3)e fceidwOou/tcmt Arabische landen beraden zich op breuk met BONN Felle aanval van Nasser Na onderhoud van 4% uur met V.V.D.-leidsman DINSDAG 9 MAART 1965 56e JAARGANG No. 16.469 Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BUKEfUl PAPENGRACHl 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ERHARD: NEMEN WAT KOMT. Telet 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w., 3.35 p mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes 1,75 „De Duitse bondsrepubliek heeft door haar politiek van verraad laten blijken, dat zij het ergste imperialistische land is en dat zij het neokolonialisme vertegenwoordigt. Dat land doet alsof het een on afhankelijke staat is, terwijl het sinds het einde van de laatste oor log bezet is door de Engelsen, Amerikanen en Fransen", zo heeft president Nasser van Egypte gisteravond in een toespraak te Assioet verklaard. Het Egyptische staatshoofd zei, geen enkel commentaar te zullen geven op het communiqué van de regering in Bonn, waarin aanknoping van diplomatieke betrekkingen met Israël tegemoet wordt gezien, want „de Arabische landen moeten in deze kwestie een gemeenschappelijke houding bepalen". zweet en strijd", zo zei de president, met een variant op Churchills be roemde uitspraak. De vertegenwoordigers van de Arabische landen in de Arabische Liga zijn vandaag in Cairo bijeen gekomen om het Westduitse besluit diplomatieke betrekkingen met Is rael aan te knopen, te bespreken. Koning Hassan niet naar Bonn Koning Hassan van Marokko heeft besloten zijn officiële bezoek aan West-Duitsland, dat 16 maart zou beginnen, af te gelasten. In een com muniqué van het Marokkaanse mi nisterie van voorlichting wordt ge zegd, dat het bezoek van de koning in de huidige omstandigheden niet kan plaats hebben. „De Syrische regering zal haar di plomatieke betrekkingen met West- Duitsland verbreken zodra de rege ring in Bonn Israel erkent en betrek kingen met dat land aanknoopt", zo heeft in Damascus de Syrische mi nister van voorlichting, Zeytoen, ver klaard. De speciale afgezant van bonds kanselier Erhard, dr. Kurt Birren- bach, is in Jehuzalem zijn bespre kingen begonnen met vertegenwoor digers van de Israëlische regering. Het overleg wordt met de grootst mogelijke geheimhouding omgeven. Men weet niet, op welke plaatsen de besprekingen worden gehouden en ook niet wie er van Israëlische zijde aan deelnemen. Oppositie in Israel is tegen De nationalistische „Heroeth" - partij, de grootste oppositiepartij in Israel, heeft in het parlement een dringende motie ingediend, waarin verzocht wordt het Westduitse ver zoek inzake de totstandbrenging van diplomatieke betrekkingen tussen beide landen af te wijzen. Bondskanselier Ludwig Erhard heeft gisteravond in Bonn verklaard, dat als er consequenties mochten voort vloeien uit de Westduitse politiek inzake het Midden-Oosten „wij ons dan schrap moeten zetten en nemen wat komt". De kanselier sprak tot leiders van zijn christen-democrati sche partij, terwijl in Bonn de be richten binnenkwamen over vijan dige Arabische reacties op West- Duitslands aanbod aan Israel. INFORMATIE IN HOPE •Ai WESTDUITS- ISRAELISCH OVERLEG BEGONNEN In zijn toespraak, gehonden in het kader van zijn campagne voor her kiezing als president, verklaarde Nasser nog, dat de Arabische eenheid de weg is naar „de bevrijding van Palestina". „Wij zullen Palestina niet Via een rode loper betreden maar via land dat doordrenkt is met bloed", zo zei hij. „Wanneer wij over Palestina pra ten moeten wij denken aan 1948 en wat toen gebeurde". (Toen in 1948 de staat Israel werd uitgeroepen de den zich hevige militaire botsingen voor tussen Israel en omliggende Arabische landen). De weg die naar bevrediging van de aspiraties der Arabieren leidt