HOOFDSCHOTEL? VLEES! H et mm Rode Kruis „Rijnland" had succesvol jaar Gasunie nu sneller bij leidingbreuken Dagelijks bestuur bedrijfsgroep N.S. N.B.V. afgetreden Nog tienduizend buitenlandse arbeiders nodig Europese banken betrokken bij Japans faillissement Oplichter door marechaussee op Schiphol gepakt STOP* KSTOP 4-1 Aetherklanken DINSDAG 9 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gisteravond werd in „het Witte Huis" te Oegstgeest de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de afdeling Rijnland van het Ned. Rode Kruis. Deze afdeling omvat de gemeenten Rijnsburg, Wassenaar, Warmond, Voorhout en Oegstgeest. De voorzit ter, burgemeester B. N. Koomans (Rijnsburg) sprak een woord van welkom, waarin hij een aantal acti viteiten van het algelopen jaar onder de aandacht bracht o.a. de samen werking tussen de Rode Kruis Co lonne van de Duitse plaats Geisweid en de Colonne Rijnland. Dr. Timmers commandant van de colonne heeft zijn functie vacant gesteld. Dr van Delft, wonende te Valkenburg, is in principe bereid gevonden zijn colle ga op te volgen. De heer Harmsen gaf een uitvoerig overzicht van de activiteiten in zijn punctuele jaarverslag. Het ledental bedroeg per 31 december 1964: 2273 ledien. „Tocfe ben ik van mening, dat de aanwas van het ledental geen ge lijke tred houdt met de uitbreiding van de gemeente Oegstgeest", aldus de secretaris, die moeilijkheden voor het verkrijgen van medewerkers voor een grootscheepse ledenaktie onder ogen zag. Ten bate van het welfare- werk is er een geslaagde verloting geweest. Voor het 2e Henry Dunant- huis werd een bedrag van 500 gulden beschikbaar gesteld!. 5 Patiënten uit de afdelingen hebben vorig jaar een onvergetelijke boottocht gemaakt met de Henry Dunant. Ook dit jaar zul len wederom 5 patiënten in de gele genheid zijn een vakantie door te brengen aan boord van het Rode Kruis-vaartuig dat 14 juni vanaf de Havenkade te Leiden zal vertrekken. De debarkatie zal 19 juni d.o.v. plaats hebben. De stichting „Flora" heeft vorig jaar aan boord van genoemd schip voor een uitbundige bloemen versie ring zorg gedragen. De Rode Kruis- kollekte '64 heeft een totaal bedrag opgebracht van 3735 gulden, waarbij vooral die opbrengst van de gemeente Voorhout zeer verheugend was. De afdeling Jeugd Rode Kruis heeft deelgenomen aain een internationaal concours te Den Haag en aan wed strijden te Wassenaar. De gemeente Rijnsburg ontving 'n 30-tal Rode Kruis Colonmeleden uit Geisweid, terwijl 38 colonneleden van Rijnland een tegenbezoek .in Duits land brachten, hetgeen de sfeer zeer ten goede is gekomen. Ook dr. Held en dr. Timmers hebben de stemming in de colonne het afgelopen jaar ver beterd en gestimuleerd. Resumerende noemde de secreta ris het afgelopen jaar een intensief Rode Kruis-jaar. Hij zag 1965 dan ook met optimisme tegemoet. De penning- meesteresse Jkrv. van Heurn gaf 'n Bioscoopnieuws Trianon: Gejaagd door de wind (14 jr.) Dag. en zondag: 2.00 en 7.30 uur. Rex: Samson tegen de piraten (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Camera: James Bond contra Dr. No. (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uui Lido: Hebzucht in dé zon (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Winnetou 't grote opperhoofd (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: De nacht van de Leguaan (18 jr). 3e succesweek Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur overzicht van de financiële gebeur lijkheden. Het eindigde met een na delig saldo, maar het totaal >an mid delen ziet er rooskleurig uit. De leden van de kascommissie wa ren niet aanwezig, doch gaven schrif telijk te kennen dat alles tot in de puntjes was verzorgd en klopte. De penningmeesteresse werd gedechar geerd en die kascommissie, de heren Parmemtier en J. A. Bouland herko zen. De voorzitter stak een pluim op de hoed van mevr. Stapensea voor het vele sukses, dat zij weet te berei ken met het welfarewerk. (Br zijn thans 12 welfarewerksters in de af deling, die de voortdurende zorg heb ben voor een 19-tal patiënten). Ook sprak burgemeester