Vijf ernstig gewonden bij gasexplosie in Amsterdam Verhoging 6 procent ongevals uitkeringen Prinses Beatrix kreeg tafel als symbolisch geschenk DINSDAG 9 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 „Het leek wel of er een vliegtuig neerstortte" Met een daverende klap is gister middag: in de 2de Jan van der Heiden straat hoek Van Woustraat in Am sterdam een ondergrondse gasleiding geëxplodeerd. Naar voorlopige mede delingen van de politie raakten daar bij 5 mensen ernstig gewond en liepen anderen lichtere verwondingen op. De directiekamer en de boekhouding van een firma in bouwmaterialen werden volledig vernield. Een muur van vijftien centimeter dikte en drie meter lengte werd in zijn geheel door de hevige luchtdruk weggeslagen. De directeur, de onderdirecteur en de secretaresse bevonden zich op het moment van de explosie toevallig in de naastgelegen winkel. Onder de ernstig gewonden bevin den zioh twee monteurs van het ge meentelijk energiebedrijf, die bezig waren met het aansluiten van een gasboevoerleiding onder een trap; een hunner kreeg ernstige brandwonden. De overige gewonden werden op straat getroffen door rondvliegende glasscherven van stukgesprongen ruiten. Van tenminste 30 woningen bleef geen ruit heel. De explosie ver oorzaakte zo'n hevige luchtdruk dait de bezoekers van een café aan de overkant enkele meters van hun plaats werden geslingerd. Sommigen van hen werden boven dien getroffen door glasscherven. Vele mensen uit de omtrek renden na de explosie naar buiten. Volgens enkele omwonenden was het alsof er een vliegtuig was neer gestort. Wat er precies is fout gegaan bij het aansluiten van de gastoevoerlei ding is nog niet bekend. De Amsterdamse officier van jus titie mr. G. R. Nubé kwam zich per soonlijk op de hoogte stellen van de situatie. WETSONTWERP: Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de renten en uitkerin gen van de ongevallenwetten, bere kend naar een percentage arbeids ongeschiktheid van meer dan 25 procent, en de op die renten ver strekte bijslagen te verhogen met 6 procent. In dit percentage is een verhoging van 1,5 procent begrepen wegens de loonstijging sedert de laatste verho ging per 1 juli 1964, 1,5 procent ter compensatie van de premieverho ging voor de aow en de aww per 1 januari 1965 en 3 procent voor de verdere loonstijging in 1965. Voor zover tevens bijslag wordt genoten ingevolge de interimwet in- validiteitsrentetrekkers zal de nieu we verhoging alleen worden toege kend, indien en voor zover deze leidt tot een hogere uitkering dan de interimbijslag. De aan de niéuwe verhoging ver bonden kosten worden in de memo rie van toelichting geraamd op 2 miljoen. Aan de verhoging wordt terugwerkende kracht verleend to> 1 januari 1965. Hier een beeld van het pand, waar in de ontploffing plaats vond. SCHADE AAN 60 WONINGEN Van de vijf gewonden zijn vier in het Weesperplein Ziekenhuis opge nomen. Het zijn de 37-jarige J. H. Domna en de 21-jarige B. Lotze, mon teurs in dienst bij het gemeentelijk energiebedrijf (met brandwonden), de 61-jarige mevrouw S. Oud, die de eerste etage bewoont boven de plaats waar de monteurs aan het werk waren (eveneens met brandwonden) en een passerende bromfietster, mej. G. van Bremen (met een shock). De echtge noot van mevrouw Oud kon na be handeling naar huis. Een voetgang ster, die door glasscherven was ge troffen, werd op straat verbonden. Volgens de politie hebben ca. 60 woningen glas- en/of interieurschade opgelopen en werden 10 geparkeer de auto's min of meer beschadigd. Een begin van brand, die tenge volge van een steekvlam onmiddel lijk na de explosie uitbrak, werd spoedig bedwongen. TWEE GEMASKERDEN BEROOFDEN WEDUWE Twee gemaskerde mannen hebben gisteren in de vroege ochtend de 64-jarige mevrouw H. Hackenitz te Blaricum in haar slaap overvallen. De mannen drongen door het raam de villa van de weduwe binnen en dwongen haar onder bedreiging met een pistool de plaats te wijzen, waar geld en kostbaarheden werden be waard. De buit bedroeg f 575.