is er een van „bloed, OOSTENRIJKER VERKOCHT VROUWEN AAN ARABIEREN Interpol is ingeschakeld bij 't zoe ken naar twee Nederlandse vrouwen, die door toedoen van een Oostenrijk se ronselaar verstrikt zijn geraakt in in de netten van handelaars in blan ke slavinnen. De politie van Graz heeft een Oos tenrijkse elektricien, Konrad Otter (36), gearresteerd op beschuldiging van ontvoering van vrouwen naar Arabische landen. In zijn zakagenda stonden de namen van 24 vrouwen, onder wie vier Westduitse en de twee Nederlandse. De elektricien, die twee maal getrouwd is geweest, zou zijn eigen echtgenotes voor een hoop geld aan rijke Arabieren hebben verkocht. Otter liet zich van zijn eerste vrouw scheiden, trouwde opnieuw en nam zijn vrouw mee naar Koeweit. Vol gens de politie bedreigde hij haar met de dood, als zij weigerde hem te gehoorzamen. Otter werd betrapt bij een poging om een nieuw slachtoffer voor zijn „organisatie" aan te trek ken. WELKE PARTNER? Een VAN DE ZAKEN die in deze fase van de kabinetscrisis, spe ciaal nog door de verklaringen op het congres van de Partij van de Arbeid op vrijdag en zaterdag j.l. zeer duidelijk zijn geworden, betreft de niet te onderschatten moeilijke aard van een eventuele samenwer king met de socialisten. We hebben in deze korte beschouwing niet een pleidooi voor of tegen die samen werking op het oog, reeds niet om dat de keuze van een (andere) part ner middenin de informatie-activi teiten van drs. Schmelzer niet op portuun kan worden geacht Wel echter een objectieve overweging van de wijze, waarop men naar onze mening de afweging van de keuze onder de thans gegeven omstandig heden dient te plegen. WIJ BEDOELEN, dat het vooral elke belangstellende luisteraar naar de slotrede van dr. Vondeling op het PvdA-congres moet zyn op gevallen, hoe deze socialistische voor man op zijn plaats uiteraard vol komen terecht en begrijpelijk een fikse reeks eisen heeft gesteld voor een wijziging en/of ombuiging van het beleid, zoals dat totnogtoe door het kabinet-Marijnen werd gevoerd. Bij een eventuele wens tot veran dering van politieke partner zou men dienovereenkomstig niet alleen de vraag moeten stellen, of aan al die eisen wel kan worden tegemoetge komen om de instemming van de nieuwe tochtgenoot te winnen, maar evenzeer of men daartoe nu kan overgaan, gezien de half verreden rit van deze parlementaire periode en de tijdsduur, die met een ingrij pende wijziging van het kabinets program van thans zou zijn gemoeid. IN DE REDE van de heer Vonde ling klonk in de eerste plaats weer een stuk aandrang op socialisatie door, met name ten aanzien van de aardbodemschatten, zoals ons die de laatste jaren ter beschikking zyn ge komen en waarvan speciaal 't aard gas de socialisten vanwege het door de regering gevoerde „particuliere beleid" dwars zit. Voorts heeft de PvdA-fractievoorzitter uiteraard niet nagelaten zijn eigen initiatief-voor stel tot het brengen van de prijzen voor onroerend goed onder de wet telijke prijsbeheersing te brengen bij de claims van zijn partij te voegen, alsmede netelige zaken als die van de ontwikkelingshulp, de ruimtelijke ordening en de wegenaanleg. En ver der nog: de sportaccommodatie en recreatie-voorzieningen, water- en luchtverontreiniging en fiscale po litiek. 