Chinezen hevig ontstemd over „ingrijpen" in Moskou SCHMELZER ONTVANGT FRACTIELEIDERS Lijk vermist meisje gevonden OORLOGSMISDADIGER IN MONTEVIDEO VERMOORD Griep...? MAANDAG 8 MAART 1965 DE LETDSE COURANT PAGINA 3 Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Uet&roüi* c/> Advertentie i De Britse eerste minister, Harold Wilson, die een bezoek brengt aan West-Berlijn, heeft zaterdag ook een kijkje genomen bij de muur. Deze foto, die gemaakt werd bij het Potsdammerplein, toont Harold Wilson met de West-Berlijnse burgemeester Willy Brand. Rechts de Engelse minister van buitenl. zaken, Michael Stewart. Vanmorgen gesprek met Geertsema De kabinetsinformateur drs. W. K. N. Schmelzer ontving vanmorgen mr. Geertsema, voorzitter van de liberale kamerfractie in de Tweede Kamer. Op basis van de bevindingen, opge daan in gesprekken met premier Ma- rijnen en de ministers Bot, Biesheu vel, Toxopeus, Scholten en Andries- sen verleden week, bestudeerde de heer Schmelzer het afgelopen week end de mogelijkheden om voor een te bepalen overgangstijd een zo aan vaardbaar mogelijk radio-tv-beleid uit te stippelen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat hij een ontwerp terzake met de heer Geertsema van morgen, met de heren Van der Ploeg (KVP) en Smallenbroek (ARP) van middag en avond en met de heer Beernmk (CHU) dinsdagmorgen, zal bespreken. In politieke kringen wint de overtuiging veld, dat nA de ver klaringen van KVP-voorzitter mr Aalberse en van CHU- en ARP-zijde in dit weekend, het klimaat voor een oplossing aanzienlijk verbeterd is. Dit wil niet zeggen, diait die gehele zaak thans reeds in kannen en krui ken is en dat drs. Schmelzer erin zal alagen de vier regeringsfracties voor een oplossing te winnen, die het de missionaire kabinet voldoende moge lij khedien biedit om terug te keren. Een aantal technische, juridische en politieke knelpunten is op dit moment nog aanwezig. Het zal dan ook geen verwondering behoeven te wekken indien die heer Schmelzer een dezer dagen mamrister Bot opnieuw zal uit nodigen voor raadpleging op tech nisch en juridisch niveau. In politieke kringen wordt veel be tekenis gehecht aan het feit, dat het kabinet zich alleen met de ontwerp- nota van minister Bot heeft bezig kunnen houden en geen tijd heeft gehad om andere mogelijkheden te onderzoeken. Die kans en tijd heeft de informateur echter wel. Politiek Den Haag gonst dan ook van specu laties over de wegen, die door de informateur zijn of zouden zijn inge slagen. Het raadsel rond de verdwijning op 1 mei van het vorig jaar, van het 7-jarige meisje Ruth Lemke uit het Duitse stadje Kevelaer, dicht bij de Limburgse grens, is opgelost. De vrees die al die tijd bestond is bewaarheid geworden. Op aanwijzing van de dader, die zich in verband met andere zeden delicten al geruime tijd in Kleef iiT arrest bevindt, is dezer dagen bij de grens tussen Weeze en het vliegveld Labrueck het stoffelijk overschot van het meisje gevonden. Het kind blijkt vermoord te zijn door de 34-jarige losairbeider Harry John, die in 1953 uit Oost-Duifcsland naar het Westen kwam. John heeft een bekentenis af gelegd. De familie Lemke stond eer tijds met de dader op goede voet. Bloemenhulde voor prinses Beatrix Ongeveer zesduizend Surinaamse kinderen hebben zondagmiddag in Paramaribo hulde gebracht aan prin ses Beatrix. De prinses stond op het bordes van het gouverneurspaleis. De kinderen trokken aan haar voorbij; iedere groep legde bloemen rond de plaats waar de kroonprinses stond. Vriendelijk lachend en zwaaiend nam prinses Beatrix de hulde in ontvangst. Na afloop van het défilé wandelde zij langs de duizenden kinderen, die zich verzameld hadden op 't Oranje plein. Deze bloemenhulde was twee da gen voor de aankomst van de prinses georganiseerd door de Surinaamse padvinders, toen zij merkten, dat de kinderen in het programma van het bezoek waren vergeten. Onmiddellijk gaven zich toen 35.000 kinderen op. Men was bang, dat dit te veel tijd in beslag zou nemen en besloot toen, dat afvaardigingen zouden meelopen van de verschillende scholen, organi saties en verenigingen. Na het défilé heeft de prinses zondag een dienst bijgewoond in de Nederlands her vormde kerk. Zondagavond bezocht zij de officiersclub. Zaterdag heeft prinses Beatrix kun nen zien wat Suriname presteert op het gebied van de landbouw. Zij be zocht het district Nickerie in 't uiter ste noordwesten, waar overwegend Hindostanen wonen. Bij haar ont vangst ontving ze de bij deze bevol kingsgroep traditionele bloemenslin gers. De