HINDELOPEN anno 1225 Wilt U iets weten? MAANDAG 8 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Telefoto ANP: twee bataljons Amerikaanse mariniers zijn zondag, op verzoek van de Zuid-Vietnamese regering in het gebied van Da Nang aan land gegaan. De troepen zullen de veiligheid van de Amerikaanse luchtmacht basis aldaar bewaken. OVERVAL OP VILLA Twee gemaskerde mannen zijn vannacht een villa aan de Schapen- drift in Blaricum binnengedrongen. Door hun binnenkomst werd de hoofdbewoonster, die gelijkvloers sliep, gewekt, waarna een worste ling tussen de 64-jarige vrouw en de binnendringers volgde. De gemas kerde mannen zijn met een bedrag van 575 en een aantal sieraden verdwenen. Een medebewoonster op de bovenverdieping van de villa heeft niets van de overval gemerkt. AARLANDERVEEN KATH. MIDDENSTANDS- VERENIGING HEROPGERICHT Op uitnodiging van een voorlopig be stuur kwamen de heren L. R. van v Vliet en G. Lascaris, respectievelijk* voorziter en secretaris van de .afde ling Sassenheim, naar Aarlander- veen om te proberen nieuw leven in te blazen in de afd. Aarlanderveen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer v. Wijk. Na een toespraak van de heer Van Vliet besloten de twintig aanwezi gen, vertegenwoordigende 13 zaken, tot wederoprichting der R.K. Mid denstandsver., afd. Aarlanderveen. 'n Voorlopig bestuur werd samenge steld; dit bestaat uit de heren Van Egmond, Haastrecht, W. Herr, P. Vink en v. Wijk. De heer W. Herr werd vervolgens tot voorzitter geko zen. Ook werd een gespreksgroep ge formeerd; vier gezinnen gaan eens per maand onder deskundige leiding diverse problemen aan de orde stel len om te komen tot betere ontwik keling en meer begrip en waarde ring voor elkander. Besloten werd om samenwerking te krijgen met de Christelijke mid-- denstand vereniging, om zo gezamen lijk Aarlanderveen tot groter bloei te brengen. Na aan de sprekers dank te hebben gebracht voor hun bereidwilligheid om naar Aarlanderveen te komen, ging men over tot een gezellig sa menzijn. i ROELOFA RENDS VEEN DE TREFFERS Treffers 2 verloor uit met 8-2 van ATTC 1, terwijl Treffers 3 op eigen terrein met deze zelfde cijfers won van Phoenix 1. De Treffers 4 verloor met 6-4 van DSB 1, terwijl De Tref fers 6 weer met 6-4 won van NKF 2. De Treffers 7 ging echter met 10-0 ten onder tegen RTC '63 1. Sportief 1 en het tweede team verloor met 7-3 van Baronie 3. Bij de junioren zijn de kansen voor de meisjes bijzonder goed. Mary v. Ruiten, die met 100 pet. in deze competitie ongeslagen bleef, wist met haar team een 8-2 zege te behalen op PIT '54 1. Volgende week kunnen zij tegen Docos 1 kampioen worden. De jongens-junioren staan nog 1 punt achter op de koploper. Ook Kees Vesseur staat nog op 100 pet. Zij wonnen nu met 7-3 van PIT '54 1. Bij het 2e team van de meis jes kwam Anneke v. d. Meer tegen Play Fair 1 tot 3x en Joke Vesseur tot 2x winst. Zij wonnen tenslotte met 6-4. Bij het 3e team van de jon gens won Alphen a. d. Rijn in de wed strijd tegen Sett 1 driemaal; echter zijn teamgenoten lieten hem volledig in de steek, zodat het toch een 7-3 nederlaag werd, en zij hierdoor de kopplaats aan Sett moesten afstaan. Treffers 5 tenslotte won met 7-3 van TOV 2 en Treffers 6 met 6-4 van Scherpschutters 3. Treffers 7 verloor met 6-4 van The Kolibries 1 en Tref fers 8 met 3-7 van PIT '54 2. Route Sassenheim-Apeldoorn Sassenheim - Amersfoort - Apel doorn. Route Sassenheim-Hoek van Hol land Sassenheim - Den Haag - Hoek van Holland. Route Sassenheim-Delft Sassen heim - Den Haag - Delft. Route Sassenheim-Alkmaar - Sas senheim - Haarlem - Beverwijk - Alk maar. Route Sassenheim-Volendam Sassenheim - Haarlem - Spaarndam - Westzaan - Zaandijk - Purmerend - Volendam. Verkeerssituatie bij St.