Koomans woorden van dank tot de heer Pan huizen voor zijn inspanning welke hij zich had getroost bij de organi-, satie bij de boottochten. Mevr. To Bockholt, die bijzonder veel heeft gedaan voor het Jeugd Rode Kruis is vertrokken naar Hil versum. Hierdoor is er een vacature ontstaan te Voorhout, waarin men zal trachten te voorzien. De voorzitter deelde tot slot mee dat de Rode Kruis- kollekte dit jaar word gehouden op 4 en 5 juni. Na ervaringen bij Nijkerk op 7 februari De Nederlandse Gasunie heeft maatregelen genomen om als er een breuk in een aardgasleiding is ont staan direct dat deel van de pijplei ding af te kunnen sluiten. De minis ter van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Nederhorst (PvdA) over de breuk, die zich op 7 februari voordeed in de gasleiding in de buurt van Nijkerk. Het gas stroQjnde een half uur langer uit het lek dan nodig was, doordat een storingsploeg van de Gasunie het mobilofooncontact met het bewakingscentrum te Deventer verloor, waardoor de ploeg niet naar de juiste plaats van de leidingbreuk kon worden gedirigeerd en zelf een half uur moest zoeken. Storingsploegen van de gasunie zijn gestationeerd te Heerenveen, Hogeveen, Gouda, Boxtel en Schin- nen, terwijl bovendien in Zeeland een ploeg beschikbaar is. Naarmate het aardgasnet zich zal uitbreiden, zullen meer storingsploegen worden ingesteld. Het voltallig dagelijks bestuur van de bedrijfsgroep Spoorwegen van de Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel (NBV) is afgetreden. Oorzaak van dit aftreden is de verdeeldheid die tot uiting is gekomen bij de be handeling van de cao-voorstellen voor het NS-personeel. Zoals bekend kon de NBV zich niet met deze voorstellen verenigen, in tegenstelling tot de Katholieke en Christelijke bonden van vervoerper soneel. De cao-voorstellen zijn vorige week zonder de goedkeuring van de NBV-vertegenwoordigers in de per- soneelraad van de Nederlandse Spoorwegen ingediend bij de stich ting van de arbeid. Het afgetreden bestuur is van oordeel dat het geen verantwoordelijkheid kan dragen voor de uitvoering van deze cao (voorstellen). Het Nederlandse bedrijfsleven heeft dit jaar zeker nog tienduizend arbei ders uit het buitenland nodig. Omdat het verloop onder hen groot is doet Nederland er verstandig aan drie maal zoveel dus dertigduizend arbeiders te werven, zo menen des kundigen van de Europese Economi sche Gemeenschap. Eind 1964 werk ten 8000 buitenlandse arbeiders in Nederland. In een verslag over de arbeids markt in de landen van de Zes gaan de deskundigen er van uit dat er geen schommelingen in het conjunc tuurverloop zullen optreden. Weinig ontspanning. Veel ontspanning op de Neder landse arbeidsmarkt verwacht men in Brussel niet. Na de eerste maan den van dit jaar is een zeer beperk te ontspanning mogelijk, maar dat alleen als een reële loonstijging kan worden vermeden. Nederland is niet het enige land met een tekort aan arbeiders. Van de landen, aangesloten bij de Zes, heeft alleen Italië een overschot van 250.000 man. Het aandeel dat Italië levert aan het leger van arbeiders, dat over de eigen landsgrenzen werkt, loopt ge stadig terug. De werving schijnt in Italië steeds moeilijker te worden. Banque Lambert in Brussel als mede de Britse banken Chartered Bank en Bank of London and South America zijn betrokken bij het be langwekkendste faillissement in Ja pan sedert het eind van de oorlog, n.l. bij het faillissement van de staai- onderneming Sanyo Special Steel Company, dat de groeiende moeilijk heden van de Japanse industrie il lustreert. In tegenstelling met het buiten gewoon grote optimisme, dat de laat ste jaren in ontstaan door de „won derbaarlijke" gang van de economi sche ontwikkeling van Japan, is in februari het recordaantal van 521 Japanse bedrijven failliet gegaan en voor maart verwacht men, dat het cijfer de 600 zal benaderen. Door het rijden met te hoge snelheid is zondagavond in de ge meente Culemborg om ongeveer elf uur een auto te water geraakt met drie inzittenden. Een van de inzit tenden, een zeventienjarig meisje