk te na door da. Bondsdag (Tweede Ka- g^. voor 52 0f voor 50 passagiers, onderhouden heeft Paus Paulus aan ™er) ,Z1J" goedgekeurd, aan de kruissnelheid bedraagt 478 kiho- Volgens globale berekeningen heeft maatschappijen en de trustees van de patriarch Alexej van Moskou de B^d^?®d S 2 meter per uur. Het vliegtuig kan de curator in het faillissement Arch twee obligatieleningen ten laste van ring van Paus Johannes geschonken, voorgeiega^ vrüdni hp- 5725 kik) keilende lading vervoe ren. NV voor een bedrag rond f 10 min Arch. De financieringsinstellingen Naar het eerste nummer van het 2* de deFcommissie^ dan aan vorderingen voorlopig erkend, dienden in totaal voor ruim ƒ5 mil- tijdschrift van patriarchaat in 1965 P Volgens functionarissen van Mit- Hiervan heeft ongeveer 800.000 be- joen aan vorderingen in. Een deel meldt, is dit reeds in december van 6 subishi zal de YS-11 rechtstreeks trekking op (preferente) belasting- van dat bedrag is gedekt door huur- het vorig jaar gebeurd. Een van de moties is afkomstig van concurreren mef de Fokker Friend- vorderingen, zo blijkt uit de thans koopcontracten, die echter nog niet vijftig christen-democraten en beoogt ter inzage gelegde lijst van voorlopig zijn gerealiseerd. Eind 1964 is reeds Het tijdschrift besteedt verder uit- het wetboek van strafrecht te ver- erkende schuldvorderingen van Arch de verwachting uitgesproken dat uit gebreid aandacht aan de derde zit- anderen. In de andere, ingediend door in Wassenaar. Van de Arch-dochter- realisering van deze contracten on- ting van het concilie. Het artikel ge- de oppositie, wordt gepleit voor onderneminoen, de ook failliet ver- geveer 2.5 min ter gedeeltelijke dek- tuigt van een grote sympathie voor amendering van de grondwet. Daar. klaarde Artivo NV en Gamma NV. ding van deze vorderingen zal vrij- het concilie en de persoon van Paus voor is een grotere meerderheid ver- beloven de voorlopig erkende schuld- komen. Hierin zijn begrepen de con- Paulus. vonr Apn vfiranderine ,n het vorderingen in totaal elk ruim tracten, die dienen als dekking van f 200.000'Hierbij is ten laste van Ar- de 5 pet obligatielening Arch van tivo een kleine f 100.000 aan belas- f 1 min. De trustee van deze lening, tinaschuld en voor Gamma ruim de effectenmaatsehaopij „Nederland- 20.000. De failliete moedermaat- sche Belegging" NV. heeft hiervoor schappij heeft nog een concurrente een vordering van 1.03 min (inclu- vordering op Gamma van f 117.000 sief rente) ingediend. voorlopig erkend gekregen. De trust- en beheermaatschappij De belangrijkste schuldeisers zijn ..Unitrust" heeft een vordering voor- vanzelfsprekend de financierings- lopig erkend gekregen tot een bedrag van 1.2 min. Zij diende deze schuld Belgische rel om „Plaatsbekleder" Het verbod om enkeje beelden uit cratenj die aan het coalitiekabinet maal in een week gearresteerd. Der Stellvertreter uit te zenden eist dan voor een verandering in het wetboek van strafrecht en het is niet zeker, dat die grotere meerder heid ook in de Bondsdag te vinden is. Van de fracties van Erhards Chris- Madrileense professor opnieuw gearresteerd De 38-jarige hoogleraar Calvo, die ten-Democratische Unie en de socia- Latijn doceerde aan de universiteit listen zijn veruit de meesten voor van Madrid, doch die geschorst werd verlenging van de verjaringstermijn, wegens deelneming aan de recente De tegenstanders zitten vooral onder betogingen van Madrileense studen- de leden van de FDP (vrije demo- ten, is woensdag voor die tweede spaar plezierigmet 4* met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart oor de Vlaamse televisie, heeft als trustee van dé 4 V, converteer- tot een scherp conflict geleid tussen bare obligatielening Arch. De lening de directeur-generaal van de Belgi sche radio en televisie en de onder voorzitter van de Belgische socialisti sche partij. van Erhard meedoet. Autoweg Amsterdam- Een officiële woordvoerder, die dit gisteravond mededeelde, verklaarde, dait de professor klaarblijkelijk op nieuw is aangehouden wegens het houden van „heftige toespraken" tot de studenten. De woordvoerder kon geen verder i-bijzonderheden geven. Bazel gereed Het laatste traject van de zoge- A pf IlDI'l: 1D n I. An naamde Holland-autobahn, dat over lilctliliCIl 28 km. lengte tussen Hamminkeln en Emmerich loopt, zal op 17 april met feestelijk vertoon geopend wor den. Dat betekent, dat men van Am- De socialistische leider, J. van Eyn- de, heeft directeur-genera! P. van den Verreweg de grootste vordering. Bussohe beschuldigd van „katholieke die een voorloviae erkenning ten deel censuur" door het Humanistisch Ver viel, was de f 3.3 min van de Neder- bond te verbieden filmbeelden over landsche Bedrijfsbank NV in Amster- het stuk in zijn tv-rubriek uit te zen- dam. een de*' financiers van Arch den. De NV Algemene Crediet- en Dis- i_ ir j D ----• --- conterinasmaatschappij Alcredisl_.De heer Van den Bussche heeft sterdam tot Bazel zonder onderbre- een dochterinstelling van de Banque hierop een brief geschreven aan de king een autoweg zal kunnen volgen. |uw de Paris et des Pays Bas komt heer Van Eynd«. die gieren door De Duitse mmister van verkeer, See- yARA met 1.02 min BOor'ftp de liisf'ën de enkel€ katholieke bladen is gepubli- bohm, zal de officiële opening flmmderinesm# Mdhulco - 'n doch- oeerd- waarbij van Nederlandse z«de o.a. ter van de Amsterdam-Rotterdam staatssecretaris Kej Bank met f 113 500. De Amster- H»J schryft daarin: „Ik acht het wacht verrichten. damsche Bank zelf staat met een ongehoord dat u het aandurft zoge bedrag van f507.400 op de lijst van raamde censuurpraktü ken aan te kla- schuldvorderingen. Haar fusiepartner. gen en u te scharen aan de zijde van de Rotterdamsche Bank, was geluk- degenen die Paus Pius XII gebrek kiger: Arch blijkt bij de Roba slechts aan politieke moed tijdens de twee voor 85.— in het krijt te staan. De de wereldoorlog verwij ten. U was zelf ZATERDAG 13 MAART HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 - 7.00 Nws. Aansluitend: Ochtend- staatssecretaris Keyzer wordt ver- gymn en soc strijdlled. 7 20 Lichte gram. (7.25 V. d. voorpagina, praat je). 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.13 Lichte gram. (8.20-8.30 Wegwijs: Tips voor trips en vakanties). 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Klassieke kamermuz. (gr.). 9.35 Waterst. 9.40 De politie in Dordrecht heeft de In gesprek, lezing. 9.55 Iets voor niets, JEUGDIGE AANRANDER GEGREPEN De films in de week van 11 tot en met 17 maart zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: James Bond contra dr. No (14 jaar) Geprolongeerd. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lldo: Koor der liefde. (volwassenen) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: The Carpetbaggers, (volwassenen) Dag. en zondag: 2.00 en 8.00 uur. Studio: Limonade Joe. (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Gejaagd door de wind. (14 jaar) Geprolongeerd Dag. en zondag: 2.00 en 7.30 uur. Rex: De zonen der Musketiers. (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. kleinste vordering bedraagt slechts in augustus 1940 bereid onder de nazi- zestienjarige P. M. G. gearresteerd, praatje. 