-Jozef-kerk te Noordwijkerhout wordt verbeterd In de raadsvergadering van Noord wijkerhout dinsdagavond komt een voorstel aan de orde om de verkeers situatie rond het kerkplein van de St. Jozefkerk en het gemeentehuis aanzienlijk te verbeteren. In de eer ste plaats dient het verloop van de Herenweg te worden gereconstrueerd; de in- en uitritten van het kerkplein moeten worden verbeterd en het ge vaarlijk kruispunt Herenweg- Schoolstraat-Julianastraat moet zo mogelijk worden gewijzigd. Het kerkbestuur wenst het ruime kerkplein vóór de kerk en het plant soen aan de oostzijde van de kerk, in het kader van de restauratie van het kerkgebouw, eveneens te verbe teren. In samenwerking tussen de tech nische deskundigen van het kerkbe stuur en de gemeente is een plan ge maakt, waardoor in het centrum van het dorp een uitstekende gelegenheid tot parkeren geschapen wordt. Het kerkbestuur is bereid het kerk plein als openbare parkeergelegen heid beschikbaar te stellen. Het wil daartoe het terrein in erfpacht voor een bepaald aantal jaren ter beschik king van de gemeente stellen. Het kerkbestuur zal de voor verbetering aan trottoir en straat van de Heren weg benodigde grond overdragen aan de gemeente en het kerkbestuur zal de grond en opstallen op de punt van de Herenweg en de Schoolstraat om niet in eigendom aan de gemeente overdragen. De gemeente zal op zijn beurt de werkzaamheden aan 't kerk plein voor haar rekening uitvoeren. De kosten van de verschillende voorzieningen zullen in totaal een kleine f 120.000,- bedragen. Indien de raad met de voorstellen van b. en w. akkoord gaat, zal op zo kort mogelijke termijn met de uit voering ervan worden begonnen. BOSKOOP Biljarten Voor de competitie van de KNBB district Gouda kreeg de Boskoopse „Driesprong" een gevoe lige nederlaag te incasseren van plaatsgenote „Welgelegen", waardoor de kansen van Driesprong op het kampioenschap sterk zijn gedaald. De laatste wedstrijd gaat tegen kop loper Centrum. Wint Centrum, dan is deze kampioen. Driesprong Cb komt te laat op stoot om nog serieuze kansen op de titel te hebben. Het werd nu de vijfde zege in successie. De wedstrijd van Welgelegen D ging niet door doch dit team had toch een goede week omdat beide con currenten voor de eerste plaats een steek lieten vallen. Welgelegen FA deed het bij Cosy Place niet onverdienstelijk en hield de nederlaag zo klein moglijk. Wel gelegen FB leed een dure nederlaag bij Hotel Vis waardoor de kansen op de titel belangrijk zijn gedaald. De uitslagen waren: Klasse C A: WelgelegenDrie sprong 52; Klasse CB: Cosy Place Driesprong 07; DriesprongEx celsior 52; Klasse FA: Cosy Place Welgelegen 54; DriesprongKOT 2—7; Klasse FB: Hotel Vos—Wel gelegen 72; Klasse FC: Gouwe VriendenDriesprong 72. LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit zijn voor de volgende examens geslaagd: kand.ex. Opvoedkunde mevr. H. J. v. d. NoordaaKukler, Leiden en de heer E. O. I. Jozefzoon, Leiden; kand. ex. Franse taal- en letterkunde de heer W. H. A. P. Boers, Tilburg en mej. H. E. Bruggeman, Den Haag; semi-artsex. de heren P. F. Bruning, Een Amsterdamse opticiën brengt deze zonnebril van Franse origine: het Leiden; H. L. Houtzager, Leiden; S. montuur bevat twee glazen van ondoorzichtig, gekleurd glas, met elk een IStWa-ssenaarf^Lex" de heren j! "aar de draagster wel door kan tón. Het geheel wordt het modernste Bloot, Katwijk aan Zee en P. E R snufje op lonnebrillengebied genoemd. Of de bril praktisch is in het dage- Rhemrev, Oegstgeest lijks verkeer is vers twee (van ome Friese correspondent) Rindefopen (P&P) - We staan m oon stadje mot een rijk verleden. Een handjevol roodgedakte huizen rondom een