alles s.kan met cetakür velpon Agrarisch Benthuizen het eerste feestvarken HAAGSE POLITIEKE HEMEL KLAART OP VISIE OP TELEVISIE loNDERDAG 11 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Het kleine dorpje Benthuizen, gelegen in de Zuidhollandse weilanden tussen Gouda, Rotterdam, Leiden en Den Haag, zorgde gisteren voor een landelijke primeur. De 1400 zielen tellende bevolking staat be kend als bijzonder koningsgezind en dat deze gezindheid niet van gisteren dateert, bewijst wel het feit, dat in 1919 na de poging van Troelstra de republiek uit te roepen een Benthuizense deputatie vooraan stond om bij de befaamde demonstratie op het Haagse Malie veld het Oranjehuis trouw te betonen. Ook gisteren stond de kleine agrarische gemeenschap weer vooraan: zodra burgemeester I. J. P. Keijzer van het heuglijke nieuws had vernomen sloeg hij aan het organiseren. Telefoontje zus, telefoontje zo en binnen de kortste tijd had hij het rond: drie kwartier nadat koningin Juliana de verloving van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven via radio en televisie had bekendgemaakt, stonden in Benthuizen ruim 350 kinderen voor het gemeentehuis om op een onverwachte vrije middag een zang- hulde te brengen. Zelden of nooit zal Benthuizen zo in het centrum der landelijke publiciteitsorganen hebben gestaan als gisteren: pers, radio en televisie, alles was present en zorgde, dat het ook voor de bevolking een onvergetelijke dag werd. Burgemeester Keijzer sprak enthousiaste woorden en vermeldde, dat namens de bevolking het volgende telegram naar Soestdijk was verzonden: „De bevolking van Benthuizen, met de schooljeugd voor een zanghulde bijeen rond het huis der gemeente, wenst U koninklijk paar en de verloofden van harte geluk met de verblijdende tijding en betuigt het Huis van Oranje haar grote aanhankelijkheid en trouw". Benthuizen had haar oranjegezinde traditie eer aangedaan. NIEUWE BETOGINGEN IN SELMA LIEPEN VAST Politie gebruikte geen geweld Gisteravond hebben enkele hon derden negers en blanken in Selma opnieuw een betoging voor gelijke rechten gehouden. Eerder op de dag maakten ongeveer 500 betogers voor rassengelijkheid een mars door de stad, maar zij werden al spoedig door politiemannen tegengehouden. Het stadsbestuur had woensdag alle de monstraties voor gelijke burgerrech ten verboden. De leider van de betoging van gis teravond, Hosea Williams, verklaar de voor men op weg ging: „Als ze ons tegenhouden blijven we ter plaat se staan tot zij ons arresteren, ons met traangas te lijf gaan of ons door laten". Onder de betogers waren blanke geestelijken. Geen arrestaties Men kwam niet verder dan enkele honderden meters van het kerkge bouw waar de menigte zich verza meld had. Een aanzienlijke politie macht versperde de weg. Op zijn ver zoek om doortocht voor een vreed zame betoging kreeg de leider van de stoet te horen, dat deze niet zou worden doorgelaten en dat de de- „Handel in blanke slavinnen" aan Belgisch-Nederl. grens? Volgens het Brusselse blad „Le Soir" is een uitgebreid onderzoek in gesteld naar een „handel in blanke slavinnen", die zich aan de Bel gisch-Nederlandse grens zou afspelen. Volgens het blad is in Nederland die laatste tijd opschudding ontstaan over de advertenties, die regelmatig in Nederlandse kranten worden ge plaatst en waarin goedbetaalde be trekkingen worden aangeboden als serveerster in Belgische gelegenhe den. Verscheidene vrouwen, onder wie minderjarigen, gingen op het aanbod in een zijn sindsdien spoorloos, aldus het blad. Een onderzoek zou aan het licht hebben gebraoht, dat deze vrou wen naar Antwerpen en Brussel wer den gebraoht. In Essen werd een inval gedaan in een café, eigendom van een vrouw van Nederlandse afkomst. Hier wer den twee meisjes aangetroffen, onder wie een Nederlandse. Zij werden aan een verhoor onderworpen, waarvan de resultaten echter niet bekend zijn «wnaakt, aldus „Le Soar". monstratie onmiddellijk moest wor den beëindigd. De betogers gingen ter plaatse in gebed en zongen liede ren. De politie liet ze hun gang gaan. Er werden geen arrestaties verricht. Ook in Montgomery, de hoofdstad van