10.00 Buitenl. weekoverzicht. één gulden; zij is ingediend door het bezetting een groot dagblad voor die zich aan twee jonge meisjes (12 1015 Z.O. 135, gevar. progr. (Om waterschap Grebbe in Rhenen. Vlaanderen op te richten, dat alleen en 10 jaar) heeft vergrepen en on- 11.00 Nws.). 12.27 Meded. t.b.v. land- onder Duitse censuur had kunnen der bedreiging van een dolk van en tuinb. 12.30 Act. sportnieuws. 12.55 Verder vallen op een vordering verschijnen en waarin stellig niet twee jongens geld afgeperst. De jon- Vara-Varia. 13.00 Nws. 13.15 Stereo: van de Bierbrouwerij ..De Drie Hoef- luide tegen de Jodenvervolgingen geman was enkele dagen met proef- Lichte ork.muz. en zangsol. 13.40 Uit- ijzers" in Breda van ƒ85.000 en een ZOu zijn geprotesteerd. Het past u verlof van de inrichting waarin hij laat, progr. voor twintigers. 14.15 Ra- schuld aan de Deutsche Bank AG in derhalve zich buiten de discussies was geplaatst. Hij had op 1 maart dio Jazzclub. 14.45 Mag de politiek Düsseldorf van 92 000. In Düssel- 0Ver „Der Stellvertreter" te houden van dat verlof moeten terugkeren, zich bemoeien met de bevolkings- dorf is, zoals bekend, een eveneens en gtdlte een gewetensonderzoek te maar was in zijn woonplaats onder- groei?, toespraak. 15.00 Nederlandse gefailleerde dochteronderneming van doen". gedoken. zangers uit vroeger jaren (opn.). Arch gevestigd. Op de grote lijst van voorlopig erkende schuldvorderingen komen niet voor de algemene en speciale faillisementskosten, die een zeer hoge graad van preferentie genieten. Over de mate waarin de vorderingen zul len worden gehonoreerd, valt thans nog geen enkele uitspraak te doen. De verwachtingen zijn niet zeer hoog ge spannen. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske FABRIEKSTERREIN GEVEILD Gisteren is een perceel bouwgrond, waarop Arch een nieuwe fabriek voor haar dochteronderneming Ar tivo NV in Leidschendam had willen bouwen, voor ƒ94.000 in andere han den overgegaan. Op dit terrein in Voorschoten waren de funderingen voor een nieuwe fabriekshal reeds gelegd. De bouwplannen zijn echter door complicaties van allerlei aard vertraagd, hoewel de fabriek van Artivo tqch in november werd ver plaatst van Leidschendiam naar een voorlopige vestiging in een schuur in Voorschoten. 16.00 Nws. 16.02 Boekbespr. 16.20 Lichte gram. 16.45 Electronisch or gelspel. 17.05 Stereo: Salon-ork. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. 18.15 Tijd voor teenagers. 19.10 Je neemt er wat van mee, hobby-quiz. 20.00 Nws: 20.05 Trammelant in Loeren a/d Hor, amus.progr. 21.00 Soc. commen taar. 21.15 Metropole-ork. en solis ten: amus.muz. 21.45 Ik trek door het land, licht progr. 22.00 Eén van die avonturen, progr. verzorgd door de reportage-afd. 22.25 Eur. kamp. biljarten ankerkader 47/1 in Apel doorn. 22.40 Stereo: Lichte ork.muz, 23.10 Even naplaten: licht muzikaal progr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Het levende Woord. 7.05 Pia norecital: klass. muz. (gr.). 7.30 Nws. 7.40 Geestelijke liederen (opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Dj inn, gevar pro gramma. 12.00 Angelus. 12.03 Licht instrumentaal ensemble met zangsol. 12.24 Marktber. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Re ligieus nieuws. 12.45 Overheidsvoor lichting: Werk en welzijn. 75 Jaar arbeidsinspectie. Een klankbeeld, sa mengesteld en gepresenteerd door Claude Belloni. 12.55 Licht instru mentaal kwartet met zangsol. 13.15 V. d. jeugd. 14.10 Musicerende dilet tanten: Gemengde zangvereniging: geestelijke liederen. 