prinses bezichtigde o.m. een bananen-aanplant, waarna zij naar Wageningen ging, niet per speed boot zoals de bedoeling was, maar met een salonboot, vanwege de regen. Verdachte van Zundertse moord blijft ontkennen Zaterdagmorgen is onder grote be langstelling het stoffelijk overschot van de vermoorde Zundertse land bouwer Stinus Hasselt ter aarde be steld. Ongeveer terzelfdertijd werd volgens een beschikking van de rech- ter-commissaris in Breda het voor arrest van de gearresteerde vriend van het slachtoffer met zes dagen ver lengd. Jos van den B. heeft tijdens de verhoren steeds hardnekkig ontkend iets van de moord af te weten. Men is aan zijn onschuld gaan twijfelen, toen er op zijn camavalahoed en op zijn schoenen bloedvlekken werden gevonden, waarvan de bloedgroep overeenkwam met die van Stinus van Hasselt. Vrijdiag a.s. zaïl de raadkamer der Bredase rechtbank moeten beslissen over het al of niet verlengen van het voorarrest met dertig dagen. Werktuigen stonden klaar voor Tilburgse brandkastkrakers Snijbranders en gascilinders ston den voor het grijpen in een garage bedrijf in de Zomerstraat in Tilburg, waar brandkastkrakers zaterdag nacht inbraken. Zij maakten hiervan dankbaar gebruik om op het kantoor de brandkast open te snijden, wat hun f 12.000 opleverde. Daarna heb ben de inbrekers ook elders in het gebouw nog zaken van hun gading gezocht. Zij lieten hierbij een spoor van vernielingen achter. Anti-Russische betosring in Peking In de Chinese hoofdstad Peking is zaterdag voor het eerst een openbare anti - Russische betoging gehouden. Groepjes scholieren en studenten trokken door de straten en verza melden zich later voor de Russische ambassade om te protesteren tegen het „brute ingrijpen" van Russische nolitiemannen en militairen tijdens de anti - Amerikaanse betoging van donderdag in Moskou. Toen het aan tal betogers voor de Russische am bassade was aangegroeid tot onge veer driehonderd man kwamen Chi nese politiemannen opdagen. Tot in cidenten kwam het echter niet. De Chinese ambassadeur in de Sowjet-Unie, Pan Tzoe-Li, heeft een bezoek gebracht aan negen studen ten, die gewond waren geraakt als gevolg van het optreden van de Rus sische politiemannen en militairen bij de betoging van donderdag. In totaal waren, aldus het Chinese pers bureau, elf gewonde Chinese studen ten naar het Botkin-ziekenhuis in Moskou gebracht, maar twee van hen waren na behandeld te zijn naar huis gestuurd. ERUIT GEGOOID Volgens Nieuw-China werden za terdag, nog voor de Chinese amba> sadeur het ziekenhuis verliet, zes stu denten „ten onrechte" als genezen ontslagen. „Enkele van hen werden er letterlijk uitgegooid", aldus het persbureau. Het Chinese persbureau somde de verwondingen van de studenten op, merendeels inwendige kneuzingen, en deelde mee, dat ambassadeur Pan de aanwezige artsen en verpleegsters had gezegd, dat hij graag zou zien dat ze van hun functie zouden wor den ontheven. BARBAARS „Barbaars en gemeen", onder deze betiteling brengt de Chinese pers het incident. „Chinese studenten, bedekt met bloed, werden door Russische soldaten omhoog geslingerd en tegen de grond gesmakt. Meer dan 200 Sowjet-soldaten stonden in slagorde onder aanvoering van een generaal- majoor om de Amerikaanse ambas sade te verdedigen. Onmiddellijk na de betoging haastte minister Cromy- kö zich om de Amerikaanse ambas sadeur zijn excuses aan te bieden. In deze trant smaalt de Chinese staatspers over het Russische optre den. Elke Chinese krant heeft drie foto's gebracht van de Russische - Chinese vechtpartij met als manend onderschrift: „Kijk eens wat er ge beurd is; waar dit gebeurd is en wanneer". Dr. Anton van der Horst overleden In zijn woning te Hilversum is gis termiddag op 65-jarige leeftijd over leden de dirigent dir. Anthon van der Horst. Hij was reeds ziek sinids vorig jaar mei. Dr. Anibhon van der Horst is 20 juni 1899 in Amsterdam geboren. Hij was dirigent der Ned. Bachver- eruiginig en als zodanig ook vooral be kend van de jaarlijkse uitvoering der Mattheus Passion in Naarden. Voorts was hij oud-leraar-organdst aan het conservatorium in Amsterdam. Ge ruime tijd voor zijn ziekte luisterde hij de oohtendwij dingen van de VPRO op. Organisatie voltrok „vonnis" In een leegstaande villa in een deftige wijk van Montevideo is het ernstig verminkte, met kogels door zeefde lijk gevonden van een man, die zich in de Tweede Wereldoorlog in Letland aan oorlogsmisdaden heeft schuldig gemaakt. Volgens een in het Engels gestelde brief, die was gestuurd naar het