Studenten gingen voor in Leidse vreugde MUZIKALE FELICITATIES UIT DE LEIDSE STADSGEHOORZAAL GROTE VREUGDE ONDER DE LEIDSE STUDENTEN Nederlandse kranten in het toejuichen eenstemmig VVSL was er als de kippen bij Leidse corpsleden dansten de zevensprong voor paleis r DONDERDAG 11 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden, gisteren mét Soestdijk middelpunt van de nationale vreugde, heeft zich gisteravond op klinkende wijze uiting gegeven aan de feestvreugde, die vooral in de studentenwereld heerste. Ruim één uur lang heeft een in de loop van het concert steeds voller worden de Stadsgehoorzaal enthousiast meegewerkt aan een door samen werking van de Nederlandse Radio Unie en het Leidse gemeente bestuur totstandgekomen concert; dat werd gegeven door het Pro menade Orkest onder leiding van Gijsbert Nieuwland. Programma leider Johan Bodegraven ging in de feestvreugde voor met zijn ver bindende „conferences", die hij met opvallend gemak uit de mouw schudde. „Huldigingsmars" van Edw. Grieg en de beroemde Hollandse Rapsodie van Hugo de Groot gespeeld. In dit laatste werkje zijn verschillende be kende volksliedjes verwerkt, die, bij welks herkenning telkens in de zaal enig door programmaleiding en diri gent niet bijzonder op prijs gesteld geroezemoes ontstond. „Io Vivat!" Het voltallige college van Burge meester en Wethouders was gister avond om kwart voor acht in de Stadsgehoorzaal aanwezig, waar twintig minuten later het rode sein licht ging branden, ten teken, dat Leiden „in de lucht" was. Drie vlak voor het podium op hoge stellages bevestigde microfoons, een warwin kel van draden, een herhaaldelijk verzoeken om stilte in de zaal, dat waren eigenlijk de enige tekenen, die erop wezen, dat het een radio uitzending betrof. Een door de nog niet half gevulde zaal uit volle borst meegezongen Wilhelmus, dat werd gevolgd door het de laatste maanden bijzonder frequent aangeheven „Io Vivat", vormden het enthousiaste begin van het programma. Dat hierna de Prin ses Margriet-mars zou volgen, is dui delijk. Burgemeester G. C. van der Wil ligen, voor het eerst écht voor de buitenwereld' als Leidens eerste bur ger optredende zijn optreden werd gadegeslagen door zijn voorganger, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die met zijn echtgenote eveneens aanwezig was feliciteerde na een uitvoerige inleiding door Johan Bodegraven prinses Margriet en haar verloofde, de heer Pieter van Vollenhoven, welke laatste hij kenschetste als „een sympathieke Leienaar". Parel van de. vrije wereld" Prinses Margriet noemde hij „pa rel van de vrije wereld". „Zij wil dienend staan ten opzichte van haar medemens", zo zei burgemeester Van der Willigen. „Dat blijkt wel uit haar werkzaamheden in de pad vinderswereld en het feit, dat zij in de verpleging wil gaan". Met een door de snel voller wordende zaal geestdriftig overgenomen „Lang leve het verloofde paar!" besloot de Leid se burgervader zijn toespraak. Achtereenvolgens werden nu de Semper-lied Het interviewtje, dat Johan van Bodegraven mej. A. van Rossen, praeses van de huiscommissie van VVSL, en de heer W. F. van Rap- part, praeses collegii van het Leids studentencorps, afnam, verwekte vooral onder de in groten getale aan wezige studenten een oorverdovend enthousiasme. Een voortreffelijk gespeelde „Bloe- menwals" van Tsjaikowsky en een potpourri van beroemde studenten liederen, waarin ook het Semper- lied „Gaudeamus Igitur" was opge nomen, besloten dit Leidse uurtje, waarmee heel Nederland via een rechtstreekse radio-uitzending heeft kunnen meeleven. Jazz-concert met staartje Na afloop van dit „klassieke" ge deelte werd het