CASTRO gaf Zuid-Amerika sein tot economische hervormingen Kongo's koningen vechten op leven en dood Raymond scheyi ex.- rgggz/gy met (i) VS slaagden er niet in om controle-apparaat te creëren Het meest navrante dokumentdat mi/ ooit onder ogen kwamis ongetwijfeld het jongste rapport van de Inter-Amerikaanse Economische en Sociale Raad. Daarin staat te lezendat de landen van Latijns- Amerika de zo nodige institutionele hervorming niet hebben kunnen realiserenzoals het verkavelen van gronden, het herstel van de door het belasting-beheer begane fouten, het herwaarderen van het openbaar ambt en zelfs niet de strijd tegen het analfabetisme. Dit bewijs van onmacht toont duidelijk aan, dat de „Alliantie voor de Vooruitgang" meer weg heeft van een „Alliantie zonder Vooruit gang". Deze gang van zaken vreesde ik al toen ik - aanwezig bij de geboorte van de alliantie, op de conferentie van Punta del Este (5-17 augustus 1961) - constateerde, dat de Verenigde Staten er niet in geslaagd waren een internationale autoriteit te creëren, die controle zou kunnen uitoefenen op de verdeling van de gelden en de Ameri kaanse hulp ondergeschikt zou maken aan het ten uitvoer leggen van de hervorming. tie ernstig in het gedrang te brengen En in alle gemoedsrust werd Leoni de opvolger van de president Betancourt Als spiegel Fidel met lood in benen In 1961 meende ik, dat de mislukking an de Alliantie het Castrlsme gewel dig in de kaart zou spelen. Maar van daag, nu de grootste plannen, die wer den uitgedokterd door de Kennedy-ploeg in vergetelheid rusten schynt Fidel Cas tro lood ln de benen te hebben. Is het niet veel betekenend, dat tij dens recente presidentsverkiezingen In Chili de marxistische kandidaat zich niet op het Castris me heeft durven be roepen? Wie had voorts durven denken, dat zowel Chili als Bolivia hun diploma tieke betrekkingen met Cuba zouden ver breken, zonder dat ongeregeldheden uit braken? Enkel in Uruguay hebben zich pro-Castro-betogingen voorgedaan. Hoe valt dit te verklaren? Door zich op 1 december 1961 mar xist-leninist te noemen heeft Fidel Cas tro naar ik veronderstel, zijn Latijns- Amerikaanse bewonderaars teleurge steld. Zodoende heeft hy gebroken met de kerk, die in Zuid- Amerika toch nog wel een machtspositie bekleedt en die - wat aan te tekenen valt - sympathiek stond tegenover de economische her vorming van het Castrisme. De kerk, had immers bevestigd, dat deze ,,in de lfln lagen van het kerkelijk standpunt inzake sociale rechtvaardigheid". Met zijn marxistisch-leninistische .ge loofsbelijdenis' heeft Fidel Castro in zekere zin zijn revolutie verraden. Zo lang deze een symbool was van in grijpende hervormingen moest zij op alle progressieve krachten van La- tijns-Amerika een onweerstaanbare aantrekkingskracht uitoefenen. Zij was zelfs aanvaardbaar" in de igen van sommige Amerikaanse leiders an Kennedy zelf zou zich, kort voor zijn dood, als volgt uitlaten: ,,Ik denk dat er geen land ter wereld 1», met inbegrip van de landen, die onder koloniale heerschappij leven, waar de economische kolonisatie de vernedering en de algemene exploitatie zoveel verwoestingen hebben aangericht als in Cuba en dit door de politiek van mijn land tijdens het regime van Batis ta. Ik denk dat wij, zonder er enig be nul van te hebben, de grondslagen van het Castrisme hebben gelegd en de uit bouw ervan hebben bewerkstelligd. De ze opeenstapeling van vergissingen, heeft heel Zuid-Amerika in gevaar ge bracht!" Maar het inschakelen van het niar- xisme-leninisme - een vreemde doctri ne - heeft een