1JET IS NATUURLIJK zonneklaar, dat elke partij in de oppositie hoog van de toren blaast, dat de regeringsgezinde groepen genoegen nemen met een onvolkomen beleid en dat er wanneer zij het voor 't zeggen zou hebben of krijgen heel wat meer zou dienen te gebeu ren. Dat is deels politieke bluf, deels een stuk onderhandelingstaktiek en niet altijd van de beste soort. Ook de PvdA moet uiteraard heel goed weten, dat van al hun eisen slechts een deel zou kunnen worden verwe zenlijkt, wanneer haar vertegenwoor digers een plaats in het kabinet zou den innemen. Dat is overduidelijk gebleken in de periodes, dat er wél socialisten aan de regering deelna men. Ook toen moest met compro missen worden gewerkt en ook toen was er natuurlijk niet voldoende geld en mankracht om alle desiderata te verwezenlij ken. MAAR EEN reële overweging is het in de gegeven omstandig heden natuurlijk wel, dat de PvdA zou op haar een beroep tot mee- regeren moeten worden gedaan gereed staat om haar huid niet voor een appel en een ei van de hand te doen. Wie de eisen van de heer Von deling met een korreltje zout belieft te savoureren, houdt in alle geval nog voldoende over om te ervaren, dat bedoelde prijs gepeperd zal zijn. En by die overweging komt men dan weer op de bovenbedoelde meditatie. Deze bezwaren moeten uiteraard worden overwonnen," wanneer de (andere) keuze noodzakelijk zou blijken te zijn. Maar niet dan na een grondige balans-opstelling. We menen, dat op deze vergelijking ook de voorzitter van de KVP eind vo rige week heeft gedoeld, toen hij tegen lichtvaardige kreten waar schuwde. De informateur, de heer Schmel zer, is nog steeds bezig zich te laten voorlichten over de mogelijkheden, de kabinetscrisis „in der minne" op te lossen. Daarvoor was de liberale fractie leider mr. Geertsema gisteren vier eneenhalf uur bij hem, waarna de KVP'er Van der Ploeg slechts twee uur nodig had. Dit is wel te begrij pen, omdat drs. Schmelzer als frac tievoorzitter van de KVP bijzonder goed op de hoogte is van de stand punten van zijn partygenoten. Gisteravond is tenslotte nog de anti-revolutionaire fractievoorzitter de heer Smallenbroek bij hem ge weest en vanochtend kwam de christelijk-historische mr. Beernink de rij sluiten. STRIJD TEGEN DE ARMOEDE OP SICILIË De Italiaanse maatschappelijke her vormer Danilo Dolci en een aantal medewerkers hebben gisteren een hongerstaking van 48 uur beëindigd, die werd gehouden om kracht bij te zetten aan de eis tot het bouwen van een dam in 't kader van bevloeiings werken, die meer welvaart moeten brengen in het door armoede geteis terde midden-Siciliaanse gebied van Roccamena. Anderen stonden onmiddellijk ge reed om de hongerstaking voort te zetten. Onder hen bevonden zich vier burgemeestervan dorpen uit het gebied van Roccamena twee chris ten-democraten en twee communis ten Peter Mioule, de secretaris van het Britse, tegen kernbewapening gekante „Comité van honderd" en een Zweed. Op openbare gebouwen in Rocca mena zijn zwart-onfrande aanplak biljetten aangebracht, waarop te le zen staat „Zonder water zullen wij sterven" en „Wij hebben genoeg woorden gehoord, wy willen nu da den". „Nog wat ruimte". „Ik geloof wel dat er nog wat ruimte is", zo zei de heer Van der Ploeg gisteravond. Deze ruimte zal moeten blijken uit datgene wat de fractieleiders de informateur kunnen melden na het overleg met hun frac ties. Dat zal voor drs. Schmelzer het mateAaal moeten opleveren om een synthese op te maken. In dit geheel was er gisteravond veel belangstelling voor een televisie praatje van het christelijk-histori sche Tweede-Kamerlid dr. H. A. Schuring, die nog eens het standpunt van zijn partij weergaf en vervol gens enkele interessante technische moeilijkheden aanroerde. Volgens dr. Schuring is het denkbaar dat er een zekere marge wordt gelaten voor het toelaten van nieuwe zend gemachtigden wat betreft het aan tal leden of sympathiserenden. Over twee jaar groter mogelijkheden. Ook wees dr. Schuring erop, dat over twee jaar honderd zenduren op de televisie per week beschikbaar zullen zijn, zodat de mogelijkheden dan ook zoveel groter zullen zijn. Deze mogelijkheden zijn ook al eer der door de liberalen aangewezen. De belangen van de pers zal men