podium in bezit ge nomen door het Leids Studenten Jazz Gezelschap en de Stork Town Dixie Kids", die onder stormachtige toejuichingen van een vrijwel ge heel uit jongeren bestaand publiek een optreden hebben verzorgd, dat later op de avond via beide Hilver- sums werd uitgezonden. Maar de jeugd voelde er niets voor na afloop van de radio-opname de Stadsgehoorzaal te verlaten. Men nam toen het recht in eigen handen en dit werd door de bevoegde overheid oogluikend toegestaan. De stoelen gingen aan de kant, en op de door de bands geproduceerde klan ken werd tot ver na middernacht ge danst. Leidse gelukwensen De gemeente Leiden heeft gistermiddag op paleis Soest dijk een bloemstuk laten be zorgen als gelukwens aan prin ses Margriet en haar verloofde Pieter van Vollenhoven. Het bloemstuk bestond uit verschil lende bloemsoorten; de bloem- compositie kreeg de naam „Len- tegroei". Drie Leidse instanties hebben gelukstelegrammen naar Soest dijk gezonden. Het telegram dat de Senaat van de Leidse Universiteit zond aan koningin Juliana en prins Bernhard ging vergezeld van een bloemstuk voor het verloofde paar. De tekst van het telegram van de Leidse Universiteit luidt als volgt: „Met grote vreugde heeft de Senaat der R.U. te Leiden Uwer Majesteits mededeling van de verloving van H.K.H. Prinses Margriet vernomen. Het is de Senaat een voorrecht Uwe Ma jesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid zijn welgemeende ge lukwensen aan te bieden, ver gezeld van de allerbeste geluk wensen der beide Leidse stu denten." Ook de Leidse afdeling van de vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettings tijd heeft het verloofde paar een gelukstelegram gezonden, waarvan de tekst als volgt luidt: „Moge Uw beider verdere ge zamenlijke levensweg, vandaag zo zonnig begonnen, leiden langs volle hoven vol van Uw beider lievelingsbloemen, wel ke als witte bloemen met gou den hart volgens Hare Majes teit de Koningin zullen blijven herinneren aan de gevallen hel den en martelaren van het ver zet." Het telegram, dat de Leidse Christelijke Oranjevereniging naar Soestdijk zond, luidt als volgt: „De Leidse Christelijke Oran jevereniging wenst Uwe Ko ninklijke Hoogheid en Uw ver loofde van harte geluk. Onze beste wensen voor een blijde toekomst!" de heer Van Vollenhoven juister als advocaat in een meer onafhankelijke positie tegenover de maatschappij te staan. Geen tweede viool In de Leidse studentenwereld is de bekendmaking van de verloving van prinses Margriet met Pieter van Vol lenhoven gisteren met vreugde ont vangen. Zowel op de club van de VVSL als op de Sociëteit Minerva van het Leidse Studentencorps, werd het bericht dat ook hier volkomen onverwacht kwam, met gejuich be groet. Vooral op de club aan het Ra penburg was de belangstelling groot, daar veel vrouwelijke studenten de gewoonte hebben op de club te lun chen. Onmiddellijk na dé officiële be kendmaking vertrok men van hier met auto's en bussen in de richting Soestdijk. Ook op Minerva was het gejuich niet van de lucht. Na de be kendmaking werd op instigatie van de praeses colegii, de heer Van Rap-; panl, het Wilhcfnus aangeheven. Hij wees in een korte, spontane toespraak op de nauwe banden die het corps reeds met het Koninklijk Huis heeft en die door dit heuglijke feit weer eens te meer worden geaccentueerd. Vervolgens riep hij de leden op zich naar Soestdijk te begeven. Oranjebitter Na het zingen van het Wilhelmus werd op „Minerva" de traditionele Oranjebitter geschonken. De leden van de sociëteit tooiden zich met inderhaast bestelde oranje tulpen. De jaarclub „Chimaera", waarvan de heer Van Vollenhoven deel uitmaakt, liet