verstrakking van het standpunt van Washington met zich ge bracht. In Latflns-Amerika groeide het onbe hagen: men kreeg het gevoel dat Cas tro zondigde tegen de onderlinge soli dariteit. In 1959 werd de Cubaanse lei der in Caracas door een uitzinnig-geest- driftige menigte verwelkomd. Enkele maanden geleden slaagden de Castristen er niet in om in Venezuela - en de ver overing van Venezuela was kenneljjk hun eerste doel - de verkiezingsopera- De Latyns-Amerikaanse progrsslsten spiegelden zich aan het Castrisme: zy herkennen zich echter niet in de mar- xistische-leninistische spiegel, die Cu ba hen vandaag voorhoudt. Dit beeld, werkt bovendien verwarrend: terwijl Cu ba economisch van Rusland afhankelijk is, voelt het eiland toch meer voor de Chinese stellingen. De reden is, dat Havanna en Peking veel punten van overeenkomst hebben: hun ambi ties stroken niet met de vreedzame co ëxistentie terwyl beiden, afgezonderd als zy zyn, te kampen krygen met pro blemen van onderontwikkeling. Om hun broze positie te handhaven moeten zy als het ware vooruit vluchten": hun revolutie naar het buitenland uitvoeren, hun tegenstanders aanpakken. Het Castrisme heeft in Latyns-Ameri- ka alleen dan zin wanneer het niet tot één land beperkt blyft, wanneer het hele continent Ingepalmd ban worden. Deze byna Trotskistische waarheden gelden zowel voor Peking als voor Ha vanna. De omstandigheden lenen zich even wel niet tot de manier van „permanen te revolutie" waarvan Fidel Castro een „voorvechter" is. Nemen wy Brazilië byvoorbeeld, waar, zonder toe te geven aan een manichïsme. dat Goulart tot een toonbeeld van democratische deugd zaamheid zou verheffen en zyn tegen standers tot verwerpeiyke fascisten, dient erkend te worden, dat het regime van Catello Branco het Castrisme geen schyn van kans laat. In Chili heeft Eduardo Frei het ge haald op zyn marxistische rivaal en deze overwinning kan men bezwaarlyk als een stap naar het Castrisme beschou De diepe ontgoocheling voor Cas tro kwam echter op 26 juli j.l. toen de Organisatie van Amerikaanse Staten, (OAS) met 15 stemmen tegen 4 (Mexi co, Chili, Bolivia en Uruguay) het be sluit nam met Cuba te breken. Deze beslissing kwam hard aan bij de Cubanen, die haar als een morele veroordeling aanvoelden. En daar komt de beslissing in feite ook op neer want, zoals een van de voor naamste Amerikaanse leiders my vertel de, iedereen weet dat de overeenkomst van 26 juli niemand beletten zal verder handel te dryven met Cuba. Via omwe gen wel te verstaan... Aardwormen Het kan vreseiyk klinken, maar wy zyn vertrouwd geraakt met het denk beeld te leven onder de militaire be dreiging van het communisme en wy kunnen ons moeiiyk de beroering voor stellen, die zich meester maakte van de Latyns-Amerikaanse leiders toen zy zagen hoe de Sovjets militaire bases op Cuba installeerden. Hiermee beperkte het Castrisme zich niet meer tot subver sieve aktie om zyn doel te bereiken President Kennedy verhoogde de span ning toen hy op 22 oktober 1962 de La tyns-Amerikanen erop wees, dat hun steden en havens voor de Russische ra ketten en gevechtsvliegtuigen een ge- makkelyk doelwit vormden. Latijns Amerika besefte op dat ogen blik, dat het marxisme-leninisme meer kan betekenen dan enkel een doctrine. Zy begonnen er zich rekenschap van te geven, dat de vriendschap van de Sov jet Unie wel eens ernstiger gevolgen zou kunnen hebben, dan die van Amerika. Onnodig te zeggen dat het Latyns Amerikaanse voorbehoud tegenover 't Castrisme aangemoedigd wordt door een soort van vyfde colonne, die Fidel