- contant en een hoeveelheid sieraden met een totale waarde van ruim twaalfdui zend gulden. De overvallers stelden het telefoontoestel buiten werking en verdwenen via het raam, waar door zij ook waren binnen gekomen. „Blauwe andijvie" bleek bespoten met landbouwvergif De „blauwe andijvie", die gisteren oorzaak was, dat een volledig Leer- dams gezin van zes personen met buikkrampen naar het ziekenhuis moest (zie „Leidse Courant" van gis teren), is bespoten geweest met een insectenbestrijdingsmiddel. Dat is de conclusie, die na een uitgebreid on derzoek door de Keuringsdienst van Waren en de Rijksinspectie van de Volksgezondheid naar voren is ge komen. Het bestrijdingsmiddel is, naar men aanneemt, slechts op een paar struiken terecht gekomen. Het getroffen Leerdamse gezin is inmid dels vrijwel hersteld en zal waar schijnlijk vandaag naar huis terug keren. DAF gaat bouwen in België Om in Eindhoven meer ruimte te creëren voor het bouwen van per sonenauto's gaan de DAF-fabrieken een fabriek in België stichten. Hier zullen cabines voor vrachtauto's ge fabriceerd worden. Ongeveer 500 thans in Eindhoven tewerk gestelde Belgen zullen naar de nieuwe fa. briek worden overgeplaatst. Men hoopt hiermede in Eindhoven zoveel ruimte te verkrijgen, dat de produk- tie van personenauto's kan stijgen van 140 naar 200 auto's per dag. Jagende pastoor terug uit Afrika met rijke buit Met een rijke buit aan exotische vogels is pastoor J. N. v. d. Brink uit Uithoorn van een jacht door de oerwouden van Oeganda gistermiddag via Kairo uit Afrika op Schiphol teruggekeerd. Zes weken geleden vertrok hij samen met zijn broer Engeibert, directeur van een verf- fabriek in Laren, naar Afrika om op verzoek van prof. K. M. Voous, die als ornitholoog verbonden is aan het zoölogisch Museum te Amsterdam, bepaalde soorten vogels te gaan schieten in de oerwouden van Oeganda. „Ik kan u niet precies vertellen hoe groot de buit is, maar zowel mijn broer als ik zijn ervan overtuigd dat prof. Voous erg tevreden zal zijn" vertelde de pastoor die het jagen en de vogelstudie als hobby - heeft, bij zijn aankomst op de luchthaven. Op hun tochten ontvingen de broers, die gewapend met twee dubbelloops ge weren en een buks, van de regering van Oeganda alle medewerking. Zij reisden per auto door het uitge strekte gebied en overnachtten bij verschillende missieposten. Om de geschoten vogels, waarvan het Amsterdamse museum gaarne en kele exemplaren voor studie en ten toonstelling in bezit wilde hebben, in goede staat over te kunnen bren gen reisde ook de praparateur van 't Zoölogisch Instituut, de heer P. L. Graat, met hen mee. Pekel brengt Haagse verkeerslichten in de war Pekel, het algemeen gebruikte mid del tegen gladheid bij vriezend weer, brengt in Den Haag de verkeers lichten in de war Daar is namelijk gebleken, dat bij het mvallen van de dooi het zout het elektronisch brein van de verkeersdrempels, die onder of in het wegdek zijn aange bracht, zó aantast, dat het zijn „ge heugen" verliest. De apparatuur moet namelijk onthouden hoe lang de lichten op groen en rood blijven staan. Thans komt het voor, dat de politie moet ingrijpen, omdat door het te lang op groen of rood blijven staan van de lichten herhaaldelijk aanleiding geeft tot ernstige opstop pingen. NIEUWE NKV-SECRETARIS VOOR MEDIALE GROEPERING Met ingang van 15 februari is bij het Nederlands Katholiek Vakver bond in dienst getreden drs. H. P. W. Schmitz. De heer Schmitz zal de functie gaan vervullen van secreta ris van het landelijk werkorgaan voor de mediale groepering, een on langs ingesteld orgaan, dat de spe cifieke belangen behartigt van de mediale werknemers die georgani seerd zijn in een van de vakbonden van het NKV. De heer Schmitz heeft sociologie gestudeerd aan de katho lieke universiteit te Nijmegen. Hij specialiseerde zich in de richting „ar beid en bedrijf". Gedurende 'n jaar studeerde hij aan de universiteit van Ljubljana in Joegoslavië, waar hij een studie heeft gemaakt van het zelfbestuur door arbeiders van on dernemingen. OOK POLITIEK BLIJFT NIET ACHTERWEGE Premier J. A. Pengel van Suriname heeft gistermorgen prinses Beatrix een geschenk van de bevolking van Suriname aangeboden, bestaande uit een fraaie tafel, in het blad waar van de verschillende in Suriname groeiende houtsoorten zijn verwerkt. De premier zei, dat de gave was be doeld als een symbolisch geschenk. Hij hoopte, dat wanneer de prinses aan deze tafel zou gaan zitten, zij aan Suriname zou denken. „Ook zonder symbool zal ik wel aan Suriname denken", zo zei de prinses in haar dankwoord. De Su rinaamse premier heeft ook nog ge zegd, dat het bezoek van de prinses