uit Culemborg, is hierbij door verdrinking om het leven gekomen. NIEUWE C.A.O. VOOR DE LANDBOUWAMBACHTEN In de sociale commissie landbouw- ambachten is overeenstemming be reikt over een nieuwe c.a.o. Overeen gekomen is een loonsverhoging van 1272 cent per uur, invoering van de 45-urige werkweek, en vervanging van de bestaande toeslagen voor al lerlei werk door een stelsel van prestatietoeslag. In de nieuwe over eenkomst zijn de bestaande loonge- bieden samengevoegd. Geknoeid met cheques Op Schiphol is gisteren door de marechaussee in samenwerking met de politie van het Amsterdamse bu reau Warmoesstraat een 23-jarige in ternationale inbreker gearresteerd. De uit Bremen afkomstige J. J. B., van beroep coupeur, drukte zondag avond de portier van het Victoria- hotel te Amsterdam enige valse tra- vellercheques in de hand. De portier kreeg echter argwaan en belde de politie, toen de man zei, dat hij de •cheques, die een gezamenlijke waar de hadden van ongeveer 500 gulden, bij hem wilde inwisselen, omdat hij naar Schiphol moest en geen tijd meer had om naar de bank te gaan. De Amsterdamse politie lichtte aan de hand van de door de portier ver strekte gegevens de marechaussee op Schiphol in, die de verdachte arres teerde. B. doorkruist al sinds vorig jaar oktober het Europese vasteland. Voor zijn zwerftochten heeft B. lange tijd in een Duitse gevangenis doorge bracht. MILJOENENTRANSACTIE TUSSEN RIJK EN DEN HAAG Overeenstemming is bereikt tus sen het Rijk en de gemeente Den Haag over de verkoop van bouwter reinen, ongeveer 100.800 vierkante meter, in de Haagse wijk Bezuiden- hout. Uitgaande van thans bekende gegevens betaalt de staat voor het gehele pakket f 140.833.000. In zes kavels zal de grond in de loop der jaren worden verkocht tegen de kos tende prijs. De gemeente moet de kavels bouwrijp maken. De eerste kavel kan de staat thans afnemen. De prijs hiervoor is becijferd op f 16.229.594,92. Het gemeentebestuur van Den Haag stelt de gemeenteraad voor de regeling met het Rijk over de pro- duktie en de kostenprijsberekening aan te gaan en om tevens de eerste kavel te verkopen. BRAND BRENGT STAGNATIE IN PRODUKTIE FABRIEK Een felle brand, die gistermiddag is uitgebroken in een partij garen in de droogtunnel van de Nederlandse Cocosfabriek n.v. te Apeldoorn, heeft aanzienlijke schade aangericht. Bij deze brand ging niet alleen een hoe veelheid grondstof verloren, doch werd ook de droogtunnel, een vitaal onderdeel van het bedrijf, zodanig beschadigd, dat het produktieproces grote stagnatie zal ondervinden. De Apeldoomse brandweer rukte om streeks half vijf met zes wagens uit en was tegen acht uur de brand meester. Zij werd in haar blussings- werk gehinderd door de enorme rookontwikkeling. Het bedrijf is ver zekerd tegen brand- en bedrijfs schade. H RFD BANC )- ROOSENDAAL (Advertentie) 6ANGETJE TIL. 23005 (Advertentie) WOENSDAG 10 MAART 1965 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. Aansluitend: Ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Grammofoonmuziek. 7.25 Van de voorpagina, praatje. 7.30 Lichte grammofoonmuz. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.15 Lichte grammofoonmuziek en reportages. 8.50 Ochtendgymnastiek v. de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Stereo: Klas sieke orkestmuz. (opn.). 9.35 Water standen. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Romantische amuse- mentsmuz. (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 12.10 Hobo en piano: Moderne muz. (opn.). 11.22 Voor het platteland. 12.27 Medede lingen t.biv. land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Orgelkwartet. 12.55 Actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Stereo: Licht instrumentaal sex tet. 13.45 Gesproken portret. 1.400 Voor de jeugd. 15.00 Voor de zieken. 15.30 Reportage van de voetbalwed strijd Vasas Györ-DWS in de kwart finale van het tournooi om de Euro- pa-cup. (Om 16.15 Nieuws). 17.20 Lichte orkestmuziek (opn.) 17.50 Overheidsvoorlichting: Geven en ne men. Tips voor en van weggebrui- kesrs. 18.00 Nieuws. 