14.30 V. d. kleu ters. 14.40 Franse les. 15.00 Licht or kest en zangsol. 15.30 Signaal: docu mentatie voor en over jonge men sen. 15.50 Karakteristiek, een pro gramma van weinig woorden en veel muziek. 16.30 Sportperiscoop. 16.40 Lichte gram. 17.10 Orgelspel: lichte muz. 17.30 Kunstkron. 18.00 Licht ensemble. 18.20 Jazzmuz., met com mentaar. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Stereo: Weens symf. koor en -orkest: semi- klass. muz. (opn.). 20.30 Rieleksen, gevar. progr. 21.35 Man en paard, 'n vrijmoedige kijk op actuele zaken. 21.45 Roulette, een spelletje met gram. 22.00 Licht ensemble met zang solisten: liedjes uit Vlaanderen en Nederland. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Kruispunt: gesprek over Christen-zijn in kerk en wereld van vandaag. 23.15 Nieu we klassieke gram., met commentaar. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1. NTS: 10.00-11.00 Te- leac: Televisie-academie. 15.00 Week journ. 15.25 De Eddie Calvert-Show, amus.progr. KRO: 16.00 Huisje, boom pje, beestje. 17.00 V. d. kinderen. NTS: 17.45 Eur. Wereldkamp. ijshoc key te Tampere in Finland: Zweden- Canada (Eurovisie). KRO/NCRV: 19.30 Barend de beer, film voor de kinderen. KRO: 19.35 Sir Lancelot, TV-feuilleton (deel 8). 20.00 NTS: Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Midavondserenade, gevar. prgor. 21.35 Bonanza, TV-film (deel 15). 22.25 Epiloog. NTS: 22.30- 22.35 Journ. Nederland 2. NTS: 20.00 Niews. AVRO. 20.01 Zoo Zoo, progr. over dieren. 20.25 De schone heks, TV- film. 20.50 Combo: dansmuz. en zang sol. NTS: 21.10 Hoe maakt U het: pro gramma over de grammofoonplaten industrie. 22.10-22.40 Judo: Finales in het toernooi om de Eur. Kamp. voor junioren te Scheveningen. onmiddellijk soep hebben. Ten derde: ambtsgeheimen mogen ndet verder verteld worden". „Ah, dan ben ik zeker je vrouw niet meer? Want man en vrouw zijn één. Ik wil trouwens niet alleen maar je vrouw zijn." „Wel, wel!" „Natuurlijk, Ernst, ik wil je beste vriend en je trouwste kameraad zijn. Je zou gelijk hebben, als je me niet vertrouwde, wanneer ik je ooit had teleurgesteld. Maar dat heb ik toch nooit gedaan, wel?" „Nee. En je hebt trouwens gelijk, Gretl. Haal de soep, dan zullen we gaan debatteren als twee oude ju risten. Wie weet, of jouw onvoorin genomen blik niet eerder een straal tje licht in dit duister ziet dan ik. Want ik weet er al geen raad meer mee". Onder het eten vertelde Regius zijn vrouw de inhoud van de verho ren. En weer had hij het prettige gevoel, dat hij met zijn vrouw pre cies zo kon praten als met zijn vak genoten. Ze onderbrak hem met geen woord, en luisterde stil en met ge fronst voorhoofd tot hij zweeg. „Nu, wat vind je daar allemaal van?" vroeg hij. „Dat het een heel vreemde zaak is. Het schijnt, dat in de bewuste nacht niemand bij Waldstaetten ge slapen heeft al verklaart iedereen van wel. Maar omdat er maar één is, die de moord begaan kan hebben wordt daardoor het gedrag van de anderen helemaal onverklaarbaar". „En wie is die ene volgens jou?" „Hoe kan ik dat nu al weten? Er moet nog van alles uitgezocht worden om ook maar het kleinste vermoe den te hebben. Hoe komt het bijvoor beeld, dat Burghauser, toen hij ver moord werd zijn rokcostuum nog aan had, en dat zijn vrouw de volgende morgen haar bruidsjurk nog droeg? Wat hebben die twee die nacht ge daan? Waarom zijn ze niet gaan slapen? Dat zou toah voor de hand gelegen hebben. En hoe kon de moor denaar binnenkomen in het huis, dat toch zeker was afgesloten?" „Dat heb ik me ook al afgevraagd. Als je daarbij de bekentenis neemt die