volgens dr. Schuring nauwkeurig in het oog moeten houden. „Het moet echter mogelijk zijn om de technische moeilijkheden de baas te worden, maar dan moet men niet vanuit bepaalde partijen bij voor baat een compromis onmogelijk ma ken", aldus dr. Schuring, die hier mee waarschijnlijk het oog had op de anti-revolutionairen en de libera len, wier standpunten het meest uit eenlopen. De toestand van de aartsbisschop van Chicago, kardinaal Meyer, die óp 25 februari aan een gezwel in de hersenen werd geopereerd, is zeer slecht. Volgens de behandelende art sen reageert de patiënt niet op de behandeling die hjj sinds de operatie krijgt. De kardinaal wordt vandaag 62 jaar. In zijn werkkamer aan het Plein 1813 in Den Haag, ontving de kabinets informateur, drs. W. K. N. Schmelzer, maandagmiddag zijn partijgenoot, de heer C. J. van der Ploeg, plv. fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer. Oorlogsmisdadiger HERTOG VAN WINDSOR vermoord door OPNIEUW GEOPEREERD De 70-jarige hertog van Windsor is voor de tweede maal geopereerd aan zijn linkeroog, waarvan het net vlies losgeraakt is. Hij gaat goed vooruit, zo is gisteren meegedeeld door het ziekenhuis in Londen waar in hij wordt behandeld. Elf dagen geleden was de hertog voor de eerste maal aan zijn oog aandoening geopereerd, deze tweede operatie is vorige week dinsdag ver richt, aldus het bulletin. vier mannen in opdracht van Joden? De oorlogsmisdadiger Herbert Al- bert Cukurs heeft volgens de politie heftig verzet gepleegd voordat hij in een villa aan de rand van Montevideo werd vermoord. De politie heeft de indruk dat de mannen die deze li quidatie hebben verricht beroepsmis dadigers zijn. Wellicht waren zij van plan geweest Cukurs te ontvoeren. Uit een onderzoek van de politie is gebleken dat de moord werd gepleegd door vier mannen. De politie neemt aan dat deze vier mannen handeliden in opdracht van een groep in Europa wonende joden die zich „Zij diie nimmer kunnen ver geten" noemen. Uit Hamburg in West-Duitsland werd gisteren gemeld dat men daar de regering van Brazilië had willen vra gen om die uitlevering van Cukurs en van Viktor Araajs, die tijdens de Duitse bezetting van Letland de lei der van de nazipartij in dat land was. Bij de stam der Trio-Indianen in het dorp Palameu biedt een dorpeling de prinses een „pijl en boog" aan. Koningin naar Zoetermeer en Boskoop H. M. de Koningin heeft het voor nemen in de loop van de maand mei een bezoek te brengen aan enige ge meenten in het gebied tussen Den Haag en Gouda. De ontwikkeling van Zoetermeer zal hierbij in het middelpunt van de belangstelling staan, aldus het 'par ticulier secretariaat van de koningin. Verder zal de koningin de gemeen ten Boskoop, Waddinxveen, Moerka- pelle, Benthuizen, Nootdorp en Pijn- acker bezoeken. RUSTIG WEER Het weer in West-Europa wordt thans beheerst door een ho"~ Yrk- gebied waarvan het centrum z;ch vanochtend bij het Nauw van Calais bevond. Dit hogedrukgebied ver plaatst zich langzaam in oostelijke rich ting en zal morgen boven Noord- Duitsland aankomen. De wind bliift zwak, maar draait naar richtingen tussen zuidoost en zuid. Hierbij is te verwachten, dat de bewolking voor een groot deel verdwijnt en er zich plaatselijk mist vormt. De temoara- turen schommelen 's nachts om het vriespunt, overdag bereiken ze waar den van 5 tot 8 graden. De vorst is in midden-Europa afgenomen, maar het blijft er nog zeer koud voor de tijd van het jaar. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZON. EN MAANSTANDEN 10 Maart: zon op 7.06, onder 18.35; maan op 10.18, onder 2.04. Hoogwaterstanden 10 Maart: v.m. 9.25; n.m. 22.02. KORRELTJE Waar overvloed is, springt men ge makkelijk uit de band.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1