18.15 ActuaJdtei- ten. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. Spreker: De heer Koekoek, Voorzitter van de Boeren Partij. 18.30 Taniga-Rumba orkest en zangsolisten. 19.00 Voor de kinderen. 18.10 Jazz muziek. 19.30 Artistieke staalkaart. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Dansor- kest en zangsolisten (opn.). 20.40 De sohaduw, hoorspel. 21.15 Stereo: Bos ton promenade-orkest: amusements muziek (opn.). 22.05 Lichte orkest muziek. 22.10 Nieuws. 22.40 Franse chansons. 22.55 Tussen stilstand en beweging, lezing. 23.10 Pianorecital: klassieke muziek (opn.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 m. 1007 kc/s 7.00-24.00 NCRV NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Mo derne- en semi-klassieke muz. (gr.). 7.30 Nieuws en herhaling SOS-be- riohten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Geestelijke liederen (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Lich- grammofoonmuz. en praatje. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke orkestmuz. (gr.) 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liede ren (opn.) 11.30 Lichte grammofoon muziek. 11.50 Twaalfuurtje, cabaret- programma. 12.05 Meisjeskoor en licht instrumentaal kwintet. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Variant: ons radiosnelbuffet. 13.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 14.00 Boe ren burgers in Buitenveen, hoorspel (herhaling van 4 maart j.l.). 14.30- Klassieke piaonomuziek (gr.) 14.50 Klassieke orkestmuz. (gr.) 15.50 Bij- belvertelilmg v. die jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Eurojazz ''opn.) 17.45 Militair orkest (gr.) 18.10 Geestelijke Liederen uit de 16e en 17e eeuw (opn 18.30 Het spectrum: nieuws uit de prat. christelijke organisaties. 18.45 Nieuwe grammofoonplaten. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radio- krant. 19.30 Leger des Heilskwairtder (gr.) 19.45 Klassieke pianomuz. (gr). 20.00 Bidstond voor het gewas en ar beid (Chr. Geref.) 21.00 Oude ka mermuziek (gr.). 21.10 Operamuziek (opn.). 22.25 Sport in 't kort .22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Bariton en piano (gr.) klas sieke liederen. 23.10 Leven om te spreken - spreken om te leven, ge sprek. 23.35 Lichte grammofoonmuz. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I NTS: 1505 Voetbalreportage Vasas Györ-DWS. NTS: 17.00 De Verrekij ker, internationaal jeugd journaal VPRO: 17.10-17.45 Voor de jeugd. NTS: 18.00 Herhaling van de repor tage van de wedstrijd Vasas Györ- DWS. 19.00 Teleac: Televisie-acade mie. NCRV: 19.30 Barend de Beer, film voor de jeugd. 19.35 De Beverly Hillbillies, TV-film. NTS: 20.00 Jour naal. NCRV: 20.20 Pa Pinkelman en tante Pollewop, beeldverhaal. 20.25 Actualiteiten. 20.50 Een tegen allen, quiz. 22.20 Bouwen en bewaren in Oirschot, documentair programma. NTS: 22.25 Jouraaa. 22.30-23.10 Te leac: Televisie-academie. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. VPRO: 20.01 Voetangels en klemmen, documents i re. 20.15 Concert voor jonge mensen 21.08 De tijd der Heidenen, speelfilm (22.10) A. ARNEGELT 6 - „Ja dat zou mogelijk zijn. Want eerst dacht ik, dat het een van de dienstmeisjes geweest was, wie in de tuin iets overkomen was". „En uit wellke richting kwam de schreeuw?" „Dat kan ik niet precies zeggen. Alles in aanmerking genomen moet het in de tuin geweest zijn. Ik ben dan ook naar beneden gegaan om te kijken, maar ik heb niets opvallends ontdekt, al heb ik de hele tuin afge zocht". „Wat deed u toen?" „Niets. Ik ben naar bed gegaan en probeerde te slapen." .Waarom hebt u dan niemand in huis door: gewekt om te zeggen wat u gehoord had?" „Waarom? de mensen waren allemaal doodmoe en ik had beneden niets verdachts gezien". „Hebt u nog verder iets gemerkt?" „Nog 'een ding". Tante Bertha begon langzamer te praten, misschien omdat haar broer haar doordringend aankeek, tegelijk smekend en benevelend. Ze onder drukte een zucht en ging verder: „Ik was al even in bed, zonder te kunnen slapen, toen ik stappen in de tuin scheen te horen. Ik stond op en keek naar