meer dan geslaagd was. De aanbieding geschiedde nadat de prinses in de werkkamer van de minister-president had geluisterd naar lezingen van prof. dir. ir. W. J. van Blommestein, adviseur van de Suri naamse regering, en dr. F. Ij). Es9ed, oud-minister en thans directeur van het planbureau. „In Suriname wel meer laat". De lezingen begonnen een kwartier later dan het programma aangaf, om dat de prinses met paleis Soe9tdijk had gebeld. Toen zij zich daarvoor na haar aankomst in het gebouw van de raad van ministers tegenover premier Pengel verontschuldigde, wees deze het excuus met een luch tig gebaar van de hand en zei, dat men in Suriname wel meer Laat was. Opvallend was het, dat in de San to Boma-polder vele Nederlandse vlaggen wapperden en dat de Suri naamse vlag slechts hier en daar hing. „De Surinaamse vlag is moei lijk te krijgen", zei de projektbeheer- der desgevraagd er haastig aantoe- voegend, dat hier niets politieks ach ter gezocht moet worden. (Zoals wel licht bekend wordt de Surinaamse vlag bestaande uit een wit veld met vijf sterren van verschillende kleuren door een deel van de Surinaamse be volking niet erkend). De prinses werd ongewild nog even betrokken bij een politieke demon stratie toen enkele Creoolse bewoners haar auto aanhielden om haar een cadeau aan te bieden. Tevens werd Vier miljard was maar 150 gulden John Perring, een 55-jarige musicus uit Chicago, die naar Londen was gekomen om een bedrag op te eisen van ruim 4 miljard gulden, dat de Bank van Engeland hem naar zijn zeggen schuldig was, is giste_ ren weer naar huis vertrokken in het besef, slechts 150 gulden op zijn tegoed te hebben. Per- ring zegt, ruim 160.000 dollar te hebben besteed voor een onderzoek om aan te kunnen tonen, dat zijn overgrootvader ruim 200.000 gulden op de bank had staan, een bedrag, dat door de rente in al die jaren zou zijn aangegroeid tot een waar fortuin. Functionarissen van de bank hebben hem echter mee gedeeld, dat zij zich ervan over tuigd hadden, dat het tegoed op naam van Perring nauwe lijks 150 gulden bedroeg. Ove rigens schijnt de „onfortuin lijke" John het er niet bij te willen laten zitten. Hij is van plan, in juni naar Londen te rug te keren. Informateur Schmelzer heeft maandagochtend de fractievoorzitter van de VVD, mr. Geertsema ontvangen. De beide politici waren wel wat verrast, toen behalve de „officiële" persfotografen ook nog de 13-jarige Ed Apol namens de schoolkrant van de Determineerschool in Den Haag een plaatje kwam schieten. De jonge collega van onze fotograaf bracht het er evenwel goed af! Op de rijksweg nabij Willems oord (Overijssel) is gisteren de 21- iarige heer R. H. J. Huinink uit Lich tenvoorde met zijn auto tegen een boom gereden en op slag gedood. de prinses een papier overhandigd waarin de bewoners zich beklaagden over de minister van landbouw, vee teelt en visserij, de heer Harry Rad- hakishun. Zij voelden zich achterge steld bij de Hindostaanse bevolkings groep. Met het opschrift: „Wij zijn er ook nog", beklemtoonden zij, dat ook zij gaarne de prinses wilden hul digen en dat deden zij- dan ook met geestdrift. Slootwater in radiator Later moest de auto van de prinses nog een keer stoppen; ditmaal om die radiator van de grote zwarte Cadil lac gelegenheid te geven af te koe len. Met een emmertje werd water uit de sloot langs de weg gehaald en nadat het euvel was verholpen werd de reis voortgezet. De dag werd be sloten met een galadiner in het gou verneurshuis. In het Belgische Lommei is gis teren de 24-jarige Rotterdamse ma troos A. J. M. Goossens bij een ver keersongeluk om het leven geko men. Bij het monument op de Woeste Hoeve, in de omgeving van Apeldoorn, zijn maandag de 117 verzetsstrijders' herdacht, die daar gefusilleerd werden na een aanslag op Rauter. De foto geeft 'n overzicht van de herdenking. Een beeld van de ongeregeldheden in Selma (VS), waar zondag enkele honderden negers betoogden voor het kiesrecht. De demonstranten hadden aangekondigd, dat zij naar het 80 km. verder gelegen Montgomery zouden marcheren, doch korte tijd na hun vertrek uit Selma werden zij door met wapenstokken en traangas ge wapende staatspolitie opgewacht en uiteengedreven. Een veertigtal demonstranten moest met hoofdwonden in een ziekenhuis worden opgenomen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7