spits kerktorentje geven Hindelopen, dat aan drie zijden is omgeven door de zee, het aanzien van een kleurig plaatje. Het moet dateren van 1225. Vele smalle grachtjes kronkelen door het schilderachtige plaatsje dat omzoomd is door een brede groene gordel, de oude zeedijk, waar achter het water glinstert van het IJsselmeer. Aan de noordkant strekken twee hoofden zich uit in zee om het gezellige kleine haventje, waarin verscheidene Friese tjalken en jachten thuishoren, te beschutten tegen de soms nog ruwe golven De blauw-wit ge schilderde motorreddingboot „Arthur", die hier op station ligt, be wijst dat ook het IJsselmeer ,al bestaat het dan niet meer uit zout water, toch nog bij stormweer de gevaren van de verradelijke zee met zich mee brengt uitvaren naar een in nood ver kerend schip, waarbij vele red dingen zijn verricht. VOORSTAD VAN AMSTERDAM De Hindelopers herinneren er aan dat zij eeuwen lang voor de Am sterdamse reders de houtvaarders op Noorwegen zijn geweest. Vele grote zeekapiteins uit de bloeitijd van de Oostindische Compagnie hadden hun commandeurshuizen in Hindelopen laten bouwen. Om dat de haven daar te klein was bleven ze met hun schepen op de ree liggen of ze ankerden in Amsterdam en voeren dan per beurtschipper naar huis. Vele kostbaarheden vanuit alle delen van de wereld werden mee genomen naar Hindelopen. De vrouwen maakten hun dieren van de prachtig gebatikte Indische stoffen en gewaden. In de sobe re, maar voorname comman deurshuizen pronkten de dames met vele kostbaarheden, bijeen gebracht vanuit alle delen van de wereld. De huisvrouwen tracht ten elkaar te overtroeven met de duurste huisraac., het fijnste lin nen, het zeldzaamste porcelein en vele kabinetten en kasten die v 1 stonden met de meest bizarre zilveren m:-iiaturen. Er ontwikkelde zich een speciale Daar weet de oud-schipper van de Hindeloper reddingboot over mee te praten. We troffen deze gezellige oude baas aan op de ha ven bij het leugenbankje. Zijn verweerde zeemansgezicht, waar- op trots de pet met het goude - gezagvoerdersembleem va de K.N.Z.H.R.M. prijkte, sprak boek delen over zijn prachtige maar zware loopbaan bij de reddings maatschappij. Schipper Mulder heeft nog geva ren op een roei-reddingboot. Met meer dan 6 verschillende boten heeft hij reddingen verricht, waar voor hij vele onderscheidingen heeft ontvangen. Hij noemde een paar namen waarvan enkelen ons bekend voorkwamen. De C. A. den Tex, de Zeemanshoop en de Arthur. Het was een slag voor de heer Mulder, dat de voor hem benoem de opvolger, kort na zijn in dienst treding als gezagvoerder op de reddingsboot, het leven verloor. Ook hjj was een goed schipper, een zeeman van het oude garde, die vele jaren als opstapper met hem mee was gevaren. Gemid deld moest de Hindeloper red dingboot zo'n 10 keer per jaar Vanaf bet leugenbank je hebben de oode schippers een prachtig uitzicht over de haven en de onafzienbare water vlakte van de voormalige Zuiderzee. OUD ZUIDERZEESTADJE MET EEN RIJK, ROMANTISCH VERLEDEN ■m Een van de oudste en mooiste commandeurshuizen die Hinde lopen rtyk is. Het is onlangs prachtig gerestaureerd en geheel m oude stijl weer opgetrokken. Opvallend is dat deze voor gevel zich niet aan de straatzijde, maar als het ware aan de achterkant bevindt. Hindeloper cultuur. Men ging deuren, wanden en kasten be schilderen. Een cultuur, welke in de 18de eeuw haar hoogtepunt be reikte. De meisjes en de gehuwde vrouwen liepen rond in prachtige elegante klederdrachten, gemaakt van oosterse gewaden, die er slechts op berekend schenen te zijn het lichaam zijn natuurlijke bevalligheid ongehinderd te doen uitkomen, in tegenstelling met de knellende drachten elders in Ne derland. Over