buiten. Toen zag ik een vreemde man, die over het kiezel pad naar de laan liep". „Hoe weet u dat het een vreemde was. Heeft u zijn gezicht gezien?" „Nee, maar zijn gestalte en gang waren mij vreemd". „De chauffeur moet vannacht hei melijk het huis verlaten hebben. Kan hij het niet geweest zijn?" „Nee, Johan was het zeker niet. Dat is een oude man. En degene, die ik heb gezien was beslist nog jong." „Wat gebeurde er verder. „Niets, hy ging weg. Toen ben ik weer gaan liggen en sliep spoedig in." In de stilte die op haar woorden volgde klonk een diep zucht. Tante Bertha wist van wie die zucht kwam. Maar zij durfde haar broer niet aan te kijken. Na tante Bertha moest Rosemarie verhoord worden, maar het bleek dat de jonge vrouw niet in staat was de tot haar gerichte vragen volle dig te verstaan en te beantwoorden. Of zij zweeg, of zij stamelde een nauwelijks verstaanbaar „Ik weet 't niet". Toen de commissaris haar de woorden voorhield, die ze gezegd had, toen ze was bijgekomen, keek ze hem zonder begrip aan en zweeg. Dr. Regius gaf voorlopig de on dervraging op. Het zou gauw blijken of de vreemde toestand, waarin de jonge vrouw zich schijnbaar bevond, een gevolg was van de tragische ge beurtenissen, dan wel een handig opgevoerde komedie om lastige vra gen te ontgaan. Rosemarie werd dus met rust gelaten en de andere huisbewoners kwamen aan de beurt. Het personeel wist niets van belang te vertellen. De keukenmeid en het kamermeisje die in huis sliepen, hadden helemaal niets gehoord. Martin was tweemaal wakker geworden, r"L De eerste keer was hij plotseling door een onverwacht la waai wakker geworden, de tweede keer leek het of in de kamer naast hem schreden op en neer gingen. Hij sliep met de verdwenen chauf feur in het poortgebouw, waar in het sousterra in de huisbewaarders, de familie Benedict woonden. Ook die verklaarden volstrekt ndets bijzon ders gehoord te hebben in de afge lopen nacht, ofschoon zij al oud wa ren en licht sliepen. „Maar dan zou u die schreeuw toch hebben moeten horen, waar juffrouw Waldstaetten zo van ge schrokken is?" merkte de commis saris op, die het gedrag van de Be nedict wat vreemd vond. Maar ze zeiden meteen weer be slist dat ze niets gehoord hadden. Met dezelfde vraag richtte de com missaris zich tot de heer des huizes. Ook deze verklaarde niets te heb ben gehoord. „Ik slaap trouwens zo vast, dat ik niet gemakkelijk van iets wakker word', zei hij. Hoofdschuddend keek de commis saris op het vel papier, dat met no tities bedekt was. „In het poort gebouw moet toch nog iemand wo nen?" vroeg hij Waldstaetten. „Ja, een meneer Scapatelü, aan wie ik pas een kamer verhuurd heb." „Waarom is hij niet hier?" .Mijnheer Soapatelli geeft lessen in vreemde talen en daarom moet hij 's morgens vroeg die deur uit. Ook van daag is hij weggegaan voordat de moord ontdekt werd." „Hoe laat komt hij gewoonlijk te rug?' „Voor zover ik weet pas tegen de avond. Hij geeft privélessen en eet tussen de middag in de stad, waar het hem het beste uitkomt." Daarmee was het verhoor van de huisbewoners geëindigd. De commis saris verliet met de andere heren het huis, na te hebben gelast, dat het lijk van dir. Burghauser naar het instituut voor gerechtelijk on derzoek moest worden overgebracht. In het voorbijgaan viel zijn blik nog eens op de jonge vrouw, die nog altijd geheel versuft naast haar tante zat en wezenloos voor zich uit staarde. Vittorio Scapatelli stond voor dc rechter van instructie. Hij was va: middelisiutijge grootte en had ee smail, geelachitg gezicht, waarin d. koolzwarte ogen rusteloos heen e; weer gingen. „Of ik heb horen schreeuwen? Ne geen enkel geluid, geen zuoh Niets". „Slaapt u erg vast?" „Als een beer. Als iemand de he" dag op de been is, dan moet hij d. naohts wel vast slapen". „Heeft u de vermoorde dr. Bun. hauser gekend?" De beweeglijke ogen van de he: Scapatelli schoten nog onrustig, heen en weer. „Ik, nee. Hoe zou hem moeten kennen? Ik ben nog v mijn leven niet ziek geweest en verkeer niet in zijn kringen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2