haar ontsnapte, toen ze bij be wustzijn kwam „Ernst, je houdt toch Rosemarie niet voor de dader?" „Ik weet het niet.Haar woor den waren in elk geval heel vreemd. Het kan natuurlijk zijn, dat haar va der het gedaan heeft, en dat zij mis schien uit overdreven kinder Liefde alles op zich wil nemen. „Hij zou tegen het huwelijk ge weest zijn". „Dat had hij dan toch kunnen ver bieden". „Het meisje zou hartstochtelijk van Burghauser gehouden hebben". „Zo, werkelijk?" Mevrouw Regius keek nadenkend voor zich uit. „Ik kan dat niet goed geloven. Ze zag er de laatste tijd helemaal niet gelukkig uit. Eerder het tegendeel. Ik kwam haar kort geleden nog tegen, en praat te even met haar. Toen kreeg ik heel snel die indruk. Het is wel eens meer, dat een meisje halsoverkop op iemand verliefd wordt en bij nadere kennis making teleurgesteld wordt. Ook Ro semarie kan wel hebben ingezien dat Burghausen niet de juiste man voor haar was. Weet je wat ik zou doen als ik jou was? Ik zou alle bruiloftsgasten ontbieden en hun indrukken vragen. Waren er veel?" „Zover ik weet niet. Een paar fa milieleden van Waldstaetten, de di recteur van de spinnerijdokter Winckler en de beste vriend van de bruidegom, architect Fröhlioh, dde zijn getuige was." (Wordt vervolgd) door: A. ARNEGELT 9 „Dat het om een liefdesgeschiede nis ging. Toen ik nog in de spinnerij werkte waren er nogal eens praatjes over een relatie, die er zou bestaan tussen mijnheer Waldstaetten en een jonge dame. Sommigen zeiden zelfs, dat hij met haar wilde trouwen, maar dat hij niet goed durfde vanwege zijn dochter. Maar er wordt ook gezegd, dat de zaak nu uit zou zijn." „Ik heb nooiit iets over zulke ge ruchten gehoord. Mijnheer Wald staetten moet een heel solied leven leiden, en eigenlijk alleen voor zijn gezin leven". „Dat is ook zo Maar toen het moet nu een anderhalf jaar ge leden zijn moet hij toch een ge heime verhouding gehad hebben. Ik heb hem zelf ooit met een jonge da me gezien op de Uitzichtheuvel. Het was een heel knap meisje". „Wie moet die jongedame geweest zijn?" „Niemand heeft ooit de naam ge hoord. Sommigen zeiden, dat ze de eigenares was van een parfumerie winkel in de stad. Meer weet ik er niet van. Maar het schoot me te bin nen toen ik hem zo 's naahts op straat tegenkwam, en hij niet herkend wilde worden." Emil Flach maakte een uitstekende indruk op de rechter van instructie en nadenkend keek deze de getuige na, toen hij het kantoor uitliep. Deze man was open en eerlijk geweest. Maar de twee anderen. Scapatelld en Benedict? Verzwegen zij de waarheid uit eigenbelang of om Waldstaetten te helpen? Een duistere zaak „Mijnheer, daar is een dame, die u wil spreken", zei de parketwachter, „maar ik heb haar al gezegd, dat het al bijna één uur is, en dat de griffier al naar huis is". „Goed, goed, laat ze morgen vroeg maar terug komen". Dr. Regius keek op zijn horloge en stond op. Al haast één uur! Dan stond zijn vrouw al ongeduldig op hem te wachten. Vlug schoot hij zijn jas aan en verliet het gebouw. Aan de dame dacht hij niet meer. Dr. Regius was pas twee jaar ge trouwd; tussen hem en zijn vrouw Gretl bestond een zeer harmonieuze band. Ze leefde in zijn beroep hele maal mee. „En", zei ze, zodra hij was thuisge komen, „hoe is het gegaan? Wat is die Scapatelli voor iemand? En heb je nog wat losgekregen uit Benedict?" Inplaats van antwoord te geven, nam hij haar zwartgelokte hoofd tus sen zijn handen en gaf haar een har telijke kus. „Ziezo, dat is één. Op de tweede plaats verga ik van de honger en wil

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2