Alabama, hielden negers een vreedzame betoging die tot diep in de nacht duurde. Van de ongeveer duizend betogers, die zich naar het Capitol hadden begeven om daar bij gouverneur Wallace te protesteren, bleven ongeveer honderd voor 't ge bouw zitten tot aan de afloop van hun vergunning vanochtend. Tegen over hen stonden honderd militairen van het staatsleger. De nationale raad van protestantse kerken heeft opgeroepen vrijdag in Washington een massa-bijeenkomst te houden om te komen tot hulp maatregelen voor de negers in Selma. In Toronto, Canada, verwijderde de politie 38 studenten van de plaatse lijke universiteit uit het Amerikaan se consulaat, waar deze een zitde- monstratie hielden uit protest tegen de onmenselijke behandeling van de negers in Selma. Drie arrestaties na mishandeling predikanten In verband met de mishandeling van drie blanke predikanten in Selma, dinsdagavond, zijn nu drie blanken gearresteerd, zo heeft het hoofd van de openbare veiligheidsdienst in Sel ma, Wilson Baker, meegedeeld. Een van de aangevallen predikanten be vindt zich in kritieke toestand in een ziekenhuis te Birmngham, eveneens in Alabama, Staatsrechtelijke positie van Margriet Prinses Margriet zal haar rechten op de Nederlandse troon ails tweede troonopvolgster na prinses Beaitrix behouden, wanneer beide kamers van de Staten-Genaraal hun goedkeuring hechten aan haar huwelijk met de heer Van Vollenhoven, aldus een woordvoerder van R.V.D. Zodra de dag van het huwelijk is vastgesteld, zal naar verwacht wordt een wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk worden ingediend. Ook de eventuele kinderen, die uit het huwelijk zullen worden geboren zijn, zo blijkt uit artikel 17 van de Grond wet, geenszins van de troonopvolging uitgesloten. Verleent het parlement geen toestemming of dient de rege ring geen wet tot goedkeuring in, dan verliest een prins of prinses van het regerend stamhuis het recht op de kroon. Dit gebeurde vorig jaar, toen de regering geen wetsontwerp in diende ter goedkeuring van het hu welijk van prinses Irene met prins Charles Hugues. Verpleegsters achten zich niet schuldig Veertien voormalige verpleegsters, die van 1942 tot 1945 verbonden zijn geweest aan de ziekenverpleeginrich- ting te Obrawalde. in Pommeren, hebben verklaard zich „in de zin der wet onschuldig te achten" aan de haar ten laste gelegde medeplichtig, heid aan het om het leven brengen van krankzinnigen. Haar verdedigers hebben in hun pleidooien vrijspraak geëist of schul digverklaring aan medeplichtigheid aan doodslag. In dit laatste geval kan geen veroordeling plaats vinden, daar dit feit thans verjaard zou zijn. De verdedigers zijn echter van mening, dat de verpleegsters, die thans tussen de 48 en 67 jaar oud zijn, in feite niet medeplichtig zijn geweest aan doodslag, daar zij niet uit lage beweegredenen hebben ge handeld. De openbare aanklager heeft daar entegen tegen acht ex-verpleegsters tuchthuisstraffen van een tot vier jaar geëist, omdat zij volgens hem in 210 gevallen „gewillige werktui gen" zijn geweest bij het plegen van moorden. Voor zes oud-verpleegsters vroeg de openbare aanklager vrijspraak. De vonnissen zullen waarschijnlijk vrijdag a.s. worden gewezen. Aan de verwondingen, die hij zondagavond opliep bij een auto-on. geluk op de Oudeweg onder Pesse bij Hoogeveen, is gisteren in het zieken huis te Hoogeveen overleden de 18- jarige Johannes Karsten uit Meppel. De drie andere inzittenden van de auto, die met hoge snelheid tegen een boom reed, verkeren nog in zorg wekkende toestand. Bank voor 80.000 opgelicht De Apeldoornse politie heeft de 62-jarige inwoner van Apeldoorn J. H. D. gearresteerd, omdat de man verdacht wordt van het plegen van bedrieglijke bankbreuk voor een be drag van ongeveer tachtigduizend gulden. H. D., die vennoot was van een inmiddels opgeheven expeditiebe drijf, zou in het vooruitzicht van een vermoedelijk faillisement een bedrag van circa f 80.000 bij een bank heb ben opgenomen. Voorts was hij aan zijn vroegere medevennoot nog f 35.000 schuldig. Militair ontsnapt uit gebouw van de Krijgsraad De 20-jarige militair W. L. H. uit Mook is gistermiddag