champagne aanrukken. Een van de leden, de heer W. F. Dutilh, ver klaarde dat het geheim zeer goed bewaard is gebleven. Van Vollen- hovens vrienden wisten het nieuws pas dinsdag. De jaarclub, die uit vijf tien leden bestaat en waarvan er in middels reeds drie zijn afgestudeerd, wordt vanavond op het paleis Soest dijk verwacht, evenals de jaarclub „Gollywalk", waarvan prinses Mar griet deel uitmaakt. .Volgens zijn jaarclubgenoten is het de bedoeling varn de heer Van Vol lenhoven zich na afloop van zijn stu die als advocaat in Rotterdam te ves tigen. Oorspronkelijk ging zijn be langstelling mede uit naar de bui tenlandse dienst en het bedrijfsleven, doch na zijn jongste stap lijkt het „Het spelen van de tweede viool is overigens niets voor hem", zo drukte een van zijn clubgenoten zich uit. Zijn vrienden die niets hadden vermoed, doch die wel gemerkt had den dat Van Vollenhoven af en toe „onbereikbaar" was, verwachten geen enkele verandering in him vriend schappelijke verhouding met hem. Ook met prinses Margriet denken ze zeker goed te kunnen opschieten. Van Vollenhoven werd door hen omschreven als „een zeer goed Leie naar". Het schijnt aanvankelijk in de bedoeling te hebben gelegen de verloving pas na het afstuderen van de heer Van Vollenhoven bekend te maken. Ongeveer twee weken gele den keerde de verloofde van de prin ses per vliegtuig terug van zijn win tersportvakantie in Zwitserland. Hij had de zusters in het ziekenhuis, waarin hij voor een beenbreuk was opgenomen, duidelijk gemaakt, dat hij zo snel mogelijk naar Holland terug moest. Omdat hij met zijn „gipsbeen" onmogelijk een broek kon dragen, maakte hij de reis tot ver. maak van zijn medepassagiers in een geleende damesrok. Ongeveer honderd leden van het Leids studentencorps hebben gister middag op Soestdijk hulde gebracht aan het verloofde paar. Corpspraeses Frits van Rappard, vierdejaars-stu dent geschiedenis, was in het paleis de tolk van de studenten, die zich vooral verheugen over het feit, dat een van hen door prinses Margriet is uitverkoren. Als blijk van de vreugde van de Leidse studenten bood de heer Van Rappard een stuk aan van oranje- bloemen met 'n blauw lint, de kleu ren van de Leidse studenten. Een luid „Lang zal ze leven" klonk ten slotte nog in de paleisvleugel. Ruim drie kwartier bleven de studenten in het paleis. Omstreeks half vijf deden prinses Margriet en de heer Van Vol lenhoven de studenten lachend en zwaaiend uitgeleide. Zilvervloot Nadat gisteravond rond tien uur een delegatie uit het Brabantse Oir- schot, in opdracht van mevrouw Joos- ten uit Hoorn, die de „een" was tij dens de gisteravond door de NCRV opgenomen en uitgezonden wedstrijd „Allen tegen een", na een razend snelle rit, voor de trappen van het paleis Soe-.^dijk een demonstratie vendelzwaa.en had gegeven en en kele geschenken had aangeboden aan het verloofde paar, werden de feeste lijkheden besloten door een enthou siaste rondedans van Leidse studen ten in de paleistuin. De dans werd uitgevoerd op de to nen van een vrijmoedig gezongen „Hij heeft gewonnen de Zilvervloot", welk lied kennelijk bedoeld was voor „hun" Pieter. Terwijl een aantal van de Leidse vrienden een vriendinnen reeds afscheid nam van him jaarge noten stormde een ander deel naar het gazon van het paleis, waar ten slotte de „zeuvensprong" werd ge danst. De prinses en haar verloofde maakten zelf een einde aan de vreug de-uitingen door lachend en zwaai end het paleis weer binnen te gaan. Een overzicht van de Stadsgehoor zaal tijdens het feestelijke concert, dat gisteren, verzorgd door het Pro menade-orkest, via beide Hilversums in een directe