Cas tro in het leven riep toen hy nagenoeg 350.000 ontevredenen („Gusanos" gehe ten) de gelegenheid gaf Cuba te verla ten, o.w. veel technici, hebben zich in de Verenigde Staten en in de buurlan den van Cuba genesteld. Waarom heeft Castro deze vlucht toe gelaten, zo niet aangemoedigd? Sommi ge zeggen, dat het recht op emigratie in Zuid Amerika een traditie is en dat een verbod daartoe in heel Latijns Ame rika verontwaardiging zou hebben ge wekt... Anderen beweren, dat de Cu baanse regering haar tegenstanders lie ver buiten dan binnen de grenzen weet. Ook wordt verteld, dat het vertrek van de Gusanos het Fidel Castro mogelyk maakte op goedkope manier een reser ve van staatseigendommen aan te leg gen. Tot meerder profyt van de vrienden van het regime waardoor, sinds de verdeling, het aantal „klanten" van de diktator gevoelig is gestegen. Opvallend is voorts dat de - in het land gebleven - Cubanen de Gusanos hun vertrek zeer kwalijk nemen. ,;Als deze mensen, die ontwikkeld waren en technisch geschoold, op hun post waren gebleven, hadden zri een macht uitge hakt waarmee Castro - zeer gevoe voor de reacties van de openbare opi nie - rekening had moeten houden. Nu verdienen zij tenvolle de scheldnaam, die Castro hen schonk: het zy'n slechts Gusanos: „Aardwormen" Andere voogd Deze vluchtelingen voelen zich van daag erg ongelukkig. Gedurende lan ge tyd hebben zy van een „reconquis- ta" (terugkeer) gedroomd; zy zagen zich als bevryders met slaande trom en wapperende vaandels door de straten van Havanna defileren. Nu rest hen nog slechts het rond strooien van anti-Castro geruchten. Hun „propaganda" schaadt ontegenzeggelyk iet Castrisme dat, naar hun zeggen, de bloedigste procédés toepast Terwyl de Cubanen in Havanna volhouden dat de revolutie „slechts" 1.200 slachtoffers, vergde is Latyns Amerika - vooral Ve nezuela - vol van afschrikwekkende ver halen over de bloedige „Paredon". Het is met honderdduizenden dat de tegenstanders van Castro tegen deze executiemuur zouden zyn gezet. Het meestal vreedzaam ingestelde Zuid Amerika is dan ook weinig geneigd or de vooruitgang zulk een tol te betalen. Dat zelfde Zuid Amerika con stateert overigens, dat het Castrisme ook op een ander vlak duur te staan komt. Iedereen in Laty'ns-Amerika droomt ervan het Amerikaanse economische voogdyschap van zich af te schudden Maar door tegen Noord-Amerlka op te staan heeft Fidel Castro precies aange toond, dat dit voogdy schap ook voorde len inhoudt. By wyze van boutade zou men kunnen zeggen, dat de grote vergis sing van het Castrisme is Cubaans te zyn. De Cubaanse economie was het mee3t geïntegreerd in de van de Verenigde Staten: in 1958 Importeerden de Verenig de Staten voor 492 miljoen dollar aan Cubaanse goederen, terwyi de totaal cy fers van de Cubaanse export slechts 734 miljoen dollar bedroegen. Ander- zyds importeerde Cuba voor een totaal van 777 miljoen dollar waarvan 548 mil joen dollar aan Amerikaanse produkten. Latijns Amerika heeft daaruit de les Oude Koninkrijken oorsaak van bloedvergieten getrokken, dat een breuk met Amerika tot gevolg heeft ontreddering van de bevoorrading, een technisch verval (te wyten aan een tekort aan onderdelen), financiële moeliykheden, enz Het Cu baans experiment bewyst, dat Rusland de VS als leverancier en klant onmo- geiyk kan vervangen. Waarom dan veranderen van meester en Amerika af zweren voor een zwakkere en verdere vriend? Monument Niet alleen linkse rebellen streven naar een ander Kongo. Overal in het land steken de vroegere heersers hun hoofden op en eisen