uit het gebouw van de krijgsraad te Velde west, aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag, ont snapt. De Koninklijke Marechaussee heeft, na het verhoor door de offi cier-commissaris, een kwartier tever geefs zitten wachten op de van brom fietsdiefstal verdachte militair, die het gebouw ongezien wist te verla ten. Onmiddellijk is de opsporing van de militair ingezet door twee pa trouilles van de Koninklijke Mare chaussee en door de Haagse politie. De voortvluchtige is gekleed in mili tair tenue. Hij had geen geld op zak. Hij was sedert 5 maart ingesloten in het Huis van Bewaring in Scheve- ningen. H. was gistermorgen voor het voor onderzoek naar het gebouw van de krijgsraad gebracht. Zeeman in café te Apeldoorn beroofd De 51-jarige zeeman J. S. uit Apel doorn is tijdens een tocht langs ver schillende café's in Apeldoorn ver moedelijk van een bedrag van circa f 2200 beroofd. De zeeman, die in Apeldoorn een flinke som op de spaarbank had staan, kwam na een zijner reizen in zijn voormalige woon stad en nam daar een bedrag van f il.000 bij een spaarbank. Met dit bedrag op zak is hij dins dagmiddag aan de zwier gegaan. Hij deelde links en rechts rondjes uit en moet, toen hij 's avonds laat zijn tocht beëindigd had, circa f 300 hebben verteerd. Toen hij zijn geld natelde, miste hij bovendien nog een bedrag van f 2200. Het vermoeden bestaat, dat de zeeman in een van de café's van dit bedrag is beroofd. Directeur „Centropa" weer op vrije voeten De raadkamer van het gerechtshof te Amsterdam heeft gistermiddag de 42-jarige directeur van de N.V. Cen tropa Chalet Service te Amsterdam, de heer C. A. M. van L. uit de voor lopige hechtenis ontslagen. Op 18 ja nuari was de heer Van L. onder ver denking van verduistering en oplich ting door de Amsterdamse centrale recherche (afdeling zwendel en op lichting) gearresteerd. De rechter commissaris stelde hem op 22 janu ari j.l. in vrijheid. Daarna echter gaf de rechtbank op 12 februari een be vel tot zijn gevangenhouding af. Tien dagen later arresteerden rechercheurs der centrale recherche de heer Van L. op de Herengracht. Hij ging in beroep van dit bevel bij het gerechts hof, dat nu de beschikking van de rechtbank heeft vernietigd. Met de oplichting en verduistering zou een bedrag van f 150.000 zyn gemoeid. Aan de N.V. Centropa, een bungalow-bouw en exploitatiebedrijf, werd op 20 november van het vorig jaar definitief surséance van beta ling verleend door de Amsterdamse rechtbank. Destijds deelde Van L. mede, dat Centropa een schulden last had van 1.3 miljoen gulden en er ongeveer 300 crediteuren zijn. Tweehonderd daarvan zijn personen, die aan de financiering van de bouw Na alarmerende berichten over te grote verschillen van mening tussen de bij de kabinetscrisis betrokken partijen en daarmee de mogelijkheid van een langdurige impasse, werd gisteren in de loop van de dag de indruk gewekt, dat enige ontspan ning was ingetreden. Beraadslaging tussen de heren Beernink, v. d. Ploeg en Smallen- broek enerzijds en tussen de heren Beernink en Geertsema anderzijds zouden tot een zekere mate van over eenstemming op enige knelpunten, waarvoor naar men meent te weten alternatief-oplossingen gevonden schijnen te zijn. In hoeverre deze op- van bungalows in Italië hebben deel genomen. Voorts wordt hij verdacht van verduistering van circa 5000 gul den ten nadele van een Rotterdamse reisvereniging. Mantel-CAO voor landbouw voltooid In het Landbouwschap is overeen stemming bereikt over het mantel contract voor de cao in deze bedrijfs tak en het loonadvies aan de con tracterende organisaties. In het ka der van het zogenaamde loonakkoord werd overeengekomen: 1. een loonsverhoging van 12V2 cent per uur, alsmede verwerking van de huurcompensatiebijslagen; 2. invoering van de 45-urige werk week; 3. het samenvoegen van de be staande loongebieden tot één loon. gebied; 4. vervanging van de bestaande toeslagen voor allerlei werkzaamhe den door een prestatie-toeslagstelsel. lossingen ook in de smaak van de in formateur, drs. Schmelzer, en van de het nauwst bij de crisis betrokken ministers zullen vallen, is uit den