radio-reportage werd uitgezonden. De verloving van prinses Margriet met de Leidse student Pieter van Vollenhoven is zonder uitzondering door alle Nederlandse kranten toe gejuicht. Het doorbreken Van de tra ditie wordt beschouwd als een ge lukkig gevolg van de democratische instelling van het Huis van Oranje. Een gelukkige verloving ook, omdat het geluk van een prinses zwaarder moet wegen dan voorschriften en gebruiken van achterhaalde traditie. „Het Vrije Volk" (social.) schrijft: „Hoe bevoorrecht moet zij zich voe len als zij denkt aan de politieke hu welijken die dochters van vorsten vroeger moesten sluiten terwille van het Huis of het land waarover hun vader regeerde. „Het blad besluit: „Als ooit elke vrees voor het verlo ren gaan van het innig contact met Nederland en de Nederlandse levens sfeer afwezig is, dan is het bij deze verloving". „Trouw" (prot. chr.): „De verlo ving van prinses Margriet met de heer Van Vollenhoven doet ons zien, dat hier de stem. van het hart ge sproken heeft. Hier geen mariage de raison, het huwelijk uit berekening. Ook geen mariage de staatsraison, zoals met zoveel vorstelijke huwe lijken het geval is geweest maar duidelijk een voorgenomen huwelijk uit liefde". De Nieuwe Rotterdamse Courant (liberaal): „Het is allemaal zo pret tig gewoon. In honderden families is het precies zo gegaan: het meisje en de jongeman leren elkaar kennen in het studentenbestaan, zij ervaren die wederzijdse affiniteit die vanouds liefde heet, en met instemming en vreugde van de wederzijdse ouders wordt bekend gemaakt, dat de twee voortaan bij elkaar horen". Het Parool (soc. onafhankelijk): „De verloving van prinses Margriet met een jongeman van niet-prinse- lijke bloede zal alleen bedenkingen ontmoeten bij degenen, die geneigd zijn te denken in de dynastieke ter men oude stijl. Uit historisch oog punt zijn hun opvattingen niet ge heel onlogisch. Maar de historie blijft nu eenmaal niet stilstaan, en ze heeft dat zeer zeker niet gedaan in het koninklijk gezin, dat de oude gren zen met de „burgerlijke" wereld zo bewust heeft verbroken en daarbij het risico op zich heeft genomen van een gebeuren als waarvan de natie getuige is". Koning Boudewijn en koningin Fa- biola van België hebben, ter gelegen heid van de verloving van prinses Margriet, aan koningin Juliana en prins Bernhard een gelukwenstele- gram gezonden en een gelukwans- boodsehap aan'prinses Margriet. De VVSL was er gisteren als de kippen bij. Onmiddellijk na het bé kend worden van de verloving, die, zoals mej. A. van Rossen gisteravond tijdens de radio-uitzending vanuit de Stadsgehoorzaal te Leiden nog eens nadrukkelijk verklaarde, ook voor de VVSL-leden een volkomen verras sing was, is een delegatie van de Leidse meisjesstudenten naar Soest dijk getogen, om hun clubgenote op uitbundige wijze geluk te wensen. De meisjes brachten „hun" Mar griet en haar verloofde die zij ook een beetje de „hunne" kunnen noe men, een spontane hulde jaarsbloemen. Toen het verloofde paar gister middag na een korte rijtoer in de hofauto weer de paleishekken bin nenreed, stonden daar weer de Leid se meisjesstudenten, ongeveer 25 in getal, zó hard te juichen, dat zij de talloze anderen, die van hun verheug de belangstelling blijk gaven, ruim schoot overstemden. Stralend van plezier over de leuke ontvangst op het paleis hebben de meisjes nog lange tijd buiten de pa leishekken staan napraten. Op beide foto's uiterst links de praeses collegii van het Leidse Stu dentencorps, de heer Van Rappard. De foto's werden genomen kort na aankomst van de „Leienaars" bij pa leis Soestdijk.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3