hun vroegere grenzen en vroegere volmachten terug. Zelfs de groten van het land, zij die Kongo voor het oog van de wereld besturen, worden gesteund en voortgedreven door stam-belangen en door de droom van een koninklijke titel. Twee miljoen Bakongo's vragen zich bijvoorbeeld af hoe lang „koning" Kasavoeboe de vreemdeling Tsjombe nog zal laten sollen met hun stamgenoten 30.000 Bakongo's werden door de ex-Katanga- heerser over de grens gezet, terug naar Brazzaville. Een kwart mil joen Bakongo-vluchtelingen uit Angola worden met dezelfde maat regelen bedreigd. Kasavoeboe in folklore-rol Tot in 1956 leefde het Bakongo-ryk, nog onder een ,,schaduw"-koning: An tonio m, een afstammeling van het Ba- kongo-koningshuis, dat sinds de vyftien- de eeuw onder Portugees opperbevel een symbolische macht uitoefende over de bewoners van de kuststreek in Noord- Angola, Kongo en de enklave Kabinda, evenals onder de Bakongo's In het ex- Franse Kongo. i Bakongo-koningen verloren hun macht reeds in 1491, toen Portugese sche pen voor de kust verschenen en vorst Loekemi zich tot koning Joao liet uit roepen. Zyn vyftig opvolgers bleven heersen over het ryk tot de dood van Antonio UI. Tydens de laatste paar eeuwen was hun macht praktisch verdwenen omdat de koloniale heersers er wel voor zorg den, dat zy de beslissingen troffen ter- wyi de vorsten een folklore-rol kregen toebedeeld. Kasavoeboe, missie-leerling en boek houder, leidde de vergaderingen van zyn stam-party - de Abako - met het zgn. koninkiyke zwaard van de dode vorst Antonio in de handen terwyi een met luipaardvel bedekte troon zijn koninkiyke waardigheid moest on derstrepen. Kasavoeboe werd geen koning, wel president en hy heerste over het gehele ex-Belgisch Kongo-gebied. Daarmee, werd hy heerser over al de andere stam men en „koninkryken" in het uitge strekte land. Boven alles Bakongo-heerser biyvend zag hy Instemmend, hoe (ex) premier Adoela, stamgenoot en party vriend, .on derdanen" van het Bakongo-ryk uit An gola en 3razaville in de Bakongo-streek liet toestromen. Hy was verheugd dat alles weer onder Bakongo-controle was gekomen en dat vreemdeling Loemoem- ba werd vermoord kon hem biykbaar ook niet treurig stemmen. De leider van de Angolese Bakongo's Is Roberto Holden, een familielid van Adoela, een man, die een gevecht van leven op dood voert tegen de Portuge zen, die zyn land met yzeren wetten re- geren. Zyn troepen worden in Kongo ge traind, zyn regering zetelt in Leopold- stad en radio Leopoldstad is zyn enige spreekbuis. Ook hy vreest maatregelen van Tsjombe. Prinses Tsjombe ls zelf trouwens ook niet vreemd aan „koninkiyke" huizen: zyn vrouw is een prinses, dochter van Loenda-koning Jawa Nawezi m, een man, die nog steeds als zeer machtig wordt beschouwd. Bako Ditende, Tsjombes vrouw, kan trots van haar geslacht beweren, het tot byna het begin van deze eeuw zo machtig was, dat op konlnkiyk be vel kolonialisten en ontdekkingsreizigers die te diep in het Loenda-gebied waren doorgedrongen, zonder pardon werden vastgenomen en uit het land werden ver Jaagd. Het Loenda-ryk strekt zich uit over Zuid-Katanga en de omringende Angelo- 8e gebieden. Tsjombes Katanga-droom wordt door de meeste kenners slechts beschouwd als een moderne voortzet ting van het Oude Loenda-ryk. Een droom, die nog steeds leeft in het hoofd van deze ryke koopmanszoon. Met de steun van zyn koninkiyke schoonvader wil hy, als zyn Kongolese avontuur mislukt, opnieuw naar Katan ga komen om te trachten zyn droom te verwezeniyken. Intussen weet men dat de huurlingen, die