bureau van het Amerikaanse persbureau Associated Press in Bonn, heeft een organisatie met de geheimzinnige naam „Zij, die nimmer vergeten kunnen" Herbert Cukurs op 23 februari in Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, terecht gesteld, omdat hij schuldig was be vonden aan de uitroeiing van joden. De politie van Montevideo werd op de hoogte gebracht van de brief. Enkele agenten gingen naar het in de brief aangegeven adres en vonden er een lijk in een kist. In de kist trof de politie talrijke documenten aan, waaruit zonneklaar moest blij ken, dat de vermoorde man Cukurs heette. De politie moest een ruit stuk slaan om het huis binnen te komen, omdat de sleutel van het slot in de voordeur aan de binnenzijde was af gebroken. Het over Cukurs gevelde „dood vonnis" werd in de brief aldus ge motiveerd: „De ernst van de beschuldiging te gen de beklaagde in aanmerking ne mend, namelijk dat hij persoonlijk toezicht hield op het uitmoorden van meer dan 30.000 mannen, vrouwen en kinderen, en rekening houdend met het feit dat de beklaagde uit eigen vrije wil deze taak op zich Zomeropruiming vanaf 15 juli Mede op grond van de resultaten van een onder de winkelbedrijven gehouden enquête heeft het bestuur van het bedrijfschap voor de detail handel besloten dit jaar de zomer - Het is nauwelijks geloofwaardig, dat men ook in Afrika met parkeerpro- opruiming op 15 juli a.s. te laten be- blemen kan worstelen. Wat te denken bijvoorbeeld van deze automassa inginnen. 15 Juli valt op een donder- het centrum van Nairobi, Kenya. dag. nam op een ogenblik dat hij een eer zaam beroep had dat hij ongestoord had kunnen uitoefenen gedurende de Duitse bezetting van zijn land en tenslotte overwegend de uitermate grote wreedheid die hij tentoon spreidde bij de uitvoering van zijn taak, wordt de beklaagde Cukurs hierbij ter dood veroordeeld." SPEURTOCHT De politie van Montevideo zoekt thans naar iemand, die zich Oswald Heinz Tauzig noemde en die volgens zijn, mogelijk vervalste papieren, de Oostenrijkse nationaliteit bezat. In de luxueuze villa, die deze Tau zig had gehuurd, werd het lijk van de Letlandse fascist aangetroffen. Buikpijn in Leerdam na eten van „blauwe andijvie" Een heel gezin in Leerdam, be staande uit man, vrouw en vier kin deren, is zondagmiddag in het Leer- damse ziekenhuis opgenomen omdat het last van buikkrampen kreeg na het eten van Italiaanse andijvie. De groente was met een vettige blauwe substantie, waarschijnlijk een insec tenbestrijdingsmiddel, bedekt. De toe stand van de andijvie-eters is niet ernstig. De Leerdamse politie heeft met hulp van een geluidswagen de in woners gewezen op het gevaar dat het nuttigen van de „blauwe" andij vie met zich mee bracht. Anderen hebben de nare gevolgen hierdoor grotendeels kunnen voorkomen door het drinken van flinke hoeveelheden melk, of het slikken van norit. De middenstander die de vergiftig de andijvie heeft verkocht, had de groenten betrokken van een grossier. Hij heeft de politie alle mogelijke medewerking verleend bij het ach terhalen van de verkochte groenten. TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING Onder de gemeente Bunschoten heeft zaterdagmiddag op een krui sing van Rijksweg 1 een autobotsing plaatsgevonden, waarbij de heren J. Post en J. van Schuppe uit Amers foort om het leven zijn gekomen. Bij het ongeval liepen acht personen lichte tot zware verwondingen op. De twee bij de aanrijding betrokken auto's werden onherstelbaar bescha digd. Vrachtschip met brandende lading copra in IJmuiden Het vrachtschip „Suza Breeze" (4970 brt) uit Hongkong is gistermiddag met een brandende lading kopra de ha ven van IJmuiden binnengelopen. Het schip is voor het de haven in mocht eerst nauwkeurig door de brandweer geinspecteerd. De brand woedt al drie dagen. Het schip kwam om vier uur in de Noorder sluis, waar nieuwe blus middelen aan boord werden gebracht. Daarna is het doorgestoomd naar Amsterdam. Daar zal het echter nog minstens twee dagen moeten blijven liggen, voor dat na een nieuwe in spectie en verkenning de luiken ge opend zullen worden. Enkele honderden „vrije boeren" afkomstig uit alle delen van ons land, hebben zaterdag in Hollandse Veld de inbeslagneming en uitzetting van drie landbouwers in 1964 door het Landbouwschap herdacht. De demon stratieve herdenking stond onder leiding van het Twee de Kamerlid, de heer E. J. Harmsen. Bij een bezoek aan de boerderij van de heer B. Nijmeljer, voerde de heer Harmsen het woord.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3