aard der zaak nog niet te voorzien. De betrokken fractieleiders de heren Van der Ploeg (wnd KVP), Geertsema (WD), Smallenbroek (ARP) en Beernink (CHU) waren gisteravond iets minder tot pessi misme geneigd dan vierentwintig uur tevoren. De indruk werd gewekt, dat „de nieuwe wegen" om tot een op lossing te komen niet geheel zonder struikelblokjes zijn, maar zij toch wel mogelijkheden tot voortgaan bieden, naar mr. Geertsema ons gis teravond meedeelde. Mr. Geertsema heeft verklaard'dat er een nieuwe weg schijnt te zijn na zijn gesprek met mr. Beernink. Het lijkt niet denkbeeldig dat de WD- fractieleider wat geschrokken is van het samensluiten der drie christe lijke fracties waardoor de VVD sis regeringspartner op een gegeven ogenblik alleen zou komen te staan. Deze vrees kan de WD er toe bren gen water in de wijn te doen. Aan het Binnenhof is de hoop op een vrij spoedig einde aan de crisis dus weer wat sterker geworden. Als meest optimistische verwachting werd uitgesproken, dat de informa teur waarschijnlijk nog deze week met de vier fractieleiders rond de tafel zal kunnen gaan zitten om het touwtrekken, dat nog om enkele punten gaat, naar overeenstemming te leiden. In het begin van de vol gende week zou hij dan het resultaat aan de leden van het demissionaire kabinet kunnen voorleggen. Bisschop J. A. E. van Dodewaard van Haarlem zal woensdag 17 maart geen audiëntie verlenen. Prinses Margriet De recente verloving van prinses Margriet met Pieter van Vollenho. ven is uiteraard belangrijk geworden voor de tv. camera's. In verschillen de uitzendingen van twee dagen heeft men opgewekte beelden kun nen waarnemen, vanaf de officiële bekendmaking tot en met de feeste lijke rijtoer en wat daarop onmiddel lijk is gevolgd. Vanwege de vrij plot selinge bekendmaking van het heug lijke feit, moest de t.v. wel deels im proviserend te werk gaan. Gelukkig had men veel filmmateriaal bij de hand, met name over de prinses. Voor wat de heer Van Vollenhoven be treft, moest men grotendeels afgaan op gegevens uit de studentenwereld van Leiden. We hoorden een weinig zegende hospita en een paar studen ten uit het jazz-orkestje, waarvan de heer Van Vollenhoven ooit de drummer was. Netty Rosenfeld zorg de hierbij voor de reportage. Beschei den waren de staatkundige achter gronden, die mr. A. Stempels heeft aangevoerd, maar waarbij duidelijk naar voren kwam, dat er een evolu tie in de opvattangen is bereikt. Dat kon men eerder waarnemen in de welkomstspeech van minister-presi dent Marijnen. Met genoegen hebben we nog kunnen kennis nemen met schotse stoelen aan het jonge paar, heet van de naald gecompo neerd en uitgevoerd. Een aardige stunt was het verdwijnen op Soest dijk (tijdens de uitzending van „Een tegen allen" te Oirschot) van een zeer snelle deputatie, die twee Oir- schotse stoelen aan het jonge jonge paar schonk, nog dezelfde dag gefa briceerd. Het geschenk werd met veel hartelijkheid aanvaard; met be langstelling keken de jongverloofden ook naar de vendelzwaaiars, die even eens uit het Brabantse land waren meegekomen. Smid je Verholen en de sport- computer 162. „Ziezo", mompelde Eelco te vreden. „Dat zaakie is opgelost. De beslissing is gevallen. De rust is weer gekeerd. De kruitdamp is opgetrok- k'n. De combattant'n ligg'n verslagen ter aarde Hij maakte zich op om het huis van Aleida Vetlaers, ge boren Beesemans, te verlaten en liep dus met stramme tred weer naar bin nen. Daar stond Aleida hem op te wachten en haar overvloedige tranen bewezen duidelijk, dat ze in grote nood verkeerde. „Wat zei je daar, veldwachter?" kreet ze. „Ligt je tan te Coba ook ter aarde?" „Mens, bemoei je niet met ding'n, die je niet aangaan!" zei Eelco streng. „Wie praat er over tante Coba? Ik zei dat de combattant'n ter aarde ligg'n. Dat benn'n zoveel als de deelnemers aan de veldslag. Alhoewel ik moet toe- geev'n, dat me tante Coba ook dage lijks an veldslaag'n deelnam. Met mien oome Sipko, snap je wel?" „Ik snap er niks van", snikte Aleida Vetlaers. „Maar één ding snap ik wel. D'r is schade aangericht m mijn wo ning en op mijn zolder. Wie zal dat vergoeden?" „De gemeente", ant woordde