Tsjombe in reserve hield, in het Loenda-ryk in Angola leef den. Toen hy uit Elisabethstad moest vluchten vond hy in het schoonvader- lyke ryk onderdak, onbereikbaar voor UNO-jagers. Diamant Derde koning in Kongo is Kalonjl, die onder de naam Albert I Kasaï to' zyn territorium uitriep. Hy liet zich tot ,Zoon van de Almachtige" promoveren ;n zorgde ervoor, dat een groot gedeelte van de diamant-export (Kasaï levert 70 pet van de wereldprodukie van Indus trie-diamant) via zijn eigen smokkelka- nalen naar het buitenland vloeide. Ook zyn konlnkryk bestaat, officieel niet meer. De rebellen, zogenaamd stry dend om Loemoemba's erfenis, hou den biykbaar geen rekening met deze Inklijke aspiraties. Zy zyn zelf op macht belust, niet ln één staatje maar over geheel Kongo. De macht waar ook Loemoemba van droomde. (Copyright Opera Mundi) Zelfs de overtuigd progresslstische kringen van Zuid Amerika staan scep tisch tegenover de economische verwe- zeniykingen van de Cubaanse revolutie. Iedereen in Latyns Amerika weet, dat de Cubaanse suikerproduktie gedaald s Iedereen in Latyns Amerika weet, dat de Cubaanse suikerproduktie gedaald is van 6.8 miljoen ton in 1961 en 4.9 mil joen In 1962 tot 3.8 miljoen in 1968. Hoe zou Castro trouwens kunnen doen gelo ven ln het slagen van zyn landbouwher vormingen, wanneer hy verplicht wordt graan te betrekken uit de Sovjet Unie, een land dat door een mislukte graan oogst op zyn beurt genoodzaakt ls graan uit de vreemde in te voeren? "Dat Fidel Castro met van leenheer te veranderen niets heeft gewonnen en veel verloren, hebben de gebeurtenissen van oktober 1962, de gewone man geleerd. Dat Cuba niet meer is dan een kleine pion op het schaakbord der groten heeft Rusland duideiyk gemaakt door de ene dag lanceerbasissen op het eiland neer te zetten en het hele gevaarte de vol gende dag weer af te breken Zonder ad vies aan Castro te vragen Om al deze redenen mag worden ge zegd dat Fidel ferrein verliest per op de uitdaging van de Cubaanse revolutie. Een paradoxale geest, aanhan ger van Toynbee zou deze evolutie kun nen betreuren, aanvoerend, dat de drei ging van het Castrisme als een prikkel is voor de vooruitgang in Latyns-Ame- rtka. Persooniyk oen ik sterk onder de Indruk geweest van een Rcherp requisi toir tegen het Castrisme, uitgesproken door een Venezolaanse personaliteit en dat hy in deze bewoordingen besloot: „Wanneer Fidel Castro dood zal zyn en het Castrisme is opgeruimd, dan zul len wy een standbeeld oprichten ter ere van Castro met In he. voetstuk het vol gende opschrift gegraveerd: Aan de man dank zy wie Latyns Amerika ein delijk de weg van de sociale en econo mische hervormingen is opgegaan". Nuttig Op myn beurt besluit ik deze eerste bydrage met de volgende vraag: zou de heer Eduardo Frei, die tn OiiH een werkelijk democra isch en een volkomen humanistisch experiment gaat wagen, voldoende steun hebben gekregen als daar niet nog steeds de Cubaanse vo gelschrik was? De Cubaanse revolutie vormt het slechte geweten van de Latyns-Ameri kaanse oligarchieën en daarom wens tk dat zy stand houdt tegen de aanvallen van haar vijanden, (k haast my er aan toe te voegen, dat ik niets liever wil dan een nieuwe koers van de Cubaanse revolutie. Het lykt my zo, dat een vol wassen Castrisme, ontdaan van ctyn marxistisch- leninistische aanhangsels tot een aantrekkelijke en bygevotg nuttige doctrine kaD uitgroeien. (COPYRIGHT OPERA MUNDI) WIE IS WIE INI KONGO 1965 DE ELKAAR BETWISTENDE POLITIEKE GROEPEN IN KONGO

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6