de manlijke kle derdracht is niet zo veel bijzon ders te vertellen, maar Hindelo pen was immers ook een stad van vrouwen, want vrijwel alle jon gens en mannen verbleven in die tijd op zee. VERVAL In het einde van de 18de eeuw onderging Hindelopen een grote teruggang, dit mede door de vier de Engelse oorlog en de Franse overheersing. De samenleving tus sen Hindelopen en Amsterdam was uiterst moeilijk, de scheep vaart liep sterk terug en ook het aantal huizen in het stadje slonk zienderogen. Een grote verwoes ting werd ook aangericht door een dijkdoorbraak tussen Hindelopen en Staveren, waarvan we thans nog platen in het museum kunnen bewonderen. Ruim een eeuw lang bleef Hinde lopen het doelwit van vele anti quairs en verzamelaars zodat men belangstellenden ki het jaar 1906 naar musea in Leeuwarden, Düsseldorf, Neurenberg en Berlijn moest verwijzen om nog een Hin deloper kamer te kunnen bewon deren. In 1919 werd het mogelijk om door een schenking van de heer en mevrouw H. en A. Nijland- Volker aan de gemeente, in het oude stadhuis een museum in te richten waarin thans veel van de oude cultuur en een complete Hin deloper kamer zijn ondergebracht. DE MOEITE WAARD Het oude stadhuis (1683) waarin het museum is ondergebracht, staat vlak naast de oude Ned. Herv. Kerk welke dateert uit 1632. De toren van dit kerkje, die overigens behoorlijk scheef staat (daar moet u maar eens op let ten) is van iets latere datum n.l. 1734. Als we voor het museum staan zien we voor de trap, die naar de ingang voert een schand paal met een wapen dragende leeuw. Boven de toegangsdeur een gesneden houten beeld van justitia. Tijdens de rondleiding wist de conservator, de heer W. Ie Fèbre, ons vele bijzonderheden te vertellen. Een bekend Hindeloper voorwerp is de beschilderde prikslee. Deze prikslee werd 's zomers opgehan gen aan de zolder, zoals we ook in de Hindeloper kamer kunnen zien. Daarom is aan de onder kant van de slee een prachtige sterrenhemel geschilderd. Wanneer we bij een bezoek aan Hindelopen eerst het museum be zoeken, kunnen we daar een gids kopen, waarin een plattegrond met een rondwandelingsroute is afgedrukt. Cijfers op het kaart; e verwijzen dan naar een lijst w; r- op we alle bezienswaardigi m waar we tijdens de wandeung langs komen, zien vermeld. ACHTERSTE VOREN De conservator van het museum drukte ons nog op het hart spe ciaal te letten op de vele oude woningen die de eigenlijke voor gevel aan de achterkant van het huis hebben. Immers deze achter kant was vroeger belangrijker dan de straatzijde .omdat ze daar aan het water grensde. Kleder dracht zien we niet meer. Wel is er nog een vereniging, die bij bijzondere gelegenheden deze dracht nog draagt. Onze wandeling is een openba ring. Het hele stadje is feitelijk overal even aantrekkelijk. Het oude scheepwerfje, de hervormde kerk met de scheve toren temid den van het oude kerkhofje, de vele commandeurshuizen, het sluisje, de sluiswachters woning met de leugenbank, waar de oude Hindelopers meestal om 's we relds gebeuren te bespreken sa menkomen, het prachtige gevel snijwerk van de wonderbaarlijke visvangst, een pottenbakkerij en vele prachtige gevelstenen. Ook zien we nog een oud zomerhuis, waarin vroeger 's zomers een ka piteinsvrouw met haar kinderen verbleef. Het grote woonhuis werd dan afgesloten om het schoon te houden want de Hinde loper vrouwen waren het voor beeld van properheid. We zouden u nog veel meer kun nen vertellen over Hindelopen, maar we stellen u voor er zelf eens heen te trekken om te ge nieten van alle schoons, dat dit kleine charmante plaatsje voor u vanuit de vorige eeuw heeft be waard. HENRY DROST (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5