Eelco ferm. „Goei'navond, juffrouw. En nog wel bedankt voor de medewerking. Nog wèl bedankt!" Keurig saluerend nam de kodde beier afscheid en rap begaf hij zich naar het pleintje voor de smidse, waar de uitgeschakelde Iwan Bloe- meman en de Barroesjaanse volks commissaris bewegingloos op de kei en lagen. Smidje Verholen en de kleine dr. Yokito waren ook naar buiten gekomen en de heren legden elkaar snel uit wat er zich allemaal had afgespeeld. „Dan weet ik het goed gemaaktzei Eelco, na even te hebben nagedacht. „Heb je misschien een paar outve jutezakk'n? Dan transporteer'n we het hele zaa kie naar de stad. Het mot nou maar 'es voor goed afgeloop'n weez'n En dat er nog jutezakken aanwezig waren, blijkt duidelijk uit het laatste plaatje. Iwan Bloememan en Wasi- lew I. Omskomsk pasten er keurig in (Wordt vervolgd) „Een tegen allen" Op het laatste nippertje heeft Oir schot glansrijk de moeilijke strijd ge wonnen in een NCRV-programma, dat aan actualiteit had gewonnen, omdat de vragenstelster, mevrouw Joosten uit Hoorn onverwacht haar opdrachten deels had gericht op het Oranjefeest van de dag. Nauwelijks van zijn ziekte hersteld heeft burge meester Ed Steger met groot élan zich geplaatst aan het hoofd van een grandioze bezigheid die duidelijk toonde wat Oirschot zoal op de been kan brengen. Mede dank zij veel militaire hulp had hij ook gezorgd voor orde en rust, hetgeen de kijker thuis een herhaling van Hoogeveen bespaarde. Er was veel te zien: een ridderslag, een zingende reporter, Bromsnor met Eddy Pieters Graaf land op een militaire tank, een pelo ton vrouwelijke „soldaten" en bijv. de fabricatie ter plaatse van drie reuzenstoelen. Het was alles heel ge slaagd en kennelijk had ook de jury schik in de (jver, waarmee de raad der wijzen in Oirschot te werk ging. Ook technisch heeft alles geklopt, in begrepen het veelvuldig overschake len naar paleis Soestdijk. Eind april komt deze rubriek voor het laatst, waarschijnlijk uit Hoorn. Smartlap en nog iets De Leidenaar Hans Bik, die zich de laatste tijd bij de KRO-televisie ontplooit, heeft zich veel moeite ge geven, iets mee te delen en te laten zien over zogenaamde smartlappen. Wat een „smartlap" precies is, werd van verschillende kanten telkens an ders benaderd, maar wat we er in de jongste KRO-uitzending onder meer van hoorden, blijkt het een liedje te zijn „met een traan", in de trant van Gert Timmermans' „Grijze haren" Het zij zo, maar teveel smartlappei als tegenwicht van de oppervlakkig tienerliedjes is ook 'niet bepaald aai te bevelen. Jan Blaaser bracht ii „Jan en alleman" wederom pretti; divertissement, met als bekroning 'i parodie op „Anders dan anderen Toen werd de uitzending wegge draaid. Een tienerprogramma, ge combineerd met de uitslag van de SUS-loterij, werkte aan weerskanlei storend, met name voor de rad, luisteraars, die wel niet precies zu len hebben begrepen, waar de gren lag. Overigens heeft Herbert Joe*, wat reliëf aan deze korte uitzendinj gegeven. Even hebben we ons opgt wonden over de ingestudeerde ge baartjes van de Pearl-sisters uit hei Limburgse Gronsveld. In „Nieuws, poort" werd politiek ten tonele ge voerd, ontsierd evenwel door eer zouteloos gesprek van Frits v. d. Poei met buitenlandse journalisten aan het buffet. Dat had niet veel om het lijf- Komende uitzendingen Vrijdagavond brengt Rudi Carre 1 een nieuwe show, en wel vanuit he nieuwe congrescentrum van de Am sterdamse RAI; daarna komt Dick Powell. Op N2 heeft de NCRV onde. meer iets over Haile Selassie contra Mussolini. Zaterdag is er een mid- avondserenade bij de KRO en op de andere zender bij de Avro een rei zende dancing, gevolgd door een pla- tenhalfuurtje bij de NTS. Zondag kunnen de liefhebbers ruimschoots genieten van de biljairtsport. Des avonds is er bij de NCRV weer een memorandum van een dokter en een populair wetenschappelijk program ma. Op N2 heeft de NTS een festi valrubriek. Tenslotte iets over de uit zending van heden, donderdagavond. Mogelijk komt er enige wijziging in het programma van NI; daarvoor zie men de tijdige melding op de beeld, buis.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10